Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 87 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788899297107 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.291-1.305 από 17507
  1. #1291
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, δεν είπα ότι η δεη είναι τέλεια, αλλά ποτέ δεν έχω δει τέτοια πράγματα στη δεη...αυτοί είπαν τρομερό ψέμα...
    Ναι γιατί την ΔΕΗ την παρακαλούσες να σε συνδέσει

  2. #1292
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί την ΔΕΗ την παρακαλούσες να σε συνδέσει
    χαχαχαχ...πάντως έχει βελτιωθεί τώρα...με μια κληση έχεις συμβόλαιο στο σπίτι...

  3. #1293
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Είμαι 4 μήνες στην Elpedison και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Μου έλεγαν θα 'χω πιο φθηνό ρεύμα απο ότι είμαι στην ΔΕΗ (φυσικά, τι θα λέγανε στο τηλ) αλλά εγώ βλέπω πληρώνω παραπάνω απ'ότι στην ΔΕΗ....!
    1ος λογαριασμός: 113€
    2ος: 133,95€
    3ος: 133,01€
    4ος: 105,62.

    Πραγματικά όμως στην ΔΕΗ ποτέ δεν πλήρωσα τόσο πολύ ρεύμα. Ποτέ! Θα τους πάρω αύριο τηλ για διακοπή να φύγω τρέχοντας στην ΔΕΗ.
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  4. #1294
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Για ακριβώς ίδιες kWh?

  5. #1295
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Η νέα βεβαίωση ηλεκτρολόγου δεν πρέπει να νομίζουμε οτι είναι κάτι απλο που πληρώνουμε 40€ και πέρνουμε.

    Κανονικά έρχεται ο ηλεκτρολόγος και κάνει πλήρη αποτύπωση της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και βάζει την υπογραφή του
    ότι είναι ασφαλής και σύμφωνη με τους ισχύοντες κανόνες.
    Έτσι αν ο αρχικός ηλεκτρολόγος ή κάποιος ενδιάμεσος έχει κάνει πατέντες (να το πω σεμνά) μπορεί να μας βγει μεγάλο
    κόστος για να έρθει στους κανόνες η εγκατάσταση(από εκατοντάδες έως και χιλιάδες? ευρω).
    Επίσης μπορεί κανένας να μην έχει κάνει μαιμουδιές αλλά απλά να είναι παλιά η εγκατάσταση με τους "παλιούς" κανόνες.

    Για παράδειγμα εμένα η ΔΕΗ με υποχρέωσε να βάλω γείωση αντί της ουδετέρωσης που είχε η εγκατάσταση (αυτο σημαινε να
    περάσω από κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας καλώδια από τον 6ο όροφο έως τον κήπο ....). Η ουδετέρωση ήταν κάτι νόμιμο
    που έχει εφαρμοστεί στις πιο πολλές παλιές πολυκατοικίες.


    Βέβαια από την άλλη όταν γίνουν τα παραπάνω είναι καλό για την ασφάλειά μας αλλά το κόστος μπορεί να πάει
    πολύ ψηλά....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχουν περάσει 14 χρόνια από τότε που εκδόθηκε η βεβαίωση ηλεκτρολόγου, τότε πρέπει να κάνεις νέα(κοντά στα 40 ευρω).Αν πάρεις στο 11500 με τον αριθμό παροχής, θα σου πουν αν έχει λήξει.Μετά σου στέλνουν με ελτα μια επιστολή όπου πληρώνεις, 40 ευρώ σε τράπεζα ή ελτα.Τέλος στέλνεις με απλή επιστολή την απόδειξη στο δεδδηε της περιοχής σου(δες τον λογαριασμό) και έρχονται να βάλουν το μετρητή.
    https://www.deddie.gr/el/upiresies/simeia-eksupiretisis
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkar : 13-11-17 στις 20:57.

  6. #1296
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vothros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι 4 μήνες στην Elpedison και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Μου έλεγαν θα 'χω πιο φθηνό ρεύμα απο ότι είμαι στην ΔΕΗ (φυσικά, τι θα λέγανε στο τηλ) αλλά εγώ βλέπω πληρώνω παραπάνω απ'ότι στην ΔΕΗ....!
    1ος λογαριασμός: 113€
    2ος: 133,95€
    3ος: 133,01€
    4ος: 105,62.

    Πραγματικά όμως στην ΔΕΗ ποτέ δεν πλήρωσα τόσο πολύ ρεύμα. Ποτέ! Θα τους πάρω αύριο τηλ για διακοπή να φύγω τρέχοντας στην ΔΕΗ.
    Δεν ξέρω τι γίνεται...αν έχεις όρεξη να ανεβάσεις κανένα λογαριασμο να δούμε και εμείς εδώ...πάντως στη δεη μπορείς να επιστρέψεις καλόντας στο 11770.Πατάς το πλήκτρο που ζητάει και συνδέεσαι με υπάλληλο.Μετά έρχεται κουριερ σπίτι, υπογράφεις και όλα οκ.

  7. #1297
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι γίνεται...αν έχεις όρεξη να ανεβάσεις κανένα λογαριασμο να δούμε και εμείς εδώ...πάντως στη δεη μπορείς να επιστρέψεις καλόντας στο 11770.Πατάς το πλήκτρο που ζητάει και συνδέεσαι με υπάλληλο.Μετά έρχεται κουριερ σπίτι, υπογράφεις και όλα οκ.
    Ευχαριστώ πολύ και ήθελα να μάθω πως να γυρίσω στην ΔΕΗ. Δεν πρέπει πρώτα να πάρω στην Elpedison τηλέφωνο;;
    Πάντως στην ΔΕΗ το 2μηνο πλήρωνα συνήθως 120€ ρεύμα και τώρα με την Elpedison δίνω 235€ για δίμηνο. Νιώθω πραγματικά ότι με κλέβουν!
    Πρέπει να φύγω όσο πιο γίνεται γρήγορα γιατί δεν θέλω να τους δίνω άλλο λεφτά....!
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  8. #1298
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    .αν έχεις όρεξη να ανεβάσεις κανένα λογαριασμο να δούμε και εμείς εδώ...
    2 (εκκαθαριστικούς κιόλας) για την ακριβεία, έναν της Elpedison κι έναν της ΔΕΗ με "ίδιες" kwh.

  9. #1299
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Κοίτα, όχι δεν πρέπει να πάρεις την ελπεντισον.Καλείς κατευθίαν τη δεη στο 11770 και εκείνοι κάνουν τη διαδικασία.Απλά ίσως έληξε η προσφορά σου στην ελπεντισον και ανέβηκαν οι τιμες.Η προσφορά ήταν για 4 μηνες νομίζω...νμήπως έχεις αυτό που λέει 1 ευρω τη μερα;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 για την ακριβεία, έναν της Elpedison κι έναν της ΔΕΗ με "ίδιες" kwh...
    Ναι.Απλά πρέπει να ξέρουμε και τι πρόγραμμα έχει.η

  10. #1300
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    τα προγράμματα της ELPEDISON είναι το Energy Family για τους ιδιώτες και το Energy Premium για τους επαγγελματίες

    αναμένω λογαριασμούς αυτό το μήνα από την εργασία μου και αφού τους επεξεργαστώ και σβήσω προσωπικά στοιχεία αφορούν ακίνητα (οικιακή χρήση) θα τους ανεβάσω ελπίζω να έρθουν και από ΔΕΗ και ΗΡΩΝ ώστε να έχετε ολοκληρωμένη εικόνα.

  11. #1301
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Ναι οκ.Απλά ο καθένας κάνει την πράξη με μια αριθμομηχανή και βλέπει, χωρίς το σανό που πουλάνε οι εταιρείες..

  12. #1302
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ.Απλά ο καθένας κάνει την πράξη με μια αριθμομηχανή και βλέπει, χωρίς το σανό που πουλάνε οι εταιρείες..
    σωστός

    εγώ προσωπικά επιμένω στην ΔΕΗ είμαι ευχαριστημένος με το νυχτερινό και με τις αλλαγές που έχω κάνει στο σπίτι μου και έρχεται σε λογικά επίπεδα με την κατανάλωση

    όπως είμαι τυχερός στην εργασία μου που μου δόθηκε η δυνατότητα να πειραματιστώ με άλλους πάροχους ενέργειας και σε οικιακό και σε επαγγελματικό τιμολόγιο έτσι να δω τι παίζει

  13. #1303
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημέρα παιδιά ,κατά την γνώμη μου ΠΟΤΕ δε πρέπει να παίρνουμε προσφορές ρεύματος τηλεφωνικΆ ΠΑΝΤΑ γραπτά (email,ιστοσελίδα κλπ) για έναν λόγο στο τηλέφωνο δε θα σου πουν πόσο ακριβώς είναι το τιμολόγιο ή και ότι έχει ΟΤΣ (οριακή τιμή συστήματος) και ότι αν ανέβει το ΟΤΣ πάνω από το όριο σου θα χρεωθείς παραπάνω ή τη ρήτρα του συμβολαίου κλπ...κλπ
    Elpedison δε αξίζει έχουν πάνω κάτω ένα ακριβό τιμολόγιο ίδιο ή ακόμη και χειρότερο με της ΔΕΗ (σε κάποια προγράμματα) και με ΟΤΣ.

    Καλύτερα να συγκρίνουμε παρόχους από κάποιες ιστοσελίδες πχ allazorevma.gr ή energy-market.gr αυτές οι ιστοσελίδες θα μας ζητήσουν τη κατανάλωση κ αμέσως θα μας προτείνουν τα πιο οικονομικά προγράμματα.

    Δίνουμε προσοχή σε:

    Στην περίοδο δέσμευσης και στην ρήτρα αποχώρησης (πχ κάποιοι πάροχοι ως ρήτρα έχουν την έκπτωση συνέπειας που είχαμε όσο ήμασταν σε αυτόν,ή όλα τα πάγια με να λήξη η δέσμευση.

    Στο πάγιο που θα έρχεται (πολλές φορές με φτηνά τιμολόγιο πχ 0.0629 ημέρα και 0.0463 ΜΕ ΕΜΠΡΌΘΕΣΜΗ (έκπτωση συνέπειας 30%) πληρωμή νύχτα έχει πάγιο 46,20€/έτος οπότε αυτομάτως χάνουμε από 'κει λεφτά)

    Στην έκπτωση συνέπειας (γιατί πολλές φορές αν αργήσουμε έστω και μια μέρα να πληρώσουμε το λογαριασμό πριν τη λήξη -20ημ από την έκδοση δεν θα πάρουμε την έκπτωση,άρα θα πληρώσουμε πιο ακριβά το ρεύμα) .

    Στο παράδειγμα με έκπτωση συνέπειας 30% είχαμε την μειωμένη χρέωση 0.0629/ 0.0463 αν δε πληρώσουμε στην ώρα μας θα πληρώσουμε το επομενο μήνα 0.08177 / 0.06019

    Προσοχή και στην εγγύηση του παρόχου (είναι η προκαταβολή που θα πληρώσουμε με τον 1ο λογαριασμό που θα μας έρθει) , η εγγύηση μας την επιστρέφει η δεη συμψηφίζοντας την με το τελευταίο λογαριασμό.

    Οριακή τιμή συστήματος (δηλαδή η χονδρική τιμή ρεύματος που το αγοράζουν οι πάροχοι - συνδέεται άμεσα με την κατανάλωση ρεύματος/εποχή) εάν ξεπεραστεί το όριο (πχ 40-55€/mwh) και εκείνο το μήνα (πχ Ιανουάριο -με τα κρύα) είναι 70€/mwh τότε θα πληρώσουμε ρήτρα ΟΤΣ 15€/1.000kwh (όμως κάποιοι πάροχοι δεν την χρεώνουν και την πληρώνουν εκείνοι αντί εμείς)


    ----

    Πέρα από αυτά κάτι ακόμη που μου έχει τύχει είναι πάροχοι να μην με δέχονται επειδή έχω κάνει διακανονισμό στην ΔΕΗ. Πάντως οι αυξημένες χρεώσεις δε είναι της ΔΕΗ αλλά όλοι οι φόροι.

  14. #1304
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vothros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ και ήθελα να μάθω πως να γυρίσω στην ΔΕΗ. Δεν πρέπει πρώτα να πάρω στην Elpedison τηλέφωνο;;
    Πάντως στην ΔΕΗ το 2μηνο πλήρωνα συνήθως 120€ ρεύμα και τώρα με την Elpedison δίνω 235€ για δίμηνο. Νιώθω πραγματικά ότι με κλέβουν!
    Πρέπει να φύγω όσο πιο γίνεται γρήγορα γιατί δεν θέλω να τους δίνω άλλο λεφτά....!
    Η διαφορά είναι τεράστια!
    Μήπως κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  15. #1305
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά είναι τεράστια!
    Μήπως κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά?
    όχι φαίνεται σωστό... η elpedison είναι ακριβή

Σελ. 87 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788899297107 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας