Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1444. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    342 23,68%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,96%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,19%
  • ΔΓ/ΔΑ

    89 6,16%
Σελ. 487 από 1146 ΠρώτηΠρώτη ... 467477482485486487488489492497507 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.291-7.305 από 17178
  1. #7291
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου λές, με 9 ευρώ θα σωθείς απο τα 50 ευρώ προσαύξησης ???
    Είναι 9 ευρώ τον μήνα, δηλάδη 9*4
    Απο την άλλη ειδικά όταν μιλάμε για κόσμο απο εδώ στο φόρουμ που έχει διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα να ζητάει τα ρέστα αφού επέλεξε τζόγο και ΟΤΣ;
    Εγώ θα έλεγα ευχαριστώ για αυτά τα 9 ευρώ τον μήνα, αλλά εγώ επέλεξα σταθερό πρόγραμμα με μεγαλύτερη τιμή kWh

  2. #7292
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι 9 ευρώ τον μήνα, δηλάδη 9*4
    Απο την άλλη ειδικά όταν μιλάμε για κόσμο απο εδώ στο φόρουμ που έχει διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα να ζητάει τα ρέστα αφού επέλεξε τζόγο και ΟΤΣ;
    Εγώ θα έλεγα ευχαριστώ για αυτά τα 9 ευρώ τον μήνα, αλλά εγώ επέλεξα σταθερό πρόγραμμα με μεγαλύτερη τιμή kWh
    Εσυ που επελεξες να βαλεις προγραμμα χωρις ΟΤΣ μαλλον δεν θα το παρεις το 9αρι τον μηνα...ετσι ακουγεται

  3. #7293
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου λές, με 9 ευρώ θα σωθείς απο τα 50 ευρώ προσαύξησης ???
    Όταν θα πάρω τους 2 πρώτους λογαριασμούς, θα σου απαντήσω.

  4. #7294
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Άλλο συζητούσαμε αλλού καταλήξαμε.

    Η επιλογή παρόχου (Ελίν Εlectricon vs EFA) βάσει συγκεκριμένων χαρακτηριστικών (ανταγωνιστικές χρεώσεις, αορίστου vs 2ετή δέσμευση), οι πιθανές μελλοντικές αυξήσεις στις ανταγωνιστικές χρεώσεις λόγω ακρίβειας στη τιμή χονδρεμπορίου (που εξαρτώνται από αέριο, ήλιο, αέρα, κάρβουνο, εκπομπές ρύπων κλπ) και η επιθυμία - δυνατότητα κάθε παρόχου να απορροφήσει τις αυξήσεις ώστε να διατηρήσει φτηνά τα τιμολόγια, τι σχέση έχει με τις επιδοτήσεις της κυβέρνησης; ΚΑΜΙΑ.

  5. #7295
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για σένα μπορεί να μην έχουν σχέση, αλλά για άλλους να έχουν.

  6. #7296
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ που επελεξες να βαλεις προγραμμα χωρις ΟΤΣ μαλλον δεν θα το παρεις το 9αρι τον μηνα...ετσι ακουγεται
    Όπως είπα, εγώ επέλεξα να ξέρω τι θα πληρώσω αντί να τζογάρω και μετά να φωνάζω γιατί έχασα

  7. #7297
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα, εγώ επέλεξα να ξέρω τι θα πληρώσω αντί να τζογάρω και μετά να φωνάζω γιατί έχασα
    Συμφωνώ με το Σπύρο εδώ. Εγώ τζογαρα, δεν έχω χάσει ακόμα γιατί είχα κερδίσει τους προηγούμενους μήνες αλλά είμαι σε δίλημμα πλέον αν θα ρισκάρω άλλο ή θα το κλειδώσω για 2 χρόνια.....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #7298
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σένα μπορεί να μην έχουν σχέση, αλλά για άλλους να έχουν.
    Κοντοπρόθεσμα γνωρίζουμε ποια θα είναι η επιδότηση. 9ευρώ το μήνα μάλλον για τα κυμαινόμενα (εκτός αν τα δώσουν σε όλους).

    Στην σύγκριση σταθερών τιμολογίων η επιδότηση αυτή δε παίζει κανένα ρόλο.

    Είναι σαν να μου λες ότι το ύψος των επιδοτήσεων για το επίδομα θέρμανσης, παίζει ρόλο για το αν θα βάλεις πετρέλαιο απ'την Ελίν ή τη BP.

    Για άλλες πιθανές παρεμβάσεις της Ε.Ε που συζητήθηκαν στη Σύνοδο Κορυφής, αυτό συμφωνώ ότι θα δούμε μελλοντικά τι ρόλο θα παίξουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας περιμένουμε να δούμε πως θα αντιδράσουν οι πάροχοι και να εκδοθούν 1-2 λογαριασμοί και βλέπουμε πάλι.
    Το μοναδικό σταθερό πρόγραμμα (για μεγάλες καταναλώσεις) που απέμεινε με όφελος συγκριτικά με το Electricon είναι το Efa Fixed (για αιτήσεις μέχρι 30/9).

    Γι'αυτό γίνεται η συζήτηση τώρα και όχι σε 2 μήνες.

    Αν περιμένουμε να δούμε πως θα αντιδράσουν οι πάροχοι στις αυξανόμενες τιμές χονδρεμπορίου, μπορεί να μείνουμε χωρίς εναλλακτικές στο τέλος.

    Οι μεγάλοι πάροχοι πήγαν τα σταθερά 0.12Ε/ΚWh + ακριβό πάγιο άρα έχουμε ήδη εικόνα το πώς θα αντιδράσουν.

    Και γι'αυτό ακριβώς προσπαθώ να μάθω αν η EFA έχει τη δυνατότητα να διατηρήσει τις τιμές για 2 χρόνια (όπως και η Ελίν που μας έδινε ρεύμα κάτω του κόστους για 2 χρόνια), ή αν θα προχωρήσει σε μονομερείς τροποποιήσεις.


    edit: Aνακοινώση Σκρέκα: Eκπτωση στο λογαριασμό ρεύματος θα δουν όλοι οι καταναλωτές της χαμηλής τάσης (δηλαδή Οικιακά και Γ21).

    Πάει μετά στο Mega (video 1:54) και λέει: "Οικονομική στήριξη για τους πιθανά αυξημένους λογαριασμούς" (Δηλαδή μόνο στα κυμαινόμενα).

    https://www.tanea.gr/2021/09/19/econ...10-noikokyria/

    Επίσης τα ανέκδοτα της ημέρας...

    - Το 70% των νοικοκυριών καίμε έως 300kw το μήνα.

    - Θα κάνουν και οι πάροχοι εκπτώσεις λέει, για να απορροφήσουν το κόστος. Δηλαδή η Protergia και ο Hρων έκαναν αύξηση στο Fix για να κάνουν έκπτωση ώστε να αντισταθμίσουν τις αυξήσεις. Πρόεδρος Εδεσσαϊκού κοράκιε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 19-09-21 στις 13:46.

  9. #7299
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτη η EFA σαν εταιρια μπορουμε να βασιστουμε λετε?

    https://energypress.gr/news/se-anodi...ioy-ta-meridia

    εδω φαινεται το μεριδιο της στο δυνατο κομματι της στο Αεριο...

    επισης εχουμε εικονα απο το help desk?

    Με την λογικη οτι το penalty της Ελιν ειναι 4.5€ τον μηνα ....για 10€ -20€ ( στους περισσοτερους απο Νοεμβρη μεχρι Φλεβαρη πανω κατω ολοκληρωνεται το συμβολαιο)

    (Εγγυηση ζηταει αραγε?)

    το σταθερου τιμολογιο με καλη τιμη και ΟΤΣ free σε βαζει σε σκεψεις ρε Γαμωτο.....

    Μπλεξιμο....

  10. #7300
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τιμολόγια που απέμειναν είναι γνωστά. Μόνο η EFA πλέον έχει όφελος συγκριτικά με τα παλιά της Ελίν. Εμένα η κατανάλωση είναι περίπου 5500-6000 οπότε το σκέφτομαι να φύγω. Γι άλλο λόγο τους κάλεσα σήμερα (να ρωτήσω για να έχω φίλο), αλλά μου άρεσε η εξυπηρέτηση και οι σαφείς απαντήσεις.

    Το είχα γράψει πριν κάνα μήνα, η Ελίν δεν έχει πολλούς πελάτες. Κοιτούσα τους αύξοντες αριθμούς πριν μερικούς μήνες και υπολόγιζα στο περίπου 3000 πελάτες (αν εκδίδουν λογαριασμούς κάθε μήνα). Από τότε που άρχισαν οι αλλαγές των όρων, οι αύξοντες αριθμοί ανέβηκαν εκθετικά. Που σημαίνει ότι οι πελάτες άρχισαν να φεύγουν (τελικοί λογαριασμοί). Βάλε και τα 2ετή συμβόλαια του 365 που λήγουν αυτή τη περίοδο... θα μείνουμε τρεις κι ο κούκος.

    Αυτή τη στιγμή το αορίστου που έχουμε είναι περίπου στην ίδια τιμή με Οn! που έχει ρήτρα. Πόσο θα αντέξουν να διατηρήσουν χαμηλά τα σταθερά τιμολόγια;

    1/2 λήγει το 6μηνο υποχρεωτικότητας διατήρησης τιμής του Electricon... φοβάμαι μη μας κοπανίσουν ένα 0.12 και τρέχουμε. Θα παρακαλάμε να υπάρχουν ακόμα της ΔΕΗ και της Volterra για να πληρώνουμε παραπάνω απ'ότι τώρα.

    Ενώ αν πάω τώρα Efa, εξασφαλίζω ότι θα πληρώνω λιγότερα από Ελίν. Όμως θα έχω 2 χρόνια δέσμευση χωρίς να έχω ιδέα πως θα εξελιχθεί η αγορά τα επόμενα 2 χρόνια.

    Άλλοι λένε ότι οι τιμές θα πέσουν. Άλλοι λένε ότι οι τιμές το 2022 θα εκτοξευτούν. Η πάροχοι για παράδειγμα στην Πολωνία μιλάνε για πιθανή αύξηση 40% στο ρεύμα το 2022, επειδή η απότομη στροφή σε φωτοβολταϊκά / ανεμογεννήτρεις σε συνδιασμό με τις υψηλές τιμές στο αέριο, αναγκάζει τα εργοστάσια παραγωγής να καίνε φουλ κάρβουνο που εκτοξεύει τις εκπομπές ρύπως. Άντε βγάλε άκρη λοιπόν.
    Σε τι κατανάλωση και πάνω συμφέρει η EFA από Ελίν?

    Εμένα η κατανάλωση μου, βάση του τελευταίου εκκαθαριστικού που βλέπω στις 26/5 -επειδή όλοι οι προηγούμενοι έβγαιναν έναντι- είναι 17/09/2020 - 18/05/2021 (243μέρες):
    Ενέργεια Ημέρας: 1130 kWh x 0,085 €/kWh= 96,05 €
    Ενέργεια Νύχτας: 615 kWh x 0,0661 €/kWh= 40,65 €

  11. #7301
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η EFA σαν εταιρια μπορουμε να βασιστουμε λετε?

    https://energypress.gr/news/se-anodi...ioy-ta-meridia

    εδω φαινεται το μεριδιο της στο δυνατο κομματι της στο Αεριο...

    επισης εχουμε εικονα απο το help desk?

    Με την λογικη οτι το penalty της Ελιν ειναι 4.5€ τον μηνα ....για 10€ -20€ ( στους περισσοτερους απο Νοεμβρη μεχρι Φλεβαρη πανω κατω ολοκληρωνεται το συμβολαιο)

    (Εγγυηση ζηταει αραγε?)

    το σταθερου τιμολογιο με καλη τιμη και ΟΤΣ free σε βαζει σε σκεψεις ρε Γαμωτο.....

    Μπλεξιμο....
    Το μερίδιο τους στο αέριο οφείλεται στο γεγονός ότι βρίσκονται χρόνια στο χώρο (μη οικιακά τιμολόγια / συμβόλαια).

    Τα οικιακά τιμολόγια αερίου είναι για γέλια. Αυτό είναι το βασικό τους κυμαινόμενο στο αέριο: https://efaenergy.gr/go-gas-home/

    Ενώ το άλλο πρόγραμμα αερίου https://efaenergy.gr/my-gas-home/ είναι κάτι σαν το Ζero της W&W στο ρεύμα, όπου πληρώνεις όλη τη τιμή του χονδρεμπορίου συν καπέλο.

    Στο ρεύμα τώρα, το γεγονός ότι "προμηθεύονται" απ'τη Volton με βάζει σε σκέψεις.



    To ίδιο έλεγε και η Νοva. Ότι προμηθεύονται απ'τη Volton αλλά είναι ξεχωριστός πάροχος.



    Αν πας όμως στο site της ΡΑΕ, η Νοva δε φαίνεται σαν ξεχωριστός πάροχος. Τα τιμολόγια Nova είναι περασμένα στη Volton.



    H EFA είτε δεν πρόλαβε να μπει στο εργαλεία της ΡΑΕ (έχει καιρό να ανανεωθεί), είτε δεν ήθελε να μπει... δε ξέρω τι να πω.

    "Προμηθευτής ηλεκτρικού ρεύματος: VOLTON A.E". τι σημαίνει;

    Ότι η Nova και η ΕFA αγοράζουν ρεύμα απ'τη Volton και το μεταπωλούν;

    Ή ότι η Volton είναι ο πάροχος κι η Nova με την EFA είναι απλά μεσάζοντες που παίρνουν ποσοστό επί των συμβάσεων... όπως για παράδειγμα το Getaline με τη Vodafone;

    Αν η EFA ήταν οποιοσδήποτε άλλος πάροχος (όπως με τη φήμη της Ελίν 2 χρόνια) θα είχα φύγει ήδη. Θεωρώ ότι τόσο φτηνά τιμολόγια δε θα ξαναδούμε σύντομα.

    Αλλά τα παραπάνω με την Volton μού δημιουργούν απορίες. Συν οι ασάφειες σχετικά με το ΚΟΤ (7 ευρώ αντί για 3.50) χωρίς να έχουν ξεκαθαρίσει γραπτώς αν επρόκειτο για το ίδιο τιμολόγιο (Fix Power Home) ή αν αυτό με τα 7ευρώ είναι διαφορετικό τιμολόγιο με ρήτρα προσαρμογής. Με το τσιγγέλι τους τα βγάζουμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι κατανάλωση και πάνω συμφέρει η EFA από Ελίν?

    Εμένα η κατανάλωση μου, βάση του τελευταίου εκκαθαριστικού που βλέπω στις 26/5 -επειδή όλοι οι προηγούμενοι έβγαιναν έναντι- είναι 17/09/2020 - 18/05/2021 (243μέρες):
    Ενέργεια Ημέρας: 1130 kWh x 0,085 €/kWh= 96,05 €
    Ενέργεια Νύχτας: 615 kWh x 0,0661 €/kWh= 40,65 €
    Ετήσιες ημερήσιες = 365*1130/243 = 1697
    Ετήσιες νυχτερινές = 365*615/243= 923



    Μ'αυτή τη κατανάλωση δε σε συμφέρει η EFA. Κάτσε Ελίν κι αν κάνουν αυξήσεις φύγε σφαίρα για Volterra Oικιακό 360.

  12. #7302
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    νομιζω πως και η ελιν ρευμα παιρνει απο τον Ηρων...και εγω δεν εμπιστευομαι τοσο την volton...δεν ξερω τι να πω???

  13. #7303
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω πως και η ελιν ρευμα παιρνει απο τον Ηρων...και εγω δεν εμπιστευομαι τοσο την volton...δεν ξερω τι να πω???
    Να ορίστε αυτό δεν το ήξερα... ή μάλλον το είχα διαβάσει παλιά και το είχα ξεχάσει εντελώς.

    Αν παίρνουν ακόμα ρεύμα απ'τον ΗΡΩΝ και δεδομένου ότι ο ΗΡΩΝ έχει πλέον το ακριβότερο σταθερό τιμολόγιο της αγοράς...

    τότε η επιλογή μεταξύ Εfa και Eλίν είναι σαν να προσπαθείς να διαλέξεις ποια κόρη του Walder Frey είναι πιο όμορφη.

  14. #7304
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Δεν ξερεις τι συνεργασιες μπορει να εχουν κανει μεταξυ τους οποτε αγνωστο το πως τα καταφερε η ελιν τοσο καιρο με τιμη κατω του κοστους

  15. #7305
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερεις τι συνεργασιες μπορει να εχουν κανει μεταξυ τους οποτε αγνωστο το πως τα καταφερε η ελιν τοσο καιρο με τιμη κατω του κοστους
    Xμμμ... μήπως είχε κάνει κάποια συμφωνία με τον ΗΡΩΝ για βάθος διετίας;

    Κάτι παρόμοιο είχα αναρωτηθεί και για τις χρεώσεις μεταφοράς στο Ελίν aerion... πώς γίνεται να είναι σταθερές για την Ελίν ενώ για τους υπόλοιπους παρόχους είναι μεταβλητές.

    Άρα μήπως και η EFA συμφώνησε με τη Volton να πουλάει σ'αυτή τη τιμή το fix και τώρα η Volton είναι αναγκασμένη να τηρήσει τα συμφωνηθέντα.

    Ενδιαφέρον. Τώρα κλείνω προς EFA.

Σελ. 487 από 1146 ΠρώτηΠρώτη ... 467477482485486487488489492497507 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας