Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 121 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 101111116119120121122123126131141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.801-1.815 από 17507
  1. #1801
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου θυμίζεις πολύ κάποιον Καραβίτη του Υπ. Οικονομικών (και καθηγητή βεβαίως-βεβαίως) που ασχολιότανε με αντικειμενικές αξίες και ΕΝΦΙΑ και θεωρούσε όλα τα σπίτια του παππούδων μας στα χωριά σαν εξοχικές βίλες.

    Ευτυχώς που δεν είσαι τραπεζίτης ν'ασχοληθείς και με δανειολήπτες.

    ΥΓ. "Ξέρετε πως είναι κ. Χατζηδάκη να κοιμάσαι κάθε βράδυ σε κρύα σεντόνια ?"
    α μπράβο, πες το ντε, ότι το θέμα είναι να μην κόβουν το ρεύμα σε καταναλωτές που δεν πληρώνουν ένα χρόνο τους λογ/σμους τους, και δε δείχνουν καν διάθεση διακανονισμού. Now you talk.
    Καμία εταιρεία δεν είναι παρανοική, να κόψει το ρεύμα σε άνθρωπο που παλεύει, που μένει λίγο πίσω, που προσπαθεί.
    Ομως, στη ΔΕΗ έχουν βολευτεί και παίρνουν...άτοκο δάνειο πολλές χιλιάδες καταναλωτών, που αν το καλοσκεφτείς, ειναι ΚΑΙ αυτό με τα δικά μου/μας χρήματα.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  2. #1802
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α μπράβο, πες το ντε, ότι το θέμα είναι να μην κόβουν το ρεύμα σε καταναλωτές που δεν πληρώνουν ένα χρόνο τους λογ/σμους τους, και δε δείχνουν καν διάθεση διακανονισμού. Now you talk.
    Καμία εταιρεία δεν είναι παρανοική, να κόψει το ρεύμα σε άνθρωπο που παλεύει, που μένει λίγο πίσω, που προσπαθεί.
    Ομως, στη ΔΕΗ έχουν βολευτεί και παίρνουν...άτοκο δάνειο πολλές χιλιάδες καταναλωτών, που αν το καλοσκεφτείς, ειναι ΚΑΙ αυτό με τα δικά μου/μας χρήματα.
    Δεν χρειάζεται να το καλοσκεφτώ.
    Είναι με δικά μας χρήματα.

    Είμαι όμως από αυτούς που πιστεύω ότι το ηλεκτρικό ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό, δεν ζει κανείς χωρίς ρεύμα, και πχ 500 kwh θα έπρεπε να είναι δωρεάν σε όλους και να καλύπτονται από την φορολογία όπου θεωρητικά ο καθένας πληρώνει ανάλογα με τα εισοδήματά του.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1803
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να το καλοσκεφτώ.
    Είναι με δικά μας χρήματα.

    Είμαι όμως από αυτούς που πιστεύω ότι το ηλεκτρικό ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό, δεν ζει κανείς χωρίς ρεύμα, και πχ 500 kwh θα έπρεπε να είναι δωρεάν σε όλους και να καλύπτονται από την φορολογία όπου θεωρητικά ο καθένας πληρώνει ανάλογα με τα εισοδήματά του.
    Συμφωνώ ότι είναι κοινωνικό αγαθό, γιαυτό και δε λέω προφανώς να του κόψεις το ρεύμα στον 1ο λογαριασμό.
    Αυτός που χρωστάει 500KWhs, χρωστάει περίπου 100-120 ευρώ στην ΔΕΗ. Δεν ζητάω να κόψουν το ρεύμα σε αυτόν.
    Αυτός όμως, που έχει 4μηνιαια κατανάλωση Χ, και χρωστάει Χ*3, σημαίνει ότι έχει να πληρώσει ένα χρόνο. Αν δεν είναι εντός ΚΟΤ, τότε σε αυτόν τον άνθρωπο, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πρέπει να του κόψεις το ρεύμα, όσο και αν πονάει ανθρωπιστικά, γιατί πολύ απλά, ο ανθρωπος αυτός κοροιδεύει. Ειδάλλως, είτε θα ήταν εντός ΚΟΤ, είτε θα είχε παει στη ΔΕΗ να κάνει διακανονισμό, είτε θα είχε κάνει μερικές αποπληρωμές.

    ΥΓ: Μην ξεχνάμε ότι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις, ως επι το πλείστον, είναι κοινωνική πολιτική ούτως ή άλλως, που την πληρώνουμε όλοι για τους λίγους
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  4. #1804
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Πάντως άνω των 1000€ η ΔΕΗ κόβει.Μονο στο κοτ δεν κόβει.

    - - - Updated - - -

    Σύμφωνα με το παρακάτω δημοσίευμα το Δημόσιο έχει μπει ως εγγυητής για δάνεια της ΔΕΗ ύψους 1,97 ΔΙΣ ευρώ

    https://energypress.gr/news/aggizoyn...-dei-kai-desfa

  5. #1805
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως άνω των 1000€ η ΔΕΗ κόβει.Μονο στο κοτ δεν κόβει.

    - - - Updated - - -

    Σύμφωνα με το παρακάτω δημοσίευμα το Δημόσιο έχει μπει ως εγγυητής για δάνεια της ΔΕΗ ύψους 1,97 ΔΙΣ ευρώ

    https://energypress.gr/news/aggizoyn...-dei-kai-desfa
    ως εταιρεία/φορέας (μεγάλος πελάτης της ΔΕΗ) αν ξέρεις τι σημαίνει "πολλαπλό" θα σου έλεγα κράτα μια πισινή για αυτό που λες περί 1000 ευρώ καθώς στα διαμερίσματα που ενοικιάζουμε και παίρνουμε το ρεύμα στο όνομα μας πολλά από αυτά έχουν χρέη άνω των 1000 ευρώ και δεν έγινε διακοπή απλά έτρεξε ο ιδιοκτήτης να φέρει τα δικαιολογητικά να καθαρίσει την παροχή ώστε να το ενοικιάσουμε εμείς.

  6. #1806
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    '' Προχωράει το ενεργειακό mega-project της Πτολεμαΐδας 5 ''

    http://www.ypodomes.com/index.php/en...-ptolemaidas-5

    Σε παλαιότερο άρθρο(9/10/17), φαίνονται και οι φώτο, όπου έχει ''σηκωθεί'' το φουγάρο
    Δείτε τις εντυπωσιακές εικόνες εδώ:https://e-ptolemeos.gr/proodos-ton-e...5-fotografies/

    - - - Updated - - -

    '' Εντός των επομένων ημερών η εξαγορά της EDS από την ΔΕΗ στην ΠΓΔΜ ''

    http://www.periodista.gr/business/ar...-dei-stin-pgdm

  7. #1807
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Περιοχή
    Δραπετσωνα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ~49998~/4996
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Entry2
    Πληροφοριακα θα σας παραθεσω την προσφατη εμπειρια μου με την ΔΕΗ!
    Μετα την τοποθετηση νυχτερινου απο την ΔΕΗ σε μολις 1 μηνα(τυχερος ειμαι συμφωνα με αυτα που διαβαζω),θα σας αναφερω επισης οτι στις 03/04 εκανα γραπτη αιτηση για μεταφορα στην ΔΕΗ απο αλλο παροχο(elpedison)για το διαμερισμα που νοικιαζω της κορης μου,και η οποια ολοκληρωθηκε αυθημερον!
    Επισης για την ιδια παροχη που εκανα την μεταφορα τους ειχα δηλωσει βλαβη,και συγκεκριμενα στασιμοτητα νυχτερινου,ετσι λεγεται και αφορα βλαβη του μετρητη που αναγραφει την νυχτερινη καταναλωση,και ηρθαν σε 2 ημερες απο την δηλωση της βλαβης και συγκεκριμενα Μεγαλη Παρασκευη και μου αλλαξανε τον μετρητη με καινουργιο.
    Επισης θα μου γινει επιστροφη ποσου για οσο διαστημα ηταν χαλασμενος ο μετρητης!
    Οποτε και μιλωντας προσωπικα με οσα παρεθεσα καλο ειναι να αναφερονται και τα σωστα για κατι που αφορα κρατικη εταιρεια και την εξυπηρετηση που προσφερουν στους πελατες τους!

  8. #1808
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ManolisGti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληροφοριακα θα σας παραθεσω την προσφατη εμπειρια μου με την ΔΕΗ!
    Μετα την τοποθετηση νυχτερινου απο την ΔΕΗ σε μολις 1 μηνα(τυχερος ειμαι συμφωνα με αυτα που διαβαζω),θα σας αναφερω επισης οτι στις 03/04 εκανα γραπτη αιτηση για μεταφορα στην ΔΕΗ απο αλλο παροχο(elpedison)για το διαμερισμα που νοικιαζω της κορης μου,και η οποια ολοκληρωθηκε αυθημερον!
    Επισης για την ιδια παροχη που εκανα την μεταφορα τους ειχα δηλωσει βλαβη,και συγκεκριμενα στασιμοτητα νυχτερινου,ετσι λεγεται και αφορα βλαβη του μετρητη που αναγραφει την νυχτερινη καταναλωση,και ηρθαν σε 2 ημερες απο την δηλωση της βλαβης και συγκεκριμενα Μεγαλη Παρασκευη και μου αλλαξανε τον μετρητη με καινουργιο.
    Επισης θα μου γινει επιστροφη ποσου για οσο διαστημα ηταν χαλασμενος ο μετρητης!
    Οποτε και μιλωντας προσωπικα με οσα παρεθεσα καλο ειναι να αναφερονται και τα σωστα για κατι που αφορα κρατικη εταιρεια και την εξυπηρετηση που προσφερουν στους πελατες τους!
    Συμφωνώ απόλυτα ότι ακούγεται πολύ επαγγελματικό. Μόνο που όλα όσα αναφέρεις, δεν έχουν σχέση με τη ΔΕΗ, αλλά με το δεδδηε, τον οποίο και χρυσοπληρώνουμε όλοι οι καταναλωτές μέσω των ρυθμιζομένων χρεώσεων.
    Η ΔΕΗ απλά θα εκτελέσει την εντολή μόλις λάβει την μέτρηση του δεδδηε.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  9. #1809
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Περιοχή
    Δραπετσωνα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ~49998~/4996
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Entry2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα ότι ακούγεται πολύ επαγγελματικό. Μόνο που όλα όσα αναφέρεις, δεν έχουν σχέση με τη ΔΕΗ, αλλά με το δεδδηε, τον οποίο και χρυσοπληρώνουμε όλοι οι καταναλωτές μέσω των ρυθμιζομένων χρεώσεων.
    Η ΔΕΗ απλά θα εκτελέσει την εντολή μόλις λάβει την μέτρηση του δεδδηε.
    Χωρις να ειμαι τοσο γνωστης του αντικειμενου οπως εσυ η και πολλοι αλλοι εδω μεσα,ανεφερα την ΔΕΗ γιατι με την ΔΕΗ ηρθα σε επαφη για να κανω την δουλεια μου!

  10. #1810
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ManolisGti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να ειμαι τοσο γνωστης του αντικειμενου οπως εσυ η και πολλοι αλλοι εδω μεσα,ανεφερα την ΔΕΗ γιατι με την ΔΕΗ ηρθα σε επαφη για να κανω την δουλεια μου!
    Τον μετρητή τον έβαλε/αντικατέστησε ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως.

    Σε δικιά μου περίπτωση πάντως, χαλασμένος μετρητής του νυχτερινού από το 2009, τον οποίο πήραμε χαμπάρι το καλοκαίρι του 2016 (εξοχικό γι' αυτό), έκαναν 1.5 χρόνο για να μας τον αλλάξουν και προφανώς δεν βλέπουμε ακόμα επιστροφές/συμψηφισμούς στους λογαριασμούς μας...

  11. #1811
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον μετρητή τον έβαλε/αντικατέστησε ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως.

    Σε δικιά μου περίπτωση πάντως, χαλασμένος μετρητής του νυχτερινού από το 2009, τον οποίο πήραμε χαμπάρι το καλοκαίρι του 2016 (εξοχικό γι' αυτό), έκαναν 1.5 χρόνο για να μας τον αλλάξουν και προφανώς δεν βλέπουμε ακόμα επιστροφές/συμψηφισμούς στους λογαριασμούς μας...
    Παλιές καλές εποχές

    Σε εμάς κάνανε μόνο 1 μήνα για να έρθουν να δούνε τι φταίει, φυσικά ούτε λόγος για επιστροφές, όπως είπανε, εεε χαλάει που και που

  12. #1812
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι κρατική εταιρεία και 100% θυγατρική της ΔΕΗ.

  13. #1813
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι κρατική εταιρεία και 100% θυγατρική της ΔΕΗ.
    Συμφωνώ, άσχετα που
    1) θα έπρεπε να είναι ανεξάρτητη εταιρεία, αφού "σερβίρει" όλες τις εταιρείες
    2) θα έπρεπε να υπόκειται σε έλεγχο, καθώς ευνοεί συστηματικά τον πάροχο-μαμά (με αποδείξεις και ονόματα, και το κορμάκι σου θα ψάξω πόντο-πόντο)
    3) Πληρώνεται μέσω των ρυθμιζομένων χρεώσεων στους λογαριασμους, αφειδώς από όλους τους καταναλωτές, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να είναι θυγατρική της δεη.
    4) Έχει ανεξάρτητη δομή, και όπως στο φυσικό αέριο που εσπασε αμέσως σε διαφορετικές εταιρείες η ΕΔΑ με το φ.αέριο αττικής, έτσι θα έπρεπε να σπάσει και ο δεδδηε. Αλλά...ελληνικό "πράσινο" δημόσιο... (by the way, η εδα ως τώρα, όπως και ο δεσφα, δείχνει άψογη συμπεριφορά προς όλους τους παρόχους, και καμία σχέση με τη δυσκοιλιότητα δεδδηε/αδμηε/λαγηε)
    5) Ως εργαζόμενος σε πάροχο, δε θα με πείραζε όταν θέλουν να κράξουν το δεδδηε για τα άπειρα λάθη του, να κράζουν την δεη, γιατί της χαλάνε το brand. Ομως πετάχτηκα και "διόρθωσα" γιατί πρέπει ο κόσμος να αρχίσει να καταλαβαίνει...
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  14. #1814
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Περιοχή
    Δραπετσωνα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ~49998~/4996
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Entry2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον μετρητή τον έβαλε/αντικατέστησε ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως.

    Σε δικιά μου περίπτωση πάντως, χαλασμένος μετρητής του νυχτερινού από το 2009, τον οποίο πήραμε χαμπάρι το καλοκαίρι του 2016 (εξοχικό γι' αυτό), έκαναν 1.5 χρόνο για να μας τον αλλάξουν και προφανώς δεν βλέπουμε ακόμα επιστροφές/συμψηφισμούς στους λογαριασμούς μας...

    Μονοι τους μου ειπανε οτι θα κανουνε συμψηφισμο,και στην ΔΕΗ και ο τεχνικος!

  15. #1815
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ManolisGti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονοι τους μου ειπανε οτι θα κανουνε συμψηφισμο,και στην ΔΕΗ και ο τεχνικος!
    Ναι και μένα μου το είπαν ότι θα κανουν, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει και σκέψου ότι στην περίπτωσή μου είναι για διαφορές σχεδόν 9 ετών...

Σελ. 121 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 101111116119120121122123126131141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας