Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1446. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    343 23,72%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,90%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,15%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 279 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 259269274277278279280281284289299 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.171-4.185 από 17274
  1. #4171
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα... Τοποθετησαν νεο μετρητη... Μια χαρα... Γινεται ευκολα τοτε η αλλαγη σε ημερησιο και νυχτερινο του ρολογιου...
    Αλλα γνωριζω οτι δεν υπαρχει και πολυ μεγαλη ποσοτητα σε νεα ρολογια..
    από αυτά που με έχουν ενημερώσει από τον ΔΕΔΔΗΕ Αθήνας

    έχουν απόθεμα (δεν ξέρω ακριβώς την ποσότητα σε τεμάχια)

  2. #4172
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Από την μια έχεις εργαζόμενο στον ΔΕΔΔΗΕ (Αθήνας), απο την άλλη έχεις κάποιον που δεν εργάζεται στον ΔΕΔΔΗΕ
    Ποιον να πιστέψεις;

  3. #4173
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΔΕΗ
    Έχω μια διαφωνία με έναν κύριο ότι η Ελιν είναι ποιο φτηνή από την nova energy ποια είναι η άποψη σας;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Johntsif : 22-02-20 στις 00:43.

  4. #4174
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την μια έχεις εργαζόμενο στον ΔΕΔΔΗΕ (Αθήνας), απο την άλλη έχεις κάποιον που δεν εργάζεται στον ΔΕΔΔΗΕ
    Ποιον να πιστέψεις;
    όποιον θες πιστεύεις δεν έχει καμία σημασία

    όπως δεν έχει καμία σημασία το που εργάζεται ο καθένας μας αγαπητέ μου φίλε sdikr

    ούτε το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να εργάζεται στον ΔΕΔΔΗΕ της Αθήνας ή αλλού.
    ούτε το γεγονός ότι εγώ που δεν εργάζομαι στον ΔΕΔΔΗΕ της Αθήνας έχω πληροφόρηση για θέματα που με ενδιαφέρου από τους κατάλληλους ανθρώπους αλλά από ανθρώπους που έχω συνεργασία.
    Μην ξεχνάς το γεγονός ότι έχουμε "επαγγελματική σχέση" με τον ΔΕΔΔΗΕ
    επίσης υπάρχει οδηγία (εντολή εκ των άνω) από την κυβέρνηση να μας εξυπηρετούν με άμεση προτεραιότητα σε ότι χρειαστούμε οποιοδήποτε κατάστημα του ΔΕΔΔΗΕ στην επικράτεια
    η ίδια οδηγία ισχύει και στην ΔΕΗ.

  5. #4175
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπλα μπλα,
    Μου είναι δύσκολο να πιστέψω κάποιον που τόσο καιρό δεν έχει φέρει τις αποδείξεις που έλεγε ότι θα φέρει

    Αλήθεια πιο πίσω δεν μας λες πως ακόμα περιμένεις τον νέο μετρητηβκαι πως έχουν έλλειψη, ακόμα και για κάποιον σαν εσένα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 22-02-20 στις 02:33.

  6. #4176
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Johntsif Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια διαφωνία με έναν κύριο ότι η Ελιν είναι ποιο φτηνή από την nova energy ποια είναι η άποψη σας;
    H Νοva έχει φθηνότερη χρέωση ενέργειας. Διαφορά 0.00574 στο ημερήσιο και 0.00281 στο νυχτερινό.

    Η Ελίν δεν έχει πάγιο. Η Nova έχει μικρό πάγιο (στο μονοφασικό 2.5ευρώ / 4μηνο)

    Η Ελίν δεν έχει ΟΤΣ, η Nova έχει 55.

    Συνεπώς αν η ΟΤΣ είναι κάτω από 55, έχεις ένα μικρό όφελος στη Nova συγκριτικά με την Ελίν. Με το ζόρι 10 ευρώ / 4μηνο για φυσιολογικές καταναλώσεις.

    Αν η ΟΤΣ πάει στο 60 μέσο όρο, έρχεται στα ίδια με την Ελίν.

    Όταν η ΟΤΣ είναι πάνω από 60 μ.ο, τότε η Nova είναι ακριβότερη απ'την Ελίν.

  7. #4177
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλα μπλα,
    Μου είναι δύσκολο να πιστέψω κάποιον που τόσο καιρό δεν έχει φέρει τις αποδείξεις που έλεγε ότι θα φέρει

    Αλήθεια πιο πίσω δεν μας λες πως ακόμα περιμένεις τον νέο μετρητηβκαι πως έχουν έλλειψη, ακόμα και για κάποιον σαν εσένα;
    ελεύθερα να πιστεύεις ότι θες

    Αποδείξεις σου έχω πει στο συγκεκριμένο θέμα ότι δεν πρόκειται να ανεβάσω για τους λόγους που έχω εξηγήσει/πει (οι αποδείξεις υπάρχουν (ανανεώνονται καθημερινά) και είναι ανεβασμένες εκεί που πρέπει)

    Αν επίσης είχες διαβάσει το παρών θέμα θα έβλεπες ότι έχω κάνει αίτηση αλλαγής (με αιτιολογία αντικατάστασης) του αναλογικού μετρητή με ψηφιακό στο αρμόδιο ΔΕΔΔΗΕ , έχει γίνει η μελέτη , έχει πληρωθεί το κόστος αλλαγής του μετρητή , εκκρεμεί η αντικατάσταση του και αυτό γιατί εγώ ο ίδιος έχω πει να γίνει η αλλαγή όταν υπάρχουν αποθέματα (διαθέσιμα τεμάχια) ώστε να μην δημιουργήσω πρόβλημα σε πελάτες που έχουν προτεραιότητα (δεν έχω ζητήσει να έχω άμεση προτεραιότητα) γιατί αν ήθελα ακόμα και αύριο θα μπορούσα να τον έχω ήδη εγκατεστημένο στο σπίτι μου τον νέο μετρητή καθώς έχω πληρώσει το κόστος απόκτησης του
    (οποίος βέβαια μέχρι τώρα είναι ωραίος αισθητικά ακόμα δεν έχει πλήρως της δυνατότητες τις οποίες θα έπρεπε να έχει..ελπίζω στο μέλλον να τις έχει)

    αυτό ως σχόλιο γιατί πιθανόν μιας και είμαι στην μέση αντικατάστασης του γενικού ηλεκτρολογικού πίνακα καθώς έχει διάφορα θέματα κυρίως ότι αφορά την ασφάλεια (εννοείται ότι θα γίνει έκδοση νέου ΥΔΕ και κατάθεση στο αρμόδιο ΔΕΔΔΗΕ) επίσης σκέφτομαι να εγκαταστήσω και σύστημα που να μετράει την κατανάλωση (ενδείξεις μετρητή/κατανάλωσης) ότι κάνει δηλαδή ο κανονικός μετρητής της ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ απλά αυτό θα είναι για δική μου χρήση.

    έχω πάρει ήδη τιμή από διάφορες τεχνικές εταιρείες για την αντικατάσταση του γενικού ηλεκτρολογικού πίνακα και ότι απαιτείται καθώς χρειάζεται αρκετή δουλειά να γίνει μην ξεχνάμε μιλάμε για σπίτι της δεκαετίας του 70.

    μου είπαν για το τελευταίο ότι γίνεται (υπάρχουν τέτοια συστήματα) θα δείξει στην πράξη...

  8. #4178
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ωραία όλα τα παραπάνω, αλλά προσωπικά έχω κουραστεί οπότε μπαίνω στο παρών θέμα να διαβάζω για τις καταπληκτικες γνωριμίες του zerocool (η θα διαβάζω μηνύματα που τη λένε στον zerocool) . Μπαίνω για να ενημερωθώ, διαβάζω τα παραπάνω τα οποία δε βλέπω να συνεισφέρουν κάπου στο θέμα και απλώς βγαίνω και κάνω καιρό να ξαναμπώ γιατί ξέρω ότι θα δω τα ίδια και τα ίδια. Φυσικά ακόμα και αν υπάρχουν πέντε διαθέσιμες πληροφορίες που είναι χρήσιμες χανονται μέσα στα άχρηστα μυνηματα που επικρατούν στο παρόν. Πραγματικά έλεος.

  9. #4179
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κάπου το νήμα πρέπει να αποφορτιστεί από το "είμαι vip" νομίζω κι εγώ. Έχει αρχίσει να κουράζει. Το εμπεδώσαμε.

  10. #4180
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Αγαπητοί μου φίλοι το ξέρω ότι καταντάει κουραστικό προσωπικά λυπάμαι και ζητώ συγνώμη αλλά εγώ δεν φταίω ούτε τον εαυτό μου κάνω διαφήμιση ούτε τις γνωριμίες που έχω κάνω κάνω διαφήμιση
    εγώ βοηθάω όπως μπορώ στο συγκεκριμένο θέμα με ότι πληροφόρηση έχω σε διάφορα πράγματα που απασχολούν άλλους φίλους μας ή προσπαθώ να δώσω λύσεις
    τα παράπονα σας θα πρέπει να τα κάνετε σε άλλους χρήστες όχι σε εμένα.

    Σας ευχαριστώ

    για να διευκολύνω το θέμα απλά δεν θα ξανά απαντήσω αφού γίνομαι "κουραστικός" σύμφωνα με τους παραπάνω φίλους αφήνω το βήμα σε άλλα μέλη να βοηθήσουν όποιους έχουν προβλήματα.

  11. #4181
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα τα παραπάνω, αλλά προσωπικά έχω κουραστεί οπότε μπαίνω στο παρών θέμα να διαβάζω για τις καταπληκτικες γνωριμίες του zerocool (η θα διαβάζω μηνύματα που τη λένε στον zerocool) . Μπαίνω για να ενημερωθώ, διαβάζω τα παραπάνω τα οποία δε βλέπω να συνεισφέρουν κάπου στο θέμα και απλώς βγαίνω και κάνω καιρό να ξαναμπώ γιατί ξέρω ότι θα δω τα ίδια και τα ίδια. Φυσικά ακόμα και αν υπάρχουν πέντε διαθέσιμες πληροφορίες που είναι χρήσιμες χανονται μέσα στα άχρηστα μυνηματα που επικρατούν στο παρόν. Πραγματικά έλεος.
    Σου ζητάω συγνώμη για το δικό μου το κομμάτι

  12. #4182
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να καταλάβω
    έκανες αίτηση για νυχτερινό τιμολόγιο Γ1Ν (πλήρωσες)
    ήρθαν έκαναν την μελέτη
    μετά ήρθαν και έβγαλαν τον παλιό μετρητή αν υπήρχε και σου έβαλαν τον νέο ηλεκτρονικό μετρητή
    αν τα θυμάμαι καλά πρέπει να θέλει λίγες μέρες για να ενεργοποιηθεί
    μπορείς να πάρεις και στο 11500 να σου πουν.
    Έκανα καινούργιο συμβόλαιο με τον ΔΕΔΔΗΕ. Δεν υπήρχε μετρητής, μόνο κουτί. Είναι νεόδμητο διαμέρισμα. Ο ΔΕΔΔΗΕ ήρθε και μου τοποθέτησε καινούριο - ψηφιακό μετρητή

    Η ερώτηση είναι πως ενεργοποιείται το νυχτερινό σε αυτόν τον μετρητή. Έρχονται από τον ΔΕΔΔΗΕ και τον ρυθμίζουν, μετά την αίτηση μου για Γ1Ν?

    Από την στιγμή που έχω ψηφιακό μετρητή, θα πληρώσω για να μεταβώ σε Γ1Ν?
    OK boomer

  13. #4183
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΔΕΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Νοva έχει φθηνότερη χρέωση ενέργειας. Διαφορά 0.00574 στο ημερήσιο και 0.00281 στο νυχτερινό.

    Η Ελίν δεν έχει πάγιο. Η Nova έχει μικρό πάγιο (στο μονοφασικό 2.5ευρώ / 4μηνο)

    Η Ελίν δεν έχει ΟΤΣ, η Nova έχει 55.

    Συνεπώς αν η ΟΤΣ είναι κάτω από 55, έχεις ένα μικρό όφελος στη Nova συγκριτικά με την Ελίν. Με το ζόρι 10 ευρώ / 4μηνο για φυσιολογικές καταναλώσεις.

    Αν η ΟΤΣ πάει στο 60 μέσο όρο, έρχεται στα ίδια με την Ελίν.

    Όταν η ΟΤΣ είναι πάνω από 60 μ.ο, τότε η Nova είναι ακριβότερη απ'την Ελίν.
    Σε ευχαριστώ ekrepali είσαι πάντα κατατοπιστικός.

  14. #4184
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα καινούργιο συμβόλαιο με τον ΔΕΔΔΗΕ. Δεν υπήρχε μετρητής, μόνο κουτί. Είναι νεόδμητο διαμέρισμα. Ο ΔΕΔΔΗΕ ήρθε και μου τοποθέτησε καινούριο - ψηφιακό μετρητή

    Η ερώτηση είναι πως ενεργοποιείται το νυχτερινό σε αυτόν τον μετρητή. Έρχονται από τον ΔΕΔΔΗΕ και τον ρυθμίζουν, μετά την αίτηση μου για Γ1Ν?

    Από την στιγμή που έχω ψηφιακό μετρητή, θα πληρώσω για να μεταβώ σε Γ1Ν?
    ΟΚ έκανες νέο συμβόλαιο και σου βάλανε τον (ψηφιακό) μετρητή
    τώρα θα πρέπει να κάνεις αίτηση για το νυχτερινό τιμολόγιο (Γ1Ν) αυτό μπορεί να γίνεται τηλεφωνικά στο 11500 (ΔΕΔΔΗΕ) ή μπορεί να χρειαστεί να πας στο κατάστημα ΔΕΔΔΗΕ που ανήκει το ακίνητο.

  15. #4185
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Johntsif Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ ekrepali είσαι πάντα κατατοπιστικός.
    Κάτι επιπλέον... Δε μπορώ να βρω τις οριακές τιμές του 2019, αλλά κοίτα για παράδειγμα το 2018.



    Μέσος όρος ΟΤΣ 60.33 - 55 (ΟΤΣ nova) = 5.33

    Δηλαδή στη Nova το 2018 η κιλοβατώρα κόστιζε 0.00533 παραπάνω. Με αυτό το στοιχείο έχεις:

    Ελίν ημερήσιο: 0.0765
    Νοva ημερήσιο (έως 2000kw): 0,07076 + 0.00533 (ΟΤΣ) = 0.076
    Nova ημερήσιο (για 2000+ kw): 0,07668 + 0.00533 (ΟΤΣ) = 0.082

    Eλίν νυχτερινό: 0.0595
    Νοva νυχτερινό: 0,05619 + 0.00533 (ΟΤΣ) = 0.061

    Aν βάλεις και τα πάγια της Νοva, βγαίνει οριακά ακριβότερη απ'την Ελίν όταν η ΟΤΣ είναι στο 60.

    Προσωπικά θα προσπαθώ πάντα να αποφεύγω ΟΤΣ και δεσμεύσεις, αλλά αν είχα Nova τηλεφωνία-internet ή/και τηλεόραση και μου πετούσαν καμιά τρελή συνδιαστική έκπτωση, ίσως το σκεφτόμουνα.

Σελ. 279 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 259269274277278279280281284289299 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας