Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 558 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 538548553556557558559560563568578 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.356-8.370 από 17507
  1. #8356
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα καταπιώ το ποτήριον τούτο (γιατί δεν μ'αρεσει η πάγια εντολή) και με βλέπω κι εμένα για εκεί.
    Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα της πάγιας, και θεωρώ ότι δεν μπορεί να υπάρχουν επιφυλάξεις στη σημερινή εποχή.
    Υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις μια πληρωμή που δεν θέλεις να γίνει.
    Όλες σχεδόν οι μηνιαίες, διμηνιαίες. τριμηνιαίες υποχρεώσεις μου εξοφλούνται με πάγιες χρόνια τώρα, χωρίς προβλήματα.
    Μια-δυο φορές που δεν ήθελα να πληρωθούν κάποιοι λογαριασμοί, έκανα αυτό που έπρεπε.

  2. #8357
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα της πάγιας, και θεωρώ ότι δεν μπορεί να υπάρχουν επιφυλάξεις στη σημερινή εποχή.
    Υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις μια πληρωμή που δεν θέλεις να γίνει.
    Όλες σχεδόν οι μηνιαίες, διμηνιαίες. τριμηνιαίες υποχρεώσεις μου εξοφλούνται με πάγιες χρόνια τώρα, χωρίς προβλήματα.
    Μια-δυο φορές που δεν ήθελα να πληρωθούν κάποιοι λογαριασμοί, έκανα αυτό που έπρεπε.
    Tι έκανες;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  3. #8358
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι έκανες;
    Με πάγια από τραπεζικό λογαριασμό μετέφερα, σε άλλον, μια μέρα πριν από τη λήξη, το ποσό που ήταν μεγαλύτερο από εκείνο του λογαριασμού, για να μην πληρωθεί αυτός που δεν ήθελα.
    Αν δεν θέλεις να είναι ο κύριος λογαριασμός σου στην πάγια, ανοίγεις άλλον και τον τροφοδοτείς ανάλογα.

  4. #8359
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πάγια από τραπεζικό λογαριασμό μετέφερα, σε άλλον, μια μέρα πριν από τη λήξη, το ποσό που ήταν μεγαλύτερο από εκείνο του λογαριασμού, για να μην πληρωθεί αυτός που δεν ήθελα.
    Αν δεν θέλεις να είναι ο κύριος λογαριασμός σου στην πάγια, ανοίγεις άλλον και τον τροφοδοτείς ανάλογα.
    Δεν ισχύει η αλλαγή παγιας εντολής, που την εκανα ανενεργή μεσω e-banking της Alpha ?

  5. #8360
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομίζω να το τραβήξουν τόσο (ελπίζω δηλαδή)
    Φυσικά και θα το τραβήξουν γιατί αν δώσουν επιδότηση για το Zero, ουσιαστικά παραδέχονται πως είναι κυμαινόμενο. Θα μπορούν οι καταναλωτές να φεύγουν αζημίως. Δε θα μπορούν ούτε καν να το παλέψουν απέναντι στη ΡΑΕ λέγοντας τις αρλούμπες τους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λόγους προστασίας των καταναλωτών και διαμόρφωσης συνθηκών υγιούς ανταγωνισμού, τίθεται διοικητικά ανώτατο όριο ως προς την προσφερόμενη από τις διαθέσιμες μονάδες τιμή, το οποίο είναι σήμερα 300€/MWh.
    Τις τελευταίες μέρες υπήρξαν συναλλαγές πάνω 300€/MWh!



    Μήπως δεν ισχύει το έντυπο επειδή η ΟΤΣ έγινε ΤΕΑ; Δε πρόβλεψαν οι μαλάκες να γράψουν κάτι αντίστοιχο για τη προστασία των καταναλωτών;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστειλαν μόλις μειλ από Ελιν ότι (αν κατάλαβα καλά) χώνουν ΟΤΣ παντού

    Αγαπητέ μας πελάτη,



    Με αυτό το email σας ενημερώνουμε πως από 18/12/2021 τίθενται σε ισχύ τροποποιημένοι Γενικοί Όροι προμήθειας για τους πελάτες μας που είναι ενταγμένοι στα παρακάτω μη εμπορικά διαθέσιμα τιμολόγια:



    Electricon Οικιακό
    Electricon Οικιακό Νυχτερινό
    Electricon Νυχτερινό 365
    Electricon Νυχτερινό 365 Εξοχικό
    Electricon Επαγγελματικό 1
    Electricon Επαγγελματικό 2
    Electricon Επαγγελματικό 3
    Electricon Επαγγελματικό Νυχτερινό 365
    Αν έχει κάποιος το Oικιακό Fixed! και πει ότι παραμένει κι αν έχει αύξηση μελλοντικά "θα δει" τι θα κάνει, εεε τι να πω μετά.

  6. #8361
    Εγγραφή
    14-06-2017
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    παιδια ειμαι ελιν..μου ηρθε και σε μενα το μειλ...μπορει καποιος να μου πει πρακτικα τι σημανει?...ευχαριστω

  7. #8362
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Μετά από μια 15 ημέρες σιγής ιχθύος, πήρα τηλ στην Efa σήμερα και τους λέω τι γίνετε? Μου είπαν πως έχω μεταφερθεί όλα καλά από 4 του μήνα οπότε ηρεμώ λίγο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8363
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cos_mor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει η αλλαγή παγιας εντολής, που την εκανα ανενεργή μεσω e-banking της Alpha ?
    Δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε όλες τις τράπεζες

  9. #8364
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από μια 15 ημέρες σιγής ιχθύος, πήρα τηλ στην Efa σήμερα και τους λέω τι γίνετε? Μου είπαν πως έχω μεταφερθεί όλα καλά από 4 του μήνα οπότε ηρεμώ λίγο.
    Εγώ να σκάσω είμαι που δεν πρόλαβα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #8365
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiliodoylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ειμαι ελιν..μου ηρθε και σε μενα το μειλ...μπορει καποιος να μου πει πρακτικα τι σημανει?...ευχαριστω
    Διάβασε μερικά προηγούμενα posts και θα καταλάβεις.
    Ουσιαστικά, μπαίνει ρήτρα σε όλα τα (νέα) προγράμματα της ΕΛΙΝ και καταργούνται τα παλιά.
    Και πολύ κάθισες μέχρι σήμερα.
    Τα μόνα σταθερά είναι τα Online/Enter/Enter+ της ΔΕΗ.

  11. #8366
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _




    Aυτό με τα υψηλά όρια έξυπνη πατέντα... όλο και κάποιος θα τσιμπήσει να παραμείνει.

    Και μόλις καταργηθούν τα σταθερά της ΔΕΗ, θα κατεβάσουν τα όρια με νέα τροποποίηση.

    Εκτός κι αν το έχουν πάρει απόφαση να μη βγάζουν κέρδος απ'αυτά τα προγράμματα.

  12. #8367
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων




    Aυτό με τα υψηλά όρια έξυπνη πατέντα... όλο και κάποιος θα τσιμπήσει να παραμείνει.

    Και μόλις καταργηθούν τα σταθερά της ΔΕΗ, θα κατεβάσουν τα όρια με νέα τροποποίηση.

    Εκτός κι αν το έχουν πάρει απόφαση να μη βγάζουν κέρδος απ'αυτά τα προγράμματα.
    κοίτα , τα νούμερα δεν είναι τυχαία ,
    αν υπολογίζονται χωρίς συντελεστή (πραγματικό και όχι πλασματικό όριο) , τότε η Ελιν παίρνει το μερίδιό της και το κράτος (εμείς) , βάζει την επιπλέον προσαύξηση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως δεν ισχύει το έντυπο επειδή η ΟΤΣ έγινε ΤΕΑ; Δε πρόβλεψαν οι μαλάκες να γράψουν κάτι αντίστοιχο για τη προστασία των καταναλωτών;
    στο παλιό το site που δεν ανοίγει πλέον εδώ και λίγες μέρες
    http://oldsite.rae.gr/site/categorie...sale/price.csp
    έκανε αναφορά για 150€/MWh
    Γιαυτό και το σκάλισα , αλλά τελικά η αναφορά λέει 300 για το 2019 και το 2020 δεν υπάρχει καν κάτι για την ΤΕΑ
    Μάλλον τα 5 εκατομμύρια ευρώ που πήρανε ήταν λίγα και δεν έγινε πρόβλεψη στο σύστημα ....

  13. #8368
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιαυτό και το σκάλισα , αλλά τελικά η αναφορά λέει 300 για το 2019 και το 2020 δεν υπάρχει καν κάτι για την ΤΕΑ
    Μάλλον τα 5 εκατομμύρια ευρώ που πήρανε ήταν λίγα και δεν έγινε πρόβλεψη στο σύστημα ....
    Ακόμα κι αν υπήρχε, θα έπρεπε να είναι κάτω από 300 (με τη λογική ότι η ΤΕΑ αντικατέστησε την ΟΤΣ για καλύτερα).

  14. #8369
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ηρθε και σε μενα το mail...

    αλλη τακτικη της Eλιν...αφου πεσανε οι ακυρωσεις σωρηδόν

    σου λεει πολλοι δεν θα παρουν χαμπαρι αφου ο υπολογισμος ειναι εξισωση...

    πρακτικα με τις τωρινες τιμες χονδρικής ποσο θα μπορουσε να φτασει η τιμη κιλοβατωρας?



    Γ7.5 Τα Μέρη συµφωνούν ότι οι Χρεώσεις Προµήθειας, προ ΦΠΑ, θα υπολογίζονται (α) βάσει των
    ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης και (β) βάσει των μηνιαίων
    διακυμάνσεων στο άθροισμα (i) της μέσης (κατά το διάστημα κατανάλωσης κάθε έναντι ή/και εκκαθαριστικού
    λογαριασμού) Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (ΤΕΑ) , προσαυξημένης επί τον συντελεστή
    προσαύξησης 1,22 και (ii) της τιμής 5,70 €/MWh. Ο Προμηθευτής δύναται να αναπροσαρμόζει τη Χρέωση
    Προμήθειας με βάση τις διακυμάνσεις της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (ΤΕΑ), εφαρμόζοντας την
    παρακάτω μεθοδολογία:
    Λαμβάνουμε τη μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (ΤΕΑ), πολλαπλασιασμένη με το συντελεστή
    προσαύξησης 1,22 και ακολούθως προσθέτουμε το συντελεστή προσαύξησης 5,7 €/ΜWh. Αν το σύμφωνα με τα
    ανωτέρω προκύπτον αποτέλεσμα είναι εντός του εύρους τιμών 48 – 58 €/ΜWh, τότε η Χρέωση Προμήθειας δεν
    μεταβάλλεται.
    Αν το αποτέλεσμα κυμαίνεται πιο πάνω ή πιο κάτω του προαναφερθέντος εύρους τιμών, τότε η
    προκύπτουσα διαφορά χρεώνεται ή πιστώνεται αντίστοιχα, διακριτά και ισόποσα στη Χρέωση Προμήθειας.
    Εφαρμόζεται, δηλαδή, ο ακόλουθος τύπος : Χ = α*(επί) ΤΕΑ + β (όπου α = ο συντελεστής προσαύξησης 1,22, ΤΕΑ =
    η μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας της περιόδου χρέωσης και β = ο συντελεστής προσαύξησης
    5,7 €/ΜWh). Αν το σύμφωνα με τον ανωτέρω τύπο προκύπτον αποτέλεσμα (μέγεθος Χ), είναι πάνω από το
    ανώτερο όριο των 58 €/ΜWh, τότε ο Πελάτης χρεώνεται αντίστοιχα με το υπερβάλλον του ανωτέρου ορίου ποσό.
    Αν, αντίθετα, το αποτέλεσμα (μέγεθος Χ), είναι κάτω από το κατώτερο όριο των 48 €/ΜWh, τότε ο Πελάτης
    πιστώνεται αντίστοιχα με το υπολειπόμενο του κατωτέρου ορίου ποσό. Τέλος αν το αποτέλεσμα (μέγεθος Χ),
    είναι εντός του προαναφερόμενου εύρους τιμών (48 – 58 €/ΜWh),
    τότε δεν μεταβάλλεται η Χρέωση Προμήθειας.
    Αναλυτικά παραδείγματα εφαρμογής του ως άνω τρόπου υπολογισμού έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του
    Προμηθευτή www.elin.gr . Η ΤΕΑ δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου
    Ενέργειας www.enexgroup.gr . Κάθε αναπροσαρμογή της Χρέωσης Προμήθειας θα εμφανίζεται κατά τρόπο
    διακριτό στον Λογαριασμό (έναντι ή/και εκκαθαριστικό), που έπεται της περιόδου κατανάλωσης, εντός της
    οποίας εφαρμόστηκε ο ως άνω μηχανισμός αναπροσαρμογής. Γ7.6. Για τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα,
    «Electricon Οικιακό» «Electricon Οικιακό Νυχτερινό», «Electricon Νυχτερινό 365», «Electricon Νυχτερινό 365
    Εξοχικό», «Electricon Επαγγελματικό 1» και «Electricon Επαγγελματικό Νυχτερινό 365» (για παροχές έως 25kVA)
    το εύρος τιμών του όρου Γ7.5 ορίζεται σε 135-145€/mWh. Για τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα «Electricon
    Επαγγελματικό 2», «Electricon Επαγγελματικό 3» και «Electricon Επαγγελματικό Νυχτερινό 365» (για παροχές άνω
    των 25kVA) το εύρος τιμών του όρου Γ7.5 ορίζεται σε 118-128€/mWh

  15. #8370
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρακτικα με τις τωρινες τιμες χονδρικής ποσο θα μπορουσε να φτασει η τιμη κιλοβατωρας?
    κατέβασε το excel της υπογραφής μου , υπόψιν έχει ένα 10% επιπλέον προσαύξησης (μικρό) , για να αντικατοπτρίζει την πραγματική επιβάρυνση (το περισσότερο ρεύμα το καίμε όταν η ΤΕΑ είναι αυξημένη)
    περίπου 0,28 + είναι (χωρίς επιδότηση)

    ____________________________________________________________

    Άρα το 145 είναι πλασματικό , δηλαδή απο
    1,22*ΤΕΑ+5,7=145
    ΤΕΑ= (145-5,7)/1,22= ~114€/MWh

    Προσαύξηση για Οκτ (μέση 196 μέχρι στιγμής και αυξάνει , άρα σίγουρα 200 )
    έχεις 0,1047 προσαύξηση μείον ψευτοεπιδότηση 0,06 (<=300Kw) ,
    0,0447 τελική προσαύξηση

    Αλλά
    1. μέχρι πότε θα είναι η επιδότηση (άγνωστο)
    2. αφού καταργηθούν και της ΔΕΗ άνετα αλλάζει γενικούς όρους σε 60 μέρες ξανα

    Εδώ τίθεται και αυτό που πέταξα πλαγίως στο ΣτΚ και ΡΑΕ (δεν έχω πάρει κάποια απάντηση)
    Η αλλαγή τρόπου υπολογισμού της ρήτρας είναι γενικός όρος και όχι χρέωσης προμήθειας και δεν περιλαμβάνεται στον τιμοκατάλογο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korakios : 18-10-21 στις 21:06. Αιτία: λάθος υπολογισμός*2!(πάλι...)

Σελ. 558 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 538548553556557558559560563568578 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας