Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 620 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 600610615618619620621622625630640 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.286-9.300 από 17514
  1. #9286
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε οσους ειναι ηδη ενεργοποιημενοι εως 2/12 στα online προγράμματα της δεη (enter, enter+, online) θα αλλαξει η τιμολόγηση (/kwh & παγιο) απο 3/12 ή θα εξακουλουθούν να ισχυουν οι εως 2/12 χρεώσεις μεχρι και τη χρονική λήξη των συμβολαίων?
    Λοιπόν επειδή ο καθένας λέει οτι θέλει, ο πελάτης που έκανε την διαδικασία μέχρι τις 2/12 θα παραμείνει στις κλειδωμένες φθηνές τιμές, τώρα εαν η ΔΕΗ μετά την παρέλευση εξαμήνου δεν μπορεί να το υποστηρίξει γιατί ακρίβυνε η αγορά θα σπάσει το συμβόλαιο και θα σε αφήσει να φύγεις αζημίως, επίσης η ΟΤΣ δίνει σημάδια μείωσης οπότε αυτή η ανησυχία προς το παρών δεν οφελεί, κάτι άλλο, ο Μυτιληναίος έκανε μήνυση στην ΔΕΗ γιατί πουλάει φθηνά και ξαναγίνεται μονοπώλειο, ένας λόγος που ακρίβυνε είναι και αυτός, δηλαδή να μην φάμε πρόστιμο απο την Ένωση. Αυτά

  2. #9287
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία..
    Γιατί επιβάλλεται;
    Δεν είναι προαιρετικό;
    Μου διαφεύγει κάτι;
    Επιβάλλεται με την έννοια ότι έχεις πλέον μηνιαίο ψηφιακό λογαριασμό.

  3. #9288
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβάλλεται με την έννοια ότι έχεις πλέον μηνιαίο ψηφιακό λογαριασμό.
    Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό που λες..

    Να θυμίσω όμως ξανά εδώ αυτό που είχε αναφερθεί πίσω με το να δίνεις ένδειξη σε κοτ.. Γίνεται μπέρδεμα και σε πετάει το σύστημα.. Το είχαν πει και σε γνωστό μου από ΔΕΗ αυτό παλιά.. Οπότε ίσως οι κοτ να μην το κάνουν καλύτερα και να το αφήνουν με τους έναντι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-11-21 στις 17:49.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #9289
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vwgolf5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε αφήνει κάθε μήνα,δεν σου δίνει δυνατότητα
    Έγραψα παραπάνω ότι 26/10 ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή παρόχου, το ebill ζήτησε ενδείξεις μέχρι 24/11 και τις έδωσα 23/11 αλλά δεν πήρα ακόμη λογαριασμό και τώρα ζητάει για 21-26/12.

  5. #9290
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ερωτηση

    στην αιτηση για το online μπηκε Χρεωστικη καρτα....

    χρειαζεται επιπλεον να ενεργοποιησουμε παγια εντολη απο το ebanking / τράπεζα? για να γινεται η πληρωμη !

    ή θα γινει αυτοματα?

  6. #9291
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων



    Και αυτό..
    Παλαιότερα είχε μόνο στους εκκαθαριστικους ημερομηνία να δώσεις ένδειξη.. Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό και μπορείς να δίνεις από το ebill όποτε θες..
    Αν και τώρα που κοίταξα και εκεί ορίζει ημερομηνίες..
    Ετσι,πλέον μπορείς να βάλεις ένδειξης κάθε 2μήνες, άλλη εναλλακτική,πράγμα που έκανα όταν ήμουν ελιν,κάθε 2 μήνες έδινα τηλεφωνικά στον Δεδδηε, και κάθε 4 έβαζα ένδειξης στο σάιτ του δεδδηε, καθώς στο σάιτ του μπορείς να βάλεις μόνο κάθε 4μηνες

  7. #9292
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση

    στην αιτηση για το online μπηκε Χρεωστικη καρτα....

    χρειαζεται επιπλεον να ενεργοποιησουμε παγια εντολη απο το ebanking / τράπεζα? για να γινεται η πληρωμη !
    Οχι...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #9293
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψα παραπάνω ότι 26/10 ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή παρόχου, το ebill ζήτησε ενδείξεις μέχρι 24/11 και τις έδωσα 23/11 αλλά δεν πήρα ακόμη λογαριασμό και τώρα ζητάει για 21-26/12.
    εγώ που έβαλα Νοεμβρί,τορά λέει ξανά Γενάρη,άρα δεν μπορείς να βάλεις Δεκεμβρί,αυτό συνεβει και στον φιλο

  9. #9294
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι και να λέει , ο κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λέει και αναδρομικά και αυτό γράφουν και όλα τα συμβόλαια και γιαυτό ο @ekrepali έκανε ένσταση και πρόταση στις αρμόδιες αρχές

    @makfil , δε χρειάζεται να πείσουμε ο ένας τον άλλον , επικοινώνησε με ΡΑΕ ή Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή , να δεις μόνος σου τι παίζει
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι έχουν ΚΟΤ και δεν ενημερωθούν άμεσα για αυξήσεις τιμών, μπορούν να δικαιωθούν πατώντας στο Άρθρο 35 του κώδικα προμήθειας. Μπορεί επιπλέον να τσιμπήσουν και ποινική ρήτρα αν κάνουν καταγγελία στο myrae και στη Προστασία Καταναλωτή.



    Οι υπόλοιποι θνητοί γάμα τα. Αν περιμένουμε πότε θα αλλάξουν τον κώδικα προμήθειας, αν θα λάβουν υπόψιν τη πρόταση μου άστα να πάνε. Μπορεί κι αν αλλάξουν τον κώδικα προμήθειας να τα κάνουν χειρότερα αντί για καλύτερα... κάθε νόμος έχει παραθυράκια ανάλογα με τη διατύπωση του. Πάλι οι πάροχοι θα παίζουν με τις λέξεις.
    Δεν γνώριζα για αναδρομικά, καλά έκανε ο/η @ekrepali.
    Κρίμα που δεν έκαναν και άλλοι (αν γνώριζαν φυσικά).

    @ekrepali

    Σωστά τα λες ότι παίζουν με τις λέξεις.
    Οι ρυθμιστικές αρχές (εδώ) τελικά είναι για "διακόσμηση" και να εξυπηρετούν τα συμφέροντα των εταιρειών.
    Ο ΣτΚ και η Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή δεν μπορούν να κάνουν κάτι (παρέμβαση - σύσταση) σχετικά με τον κώδικα προμήθειας (με καταγγελίες από τους καταναλωτές φυσικά) ;
    Τους καταναλωτές δεν τους προστατεύει κανένας σε αυτή την περίπτωση.

  10. #9295
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι...
    σε φιλο που εβαλε Πιστωτική..,καπου του εβγαλε αναγκη ενεργοποιησης παγιας εντολης....

    αλλη περιπτωση?

  11. #9296
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    [
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι πάρτι που λες... Electro-party...
    Ναι σωστός, αυτή είναι η κατάλληλη λέξη.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδή ο καθένας λέει οτι θέλει, ο πελάτης που έκανε την διαδικασία μέχρι τις 2/12 θα παραμείνει στις κλειδωμένες φθηνές τιμές, τώρα εαν η ΔΕΗ μετά την παρέλευση εξαμήνου δεν μπορεί να το υποστηρίξει γιατί ακρίβυνε η αγορά θα σπάσει το συμβόλαιο και θα σε αφήσει να φύγεις αζημίως, επίσης η ΟΤΣ δίνει σημάδια μείωσης οπότε αυτή η ανησυχία προς το παρών δεν οφελεί, κάτι άλλο, ο Μυτιληναίος έκανε μήνυση στην ΔΕΗ γιατί πουλάει φθηνά και ξαναγίνεται μονοπώλειο, ένας λόγος που ακρίβυνε είναι και αυτός, δηλαδή να μην φάμε πρόστιμο απο την Ένωση. Αυτά
    Όχι μόνο ο Μυτιληναίος αλλά όλοι σχεδόν οι εναλλακτικοί γιατί χάνουν πελάτες (γιατί άραγε ; ).
    Τα υπόλοιπα είναι για ... λαϊκή κατανάλωση.

  12. #9297
    Εγγραφή
    27-04-2020
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vwgolf5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι,πλέον μπορείς να βάλεις ένδειξης κάθε 2μήνες, άλλη εναλλακτική,πράγμα που έκανα όταν ήμουν ελιν,κάθε 2 μήνες έδινα τηλεφωνικά στον Δεδδηε, και κάθε 4 έβαζα ένδειξης στο σάιτ του δεδδηε, καθώς στο σάιτ του μπορείς να βάλεις μόνο κάθε 4μηνες
    Αυτό έκανα και εγώ και είχα ανά δύο μήνες εκκαθαριστικό, αλλά είδα στους όρους του online ότι μπορώ να έχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα. Την μια φορά που έδωσα ήταν να δώσω και στον δεδδηε οπότε μια η άλλη είμαστε...Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε για κάθε μήνα... Θα δοκιμάσω με τηλέφωνο από βδομάδα...

  13. #9298
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτός ο ισχυρισμός δεν στέκει, 1. αφού δεν έχεις ιδία γνώση του θέματος.
    2. Τα πραγματικά στοιχεία είναι αυτά που έγραψα.
    3. Δεν θα συνεχίσω στο ίδιο θέμα αφού εξαντλήθηκε.
    1.έχω
    2. πεστα στο δίπλα φόρουμ που καήκανε πρόσφατα
    3. σταματάς την παραπληροφόρηση ???????? κρίμα

  14. #9299
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos19877 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έκανα και εγώ και είχα ανά δύο μήνες εκκαθαριστικό, αλλά είδα στους όρους του online ότι μπορώ να έχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα. Την μια φορά που έδωσα ήταν να δώσω και στον δεδδηε οπότε μια η άλλη είμαστε...Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε για κάθε μήνα... Θα δοκιμάσω με τηλέφωνο από βδομάδα...
    Το ήθελα πολύ να μπορούσαμε να βάλουμε κάθε μήνα στο ebill,έφαγα απογοήτευση όταν είδα ότι η επόμενη καταχώρηση είναι για Γενάρη,θα το αφήσω έτσι ανά δίμηνο

  15. #9300
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επομένως, η τοποθέτησή σου ότι, οι μισοί πελάτες της ΕΛΙΝ (και εσύ και εγώ και πολλά άλλα μέλη), πήραν τις 2 επιστολές για μεταγενέστερη αύξηση του τιμολογίου και οι άλλοι μισοί πήραν την επιστολή της 27/9, με την αναδρομική χρέωση, δεν ευσταθεί, αφού σ' αυτό το forum ΜΟΝΟΝ δύο μέλη δήλωσαν ότι πήραν την επιστολή της 27/9.
    Ένα σωρό γνωστούς είχα πάει στην Ελίν (έγραψα πόσους). Αρκετοί από αυτούς (έγραψα πόσοι) την έφαγαν αναδρομικά. Αυτά δεν τα διάβασες, ψάξε καλύτερα το ιστορικό μηνυμάτων μου.
    Εν τω μεταξύ οι εκπρόσωποι της Ελίν έπαθαν πλάκα την επόμενη μέρα το πρωί που τους ταράξαμε στα τηλέφωνα. "Πού το μάθατε;". Ποιος ξέρει, μπορεί να είχαν άλλες προθέσεις και για μας και να άλλαξαν γνώμη. Όσο για τις αναδρομικές αυξήσεις, έχουμε και το παράδειγμα της ΔΕΗ απ'το 2019. Πρέπει να αλλάξει το συγκεκριμένο σημείο στον κώδικα προμήθειας, τέλος. Tόσο δύσκολο είναι δηλαδή να στείλουν οι πάροχοι ομαδικά mail άμεσα; Αφού είναι υποχρεωμένοι να ενημερώνουν τη ΡΑΕ εντός 5 ημερών για αναπροσαρμογές στα τιμολόγια, εμάς γιατί να μας ενημερώσουν όποτε γουστάρουν;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν εννοείς το Online, επιβάλλεται να δίνουμε κάθε μήνα τις ενδείξεις, για 3 μήνες, και ο 4ος από τον ΔΕΔΔΗΕ που θα είναι ο εκκαθαριστικός..
    Δεν ισχύει αυτό. Μη παραπληροφορείς το κόσμό.

Σελ. 620 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 600610615618619620621622625630640 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας