Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 1116 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 10961106111111141115111611171118112111261136 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.726-16.740 από 17534
  1. #16726
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ, δεν μας πέφτει κάτω από 16.5-17 οπότε είμαστε οκ. Επίσης στο παιδί μόνο το ανάβω στις 7 αυτόματα να μην σηκωθεί και κρυώνει.
    Αν είναι inverter και ειδικά κάτι από Fujitsu, Toshiba, Mitsubishi, Daikin (σχετικά καινούρια), καλύτερα δεν θα ήταν να μειώνεις απλά τη ζητούμενη, από το να το κλείνεις;
    Πχ αν τη μέρα το έχεις στους 22, κατέβαζε το στο 19-20 το βράδυ..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πιο ψαγμένοι ξέρουν ότι την μέγιστη οικονομία και καλύτερη θέρμανση με κλιματιστικο inverter την έχεις όταν δουλεύουν 24/24, κατεβάζουν την ισχύ τους αργά αλλά σταθερά όσο θερμενεται ο χωρος μέχρι να γίνει πάρα πολύ χαμηλή, σχεδόν στο min που δίνει ο κατασκευαστής τους, και τότε η οικονομία είναι πολύ καλύτερη από το να τα ανάβεις όταν έχει παγώσει το σπίτι και δουλεύουν στο full για να φτάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία. Το μειονέκτημα σε αυτό είναι ότι μειώνεται σημαντικά η διάρκεια ζωής του μηχανήματος. Όσο για την ζέστη στον ύπνο εξαρτάται, αν πήγαινε η θερμοκρασία στους 13 βαθμούς μέσα στην νύχτα όταν κλείσεις τα μηχανήματα μέσα στα κρύα και τουρτουριζεις να σηκωθείς για κατουρημα η να βγεις από τα σκευάσματα το πρωί όταν χτυπήσει το ξυπνητήρι, μάλλον θα ήθελες και το βράδυ ζέστη. Το καλοριφερ είχε πλεονεκτήματα που δεν τα έχει το κλιματιστικό.
    Για τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος, θεωρώ πως καλύτερα να δουλεύει ο συμπιεστής 24/7 σε χαμηλές στροφές, με ήπιες ταχύτητες άρα μικρή φθορά σε ρουλεμάν και σταθερή λίπανση, παρά σταμάτα ξεκινά με φουλ γκάζια..
    Έχω γνωστό μου ψυκτικό που από το 2000κατι θερμαίνεται με κλιματιστικά inverter, τα δουλεύει 24/7 συνεχόμενα, όπου τα μικρά τα έχει ακόμα και το 18αρι του σαλονιού το άλλαξε πριν λίγα χρόνια, μετά από σχεδόν 17-18 χρόνια συνεχούς λειτουργίας σε θέρμανση και ψύξη.., Mitsubishi Heavy βέβαια του τότε.., τώρα να δούμε πόσο θα κρατήσουν τα καινούργια..

  2. #16727
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι inverter και ειδικά κάτι από Fujitsu, Toshiba, Mitsubishi, Daikin (σχετικά καινούρια), καλύτερα δεν θα ήταν να μειώνεις απλά τη ζητούμενη, από το να το κλείνεις;
    Πχ αν τη μέρα το έχεις στους 22, κατέβαζε το στο 19-20 το βράδυ..

    - - - Updated - - -



    Για τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος, θεωρώ πως καλύτερα να δουλεύει ο συμπιεστής 24/7 σε χαμηλές στροφές, με ήπιες ταχύτητες άρα μικρή φθορά σε ρουλεμάν και σταθερή λίπανση, παρά σταμάτα ξεκινά με φουλ γκάζια..
    Έχω γνωστό μου ψυκτικό που από το 2000κατι θερμαίνεται με κλιματιστικά inverter, τα δουλεύει 24/7 συνεχόμενα, όπου τα μικρά τα έχει ακόμα και το 18αρι του σαλονιού το άλλαξε πριν λίγα χρόνια, μετά από σχεδόν 17-18 χρόνια συνεχούς λειτουργίας σε θέρμανση και ψύξη.., Mitsubishi Heavy βέβαια του τότε.., τώρα να δούμε πόσο θα κρατήσουν τα καινούργια..
    Δεν μπορούμε το AC στον ύπνο και γενικά στη ζέστη να λειτουργεί ολη μέρα οπότε εχω λαδιού. AC ανάβω στην τραπεζαρία μόνο. Ξερω ναι πολυ ενεργεια κλπ οπότε αυτο ανοίγει το πρωί στο παιδί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 05-02-24 στις 01:33.

  3. #16728
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Θα ανοίξω νέο θέμα με τη συζήτηση που πιάσατε, έχω μετακομίσει σε μονοκατοικία που γενικά είναι ΟΚ αλλά ανακαλύψαμε, δυστυχώς ότι ο λέβητας που έχει είναι από τον καιρό του Νώε "σκυλί μαύρο" αλλά καίει χαλαρά πετρέλαιο για 2 σπίτια. Είναι εντελώς ασύμφορη η χρήση του λόγω παλαιότητας και "πείνας" για πετρέλαιο, παρόλο που έχω βάλει ηλεκτρονικό θερμοστάτη με προγραμματισμό. Εν τω μεταξύ είμαι αρκετά άσχετος με το όλο σπορ καθώς στο προηγούμενο σπίτι μου είχε μάλλον πιο σύγχρονο λέβητα πετρελαίου που ήταν ΟΚ, και έχω περάσει παλιότερα και από πολυκατοικία με φυσικό αέριο κτλ - αλλά εδώ είναι η πρώτη φορά που παρόλο που είμαι ενοικιαστής, θεωρώ ότι κάτι πρέπει να κάνω γιατί ΟΚ, το να έχεις νορμάλ θέρμανση στους 20-21 C με κατανάλωση 500λ/μήνα, εντάξει το τρώμε τώρα στη μάπα αλλά για τον επόμενο χειμώνα μάλλον πρέπει να το "πάρω αλλιώς"...

    Τουλάχιστον δεν έχουν γίνει ήδη ban οι λέβητες/καυστήρες πετρελαίου και ΦΑ γιατί οι αντλίες θερμότητας μου φαίνονται υπέρογκα ακριβές σε αυτή τη φάση. Θα σας φωνάξω στο νέο θέμα να μου πείτε ιδέες/απόψεις
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  4. #16729
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι inverter και ειδικά κάτι από Fujitsu, Toshiba, Mitsubishi, Daikin (σχετικά καινούρια), καλύτερα δεν θα ήταν να μειώνεις απλά τη ζητούμενη, από το να το κλείνεις;
    Πχ αν τη μέρα το έχεις στους 22, κατέβαζε το στο 19-20 το βράδυ..

    - - - Updated - - -



    Για τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος, θεωρώ πως καλύτερα να δουλεύει ο συμπιεστής 24/7 σε χαμηλές στροφές, με ήπιες ταχύτητες άρα μικρή φθορά σε ρουλεμάν και σταθερή λίπανση, παρά σταμάτα ξεκινά με φουλ γκάζια..
    Έχω γνωστό μου ψυκτικό που από το 2000κατι θερμαίνεται με κλιματιστικά inverter, τα δουλεύει 24/7 συνεχόμενα, όπου τα μικρά τα έχει ακόμα και το 18αρι του σαλονιού το άλλαξε πριν λίγα χρόνια, μετά από σχεδόν 17-18 χρόνια συνεχούς λειτουργίας σε θέρμανση και ψύξη.., Mitsubishi Heavy βέβαια του τότε.., τώρα να δούμε πόσο θα κρατήσουν τα καινούργια..
    Είναι και αυτό μια λογική αποψη. Παρόλα αυτά, ο συμπιεστης είναι το τελευταίο πράγμα που περιμένεις να χαλάσει σε μια συσκευή, το προηγούμενο κλιματιστικο μας on off το είχαμε 17 χρόνια μέχρι που το άλλαξαμε, ενώ είχαμε και ψυγείο από το 50-60 που το Καλοκαίρι χάλασε ο θερμοστάτης και επειδή δεν υπάρχουν ανταλλακτικά γιοκ.

    Το πρόβλημα με όλες τις νέες συσκευές είναι οι πλακέτες, έτσι και στα κλιματιστικά. Η χρήση 24/24 αυξάνει τον κίνδυνο βλάβης, ο συμπιεστης δεν θα πάθει κάτι, τεχνικός μου είχε πει ότι οι συμπιεστες από τα τελευταία μοντέλα του Toshiba daiseikai έχουν πρακτικά σχεδόν απεριόριστη διαρκεια ζωής.

  5. #16730
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Να κάνω μια ερώτηση. Υπάρχει ένα μονοφασικό το οποίο είναι πάνω από 8kva νομίζω 11 ή 15. Αυτο συμφέρει? Και αν είναι εύκολη η αλλαγή ή χρειάζεται διαφορετική καλωδίωση? Επίσης γίνεται με απλή αίτηση?

  6. #16731
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκανα αιτηση με τη online φορμα της ζενιθ .

    θα με καλεσουν για καποια περαιτέρω ταυτοποίηση;

  7. #16732
    Εγγραφή
    24-10-2017
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προσωπικα εχω μπερδευτει παρα πολυ.Ποιο ειναι το πιο οικονομικο κιτρινο τιμολογιο αυτη τη στιγμη?ειναι μεγαλες οι διαφορες απο το ΦΑ maxi free ?να παω elpedison,να παω zenith που αν καταλαβα καλα,ειναι το πιο συμφερον τωρα ή παραμενω ΦΑ απλα απο πρασινο παω στο κιτρινο?καταναλωση 1200/μηνα.ευχαριστω και παλι

  8. #16733
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια ερώτηση. Υπάρχει ένα μονοφασικό το οποίο είναι πάνω από 8kva νομίζω 11 ή 15. Αυτο συμφέρει? Και αν είναι εύκολη η αλλαγή ή χρειάζεται διαφορετική καλωδίωση? Επίσης γίνεται με απλή αίτηση?
    Υπαρχει, αλλα λεπτομερειες ρωτα τον ηλεκτρολογο σου, αφου ελεγξει τι καλωδιο ερχεται απο το ρολοι στον πινακα να σου πει.
    Κανονικα πρεπει να εχει μια εικονα και για το διαδικαστικο της διαδικασιας επαυξησης, αλλα ψαξε και στο site του ΔΕΔΔΗΕ, ή παρε στο τηλεφωνικο κεντρο αν μπορουν να σε κατατοπισουν

  9. #16734
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα αιτηση με τη online φορμα της ζενιθ .

    θα με καλεσουν για καποια περαιτέρω ταυτοποίηση;
    θα περιμέεεεεεεεεεεεεεεεεεενεις..............ειναι ενα αργοκίνητο μπάχαλο .......εχω δωσει καταναλώσεις απο 31/12/2023 αλλα λογαριασμός τίποτα ...........

  10. #16735
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα περιμέεεεεεεεεεεεεεεεεεενεις..............ειναι ενα αργοκίνητο μπάχαλο .......εχω δωσει καταναλώσεις απο 31/12/2023 αλλα λογαριασμός τίποτα ...........
    Εγώ δεν έχω αυτή την εντύπωση, και τις 2 φορές που πήγα σε αυτούς η διαδικασία μεταφοράς ήταν άμεση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα αιτηση με τη online φορμα της ζενιθ .

    θα με καλεσουν για καποια περαιτέρω ταυτοποίηση;
    Μπορείς να καλέσεις το τμήμα πωλήσεων της Ζενίθ στο 2311223800 .
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  11. #16736
    Εγγραφή
    06-03-2019
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οποιος φύγει από το μαντρί τον τρώει ο λύκος!

  12. #16737
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα περιμέεεεεεεεεεεεεεεεεεενεις..............ειναι ενα αργοκίνητο μπάχαλο .......εχω δωσει καταναλώσεις απο 31/12/2023 αλλα λογαριασμός τίποτα ...........
    Και στην ΔΕΗ την προηγούμενη φορά έστειλα μετρήσεις του έναντι και έκαναν 1 μήνα μέχρι να βγάλουν λογαριασμό από το ebill. Δεν ξέρω γιατί άργησε τοσο.

  13. #16738
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα περιμέεεεεεεεεεεεεεεεεεενεις..............ειναι ενα αργοκίνητο μπάχαλο .......εχω δωσει καταναλώσεις απο 31/12/2023 αλλα λογαριασμός τίποτα ...........
    Πράγματι... το τμήμα που εκδίδει τους λογαριασμούς είναι για να το βάλεις φωτιά.
    Όχι μόνο αργούν αλλά τον βγάζουν και με λάθος τιμολόγιο..Στην μητέρα μου έβγαλαν λόγ/σμο για τον Δεκέμβριο με τιμολόγιο 4all ενώ είχε πάει στο home now από τον Νοέμβριο.. οπότε να προσέχετε και τι τιμολόγιο σας χρεώνουν..

  14. #16739
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilakis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα εχω μπερδευτει παρα πολυ.Ποιο ειναι το πιο οικονομικο κιτρινο τιμολογιο αυτη τη στιγμη?ειναι μεγαλες οι διαφορες απο το ΦΑ maxi free ?να παω elpedison,να παω zenith που αν καταλαβα καλα,ειναι το πιο συμφερον τωρα ή παραμενω ΦΑ απλα απο πρασινο παω στο κιτρινο?καταναλωση 1200/μηνα.ευχαριστω και παλι
    Πήγαινε στην υπογραφή μου και παρά να ανοίξεις το εξελάκι μου. Στο φύλλο χρήσιμα πάτα το πρώτο λινκ. Εκεί θα βρεις τις προτάσεις αυτού του μήνα. Το ΦΑ δεν είναι κάτι σούπερ ουάου σε σχέση με άλλους παρόχους που μοιράζουν δώρα.
    Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση | Λήψη

  15. #16740
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOOM_NX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγαινε στην υπογραφή μου και παρά να ανοίξεις το εξελάκι μου. Στο φύλλο χρήσιμα πάτα το πρώτο λινκ. Εκεί θα βρεις τις προτάσεις αυτού του μήνα. Το ΦΑ δεν είναι κάτι σούπερ ουάου σε σχέση με άλλους παρόχους που μοιράζουν δώρα.
    DOOM μήπως λείπει το Power On! Home της Ελίν με το μηδενικό πάγιο, ή δεν το βλέπω;
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

Σελ. 1116 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 10961106111111141115111611171118112111261136 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας