Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 1081 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 10611071107610791080108110821083108610911101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.201-16.215 από 17522
  1. #16201
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 4all γιατί αλήθεια είναι πιο συμφέρον από το Γ1; Επειδή έχει λίγο πιο χαμηλή χρέωση στα πρώτα 500 και κλιμακωτή χρέωση για μετά τα 500;
    Μετά τα 500 έχει πιο ακριβή χρέωση από το Γ1 και σε πρόσφατο υπολογισμό που έκανα με το Γ1 που έχει πιο χαμηλή χρέωση για μετά τα 500 χωρίς κλιμακωτή χρέωση που ίσως δεν έχει το Γ1, μου βγαίνει μια η άλλη... Αυτό σύμφωνα με τις τιμές που έχουν στη σελίδα τους..
    Και ελάχιστα πιο ακριβό μάλιστα το 4all...
    Προσπαθώ πραγματικά να καταλάβω γιατί το 4all λέγεται ότι είναι πιο συμφέρον...
    Και στο νυχτερινό η διαφορά είναι πολύ μικρή.... Δεν είναι τόση ώστε να πεις ότι έχει διαφορά...
    2 παροχές που έχω, τις έχω αφήσει στο Γ1Ν για τους παραπάνω λόγους...
    Απλα τα πράγματα, για κάτω από 500kWh το 4all είναι φθηνότερο και αυτό φαίνεται από το τιμολόγιο. Για πάνω από 500 χρεώνει παραπάνω. Το 883 που αναφέρθηκε δεν ξέρω πως προκύπτει. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν για πάνω από 500kW το 4all σε χρεώνει για όλη την κατανάλωση η κλιμακωτά; Στο Γ1 είναι για όλη την κατανάλωση.

  2. #16202
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaduma Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ, απ' αυτά που διάβασα στη σελίδα τους, κατάλαβα ότι είναι σταθερό κατά τη διάρκεια της μέρας!
    τι εννοεις ?

  3. #16203
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    500/80
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό ερώτημα είναι, να περιμένω να βγάλει έναν πρώτο λογαριασμό για να λάβω τα -100€ δώρου, ή και αν φύγω νωρίτερα δεν υπάρχει πρόβλημα και τα βάζουν και στον τελικό λογαριασμό;
    Να περιμένεις να δεις τα -100€ στο λογαριασμό και να υπολογίσεις πότε θα τα φας. Μετά να φύγεις.

  4. #16204
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις ήρθαν και πέρασαν sim στον έναν από τους δύο μετρητές που έχω. Ο ένας μετρητής είναι παλιός και δεν δέχεται.
    Ήμουν επιφυλακτικός και ζήτησα από τον τεχνικό ταυτότητα την οποία και μου την έδειξε.
    Έκανες αίτηση; Πως και πήρες SIM;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #16205
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    @korakios
    Εξέλιξη στο θέμα συγγενικου προσώπου, μίλησε με τη δεδηε και μου είπε ότι ενημερώθηκε μέσω μέιλ (το μέιλ του το βλέπω εγώ και δεν ήρθε τίποτα) ότι μετά την Ελιν μεταφέρθηκε στην energy. Γίνεται αυτό? Δεν του έχει έρθει ούτε κάτι ταχυδρομικώς
    Λες εξέλιξη αλλά δε θυμάμαι καν το ιστορικό , αν θες για να μην ξαναγράφεις δώσε αρχικό λινκ
    μήπως λόγω χρέους και μεταφέρθηκε σε καθολική ?

  6. #16206
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες αίτηση; Πως και πήρες SIM;
    Δεν κάνεις αίτηση αλλά από ότι βλέπετε ότι σας είπα πριν τα Χριστούγεννα για τις κάρτες sim ισχύει. Σιγά σιγά όλοι θα πάρουν sim.
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  7. #16207
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Korakios, @Doom_nx, έχουμε μήπως κάποιο μπούσουλα με την Elpedison αν εκδίδουν συγκεκριμένες ημερομηνίες τους μηνιαίους λογαριασμούς τους;

    Το βασικό ερώτημα είναι, να περιμένω να βγάλει έναν πρώτο λογαριασμό για να λάβω τα -100€ δώρου, ή και αν φύγω νωρίτερα δεν υπάρχει πρόβλημα και τα βάζουν και στον τελικό λογαριασμό;
    τα βάζουν και στον τελικό , αλλά καλό είναι να υπολογίσεις κάπως να μην έχεις υπόλοιπο
    Δεν είναι συγκεκριμένες ημερομηνίες , εξαρτάται πότε ανοίγει στο myelpedison το περιθώριο για να δώσεις μέτρηση
    Μετά , απο το τέλος της περιόδου , μετράς 5 εργάσιμες και μετά άλλες 5 μέρες μιας και φαίνεται εκεί ο λογαριασμός ετεροχρονισμένα (θα σου έρθει και email)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korakios : 16-01-24 στις 22:32.

  8. #16208
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα τα πράγματα, για κάτω από 500kWh το 4all είναι φθηνότερο και αυτό φαίνεται από το τιμολόγιο. Για πάνω από 500 χρεώνει παραπάνω. Το 883 που αναφέρθηκε δεν ξέρω πως προκύπτει. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν για πάνω από 500kW το 4all σε χρεώνει για όλη την κατανάλωση η κλιμακωτά; Στο Γ1 είναι για όλη την κατανάλωση.
    Νομίζω ότι λέμε τα ίδια πράγματα....
    Για κάτω από 500 το 4all είναι πιο φθηνό...
    Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία σε αυτό..
    Και έχει αναφερθεί ότι χρεώνει κλιμακωτά πριν τα 500 και μετά τα 500 με πιο ακριβή κλίμακα που έχω δει στη σελίδα...
    Ενώ το Γ1 λένε ότι είναι όλη η κατανάλωση με μια τιμή... Η οποία είναι μεν πιο χαμηλή από αυτή του 4all για πάνω από 500...
    Προσωπικά κάθισα και υπολόγισα με τις τιμές που έχουν στη σελίδα τους μια κατανάλωση 4all μέχρι τα 500 και με άλλη μετά τα 500 και για 1000kwh καθαρά μόνο για ρεύμα, μου βγήκε μερικά ευρώ πιο ακριβό το 4all...
    Έχει μεν μια λίγο πιο χαμηλή τιμή στο νυχτερινό που σου αντισταθμίζει τη πρωινή χασουρα εκεί....
    Για εμένα είναι μια η άλλη τα 2 πακέτα αυτά...
    Δεν είμαι ειδικός, αλλά από αυτά που βλέπω, δεν βλέπω κάποια σημαντική διαφορά....
    Το 883 το ανέφερε ο φίλος πριν ως παράδειγμα...
    Άγνωστο το από πού προκύπτει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #16209
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες αίτηση; Πως και πήρες SIM;
    Όχι ήρθε ένας της ΔΕΔΗΕ και μου είπε ότι θα περάσει sim στον μετρητή. Επειδή ήρθε απρόβλεπτα του ζήτησα ταυτότητες και τέτοια. Ήμουν παρόν στην διαδικασία.
    Η SIM ήταν από τις παλαιότερες όχι από οι πολύ μικρές αλλά οι λίγο πιο μεγάλες. Υπήρχε θέση μέσα στον μετρητή σαν μια πλακέτα προστέθηκε περίπου όπως τα USB WiFi που βάζουν στα κλιματιστικά.
    Τώρα ανάβουν κάποια λαμπάκια. Όλοι οι μετρητές που δεν διαθέτουν υποδοχές τέτοιες θα αλλαχθούν μέσα σε δυπ χρόνια. Έτσι μου είπε.

  10. #16210
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ήρθε ένας της ΔΕΔΗΕ και μου είπε ότι θα περάσει sim στον μετρητή. Επειδή ήρθε απρόβλεπτα του ζήτησα ταυτότητες και τέτοια. Ήμουν παρόν στην διαδικασία.
    Η SIM ήταν από τις παλαιότερες όχι από οι πολύ μικρές αλλά οι λίγο πιο μεγάλες. Υπήρχε θέση μέσα στον μετρητή σαν μια πλακέτα προστέθηκε περίπου όπως τα USB WiFi που βάζουν στα κλιματιστικά.
    Τώρα ανάβουν κάποια λαμπάκια. Όλοι οι μετρητές που δεν διαθέτουν υποδοχές τέτοιες θα αλλαχθούν μέσα σε δυπ χρόνια. Έτσι μου είπε.
    Ναι.. Και μετά αυτοί θα ξανά αλλάξουν.. Θα μπουν άλλοι..

  11. #16211
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.. Και μετά αυτοί θα ξανά αλλάξουν.. Θα μπουν άλλοι..
    Αυτός ο μετρητής μπήκε πριν ένα χρόνο. Άντε πριν ενάμιση γιατί υπήρχε ένας παλιός που είχε τα ρολογάκια και δεν φαίνονταν οι ενδείξεις. Ας τους αλλάξουν χωρίς να κάνουν ζημιές όπως μου έκαναν την άλλη φορά.

  12. #16212
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες αίτηση; Πως και πήρες SIM;
    Εγώ τυχαία το κατάλαβα ήρθαν και πέρασαν σιμ στο μετρητή και έσπασαν βεβαίως βεβαίως το κάλυμμα
    VAMOS ARIS

  13. #16213
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U

  14. #16214
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη πάγια εντολή την έχει και το Γ1...
    Όσο για το πιο φθηνότερο του 4all, μπορείς λίγο να επεκταθείς; Πως προκύπτει; Επειδή πάει κλιμακωτά; Η επειδή έχει λίγο πιο φθηνή χρέωση μέχρι τα 500;
    Και όταν λέμε φθηνότερο, πόσο πιο φθηνότερο; Δηλαδή για τα 883 που λες, τι θα πλήρωνες στο 4all και τι στο Γ1;
    Προσπαθώ να καταλάβω....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα τα πράγματα, για κάτω από 500kWh το 4all είναι φθηνότερο και αυτό φαίνεται από το τιμολόγιο. Για πάνω από 500 χρεώνει παραπάνω. Το 883 που αναφέρθηκε δεν ξέρω πως προκύπτει. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν για πάνω από 500kW το 4all σε χρεώνει για όλη την κατανάλωση η κλιμακωτά; Στο Γ1 είναι για όλη την κατανάλωση.
    Έκπτωση 2% με πάγια εντολή δεν έχει το Γ1(Ν). Δεν αναγράφεται στους όρους ούτε διαφημίζεται στη σελίδα. Αν το έχεις κάνει και βλέπεις έκπτωση 2%, σε παρακαλώ δείξε μας το λογαριασμό (χωρίς προσωπικά στοιχεία εννοείται).

    Όσο για το 4All, ρίξτε μια ματιά στο εξελάκι μου:


    To 4All έχει μικρότερο συντελεστή α, μεγαλύτερο άνω όριο Lu, χαμηλότερη βασική τιμή προμήθειας ημέρας <=500 kWh και νύχτας. Ως εκ τούτου, εξ'ορισμού θα βγαίνει πάντα φθηνότερο από το Γ1 για <500 kWh ημέρας.

    Πάνω από τις 500 τώρα υπάρχει ένα μεταβαλλόμενο σημείο που τα δύο τιμολόγια κοστίζουν το ίδιο. Αυτό γιατί στο Γ1 αλλάζουν κλίμακα χρέωσης ΟΛΕΣ οι kWh ενώ στο 4All MONO οι επιπλέον των 500.

    Αν βάλουμε 501 kWh και στα δυο προγράμματα, τότε είναι που αποκτούν τη μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ τους. Όσο ανεβαίνουμε σε kWh μικραίνει και πάλι η ψαλίδα και στις 883 γίνονται ίσα. Από τις 883 και πάνω το Γ1 βγαίνει φθηνότερο.

    Όλα αυτά εξετάζοντας μόνο τη χρέωση ημέρας. Αν μπει και ένα ποσοστό 35% νυχτερινού στο παιχνίδι, τότε τα δυο προγράμματα εξισώνονται στις 1549 kWh (1007 ημέρας, 542 νύχτας).

    Αν βάλουμε και την έκπτωση του 2% για πάγια εντολή στο 4All, ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να μείνει κάποιος στο Γ1.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό ερώτημα είναι, να περιμένω να βγάλει έναν πρώτο λογαριασμό για να λάβω τα -100€ δώρου, ή και αν φύγω νωρίτερα δεν υπάρχει πρόβλημα και τα βάζουν και στον τελικό λογαριασμό;
    Προτείνω να περιμένεις τον πρώτο λογαριασμό και με αυτόν να κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου που θα είναι η Volton και τον ζητάει.

    ---

    Σήμερα πρόσθεσα ένα επιπλέον φύλλο που το ονόμασα «Εξατομίκευση» στο οποίο μπορείτε να βάζετε τις παραμέτρους που αντιστοιχούν στον δικό σας λογαριασμό, έτσι ώστε να γίνεται ένας ακριβής υπολογισμός του τελικού ποσού πληρωμής σε κάθε πρόγραμμα. Τα βάζετε μια φορά σε αυτό το φύλλο και μεταφέρονται αυτόματα και στους τρεις πίνακες. Ταυτόχρονα έχω κρατήσει τη δυνατότητα για απ'ευθείας αλλαγές στο τρέχον φύλλο για όποιον θέλει. Απλά μετά το κελί δε θα ξαναπάρει αυτόματα τιμή.

    Σε περίπτωση που δεν είναι ξεκάθαρο, στο κελί «Χρέωση δήμου (ΔΤ + ΔΦ + ΤΑΠ)» βάζετε το συνολικό ποσό πληρωμής για το δήμο που σας δείχνει σε έναν πρόσφατο λογαριασμό σας. Το συντελεστή ημερών θα τον δείτε στους υπολογισμούς για ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ ξεχωριστά, συνήθως στο τέλος της πράξης. Θα είναι της μορφής xx/365. Στην ουσία μας νοιάζουν οι μέρες στις οποίες αντιστοιχεί το ποσό για να μπορέσει να γίνει αναγωγή στο μήνα.

    Τα ειδικά τιμολόγια (ΚΟΤ, ΠΟΤ) δεν τα έχω ενσωματώσει ακόμα στους υπολογισμούς.



    Κατά τ'άλλα, έφτιαξα λίγο τον υπολογισμό στο Guarantee Home ώστε να μην λαμβάνει υπόψιν μόνο τον τελευταίο μήνα στην έκπτωση συνέπειας. Πριν είχα όλο το τετράμηνο, αλλά όπως μας πληροφόρησαν σε αυτό εδώ το thread, αποδίδουν κανονικά την έκπτωση στους έναντι και την κρατάνε μόνο στον τελικό λογαριασμό. Πάλι παίρνω το worst case scenario, ότι θα έχετε μείνει ολόκληρο μήνα χωρίς λογαριασμό πριν κάνετε την αίτηση για αλλαγή παρόχου.

    Επίσης έβγαλα και τη γραμμή με το ετήσιο σύνολο χωρίς δώρα, δεν είχε και πολύ νόημα σε κυμαινόμενα, καθώς τα αποτελέσματα είναι ίδια με αυτά του μήνα.

    Και έβαλα και τη δωροεπιταγή του Σκλαβενίτη στα δώρα της Elpedison για να έρχεστε να ρωτάτε



    Links στην υπογραφή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOOM_NX : 17-01-24 στις 02:53.
    Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση | Λήψη

  15. #16215
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOOM_NX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκπτωση 2% με πάγια εντολή δεν έχει το Γ1(Ν). Δεν αναγράφεται στους όρους ούτε διαφημίζεται στη σελίδα. Αν το έχεις κάνει και βλέπεις έκπτωση 2%, σε παρακαλώ δείξε μας το λογαριασμό (χωρίς προσωπικά στοιχεία εννοείται).

    Όσο για το 4All, ρίξτε μια ματιά στο εξελάκι μου:


    To 4All έχει μικρότερο συντελεστή α, μεγαλύτερο άνω όριο Lu, χαμηλότερη βασική τιμή προμήθειας ημέρας <=500 kWh και νύχτας. Ως εκ τούτου, εξ'ορισμού θα βγαίνει πάντα φθηνότερο από το Γ1 για <500 kWh ημέρας.

    Πάνω από τις 500 τώρα υπάρχει ένα μεταβαλλόμενο σημείο που τα δύο τιμολόγια κοστίζουν το ίδιο. Αυτό γιατί στο Γ1 αλλάζουν κλίμακα χρέωσης ΟΛΕΣ οι kWh ενώ στο 4All MONO οι επιπλέον των 500.

    Αν βάλουμε 501 kWh και στα δυο προγράμματα, τότε είναι που αποκτούν τη μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ τους. Όσο ανεβαίνουμε σε kWh μικραίνει και πάλι η ψαλίδα και στις 883 γίνονται ίσα. Από τις 883 και πάνω το Γ1 βγαίνει φθηνότερο.

    Όλα αυτά εξετάζοντας μόνο τη χρέωση ημέρας. Αν μπει και ένα ποσοστό 35% νυχτερινού στο παιχνίδι, τότε τα δυο προγράμματα εξισώνονται στις 1549 kWh (1007 ημέρας, 542 νύχτας).

    Αν βάλουμε και την έκπτωση του 2% για πάγια εντολή στο 4All, ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να μείνει κάποιος στο Γ1.


    Προτείνω να περιμένεις τον πρώτο λογαριασμό και με αυτόν να κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου που θα είναι η Volton και τον ζητάει.

    ---

    Σήμερα πρόσθεσα ένα επιπλέον φύλλο που το ονόμασα «Εξατομίκευση» στο οποίο μπορείτε να βάζετε τις παραμέτρους που αντιστοιχούν στον δικό σας λογαριασμό, έτσι ώστε να γίνεται ένας ακριβής υπολογισμός του τελικού ποσού πληρωμής σε κάθε πρόγραμμα. Τα βάζετε μια φορά σε αυτό το φύλλο και μεταφέρονται αυτόματα και στους τρεις πίνακες. Ταυτόχρονα έχω κρατήσει τη δυνατότητα για απ'ευθείας αλλαγές στο τρέχον φύλλο για όποιον θέλει. Απλά μετά το κελί δε θα ξαναπάρει αυτόματα τιμή.

    Σε περίπτωση που δεν είναι ξεκάθαρο, στο κελί «Χρέωση δήμου (ΔΤ + ΔΦ + ΤΑΠ)» βάζετε το συνολικό ποσό πληρωμής για το δήμο που σας δείχνει σε έναν πρόσφατο λογαριασμό σας. Το συντελεστή ημερών θα τον δείτε στους υπολογισμούς για ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ ξεχωριστά, συνήθως στο τέλος της πράξης. Θα είναι της μορφής xx/365. Στην ουσία μας νοιάζουν οι μέρες στις οποίες αντιστοιχεί το ποσό για να μπορέσει να γίνει αναγωγή στο μήνα.

    Τα ειδικά τιμολόγια (ΚΟΤ, ΠΟΤ) δεν τα έχω ενσωματώσει ακόμα στους υπολογισμούς.



    Κατά τ'άλλα, έφτιαξα λίγο τον υπολογισμό στο Guarantee Home ώστε να μην λαμβάνει υπόψιν μόνο τον τελευταίο μήνα στην έκπτωση συνέπειας. Πριν είχα όλο το τετράμηνο, αλλά όπως μας πληροφόρησαν σε αυτό εδώ το thread, αποδίδουν κανονικά την έκπτωση στους έναντι και την κρατάνε μόνο στον τελικό λογαριασμό. Πάλι παίρνω το worst case scenario, ότι θα έχετε μείνει ολόκληρο μήνα χωρίς λογαριασμό πριν κάνετε την αίτηση για αλλαγή παρόχου.

    Επίσης έβγαλα και τη γραμμή με το ετήσιο σύνολο χωρίς δώρα, δεν είχε και πολύ νόημα σε κυμαινόμενα, καθώς τα αποτελέσματα είναι ίδια με αυτά του μήνα.

    Και έβαλα και τη δωροεπιταγή του Σκλαβενίτη στα δώρα της Elpedison για να έρχεστε να ρωτάτε



    Links στην υπογραφή
    Άψογος και επεξηγηματικος, ευχαριστώ.

Σελ. 1081 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 10611071107610791080108110821083108610911101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας