Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 983 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 9639739789819829839849859889931003 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.731-14.745 από 17520
  1. #14731
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stoner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ
    Εννοώ, ότι αφού το ρολόι δεν είναι στο όνομα κάποιου και έρχεται ως "κοινόχρηστα" μπορεί κάποιος να πάει με την ταυτότητα του και να αλλάξει πάροχο;
    Δεν ζητάνε π.χ την σύμφωνη γνώμη των άλλων ενοίκων; δεν ζητάνε καταστατικό της πολυκατοικίας; (που δεν έχουμε παρεπιμπτόντως).
    Έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία;
    Όταν ανεγέρθηκε η οικοδομή, κάποιος ζήτησε από τη ΔΕΗ (τότε) να μπει μετρητής για τις κοινόχρηστες καταναλώσεις.
    Ίσως ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου ή ο κατασκευαστής.
    Στο δικό του όνομα είναι ο μετρητής.

  2. #14732
    Εγγραφή
    13-10-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ανεγέρθηκε η οικοδομή, κάποιος ζήτησε από τη ΔΕΗ (τότε) να μπει μετρητής για τις κοινόχρηστες καταναλώσεις.
    Ίσως ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου ή ο κατασκευαστής.
    Στο δικό του όνομα είναι ο μετρητής.
    Έχει αποβιώσει. Άρα πρέπει με κάποιο τρόπο να περάσουμε το ρολόι σε κάποιου το όνομα και αυτός στη συνέχεια να πάει να κάνει την αίτηση αλλαγής παρόχου. Κατάλαβα.

  3. #14733
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stoner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει αποβιώσει. Άρα πρέπει με κάποιο τρόπο να περάσουμε το ρολόι σε κάποιου το όνομα και αυτός στη συνέχεια να πάει να κάνει την αίτηση αλλαγής παρόχου. Κατάλαβα.
    Κατευθείαν στο νέο πάροχο θα τα κάνετε αυτά (αν εχεις πειστεί οτι ο νεος παροχος θα ειναι φθηνοτερος για το κοινοχρηστο)
    Καθε μηνα που θα αλλαζουν οι τιμες θα τρεχεις να αλλαζεις παροχο στο κοινόχρηστο;

  4. #14734
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stoner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει αποβιώσει. Άρα πρέπει με κάποιο τρόπο να περάσουμε το ρολόι σε κάποιου το όνομα και αυτός στη συνέχεια να πάει να κάνει την αίτηση αλλαγής παρόχου. Κατάλαβα.
    Το εύκολο είναι να κάνει την αίτηση ο κληρονόμος του ή ένας από περισσότερους αν μένει/ουν στην ίδια πολυκατοικία.
    Διαφορετικά, ο ΔΕΔΔΗΕ θα ζητήσει απόφαση ΓΣ, με ότι αυτό συνεπάγεται στην περίπτωσή σας.

  5. #14735
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stoner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ
    Εννοώ, ότι αφού το ρολόι δεν είναι στο όνομα κάποιου και έρχεται ως "κοινόχρηστα" μπορεί κάποιος να πάει με την ταυτότητα του και να αλλάξει πάροχο;
    Δεν ζητάνε π.χ την σύμφωνη γνώμη των άλλων ενοίκων; δεν ζητάνε καταστατικό της πολυκατοικίας; (που δεν έχουμε παρεπιμπτόντως).
    Έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία;
    Μπορείτε να πάτε σε όποιον παροχο θέλετε..... Και θα δείτε αν θα ζητήσουν καποια στοιχεία.

  6. #14736
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ήμουν ΔΕΗ και πήγα στην Protergia πριν 6 μήνες περίπου. Από την ΔΕΗ μου είχε έρθει τότε ο τελικός λογαριασμός τον οποίο πλήρωσα κανονικά. Εντελώς τυχαία μου έρχεται πριν μερικές μέρες ένα μήνυμα από την ΔΕΗ (είχα ενεργοποιήσει το e-bill) και βλέπω ότι έχει εκδοθεί έκτακτος λογαριασμός. Μπαίνω στο e-bill της ΔΕΗ να δω τι είναι και βλέπω ότι έχουμε επιστροφή χρημάτων από ΑΠΕ για το έτος 2020. Ξέρει κανείς πως μπορούμε να πάρουμε τα χρήματα; Μένουμε σε χωριό και ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου ο οποίος είναι ηλικιωμένος με προβλήματα υγείας και θέλω αν είναι εφικτό να αποφύγω να τον κουβαλάω μέχρι το κατάστημα στην πόλη. Από μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό, το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #14737
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν ΔΕΗ και πήγα στην Protergia πριν 6 μήνες περίπου. Από την ΔΕΗ μου είχε έρθει τότε ο τελικός λογαριασμός τον οποίο πλήρωσα κανονικά. Εντελώς τυχαία μου έρχεται πριν μερικές μέρες ένα μήνυμα από την ΔΕΗ (είχα ενεργοποιήσει το e-bill) και βλέπω ότι έχει εκδοθεί έκτακτος λογαριασμός. Μπαίνω στο e-bill της ΔΕΗ να δω τι είναι και βλέπω ότι έχουμε επιστροφή χρημάτων από ΑΠΕ για το έτος 2020. Ξέρει κανείς πως μπορούμε να πάρουμε τα χρήματα; Μένουμε σε χωριό και ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου ο οποίος είναι ηλικιωμένος με προβλήματα υγείας και θέλω αν είναι εφικτό να αποφύγω να τον κουβαλάω μέχρι το κατάστημα στην πόλη. Από μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό, το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;
    Με αυτό που βρήκες θα προχωρήσεις. Το'χω κάνει στο παρελθόν.

  8. #14738
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος αλλάξει από home for all σε for now στη Ζενίθ , ας γράψει αν μπόρεσε να το κάνει απλά με ένα τηλεφώνημα η πάλι ζητούσαν ένα σωρό χαρτιά!
    εγινε σήμερα με ενα απλό τηλεφώνημα .....μονο τηλεφωνική εππιβεβιωση κάποιων στοιχείων

  9. #14739
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Σήμερα δουλεύει κανονικά το econtract για Guarantee του Ηρών

  10. #14740
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγινε σήμερα με ενα απλό τηλεφώνημα .....μονο τηλεφωνική εππιβεβιωση κάποιων στοιχείων
    Εμένα μ'εχουν σπάσει τα νεύρα. Πήρα 2 φορές και ενώ πρέπει να συνδεθώ με το τμήμα πωλήσεων, κρατάνε τα στοιχεία μου και δεν επικοινωνούν. Τελικά πετάχτηκα στο κατάστημα στην Καραμανλη και σε 5 λεπτά είχα ήδη φύγει. Μου είπε και ο υπάλληλος πως το πέρασε για να αλλάξει από τη 1/11, αλλά ακόμα και να μην, στην χειρότερη θα φάω 2 μέρες του Οκτωβρίου με λίγο πιο αυξημένο κόστος.

  11. #14741
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγινε σήμερα με ενα απλό τηλεφώνημα .....μονο τηλεφωνική εππιβεβιωση κάποιων στοιχείων
    Ωραίος! Και εγώ δεν έχω βγάλει μια φορά που πήρα τηλέφωνο.
    Θα ξανά προσπαθήσω!

  12. #14742
    Εγγραφή
    16-07-2023
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από εμπειρία, αν είσαι σε ΔΕΗ, μείνε και μην κουνηθείς. Σε άλλους παρόχους είναι πολλές οι παγίδες, από κει που δεν το περιμένεις. Δεν αμφισβητούμε το γεγονός ότι όλοι πλέον οι πάροχοι (δημόσιοι, ημιδιωτικοί, ιδιωτικοί) είναι γτπ, αλλά τουλάχιστον όσον αφορά την ΔΕΗ, ο,τι κάνει στο κάνει φανερά!

  13. #14743
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από argyrris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εμπειρία, αν είσαι σε ΔΕΗ, μείνε και μην κουνηθείς. Σε άλλους παρόχους είναι πολλές οι παγίδες, από κει που δεν το περιμένεις. Δεν αμφισβητούμε το γεγονός ότι όλοι πλέον οι πάροχοι (δημόσιοι, ημιδιωτικοί, ιδιωτικοί) είναι γτπ, αλλά τουλάχιστον όσον αφορά την ΔΕΗ, ο,τι κάνει στο κάνει φανερά!
    μπα, μόνο η ΔΕΗ έβαλε ρήτρα στο Γ1 χωρίς ειδοποίηση , έστω υποσημείωση στο λογαριασμό ( για το "φανερά" που είπες)
    το μόνο θετικό είναι που τίμησε τα σταθερά συμβόλαιο, σε όλα τα άλλα είναι και αυτή κούκου

    αλλά σαν να έμεινες 2 χρόνια πίσω (εποχές πλασματικής τιμής και κρυφές ρήτρες) , έχει καιρό που οι τιμές είναι αυτές που δημοσιεύονται και φυσικά μεγάλες οι διαφορές σε όσους κοιτούσαν φθηνά τιμολόγια και είχαν καταναλώσεις ,
    αλλά και με μικρές καταναλώσεις με τα δώρα που ξεκίνησαν απο το καλοκαίρι , με τράμπα σε 2 εταιρίες εναλλάξ , κάποιοι δεν έχουν πληρώσει ρεύμα μέχρι σήμερα

  14. #14744
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιου είδους ρήτρα αποδέσμευσης σε νέο Γ1Ν από ΔΕΗ (ουσιαστικά απλή μεταφορά γραμμής σε άλλο όνομα);
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  15. #14745
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το MyHomeOnline της ΔΕΗ λήγει σε 20 ημέρες. Καλά ήταν, γλιτώσαμε τα εγκεφαλικά στις δύσκολες περιόδους. Οπότε το ψάχνω τώρα για αλλαγή και δεδομένου ότι έχω και φυσικό αέριο (θέρμανση και κουζίνα), σκεφτόμουν να πάω σε εταιρεία που δίνει καλύτερες τιμές όταν έχεις και τα δύο στην ίδια εταιρεία.

    Σκεφτόμουν να πάω στο Zenith Power Home Now και Zenith Gas Home Star το οποίο συνδυαστικά έχει καλή έκπτωση.

    Γνώμες;

Σελ. 983 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 9639739789819829839849859889931003 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας