Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 897 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 877887892895896897898899902907917 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.441-13.455 από 17453
  1. #13441
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.250
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα πρότεινα να βάλεις απλα ένα φορτίο στις 3 παρα 5 το μεσημέρι ένα Σ/Κ και να κατέβεις στο ρολόι να δεις αν ξεκινάει στις 3 να μετράει ο νυχτερινός μετρητής..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #13442
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κοιτάξτε, εγώ βασικά ένα τσεκ θέλω να κάνω να δω όντως πως δουλεύει τις σωστές ώρες και δεν θα ξανασχοληθώ... προσωρινά δλδ δω πότε ανάβει. Από εκεί και πέρα δεν πρόλαβα χτες και σήμερα το πρωί να τσεκάρω για αυτό το καλώδιο... ούτε καν πήγα στο υπόγειο να δω στα 12 ρολόγια της πολυκατοικίας αν υπάρχει αυτό το ΤΑΣ μηχάνημα που λέτε...
    Αν πάντως δεν έχω καλώδιο έχω λύση για το θέμα... θα βάλω το Shelly μετά το ρολόι και δίκτυο θα κατεβάσω με Powerline κάτω στο υπόγειο, οπως είχα κάνει στις αρχές στην ταράτσα για το άλλο shelly που μου δείχνει τη θερμοκρασία του νερού μέχρι που έβαλα κανονικό AP στην ταράτσα με καλώδιο.
    Στις παλιές εγκαταστάσεις νυκτερινού, έβαζαν 2ο κουτί δίπλα στο κουτί του μετρητή και αυτό δεχόταν την εντολή ΤΑΣ από τον πλησιέστερο υποσταθμό, άλλαζε με μηχανικό τρόπο το μετρητή κατανάλωσης ενέργειας (νυκτερινό) με ταυτόχρονο άναμμα μιας λάμπας στον πίνακα.
    Αυτό το σύστημα έχω από τη δεκαετία του '80. Προχθές που ήρθαν από τον ΔΕΔΔΗΕ, για να εγκαταστήσουν ψηφιακό μετρητή σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, είπαν ότι οι ψηφιακοί δεν παίρνουν σήμα ΤΑΣ και λειτουργούν, όπως περιέγραψε ο dpap76.

  3. #13443
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις παλιές εγκαταστάσεις νυκτερινού, έβαζαν 2ο κουτί δίπλα στο κουτί του μετρητή και αυτό δεχόταν την εντολή ΤΑΣ από τον πλησιέστερο υποσταθμό, άλλαζε με μηχανικό τρόπο το μετρητή κατανάλωσης ενέργειας (νυκτερινό) με ταυτόχρονο άναμμα μιας λάμπας στον πίνακα.
    Αυτό το σύστημα έχω από τη δεκαετία του '80. Προχθές που ήρθαν από τον ΔΕΔΔΗΕ, για να εγκαταστήσουν ψηφιακό μετρητή σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, είπαν ότι οι ψηφιακοί δεν παίρνουν σήμα ΤΑΣ και λειτουργούν, όπως περιέγραψε ο dpap76.
    Εμένα είναι του 2007.. δεν είναι αρχαία αλλά ούτε έχουμε ψηφιακούς... λογικά θα έχει ΤΑΣ... αλλά σας πρήζω τσάμπα θα το δω σήμερα σορρυ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #13444
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, εδώ και πολλά χρόνια. Και ακόμα και σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις αν μπει καινούργιος (ψηφιακός) μετρητής, παύει το φωτάκι.
    Αυτή η γραμμή, δεν ήταν μόνο για να ανάβει το φωτάκι. Πώς θα οπλίζουν τα ρελέ των θερμοσυσσωρευτών με το που αρχίζει νυχτερινή χρέωση και θα κλείνουν όταν παύει;
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  5. #13445
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η γραμμή, δεν ήταν μόνο για να ανάβει το φωτάκι. Πώς θα οπλίζουν τα ρελέ των θερμοσυσσωρευτών με το που αρχίζει νυχτερινή χρέωση και θα κλείνουν όταν παύει;
    Σωστό.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #13446
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.011
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Η αλήθεια είναι ότι όσοι είχαν τον ΠΑΕ συνδεδεμένο με ρελέ ισχύος (που αυτός ήταν ο κύριος λόγος ύπαρξης του ΠΑΕ και οχι τόσο το λαμπάκι) ώστε να ανάβουν τις ώρες που πρέπει οι θερμοσυσσωρευτές, αν βάλουν νέο μετρητή θα χάσουν αυτόν τον αυτοματισμό και πρέπει να βρούν κάποια λύση που θα τους κοστίσει έξτρα πχ ρελέ με προγραμματιζόμενα χρονοπρογράμματά ή κάτι ποιο smart όπως πχ αυτά: https://www.kafkas.gr/landing-pages/...a-cheria-sas-/

    Οι μερακλήδες του φόρουμ σίγουρα θα προτιμήσουν μια DIY λύση με shelly η παρόμοια τέτοια μπιχλιμπίδια ώστε να κάνουν όλα αυτά τα ωραία που κάνει πχ ο bluechris
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 26-01-23 στις 18:54.

  7. #13447
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι όσοι είχαν τον ΠΑΕ συνδεδεμένο με ρελέ ισχύος (που αυτός ήταν ο κύριος λόγος ύπαρξης του ΠΑΕ και οχι τόσο το λαμπάκι) ώστε να ανάβουν τις ώρες που πρέπει οι θερμοσυσσωρευτές, αν βάλουν νέο μετρητή θα χάσουν αυτόν τον αυτοματισμό και πρέπει να βρούν κάποια λύση που θα τους κοστίσει έξτρα πχ ρελέ με προγραμματιζόμενα χρονοπρογράμματά ή κάτι ποιο smart όπως πχ αυτά: https://www.kafkas.gr/landing-pages/...a-cheria-sas-/

    Οι μερακλήδες του φόρουμ σίγουρα θα προτιμήσουν μια DIY λύση με shelly η παρόμοια τέτοια μπιχλιμπίδια ώστε να κάνουν όλα αυτά τα ωραία που κάνει πχ ο bluechris
    Αγάπη
    και με το kasa της tplink μια χαρά κάνεις την δουλειά σου.
    Αν θέλεις βέβαια να παιδεύεσαι, ο δρόμος είναι ανοιχτός.

    https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #13448
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Στο σπίτι (κατασκευή γύρω στο ΄80 πρπ η πολυκατοικία) έχω νυχτερινό και παλιό μετρητή που παίρνει εντολή από τας και το έχουν όπως αναφέρθηκε σε χώρια κουτί μετρητή.. Έχω το συνεχές 23:00-07:00 όλο το χρόνο.. Πλέον δεν το δίνουν..
    Κάποτε είχε χαλάσει και δεν έγραφε το νυχτερινό και ούτε θυμάμαι πως το πήραμε χαμπάρι, πήγαμε στη δεη, γιατί η δεη είχε τον έλεγχο ακόμα τότε και κάπως είδανε μέσα από το σύστημα ότι δεν γράφει και ότι είναι χαλασμένος.. Έδωσαν εντολή και ήρθαν και τον άλλαξαν και μάλιστα παράτησαν και το χαλασμένο τας εκεί κάτω... Νομίζω κάπου εκεί πρέπει να βόσκει ακόμα...
    Μετά έκαναν και κάποιο αντιλογισμό αν το λέω καλά για τις επιπλέον ώρες που είχαν γραφτεί στο πρωινό και κάπως έτσι έληξε όλη η ιστορία και παίζουν μέχρι σήμερα τα μηχανάκια.... Οι υπόλοιποι στη πολυκατοικία δεν ξέρω τι έκαναν με το νυχτερινό τους και αν είχε κολλήσει και σε αυτούς.. Αν και θυμάμαι ότι το είχαν πάρει χαμπάρι τότε που άλλαζαν το τας... Και τους είχα πει την ιστορία μου... * Και κάτι άλλο που θυμήθηκα.... Το μπλε καλώδιο για το λαμπάκι του νυχτερινού το έχει νομίζω μόνο ένα σπίτι που έβαλε νυχτερινό πιο μετά από όλους τους άλλους που δεν έχουμε μπλε καλώδιο...
    Τώρα που το σκέφτομαι... Δεν είμαι σίγουρος, αλλά παίζει να υπάρχουν και 2 συσκευές τας εκεί κάτω... Ίσως επειδή σχεδόν όλοι πλην ενός νέου ψηφιακού μόνο, είναι παλαιοί μετρητές... Και ίσως μερικοί να έχουν το συνεχές και άλλοι το τμηματικό ωράριο.. Μια υπόθεση κάνω...

    Στο εξοχικό (κατασκευή γύρω στο '70) μόνο ένα από τα σπίτια (του οικοπεδούχου) έχει μετρητή νυχτερινού το οποίο έχει κολλήσει χρόνια τώρα και μάλλον γράφει στο πρωινό... Το τας είναι ακριβώς δίπλα του και είναι παλιό δεν έχει αλλαχτεί... Ίσως έχουν πακέτο 24/7 η μόνο πρωινό... Δεν ξέρω τι έχουν κάνει γιατί δεν μιλάω και πολύ μαζί τους...
    Μπλε καλώδιο δεν πρέπει να υπάρχει ούτε και εδώ σε κανένα..
    Εγώ έβαλα νυχτερινό μετά το 2010, μου ξεφεύγει το πότε ακριβώς...
    Αν θυμάμαι καλά πήγα δεδδηε έκανα την αίτηση πλήρωσα το παράβολο στη τράπεζα γύρω στα 40 ήταν νομίζω..
    Μπλε καλώδιο δεν μου ζήτησαν..
    Μόνο ταχυδρομικώς μου ζήτησαν νέα υδε και τους την πήγα κάποιους μήνες μετά..
    Μου έβαλαν ψηφιακό μετρητή με το νέο τμηματικό ωράριο 15:00-17:00 και 02:00-08:00 το χειμώνα και το καλοκαίρι 23:00-07:00...
    Αν θυμάμαι καλά το τ0 δείχνει μαζί τις kwh πρωί και βράδυ, το τ1 το πρωί, το τ2 το νυχτερινό και το τ3 δείχνει συνέχεια 0 και αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει ότι είναι για αυτούς που επιστρέφουν - πουλάνε ενέργεια με φωτοβολταϊκά πίσω στο δίκτυο...
    Στο πάροχο - δεη δεν νομίζω να είχα κάνει κάποια ενέργεια... Μόνο στο δεδδηε...

    Αυτά...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, αλλά πολύ overkill το βλέπω εγώ..
    Είμαι σίγουρος ότι ο Χρήστος επηρεάστηκε από προηγούμενα ποστ που αναφέρουν να δουλεύει το νυχτερινό με απόκλιση πολλών ωρών, οπότε από αυτή την άποψη τον καταλαβαίνω..
    Αλλά το φυσιολογικό πιστεύω είναι ότι δουλεύει τις προβλεπόμενες ώρες.
    Οπότε εγώ προσωπικά επαφίομαι στο γεγονός ότι γυρνάει όταν πρέπει και δίνω και μια απόκλιση 5-10 λεπτών. Οπότε έχω ρυθμίσει π.χ. το θερμοσίφωνο να ανάβει στις 15:10 και να κλείνει στις 16:50, ή π.χ. ρυθμίζω το βράδυ το πλυντήριο πιάτων να ξεκινήσει στις 02:30 ή στις 03:00. Πιστεύω ότι η ακρίβεια δευτερολέπτου είναι too much..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι όσοι είχαν τον ΠΑΕ συνδεδεμένο με ρελέ ισχύος (που αυτός ήταν ο κύριος λόγος ύπαρξης του ΠΑΕ και οχι τόσο το λαμπάκι) ώστε να ανάβουν τις ώρες που πρέπει οι θερμοσυσσωρευτές, αν βάλουν νέο μετρητή θα χάσουν αυτόν τον αυτοματισμό και πρέπει να βρούν κάποια λύση που θα τους κοστίσει έξτρα πχ ρελέ με προγραμματιζόμενα χρονοπρογράμματά ή κάτι ποιο smart όπως πχ αυτά: https://www.kafkas.gr/landing-pages/...a-cheria-sas-/

    Οι μερακλήδες του φόρουμ σίγουρα θα προτιμήσουν μια DIY λύση με shelly η παρόμοια τέτοια μπιχλιμπίδια ώστε να κάνουν όλα αυτά τα ωραία που κάνει πχ ο bluechris

    Ένας φίλος έχει κάνει αυτό με το θερμοσίφωνα με ένα sonoff και ένα ρελέ ισχύος επειδή το sonoff είναι 10Α και δεν αντέχει... Έχει και κουμπάκι για χειροκίνητη εντολή.. Συν ασφάλεια-διακόπτη που κόβει φάση & ουδέτερο..

    Εγώ επειδή ο θερμοσίφωνας στο εξοχικό είναι μικρός 45αρης και 3000w, σκεφτόμουν μήπως έκανα κάποια πατέντα και έβαζα κάποια πρίζα σουκο στο θερμοσίφωνα... Δλδ το υπάρχον καλώδιο του θερμοσίφωνα αντί να πηγαίνει μέσα κατευθείαν στο θερμοσίφωνα να πηγαίνει σε μια επίτοιχη σουκο θηλυκή στο τοίχο..
    Και μετά από το θερμοσίφωνα με καλώδιο μονόκλωνο 2,5αρι πάλι σαν της παροχής του, αν το λέω καλά, να βάλω μια αρσενική σουκο και να βάλω επίσης μια ασύρματη πρίζα ενδιάμεσα πάλι σουκο 16Α να τον ανοιγοκλείνω...
    Νομίζω πρίζες σούκο και ασύρματη πρίζα αντέχουν μέχρι 16Α...
    Αλλά σε συζήτηση που είχα με το φίλο παραπάνω, μου είπε να μην το κάνω έτσι επειδή θα κόβει μόνο τη φάση η πρίζα και όχι και τον ουδέτερο αν το λέω καλά...

    Αν και τώρα που ο έλεγχος είναι στο πίνακα δεν κάνω κάτι διαφορετικό...
    Στα σπίτια και στα 2, ο διπολικός διακόπτης του θερμοσίφωνα είναι συνέχεια επάνω και ανοιγοκλείνω τον θερμοσίφωνα από την ασφάλεια που κόβει μόνο τη φάση...

    Ήθελα να κάνω τη πατέντα στο εξοχικό περισσότερο γιατί σπίτι με τον ηλιακό κ το αέριο δεν τον ανάβω σχεδόν ποτέ...

    Ιδέες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 27-01-23 στις 00:09.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #13449
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενδείξεις ενέργειας στην οθόνη των ηλεκτρινικών μετρτών
    Αν και είναι έκδοση ΙΟΥΛ 2017 ου ΔΕΔΔΗΕ, περιλαμβάνει αρκετούς μετρητές

    https://deddie.gr/Documents2/KATAMET...e%9d%20new.pdf

  10. #13450
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Στό ίδιο φόρουμ, το 2008 η απάντηση:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν βαζουμε θερμοσιφωνα σε μπριζα. Ακομα κι αν θεωρητικα μπορει να σταθει, ειναι αδιανοητα κακη και εντελως ασυνηθιστη πρακτικη. Ειναι τοσο αδιανοητη που δεν εχω ξανακουσει ποτέ να κανει κανεις αυτην την ερωτηση. Ειναι σαν να λες οτι επειδη το χειμωνα κανει κρυο, μπορεις να βγαλεις το ψυγειο απο την πριζα, δεν θα χαλασουν τα τροφιμα, και να αναρωτιεσαι γιατι δεν κανουν ολοι το ιδιο πραγμα, δηλαδη να σβηνουν το ψυγειο τους το χειμωνα.

    Θα βαλεις ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα μονο για τον θερμοσιφωνα με καταλληλη ασφαλεια, οση λεει ο θερμοσιφωνας επανω, και μαλιστα διπλη ασφαλεια (δηλαδη διπλο διακοπτακι, και στην φαση και στον ουδετερο) και καταλληλη διατομη καλωδιου, παλι οση λεει ο θερμοσιφωνας. Οι τεχνικες προδιαγραφες του θερμοσιφωνα τα γραφουν αυτα για να τα διαβαζουμε και να τα εφαρμοζουμε, οχι για να τα αγνοουμε και να κανουμε του κεφαλιου μας. Μαλιστα μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει ηδη η γραμμη και η ασφαλεια ετοιμη, περασμενη. Ειναι παλιο το σπιτι; Βαζεις νεο θερμοσιφωνα σε σημειο που δεν υπηρχε παλια αλλος;;
    Τελος παντων, αυτη ειναι η συνηθης πρακτικη. Ολα τα αλλα ειναι επικινδυνες πατεντες αρπα-κολλα και με το ρευμα δεν παιζουμε.

    Επισης και το αεροθεμο καλο ειναι να μην το βαζεις πανω σε γραμμη που εχει κι αλλες βαριες συσκευες. Καλο ειναι οσο δουλευει να ειναι μονο του πανω στην οποια γραμμη. Γενικα τις ενεργοβορες συσκευες (κουζινα, θερμοσιφωνα, πλυντηριο, στεγνωτηριο, αεροθερμο) τις βαζουμε μονες τους σε ξεχωριστες γραμμες. Ειδικα κουζινα, θερμοσιφωνα και πλυντηριο δεν το συζητω...

  11. #13451
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στό ίδιο φόρουμ, το 2008 η απάντηση:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν βαζουμε θερμοσιφωνα σε μπριζα. Ακομα κι αν θεωρητικα μπορει να σταθει, ειναι αδιανοητα κακη και εντελως ασυνηθιστη πρακτικη. Ειναι τοσο αδιανοητη που δεν εχω ξανακουσει ποτέ να κανει κανεις αυτην την ερωτηση. Ειναι σαν να λες οτι επειδη το χειμωνα κανει κρυο, μπορεις να βγαλεις το ψυγειο απο την πριζα, δεν θα χαλασουν τα τροφιμα, και να αναρωτιεσαι γιατι δεν κανουν ολοι το ιδιο πραγμα, δηλαδη να σβηνουν το ψυγειο τους το χειμωνα.

    Θα βαλεις ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα μονο για τον θερμοσιφωνα με καταλληλη ασφαλεια, οση λεει ο θερμοσιφωνας επανω, και μαλιστα διπλη ασφαλεια (δηλαδη διπλο διακοπτακι, και στην φαση και στον ουδετερο) και καταλληλη διατομη καλωδιου, παλι οση λεει ο θερμοσιφωνας. Οι τεχνικες προδιαγραφες του θερμοσιφωνα τα γραφουν αυτα για να τα διαβαζουμε και να τα εφαρμοζουμε, οχι για να τα αγνοουμε και να κανουμε του κεφαλιου μας. Μαλιστα μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει ηδη η γραμμη και η ασφαλεια ετοιμη, περασμενη. Ειναι παλιο το σπιτι; Βαζεις νεο θερμοσιφωνα σε σημειο που δεν υπηρχε παλια αλλος;;
    Τελος παντων, αυτη ειναι η συνηθης πρακτικη. Ολα τα αλλα ειναι επικινδυνες πατεντες αρπα-κολλα και με το ρευμα δεν παιζουμε.

    Επισης και το αεροθεμο καλο ειναι να μην το βαζεις πανω σε γραμμη που εχει κι αλλες βαριες συσκευες. Καλο ειναι οσο δουλευει να ειναι μονο του πανω στην οποια γραμμη. Γενικα τις ενεργοβορες συσκευες (κουζινα, θερμοσιφωνα, πλυντηριο, στεγνωτηριο, αεροθερμο) τις βαζουμε μονες τους σε ξεχωριστες γραμμες. Ειδικα κουζινα, θερμοσιφωνα και πλυντηριο δεν το συζητω...
    Μάλλον αναφέρεσαι σε εμένα, γιατί δεν έκανες quote..
    Σωστά τα γράφει αυτό που έβαλες....
    Ο θερμοσίφωνας έχει ξεχωριστή γραμμή στο πίνακα... Με τη σωστή διατομή (υποθέτω δεν το έχω ψάξει) και τις σωστές ασφάλειες - διακόπτες στο πίνακα... 25αρες νομίζω...
    Δεν είπα ότι έχω θερμοσίφωνα που θέλω να του δώσω από πρίζα.... Άλλο περιέγραψα...
    Συγκεκριμένα περιέγραψα παρέμβαση - τροποποίηση στη γραμμή του θερμοσίφωνα αυτή... Μοιάζει περίπου αλλά δεν λέμε το ίδιο πράγμα νομίζω....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #13452
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σχετικό, από σημερινό spam του Καφκά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  1,46 MB 
ID: 245236

    To link είναι αυτό. Δεν εξηγεί βέβαια τρόπο σύνδεσης και επιλογή ampere κ.λπ.
    hnesne

  13. #13453
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.011
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    GregoirX23, προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουνα καμία smart πρίζα designed in china να περάσει οτιδήποτε πάνω από 1000W (~5-6Α). Καλές για τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια και τα φωτιστικά αλλά θερμοσίφωνα -έστω και 3000W- με τίποτα δεν θα έβαζα πάνω της. Δεν την εμπιστεύομαι σε τόσο μεγάλα φορτία και αντίστοιχη θερμική καταπόνηση ότι σε 3,6,12,24 μήνες θα εξακολουθεί να είναι ασφαλές. My 2 cents.

    Ναι γράφουν 16Α, ναι θεωρητικά αντέχουν μέχρι ~3500W, ναι στο 2.5αρι καλώδιο. Όχι, δεν θα βάλω θερμοσίφωνα, θερμαντικό σώμα, πλυντήριο <--- όλα αυτά είναι ΣΤΑΘΕΡΕΣ εγκαταστάσεις και πρέπει να έχουν τις δικές τους γραμμές και ασφάλειες στον πίνακα. Όποιους αυτοματισμούς σε αυτές τις συσκευές θέλουμε τις κάνουμε με τα κατάλληλα -πιστοποιημένα- ραγοϋλικά πχ ρελέ ισχύος. Επίσης ιδανικά την ώρα που λειτουργούν πρέπει να είναι υπό την εποπτεία κάποιου οπότε τι νόημα έχει ο αυτοματισμός. Υπερβολικός θα μου πεις είσαι. Μπορεί.

    Οι συσκευές που βάζουμε στις πρίζες δεν θεωρούνται σταθερές εγκαταστάσεις ασχέτως αν σε μερικές από αυτές έχουμε συνεχώς κάτι πάνω τους και ουσιαστικά τις έχουμε μετατρέψει σε προέκταση του καλωδίου της φάσης.

    (παρένθεση: Και επειδή το Γερμανικό πρότυπο schuko που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα δεν προβλέπει πολικότητα -δηλαδή όταν συνδέεις κάτω πάνω της, είτε το βάλεις από την μία είτε από την άλλη, η συσκευή θα δουλέψει- ο ένας από τους δύο αγωγούς της συσκευής γίνεται φάση. Και νομίζεις εσύ ότι επειδή έχεις κλειστό το διακόπτη της συσκευής (ή ακόμα χειρότερα, του πολύπριζου που έχουμε βάλει στο shucko socket) ο οποίος διακόπτει μόνο το ένα από τα δύο καλώδια και όχι και τα δύο ταυτόχρονα, η συσκευή είναι αποσυνδεδεμένη. Αμ δε. Η τάση έχει φτάσει μέχρι τα ηλεκτρονικά της συσκευής και το μόνο που την κρατάει σβηστή είναι ο διακόπτης που έχει ουσιαστικά διακόψει τον ουδέτερο. Και πες τώρα ότι ο θερμοσίφωνας με τον καιρό κάνει κάποια στιγμή διαρροή και το νερό έρχεται σε επαφή με τα ηλεκτρονικά του. Μπούμ?


    Στα σπίτια και στα 2, ο διπολικός διακόπτης του θερμοσίφωνα είναι συνέχεια επάνω και ανοιγοκλείνω τον θερμοσίφωνα από την ασφάλεια που κόβει μόνο τη φάση...
    No, no, no, συνηθισμένο λάθος (και από μένα όταν δεν ήξερα). Ο ασφαλειοδιακόπτης Ο μικροαυτόματος με ασφάλεια είναι υλικό ασφάλειας και όχι ελέγχου. Έχει σχεδιαστεί και πιστοποιηθεί για έναν συγκεκριμένο αριθμό κύκλων άνοιξε-κλείσε. Η δουλειά του είναι να προστατεύσει το κύκλωμα από βραχυκύκλωμα ή υπερένταση. Με τα υπερβολικά και εκτός προδιαγραφών άνοιξε-κλείσε μπορεί να προκληθεί βλάβη στο μηχανισμό και όταν -ο μη γένοιτο- την χρειαστείς δεν θα δουλέψει και θα σε προδώσει.

    Ο διπολικός διακοπής έχει σχεδιαστεί για πολλά (πάρα πολλά) περισσότερα on/off και έχει ειδικό τρόπο που φέρνει σε επαφή τους αγωγούς ώστε να μην προκαλείται σπινθηρισμός μέσα στον μηχανισμό. Ο χειρισμός του θερμοσίφωνα γίνεται από τον διπολικό διακόπτη. Η ασφάλεια πρέπει να είναι πάντα σηκωμένη.

    Το γιατί έχει επικρατήσει να βάζουμε σε μεγάλα φορτία διπολικό διακόπτη ας μας το εξηγήσει σωστά κάποιος ηλεκτρολόγος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 27-01-23 στις 04:03.

  14. #13454
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    GregoirX23, προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουνα καμία smart πρίζα designed in china να περάσει οτιδήποτε πάνω από 1000W (~5-6Α). Καλές για τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια και τα φωτιστικά αλλά θερμοσίφωνα -έστω και 3000W- με τίποτα δεν θα έβαζα πάνω της. Δεν την εμπιστεύομαι σε τόσο μεγάλα φορτία και αντίστοιχη θερμική καταπόνηση ότι σε 3,6,12,24 μήνες θα εξακολουθεί να είναι ασφαλές. My 2 cents.

    Ναι γράφουν 16Α, ναι θεωρητικά αντέχουν μέχρι ~3500W, ναι στο 2.5αρι καλώδιο. Όχι, δεν θα βάλω θερμοσίφωνα, θερμαντικό σώμα, πλυντήριο <--- όλα αυτά είναι ΣΤΑΘΕΡΕΣ εγκαταστάσεις και πρέπει να έχουν τις δικές τους γραμμές και ασφάλειες στον πίνακα. Όποιους αυτοματισμούς σε αυτές τις συσκευές θέλουμε τις κάνουμε με τα κατάλληλα -πιστοποιημένα- ραγοϋλικά πχ ρελέ ισχύος. Επίσης ιδανικά την ώρα που λειτουργούν πρέπει να είναι υπό την εποπτεία κάποιου οπότε τι νόημα έχει ο αυτοματισμός. Υπερβολικός θα μου πεις είσαι. Μπορεί.

    Οι συσκευές που βάζουμε στις πρίζες δεν θεωρούνται σταθερές εγκαταστάσεις ασχέτως αν σε μερικές από αυτές έχουμε συνεχώς κάτι πάνω τους και ουσιαστικά τις έχουμε μετατρέψει σε προέκταση του καλωδίου της φάσης.

    (παρένθεση: Και επειδή το Γερμανικό πρότυπο shuko που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα δεν προβλέπει πολικότητα -δηλαδή όταν συνδέεις κάτω πάνω της, είτε το βάλεις από την μία είτε από την άλλη, η συσκευή θα δουλέψει- ο ένας από τους δύο αγωγούς της συσκευής γίνεται φάση. Και νομίζεις εσύ ότι επειδή έχεις κλειστό το διακόπτη της συσκευής ο οποίος διακόπτει μόνο το ένα από τα δύο καλώδια και όχι και τα δύο ταυτόχρονα, η συσκευή είναι αποσυνδεδεμένη. Αμ δε. Η τάση έχει φτάσει μέχρι τα ηλεκτρονικά της συσκευής και το μόνο που την κρατάει σβηστή είναι ο διακόπτης που έχει ουσιαστικά διακόψει τον ουδέτερο. Και πες τώρα ότι ο θερμοσίφωνας με τον καιρό κάνει κάποια στιγμή διαρροή και το νερό έρχεται σε επαφή με τα ηλεκτρονικά του. Μπούμ?




    No, no, no, συνηθισμένο λάθος (και από μένα όταν δεν ήξερα). Ο ασφαλειοδιακόπτης είναι υλικό ασφάλειας και όχι ελέγχου. Έχει σχεδιαστεί και πιστοποιηθεί για έναν συγκεκριμένο αριθμό κύκλων άνοιξε-κλείσε. Η δουλειά του είναι να προστατεύσει το κύκλωμα από βραχυκύκλωμα ή υπερένταση. Με τα υπερβολικά και εκτός προδιαγραφών άνοιξε-κλείσε μπορεί να προκληθεί βλάβη στο μηχανισμό και όταν -ο μη γένοιτο- την χρειαστείς δεν θα δουλέψει και θα σε προδώσει.

    Ο διπολικός διακοπής έχει σχεδιαστεί για πολλά (πάρα πολλά) περισσότερα on/off και έχει ειδικό τρόπο που φέρνει σε επαφή τους αγωγούς ώστε να μην προκαλείται σπινθηρισμός μέσα στον μηχανισμό. Ο χειρισμός του θερμοσίφωνα γίνεται από τον διπολικό διακόπτη. Η ασφάλεια πρέπει να είναι πάντα σηκωμένη.

    Το γιατί έχει επικρατήσει να βάζουμε σε μεγάλα φορτία διπολικό διακόπτη ας μας το εξηγήσει σωστά κάποιος ηλεκτρολόγος.
    Τι είναι ο διπολικός διακόπτης? Ρωτάω γιατί σε όλα τα σπίτια που έχω μείνει ο θερμοσίφωνας κάπου εκτός πρόσβασης βρίσκεται, σε πατάρι ή κάτι τέτοιο συνήθως και δεν υπάρχει κανένας διακόπτης ποτέ - μόνο η ασφάλεια θερμοσίφωνα στον πίνακα. Υπάρχουν και θερμοσίφωνες που έχουν ξεχωριστό διακόπτη on-off? Πρώτη φορά το ακούω αυτό
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  15. #13455
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.011
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Υπάρχουν μονοπολικοι, διπολικοί, τριπολικοί, τετραπολικοί διακόπτες/ασφάλειες/ασφαλειοδιακόπτες. Βγαίνουμε off topic όμως και θα μας φάνε. Η απορία λύνεται εύκολα με λίγο ψάξιμο/διάβασμα στο google. Κρατήστε μόνο ότι άλλο η ασφάλεια και άλλο ο διακόπτης.

    Να διορθώσω με την ευκαιρία ότι αντί για υπερένταση που έγραψα, το σωστό είναι υπερφόρτωση. Η υπερένταση είναι άλλο πράμα.

Σελ. 897 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 877887892895896897898899902907917 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας