Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 457 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 437447452455456457458459462467477 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.841-6.855 από 17514
  1. #6841
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geornirv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο excelaki βλέπω την ΕΛΙΝ που εχω στα 0,094 ενώ είναι 0,099 ; Κάνω λάθος ;
    0,09405 θα πληρωνεις λογο της εκπτωσης 5% χωρις να ειναι υποχρεωτικη η συνεπεια...

  2. #6842
    Εγγραφή
    19-11-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν αλλάξω πάροχο θα χρειαστεί και έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού; Ξέρει κανείς ; Εχω αγοράσει το σπίτι μου το 2009.

  3. #6843
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια βοήθεια παιδιά γιατί έχασα τη μπάλα με 457 σελίδες που έχει εδώ..
    Το πρόγραμμα που έχω είναι το Protergia Οικιακό Ν και βγήκε χτες-προχτες ο λογαριασμός και βλέπω αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  30,8 KB 
ID: 229099
    111 ευρώ κερατιάτικο είναι too much... βασικά εγκεφαλικό έπαθα παρόλο που λόγω υψηλής κατανάλωσης έχω συνηθίσει στους φουσκωμένους λογαριασμούς.
    Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό;
    Κατέβασα το excel του συνφορουμίτη korakios γιατί θέλω να δω αν όντως με συμφέρει να (ξανα)αλλάξω πάροχο (είμαι πρωτεργεια 1μισι χρόνο σχεδόν)
    Αναφέρει "Συμπληρώστε τη χρέωση κιλοβατώρας και το πάγιο , προσοχή βάλτε και τυχών έκπτωση συνέπειας κτλ" το βάζω απ' ευθείας στην τιμή της κιλοβατώρας;
    Γιατί αυτή τη στιγμή έχω βάλει τις κανονικές τιμές και μου βγάζει όφελος ανα έτος -61 ευρώ που όπως το καταλαβαίνω χάνω 61 ευρώ ανά ετος.. σε σχέση με το Γ1Ν να υποθέσω;
    Στο screen shot θα δείτε μου λέει
    Κώδικας:
    Έκπτωση Ενέργειας 15%: -10,19 €
    Έκπτωση Ενέργειας 42%: -73,74 €
    Αυτές τις εκπτώσεις που στο καλό τις περνάω;
    Οι κανονική τιμή προ έκπτωσης υποτίθεται είναι 0,1102 για τη μέρα και 0,079. Να υπολογίσω συνολική έκπτωση 57% σε αυτές τις τιμές;
    Επιπλέον την ΟΤΣ που την υπολογίζω;( ή απλά βλέπω τι όφελος έχω, αν έχω με το τρέχον πρόγραμμα και το αφαιρώ χειροκίνητα

    Αν μπορείτε να βοηθήσετε γιατι χάθηκα λίγο... ή αν έχετε λινκ με τις εξηγήσεις... θενκς
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 22-07-21 στις 10:41.

  4. #6844
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    111 ευρώ κερατιάτικο είναι too much... βασικά εγκεφαλικό έπαθα παρόλο που λόγω υψηλής κατανάλωσης έχω συνηθίσει στους φουσκωμένους λογαριασμούς.
    Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό;
    Ναι , άμεσα επικοινωνία με την εταιρία ζητώντας σε 1ο βήμα τι είναι αυτή η χρέωση και να στην αναλύσουν ακριβώς πως προκύπτει ,λογικά θα σου στείλουν στείλουν τον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής απο https://www.protergia.gr/sites/defau.../arthro8.8.pdf χωρίς ανάλυση
    2ο βήμα ρωτάς γιατί δεν σου δώσανε αναλυτικά απο που προκύπτει το 111,71 αλλά κυρίως γιατί δεν ενημέρωσαν για τη ρήτρα πριν την υπογραφή του συμβολαίου*
    3ο βήμα καταγγελία στο ΣτΚ για απαίτηση αποχώρηση αζημίως και επιστροφή του ποσού μιας και ποτέ δεν σου ανέφεραν την προσαύξηση
    Πολλοί έχουν αναφέρει οτι ενημερώθηκαν για αλλαγή γενικών όρων και αποχώρηση αζημίως , τσέκαρέ το στο λογαριασμό σου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε σχέση με το Γ1Ν να υποθέσω;
    ναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κανονική τιμή προ έκπτωσης υποτίθεται είναι 0,1102 για τη μέρα και 0,079. Να υπολογίσω συνολική έκπτωση 57% σε αυτές τις τιμές;
    Επιπλέον την ΟΤΣ που την υπολογίζω;( ή απλά βλέπω τι όφελος έχω, αν έχω με το τρέχον πρόγραμμα και το αφαιρώ χειροκίνητα

    Αν μπορείτε να βοηθήσετε γιατι χάθηκα λίγο... ή αν έχετε λινκ με τις εξηγήσεις... θενκς
    χρέωση ημέρας*0,58+α (το *0,58 είναι η έκπτωση 42% ,100-42)
    χρέωση νύχτας*0,85+β (το *0,85 είναι η έκπτωση 15% ,100-15)
    στο σύνολο 2452 κιλοβατώρες είχες επιβάρυνση 0,04556 (υπόψιν αυτό θα ανέβει αρκετά στον επόμενο λογαριασμό)
    στις ημέρας α=1592*0,04556/2452 , α=0,02958
    νύχτας β=860*0,04556/2452 , β=0,01598 (ή 0,04556-α)

    άρα η κιλοβατώρα σε αυτόν τον λογαριασμό βγήκε
    ημέρας 0,1128*0,58+0,02958=0.095004
    νύχτας 0,0790*0,85+0,01598=0.083130

    αυτός είναι μπακαλίστικος τρόπος και αφορά το συγκεκριμένο λογαριασμό , με τη συγκεκριμένη αναλογία νυχτερινού/ημερήσιου και τη συγκεκριμένη περιόδου προσαύξηση

    *εδώ μπορείς να αναφέρεις (όχι απειλητικά) , οτι επιθυμείς άμεση απάντηση για επισύναψή της σε καταγγελία στο ΣτΚ ,μήπως και σου κάνουν κάποια έκπτωση και σου προτείνουν να μπεις στο fixed της Protergia

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geornirv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αλλάξω πάροχο θα χρειαστεί και έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού; Ξέρει κανείς ; Εχω αγοράσει το σπίτι μου το 2009.
    συνήθως η έκδοση χρειάζεται σε αλλαγή ονόματος και το πιστοποιητικό έχει 14 χρόνια διάρκεια

  5. #6845
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρέωση ημέρας*0,58+α (το *0,58 είναι η έκπτωση 42% ,100-42)
    χρέωση νύχτας*0,85+β (το *0,85 είναι η έκπτωση 15% ,100-15)
    στο σύνολο 2452 κιλοβατώρες είχες επιβάρυνση 0,04556 (υπόψιν αυτό θα ανέβει αρκετά στον επόμενο λογαριασμό)
    στις ημέρας α=1592*0,04556/2452 , α=0,02958
    νύχτας β=860*0,04556/2452 , β=0,01598 (ή 0,04556-α)

    άρα η κιλοβατώρα σε αυτόν τον λογαριασμό βγήκε
    ημέρας 0,1128*0,58+0,02958=0.095004
    νύχτας 0,0790*0,85+0,01598=0.083130

    αυτός είναι μπακαλίστικος τρόπος και αφορά το συγκεκριμένο λογαριασμό , με τη συγκεκριμένη αναλογία νυχτερινού/ημερήσιου και τη συγκεκριμένη περιόδου προσαύξηση
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις εξηγήσεις, φίλε μου.
    Υπολόγισα την έκπτωση 42% στο ημερήσιο και 15% στο νυχτερινό. Η τιμές βγαίνουν αντίστοιχα 0,06392 για το ημερήσιο και 0,06715 για το νυχτερινό (ναι το νυχτερινό μου βγαίνει πιο ακριβό το ήξερα εξ' αρχής αυτό)
    Χρησιμοποιώντας το excel σου (σ' ωραίος..) μου βγήκε ότι το όφελός μου είναι ετήσια στα 249 ευρώ περίπου.
    Οπότε και πάλι μπακαλίστηκα υπολογίζοντάς το, αν πάρω σαν ταβάνι τα 110 ευρώ της ΟΤΣ, επί 3, 330 ευρώ. Μείον τα 249, άρα χάνω θεωρητικά 80 ευρώ το χρόνο, έτσι δεν πάει, το κατάλαβα καλά; Αυτό είναι για το επόμενο έτος υποθέτοντας πως θα πληρώνω κάθε φορά 110 ΟΤΣ, το επόμενο ίσως βγει περισσότερο (ή λιγότερο)

    Βρήκα τους τελευταίους εκκαθαριστικούς (11/2020, 03/2021 και ο παραπανω 07/2021) και συνολικά έχω πληρώσει για το γ$%#άρθρο 8.8 σύνολο 177 ευρώ. Οπότε για να μου χρυσώσω το χάπι, από τα 249 που γλυτώνω χωρίς να υπολογίσω ΟΤΣ, αν βγάλουμε τα 177 που έχω δώσει τον τελευταίο χρόνο, σημαίνει ότι κέρδισα συνολικά περίπου 72 ευρώ, έτσι δεν είναι; Το αναφέρω με την έννοια ότι τουλάχιστον τον τελευταίο χρόνο βγήκα - έστω και λίγο - κερδισμένος, απλά όπως είπα για μου χρυσώσω το χάπι..


    UPDATE: Βρήκα το συμβόλαιο και ο ΟΤΣ αναφέρεται... οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να ισχυριστώ ότι δεν ενημερώθηκα νομίζω... Βέβαια είναι στα ψιλά γράμματα και αυτό ίσως να είναι ΟΚ για μια χαμηλή χρέωση αλλά τώρα τα 111 ευρώ δεν είναι μικρή χρέωση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 22-07-21 στις 13:04.

  6. #6846
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώντας το excel σου (σ' ωραίος..) μου βγήκε ότι το όφελός μου είναι ετήσια στα 249 ευρώ περίπου.
    Οπότε και πάλι μπακαλίστηκα υπολογίζοντάς το, αν πάρω σαν ταβάνι τα 110 ευρώ της ΟΤΣ, επί 3, 330 ευρώ. Μείον τα 249, άρα χάνω θεωρητικά 80 ευρώ το χρόνο, έτσι δεν πάει, το κατάλαβα καλά; Αυτό είναι για το επόμενο έτος υποθέτοντας πως θα πληρώνω κάθε φορά 110 ΟΤΣ, το επόμενο ίσως βγει περισσότερο (ή λιγότερο)
    και έτσι βγαίνει , είναι μια προσέγγιση ,ειδικά πλεόν που η ΟΤΣ ανέβηκε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα τους τελευταίους εκκαθαριστικούς (11/2020, 03/2021 και ο παραπανω 07/2021) και συνολικά έχω πληρώσει για το γ$%#άρθρο 8.8 σύνολο 177 ευρώ. Οπότε για να μου χρυσώσω το χάπι, από τα 249 που γλυτώνω χωρίς να υπολογίσω ΟΤΣ, αν βγάλουμε τα 177 που έχω δώσει τον τελευταίο χρόνο, σημαίνει ότι κέρδισα συνολικά περίπου 72 ευρώ, έτσι δεν είναι; Το αναφέρω με την έννοια ότι τουλάχιστον τον τελευταίο χρόνο βγήκα - έστω και λίγο - κερδισμένος, απλά όπως είπα για μου χρυσώσω το χάπι..
    αυτός είναι και ο πιο σωστός τρόπος (έβαλες και το πάγια?) , αλλά είναι ίδια φάση όπως ήμουν στη Ζενιθ . Μια χαρά ήταν (μάλιστα τα πρώτα χρόνια είχα και αρνητική χρέωση ΟΤΣ) ,αλλά απο Δεκέμβριο του 20 ξεκίνησε να σφάζει και έφυγα άμεσα

  7. #6847
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    @Υποθέτω ότι οι παραπάνω χρεώσεις χρεώσεις αφορούν εκκαθαριστικό λογαριασμό μέχρι τέλος Ιουνίου; Διότι τώρα τον Ιούλιο η ΟΤΣ ανέβηκε κι άλλο, οπότε θα σου έρθει κι άλλη κεραμίδα.

    Ζήτα να σου αλλάξουν πρόγραμμα και να σου δώσουν το fixed... χωρίς όμως να σε χρεώσουν τέλος πρόωρης αποδέσμευσης για το παρών πρόγραμμα. Nα το έχεις γραπτώς αυτό ή ηχογραφημένο (σημείωσε ημερομηνία, ώρα, όνομα υπαλλήλου). Πες τους πως αν δε δεχτούν να αλλάξεις πρόγραμμα τζάμπα, θα πας σε άλλο πάροχο για fixed. Εεε δε νομίζω να σου πούνε σήκω φύγε. Όχι ότι η Protergia σε έχει ανάγκη, αλλά ο υπάλληλος που σε εξυπηρετεί δε θέλει χαμένους πελάτες στο ιστορικό του.

  8. #6848
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περίοδος Τιμολόγησης: 09/03/2021 - 08/07/2021
    Οπότε λογικά ναι θα μου έρθει καλύτερη κεραμίδα στον επόμενο εκκαθαριστικό (ίσως όχι περισσότερο από αυτήν γιατί ενδεχομένως να έχω χαμηλότερη κατανάλωση λόγω καλοκαιριού)
    Το μόνο "θετικό" είναι ότι έχω ένα 6μηνο ακόμη μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιο.. το θέμα είναι ότι δεν μπορώ πουθενά να βρώ πόσο είναι το τέλος πρόωρης αποδέσμευσης, το έχει κανείς;
    Έλεγα το πολύ πολύ να τους πάρω τηλέφωνο να τους ρωτήσω και αν μου πουν γιατί να τους πω πως θέλω να φύγω γιατί με ταράξανε με την ΟΤΣ και ότι θα πάω αλλού που δεν έχει.. Έτσι μπορεί να μου προτείνουν το fixed από μόνοι τους για να μη φύγω... τι πιστεύετε;

    Εν τω μεταξύ το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι - τουλάχιστον με βάση τη δική μου κατανάλωση - το πιο συμφέρον πρόγραμμα είναι το fixed της Πρωτέργειας, οπότε δεν μπορώ να αλλάξω ελφρά τη καρδία πάροχο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 22-07-21 στις 13:54.

  9. #6849
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο "θετικό" είναι ότι έχω ένα 6μηνο ακόμη μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιο.. το θέμα είναι ότι δεν μπορώ πουθενά να βρώ πόσο είναι το τέλος πρόωρης αποδέσμευσης, το έχει κανείς;
    Τι ξαναανάφερα πριν , δες αν αναφέρεται στο λογαριασμό σου τροποποίηση όρων με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγα το πολύ πολύ να τους πάρω τηλέφωνο να τους ρωτήσω και αν μου πουν γιατί να τους πω πως θέλω να φύγω γιατί με ταράξανε με την ΟΤΣ και ότι θα πάω αλλού που δεν έχει.. Έτσι μπορεί να μου προτείνουν το fixed από μόνοι τους για να μη φύγω... τι πιστεύετε;
    Οκ, αλλά να αναφέρεις το οτι δεν ενημερώθηκες γιαυτή τη χρέωση ζητώντας επιστροφή αλλιώς θα πράξεις τα νόμιμα μέσω ΣτΚ και φυσικά θα αποχωρήσεις
    Αν πέσεις σε σωστό εκπρόσωπο ,πλην του fixed θα σου κάνουν κάποια έκπτωση
    Στη θέση σου θα έκανα καταγγελία . Τζάμπα είναι ,λιγότερο απο μία ώρα συνολικά και διεκδικείς 111€ ,άσε που αν το αφήσεις απλά τους επιβραβεύεις

  10. #6850
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ξαναανάφερα πριν , δες αν αναφέρεται στο λογαριασμό σου τροποποίηση όρων με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως
    Ωχ ναι, όντως το είδα που το ανέφερες και ξέχασα να το κοιτάξω πριν... Μπορώ να φύγω, όντως..
    Ο εκκαθαριστικός λογαριασμός που μου ήρθε προχτές γράφει αυτό:
    Σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση των υπολογιστικών παραμέτρων των Χρεώσεων Προμήθειας του Άρθρου 8.8. της μεταξύ μας Σύμβασης, κατ’ εφαρμογή του Γενικού Όρου
    11.2 αυτής, λόγω μεταβολής των συνθηκών λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, με έναρξη την περίοδο τιμολόγησης του παρόντος λογαριασμού. Μπορείτε να ενημερωθείτε
    αναλυτικά στην ιστοσελίδα μας http://www.protergia.gr/sites/defaul.../arthro8.8.pdf ή καλέστε μας στο 18311 και ζητήστε μας κάθε πληροφορία. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με
    την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση, χωρίς οικονομική επιβάρυνση. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!
    Πριν από αυτό το λογαριασμό όμως δεν μου έχει έρθει καμία άλλη σχετική προειδοποίηση, άρα πρώτα με χρεώσανε και μετά με ενημερώσανε...
    Θα μπορούσανε κάλλιστα να ενημερώσουν από το Μάρτιο για αυτή την αλλαγή, 3 έναντι έχουν βγει από τότε (βλέπω ότι η χρέωση του ΟΤΣ αφορά στο σύνολο της κατανάλωσης, άρα ναι από 9/3 τρώω χρέωση..)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, αλλά να αναφέρεις το οτι δεν ενημερώθηκες γιαυτή τη χρέωση ζητώντας επιστροφή αλλιώς θα πράξεις τα νόμιμα μέσω ΣτΚ και φυσικά θα αποχωρήσεις
    Αν πέσεις σε σωστό εκπρόσωπο ,πλην του fixed θα σου κάνουν κάποια έκπτωση
    Στη θέση σου θα έκανα καταγγελία . Τζάμπα είναι ,λιγότερο απο μία ώρα συνολικά και διεκδικείς 111€ ,άσε που αν το αφήσεις απλά τους επιβραβεύεις
    Μάλλον θα προχωρήσω σε καταγγελία, δεν ξέρω ακόμη... θα μιλήσω πρώτα μαζί τους να δούμε τι θα βγεί.. Δεν έχω κάνει ποτέ αντίστοιχη διαδικασία με το ΣτΚ..

    Μπας και κανείς κανα draft για το θέμα της ΟΤΣ προς κάποιον πάροχο ώστε να το τροποποίησω και να επισυνάψω ότι δικό μου χρειάζεται;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 22-07-21 στις 14:23.

  11. #6851
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από αυτό το λογαριασμό όμως δεν μου έχει έρθει καμία άλλη σχετική προειδοποίηση, άρα πρώτα με χρεώσανε και μετά με ενημερώσανε...
    Θα μπορούσανε κάλλιστα να ενημερώσουν από το Μάρτιο για αυτή την αλλαγή, 3 έναντι έχουν βγει από τότε (βλέπω ότι η χρέωση του ΟΤΣ αφορά στο σύνολο της κατανάλωσης, άρα ναι από 9/3 τρώω χρέωση..)
    βασικά απο τη στιγμή που υπέγραψες ξεκινά και η χρέωση . Δες το στο συμβόλαιο που υπέγραψες . Μπορεί να εφαρμόστηκε 6μηνο χάριτος και να ξεκίνησε απο τον 7ο μήνα η χρέωση . Η σημείωση στο λογαριασμό σου αφορά την αλλαγή υπολογισμού ,όχι την έναρξη εφαρμογής της
    Αλλά , δεν έχει καμία σημασία μιας και δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξη της προσαύξησης και σε αυτό πατάς για το ΣτΚ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπας και κανείς κανα draft για το θέμα της ΟΤΣ προς κάποιον πάροχο ώστε να το τροποποίησω και να επισυνάψω ότι δικό μου χρειάζεται;
    αν είναι να κινηθείς πρέπει να κάνεις τα βήματα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...65#post7064265
    για να έχεις γραπτές απαντήσεις
    αν αποφασίσεις να το προχωρήσεις πες αν θες βοήθεια

  12. #6852
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν μίλησα ...
    Τους είπα πως λέει για χρέωση "με έναρξη την περίοδο τιμολόγησης του παρόντος λογαριασμού", αλλά σε 3 έναντι δεν είχα καμία ενημέρωση ή αλλη επικοινωνία. Και έρχονται και με ενημερώνουν αφού έγινε η χρέωση...
    Μου λέει το εκπληκτικό ότι η αλλαγή στις χρεώσεις έγινε από 5/6 και ρωτάω το απλο: γιατί δεν είναι κλιμακωτή η χρέωση τότε; Και σε κάθε περίπτωση, στις 18/6 βγήκε έναντι, γιατί δεν με ενημέρωσε κανείς;
    Και τελικά μου λεει το άλλο καταπληκτικό ότι αρχες Ιουνίου βγήκε η απόφαση για τις παραπάνω χρεώσεις και την χρέωση την κάνουν από το Μάρτιο που είναι η έναρξη τιμολόγησης..
    Καλά λέω σοβαρά τώρα; Αποφασίσατε δηλαδή να γίνει αύξηση τον Ιούνιο και την εφαρμόσατε αναδρομικά από το Μάρτιο; Με κοροϊδεύετε;

    Με τα πολλά μου πρότειναν το fixed. Τους λέω ΟΚ να πάω στο fixed αλλά το κερατιάτικο το 100άρικο που μου βάλατε αναδρομικά και χωρίς ενημέρωση το θέλω πίσω.
    Και μάλιστα τους λέω από 5/6 έγιναν οι παραπάνω χρεώσεις, ΟΚ από 5/6 μέχρι 8/7 να δεχτώ ότι δεν προλάβατα να με ενημερώσετε, να το πληρώσω. Δεν μπορείτε να με χρεώνετε όμως το σύνολο της αύξησης από 9/3, οπότε τη διαφορά από 9/3 ως 5/6 τη θέλω πίσω με μορφή έκπτωσης.
    Μετά από μεταξύ τους διαβούλευση μου λέει ότι δυστυχώς "συστημικά δεν μπορούν να μου δώσουν αναδρομική έκπτωση"
    Εξηγώ ότι συστημικά δεν είχαν όμως κανένα πρόβλημα να κάνουν αναδρομική χρέωση..
    Δεν καταλήξαμε πουθενά... πήρα το όνομα της εκπροσώπου, ημ/νία και ώρα της επικοινωνίας και ενημέρωσα ότι θα προχωρήσω σε καταγγελία...

    Σε πρώτη φάση θα πρέπει να κάνω μια έγγραφη επικοινωνία με την εταιρία για να πάρω απαντήσεις..
    Το θέμα μου είναι γιατί δεν ενημερώθηκα νωρίτερα και αν η αύξηση έγινε τον Ιούνιο, γιατί έφαγα αναδρομικά από το Μάρτιο την επιβάρυνση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 22-07-21 στις 15:24.

  13. #6853
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα μου είναι γιατί δεν ενημερώθηκα νωρίτερα και αν η αύξηση έγινε τον Ιούνιο, γιατί έφαγα αναδρομικά από το Μάρτιο την επιβάρυνση..
    Οι αυξήσεις τιμών είναι γκρίζο τοπίο . Μέχρι τώρα έχει δικαίωμα να τις εφαρμόσει άμεσα
    Αλλά για αλλαγή γενικών όρων, όπως είναι και ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής, οφείλουν να σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν την εφαρμογή.

  14. #6854
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geornirv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αλλάξω πάροχο θα χρειαστεί και έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού; Ξέρει κανείς ; Εχω αγοράσει το σπίτι μου το 2009.
    Καλησπερα.. Αν θα αλλαξεις παροχο και εχουν περασει τα 14 χρονια θα χρειαστεις να πιστοποιητικο ηλεκτρολογου...
    Θα το δεις απο εδω αν χρειαζεται νεο ΥΔΕ...

    https://apps.deddie.gr/LicensedElect...Certification/

  15. #6855
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αυξήσεις τιμών είναι γκρίζο τοπίο . Μέχρι τώρα έχει δικαίωμα να τις εφαρμόσει άμεσα
    Αλλά για αλλαγή γενικών όρων, όπως είναι και ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής, οφείλουν να σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν την εφαρμογή.
    Επειδή σκοπεύω να επικοινωνήσω γραπτώς μαζί τους, υπάρχει κάπου αυτό το 60 μέρες για να τους το παραθέσω;
    Επιπλέον θα ήθελα να υπολογίσω ποιο θα ήταν το ποσό για την κατανάλωση μου αν δεν είχε αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού για να δω τελικά ποια είναι η διαφορά που πλήρωσα κερατιάτικα ώστε να διαπιστώσω αν αξίζει να μπω στη διαδικασία της διακοπής/αλλαγής παροχου τελικα καθώς και της αναμονής για αποτελέσματα αν προχωρήσω σε καταγγελία στο ΣτΚ...
    Έχουμε πουθενά τον παλιό τρόπο υπολογισμού;

Σελ. 457 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 437447452455456457458459462467477 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας