Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 493 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 473483488491492493494495498503513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.381-7.395 από 17507
  1. #7381
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού δε ζορίζεσαι δεν κατάλαβα γιατί δεν κάθεσαι στο ΓΝ1 , αφού δε λήγει , ούτε με χαρτιά θα μπλέκεις και λοιπές διαδικασίες ...
    γιατί λένε από την ΔΕΗ ότι πρέπει να αλλάξω πρόγραμμα καθώς θα καταργηθούν όλα αυτά τα Γ1 κτλ

  2. #7382
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί λένε από την ΔΕΗ ότι πρέπει να αλλάξω πρόγραμμα καθώς θα καταργηθούν όλα αυτά τα Γ1 κτλ
    δεν πρόκειται , είναι επιβολή της ΡΑΕ να έχει η ΔΕΗ προγράμματα με ρήτρες , αν βγάλει νέα προγράμματα με αναπροσαρμογές ίσως τα καταργήσει
    Βασικά και να τα καταργήσει θα σου έρθει ειδοποίηση οτι περνάς σε άλλο αν δεν στείλεις αίτημα μη αποδοχής , επομένως μη σκας, αυτόματα θα γίνει

  3. #7383
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Δεν γίνεται τίποτα αυτόματα, το Γ1 θα φάει ότι ρήτρα υπάρχει και δεν υπάρχει, τα νέα πακέτα είναι νέα συμβολαια αν δεν υπογράψει δεν γίνεται τίποτα. Θα συνεχίσει να χρεώνεται, ας κοιτάξει καλύτερα τι επιλογές έχει αλλιώς ας μην παραπονεθεί αν του έρθει κάνα 30αρι παραπάνω ο λογαριασμός από ότι πρέπει. 0.11 πληρώνει και τα άλλα είναι 0.105 και κάτω. Αν ο φίλος βαριέται η δεν έχει χρόνο μπορεί μέσα από το ebill να αλλάξει πρόγραμμα, αν δεν θέλει ας κοιτάξει και άλλες εταιρείες, πάντως αν μείνει αμέτοχος good luck, είναι σαν να μου λέτε εμένα, κάτσε στο protergia max 45 όπου έφαγα kwh 0.15 λόγω ΟΤΣ και πήγα τελευταία στιγμή στο fixed γιατί μετά από μια εβδομάδα η kwh στο εν λόγω πρόγραμμα ήταν διπλάσια με 12 ευρώ πάγιο.

  4. #7384
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται τίποτα αυτόματα, το Γ1 θα φάει ότι ρήτρα υπάρχει και δεν υπάρχει, τα νέα πακέτα είναι νέα συμβολαια αν δεν υπογράψει δεν γίνεται τίποτα.
    δεν είπα ποτέ οτι γίνεται αυτόματα , μόνο στην περίπτωση που δεν θα είναι εμπορικά διαθέσιμο το Γ1/ΓΝ1

  5. #7385
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού δε ζορίζεσαι δεν κατάλαβα γιατί δεν κάθεσαι στο ΓΝ1 , αφού δε λήγει , ούτε με χαρτιά θα μπλέκεις και λοιπές διαδικασίες ...
    Ρήτρα αναπροσαρμογής 79,75
    Εκαψα πολύ 3000 kw (2200 +800) λόγω καύσωνα τα κλιματιστικά δουλεύανε συνέχεια, λόγω τραυματισμού δεν έβγαινα από το σπίτι
    Το Γ1Ν

    Από δω και πέρα θα καίω τα μισά.

    Θα πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, εκείνο που με κολλάει λίγο είναι η δέσμευση και το αν σε 4 μήνες πέσουν οι τιμές εγώ θα είμαι στις ακριβές.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #7386
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    170347/21999
    ISP
    Vodafone - VDSL2 35B
    Router
    Vodafone Η268Q
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρήτρα αναπροσαρμογής 79,75
    Εκαψα πολύ 3000 kw (2200 +800) λόγω καύσωνα τα κλιματιστικά δουλεύανε συνέχεια, λόγω τραυματισμού δεν έβγαινα από το σπίτι
    Το Γ1Ν

    Από δω και πέρα θα καίω τα μισά.

    Θα πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, εκείνο που με κολλάει λίγο είναι η δέσμευση και το αν σε 4 μήνες πέσουν οι τιμές εγώ θα είμαι στις ακριβές.
    Εγώ θα άλλαζα (έχω ήδη κάνει αίτηση από Elpedison σε ΔΕΗ Online, περιμένω, με έχουν γράψει λίγο στο EContract). Το αν θα πέσουν η τιμές κανείς δεν μπορεί να το ξέρει, προσωπικά πιστέυω ότι δεν θα πέσουν κατά πολύ για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσεις, το ίδιο μπορεί να πει κάποιος πχ αν βάλεις φθηνό πρόγραμμα και έχει ρήτρα (τα περισσότερα φθήνα πάντα έχουν ρήτρα και σε δεσμέυουν με συμβόλαια) και όντως πέσουν η τιμές σε 4 μήνες και ξαφνικά, στο 8μήνο ,εκτοξέυονται η τιμές πάλι, εκεί θα είσαι πάλι δεσμευμένος και η αποχωρησή σου θα κοστίσει βαριά.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fearhome21 : 23-09-21 στις 03:19.

  7. #7387
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, εκείνο που με κολλάει λίγο είναι η δέσμευση και το αν σε 4 μήνες πέσουν οι τιμές εγώ θα είμαι στις ακριβές.
    αν δε θες δέσμευση δες της voltera
    βασικά συμπλήρωσε ετήσιες κιλοβατώρες στο excel της υπογραφής μου
    έχει κανα 2 ακόμα με νορμαλ χρεώσεις ,βέβαια καμία σχέση γενικά με πριν τον Ιούνιο

  8. #7388
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον είμαι από τους τυχερούς που πρόλαβαν το προηγούμενο fixed της protergia
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  38,4 KB 
ID: 230955
    Δύο απορίες: Η αυξημένη τιμή κιλοβατώρας αν ξεπεράσεις τις 2000 ισχύει μόνο αν το ημερήσιο ξεπεράσει τις 2000 όχι η συνολική κατανάλωση, σωστά; (τουλάχιστον τόσα χρόνια αυτό θυμάμαι ότι ίσχυε με ΔΕΗ)
    Επίσης στην protergia νομίζω ότι την αυξημένη τιμή την εφάρμοζαν μόνο στις κιλοβατώρες που ήταν πάνω από τις 2000 (π.χ. 2400 ημέρας γίνονταν 2000 x τη χαμηλή + 400 x την αυξημένη τιμή).
    Κάπου νομίζω είδα ότι το αλλάξαν αυτό και τώρα θα εφαρμόζουν την αυξημένη στο σύνολο των κιλοβατώρων της ημερήσιας κατανάλωσης; Ισχύει και στο δικό μου συμβόλαιο αυτό άραγε;

    Επίσης φίλε @Korakios, μια ερώτηση:
    Συνάδελφος έχει το προηγούμενο της Πρωτέργειας με τον ΟΤΣ
    Στο εξέλ (του έδωσα το ημερήσιο γιατί δεν έχει νυχτερινό μετρητή), εκεί που λέει "το πρόγραμμά σας", θα βάλει την τρέχουσα κατανάλωσή του, ΟΚ. Αλλά το τρέχων πρόγραμμά του έχει ΟΤΣ. Αυτό πως μπορεί να το υπολογίσει ώστε να δει το όφελος ενός fixed σε σχέση με αυτό που έχει; Εν ολιγοις αυτός έχει το μαξ με τα 45% έκπτωση και θέλει να δει τι διαφορά έχει αν πάει στο (τρεχον) fixed της πρωτέργεια. Ελπίζω να έγινα κατανοητός

  9. #7389
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν πρόκειται , είναι επιβολή της ΡΑΕ να έχει η ΔΕΗ προγράμματα με ρήτρες , αν βγάλει νέα προγράμματα με αναπροσαρμογές ίσως τα καταργήσει
    Βασικά και να τα καταργήσει θα σου έρθει ειδοποίηση οτι περνάς σε άλλο αν δεν στείλεις αίτημα μη αποδοχής , επομένως μη σκας, αυτόματα θα γίνει
    ΟΚ σας ευχαριστώ

    Θα δω τι θα κάνω ή θα κάτσω στο Γ1Ν ή θα αλλάξω πρόγραμμα

    σε άλλο πάροχο δεν παίζει να πάω (στην εταιρεία που εργάζομαι όπως γνωρίζετε συνεργαζόμαστε με όλους τους παρόχους οπότε ξέρω τα προγράμματα τους , τα + και τα - τους και φυσικά τι παίζει με τα λογιστήρια κτλ...) μπορεί να είναι πιο "φτηνοί" αλλά αν είναι το νευρικό μου σύστημα να χτυπήσει κόκκινα άστο καλύτερα...ενδεικτικά θα αναφέρω ELPEDISON - PROTERGIA - WATT & VOLT - ΗΡΩΝ

  10. #7390
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί να είναι πιο "φτηνοί" αλλά αν είναι το νευρικό μου σύστημα να χτυπήσει κόκκινα άστο καλύτερα...ενδεικτικά θα αναφέρω ELPEDISON - PROTERGIA - WATT & VOLT - ΗΡΩΝ
    δεν είναι τόσο θέμα πάροχου όσο συγκεκριμένα προγράμματα που βαράνε ρήτρες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν ολιγοις αυτός έχει το μαξ με τα 45% έκπτωση και θέλει να δει τι διαφορά έχει αν πάει στο (τρεχον) fixed της πρωτέργεια. Ελπίζω να έγινα κατανοητός
    κοίτα , δε γίνεται σύγκριση κυμαινόμενου με σταθερό . Τώρα τα κυμαινόμενα έχουν συνήθως 0,16-0,17 τελική . Στο τετράμηνο απο 1/9 παίζει η κρατική επιδότηση (βέβαια μέχρι 300kw/μήνα) που είναι 0,03
    μπορεί να δει πόσο του βγήκε ακριβώς η τελική ,κάνοντας € που χρεώθηκε απο τις κιλοβατώρες που έκαψε συν την ρήτρα και το σύνολο δια τη συνολικές κιλοβατώρες
    σε αυτό το νούμερο ας αφαιρέσει 0,03 (και με την προοπτική οτι θα ισχύει συνέχεια η επιδότηση και δε θα αυξηθεί(αυξήθηκε) αλλά ούτε θα πέσει η χοντρικη)
    αν του βγαίνει πχ 0,07 τότε το προσθέτεις στις αρχικές τιμές μέρας και νύχτας και τα βάζει στο "Πρόγραμμά σας"

  11. #7391
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    THOMSON TG585v7
    SNR / Attn
    7,0(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα
    Ήθελα να ρωτήσω τώρα που η ΔΕΗ κάνει αναπροσαρμογή τιμολογιακής πολιτικής κ εγώ που έχω συμβόλαιο για κάνα χρόνο ακόμα εκεί, μπορώ να φύγω και να πάω σε εναλλακτικό χωρίς να πλήρωσω κάποια ρήτρα;

  12. #7392
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Ήθελα να ρωτήσω τώρα που η ΔΕΗ κάνει αναπροσαρμογή τιμολογιακής πολιτικής κ εγώ που έχω συμβόλαιο για κάνα χρόνο ακόμα εκεί, μπορώ να φύγω και να πάω σε εναλλακτικό χωρίς να πλήρωσω κάποια ρήτρα;
    είναι αορίστου τα Γ1/ΓΝ1 χωρίς δέσμευση

  13. #7393
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Thanks μαν!
    Βασικά σαν πρώτη δοκιμή, μιας και του ήρθε ο τελευταίος εκκαθαριστικός με ΟΤΣ €101/MWh, βάλαμε την τιμή της protergia στο 0.0607 (υπολογίζοντας και την έκπτωση μιας και πληρώνει εγκαίρως)
    Στις 6 MWh σαν ετήσια κατανάλωση χοντρικά λοιπόν, βγαίνουν επιπλέον €600 ΟΤΣ
    Το ρεύμα βγαίνει 385 και ο ΟΤΣ 600..!!!

    To αποτέλεσμα ήταν ότι με εξαίρεση το ΗΡΩΝ only home plus, όλα τα άλλα βγαίνουν φτηνότερα.

  14. #7394
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    THOMSON TG585v7
    SNR / Attn
    7,0(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι αορίστου τα Γ1/ΓΝ1 χωρίς δέσμευση
    Έχω το home enter ????

  15. #7395
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το home enter ????
    γιατί έχεις αναπροσαρμογή σε αυτό ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks μαν!
    Βασικά σαν πρώτη δοκιμή, μιας και του ήρθε ο τελευταίος εκκαθαριστικός με ΟΤΣ €101/MWh, βάλαμε την τιμή της protergia στο 0.0607 (υπολογίζοντας και την έκπτωση μιας και πληρώνει εγκαίρως)
    Στις 6 MWh σαν ετήσια κατανάλωση χοντρικά λοιπόν, βγαίνουν επιπλέον €600 ΟΤΣ
    Το ρεύμα βγαίνει 385 και ο ΟΤΣ 600..!!!

    To αποτέλεσμα ήταν ότι με εξαίρεση το ΗΡΩΝ only home plus, όλα τα άλλα βγαίνουν φτηνότερα.
    ΟΤΣ €101/MWh, είναι +0,101 άρα τελική 0,1617 (τόσο βγαίνουν 0,16-0,17)
    μείον την κρατική επιδότηση (που δεν τον καλύπτει όλες τις κιλοβατώρες) ,πάει στην καλύτερη

    0,1317

    αυτό βάζεις σαν τιμή κιλοβατώρας

    Λογικά για efa είναι όσο προλαβαίνει φυσικά
    Επίσης δες στο excel πόσα χάνει επειδή δεν έχει νυχτερινό , να κάνει σήμερα αίτηση

Σελ. 493 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 473483488491492493494495498503513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας