Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 277 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 257267272275276277278279282287297 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.141-4.155 από 17507
  1. #4141
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    4 επιλογές υπάρχουν.

    1) Να ζητήσει διακοπή ο προηγούμενος ένοικος και να πληρώσει αυτά που χρωστάει. Αδύνατον διότι είναι εξαφανισμένος.

    2) Να ζητήσει διακοπή ο ιδιοκτήτης και να πληρώσει ο ίδιος τα χρωστούμενα. Ο φίλος όμως μετά θα πρέπει να πληρώσει και τέλη ενεργοποίησης.

    3) Να κάνει ο φίλος αίτηση σε όποιον πάροχο θέλει (η αλλαγή ονόματος γίνεται αυτόματα χωρίς κόστος). Σε αυτή τη περίπτωση η ΔΕΔΔΗΕ ρωτάει τον πάροχο του προηγούμενου ενοικιαστή αν δέχεται να απελευθερώσει την παροχή. Αν το χρέος είναι μεγάλο η απάντηση θα είναι αρνητική.

    4) Να πληρώσει ο ιδιοκτήτης τα χρωστούμενα και ο φίλος να ακολουθήσει την επιλογή 3.

    Το να μείνει μέσα το φέσι και να απελευθερωθεί η παροχή είναι αδύνατον.

    Εμένα για παράδειγμα στο σπίτι... η παροχή ήταν του πατέρα μου στη ΔΕΗ. Έκανα αίτηση στην Ελίν (κατευθείαν στον όνομα μου) μετά την έκδοση του εκκαθαριστικού της ΔΕΗ και ήρθε στον πατέρα μου πιστωτικός ο τελικός λογαριασμός. Εάν έκανα την αίτηση πριν εκδοθεί ο εκκαθαριστικός του πατέρα μου (200ευρώ), τότε η εγγύηση των 30 ευρώ δε θα έφτανε και ίσως η ΔΕΗ αρνούνταν να απελευθερώσει τη γραμμή. Μια άλλη εναλλακτική σ'αυτή τη περίπτωση θα ήταν να πληρώσω στη ΔΕΗ 200ευρώ προκαταβολικά.

    ----------

    Κι αφού γίνουν όλα αυτά... μετά πρέπει να πάρει σειρά και το αέριο; Ααα καλά! Φίλε αν δε πληρώσε ο ιδιοκτήτης τους λογαριασμούς μη βάζεις υπογραφή στο ενοικιαστήριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 17-02-20 στις 20:50.

  2. #4142
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    5. Πληρώνει το φέσι ο ενοικιαστής και τα κόβει από το νοίκι.

    Στο κάτω κάτω έχει δώσει εγγύηση ενοικίου στον ιδιοκτήτη
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #4143
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    το θέμα είναι όμως αν έχει φέσι η παροχή ρεύματος του ακινήτου λογικά θα έχει φέσι και η παροχή του νερού και του φυσικού αερίου
    δεν θα έχει πληρώσει τίποτα ο προηγούμενος (εξαφανισμένος) ενοικιαστής ειδικά αν έχει πάει εξωτερικό ψάξε να τον βρεις
    ο ιδιοκτήτης σιγά που θα τα πληρώσει
    όποτε ποιος θα τα πληρώσει...ο νέος ενοικιαστής...εκτός αν είναι έξυπνος και βρει καθαρό ακίνητο από χρέη.

  4. #4144
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    5. Πληρώνει το φέσι ο ενοικιαστής και τα κόβει από το νοίκι.
    Αρκεί ο λογιστής του ιδιοκτήτη να το γράψει στους ειδικούς όρους του ενοικιαστηρίου, και ο λογιστής του φίλου να το επιβεβαιώσει πριν πατήσει αποδοχή.

    Διότι φαντάσου να πληρώσει ο φίλος το φέσι και μετά να του πει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει και τα ενοίκια.

  5. #4145
    Εγγραφή
    18-02-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας
    Νέος στο φόρουμ Κ μπερδεμένος με τους λογαριασμούς ρεύματος
    Εγώ έχω elpedison με τιμή kWh 0.0639. Επίσης είμαι στο κοτ Α. Μου ήρθε ο λογαριασμός έναντι για 1098 kWh και 31 μέρες 239.23 - 62.95 εγγύηση =176.28. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι 95.43. Από αυτές 54.93 ΥΚΩ. Εντωμεταξύ δεν υπαρχει ανάλυση πως βγάλαν αυτές τις χρεώσεις. Μόνο για το ρεύμα υπάρχει ανάλυση.
    Τα ΥΚΩ μου φάνηκαν Πολλά.
    Επίσης, με συμφέρει να βάλω νυχτερινό ρεύμα? Η 4μηνιαια κατανάλωση μου είναι 3300 kwh περίπου.
    Τέλος επειδή θα ξεπερνάω μονίμως το όριο των 1400 kwh τι γίνεται με τις χρεώσεις? Χρεώνομαι τις επιπλέον με κανονική τιμή Η με βγάζουν από το ΚΟΤ Α.
    Σας ευχαριστώ Κ συγγνώμη αν κούρασα.
    Υ.Γ Ξεχασα να αναφέρω ότι είμαι καινούργιος στην elpedison και δεν έχω ακόμα εκκαθαριστικό λογαριασμό

  6. #4146
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    Ωρωπός
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22954/2703
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 22,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daskalo1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας
    Νέος στο φόρουμ Κ μπερδεμένος με τους λογαριασμούς ρεύματος
    Εγώ έχω elpedison με τιμή kWh 0.0639. Επίσης είμαι στο κοτ Α. Μου ήρθε ο λογαριασμός έναντι για 1098 kWh και 31 μέρες 239.23 - 62.95 εγγύηση =176.28. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι 95.43. Από αυτές 54.93 ΥΚΩ. Εντωμεταξύ δεν υπαρχει ανάλυση πως βγάλαν αυτές τις χρεώσεις. Μόνο για το ρεύμα υπάρχει ανάλυση.
    Τα ΥΚΩ μου φάνηκαν Πολλά.
    Επίσης, με συμφέρει να βάλω νυχτερινό ρεύμα? Η 4μηνιαια κατανάλωση μου είναι 3300 kwh περίπου.
    Τέλος επειδή θα ξεπερνάω μονίμως το όριο των 1400 kwh τι γίνεται με τις χρεώσεις? Χρεώνομαι τις επιπλέον με κανονική τιμή Η με βγάζουν από το ΚΟΤ Α.
    Σας ευχαριστώ Κ συγγνώμη αν κούρασα.
    Υ.Γ Ξεχασα να αναφέρω ότι είμαι καινούργιος στην elpedison και δεν έχω ακόμα εκκαθαριστικό λογαριασμό
    Σχεδόν την ίδια ΥΚΩ υπολόγισα , ίσως κάπου πάτησα κάτι λάθος
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot-4.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  12,8 KB 
ID: 211757

    Αν σου βάλω 30% νυχτερινό και 70% ημερήσιο κατανομή, υπολόγισα 45€ τον μήνα για 1000KW/μήνα ότι θα έχεις κέρδος.
    Clevo M860TU , Intel Core 2 Duo 2.53Ghz, 4Gb DDR3, NVidia Quadro 3700m 1024MB

  7. #4147
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Με τέτοιες καταναλώσεις δε παίρνεις έκπτωση ΚΟΤ κι εννοείται δε θα έχεις απαλλαγή στις ΥΚΩ.

    Νυχτερινός μετρητής συμφέρει... διότι τώρα το όριο σου για ΥΚΩ χαμηλής κλίμακας είναι 1600kw/4μηνο. Αν βάλεις νυχτερινό μετρητή θα έχεις όριο χαμηλής κλίμακας 1600kw για ημερήσιο και 1600kw για νυχτερινό το 4μηνο. Επίσης το νυχτερινό ρεύμα δεν έχει ρυθμιζόμενες χρεώσεις προς ΔΕΔΔΗΕ / ΑΔΜΗΕ.

  8. #4148
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα..Οι καταναλώσεις πηγαίνουν μαζίστο σύνολο...Αν θέλεις να βάλεις και να έχεις νυχτερινό ρεύμα θα πρέπει να κάνεις αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ..Θα πληρώσεις και ένα ποσό για να μπει ο μετρητής... Αυτό μπορεί να κάνει για σου βάλουν νέο μετρητή απο 2-8 μήνες ανάλογα και την περιοχή σου...

  9. #4149
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΔΕΗ
    Τελικά σε τι πάροχο αξίζει να πας από ΔΕΗ σκέφτομαι για ελιν έχει δύο προγράμματα το ένα με συμβόλαιο τιμή kw γύρω στα 0,065 αλλά δεν έχει έκπτωση συνέπειας ενώ το άλλο πρόγραμμα με τιμή 0,085 περίπου Ημ και 0,067 Νυχ έχει έκπτωση συνέπειας 10% και σε ένα σάιτ που συγκρίνει προγράμματα αναλυτικά σχεδον με ποσοστό 2000kw Ημ 400kw Νυχ έβγαινε περίπου το ίδιο αλλά στο σάιτ της ελιν λέει πως το πρόγραμμα με τιμή 0,085 και 0,067 είναι χωρίς ΦΠΑ επειδή είμαι άσχετος τι αξίζει να βάλω και πόσο θα βγει η kw με ΦΠΑ και κάτι άλλο που θελω να ρωτήσω πως μπορώ να καταχωρήσω εγώ τις kw πείτε μου αν γίνεται λιγο αναλυτικά από ποια ημερομηνία κτλπ ξεκινάω να μετράω ευχαριστώ εκ το πρότερον.

  10. #4150
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το νυχτερινό ρεύμα δεν έχει ρυθμιζόμενες χρεώσεις προς ΔΕΔΔΗΕ / ΑΔΜΗΕ.
    Το εξηγείς λίγο αυτό, διότι δεν το κατάλαβα;

  11. #4151
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εξηγείς λίγο αυτό, διότι δεν το κατάλαβα;
    Πάντως και εγώ βλέπω ότι στους λογαριασμούς μου, στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις, μου χρεώνει ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε & ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε, μόνο για την πρωινή κατανάλωση..
    Και πέραν αυτού, στους τιμοκαταλόγους π.χ εδώ, δεν υπάρχει χρέωση στο νυχτερινό για Σύστημα μεταφοράς και Δίκτυο διανομής..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #4152
    Εγγραφή
    18-02-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα βάλω νυχτερινό ρεύμα 42 ευρω είναι με για τον μετρητή μου είπανε στον ΔΕΔΔΗΕ.

  13. #4153
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως και εγώ βλέπω ότι στους λογαριασμούς μου, στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις, μου χρεώνει ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε & ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε, μόνο για την πρωινή κατανάλωση..
    Και πέραν αυτού, στους τιμοκαταλόγους π.χ εδώ, δεν υπάρχει χρέωση στο νυχτερινό για Σύστημα μεταφοράς και Δίκτυο διανομής..
    Δεν υπάρχει χρέωση για το σύστημα μεταφοράς/διανομής. Υπάρχει για τον ΛΑΓΗΕ και αναφέρεται στις ρυθμιζόμενες ως "Λοιπές χρεώσεις" με στάνταρ μικρό κόστος 0,00007€/kWh.
    Παλαιότερα αυτή η χρέωση στους λογαριασμούς της ΔΕΗ ήταν με τις άλλες του δικτύου μεταφοράς.

  14. #4154
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει χρέωση για το σύστημα μεταφοράς/διανομής. Υπάρχει για τον ΛΑΓΗΕ και αναφέρεται στις ρυθμιζόμενες ως "Λοιπές χρεώσεις" με στάνταρ μικρό κόστος 0,00007€/kWh.
    Παλαιότερα αυτή η χρέωση στους λογαριασμούς της ΔΕΗ ήταν με τις άλλες του δικτύου μεταφοράς.
    Απλά συμπλήρωσα σε αυτό που είπε επάνω ο ekrepali..
    Δεν αναφέρθηκε ο ΛΑΓΗΕ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #4155
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daskalo1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα βάλω νυχτερινό ρεύμα 42 ευρω είναι με για τον μετρητή μου είπανε στον ΔΕΔΔΗΕ.
    Καλησπερα... Σου ειπαν ποσο θα κανει να μπει ο μετρητης που εχει και νυχτερινο;; Να ξερεις οτι για να σε συμφερει πρεπει να κανεις αρκετα καλες καταναλωσεις αργα το βραδυ που ειναι οι ωρες του νυχτερινου...

Σελ. 277 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 257267272275276277278279282287297 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας