Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 297 από 1167 ΠρώτηΠρώτη ... 277287292295296297298299302307317 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.441-4.455 από 17499
  1. #4441
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ το πηγες σε εξειδικευμένες γνώσεις . Ουδέποτε αναφερα να έχει σπουδάσει κάποιος για να κάνει αγορές και να γνωρίζει τεχνικά, χημικά, ιατρικά κ.α θεματα. Αν έχω όμως μια αλλεργία φυσικά και θα διαβάσω τι περιέχει το προϊόν , δεν θα ρωτήσω τον υπάλληλο στα ράφια. Τώρα αν κάποιος δεν γνωρίζει να διαβάσει και είναι πλήρως αγράμματος άλλο αυτό. Δεν υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι σήμερα όμως . Αντιθέτως τα θύματα του μάρκετινγκ αυξανονται. Άρα τι να φταίει?
    Τέλος πάντως με έχει κουράσει αυτό γιατί αισθάνομαι ότι προσπαθώ να σας μεταφέρω τα αυτονόητα , πράγματα της λογικής , για την περίπτωση των παρόχων που μιλάμε εδώ μέσα να ρίξει μια ματιά σε τιμοκαταλόγους , ψιλά γράμματα και μια στο συμβόλαιο πριν υπογράψει, από το να πιστέψει τυφλά τον κάθε πωλητή που έχει στόχους πωλήσεων άρα και την μικροεξαπατηση στο κύριο σενάριο του.



    @johnson
    Τον χρόνο του τον αξιολογεί ο καθένας όπως κρίνει. Το αν εγώ κάθε μέρα έψαχνα για μισή ώρα στο ιντερνετ και συγκρινα εταιρίες, ή άμα έβρισκα κανέναν ψαγμενο φίλο συνάδελφο στη δουλειά τον ρωτούσα τη γνώμη του και την εμπειρία του, από μερικούς είδα και λογαριασμούς παρόχων που ήδη είχαν αλλαξει, εκεί ανακάλυψα πολλά , δεν σημαίνει ότι αφιέρωσα τη ζωή μου σε αυτό την προκείμενη χρονική διάρκεια.
    Δεν αναφέρομαι σε όσους ψωνίζουν "στο φτερό", αυτοί δεν στρώνουν με τίποτα.

    Αλλά όπως με ρωτάνε σαν πιό έμπειρο για τηλεπικοινωνίες, έτσι ρωτάω κι εγώ άλλους.
    Που να ξέρει ο άλλος ότι το χ,ψ,ζ τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, αυτή την εποχή, είναι για τα μπάζα ?

    Ενα μικρό παράδειγμα
    Φίλος ετοιμάζεται να πάει 4 ρολόγια στην elpedison και με ρωτάει την γνώμη μου. Οταν ανακαλύπτει ότι πρέπει να πληρώσει 400 € (4*100) γιατί και τα 4 ΥΔΕ είχαν λήξει, το ακύρωσε.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #4442
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα μικρό παράδειγμα
    Φίλος ετοιμάζεται να πάει 4 ρολόγια στην elpedison και με ρωτάει την γνώμη μου. Οταν ανακαλύπτει ότι πρέπει να πληρώσει 400 € (4*100) γιατί και τα 4 ΥΔΕ είχαν λήξει, το ακύρωσε.
    Νομίζω οτι το προσεγγίζεις λάθος το θέμα, από την άποψη οτι η ΔΕΔΗΕ οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να το ζητήσει αυτό, εφόσον έχει λήξει το πιστοποιητικό. Είτε στη ΔΕΗ είτε στην elpedison κτλ. Σίγουρα, όταν πας στους εναλλακτικούς ειναι ένα θέμα που θα προκύψει κ λειτουργεί σαν αποτρεπτικός παράγοντας. Ομως, μήπως αυτό το 100αυρο που αναφέρεις, βγαίνει από το ρεύμα σε βάθος χρόνου??? γιατί αν συμφέρει πραγματικά, η διαφορά θα βγει, κ μακροπρόθεσμα θα βγεις κερδισμένος.

  3. #4443
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Θα σχολιάσω μόνο αυτό με το ΔΕΔΗΕ και το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου καθώς και εγώ όταν άλλαξα το Νοέμβριο θεωρούσα σιγουράκι ότι θα μου ζητήσουν πιστοποιητικό (καθώς αυτή η άποψη επικρατεί εδω μέσα). Μάλιστα πέτυχα και τον υπάλληλο όταν ήρθε στα ρολόγια και μου λέει έχει λήξει θα στο ζητήσουν σίγουρα με επιστολή.
    Οκ λέω.. 4 μήνες μετά δεν έχω λάβει καμία επιστολή.. Προς το καλοκαίρι θα ξέρω σίγουρα αλλά για την ώρα έχω την εντύπωση ότι μύθος είναι το ότι αν αλλάξεις πάροχο θα χρειαστείς πιστοποιητικό, και θα πρέπει να λέμε μπορεί να χρειαστείς πιστοποιητικό με κάποια πιθανότητα.

  4. #4444
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Του πιστοποιητικού που ζητάει ο ΔΕΔΗΕ........... το χρεώνουμε στον εναλλακτικό

    Ακόμα και για το πιστοποιητικο υπάρχουν τιμές, φτάνει να ψάξεις, τα 100 είναι too much

  5. #4445
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    και αλλαγή στο όνομα του λογαριασμού να γίνει (παραμένοντας στη δεη) πάλι θα ζητηθεί πιστοποιητικό απο τον δεδηε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 26-03-20 στις 15:49. Αιτία: typo

  6. #4446
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ανακαλύπτει ότι πρέπει να πληρώσει 400 € (4*100) γιατί και τα 4 ΥΔΕ είχαν λήξει, το ακύρωσε.
    Δεν είναι εφάπαξ το ποσό 100ευρώ. Πάει ανάλογα τα τετραγωνικά, αν είναι μονοφασικό/τριφασικό και άλλες παραμέτρους.

    Εγώ πήρα προσφρορές από 3 διαφορετικούς ηλεκτρολόγους και τελικά κατέληξα σε κάποιον που μου σύστησε ο μηχανικός μου. Ακόμα χαμηλότερες τιμές με μειωμένες αποδείξεις.

  7. #4447
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Το βασικό πρόβλημα του πιστοποιητικού δεν είναι το ίδιο το κόστος του (σε άλλο σπίτι που έκανα και αλλαγή ονόματος και μου χρειάστηκε πλήρωσα 35 ευρώ χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο...)
    Το βασικό κόστος είναι ότι θα πρέπει να φροντίσεις η εγκατάσταση σου να είναι οκ (αλλά εννοείται ότι αυτό είναι καλό να γίνει έτσι και αλλιώς ..)
    Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι τι γινόταν σε σπίτια που η ΔΕΗ ελεχε χ τετραγωνικά ενώ στην πραγματικότητα ήταν 2χ τετραγωνικά (έγινε κάποια προσθήκη ή οτιδήποτε). Αν με τη διόρθωση τετραγωνικών που τρέχει αυτά διορθωθούν (AN..) δε θα υπάρχει ο φόβος να αυτοκαρφωθείς με το σχέδιο που θα σου κάνει ο ηλεκτρολόγος .. Δε ξέρω αν ισχύει αυτό αλλά ξέρω αρκετούς που αυτό που φοβούνται είναι το τελευταιο..

  8. #4448
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Πώς είναι αυτό το πιστοποιητικό?
    Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμα ή ο κάθε ηλεκτρολόγος σου φτιάχνει το δικό του?

  9. #4449
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό πρόβλημα του πιστοποιητικού δεν είναι το ίδιο το κόστος του (σε άλλο σπίτι που έκανα και αλλαγή ονόματος και μου χρειάστηκε πλήρωσα 35 ευρώ χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο...) Το βασικό κόστος είναι ότι θα πρέπει να φροντίσεις η εγκατάσταση σου να είναι οκ (αλλά εννοείται ότι αυτό είναι καλό να γίνει έτσι και αλλιώς ..) Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι τι γινόταν σε σπίτια που η ΔΕΗ ελεχε χ τετραγωνικά ενώ στην πραγματικότητα ήταν 2χ τετραγωνικά (έγινε κάποια προσθήκη ή οτιδήποτε). Αν με τη διόρθωση τετραγωνικών που τρέχει αυτά διορθωθούν (AN..) δε θα υπάρχει ο φόβος να αυτοκαρφωθείς με το σχέδιο που θα σου κάνει ο ηλεκτρολόγος .. Δε ξέρω αν ισχύει αυτό αλλά ξέρω αρκετούς που αυτό που φοβούνται είναι το τελευταιο..
    Υπάρχει ανοιχτη πλατφορμα από την κεδε έως 30/6 για διόρθωση των τ.μ.

  10. #4450
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600

  11. #4451
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι εφάπαξ το ποσό 100ευρώ. Πάει ανάλογα τα τετραγωνικά, αν είναι μονοφασικό/τριφασικό και άλλες παραμέτρους.

    Εγώ πήρα προσφρορές από 3 διαφορετικούς ηλεκτρολόγους και τελικά κατέληξα σε κάποιον που μου σύστησε ο μηχανικός μου. Ακόμα χαμηλότερες τιμές με μειωμένες αποδείξεις.
    Κατά σύμπτωση ο γιός του μετακόμισε πριν 3 βδομάδες και χρειάστηκε χαρτί ηλεκτρολόγου.
    Από εκείνον έμαθα για το 100άρικο
    Εγώ ηξερα ότι είναι διαπραγματεύσιμο και δεν ξέρω τις τωρινές τιμές.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #4452
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elina_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς είναι αυτό το πιστοποιητικό?
    Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμα ή ο κάθε ηλεκτρολόγος σου φτιάχνει το δικό του?
    Mια πρόχειρη κάτοψη είναι, που απεικονίζει τις γραμμές που φεύγουν απ'τον πίνακα και τη θέση των πριζών διακοπτών.



    Επίσης συμπληρώνουν αυτό το έγγραφο.

  13. #4453
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά σύμπτωση ο γιός του μετακόμισε πριν 3 βδομάδες και χρειάστηκε χαρτί ηλεκτρολόγου. Από εκείνον έμαθα για το 100άρικο Εγώ ηξερα ότι είναι διαπραγματεύσιμο και δεν ξέρω τις τωρινές τιμές.
    αφού ήδη γνωριζε (ο φίλος με τα 4 ρολογια) για το κόστος των πιστοποιητικών τι σε ρώτησε να τον συμβουλέψεις και το ακύρωσε; Όπως πλέον τα λες μάλλον τελικά το αντίστροφο έγινε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα μικρό παράδειγμα Φίλος ετοιμάζεται να πάει 4 ρολόγια στην elpedison και με ρωτάει την γνώμη μου. Οταν ανακαλύπτει ότι πρέπει να πληρώσει 400 € (4*100) γιατί και τα 4 ΥΔΕ είχαν λήξει, το ακύρωσε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 26-03-20 στις 19:56.

  14. #4454
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού ήδη γνωριζε (ο φίλος με τα 4 ρολογια) για το κόστος των πιστοποιητικών τι σε ρώτησε να τον συμβουλέψεις και το ακύρωσε; Όπως πλέον τα λες μάλλον τελικά το αντίστροφο έγινε.
    Ax
    Toυ είπαν για elpedison, συνέκρινε τμές και είπε θα το κάνω, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ, του είπα ότι πιθανά να χρειαστεί, κοίταξε και είχανε λήξει και έκανε τον πολλαπλασιασμό.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #4455
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κρίμα που η Protergia δεν ανακοίνωσε ακόμη κάποια έκπτωση για τους πελάτες της..
    όπως κάνανε άλλες εταιρίες..

    Πέφτει κράξιμο στο Facebook..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 31-03-20 στις 13:04.

Σελ. 297 από 1167 ΠρώτηΠρώτη ... 277287292295296297298299302307317 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας