Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 291 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 271281286289290291292293296301311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.351-4.365 από 17507
  1. #4351
    Εγγραφή
    30-11-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όσοι είστε electricon σας έρχεται κάθε μήνα ο λογαριασμός; Εγώ έχω απο τον Σεπτέμβριο και έχω πάρει μόνο τρεις.

  2. #4352
    Εγγραφή
    28-02-2009
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    VDSL2
    SNR / Attn
    26(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμενα ξεχασαν να παρουν του γεναρη, Μου ειπαν κανανε λαθος σε ενα χαρτι για παγιες εντολες και οτι θα τραβηηξουν και θα μεινει η 10% εκπτωση. Ποτέ δεν τα πηραν. Ακομα περιμενω αυτου του μηνα και του Φλεβαρη

  3. #4353
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios120 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι είστε electricon σας έρχεται κάθε μήνα ο λογαριασμός; Εγώ έχω απο τον Σεπτέμβριο και έχω πάρει μόνο τρεις.
    Περιμένανε την καταμέτρηση ώστε να βγει εκκαθαριστικός

  4. #4354
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι "Λοιπές Επιβαρύνσεις" τι περιλαμβάνουν, έχει μάθει κανείς;
    ΛΑΓΗΕ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios120 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι είστε electricon σας έρχεται κάθε μήνα ο λογαριασμός; Εγώ έχω απο τον Σεπτέμβριο και έχω πάρει μόνο τρεις.
    Αίτηση αρχές Οκτώβρη... στο οικιακό πήρα Νοέμβρη, Δεκέμβρη, Γενάρη, Φλέβάρη (εκκαθαριστκό).

    Στο επαγγελματικό που έκανα αίτηση 1 βδομάδα αργότερα, δε πήρα λογαριασμό τον Νοέμβρη.

    Τώρα θα δούμε αν θα στείλουν στείλουν έναντι αυτές τις μέρες... ή αν θα στείλουν τέλος του μήνα. Θεωρώ προτιμότερο πάντως να μεταφέρουν την τιμολόγηση τέλος του μήνα.

  5. #4355
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όλα πάνε καλά με τον "Corona Virus" και δεν έχουμε κρούσμα στην εταιρεία που να μας οδηγήσει στην αναστολή/διακοπή/κλείσιμο της εταιρείας για άγνωστο χρονικό διάστημα (καθώς αυτό φοβόμαστε)

    Είμαι στην αναζήτηση ιδιωτικού γραφείου διεκπεραίωσης υποθέσεων με πάροχους ενέργειας (αν είναι παραπάνω από ένα θα γίνει διαγωνισμός με πλήρη διαφάνεια και κλειστές προσφορές)
    ώστε να υπογράψουμε σύμβαση συνεργασίας και να αναλάβει να την διεκπεραίωση 500 συμβάσεων προμήθειας ρεύματος με οποιοδήποτε πάροχο ενέργειας

    το ιδανικό θα ήταν με την ΔΕΗ (αλλά το κόβω χλωμό να δεχτεί νέα συμβόλαια ήδη της κολλάει άγρια το πληροφοριακό της σύστημα (έχω γίνει δακτυλοδεικτούμενος όποτε πάω για κάτι που αφορά τον πολλαπλό λογαριασμό))
    είτε σε άλλον ή άλλους παρόχους

    έτσι πιθανόν να χρειαστώ την συμβουλή των ειδικών στο ποια εταιρεία να διαλέξω με την λιγότερη γραφειοκρατία - γρήγορη εξυπηρέτηση - να μπορώ να πάω στην έδρα ή στα γραφεία / κέντρα εξυπηρέτησης της με τα ΜΜΜ και φυσικά να δίνει δυνατότητες E-Bill και πληρωμής μέσω Web Banking κτλ...
    Μήπως θα έπρεπε να επιδιώξετε επικοινωνία με το κατάλληλο άτομο - στέλεχος - της Χ ψ εταιρίας παρά να χτυπάτε εσείς την πόρτα τους όπου ο "απλός" υπάλληλος ίσως να μην έχει χρόνο , διάθεση , ερεθίσματα (στόχους και μπόνους) για να σας εξυπηρετήσει.

  6. #4356
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θα έπρεπε να επιδιώξετε επικοινωνία με το κατάλληλο άτομο - στέλεχος - της Χ ψ εταιρίας παρά να χτυπάτε εσείς την πόρτα τους όπου ο "απλός" υπάλληλος ίσως να μην έχει χρόνο , διάθεση , ερεθίσματα (στόχους και μπόνους) για να σας εξυπηρετήσει.
    Πρώτα θα απευθυνθούμε σε ιδιωτικό γραφείο διεκπεραίωσης (αυτά τα γραφεία έχουν "δικούς τους ανθρώπους" μέσα στους παρόχους όπου τους εξυπηρετούν
    Αυτό με την σειρά του θα απευθυνθεί σε πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται και θα "σπρώξει" να διεκπεραιωθούν οι 500 συμβάσεις προμήθειας ρεύματος

    Υπάρχει και η σκέψη να τα χωρίσω ανά 100 (ή και παραπάνω) συμβάσεις προμήθειας ρεύματος και να πάνε σε περισσότερους από έναν παρόχους ενέργειας

    για αυτό ρώτησα και τους "ειδικούς εδώ να μου πουν τι παίζει με τους παρόχους ενέργειας

    έτσι έγινε και με τις 1000+ συμβάσεις προμήθειας ρεύματος που έχουμε τώρα ενεργές.

    θα δείξει

    ας πάνε όλα καλά πρώτα μην έχουμε καμία δυσάρεστη έκπληξη με τον "Corona Virus".

  7. #4357
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 212510Μόλις έλαβα λογαργιασμο ελιν 252,10 όπου 60 ευρώ είναι η εγγύηση ,βλέπετε κάτι παράξενο στις χρεώσεις ΥΚΩ;Συνημμένο Αρχείο 212506
    μόλις με κάλεσαν και μου είπαν ότι είναι σωστά ο λογαργιαμος γιατί είναι για 21 μέρες και πάει κλιμακωτά .

  8. #4358
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόλις με κάλεσαν και μου είπαν ότι είναι σωστά ο λογαργιαμος γιατί είναι για 21 μέρες και πάει κλιμακωτά .
    Οπότε στον εκκαθαριστικό τι γίνεται; Αν τελικά δεν αγγίξεις αυτές τις κλίμακες; Γίνεται επιστροφή;

    Αυτό είναι το καυτό ερώτημα
    OK boomer

  9. #4359
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εκκαθαριστικος είναι ο λογαργιασμος που έστειλαν είναι λίγο μπέρδεμα γιατί είναι πρώτος από ελιν.

  10. #4360
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκκαθαριστικος είναι ο λογαργιασμος που έστειλαν είναι λίγο μπέρδεμα γιατί είναι πρώτος από ελιν.
    Χμμμ, οκ τότε δείχνει να είναι το ίδιο πρόβλημα που υπήρξε και με άλλον χρήστη που του έστειλαν εκκαθαριστικό χρονικής διάρκειας 1 μήνα, και πήδηξε και αυτός κλίμακες
    Βασίζεται στο assumption οτι αφού έκαψες σε 21 μέρες 1000+ kWh τότε σε 4 μήνες θα κάψεις 4000+

    Η ΔΕΗ το υπολογίζει με τον ίδιο τρόπο;

    Οι ΥΚΩ χρεώνονται και στους έναντι;

    Στην περίπτωση που κάψω σε 1 μήνα 3000kWh και τους υπόλοιπους 3 μήνες 0 kWh , τι θα πληρώσω ΥΚΩ; Θα μου επιστραφεί στον εκκαθαριστικό το πόσο ΥΚΩ που πλήρωσα λανθασμένα στον 1ο έναντι λόγω κλιμακωτής χρέωσης;
    OK boomer

  11. #4361
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ, οκ τότε δείχνει να είναι το ίδιο πρόβλημα που υπήρξε και με άλλον χρήστη που του έστειλαν εκκαθαριστικό χρονικής διάρκειας 1 μήνα, και πήδηξε και αυτός κλίμακες
    Βασίζεται στο assumption οτι αφού έκαψες σε 21 μέρες 1000+ kWh τότε σε 4 μήνες θα κάψεις 4000+

    Η ΔΕΗ το υπολογίζει με τον ίδιο τρόπο;

    Οι ΥΚΩ χρεώνονται και στους έναντι;

    Στην περίπτωση που κάψω σε 1 μήνα 3000kWh και τους υπόλοιπους 3 μήνες 0 kWh , τι θα πληρώσω ΥΚΩ; Θα μου επιστραφεί στον εκκαθαριστικό το πόσο ΥΚΩ που πλήρωσα λανθασμένα στον 1ο έναντι λόγω κλιμακωτής χρέωσης;
    Επειδή είχα παρόμοιο θέμα με τη χρέωση των ΥΚΩ, στον εκκαθαριστικό λογαριασμό που πήρα από την ΕΛΙΝ την ΠΑ13/3/20, επικοινώνησα σήμερα μαζί τους και εξήγησαν ότι οι ΥΚΩ χρεώνονται με όριο τις 1600 kwh ανά 4μηνο (120 μέρες), δηλαδή στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς που εκδίδονται από τους παρόχους με βάση τις ενδείξεις που στέλνει ο ΔΕΔΔΗΕ.
    Στην περίπτωσή μου είχα καταμέτρηση την 16/12/19, λόγω αλλαγής παρόχου και την 24/2/20 κανονική.
    Επομένως, η ΕΛΙΝ έκανε αναλογισμό των 1600 kwh στις 70 μέρες του διαστήματος μεταξύ των 2 μετρήσεων, το όριο των 1600 βγήκε 933 kwh, και με βάση αυτό υπολογίστηκαν οι χρεώσεις.
    Έλεγξα και τον τελικό λογαριασμό της ΔΕΗ και διαπίστωσα ότι με τον ίδιο τρόπο (αναλογικά) είχε υπολογιστεί η χρέωση ΥΚΩ, για το προηγούμενο διάστημα, από την προηγούμενη μέτρηση μέχρι την 16/12/19.

    Η απάντηση, λοιπόν, στην απορία σου, είναι ότι, σε περίπτωση μέτρησης των ενδείξεων σε διαστήματα μικρότερα των 4 μηνών (120 ημερών), για διάφορους λόγους, η χρέωση γίνεται με αναλογία στις αντίστοιχες ημέρες.

  12. #4362
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    όποτε είμαστε οκ ?

  13. #4363
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε στον εκκαθαριστικό τι γίνεται; Αν τελικά δεν αγγίξεις αυτές τις κλίμακες; Γίνεται επιστροφή;
    Στην ΔΕΗ γίνεται συμψηφισμός στον εκκαθαριστικό, λαμβάνοντας υπόψη τι χρεώθηκες στο έναντι βάσει των πραγματικών καταναλώσεων του τετραμήνου.
    Φαντάζομαι το ίδιο σε όλους τους άλλους παρόχους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΕΗ το υπολογίζει με τον ίδιο τρόπο;
    Οι ΥΚΩ χρεώνονται και στους έναντι;
    Ναι και στην ΔΕΗ υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο στους έναντι και φυσικά χρεώνονται κανονικά (σε αναλογία ημερών) όλες οι χρώσεις και οι ΥΚΩ.

    Στην ΔΕΗ ο υπολογισμός στους έναντι λογαριασμούς, λαμβάνει υπόψη την πραγματική κατανάλωση που είχες το αντίστοιχο 4μηνο του προηγούμενου έτους.

  14. #4364
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    όποτε είμαστε οκ ?
    Για τις ΥΚΩ, ναι.

  15. #4365
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόνο η Ελιν έχει τόσο αναλυτικό λογαριασμό για όλες τις χρεώσεις;
    βλέπω κάνει αναλυτική παρουσίαση των ΥΚΩ
    Έχει και η Volterra και λογικά και κάποιοι άλλοι (αν και καλό θα ήταν να έχουν όλοι).

Σελ. 291 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 271281286289290291292293296301311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας