Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 175 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 155165170173174175176177180185195 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.611-2.625 από 17507
  1. #2611
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Θα ήθελα την γνώμη σας με ένα θέμα που ανέφερα πιο παλιά αλλά τώρα έχω περισσότερα δεδομένα.

    Ο ένοικος ενός διαμερίσματος πεθαίνει αφήνοντας χρέος στην ΔΕΗ περίπου 800 ευρώ με το ρολόι στο ΑΦΜ-όνομα του. Χωρίς να γίνει καμμία αλλαγή στο λογαριασμό το διαμέρισμα μένει κενό για περίπου 8 μήνες με ελάχιστη κατανάλωση μόνο για κάποιες εργασίες και το χρέος ανεβαίνει 30-40 ευρώ. Ο ιδιοκτήτης το βάζει για πώληση και λίγο πριν αλλάξει χέρια το διαμέρισμα πάει στην ΔΕΗ και ζητάει να γίνει διακοπή και διαχωρισμός του χρέους από την ημερομηνία θανάτου του ενοίκου μέχρι την ημέρα επίσκεψης στη ΔΕΗ που συμπίπτει και με τις ημέρες που η ΔΕΗ διακόπτει την παροχή λόγω χρεών. Το διαμέρισμα αλλάζει ιδιοκτήτη με τον λογαριασμό να έχει ακόμα το χρέος και τα στοιχεία θανόντος. Η ΔΕΗ στέλνει το τελικό λογαριασμό με το συνολικό χρέος πάντα στα στοιχεία του θανόντος και από τότε σιγή εδώ και περίπου 5 μήνες. Μια εισπρακτική τηλεφωνεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο παλιό ιδιοκτήτη και του ζητάει τα χρωστούμενα του θανόντος. Και εγώ ρωτάω τα εξής :

    1. Η ΔΕΗ υποχρεούται να κάνει σε εύλογο χρονικό διάστημα τον διαχωρισμό χρεών(υπάρχει αριθμός πρωτοκόλλου αιτήματος) ώστε οι κληρονόμοι του θανόντος αν κάνουν αποδοχή να πάρουν και το χρέος που του αναλογεί και ο παλιός ιδιοκτήτης να πληρώσει μόνο ότι του αναλογεί μετά το θάνατο του ενοίκου (και να ησυχάσει από την εισπρακτική) ή όχι ;

    2. Ο νέος ιδιοκτήτης όταν πάει να ξανασυνδέσει την παροχή στην ΔΕΗ ή σε εναλλακτικό πάροχο (και να αλλάξει τα στοιχεία) θα έχει πρόβλημα λόγω του χρέους που έχει μείνει ή όχι ;

    3. Αν δεν γίνει ο διαχωρισμός τελικά ποιός θα πληρώσει ρεαλιστικά τον λογαριασμό για να ξανασυνδεθεί το ρεύμα ;


    Ευχαριστώ για την υπομονή όσων το διαβάσουν και απαντήσουν.

  2. #2612
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα την γνώμη σας με ένα θέμα που ανέφερα πιο παλιά αλλά τώρα έχω περισσότερα δεδομένα.

    Ο ένοικος ενός διαμερίσματος πεθαίνει αφήνοντας χρέος στην ΔΕΗ περίπου 800 ευρώ με το ρολόι στο ΑΦΜ-όνομα του. Χωρίς να γίνει καμμία αλλαγή στο λογαριασμό το διαμέρισμα μένει κενό για περίπου 8 μήνες με ελάχιστη κατανάλωση μόνο για κάποιες εργασίες και το χρέος ανεβαίνει 30-40 ευρώ. Ο ιδιοκτήτης το βάζει για πώληση και λίγο πριν αλλάξει χέρια το διαμέρισμα πάει στην ΔΕΗ και ζητάει να γίνει διακοπή και διαχωρισμός του χρέους από την ημερομηνία θανάτου του ενοίκου μέχρι την ημέρα επίσκεψης στη ΔΕΗ που συμπίπτει και με τις ημέρες που η ΔΕΗ διακόπτει την παροχή λόγω χρεών. Το διαμέρισμα αλλάζει ιδιοκτήτη με τον λογαριασμό να έχει ακόμα το χρέος και τα στοιχεία θανόντος. Η ΔΕΗ στέλνει το τελικό λογαριασμό με το συνολικό χρέος πάντα στα στοιχεία του θανόντος και από τότε σιγή εδώ και περίπου 5 μήνες. Μια εισπρακτική τηλεφωνεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο παλιό ιδιοκτήτη και του ζητάει τα χρωστούμενα του θανόντος. Και εγώ ρωτάω τα εξής :

    1. Η ΔΕΗ υποχρεούται να κάνει σε εύλογο χρονικό διάστημα τον διαχωρισμό χρεών(υπάρχει αριθμός πρωτοκόλλου αιτήματος) ώστε οι κληρονόμοι του θανόντος αν κάνουν αποδοχή να πάρουν και το χρέος που του αναλογεί και ο παλιός ιδιοκτήτης να πληρώσει μόνο ότι του αναλογεί μετά το θάνατο του ενοίκου (και να ησυχάσει από την εισπρακτική) ή όχι ;

    2. Ο νέος ιδιοκτήτης όταν πάει να ξανασυνδέσει την παροχή στην ΔΕΗ ή σε εναλλακτικό πάροχο (και να αλλάξει τα στοιχεία) θα έχει πρόβλημα λόγω του χρέους που έχει μείνει ή όχι ;

    3. Αν δεν γίνει ο διαχωρισμός τελικά ποιός θα πληρώσει ρεαλιστικά τον λογαριασμό για να ξανασυνδεθεί το ρεύμα ;


    Ευχαριστώ για την υπομονή όσων το διαβάσουν και απαντήσουν.
    Καλησπερα... Το χρεος ανηκει στον ιδιοκτητη της παροχης... Αν εγιινε η αποκοπη του ρευματος απο την Δεδδηε το χρεος να συνεχιζει να υπαρχει και να αυξανεται εως να παει καποιος να πληρωσει η διακανονισει την οφειλη και τοτε θα ζητησει να γινει και η διακοπη του ρευματος.. Μπορει τα στοιχεια αυτα να βρεθουν για τα ποτε εγινε η διακοπη μεσω της Δεδδηε... Και να εξετασει η Δεη για βγαλει τον λογαριασμο.. Απλα στον ιδιοκτητη ισως να του πουν για την προηγουμενη οφειλη.. Αυτες τις ερωτησεις και απαντησεις θα πρεπει να απευθυθεις στην Δεδδηε και στην Δεη... Να δεις πως ειναι τα πραγματα...

  3. #2613
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Όσοι λάβατε ΕΝΑΝΤΙ από την ΔΕΗ θα προσέξατε ότι το ποσό είναι τσιμπημένο.
    Παρατηρήστε και συγκρίνετε με παλιότερο ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμό ότι από δω και πέρα έχουν χρεώσει ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, κλπ. ενώ παλιότερα δεν χρέωναν στον ΕΝΑΝΤΙ αλλά μόνο στον ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ.
    Επίσης εκεί που πριν χρεωνόταν ΕΝΑΝΤΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ένα ποσό, τώρα περνάνε ένα νούμερο ΚWh και έτσι βγάζουν το υποτιθέμενο ποσό κατανάλωσης ρεύματος. Και πάλι δείτε και συγκρίνετε μόνοι σας με προηγούμενο ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμό για να δείτε τις διαφορές.

    Φαίνεται ότι η ΔΕΗ είναι τόσο χρεωμένη που προσπαθούν με οποιοδήποτε τρόπο να προ-πάρουν ότι μπορούν.

  4. #2614
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι λάβατε ΕΝΑΝΤΙ από την ΔΕΗ θα προσέξατε ότι το ποσό είναι τσιμπημένο.
    Παρατηρήστε και συγκρίνετε με παλιότερο ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμό ότι από δω και πέρα έχουν χρεώσει ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, κλπ. ενώ παλιότερα δεν χρέωναν στον ΕΝΑΝΤΙ αλλά μόνο στον ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ.

    Φαίνεται ότι η ΔΕΗ είναι τόσο χρεωμένη που προσπαθούν με οποιοδήποτε τρόπο να προ-πάρουν ότι μπορούν.
    Δεν αφαιρούν όμως το συνολικό ποσό του έναντι στον εκκαθαριστικό?

  5. #2615
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αφαιρούν όμως το συνολικό ποσό του έναντι στον εκκαθαριστικό?
    Προφανώς. Μένει να το δούμε στον ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ που θα έρθει. Είναι μία αλλαγή που πραγματοποιήθηκε χωρίς ενημέρωση και εμένα προσωπικά το ΕΝΑΝΤΙ μου ήρθε ΔΙΠΛΑΣΙΟ ποσό από ότι συνήθως.
    Για κάποιους ανθρώπους που περνάνε δύσκολα οικονομικά τους έβγαλε εκτός οικογενειακού προγραμματισμού.

  6. #2616
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα την γνώμη σας με ένα θέμα που ανέφερα πιο παλιά αλλά τώρα έχω περισσότερα δεδομένα.

    Ο ένοικος ενός διαμερίσματος πεθαίνει αφήνοντας χρέος στην ΔΕΗ περίπου 800 ευρώ με το ρολόι στο ΑΦΜ-όνομα του. Χωρίς να γίνει καμμία αλλαγή στο λογαριασμό το διαμέρισμα μένει κενό για περίπου 8 μήνες με ελάχιστη κατανάλωση μόνο για κάποιες εργασίες και το χρέος ανεβαίνει 30-40 ευρώ. Ο ιδιοκτήτης το βάζει για πώληση και λίγο πριν αλλάξει χέρια το διαμέρισμα πάει στην ΔΕΗ και ζητάει να γίνει διακοπή και διαχωρισμός του χρέους από την ημερομηνία θανάτου του ενοίκου μέχρι την ημέρα επίσκεψης στη ΔΕΗ που συμπίπτει και με τις ημέρες που η ΔΕΗ διακόπτει την παροχή λόγω χρεών. Το διαμέρισμα αλλάζει ιδιοκτήτη με τον λογαριασμό να έχει ακόμα το χρέος και τα στοιχεία θανόντος. Η ΔΕΗ στέλνει το τελικό λογαριασμό με το συνολικό χρέος πάντα στα στοιχεία του θανόντος και από τότε σιγή εδώ και περίπου 5 μήνες. Μια εισπρακτική τηλεφωνεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο παλιό ιδιοκτήτη και του ζητάει τα χρωστούμενα του θανόντος. Και εγώ ρωτάω τα εξής :

    1. Η ΔΕΗ υποχρεούται να κάνει σε εύλογο χρονικό διάστημα τον διαχωρισμό χρεών(υπάρχει αριθμός πρωτοκόλλου αιτήματος) ώστε οι κληρονόμοι του θανόντος αν κάνουν αποδοχή να πάρουν και το χρέος που του αναλογεί και ο παλιός ιδιοκτήτης να πληρώσει μόνο ότι του αναλογεί μετά το θάνατο του ενοίκου (και να ησυχάσει από την εισπρακτική) ή όχι ;

    2. Ο νέος ιδιοκτήτης όταν πάει να ξανασυνδέσει την παροχή στην ΔΕΗ ή σε εναλλακτικό πάροχο (και να αλλάξει τα στοιχεία) θα έχει πρόβλημα λόγω του χρέους που έχει μείνει ή όχι ;

    3. Αν δεν γίνει ο διαχωρισμός τελικά ποιός θα πληρώσει ρεαλιστικά τον λογαριασμό για να ξανασυνδεθεί το ρεύμα ;


    Ευχαριστώ για την υπομονή όσων το διαβάσουν και απαντήσουν.
    ο ένοικος που έχει τον αριθμό παροχής ρεύματος του ακινήτου που ενοικιάζει

    αναφέρεις ότι πέθανε σωστά?

    βάση του μισθωτηρίου και βάση της ληξιαρχικής πράξης θανάτου (στην οποία φαίνεται ο ενοικιαστής πότε απεβίωσε) ο ιδιοκτήτης με το μισθωτήριο και πιθανόν να ζητηθεί το Ε9 από την εφορία του
    πάει στο κατάστημα της ΔΕΗ και ζητάει την διακοπή του ρεύματος (προσοχή δεν κάνει καμία αποδοχή του χρέους από τον ενοικιαστή) αλλά στην ουσία θα γίνει "διαχωρισμός χρέους" που αναφέρεις
    έτσι καθαρίζει ο αριθμός παροχής ρεύματος του ακινήτου και μπορεί ξανά να το ενοικιάσει ή να το πουλήσει εφόσον ξοφλήσει την οφειλή που έχει ως ιδιοκτήτης.
    ότι αφορά τον θανόντα ενοικιαστή στο ΑΦΜ του θα βγει ένας τελικός λογαριασμός (μαζί με την εγγύηση που έχει πληρώσει που πιθανόν να κάνει κάποιον συμψηφισμό) θα βγει το τελικό ποσό της οφειλής
    οι κληρονόμοι εφόσον κάνουν αποδοχή κληρονομιάς (που στην σημερινή εποχή δύσκολο το βλέπω) θα κάνουν αποδοχή του χρέους αν δεν κάνουν τότε κατά πάσα πιθανότητα θα πάει στις ληξιπρόθεσμες οφειλές (κόκκινο) δεν μπορούν να κάνουν τίποτα (υπόψη επίσης οι κληρονόμοι έχουν συγκεκριμένη χρονική περίοδο να κάνουν αποδοχή ή όχι μετά χάνεται το δικαίωμα αυτό.

    αν τώρα δεν γίνει διαχωρισμός , δεν υπάρχουν κληρονόμοι του ενοικιαστή (οφειλέτη) πιθανόν να ζητηθεί από την ΔΕΗ να αναλάβει το χρέος ο ιδιοκτήτης (άσχετα αν βάση μισθωτηρίου και ληξιαρχικής πράξης θανάτου φαίνονται δύο διαφορετικές οφειλές στον ίδιο αριθμό παροχής

    (θα χρειαστεί να υπάρχει μισθωτήριο + ταυτότητα + Ε9 και θα συμπληρωθεί κάποια υπεύθυνη δήλωση...

    σε εναλλακτικό πάροχο νομίζω ότι μπορείς να πας απλά θα πρέπει να τακτοποιηθεί το χρέος (θα στο πουν κιόλας από τον εναλλακτικό πάροχο γιατί μπορεί ο αριθμός παροχής ρεύματος να έχει μπει σε "καθολική υπηρεσία" λόγω οφειλών για αυτό να εμπλέκεται η "εισπρακτική" που νομίζω είναι η ίδια η ΔΕΗ.

  7. #2617
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα σας, ειμαι καινουριο μελος και θα παρακαλουσα πολυ οποιος πραγματικα γνωριζει θα του ημουν υποχρεος αν μπορει να απαντησει. Ειχε ο συγχωρεμενος ο πατερας μου ενα ημιυπογειο αποθηκη 20 τμ, δεν εγινε αποδοχη κληρονομιας πριν μια 15ετια που πεθανε λογω οτι δεν υπηρξε διαθηκη λογω του ξαφνικου θανατου, και εκανα την μεγαλη ανοησια να βαλω ρευμα μονο για να το δω και εκτοτε επειδη προεβησαν δυστηχως αλλοι 2 θανατοι στην οικογενεια μου και ψυχολογικα ειχα γινει ρακος το ειχα αφησει κλειδωμενο με ενα λουκετο και πιστευα οτι θα κοπηκε απο την δεη το ρευμα μετα απο 3-4 μηνες, επισεις ξεχασα να σας πω οτι ειμαι μακροχρονια ανεργος, και παιρνω το Κεα το κοινωνικο επιδομα αλληλεγγυης 2 χρονια σχεδον τωρα, μενω με ενοικιο παρα πολλα χρονια σε ενα διαμερισμα και το ονομα της δεη ειναι στον ιδιοκτητη, επειδη οσοι παιρνουν το κεα δικαιουνται και κοινωνικο τιμολογιο, παω χθες στη δεη για να το βαλω στο ονομα μου το ρευμα στο διαμερισμα που διαμενω πολλα χρονια οπως ειπα πριν, και μολις ρωταω και δινω τα στοιχεια μου στη δεη, ακουω ενα ποσο της ταξεως των 3 χιλιαδων ευρω οτι χρωσταω απο αυτη την αποθηκουλα επειδη μου ειπαν δεν κοπηκε το ρευμα και μετρουσαν τα παγια εδω και παρα πολλα χρονια ως σημερα. Περιττο να σας πω πως πηγα να παθω εγκεφαλικο, καθ οτι ανεργος. Μου ειπαν οτι μπορει να γινει διακανονισμος μονο και να πληρωσω τη δεη αρχικα το μισο του ποσου και το υπολοιπο σε 12 δοσεις, κατι που ειναι πραγματικα αδυνατον να κανω καθ οτι ανεργος και πολυ δυσκολα απο βοηθεια μονο τα βγαζω περα. Θα παρακαλουσα οποιον γνωριζει κατι παρα πανω θα του ημουν απιστευτα υποχρεος να γραψει κατι που θα μπορουσα να κανω, να πληρωσω ειναι αδυνατον, διακοπη εκανα χθες στη δεη, αλλα θα μπορουσε να υπαρξει καποιος τροπος να παρω στο ονομα μου το διαμερισμα που μενω πολλα χρονια και το ρευμα ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη, η δεν γινεται απολυτως τιποτα, και αν ξερει καποιος αν περεταιρω θα εχω καποιο αλλο προβλημα με αυτο το χρεος. Και παλι σας ευχαριστω, για ολη την βοηθεια που δινετε σε ολους, πραγματικα ανεκτιμητη. Θα χαρω να διαβασω οποιαδηποτε απαντηση σας. Και παλι σας ευχαριστω απο καρδιας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Makhs5 : 17-04-19 στις 03:30.

  8. #2618
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Οπλίσου με υπομονή και ξεκίνα.
    Κατά πάσα πιθανότητα
    1. Η αποθηκούλα είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία στην πολυκατοικία (αυτό φαίνεται από την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας της πολυκατοικίας, αν δεν έχεις την σύσταση την έχει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας.)

    2. Στο ποσό που σου λέει η ΔΕΗ περιλαμβάνεται Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) και Δημοτικά Τέλη.

    3. Τον ΤΑΠ δεν τον γλυτώνεις, τα Δημοτικά Τέλη το παζαρεύεις με τον Δήμο.
    Θα έπρεπε να είχες κόψει το ρεύμα και να την είχες δηλώσει στην εφορία (στο Ε2) ΚΕΝΗ
    Τότε ο Δήμος διαγράφει τα Δημοτικά Τέλη. (που με τις προσαυξήσεις είναι μεγάλο ποσό)

    Υπάρχουνε Δήμοι έτσι και Δήμοι αλλιώς.

    Οπότε

    Κοιτάς τα 3 χιλιάρικα και βλέπεις τι θέλει η ΔΕΗ, τι θέλει ο Δήμος ΤΑΠ και τι θέλει ο Δήμος για Δημοτικά Τέλη.
    Η ΔΕΗ δεν μπορεί να κάνει τίποτα με τα ποσά του Δήμου, θα πρέπει να το προσπαθήσεις με τον Δήμο.

    Παίρνεις τίτλους ιδιοκτησίας και ότι άλλο μπορεί να ψήσει τον Δήμο και πας από εκεί.

    Οσο το ποσό δεν πληρώνεται θα προσαυξάνεται.

    Καλή τύχη
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #2619
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπλίσου με υπομονή και ξεκίνα.
    Κατά πάσα πιθανότητα
    1. Η αποθηκούλα είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία στην πολυκατοικία (αυτό φαίνεται από την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας της πολυκατοικίας, αν δεν έχεις την σύσταση την έχει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας.)

    2. Στο ποσό που σου λέει η ΔΕΗ περιλαμβάνεται Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) και Δημοτικά Τέλη.

    3. Τον ΤΑΠ δεν τον γλυτώνεις, τα Δημοτικά Τέλη το παζαρεύεις με τον Δήμο.
    Θα έπρεπε να είχες κόψει το ρεύμα και να την είχες δηλώσει στην εφορία (στο Ε2) ΚΕΝΗ
    Τότε ο Δήμος διαγράφει τα Δημοτικά Τέλη. (που με τις προσαυξήσεις είναι μεγάλο ποσό)

    Υπάρχουνε Δήμοι έτσι και Δήμοι αλλιώς.

    Οπότε

    Κοιτάς τα 3 χιλιάρικα και βλέπεις τι θέλει η ΔΕΗ, τι θέλει ο Δήμος ΤΑΠ και τι θέλει ο Δήμος για Δημοτικά Τέλη.
    Η ΔΕΗ δεν μπορεί να κάνει τίποτα με τα ποσά του Δήμου, θα πρέπει να το προσπαθήσεις με τον Δήμο.

    Παίρνεις τίτλους ιδιοκτησίας και ότι άλλο μπορεί να ψήσει τον Δήμο και πας από εκεί.

    Οσο το ποσό δεν πληρώνεται θα προσαυξάνεται.

    Καλή τύχη
    Καλημερα, ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση, και ειδικα για τον χρονο που διεθεσες για μενα. Οποτε απ οτι καταλαβαινω πρεπει να πληρωθει το οποιο ποσον που σιγουρα θα ειναι πολυ μεγαλο για να μπορεσω να παρω στο ονομα μου τη δεη στο σπιτι που διαμενω, αν καταλαβα σωστα, και επισεις το να παω σε αλλο παροχο οχι για την αποθηκη, για το σπιτι που διαμενω, λογικα δε θα γινεται απ οτι καταλαβαινω. Και να ρωτησω κατι αλλο επισεις, οπως εψαχνα στο ιντερνετ χθες το βραδυ διαβασα σε καποια σαιτ που γραφανε περσυ, οτι αν παιρνεις το κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης εισαι ανεργος, γινεται διαγραφη χρεους ως 6000 ευρω, δε ξερω βεβαια αν ισχυει κατι τετοιο

  10. #2620
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση, και ειδικα για τον χρονο που διεθεσες για μενα. Οποτε απ οτι καταλαβαινω πρεπει να πληρωθει το οποιο ποσον που σιγουρα θα ειναι πολυ μεγαλο για να μπορεσω να παρω στο ονομα μου τη δεη στο σπιτι που διαμενω, αν καταλαβα σωστα, και επισεις το να παω σε αλλο παροχο οχι για την αποθηκη, για το σπιτι που διαμενω, λογικα δε θα γινεται απ οτι καταλαβαινω. Και να ρωτησω κατι αλλο επισεις, οπως εψαχνα στο ιντερνετ χθες το βραδυ διαβασα σε καποια σαιτ που γραφανε περσυ, οτι αν παιρνεις το κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης εισαι ανεργος, γινεται διαγραφη χρεους ως 6000 ευρω, δε ξερω βεβαια αν ισχυει κατι τετοιο
    Όπως ήδη σου είπαν πρέπει να διαχωρίσεις τι χρωστάς και που

    ΔΕΗ , ΤΑΠ , ΔΗΜΟΣ

    Αυτό που λες για διαγραφή των χρεών κάποιοι δήμοι το έκαναν σε συνδυασμό με την ΔΕΗ

    Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα

    Μακάρι να ισχύει

    Γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα χρειαστεί να έχεις χρήματα.

  11. #2621
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το να πηγαινα σε αλλο παροχο λογικα δε γινεται; Οχι για την αποθηκουλα δηλαδη το ιδιο ρολοι, αλλα στο διαμερισμα που μενω ηδη

  12. #2622
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να πηγαινα σε αλλο παροχο λογικα δε γινεται; Οχι για την αποθηκουλα δηλαδη το ιδιο ρολοι, αλλα στο διαμερισμα που μενω ηδη
    Αν το γυρίσεις σε άλλο πάροχο και μετά αλλάξεις το όνομα, μπορεί να σου κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ, αν το αλλάξεις όνομα πρώτα, δεν μπορείς να πας σε άλλον.

    https://www.news247.gr/epixeiriseis/...s.6427784.html

    Με λίγα λόγια, βρες τρόπο να πληρώσεις - κάνεις διακανονισμό ή μένεις όπως είσαι χωρίς μειωμένο τιμολόγιο κλπ

  13. #2623
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να πηγαινα σε αλλο παροχο λογικα δε γινεται; Οχι για την αποθηκουλα δηλαδη το ιδιο ρολοι, αλλα στο διαμερισμα που μενω ηδη
    Αν το κάνει ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που μένεις τώρα με ενοίκιο

    Εσύ δεν μπορείς να το κάνεις καθώς έχεις οφειλές

    Για να το κάνεις πρέπει να τακτοποιήσεις τα πράγματα όπως είπαν και οι άλλοι

    Έχει αρκετό τρέξιμο

    Αν δεν θες να τρέχεις

    Υπάρχουν και τα ανάλογα γραφεία διεκπεραίωσης τέτοιων υποθέσεων αλλά είναι ιδιωτικά που σημαίνει ότι πρέπει να τους πληρώσεις την αμοιβή που θα σου ζητησουν.

  14. #2624
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μα το θεμα ειναι οτι το χρειαζομαι να μπει στο ονομα μου, ειναι ηδη στο ονομα του ιδιοκτητη, στο δικο μου ονομα ειναι το προβλημα μου πως θα μπορουσα να το βαλω παραδειγμα σε ιδιωτικο παροχο, και αν γινεται βεβαια αυτο δε ξερω

  15. #2625
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το θεμα ειναι οτι το χρειαζομαι να μπει στο ονομα μου, ειναι ηδη στο ονομα του ιδιοκτητη, στο δικο μου ονομα ειναι το προβλημα μου πως θα μπορουσα να το βαλω παραδειγμα σε ιδιωτικο παροχο, και αν γινεται βεβαια αυτο δε ξερω
    Δεν μπορείς

Σελ. 175 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 155165170173174175176177180185195 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας