Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 373 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 353363368371372373374375378383393 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.581-5.595 από 17511
  1. #5581
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Γενικά με όλο αυτό το σύστημα με τη πρώην οτς και το τωρινό σύστημα ( όπως το λένε δλδ ).. Αισθάνεστε ήσυχοι; Η θα ήταν καλύτερο κάποιο πρόγραμμα με σταθερή τιμή; Δεν ξέρω αλλά μου θυμίζει τραπεζικό σύστημα τύπου σταθερό vs κυμαινόμενο επιτόκιο αν είναι σωστός αυτός ο παραλληλισμός.. Το ερώτημα είναι μπορείς να έχεις κάποιο πλάνο η πρέπει να παρακολουθείς συνέχεια την αγορά ενέργειας ( σαν χρηματιστήριο δλδ; ) και βέβαια το άλλο θέμα είναι κατά πόσο μπορείς να παρέμβεις.. Νομίζω ότι εφόσον μπεις σε τέτοιο πρόγραμμα είναι ότι έρθει η αλλιώς ότι φέρει η αγορά ενέργειας..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-11-20 στις 15:27.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #5582
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά με όλο αυτό το σύστημα με τη πρώην οτς και το τωρινό σύστημα ( όπως το λένε δλδ ).. Αισθάνεστε ήσυχοι; Η θα ήταν καλύτερο κάποιο πρόγραμμα με σταθερή τιμή; Δεν ξέρω αλλά μου θυμίζει τραπεζικό σύστημα τύπου σταθερό vs κυμαινόμενο επιτόκιο αν είναι σωστός αυτός ο παραλληλισμός.. Το ερώτημα είναι μπορείς να έχεις κάποιο πλάνο η πρέπει να παρακολουθείς συνέχεια την αγορά ενέργειας ( σαν χρηματιστήριο δλδ; ) και βέβαια το άλλο θέμα είναι κατά πόσο μπορείς να παρέμβεις.. Νομίζω ότι εφόσον μπεις σε τέτοιο πρόγραμμα είναι ότι έρθει η αλλιώς ότι φέρει η αγορά ενέργειας..
    Ε κοίταξε απο το να πληρώνω την ΔΕΗ 0.10 λες και πληρώνω ΟΤΣ όλο τον χρόνο, προτιμώ να πληρώνω όποτε ανεβαίνει η ΟΤΣ και να έχω κάποιους μήνες free

  3. #5583
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Το ερώτημα είναι αν συμφέρει για τον ιδιο πάροχο πχ η κυμαινόμενη vs τη σταθερή τιμή.. Οι σταθερές τιμές στους εναλλακτικούς παίζουν γύρω στα 0.08 η κιλοβατώρα (+-0.005) ενώ η κυμαινόμενη είναι γύρω στο 0.065. Για την ώρα αυτό που βλέπω είναι ότι με τις τρέχουσες τιμές ΟΤΣ ακόμα συμφέρει η κυμαινόμενη χρέωση..

  4. #5584
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    O Ήρων ξήλωσε τα ΜΜΚΘΣΣ κλπ απ'τη ρήτρα προσαρμογής.

    Πλέον έχει: (Μ.Ο ΟΤΣ * 1.16) + 0.056 με όρια 40-50

  5. #5585
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΜΚΘΣΣ
    κόλλησε το πληκτρολόγιο;
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  6. #5586
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε κοίταξε απο το να πληρώνω την ΔΕΗ 0.10 λες και πληρώνω ΟΤΣ όλο τον χρόνο, προτιμώ να πληρώνω όποτε ανεβαίνει η ΟΤΣ και να έχω κάποιους μήνες free
    0.10 δε νομίζω να φτάσει ,αλλά υπόψιν οτι η ΟΤΣ ανεβαίνει όταν υπάρχει ζήτηση ,δηλαδή όταν καις και τις περισσότερες κιλοβατώρες για ψύξη θέρμανση .

  7. #5587
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός στο αέριο (Φυσικό Αέριο Ελλάδας - πρόγραμμα πλήρες Extra).

    Μου αρέσει η κατηγοριοποίηση στο κάτω μέρος της σελίδας... βοηθάει για μελλοντικές συγκρίσεις.



    Στο 2ο μέρος της σελίδας έψαχνα την έκπτωση 20%, αλλά οι τιμές που αναγράφονται είναι τελικές.



    Πριν κάνω τη σύμβαση είχα ρωτήσει αν οι τιμές που βλέπω στο site είναι αρχικές ή τελικές και μου είχαν πει αρχικές.

    Εγώ εννοούσα αυτές τις τιμές (οι οποίες τώρα κατάλαβα ότι είναι τελικές):
    https://www.fysikoaerioellados.gr/pr...-plires-extra/

    Οι εκπρώσωποι εννοούσαν αυτές τις τιμές στο PDF (τιμολογιακή πολιτική) που είναι οι αρχικές:
    https://www.fysikoaerioellados.gr/co...-fysiko-aerio/

    Συνεννόηση μπουζούκι. Τελοσπάντων και πάλι λιγότερα πληρώνω απ'ότι στο Gold της ΔΕΗ.

    Bάζω παρακάτω σύγκριση κυμαινόμενων τιμών Zενίθ (για παλιούς πελάτες με αορίστου σύμβαση) και Φυσικό Αέριο Πλήρες Extra :



    Eδώ κι 1 χρόνο στο ΔΕΗ gold πλήρωνα σταθερή τιμή 0.0245. Μετάνιωσα που έφυγα πέρυσι απ'το Τ2 της Ζενίθ και τώρα δε μπορώ να το ξαναβάλω. Τουλάχιστον με το Φυσικό Αέριο Πλήρες Extra επανήλθα πάλι σε χαμηλές χρεώσεις. Το ξαναλέω σε όλους... μακριά από fix προγράμματα και dual energy.

  8. #5588
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Protergia Black Friday

    Ζήσε στην Protergia και την Black Friday στο MAX! Kέρδισε 120 ευρώ στον πρώτο σου λογαριασμό για κάθε νέα σύνδεση DOUBLE ENERGY ΜΑΧ, με την ενεργοποίηση του e-bill!

    https://www.protergia.gr/el/content/double-energy
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-11-20 στις 01:17.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #5589
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Ορίστε... μ'έκανες κιόλας να καταπιώ τη γλώσσα μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Protergia Black Friday

    Ζήσε στην Protergia και την Black Friday στο MAX! Kέρδισε 120 ευρώ στον πρώτο σου λογαριασμό για κάθε νέα σύνδεση DOUBLE ENERGY ΜΑΧ, με την ενεργοποίηση του e-bill!

    https://www.protergia.gr/el/content/double-energy
    https://www.protergia.gr/el/content/...tonomh-sindesi

    0.014404 βγαίνει το αέριο το μήνα Οκτώβρη με το -35%! Εξαιρετική περίπτωση.

    Βέβαια υπάρχει το ρίσκο της ΟΤΣ για 2 χρόνια στο ρεύμα, αλλά και πάλι πιστεύω ότι η ΟΤΣ θα είναι λιγότερη από τα 120 ευρώ που είναι το δώρο.

    Αν δεν ήμουν δεσμευμένος στο αέριο 2 χρόνια κι αν δεν είχα το παλιό πρόγραμμα της Ελίν στο ρεύμα... αυτό το Double της Protergia θα ήταν 1η μου επιλογή.

  10. #5590
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Protergia Black Friday

    Ζήσε στην Protergia και την Black Friday στο MAX! Kέρδισε 120 ευρώ στον πρώτο σου λογαριασμό για κάθε νέα σύνδεση DOUBLE ENERGY ΜΑΧ, με την ενεργοποίηση του e-bill!

    https://www.protergia.gr/el/content/double-energy
    Ενδιαφερον.Συμφερει για ενα σπιτι που κατοικειται συνολο 3 μηνες το χρονο?το χειμωνα καιει αεριο χαμηλα για να μην παγωσουν σπιτι και σωληνες?

    Τωρα ειμαστε ζενιθ κ δεη
    VAMOS ARIS

  11. #5591
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Με ΦΠΑ η Zενίθ θυμάμαι έχει 5ευρώ πάγιο στο αορίστου Τ2, η Protergia ας πούμε 3.70. Κάτι γλυτώνεις απο εκεί. Και θα πληρώνεις φτηνότερο αέριο έστω γι'αυτά τα 3μηνα.

    Το ρεύμα καλύτερα να το υπολογίσεις στο allazorevma τι όφελος θα έχεις. Διότι απ'τη μία θα έχεις φτηνότερο ρεύμα, απ'τη άλλη ΟΤΣ και πάγιο 2.60+ΦΠΑ / μήνα. Θα μου πεις τα 120 ευρώ που θα πάρεις είναι υπεραρκετά.

    Επίσης αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψιν είναι ότι δε θα μπορείς να ξαναγυρίσεις στο Τ2 της Ζενίθ, έχει καταργηθεί. Θα βρεις το 2022 αντίστοιχο πρόγραμμα;

  12. #5592
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός στο αέριο (Φυσικό Αέριο Ελλάδας - πρόγραμμα πλήρες Extra).

    Μου αρέσει η κατηγοριοποίηση στο κάτω μέρος της σελίδας... βοηθάει για μελλοντικές συγκρίσεις.



    Στο 2ο μέρος της σελίδας έψαχνα την έκπτωση 20%, αλλά οι τιμές που αναγράφονται είναι τελικές.



    Πριν κάνω τη σύμβαση είχα ρωτήσει αν οι τιμές που βλέπω στο site είναι αρχικές ή τελικές και μου είχαν πει αρχικές.

    Εγώ εννοούσα αυτές τις τιμές (οι οποίες τώρα κατάλαβα ότι είναι τελικές):
    https://www.fysikoaerioellados.gr/pr...-plires-extra/

    Οι εκπρώσωποι εννοούσαν αυτές τις τιμές στο PDF (τιμολογιακή πολιτική) που είναι οι αρχικές:
    https://www.fysikoaerioellados.gr/co...-fysiko-aerio/

    Συνεννόηση μπουζούκι. Τελοσπάντων και πάλι λιγότερα πληρώνω απ'ότι στο Gold της ΔΕΗ.

    Bάζω παρακάτω σύγκριση κυμαινόμενων τιμών Zενίθ (για παλιούς πελάτες με αορίστου σύμβαση) και Φυσικό Αέριο Πλήρες Extra :



    Eδώ κι 1 χρόνο στο ΔΕΗ gold πλήρωνα σταθερή τιμή 0.0245. Μετάνιωσα που έφυγα πέρυσι απ'το Τ2 της Ζενίθ και τώρα δε μπορώ να το ξαναβάλω. Τουλάχιστον με το Φυσικό Αέριο Πλήρες Extra επανήλθα πάλι σε χαμηλές χρεώσεις. Το ξαναλέω σε όλους... μακριά από fix προγράμματα και dual energy.
    Εμενα μεθαυριο ληγει το συμβολαιο στο Αυτονομο σταθερο Gold της ΔΕΗ.
    Αν δεν κανω λαθος μιας και μαζι τα συζητουσαμε ειναι ισως το δευτερο πιο χαμηλο μετα απο το προγραμμα απο το Φυσικο Αεριο Ελλαδος με πολυ μικρη διαφορα.
    Το σκεφτομουνα να σου πω την αληθεια κι εγω να παω στο Φυσικο Αεριο Ελλαδος αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ μικες οι διαφορες και ο βασικοτερος λογος ειναι οτι δεν εχω ουτε alpha bank να εκμεταλλευτω το επιπλεον οφελος απο τους ποντους και δεν ψωνιζω απο τον Βασιλοπουλο ποτε γιατι δεν βολευει.
    Αν ειχα alpha bank θα πηγαινα λογικα αλλα δυστυχως δεν εχω.
    Οποτε θα ανανεωσω για αλλη μια χρονια στην ΔΕΗ και στο Αυτονομο Σταθερο Gold.

  13. #5593
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ΦΠΑ η Zενίθ θυμάμαι έχει 5ευρώ πάγιο στο αορίστου Τ2, η Protergia ας πούμε 3.70. Κάτι γλυτώνεις απο εκεί. Και θα πληρώνεις φτηνότερο αέριο έστω γι'αυτά τα 3μηνα.

    Το ρεύμα καλύτερα να το υπολογίσεις στο allazorevma τι όφελος θα έχεις. Διότι απ'τη μία θα έχεις φτηνότερο ρεύμα, απ'τη άλλη ΟΤΣ και πάγιο 2.60+ΦΠΑ / μήνα. Θα μου πεις τα 120 ευρώ που θα πάρεις είναι υπεραρκετά.

    Επίσης αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψιν είναι ότι δε θα μπορείς να ξαναγυρίσεις στο Τ2 της Ζενίθ, έχει καταργηθεί. Θα βρεις το 2022 αντίστοιχο πρόγραμμα;
    Ισχυει οτι εχω το t2..τοσο καλο προγραμμα ειναι το συγκεκριμενο?

    Επισης αναρωτιεμαι το εξης...τα 120 θα κρατησουν μεχρι να φτασω σε αυτο το ποσο?Δλδ αν εχω το καλυψω σε 4-6 μηνες συνολο,θα αφαιρεθει?
    VAMOS ARIS

  14. #5594
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε θα ανανεωσω για αλλη μια χρονια στην ΔΕΗ και στο Αυτονομο Σταθερο Gold.
    Φίλε τσέκαρε κ αυτό αν θες. Εχει χαμηλό πάγιο, δεν ξέρω τι παίζει με τα υπόλοιπα. Εγώ έχω το 24 Gold της ΔΕΗ εδώ κ 9 μήνες, θεωρώ οτι οι διαφορές ειναι μικρές στην πράξη, κ γενικά δεν θα έφευγα από την ΔΕΗ, ούτε στο ρεύμα ούτε στο αέριο που πλέον στέλνει κ ηλεκτρονικούς λογαριασμούς.

  15. #5595
    Εγγραφή
    10-06-2014
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερον.Συμφερει για ενα σπιτι που κατοικειται συνολο 3 μηνες το χρονο?το χειμωνα καιει αεριο χαμηλα για να μην παγωσουν σπιτι και σωληνες?

    Τωρα ειμαστε ζενιθ κ δεη
    Επέλεξε πρόγραμμα χωρίς χρέωση παγίου

    https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-...e-small-aerio/
    https://www.petrogazenergy.gr/paketo...piti/blue-home

    Δεν έχουν και δέσμευση

Σελ. 373 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 353363368371372373374375378383393 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας