Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 764 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 744754759762763764765766769774784 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.446-11.460 από 17507
  1. #11446
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Απάντηση πήρα από τον συνήγορο του καταναλωτή μετά από 6 μήνες περίπου για ζημιές που μου προκάλεσε στο σπίτι συνεργείο της ΔΕΗ.
    Δεν απάντησαν στον συνήγορο τελικά αν και έχω ακολουθήσει την διαδικασία όπως προβλέπεται. Έχω συμπληρώσει το έντυπο μέσω της σελίδας της ΡΑΕ.
    Σαν να σου λέει. Πήγαινε στα δικαστήρια.

    Spoiler:
    > Αναφορικά με τη διαδικασία διερεύνησης της αναφοράς σας στην Αρχή μας,
    > στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων μας (άρθρο 4 ν. 3297/2004), και έχοντας
    > υπόψη τη μη απόκριση της εταιρείας στην Αρχή μας, σας ενημερώνουμε
    > ότι η διαδικασία συμβιβαστικής επίλυσης ενώπιον της Αρχής μας
    > ολοκληρώθηκε.
    >
    > Τέλος, σας ενημερώνουμε και πάλι ότι σχετικά με την επίλυση της ως άνω
    > διαφοράς σας, καθώς και τον έλεγχο τήρησης της κείμενης νομοθεσίας και
    > την επιβολή διοικητικών κυρώσεων, μπορείτε να υποβάλετε αναφορά στη
    > Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας.
    >
    > Σας ευχαριστούμε που απευθυνθήκατε στο Συνήγορο του Καταναλωτή και
    > παραμένουμε στη διάθεση σας για κάθε πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση.

    --
    ΑΧΧΧΧ ΜΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
    Ειδικός Επιστήμονας
    Ανεξάρτητη Αρχή Συνήγορος του Καταναλωτή
    Λεωφ. Αλεξάνδρας 144, 114 71, Αθήνα
    Τηλ./Tel.: +30 210 6460734, +30 210 6460814
    Φαξ/Fax: +30 210 6460414, +30 210 6460784


  2. #11447
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντηση πήρα από τον συνήγορο του καταναλωτή μετά από 6 μήνες περίπου για ζημιές που μου προκάλεσε στο σπίτι συνεργείο της ΔΕΗ.
    Δεν απάντησαν στον συνήγορο τελικά αν και έχω ακολουθήσει την διαδικασία όπως προβλέπεται. Έχω συμπληρώσει το έντυπο μέσω της σελίδας της ΡΑΕ.
    Σαν να σου λέει. Πήγαινε στα δικαστήρια.

    Spoiler:
    > Αναφορικά με τη διαδικασία διερεύνησης της αναφοράς σας στην Αρχή μας,
    > στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων μας (άρθρο 4 ν. 3297/2004), και έχοντας
    > υπόψη τη μη απόκριση της εταιρείας στην Αρχή μας, σας ενημερώνουμε
    > ότι η διαδικασία συμβιβαστικής επίλυσης ενώπιον της Αρχής μας
    > ολοκληρώθηκε.
    >
    > Τέλος, σας ενημερώνουμε και πάλι ότι σχετικά με την επίλυση της ως άνω
    > διαφοράς σας, καθώς και τον έλεγχο τήρησης της κείμενης νομοθεσίας και
    > την επιβολή διοικητικών κυρώσεων, μπορείτε να υποβάλετε αναφορά στη
    > Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας.
    >
    > Σας ευχαριστούμε που απευθυνθήκατε στο Συνήγορο του Καταναλωτή και
    > παραμένουμε στη διάθεση σας για κάθε πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση.

    --
    ΑΧΧΧΧ ΜΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
    Ειδικός Επιστήμονας
    Ανεξάρτητη Αρχή Συνήγορος του Καταναλωτή
    Λεωφ. Αλεξάνδρας 144, 114 71, Αθήνα
    Τηλ./Tel.: +30 210 6460734, +30 210 6460814
    Φαξ/Fax: +30 210 6460414, +30 210 6460784

    Έλαβα και εγώ ανάλογη απάντηση για την καταγγελία μου στην Watt & Volt. Νομίζω όμως ότι εάν συμβουλευτώ δικηγόρο και κινηθώ νομικά εναντίον τους, με το ιστορικό μη απαντήσεών τους / αδιαφορίας για τα όσα τους καταλογίζονται στον ΣτΚ και την ΡΑΕ, θεωρώ ότι θα υπήρχε αρκετά εύκολη δικαίωση...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #11448
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλαβα και εγώ ανάλογη απάντηση για την καταγγελία μου στην Watt & Volt. Νομίζω όμως ότι εάν συμβουλευτώ δικηγόρο και κινηθώ νομικά εναντίον τους, με το ιστορικό μη απαντήσεών τους / αδιαφορίας για τα όσα τους καταλογίζονται στον ΣτΚ και την ΡΑΕ, θεωρώ ότι θα υπήρχε αρκετά εύκολη δικαίωση...
    Δεν ασχολούμαι άλλο αν και μπορώ να κινηθώ νομικά χρησιμοποιώντας μια νομική προστασία που έχω. Είχα μάλιστα καλέσει την άμεση δράση για την καταγραφή του συμβάντος.
    Έφτιαξα την ζημιά μόνος μου γιατί πιάνουν τα χέρια μου. Προφανώς και στα δικαστήρια θα πουν ότι εκπρόθεσμα έκανα την αγωγή. Έχουν νομικό τμήμα και το κάνουν επίτηδες. Αν ήταν κάτι πιό σοβαρό θα το πήγαινα πιο πέρα. Για να προλάβω κάποιους που θα πούνε μην τους αφήνεις έτσι κυνήγα τους κτλ έχω να πω ότι είμαι από τους λίγους που τα κυνηγάω γενικώς αυτά αλλά κουράστηκα.
    Τα έχω γράψει και στο forum. Θυμάστε τότε με το Voip της Viva πού όλοι έλεγαν για μαζικές αγωγές για τα χρήματα που έφαγαν με την αλλαγή τιμολογιακής πολιτικής και τελικά δεν έκανε κανένας τίποτα.
    Ελάχιστοι ασχοληθήκαμε και πήραμε τα λεφτά μας πίσω.
    Όσο αυτές οι ανεξάρτητες αρχές όταν είναι καινούργιος όπως Ο συνήγορος του Πολίτη, Ο επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης κάτι γίνεται. Μετά μετατρέπονται σε κράτος εν κράτει.
    Αν δεις στο site το συνήγοροί του πολίτη έχει γεμίσει εξαιρέσεις. Ο δε επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης δεν δέχεται πια πολίτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 21-05-22 στις 18:45. Αιτία: Συντακτικό, ορθογραφία

  4. #11449
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ασχολούμαι άλλο αν και μπορώ να κινηθώ νομικά χρησιμοποιώντας μια νομική προστασία που έχω. Είχα μάλιστα καλέσει την άμεση δράση για την καταγραφή του συμβάντος.
    Έφτιαξα την ζημιά μόνος μου γιατί πιάνουν τα χέρια μου. Προφανώς και στα δικαστήρια θα πουν ότι εκπρόθεσμα έκανα την αγωγή. Έχουν νομικό τμήμα και το κάνουν επίτηδες. Αν ήταν κάτι πιό σοβαρό θα το πήγαινα πιο πέρα. Για να προλάβω κάποιους που θα πούνε μην τους αφήνεις έτσι κυνήγα τους κτλ έχω να πω ότι είμαι από τους λίγους που τα κυνηγάω γενικώς αυτά αλλά κουράστηκα.
    Τα έχω γράψει και στο forum. Θυμάστε τότε με το Voip της Viva πού όλοι έλεγαν για μαζικές αγωγές για τα χρήματα που έφαγαν με την αλλαγή τιμολογιακής πολιτικής και τελικά δεν έκανε κανένας.
    Ελάχιστοι ασχοληθήκαμε και πήραμε τα λεφτά μας πίσω.
    Όσο αυτές οι ανεξάρτητες αρχές είναι καινούργιος όπως Ο συνήγορος του Πολίτη, Ο επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης κα κάτι γίνεται. Μετά μετατρέπονται σε κράτος εν κράτει.
    Αν δεις στο site το συνήγοροί του πολίτη έχει γεμίσει εξαιρέσεις ο δε επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης δεν δέχεται πολίτες.
    απλά θα πω πόσο δίκιο έχεις...και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

  5. #11450
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχήν ενημέρωση για την αλλαγή του προγράμματος σίγουρα είχες σε κάποιο λογαριασμό αποκλείεται να το έκαναν έτσι από μόνοι τους?

    εσύ ως πελάτης τους ενημέρωσες ότι δεν θες να πας στο εξ ορισμού πρόγραμμα και ότι θες να αποχωρήσεις?
    Δεν ξέρω τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά η "ενημέρωση" που κάνουν όλες οι εταιρείες είναι για τα μάτια του κόσμου και κανονικά καταχρηστική.
    Γράφουν στα ψιλα γραμματα ενος λογαριασμου οτι θα πας σε άλλο πρόγραμμα αν δεν κανεις κάτι.

    Αυτό που θα έπρεπε να κάνουν είναι αυτό που γίνεται όταν ο πελάτης ζητάει αλλαγή προγραμματος. Δηλαδή τηλεφωνική επικοινωνία εξήγηση των νέων όρων και υπογραφή νέας σύμβασης. Το 99% των συνδρομητών δεν καταλαβαίνει οτι άλλαξε πακέτο και νομίζει οτι εξακολουθεί να είναι στο αρχικό πακέτο που είχε υπογράψει.


    Για να μη θυμηθούμε και το νόμο της ΝΔ που άφηνε τους παρόχους να αλλάζουν μόνοι τους το συμβόλαιο και να ενημερώνουν στον ΕΠΟΜΕΝΟ λογαριασμο
    τους πελάτες...

    Πραγματική αλητεία

    Όσον αφορά οτι θα του το κόψουν κλπ αν δεν πληρώσει τα κερατιάτικα έχεις δίκιο...

  6. #11451
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά η "ενημέρωση" που κάνουν όλες οι εταιρείες είναι για τα μάτια του κόσμου και κανονικά καταχρηστική.
    Γράφουν στα ψιλα γραμματα ενος λογαριασμου οτι θα πας σε άλλο πρόγραμμα αν δεν κανεις κάτι.

    Αυτό που θα έπρεπε να κάνουν είναι αυτό που γίνεται όταν ο πελάτης ζητάει αλλαγή προγραμματος. Δηλαδή τηλεφωνική επικοινωνία εξήγηση των νέων όρων και υπογραφή νέας σύμβασης. Το 99% των συνδρομητών δεν καταλαβαίνει οτι άλλαξε πακέτο και νομίζει οτι εξακολουθεί να είναι στο αρχικό πακέτο που είχε υπογράψει.


    Για να μη θυμηθούμε και το νόμο της ΝΔ που άφηνε τους παρόχους να αλλάζουν μόνοι τους το συμβόλαιο και να ενημερώνουν στον ΕΠΟΜΕΝΟ λογαριασμο
    τους πελάτες...

    Πραγματική αλητεία

    Όσον αφορά οτι θα του το κόψουν κλπ αν δεν πληρώσει τα κερατιάτικα έχεις δίκιο...
    Δεν διαφωνώ αλλά συμφωνώ μαζί σου

    Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι ανεξάρτητες αρχές (ΡΑΕ) στην περίπτωση μας είναι με τις εταιρείες και όχι με τους καταναλωτές και αν θες να βρεις το δίκιο σου μόνο μέσω δικαστηρίου θα το βρεις.

  7. #11452
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.136
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Η Voltera περνά στη ΔΕΗ
    -Μεθαύριο Πέμπτη, η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανακοινώσει τα αποτελέσματα του πρώτου τριμήνου, μαζί με μια έγκυρη αποτίμηση του συνολικού κόστους που θα επωμιστεί εξαιτίας των κυβερνητικών παρεμβάσεων. Μαζί με τα αποτελέσματα η πληροφορίες αναφέρουν πως η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανακοινώσει και την εξαγορά της Voltera από τον ΑΒΑΞ. Αν προτιμάτε, ο ΑΒΑΞ θα ανακοινώσει την πώληση της Voltera στη ΔΕΗ. Να δούμε πώς θα αποτιμηθούν από την αγορά όλα αυτά.
    Πηγή:
    https://www.newmoney.gr/dark-room/o-...ai-tin-evropi/
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  8. #11453
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    τα πράγματα είναι απλά
    η πίτα είναι μικρή και τα κέρδη μεγάλα
    οι παίκτες που θα μείνουν είναι 2-4 αυτό λέει ο κανόνας της αγοράς

  9. #11454
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μη θυμηθούμε και το νόμο της ΝΔ που άφηνε τους παρόχους να αλλάζουν μόνοι τους το συμβόλαιο και να ενημερώνουν στον ΕΠΟΜΕΝΟ λογαριασμο
    τους πελάτες...
    όντως; Δηλαδή υπάρχει τέτοιος νόμος; Έχουμε link;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  10. #11455
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκυλακάκης: Στις 14 - 15 Ιουνίου ανοίγει η πλατφόρμα για το επίδομα ρεύματος

    https://www.protothema.gr/economy/ar...doma-reumatos/
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #11456
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.136
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    όντως; Δηλαδή υπάρχει τέτοιος νόμος; Έχουμε link;
    Στο μυαλό κάποιων μόνο εκει στην Κουμουνδούρου...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  12. #11457
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Διπλανός μου (γειτονας), εκαθαριστικό δεν έχει λάβει από τον Οκτώβριο και στους έναντι δεν έχει μπει η ρητρα. Θα λάβει εκαθαριστικο μια και καλή τον Ιούνιο οπως του ειπαν...και μαντέψτε...δε θα δικαιουται το επιπεδομα διοτι καλυπτει μονο απο Δεκέμβριο μέχρι Μάιο :P :P

  13. #11458
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διπλανός μου (γειτονας), εκαθαριστικό δεν έχει λάβει από τον Οκτώβριο και στους έναντι δεν έχει μπει η ρητρα. Θα λάβει εκαθαριστικο μια και καλή τον Ιούνιο οπως του ειπαν...και μαντέψτε...δε θα δικαιουται το επιπεδομα διοτι καλυπτει μονο απο Δεκέμβριο μέχρι Μάιο :P :P
    Δεν στέκει αυτό που λες, η Ρήτρα μπαίνει αναλογικά, δικαιούται, επιστροφή, ακόμα καλό θα είναι να ψάξει γιατί δεν του έρχεται εκκαθαριστικός στην ώρα του και να μην λέει έλα μωρε.

  14. #11459
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διπλανός μου (γειτονας), εκαθαριστικό δεν έχει λάβει από τον Οκτώβριο και στους έναντι δεν έχει μπει η ρητρα. Θα λάβει εκαθαριστικο μια και καλή τον Ιούνιο οπως του ειπαν...και μαντέψτε...δε θα δικαιουται το επιπεδομα διοτι καλυπτει μονο απο Δεκέμβριο μέχρι Μάιο :P :P
    ας ασχολιόταν τόσους μήνες να δώσει ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ ή να μάθει γιατί δεν καταμετρούν

  15. #11460
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διπλανός μου (γειτονας), εκαθαριστικό δεν έχει λάβει από τον Οκτώβριο και στους έναντι δεν έχει μπει η ρητρα. Θα λάβει εκαθαριστικο μια και καλή τον Ιούνιο οπως του ειπαν...και μαντέψτε...δε θα δικαιουται το επιπεδομα διοτι καλυπτει μονο απο Δεκέμβριο μέχρι Μάιο :P :P
    Και θα το πάρει για ακριβώς αυτό το διάστημα, ασχέτως πότε θα βγει ο εκκαθαριστικός, αφού θα περιλαμβάνεται σε αυτόν.

Σελ. 764 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 744754759762763764765766769774784 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας