Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 1114 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 10941104110911121113111411151116111911241134 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.696-16.710 από 17529
  1. #16696
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μίλησα για επαγγελματική πάντως, σε σπίτι ειναι και μάλιστα μεζονέτα. Απλά εχει εγκατάσταση θερμοσυσσωρευτών

    Χρυσός χορηγός ΔΕΗ + ΔΕΔΔΗΕ εδω. Πρέπει κάτι να γίνει, δεν μπορεί πάντως να συνεχιστεί αυτό το χάλι...
    Συμφωνώ, πρέπει να αλλάξεις τρόπο θέρμανσης
    Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση | Λήψη

  2. #16697
    Εγγραφή
    29-11-2003
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για οικιακή παροχή μιλάμε; Πως και έχεις τόσο πολλά;

    Edit: Τώρα είδα που λες για σπιτι. Είναι πάρα πολλά είναι η αλήθεια. Αν δεν δουλεύουν ως τώρα οι θερμοσυσσωρευτες και τους έχετε κλειστούς κάντε αίτηση για να το μειώσετε σε 25kVA.
    Κάποιοι δουλεύουν, δεν έχουμε φυσικά τρελές καταναλώσεις. Μια λογική μείωση θα ήταν στα 35kVA, δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο. Αλήθεια πως μπορεί να γίνει μείωση; Δεν θα υπάρξουν αντιρρήσεις; Αν στο ενδεχόμενο εσύ πας να τραβήξεις έστω και στιγμιαία περισσότερη απο τη συμφωνημένη ισχύ, τι γίνεται;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jlian : 03-02-24 στις 20:23.

  3. #16698
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι δουλεύουν, δεν έχουμε φυσικά τρελές καταναλώσεις. Μια λογική μείωση θα ήταν στα 35kVA, δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο
    Με θερμοσυσσωρευτες εν λειτουργία και να μην έχετε υψηλές καταναλώσεις, λίγο δύσκολο. Ούτε εγώ ξέρω αν αξίζει στα 35kVA. Εσείς ξέρετε καλύτερα τι σας συμφέρει.

  4. #16699
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.246
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hello, εδώ κάτοχος 55kVA x 5,955 = 327.53€
    Και έλεγα ποιοι μλκες θα πληρώσουν τους "καταμετρητές" που αμολήσει ο ΔΕΔΗΕ
    οντως μας γδερνουν. Εγω με φωτοβολταικο netmetering με μπαταρια και με μηδενικες καταναλώσεις ακομη και το βραδυ με τιμωρουνε επειδη εχω 3φασικο κι ας χαριζω την πλεοναζουσα παραγομενη μου ενεργεια στη δεη...
    Στο αλλο κλειστο μικρο διαμερισμα επισης με 3φασικο με τιμωρουν με αλλο ενα 150αρι παγιο δεδηε .

    Αυτο που θα καταφερουν ειναι να ζητησω διακοπη στο κλειστο κι ας μου αφαιρεσουν και το μετρητη . Το ιδιο και απ το χωριο. Δεν προκειται να ξαβαλω 3φασικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 03-02-24 στις 21:09.

  5. #16700
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στο ενδεχόμενο εσύ πας να τραβήξεις έστω και στιγμιαία περισσότερη απο τη συμφωνημένη ισχύ, τι γίνεται;
    Τι εννοείς; Πέφτει η κεντρική ασφάλεια στο ρολόι, αφού δε θα αντέχει για παραπάνω ισχύ. Το ίδιο που γίνεται και στο μονοφασικό αν τραβήξεις παραπάνω ισχύ.

  6. #16701
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απλά θέλω να αναφέρω χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση ότι ανέβασα τα βραβεία Φεβρουαρίου που μπορείτε να βρείτε στο φύλλο χρήσιμα στο εξελάκι μου.

    Επίσης,
    Για νέους πελάτες της ELPEDISON μόνο, εξασφάλισα επιπλέον 3x διατακτικές Σκλαβενίτη των 20 € αποκλειστικά για 3 (τρεις) τυχερούς και γρήγορους συμφορουμίτες του adslgr!

    Δηλαδή, με αίτηση για οποιοδήποτε πρόγραμμα ρεύματος καθένας από τους 3 θα λάβει:
    1x δωροκάρτα Edenred 60 € ή 50 € στον πρώτο λογαριασμό + 2x διατακτικές Σκλαβενίτη 20 €
    Σύνολο 100 € ή 90 € σε δώρα αντίστοιχα.

    Για συνδυαστικό πρόγραμμα ρεύματος (οποιουδήποτε) και σταθερού προγράμματος αερίου:
    120 € στον πρώτο λογαριασμό αερίου + 2x δωροκάρτες Edenred 60 € + 3x διατακτικές Σκλαβενίτη 20 €
    Σύνολο 300 € σε δώρα.

    Για να αποκτήσετε την επιπλέον διατακτική Σκλαβενίτη απαντήστε στην παρακάτω ερώτηση σε αυτό εδώ το νήμα και στείλτε μου με προσωπικό μήνυμα τον αριθμό παροχής σας ή το ονοματεπώνυμό σας και θα σας στείλω το τηλέφωνο που πρέπει να καλέσετε άμεσα και το αργότερο μέχρι σήμερα Κυριακή 4/2/2024 στις 23:00!

    Πόσο χρέωσε η ELPEDISON την kWh στο πρόγραμμα Smart το μήνα Ιανουάριο;
    Α) 0,116 €/kWh
    Β) 0,135 €/kWh
    Γ) 0,150 €/kWh
    Δ) 0,171 €/kWh
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOOM_NX : 04-02-24 στις 04:33.
    Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση | Λήψη

  7. #16702
    Εγγραφή
    03-06-2015
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOOM_NX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά θέλω να αναφέρω χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση ότι ανέβασα τα βραβεία Φεβρουαρίου που μπορείτε να βρείτε στο φύλλο χρήσιμα στο εξελάκι μου.

    Επίσης,
    Για νέους πελάτες της ELPEDISON μόνο, εξασφάλισα επιπλέον 3x διατακτικές Σκλαβενίτη των 20 € αποκλειστικά για 3 (τρεις) τυχερούς και γρήγορους συμφορουμίτες του adslgr!

    Δηλαδή, με αίτηση για οποιοδήποτε πρόγραμμα ρεύματος καθένας από τους 3 θα λάβει:
    1x δωροκάρτα Edenred 60 € ή 50 € στον πρώτο λογαριασμό + 2x διατακτικές Σκλαβενίτη 20 €
    Σύνολο 100 € ή 90 € σε δώρα αντίστοιχα.

    Για συνδυαστικό πρόγραμμα ρεύματος (οποιουδήποτε) και σταθερού προγράμματος αερίου:
    120 € στον πρώτο λογαριασμό αερίου + 2x δωροκάρτες Edenred 60 € + 3x διατακτικές Σκλαβενίτη 20 €
    Σύνολο 300 € σε δώρα.

    Για να αποκτήσετε την επιπλέον διατακτική Σκλαβενίτη απαντήστε στην παρακάτω ερώτηση σε αυτό εδώ το νήμα και στείλτε μου με προσωπικό μήνυμα τον αριθμό παροχής σας ή το ονοματεπώνυμό σας και θα σας στείλω το τηλέφωνο που πρέπει να καλέσετε άμεσα και το αργότερο μέχρι σήμερα Κυριακή 4/2/2024 στις 23:00!

    Πόσο χρέωσε η ELPEDISON την kWh στο πρόγραμμα Smart το μήνα Ιανουάριο;
    Α) 0,116 €/kWh
    Β) 0,135 €/kWh
    Γ) 0,150 €/kWh
    Δ) 0,171 €/kWh
    B)0,135 €/kwh

  8. #16703
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Εγώ πάντως τηλεφώνησα χθές ,για συνδυαστικό ρεύματος οικιακό+ αερίου fix και αν καταλαβα καλά, θα εχω 260 ευρά δώρα...
    Ευχαριστούμε DOOM_NX και Korakios.

  9. #16704
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cos_mor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως τηλεφώνησα χθές ,για συνδυαστικό ρεύματος οικιακό+ αερίου fix και αν καταλαβα καλά, θα εχω 260 ευρά δώρα...
    Ευχαριστούμε DOOM_NX και Korakios.
    Στείλε μου αν θες με μήνυμα το όνομα να πάρεις άλλη μία.
    Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση | Λήψη

  10. #16705
    Εγγραφή
    29-11-2003
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς; Πέφτει η κεντρική ασφάλεια στο ρολόι, αφού δε θα αντέχει για παραπάνω ισχύ. Το ίδιο που γίνεται και στο μονοφασικό αν τραβήξεις παραπάνω ισχύ.
    Προφανώς δεν έχω τραβήξει ποτέ για να ξέρω τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση

  11. #16706
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Σορρυ αλλά αν σας πέφτουν οι ασφάλειες σε μονοφασικό τότε ή έχετε κάπου διαρροή ή έχετε λάθος συνδεσμολογία ή συσκευές του 1960…
    Εμείς σε μονοφασικό με κουζίνα, πλυντήριο και κλιματισμό ποτέ δεν είχαμε θέμα

  12. #16707
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ αλλά αν σας πέφτουν οι ασφάλειες σε μονοφασικό τότε ή έχετε κάπου διαρροή ή έχετε λάθος συνδεσμολογία ή συσκευές του 1960…
    Εμείς σε μονοφασικό με κουζίνα, πλυντήριο και κλιματισμό ποτέ δεν είχαμε θέμα
    Μπορεί να είναι και πρόβλημα του ασφαλοδιακόπτη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #16708
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ αλλά αν σας πέφτουν οι ασφάλειες σε μονοφασικό τότε ή έχετε κάπου διαρροή ή έχετε λάθος συνδεσμολογία ή συσκευές του 1960…
    Εμείς σε μονοφασικό με κουζίνα, πλυντήριο και κλιματισμό ποτέ δεν είχαμε θέμα
    Εμένα αν είναι ανοιχτά 2 μάτια και φουρνος και ανάψει κάτι ακόμα βαρύ, πέφτουν όλα και καμιά φορά καίγεται και η θερμική.
    Σε μονοφασικό αυτά, που είναι απολύτως λογικό γιατί έχεις ένα όριο 8-8500watt κανονικά οπότε η κουζίνα με 2 μάτια ανοιχτά μεγάλα καίει το κάθε μάτι πάνω από 1500w συν το φούρνο που είναι αλλά 2.5-3000, τότε μόνη της η κουζίνα φτάνει το όριο σχεδόν. Αν τώρα ανάψεις οτιδήποτε εξτρα βαρύ, τοτε τέλος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #16709
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.246
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    τιμωρειται επομενως απο τον δεδηε και θεωρειται πολυτελεια μια ασφαλης τριφασικη παροχη ακομα και με μηδενική κατανάλωση...
    Να σκεφτεσαι να αναψεις το θερμοσιφωνα με τη μια φαση αν εχεις αναμμένη την κουζινα. Να αναβεις εναλλαξ τα κλιματιστικα για να μην ξεπερασεις τα amp. Και αν θελησεις να στεγνωσεις τα μαλλια σου με το πιστολακι να περιμενεις να κλεισει πρωτα η τοστιερα.
    Μου θυμιζει την τιμωρια σε οσους αγορασαν ενα οικ8γενειακο ασφαλες αυτοκινητο 2000κκ που φορολογειται ως ειδος πολυτελειας.

    Δε θα εκπλαγω αν μετα απο λιγο καιρο βαλουν φορο πολυτελειας και για τα netmetering φωτοβολταικα. Με ενα πανακριβο παγιο netmetering μπορουν να σου ισοφαρισουν πανευκολα το οποιο κοστος νομιζουμε σημερα οτι γλιτωσαμε απο την καταναλωση. Σε ωθουν να επενδυσεις καπου και μολις δουν μια κρισιμη φορολογικη μαζα τη φορολογουν διχως ελεος. Κλασικη ληστρικη πολιτικη κρατους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 04-02-24 στις 15:42.

  15. #16710
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ αλλά αν σας πέφτουν οι ασφάλειες σε μονοφασικό τότε ή έχετε κάπου διαρροή ή έχετε λάθος συνδεσμολογία ή συσκευές του 1960…
    Εμείς σε μονοφασικό με κουζίνα, πλυντήριο και κλιματισμό ποτέ δεν είχαμε θέμα
    Δεν λέει κάτι αυτό. Εσείς μπορεί να μην ανοίγετε όλες μαζί τις συσκευές, να κάνετε κάποιου είδους ετεροχρονισμό, να μην έχετε πάνω από ένα κλιματιστικο η να μην είναι 24αρια. Σε αρκετές οικογένειες που υπάρχουν και παιδιά και παρουσιάζονται πολλές ανάγκες που απαιτούν συσκευές μαζί μπορεί να προκληθούν προβλήματα με πτώσεις ασφαλειών. Το πιο κλασικό παράδειγμα που αναφέρθηκε ήδη είναι η κουζίνα που μπορεί να έχεις φούρνο και 1-2 μάτια, δεν θέλει πολλά μετά να ανάψεις κάτι άλλο και και να καει η τηκτη ασφάλεια του γενικού η να πέσει κανένας μικροαυτοματος λόγω υπερφόρτωσης.

    Εδώ δεν θα παραβλέψω να πω και για τις κακές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις αρκετών παλαιών σπιτιών που οι ηλεκτρολόγοι τότε έβαζαν λίγες ασφάλειες που κάλυπταν μεγάλο μέρος του σπιτιού, έβλεπες μια ασφάλεια για κουζίνα μια το θερμοσίφωνο και μια όλα τα υπόλοιπα δωμάτια επειδή παλιά δεν υπήρχαν κλιματιστικά και έντονη χρήση θερμαντικων συσκευών με αντίσταση λόγω μη έλλειψης κεντρικής θέρμανσης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    τιμωρειται επομενως απο τον δεδηε και θεωρειται πολυτελεια μια ασφαλης τριφασικη παροχη ακομα και με μηδενική κατανάλωση...
    Να σκεφτεσαι να αναψεις το θερμοσιφωνα με τη μια φαση αν εχεις αναμμένη την κουζινα. Να αναβεις εναλλαξ τα κλιματιστικα για να μην ξεπερασεις τα amp. Και αν θελησεις να στεγνωσεις τα μαλλια σου με το πιστολακι να περιμενεις να κλεισει πρωτα η τοστιερα.
    Μου θυμιζει την τιμωρια σε οσους αγορασαν ενα οικ8γενειακο ασφαλες αυτοκινητο 2000κκ που φορολογειται ως ειδος πολυτελειας.

    Δε θα εκπλαγω αν μετα απο λιγο καιρο βαλουν φορο πολυτελειας και για τα netmetering φωτοβολταικα. Με ενα πανακριβο παγιο netmetering μπορουν να σου ισοφαρισουν πανευκολα το οποιο κοστος νομιζουμε σημερα οτι γλιτωσαμε απο την καταναλωση
    Δυστυχως αντί να πάμε μονίμως μπροστά πηγαίνουμε ένα βήμα εμπρός και δύο βήματα πίσω σε αυτή την χώρα....

Σελ. 1114 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 10941104110911121113111411151116111911241134 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας