Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 72 από 1163 ΠρώτηΠρώτη ... 5262677071727374778292 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.066-1.080 από 17435
  1. #1066
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dek1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρυφές χρεώσεις τρελές στους παρόχους.
    ΤΕΛΟΣ ΟΡΙΑΚΗΣ ΤΙΜΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ και τα σπασμένα τα πληρώνει ο καταναλωτής.
    Είναι το νέο φρούτο για έμμεση αύξηση στους λογαριασμούς ρεύματος.
    Η ΔΕΗ "δυστυχώς" χρεώνει λιγότερο από τον οποιοδήποτε (αν εξαιρέσουμε την εγγύηση) γιατί κάνει 15% έκπτωση στους συνεπείς καλοπληρωτές όχι μόνο στην τιμή της ημερήσιας κατανάλωσης αλλά και της νυχτερινής και του παγίου με αποτέλεσμα να είναι μακράν ο φθηνότερος πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς καμία δέσμευση. Αυτά ισχύουν τώρα, τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές.
    Τι θα ισχύει αύριο, δεν ξέρω, το έψαξα, είμαι σε ιδιώτη αλλά μάλλον θα φύγω για ΔΕΗ. Η διαφορά είναι ελάχιστη, κάτω από 1 ευρώ το μήνα για καταναλώσεις μέχρι 350 Kwh το μήνα ή 1.400 Kwh το τετράμηνο.
    Δηλαδή η οποια εκπτωση δίνουν οι εναλλακτικοί πάροχοι δεν βρίσκει εφαρμογη επι του νυχτερινου;
    Εκανα αιτηση για νυχτερινο, επομενο μου βημα ηταν να ολοκληρωσω την ερευνα μου για μεταβαση η οχι σε εναλλακτικο, αλλα φαινεται οτι μολις ολοκληρωσα την ερευνα μου ! Ευχαριστω !

  2. #1067
    Εγγραφή
    06-10-2006
    Ηλικία
    73
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Οι περισσότεροι χρεώνουν το νυχτερινό με 0,0661 € / Kwh (προ ΦΠΑ). Η ΔΕΗ πάνω σε αυτήν την τιμή στον επόμενο ενός εκκαθαριστικού λογαριασμού που εξοφλείται εμπρόθεσμα σου δίνει 15% έκπτωση, δηλαδή ουσιαστικά η χρέωση είναι 0,056185 € / Kwh. Δεν νομίζω να υπάρχει ιδιώτης που δίνει μικρότερη τιμή. Αντιθέτως υπάρχουν πολλοί (δηλαδή όλοι) που δίνουν μεγαλύτερη τιμή.
    Αυτό λέγεται η μεγάλη απάτη της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην Ελλάδα τη χώρα της αρπαχτής.

    Επιπλέον τώρα τελευταία έκανε την εμφάνισή της μια χρέωση που λέγεται "Τέλος οριακής τιμής συστήματος"

    Όλοι οι ιδιώτες έχουν μια ρήτρα που λένε ότι όσο η τιμή στη χονδρική (χρηματιστήριο ρεύματος ή αλλιώς αρπαχτές για μεγάλα κοράκια) παραμένει εντός συγκεκριμένου εύρους τιμών θα σε χρεώνουμε τόσο. Αν υπερβεί αυτή την τιμή θα σε χρεώσουμε την όποια ζημιά μας προκύψει (ή αλλιώς πάρε κρυφές αυξήσεις με το έτσι θέλω και με αδιαφανείς εντελώς διαδικασίες υπολογισμού).
    Πάρτε τηλέφωνο και ρωτήστε τους ΟΤΣ τι σημαίνει; Γιατί δεν το γράφετε στα τιμολόγιά σας όταν διαφημίζεστε; Το έχετε ενεργοποιήσει; Τον Ιανουάριο στο χρηματιστήριο ρεύματος η τιμή έφτασε σε τρελές τιμές λόγω υπερβάλλουσας ζήτησης. Ορισμένοι απορρόφησαν το κόστος, οι περισσότεροι όχι. Το καλοκαίρι όταν τα air condition θα δουλεύουν στο φουλ το φαινόμενο θα επαναληφθεί. Και τότε ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dek1 : 14-03-17 στις 00:03.

  3. #1068
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishham Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fixed.

    Βέβαια για το (σκόπιμο?) μπάχαλο που επικρατεί το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχει η ίδια η ΔΕΗ, με τον μ@μημένο αλγόριθμο υπολογισμού της Αξίας ρεύματος, ο οποίος μόνο ευκολονόητος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

    Πχ πολύς κόσμος μπερδεύεται και πιστεύει, ότι αν έχει ενιαία τιμή ανεξαρτήτου κατανάλωσης, θα γλυτώσει τα κλιμάκια .

    ΛΑΘΟΣ.

    Τα τσουχτερά κλιμάκια δεν τα γλυτώνεις, γιατί ακουμπάνε και τις ρυθμιζόμενες, οι οποίες είναι ίδιες, ανεξάρτητα από πάροχο ρεύματος.

    Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε με όρους ΤΕΛΙΚΗΣ ΤΙΜΗΣ kWh (δηλαδή προμήθειας + ρυθμιζόμενες + ΦΠΑ) και όχι τιμή kwh για το προμήθειας μόνο.
    Πολύ σωστά.

    Οι 30+ μάλλον θα θυμάστε μια εποχή που όλες οι διαφημίσεις είχαν τιμή μούφα (χωρίς τον ΦΠΑ), μέχρι που απαγορεύθηκε ως παραπλάνηση του καταναλωτικού κοινού.

    Το ίδιο έπρεπε να συμβεί και με τις χρεώσεις ρεύματος. Γιατί αυτή την στιγμή έχουμε την καταγέλαστη κατάσταση να τους απαγορεύεται να διαφημίσουν τιμή χωρίς ΦΠΑ, αλλά να τους επιτρέπεται να διαφημίζουν τιμή χωρίς τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις επειδή "δεν πηγαίνουν σ'εκείνους". Ε ούτε ο ΦΠΑ πηγαίνει σε εκείνους.

    Η κιλοβατώρα έπρεπε να ορίζεται με όρους τελικής τιμής ακριβώς όπως λέει ο φίλος.

  4. #1069
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dek1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι χρεώνουν το νυχτερινό με 0,0661 € / Kwh (προ ΦΠΑ). Η ΔΕΗ πάνω σε αυτήν την τιμή στον επόμενο ενός εκκαθαριστικού λογαριασμού που εξοφλείται εμπρόθεσμα σου δίνει 15% έκπτωση, δηλαδή ουσιαστικά η χρέωση είναι 0,056185 € / Kwh. Δεν νομίζω να υπάρχει ιδιώτης που δίνει μικρότερη τιμή. Αντιθέτως υπάρχουν πολλοί (δηλαδή όλοι) που δίνουν μεγαλύτερη τιμή.
    Αυτό λέγεται η μεγάλη απάτη της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην Ελλάδα τη χώρα της αρπαχτής.

    Επιπλέον τώρα τελευταία έκανε την εμφάνισή της μια χρέωση που λέγεται "Τέλος οριακής τιμής συστήματος"

    Όλοι οι ιδιώτες έχουν μια ρήτρα που λένε ότι όσο η τιμή στη χονδρική (χρηματιστήριο ρεύματος ή αλλιώς αρπαχτές για μεγάλα κοράκια) παραμένει εντός συγκεκριμένου εύρους τιμών θα σε χρεώνουμε τόσο. Αν υπερβεί αυτή την τιμή θα σε χρεώσουμε την όποια ζημιά μας προκύψει (ή αλλιώς πάρε κρυφές αυξήσεις με το έτσι θέλω και με αδιαφανείς εντελώς διαδικασίες υπολογισμού).
    Πάρτε τηλέφωνο και ρωτήστε τους ΟΤΣ τι σημαίνει; Γιατί δεν το γράφετε στα τιμολόγιά σας όταν διαφημίζεστε; Το έχετε ενεργοποιήσει; Τον Ιανουάριο στο χρηματιστήριο ρεύματος η τιμή έφτασε σε τρελές τιμές λόγω υπερβάλλουσας ζήτησης. Ορισμένοι απορρόφησαν το κόστος, οι περισσότεροι όχι. Το καλοκαίρι όταν τα air condition θα δουλεύουν στο φουλ το φαινόμενο θα επαναληφθεί. Και τότε ...
    Και εγώ που κυκλοφορώ στην πιάτσα και μιλάω καθημερινά με μικρομεσαίους επιχειρηματίες ακούω κακά λόγια για τις εταιρείες αυτές οι περισσότεροι είναι δυσαρεστημένοι και γυρίζουν πίσω στη ΔΕΗ.
    Άσε που ετοιμάζονται τώρα λόγω μνημονίου να την πουλήσουν για ένα κομμάτι ψωμί
    Και αυτά στην Ελλάδα της αρπαχτής και της μίζας άρε Ελλαδάραααααααα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 22-03-17 στις 20:38.

  5. #1070
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τι εννοεις οτι λενε κακα λογια? Σε τι δεν ειναι ευχαριστημενοι?

    Γιατι εμενα ηρθαν απο εναλλακτικο παροχο και οπως μου τα παρουσιασαν μια χαρα φαινεται.
    Και παραδειγματα καναμε και ειναι μια καλη διαφορα στο λογαριασμο. Οχι υπερβολικη αλλα καλη.

    Οποτε σε παρακαλω για να μην την πατησω αν εχεις καποια παραδειγματα να μου πεις θα ημουν ευγνωμων.
    The gr81 .

  6. #1071
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Το θέμα είναι να μή φάνε τα λεφτά και τρέχεις χωρίς λόγο να αποδείξεις οτι τα πλήρωσες. Μιλάω για τους τρίτους. Οπότε κρατάτε αποδείξεις πληρωμών. Απο εκεί και πέρα, δε μπορεί να μην υπάρχουν διαφορές, απλά θα ειναι μικρές και στις διαφορές αυτές να υπολογίσετε και την εκπτωση 15% της ΔΕΗ και το νυκτερινό.

  7. #1072
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @ ermis

    Εννοειται πως λογαριασμοι και αποδειξεις ειναι στο αρχειο.
    Αλλωστε προκειται για επιχειρηση οποτε προβλεπεται να υπαρχουν καθως καταχωρουνται στα βιβλια.


    Τα ερωτηματα μου αναφερονται στον @xaris2335 :

    Τι μπορει να σου κανει ο εναλλακτικος? Τι κακα λογια λενε δηλαδη?
    Και τους δεχεται πισω η ΔΕΗ ? Με τι διαδικασιες?
    The gr81 .

  8. #1073
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.234
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    εγώ πληρώνω με πάγια εντολή σε κάρτα, ελπίζω να φαίνονται οι πληρωμές εκεί!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  9. #1074
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πληρώνω με πάγια εντολή σε κάρτα, ελπίζω να φαίνονται οι πληρωμές εκεί!
    Φυσικα και φαινονται οι ΠΛΗΡΩΜΕΣ εκει.

    Απλα το θεμα ειναι με τις χρεωσεις. Αν κρινω απο την WIND και την CYTA.... δεν σου εγγυαται κανεις οτι αφου φυγεις..... δεν θα σου ζητανε "αναδρομικα" χρηματα λογω λαθους του λογιστηριου.
    Οποτε πρεπει να εχεις και του λογαριασμους οπου φαινεται η χρεωση και να ταιριαζει με την πληρωμη.
    The gr81 .

  10. #1075
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.234
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    εντάξει!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  11. #1076
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ελαφρως
    Εβλεπα την διαφημιση με το σλογκαν "Αλλαξα παροχο" της ELPEDISON
    εν μεσω κρατηρων ηφαιστειου κι εμεινα με την βεβαιοτητα οτι γυριστηκε στην Νισυρο...

    Ξερει κανεις εαν οντως ισχυει;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #1077
    Εγγραφή
    20-04-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημερα σε ολους σας.Θα ηθελα να σας ρωτησω αφου πρωτα διαβασα αρκετες σελιδες απο το θεμα.Η κουμπαρα μου ειναι στην protergia εδω και ενα 8μηνο.Το περιεργο για μενα ειναι οτι της ερχεται καθε μηνα ο λογαριασμος 51 ευρω,το χειμωνα εδω στην Κρητη ειχε τσουκτερο κρυο και ειχε 2 κλιματιστηκα συνεχεια ανοικτα.Αλλα και τωρα που παλι δεν εχει κρυο παλι το ιδιο,αρα χειμωνα - ανοιξη οσο ρευμα καταναλωσει 51 ευρω ερχεται.Εδω τωρα καπου δεν "βρωμαει" η δουλεια;Οταν την ρωταω γιατι μονο τοσα μου λεει τοσο μου ειχαν πει οτι θα ερχεται.Στον λογαριασμο της γραφει για ρυθμιζομενες χρεωσεις - δημο-ερτ- κτλ 28 ευρω και τα υπολοιπα ειναι για την καταναλωσει ρευματος.Περιεργο πολυ φτηνα ειναι η κατι παιζει;Εσεις τι λετε;

  13. #1078
    Εγγραφή
    20-04-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα, σημερα κοιταξα επιτελους ξανα αναλυτικα τον λογαριασμο της protergia του κουμπαρου μου και ανακαλυψα τα εξης παραξενα.Ο λογαριασμος ειναι μονο το ρευνα που καταναλωσες ο φ.π.α και τα δημοτικα τελη με την ερτ.Τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τις αναφερει ΑΛΛΑ δεν χρεωνει ΤΙΠΟΤΑ.Οταν το ανεφερα στον κουμπαρο μου μου ειπε οτι δεν της πληρωνει γιατι ειναι μονο στην ΔΕΗ αυτες και ΟΧΙ στους αλλους παροχους.Νομιζω οτι δεν ισχυει αυτο και κανονικα πρεπει να τις πληρωσεις εκτος και αν πανε εφορια.Ξερει κανεις κατι;

  14. #1079
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Δεν ισχύει!!Είναι για ΟΛΟΥΣ!Και της κρατικής εταιρείας και όλων!

    - - - Updated - - -

    http://www.protergia.gr/el/content/syxnes-erwthseis

  15. #1080
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixaliskam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, σημερα κοιταξα επιτελους ξανα αναλυτικα τον λογαριασμο της protergia του κουμπαρου μου και ανακαλυψα τα εξης παραξενα.Ο λογαριασμος ειναι μονο το ρευνα που καταναλωσες ο φ.π.α και τα δημοτικα τελη με την ερτ.Τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τις αναφερει ΑΛΛΑ δεν χρεωνει ΤΙΠΟΤΑ.Οταν το ανεφερα στον κουμπαρο μου μου ειπε οτι δεν της πληρωνει γιατι ειναι μονο στην ΔΕΗ αυτες και ΟΧΙ στους αλλους παροχους.Νομιζω οτι δεν ισχυει αυτο και κανονικα πρεπει να τις πληρωσεις εκτος και αν πανε εφορια.Ξερει κανεις κατι;
    Σωστά νομίζεις και λάθος κάνει ο κουμπάρος σου αν νομίζει πως μόνο στη ΔΕΗ θα έχει τις ανταγωνιστικές χρεώσεις.Αν στο λογαριασμό του δεν εμφανίζονται αναλυτικά, ίσως είναι γιατί είναι σε κάποια προσφορά του τύπου 1€/μέρα, ή δεν ξέρω γω τι άλλο έχουν σκαρφιστεί. Το σίγουρο είναι πως κάποια στιγμή θα εμφανιστούν στο λογαριασμό του.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

Σελ. 72 από 1163 ΠρώτηΠρώτη ... 5262677071727374778292 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας