Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 556 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 536546551554555556557558561566576 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.326-8.340 από 17514
  1. #8326
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε φάση να αλλάξουμε πάροχο 10 φορές γι'αυτό λέω το τελευταίο ψηφίο.

    Πώς τα καταφέρνεις και γυροφέρνεις τη Volton συνέχεια... απ'τη ΚΕΝ δε πέρασες καθόλου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΔΕΔΔΗΕ οντως δεν βλέπουν αιτημα αλλαγής παρόχου διοτι οπως μου ειπε και ο υπάλληλος ουσιαστικά πηγαίνοντας στην EFA ο πάροχος δεν αλλάζει (Volton) -και γιαυτο στην αναζήτηση της ΥΔΕ στην εφαρμογη οτι και να βάλω σαν τελευταίο ψηφίο ή 0 ή 4 ή 5 πάντοτε γυρνάει********404- καθόσον και οι δύο εταιρείες (Nova και EFA) προμηθεύονται ρεύμα απο τη Volton . Και ναι στην EFA o αριθμός παροχής εγινε ********405 διοτι την τιμολόγηση θα την εχει αλλος αγοραστης της Volton
    Αυτή η μαλακία πρέπει να διορθωθεί γιατί μελλοντικά θα έχεις πρόβλημα διασταύρωσης σε πιθανές επιδοτήσεις τύπου ΚΟΤ.

    Αν αλλάξεις πάλι πάροχο θα ζητήσουν λογαριασμό απ'τον προηγούμενο. Αν λέει στην EFA 05, τότε εκείνοι θα βάλουν 06. Ενώ στον ΔΕΔΔΗΕ θα το πάνε από 04 σε 05.

    Κανονικά η ΕFA θα έπρεπε να σου δώσει 12ψήφιο αριθμό παροχής (όπως τα παλιά της ΔΕΗ)


    Εσένα δηλαδή έπρεπε να το κάνουν -04 2

    ΥΓ: Στα χρήσιμα έντυπα ηλεκτρικής ενέργειας δεν έχουν σχεδόν τίποτα... λείπουν αμφισβήτηση, αιτήματα/παράπονα κλπ. Πάροχος φάντασμα... ναι εμμονή μου έχει γίνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 17-10-21 στις 11:20.

  2. #8327
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Draytek 2760n
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσπαθώντας να ενεργοποιήσω το Home Online της ΔΕΗ μέσω ebill δεν γίνεται γιατί δεν βλέπει το ακίνητό μου. Δοκιμάζοντας εναλλακτικά ως φυσικό πρόσωπο δεν μου το επιτρέπει καθώς με ενημερώνει πως έχω ήδη ebill. Κοινώς πόρτα και στις 2 περιπτώσεις, υπάρχει περίπτωση να το κάνω ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάω από κοντά; Να ενημερώσω ότι πριν τη μετάβαση στον εναλλακτικό πάροχο είχα ebill στη ΔΕΗ και τα στοιχεία είναι σωστά, αλλά έχει παρέλθει μεγάλο χρονικό διάστημα(από το 18) που έφυγα. Ποιος το περίμενε πως θα γύριζα πίσω;

  3. #8328
    Εγγραφή
    21-07-2009
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε φάση να αλλάξουμε πάροχο 10 φορές γι'αυτό λέω το τελευταίο ψηφίο.

    Πώς τα καταφέρνεις και γυροφέρνεις τη Volton συνέχεια... απ'τη ΚΕΝ δε πέρασες καθόλου.


    Αυτή η μαλακία πρέπει να διορθωθεί γιατί μελλοντικά θα έχεις πρόβλημα διασταύρωσης σε πιθανές επιδοτήσεις τύπου ΚΟΤ.

    Αν αλλάξεις πάλι πάροχο θα ζητήσουν λογαριασμό απ'τον προηγούμενο. Αν λέει στην EFA 05, τότε εκείνοι θα βάλουν 06. Ενώ στον ΔΕΔΔΗΕ θα το πάνε από 04 σε 05.

    Κανονικά η ΕFA θα έπρεπε να σου δώσει 12ψήφιο αριθμό παροχής (όπως τα παλιά της ΔΕΗ)


    Εσένα δηλαδή έπρεπε να το κάνουν -04 2
    .....
    ΥΓ: Στα χρήσιμα έντυπα ηλεκτρικής ενέργειας δεν έχουν σχεδόν τίποτα... λείπουν αμφισβήτηση, αιτήματα/παράπονα κλπ. Πάροχος φάντασμα... ναι εμμονή μου έχει γίνει.
    προτίμησα την EFA διότι ηταν η φθηνότερη βασει του excel @korakios , συμπτωματικά ειναι και αυτη στην Volton ....δεν εγινε κατι .......οσο για την αποδοση του αριθμού συμφωνω μαζί σου αλλά δεν μπορω να κάνω κάτι

  4. #8329
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos_78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώντας να ενεργοποιήσω το Home Online της ΔΕΗ μέσω ebill δεν γίνεται γιατί δεν βλέπει το ακίνητό μου. Δοκιμάζοντας εναλλακτικά ως φυσικό πρόσωπο δεν μου το επιτρέπει καθώς με ενημερώνει πως έχω ήδη ebill. Κοινώς πόρτα και στις 2 περιπτώσεις, υπάρχει περίπτωση να το κάνω ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάω από κοντά; Να ενημερώσω ότι πριν τη μετάβαση στον εναλλακτικό πάροχο είχα ebill στη ΔΕΗ και τα στοιχεία είναι σωστά, αλλά έχει παρέλθει μεγάλο χρονικό διάστημα(από το 18) που έφυγα. Ποιος το περίμενε πως θα γύριζα πίσω;
    Κανε το ηλεκτρονικά αφού έχεις e-bill (έχουν τα στοιχεία σου).
    Πήγαινε εδώ https://econtract.dei.gr/ και επέλεξε Αλλαγή Προμηθευτή.
    Συνέχισε και όταν φτάσεις στο σημείο που ρωτάει αν έχεις ήδη e-bill, συνδέσου με τα στοιχεία σου όπου θα σε κάνει ταυτοποίηση, δώσε μέτρηση κατανάλωσης με φωτογραφία, και ότι άλλα στοιχεία χρειαστεί.
    Προσοχή να διαλέξεις το σωστό πρόγραμμα (Home Online) που θέλεις.
    Δεν ξέρω πόσο διάστημα θέλει για να ενεργοποιηθεί.
    Σχετικά με την Volterra και την υπερβολική χρέωση της ρήτρας έγινε κάτι ;
    Έκανες καταγγελία (και αν ναι που) ;
    Ενημέρωσε να ξέρουμε κάποιοι.

  5. #8330
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Draytek 2760n
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε το ηλεκτρονικά αφού έχεις e-bill (έχουν τα στοιχεία σου).
    Πήγαινε εδώ https://econtract.dei.gr/ και επέλεξε Αλλαγή Προμηθευτή.
    Συνέχισε και όταν φτάσεις στο σημείο που ρωτάει αν έχεις ήδη e-bill, συνδέσου με τα στοιχεία σου όπου θα σε κάνει ταυτοποίηση, δώσε μέτρηση κατανάλωσης με φωτογραφία, και ότι άλλα στοιχεία χρειαστεί.
    Προσοχή να διαλέξεις το σωστό πρόγραμμα (Home Online) που θέλεις.
    Δεν ξέρω πόσο διάστημα θέλει για να ενεργοποιηθεί.
    Σχετικά με την Volterra και την υπερβολική χρέωση της ρήτρας έγινε κάτι ;
    Έκανες καταγγελία (και αν ναι που) ;
    Ενημέρωσε να ξέρουμε κάποιοι.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, προχώρησε κανονικά και για την 1η παροχή, θα προχωρήσω και για την 2η.
    Όσον αφορά τη ρήτρα στη Volterra, τους έστειλα αρχικά ένα email την Πέμπτη για να με ενημερώσουν σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού, δεν μου έχουν απαντήσει και τους ξαναέστειλα το Σάββατο κάνοντας ο ίδιος τους υπολογισμούς. Την Παρασκευή μετά από πολλές κλήσεις κατάφερα να τους βρω και να διαμαρτυρηθώ και η απάντησή τους ήταν να προβώ ο ίδιος στους υπολογισμούς ανατρέχοντας στους όρους συμβολαίου και να αλλάξω πρόγραμμα χωρίς ρήτρα πρός όφελος δικό μου, μεταβαίνοντας στο ΟΙΚΙΑΚΟ2 360 με μηνιαίο πάγιο 9 ευρώ και με ενιαία χρέωση 0.12 euro/KWh. Ήταν σαν να μου είπαν, "φύγε!". Ο λογαριασμός δεν έχει πληρωθεί, θα περιμένω απάντησή τους μέχρι τα μέσα ή τα τέλη της εβδομάδας και αν αδιαφορήσουν θα κινηθώ νομικά. Το θέμα είναι αν δεν τον πληρώσω ενδεχομένως να μην επιτρέψουν να γίνει η μετάβαση στη ΔΕΗ.

  6. #8331
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos_78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, προχώρησε κανονικά και για την 1η παροχή, θα προχωρήσω και για την 2η.
    Όσον αφορά τη ρήτρα στη Volterra, τους έστειλα αρχικά ένα email την Πέμπτη για να με ενημερώσουν σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού, δεν μου έχουν απαντήσει και τους ξαναέστειλα το Σάββατο κάνοντας ο ίδιος τους υπολογισμούς. Την Παρασκευή μετά από πολλές κλήσεις κατάφερα να τους βρω και να διαμαρτυρηθώ και η απάντησή τους ήταν να προβώ ο ίδιος στους υπολογισμούς ανατρέχοντας στους όρους συμβολαίου και να αλλάξω πρόγραμμα χωρίς ρήτρα πρός όφελος δικό μου, μεταβαίνοντας στο ΟΙΚΙΑΚΟ2 360 με μηνιαίο πάγιο 9 ευρώ και με ενιαία χρέωση 0.12 euro/KWh. Ήταν σαν να μου είπαν, "φύγε!". Ο λογαριασμός δεν έχει πληρωθεί, θα περιμένω απάντησή τους μέχρι τα μέσα ή τα τέλη της εβδομάδας και αν αδιαφορήσουν θα κινηθώ νομικά. Το θέμα είναι αν δεν τον πληρώσω ενδεχομένως να μην επιτρέψουν να γίνει η μετάβαση στη ΔΕΗ.
    Ναι όντως, πιθανόν να έχεις πρόβλημα στην μετάβαση, αν δεν πληρώσεις.
    Καλύτερα (λέω εγώ) να πληρώσεις για να μην έχεις μεγαλύτερα προβλήματα μετά, αλλά να κάνεις καταγγελίες, όπως είπε και ο korakios,ΣτΚ και ΡΑΕ, όχι όμως για όλο το ποσό της ρήτρας (αφού ρήτρα υπάρχει και το ξέρεις) αλλά για την διαφορά που υπάρχει εξαιτίας του λάθους υπολογισμού που έχουν κάνει.
    Δεν είναι δική σου δουλειά να υπολογίσεις σωστά την ρήτρα (το κάνεις αν ξέρεις για να δεις αν είναι σωστή), αλλά του κάθε παροχου και να το αναφέρουν αναλυτικά πως βγαίνει το ποσό που σε χρεώσανε.
    Μην ξεχάσεις και την επιστροφή της εγγύησης, αν έχεις δώσει φυσικά.
    Απαράδεκτα αυτά που σου είπαν και γενικά η αντιμετώπιση τους.
    Καλύτερα να προετοιμάσω και εγώ την φίλη μου να κάνει και αυτή καταγγελίες (και ας περιμένει ακόμα απάντηση) και να κάνει άμεσα την αλλαγή για ΔΕΗ.

  7. #8332
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    προτίμησα την EFA διότι ηταν η φθηνότερη βασει του excel @korakios , συμπτωματικά ειναι και αυτη στην Volton ....δεν εγινε κατι .......οσο για την αποδοση του αριθμού συμφωνω μαζί σου αλλά δεν μπορω να κάνω κάτι
    http://www.odigostoupoliti.eu/arithm...pou-vrisketai/

    Το 10ο και 11ο ψηφίο αλλάζουν μόνο όταν αλλάξει πάροχος ή κάτοχος.

    Θα πεις την Efa να στο κάνει 12 ψήφιο όπως σου είπα... 04 2. Εν ανάγκη επικοινώνησε απευθείας και με τη Volton. Εγγράφως αυτά.

    Αν δε το κάνεις τώρα, θα φτάσει κάποτε η ώρα και στιγμή που θα καίγεσαι να συμβαδίζουν τα 11 νούμερα.

  8. #8333
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.odigostoupoliti.eu/arithm...pou-vrisketai/

    Το 10ο και 11ο ψηφίο αλλάζουν μόνο όταν αλλάξει πάροχος ή κάτοχος.

    Θα πεις την Efa να στο κάνει 12 ψήφιο όπως σου είπα... 04 2. Εν ανάγκη επικοινώνησε απευθείας και με τη Volton. Εγγράφως αυτά.

    Αν δε το κάνεις τώρα, θα φτάσει κάποτε η ώρα και στιγμή που θα καίγεσαι να συμβαδίζουν τα 11 νούμερα.
    μίλησα με δεδδηε,για να ρωτήσω αν γίνεται να τους δώσω εγώ μια τελευταία ένδειξη μετρητή,για συντόμευση της διαδικασίας,και μου είπαν πως δεν γίνεται διότι πρέπει να περάσει οποσδιποτε υπαλλήλως τους..
    πριν πάω ελιν ειχα αλλάξει όνομα ,δεν ήταν στο όνομα μου το ρεύμα,είχα κάνει και ΥΔΕ, επειδή είχε λήξει, όταν γίνανε αυτά από 02 (δεη),που ήταν, πήγε 03,στην ελιν λιπών ήμουν με 03, τώρα που ξανά πάω ΔΕΗ θα γίνει 04?

  9. #8334
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΔΕΗ
    Καλησπέρα και πάλι το mail για τις συμβάσεις της ΔΕΗ ποιο είναι να στείλω τα αρχεία πίσω δεν ξέρω αν κάνω λάθος γιατί η βάση λάθος mail η δεν πρέπει να τα στείλω εκεί προσπαθώ να στείλω τα έγγραφα με τις υπογραφές και τις αιτήσεις.

  10. #8335
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vwgolf5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην ελιν λιπών ήμουν με 03, τώρα που ξανά πάω ΔΕΗ θα γίνει 04?
    Ναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Johntsif Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι το mail για τις συμβάσεις της ΔΕΗ ποιο είναι να στείλω τα αρχεία πίσω δεν ξέρω αν κάνω λάθος γιατί η βάση λάθος mail η δεν πρέπει να τα στείλω εκεί προσπαθώ να στείλω τα έγγραφα με τις υπογραφές και τις αιτήσεις.
    Κάνεις reply (απάντηση) στο email που σου έστειλαν.

    ------------------------------

    Bρήκα μια είδηση από 1/10 που επιβεβαιώνει αυτό που λέγαμε τόσο καιρό. Η επιδότηση είναι μόνο για προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής.

    Ως διακριτή πίστωση στους λογαριασμούς ρεύματος, κάτω από τον τίτλο “Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης” θα πρέπει να εμφανιστεί η επιδότηση των 3 λεπτών ανά κιλοβατώρα, σε όλους τους λογαριασμούς Χαμηλής Τάσης που θα εκδοθούν από την 1η Οκτωβρίου και μετά, έναντι ή εκκαθαριστικούς, σύμφωνα με την επιστολή της γενικού γραμματέως Ενέργειας Αλεξάνδρας Σδούκου προς τους προμηθευτές ηλεκτρισμού.

    Η επιδότηση χορηγείται για το χρονικό διάστημα από 1ης Σεπτεμβρίου ως 31 Δεκεμβρίου 2021και αφορά σε κατανάλωση ως 300 KWh κάθε μήνα με 30 ημέρες και σε 310 KWh για κάθε μήνα με 31 ημέρες.

    Δικαιούχοι είναι όλοι οι καταναλωτές στη Χαμηλή Τάση, συμπεριλαμβανομένων των ειδικών κατηγοριών όπως το ΚΟΤ- κοινωνικό οικιακό τιμολόγιο-, εφόσον έχουν σύμβαση κυμαινόμενου τιμολογίου με τον προμηθευτή τους, το οποίο περιλαμβάνει ρήτρα αναπροσαρμογής.
    @korakios

    Το αστείο είναι ότι η Watt & Volt δε θα δώσει επιδότηση στο Zero γιατί θεωρεί ότι έχει σταθερή χρέωση 0.02.

  11. #8336
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Έχω υπογράψει τα χαρτιά για ΔΕΗ online και τους τα έχω στείλει εδώ και 7 μέρες χωρίς να πάρω απάντηση (ούτε καν αυτόματη). Τους πήρα σήμερα τηλέφωνο, μου είπαν όλα καλά και να περιμένω. Το καλό πράγμα μάλλον αργεί να γίνει...

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  12. #8337
    Εγγραφή
    06-10-2007
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω υπογράψει τα χαρτιά για ΔΕΗ online και τους τα έχω στείλει εδώ και 7 μέρες χωρίς να πάρω απάντηση (ούτε καν αυτόματη). Τους πήρα σήμερα τηλέφωνο, μου είπαν όλα καλά και να περιμένω. Το καλό πράγμα μάλλον αργεί να γίνει...
    Από Τρίτη 12 τα έχω στείλει και εγώ και έχω λάβει αυτοματοποιημενη απάντηση. Σε αναμονή και εγώ για έλεγχο ????

  13. #8338
    Εγγραφή
    20-05-2008
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Είμαι πελάτης της Volterra από παλιά με ημερήσιο 0,0711 €/kWh και νυχτερινό 0,05949 € /kWh, χωρίς πάγιο και με ΟΤΣ 40-70. Η ετήσια κατανάλωσή μου είναι 6.745 kWh ημερήσιο και 1.727 kWh νυχτερινό (χρησιμοποιούμε κλιματιστικά για θέρμανση το χειμώνα).
    Μέχρι στιγμής δε μου έχει έρθει εκκαθαριστικός (θα έρθει τέλη Νοέμβρη) για να δω πόση ΟΤΣ θα με χρεώσουν (η χρέωση ΟΤΣ στον προηγούμενο εκκαθαριστικό ήταν πολύ μικρή 4-5 €). Σύμφωνα με το excel είμαι 215 ευρώ καλύτερα από το ΔΕΗ myHome Online. Αξίζει να φύγω ή να περιμένω ένα μήνα να δω τι θα χρεώσουν με ΟΤΣ; Αν η διαφορά σε ετήσια βάση είναι κοντά στα 215 ευρώ θα προτιμούσα να μείνω για να μη χάσω ένα τιμολόγιο που αποκλείεται να ξαναβρώ όταν εξομαλυνθούν οι τιμές. Από την άλλη η εξομάλυνση μπορεί να μην έρθει σύντομα και να με περιμένουν πολύ μεγάλες χρεώσεις τους επόμενους μήνες. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν οι κυβερνητικές επιδοτήσεις αφορούν και το ΔΕΗ myHome Online.
    Φοβάμαι ότι δεν έχω αρκετά στοιχεία για να λάβω μια ορθολογική απόφαση και θα ήθελα τη γνώμη σας.

  14. #8339
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panas34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι πελάτης της Volterra από παλιά με ημερήσιο 0,0711 €/kWh και νυχτερινό 0,05949 € /kWh, χωρίς πάγιο και με ΟΤΣ 40-70. Η ετήσια κατανάλωσή μου είναι 6.745 kWh ημερήσιο και 1.727 kWh νυχτερινό (χρησιμοποιούμε κλιματιστικά για θέρμανση το χειμώνα).
    Μέχρι στιγμής δε μου έχει έρθει εκκαθαριστικός (θα έρθει τέλη Νοέμβρη) για να δω πόση ΟΤΣ θα με χρεώσουν (η χρέωση ΟΤΣ στον προηγούμενο εκκαθαριστικό ήταν πολύ μικρή 4-5 €). Σύμφωνα με το excel είμαι 215 ευρώ καλύτερα από το ΔΕΗ myHome Online. Αξίζει να φύγω ή να περιμένω ένα μήνα να δω τι θα χρεώσουν με ΟΤΣ; Αν η διαφορά σε ετήσια βάση είναι κοντά στα 215 ευρώ θα προτιμούσα να μείνω για να μη χάσω ένα τιμολόγιο που αποκλείεται να ξαναβρώ όταν εξομαλυνθούν οι τιμές. Από την άλλη η εξομάλυνση μπορεί να μην έρθει σύντομα και να με περιμένουν πολύ μεγάλες χρεώσεις τους επόμενους μήνες. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν οι κυβερνητικές επιδοτήσεις αφορούν και το ΔΕΗ myHome Online.
    Φοβάμαι ότι δεν έχω αρκετά στοιχεία για να λάβω μια ορθολογική απόφαση και θα ήθελα τη γνώμη σας.




    Aν αυτά τα νούμερα δε σε τρομάζουν, περίμενε την εξομάλυνση. Το Online είναι σταθερό χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν έχει επιδότηση. Υπόψιν ο κώδικας προμήθειας (νόμος του κράτους) δίνει τη δυνατότητα στους παρόχους να αναπροσαρμόσους τους όρους ή να ανεβάσουν τις τιμές προμήθειες μετά το 6μηνο της σύμβασης (με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως). Το θέμα είναι να γλυτώσουμε τώρα, μετά βλέπουμε.

  15. #8340
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    @korakios

    Το αστείο είναι ότι η Watt & Volt δε θα δώσει επιδότηση στο Zero γιατί θεωρεί ότι έχει σταθερή χρέωση 0.02.
    δε νομίζω να το τραβήξουν τόσο (ελπίζω δηλαδή)

    - - - Updated - - -

    επίσης μπήκε στο excel και σύνδεσμος για το εργαλείο υπολογισμού ρήτρας την περίοδο κατανάλωσης, μιας και σπάνια να είναι απο μήνα σε μήνα
    βάζετε ημερομηνίες και βγάζει τη μέση ΤΕΑ
    https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures
    αργεί βέβαια να φορτώσει

    - - - Updated - - -

    βρήκα και απο ΡΑΕ όριο της ρήτρας στα 0,30€ , λέτε να το χτυπήσουμε

    - - - Updated - - -

    Για λόγους προστασίας των καταναλωτών και διαμόρφωσης συνθηκών υγιούς
    ανταγωνισμού, τίθεται διοικητικά ανώτατο όριο ως προς την προσφερόμενη από τις
    διαθέσιμες μονάδες τιμή, το οποίο είναι σήμερα 300€/MWh, καθώς και κατώτατο
    επίπεδο προσφορών, το οποίο είναι ίσο με το μεταβλητό κόστος κάθε μονάδας, ώστε
    οι παραγωγοί να πληρώνονται τουλάχιστον το κόστος του καυσίμου τους και να
    αποτρέπονται αθέμιτες συμπεριφορές εκ μέρους της δεσπόζουσας εταιρείας.

    σ.46 του κειμένου σ.50 του pdf (2019)
    https://www.ceer.eu/documents/104400...7-35204b2654f7

    ενδιαφέρον η αύξηση των παραπόνων , για το 2020 , για το 2021 θα έχει γέλιο ...
    διαβάστε απο σ.267 του κειμένου (ή σ.302 του pdf)
    https://www.rae.gr/wp-content/upload...2020_final.pdf

Σελ. 556 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 536546551554555556557558561566576 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας