Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 320 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 300310315318319320321322325330340 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.786-4.800 από 17459
  1. #4786
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tronas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οντως εχεις δίκιο ! Δεν είχα παει πισω 2 σελίδες αλλα κοντα στο 2010
    Κατεληξα οπως σου ειπα και εγω στην Ελιν βαση αυτων που διαβασα αλλα εχω ακομα μια τελευταια ερώτηση, στις αιτησεις που ειναι να υπογραψω, πρεπει να αναγραφεται οτι θα υπάρχει ΚΟΤ ;
    Στα δικαιολογητικά, έχω στειλει φωτογραφία απο την εγκριση του ΚΟΤ.
    Δε γράφεις τίποτα στην αίτηση. Απλά όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά στον νέο πάροχο πρέπει να πάρεις τηλ στον ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσεις αν ο αριθμός παροχής είναι ίδιος ή αν άλλαξε στο τέλος κατά 1 ψηφίο. Αν άλλαξε τότε κάνεις νέα αίτηση στο idika.

  2. #4787
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    528
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γράφεις τίποτα στην αίτηση. Απλά όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά στον νέο πάροχο πρέπει να πάρεις τηλ στον ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσεις αν ο αριθμός παροχής είναι ίδιος ή αν άλλαξε στο τέλος κατά 1 ψηφίο. Αν άλλαξε τότε κάνεις νέα αίτηση στο idika.
    Καλησπερα... Δεν χρειαζεται να παρει κανενα τηλεφωνο στον Δεδδηε... Δεν αλλαζει ο αριθμος παροχης... Απλα θα περασει ο τεχνικος για παρει την μετρηση για την αλλαγη προχου...

  3. #4788
    Εγγραφή
    02-09-2019
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ποιον απο τους δυο να εμπιστευθώ ;

  4. #4789
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο αριθμός παροχής αλλάζει, στην ΔΕΗ είχα στο τέλος -02 4 στην Ελιν έχω -03

  5. #4790
    Εγγραφή
    02-09-2019
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αριθμός παροχής αλλάζει, στην ΔΕΗ είχα στο τέλος -02 4 στην Ελιν έχω -03
    Έχεις ΚΟΤ ;

    Οπότε χρειάζεται να πάρω τηλέφωνο ;

  6. #4791
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Ο αριθμός παροχής έχει 12 ψηφία. Το 1ο είναι ο κωδικός περιφέρειας. Τα επόμενα οκτώ είναι ο αριθμός παροχής (αυτός αναγράφεται και πάνω στο ρολόι). Τα επόμενα 2 (10ο και 11ο) είναι ο διάδοχος αριθμός. Αυτά λοιπόν τα 2 αλλάζουν όταν αλλάζουμε προμηθευτή ή όταν αλλάζει απλά ο χρήστης. Το τελευταίο, το last digit είναι ανευ ιδιαίτερης σημασίας.
    Συνήθως για συναλλαγές με υπηρεσίες του κράτους δίνουμε τα 9 πρώτα ψηφία, αυτά δηλαδή που δεν αλλάζουν.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  7. #4792
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αριθμός παροχής έχει 12 ψηφία. Το 1ο είναι ο κωδικός περιφέρειας. Τα επόμενα οκτώ είναι ο αριθμός παροχής (αυτός αναγράφεται και πάνω στο ρολόι). Τα επόμενα 2 (10ο και 11ο) είναι ο διάδοχος αριθμός. Αυτά λοιπόν τα 2 αλλάζουν όταν αλλάζουμε προμηθευτή ή όταν αλλάζει απλά ο χρήστης. Το τελευταίο, το last digit είναι ανευ ιδιαίτερης σημασίας.
    Συνήθως για συναλλαγές με υπηρεσίες του κράτους δίνουμε τα 9 πρώτα ψηφία, αυτά δηλαδή που δεν αλλάζουν.
    Πολύ σωστά

  8. #4793
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για την αίτηση του ΚΟΤ θέλεις 11 ψηφία

    5. Προσπαθώ να κάνω αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο, αλλά ο κωδικός της παροχής μου δεν έχει 11 ψηφία. Τι πρέπει να κάνω;

    Βεβαιωθείτε ότι συμπληρώνετε τον αριθμό παροχής όπως αναγράφεται σε ένα λογαριασμό ΔΕΗ (οι 11 πρώτοι αριθμοί, χωρίς κενά, χωρίς άλλα σύμβολα). Ο Αριθμός Παροχής είναι μοναδικός για κάθε ακίνητο. Ο αριθμός παροχής αναγράφεται και σε μεταλλικό ταμπελάκι πάνω στο μετρητή σας.
    Και το πιο βασικό

    16. Διαδικασία αλλαγής παρόχου.

    Όταν μεταφέρεστε σε άλλο πάροχο Ηλεκτρικής ενέργειας θα πρέπει να ακολουθήσετε τα κάτωθι βήματα σε περίπτωση που θέλετε να συνεχιστεί το Κοινωνικό Τιμολόγιο αν είστε δικαιούχος.

    Ολοκληρώστε την διαδικασία μεταφοράς της παροχής σας στο νέο πάροχο.
    Βεβαιωθείτε καλώντας στο 11500 (ΔΕΔΔΗΕ) ότι η παροχή σας (πιθανόν νέο νούμερο), είναι συνδεδεμένη με το ΑΦΜ σας.
    Ακυρώστε την παλιά αίτηση ΚΟΤ που είχατε στον προηγούμενο πάροχό σας και κάντε νέα αίτηση.
    Σε περίπτωση που σας βγάζει λάθος με τον αριθμό παροχής , ακολουθήστε πάλι το βήμα 2.

  9. #4794
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Και αυτά έχουν γραφτεί από εμένα και άλλον ένα συμφορουμήτη πρόσφατα. Εγώ πχ τα ανέφερα επίσης στη σελίδα 317!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    O αριθμός παροχής πριν τη παύλα παραμένει ίδιος (αυτός που αναγράφεται στο ρολόι σου). Μετά την παύλα αλλάζει. Αν στη ΔΕΗ είχες -02, με την αλλαγή παρόχου θα έχεις -03. Αν αλλάξεις ξανά πάροχο θα έχεις -04. Επίσης αν στον πάροχο που είσαι κάνεις αλλαγή ονόματος προστίθεται κι άλλο ψηφίο πχ -03 2. Αν αλλάξεις πάλι όνομα -03 3 κ.ο.κ

    Τους αριθμούς αυτούς τους αλλάζει η ΔΕΔΔΗΕ, αφού παραλάβει τη σύμβαση που υπέγραψες. Οπότε είναι φυσιολογικό να έχεις άλλο αριθμό στη σύμβαση και άλλο στο λογαριασμό (με διαφορά ενός ψηφίου πάντα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ioannis μόλις πάρεις sms ή email επιβεβαίωσης ότι άλλαξες πάροχο, τηλεφωνείς στον ΔΕΔΔΗΕ (2111900500) για να επιβεβαιώσεις τον νέο αριθμό παροχής (αλλάζει το τελευταίο ψηφίο). Μετά ακυρώνεις την υπάρχουσα αίτηση στο ΗΔΙΚΑ και καταχωρείς νέα. Κι εννοείται κάποια στιγμή μετά την ολοκλήρωση των φορολογικών δηλώσεων θέλει πάλι νέα αίτηση.
    To λέω και σ'αυτούς που έρθουν στο forum προσεχώς... τις 10 τελευταίες σελίδες αν διαβάσετε, θα βρείτε κατά πάσα πιθανότητα αυτό που ψάχνετε.

    -------------------------------

    Σε ένα άλλο θέμα... μήπως έχει κανείς άποψη για το νέο πρόγραμμα Protergia Oικιακό Ν 45%;

    Έριξα μόλις τώρα μια ματιά στο allazorevma και το σύγκρινα το Ελίν Οικιακό Ν (υπολογισμοί για κατανάλωση 4300 + 900).

    Έκανα και με το χέρι τους υπολογισμούς και έβγαλα το ίδιο κέρδος πάνω κάτω (35 ευρώ / έτος αν δεν υπολογίσουμε το 20άρικο δώρο)

    ΟΤΣ 50 έχει... αλλά το θέμα είναι πως θα εξελιχθούν τα πράγματα σε 2 χρόνια.

    Άλλες ανταγωνιστές χρεώσεις λέει πως δεν έχει... βέβαια χρειάζεται επιβεβαίωση για σιγουριά ότι δεν έχει χρεώσεις CO2.



    Για κάποιον που καίει πολλές κιλοβατώρες έχω την εντύπωση ότι αξίζει. H αύξηση χρέωσης πάνω από 2000kw είναι πάρα πολύ μικρή. Και το νυχτερινό 0.043!



    Υπάρχει κάποια άλλη παγίδα που δε βλέπω;

  10. #4795
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτά έχουν γραφτεί από εμένα και άλλον ένα συμφορουμήτη πρόσφατα. Εγώ πχ τα ανέφερα επίσης στη σελίδα 317!






    To λέω και σ'αυτούς που έρθουν στο forum προσεχώς... τις 10 τελευταίες σελίδες αν διαβάσετε, θα βρείτε κατά πάσα πιθανότητα αυτό που ψάχνετε.

    -------------------------------

    Σε ένα άλλο θέμα... μήπως έχει κανείς άποψη για το νέο πρόγραμμα Protergia Oικιακό Ν 45%;

    Έριξα μόλις τώρα μια ματιά στο allazorevma και το σύγκρινα το Ελίν Οικιακό Ν (υπολογισμοί για κατανάλωση 4300 + 900).

    Έκανα και με το χέρι τους υπολογισμούς και έβγαλα το ίδιο κέρδος πάνω κάτω (35 ευρώ / έτος αν δεν υπολογίσουμε το 20άρικο δώρο)

    ΟΤΣ 50 έχει... αλλά το θέμα είναι πως θα εξελιχθούν τα πράγματα σε 2 χρόνια.

    Άλλες ανταγωνιστές χρεώσεις λέει πως δεν έχει... βέβαια χρειάζεται επιβεβαίωση για σιγουριά ότι δεν έχει χρεώσεις CO2.



    Για κάποιον που καίει πολλές κιλοβατώρες έχω την εντύπωση ότι αξίζει. H αύξηση χρέωσης πάνω από 2000kw είναι πάρα πολύ μικρή. Και το νυχτερινό 0.043!



    Υπάρχει κάποια άλλη παγίδα που δε βλέπω;
    Πλέον η αύξηση πάνω από 2000 δεν είναι σημαντική
    Εχουν αλλάξει τα πράγματα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2020-06-19 22-42-52.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  74,6 KB 
ID: 216224
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #4796
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    H σύγκριση που έκανα είναι Ελίν με Protergia, όχι ΔΕΗ με Protergia.

  12. #4797
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ελιννννν.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  138,9 KB 
ID: 216261

    Καθως σερφαρα ανακαλυψα πως τους λογαριασμους της ΕΛΙΝ που μεχρι τωρα η πληρωμη τους ηταν μονο μεσω ιντερνετ ,ειτε ρευμα ειτε φυσικο αεριο πλεον μπορεις να τους πληρωσεις και σε καταστημα ΟΠΑΠ (η με μετρητα η με καρτα),αυτα ειναι πολυ καλα νεα γιατι ηλικιωμενοι ειτε ατομα που δεν εχουν προσβαση στο ιντερνετ θα μπορουνε να εξυπηρετουνται,προσωπικα γνωριζω ατομο που εχει ΔΕΗ και δεν αλλαξε σε Ελιν (που σαφως ειναι φθηνοτερα απο ΔΕΗ) γιατι δεν ηξερε που και πως να πληρωσει τον λογαριασμο...

  13. #4798
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Near Death Star
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H168N V3.1
    SNR / Attn
    21.6(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο... με τα αναδρομικά του ΕΤΜΕΑΡ από 1/1/2019 ως 30/8/2019 τι γίνεται; Τα πήρε κανείς σας; Εγώ έστειλα mail στη ΔΕΗ πριν 2 μήνες και στη ΡΑΕ πριν 1 μήνα... κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
    Μια από τα ίδια... Έστειλα το παρακάτω, καμία απάντηση. Feel free να τους σπαμάρετε.

    Παρακαλώ πολύ όπως, διευκρινήσετε κατά πόσον υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης της διαδικασίας Αναδρομικής Εκκαθάρισης Χρεώσεων του Ειδικού Τέλους Μείωσης Εκπομπών Αέριων Ρύπων (Απόφαση ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/108553/2053 (ΦΕΚ Β 4295/27.11.2019)), ως προβλέπεται, για καταναλωτές χαμηλής τάσης που δεν είναι πλέον πελάτες της ΔΕΗ.
    Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι...

  14. #4799
    Καλησπέρα σας.Νέο μέλος,ψάχνοντας θέματα πάνω στην αλλάγη εταιρίας ρευματος έπεσε στο θέμα αυτό.Σκέφτομαι να αλλάξω αλλά είμαι διστακτικός διότι δεν ξέρω τι να προσέξω.Είδα για παράδειγμα κριτικές για μια εταιρία όπου άλλαζε Εύρος Οριακής Τιμής Συστήματος κατά πόσο την βόλευε αναλόγως την τιμή του την εκάστοτε εποχή.Είμαι στην ζενίθ φυσικό αέριο και nova τηλεφωνία-internet.Σκέφτκά πρώτα να πάρω προσφορές από αυτές.Μετά μου πρότειναν nrg protergiaΤώρα έχω τριφασικο νυχτερινο Γ1Ν με κατανάλωση 1400 αντε το καλοκαιρι να παει 1700 και το νυχτερινο περιπου 300-500.Έχω κοιτάξει και τα site energymarket allazoreyma.Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βσιλης : 09-07-20 στις 17:29.

  15. #4800
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βσιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.Νέο μέλος,ψάχνοντας θέματα πάνω στην αλλάγη εταιρίας ρευματος έπεσε στο θέμα αυτό.Σκέφτομαι να αλλάξω αλλά είμαι διστακτικός διότι δεν ξέρω τι να προσέξω.Είδα για παράδειγμα κριτικές για μια εταιρία όπου άλλαζε Εύρος Οριακής Τιμής Συστήματος κατά πόσο την βόλευε αναλόγως την τιμή του την εκάστοτε εποχή.Είμαι στην ζενίθ φυσικό αέριο και nova τηλεφωνία-internet.Σκέφτκά πρώτα να πάρω προσφορές από αυτές.Μετά μου πρότειναν nrg protergiaΤώρα έχω τριφασικο νυχτερινο Γ1Ν με κατανάλωση 1400 αντε το καλοκαιρι να παει 1700 και το νυχτερινο περιπου 300-500.Έχω κοιτάξει και τα site energymarket allazoreyma.Ευχαριστώ.
    Εάν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από πρόσθετες χρεώσεις στους λογαριασμούς, διάλεξε πάροχο χωρίς ΟΤΣ.
    Εκτός από τη ΔΕΗ που δεν χρεώνει ΟΤΣ, η ΕΛΙΝ δεν χρεώνει επίσης.

Σελ. 320 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 300310315318319320321322325330340 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας