Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 494 από 1175 ΠρώτηΠρώτη ... 474484489492493494495496499504514 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.396-7.410 από 17620
  1. #7396
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    THOMSON TG585v7
    SNR / Attn
    7,0(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί έχεις αναπροσαρμογή σε αυτό ?
    Δεν γνωρίζω να πω την αλήθεια και ψάχνω το θέμα. Επιπλέον ένας πωλητής εναλλακτικού παρόχου λέει ότι σε περίπτωση αναπροσαρμογής τιμής σε σχέση με αυτή που έχεις υπογράψει στο συμβόλαιο σου μπορείς μέσα σε ένα μήνα να φύγεις και να πας σε άλλον πάροχο. Επειδή δεν το γνωρίζω ρωτάω.

  2. #7397
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω να πω την αλήθεια και ψάχνω το θέμα. Επιπλέον ένας πωλητής εναλλακτικού παρόχου λέει ότι σε περίπτωση αναπροσαρμογής τιμής σε σχέση με αυτή που έχεις υπογράψει στο συμβόλαιο σου μπορείς μέσα σε ένα μήνα να φύγεις και να πας σε άλλον πάροχο. Επειδή δεν το γνωρίζω ρωτάω.
    δεν έχεις αναπροσαρμογή
    Στα αναπροσαρμογής εννοείται οτι μπορείς να φύγεις ακόμα και με δέσμευση μιας και η ρήτρα αποχώρησης προβλέπεται μόνο σε σταθερά προγράμματα
    Είναι οδηγία της ΡΑΕ , βγήκε και πρόσφατη απόφαση του ΣτΚ για τέτοια περίπτωση

  3. #7398
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί έχεις αναπροσαρμογή σε αυτό ?

    - - - Updated - - -



    ΟΤΣ €101/MWh, είναι +0,101 άρα τελική 0,1617 (τόσο βγαίνουν 0,16-0,17)
    μείον την κρατική επιδότηση (που δεν τον καλύπτει όλες τις κιλοβατώρες) ,πάει στην καλύτερη

    0,1317

    αυτό βάζεις σαν τιμή κιλοβατώρας

    Λογικά για efa είναι όσο προλαβαίνει φυσικά
    Επίσης δες στο excel πόσα χάνει επειδή δεν έχει νυχτερινό , να κάνει σήμερα αίτηση
    Thanks και πάλι!

    Ναι του έχω πει για το νυχτερινό και δεν μπορούσε γιατί κάποιο μπέρδεμα έχει με τους μετρητές - δεν ξέρω ακριβώς τι - αλλά το έχει στα υπόψη

    - - - Updated - - -

    Μίλησε και με πρωτεργεια του είπαν για το fixed και 70 ευρώ πέναλτι για να φύγει..
    Κοιτάει τώρα για efa, δεη myhome online και Voltera 360..
    Αχ, αρχές Αυγούστου που του είπα να τους πάρει για να τον αλλάξουν, δε με άκουσε..
    Και 70άρι να ήταν το πέναλτι θα ρεφάριζε από το λιγότερο ΟΤΣ και θα προλάβαινε και το fixed της πρωτέργειας που όπως τα βλέπω τώρα είναι "μην το πεις ούτε του παππά"..

  4. #7399
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μίλησε και με πρωτεργεια του είπαν για το fixed και 70 ευρώ πέναλτι για να φύγει..
    Το καλοκαίρι έδιναν το fix με 0.088 χωρίς πέναλτυ.

    Τώρα ανεβάσανε το fix https://www.protergia.gr/el/protergi...B5%CF%81%CE%BF και θα του βάλουν και πέναλτυ; Μακριά.

  5. #7400
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μακριά κι αλάργα που λένε και στο χωριό μου...
    Πεναλτι θα του βάλουν αν πάει σε άλλο πάροχο. Αλλά τέτοιο που είναι το τρέχον fixed συμφέρει να τα δώσεις και να πας αλλού.

  6. #7401
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακριά κι αλάργα που λένε και στο χωριό μου...
    Πεναλτι θα του βάλουν αν πάει σε άλλο πάροχο. Αλλά τέτοιο που είναι το τρέχον fixed συμφέρει να τα δώσεις και να πας αλλού.
    ρήτρα αποχώρησης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα αναπροσαρμογής εννοείται οτι μπορείς να φύγεις ακόμα και με δέσμευση μιας και η ρήτρα αποχώρησης προβλέπεται μόνο σε σταθερά προγράμματα
    Είναι οδηγία της ΡΑΕ , βγήκε και πρόσφατη απόφαση του ΣτΚ για τέτοια περίπτωση
    αν θέλει κάποιος να αμφισβητήσει και ρήτρα αναπροσαρμογής και αποχώρησης ας ποστάρει εδω

  7. #7402
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρήτρα αποχώρησης
    Για σπάστα και ξαναρίχτα, γιατί είμαι και λίγο βλάκας μ' αυτα...
    Αυτός ήταν σε πρόγραμμα που είχε ΟΤΣ και τώρα φεύγει από πρωτεργεια. Τους ρώτησε λοιπόν τι σημαίνει το "πάω σε άλλο πάροχο" μιας και είχε ακόμη 14 μήνες για να λήξει το 2ετες συμβόλαιο.
    Του είπαν λοιπόν θα πληρώσει 70 ευρώ για το "σπάσιμο" του συμβολαίου..
    Μου λες λοιπόν ότι με οδηγία της ΡΑΕ, αν θες να φύγεις από πρόγραμμα με ΟΤΣ, ΔΕΝ πρέπει να πληρώσεις πέναλτι (ρήτρα αποχώρησης);;
    Παρόλο που το συμβόλαιό του ενδεχομένως το λέει;

    Για πες, για πες..

  8. #7403
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σπάστα και ξαναρίχτα, γιατί είμαι και λίγο βλάκας μ' αυτα...
    Αυτός ήταν σε πρόγραμμα που είχε ΟΤΣ και τώρα φεύγει από πρωτεργεια. Τους ρώτησε λοιπόν τι σημαίνει το "πάω σε άλλο πάροχο" μιας και είχε ακόμη 14 μήνες για να λήξει το 2ετες συμβόλαιο.
    Του είπαν λοιπόν θα πληρώσει 70 ευρώ για το "σπάσιμο" του συμβολαίου..
    Μου λες λοιπόν ότι με οδηγία της ΡΑΕ, αν θες να φύγεις από πρόγραμμα με ΟΤΣ, ΔΕΝ πρέπει να πληρώσεις πέναλτι (ρήτρα αποχώρησης);;
    Παρόλο που το συμβόλαιό του ενδεχομένως το λέει;

    Για πες, για πες..
    https://rae.gr/wp-content/uploads/20...CE%97-409-.pdf
    σ.20
    απόφαση ΣτΚ
    http://www.synigoroskatanaloti.gr/do...%B7-Volton.pdf

    Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
    Και
    Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email
    τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
    την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
    και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς και το πόσο επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
    επιστροφή όλου του ποσού
    και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

    Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

    Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

    Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

    - - - Updated - - -

    Επίσης δεν το παίζεις δικηγόρος με το να αναφέρεις οδηγίες ΡΑΕ και προηγούμενες αποφάσεις....

  9. #7404
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ' ωραίος λέμε!!!
    Θα τον ενημερώσω για αυτά που μου λες εδώ και ας αποφασίσει να κάνει ότι θέλει..

    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

  10. #7405
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    170347/21999
    ISP
    Vodafone - VDSL2 35B
    Router
    Vodafone Η268Q
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου έχουν σπάσει τα νεύρα, στις 15/9/ έκανα αίτηση online αλλαγής παρόχου σε ΔΕΗ MyHomeOnline, με πήραν τηλέφωνο στις 17/9 για να μου πουν ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η αίτηση επειδή υπάρχουν πολλή παλιά χρέη στην παροχή σε άλλο ονόμα, τους ρωτάω ε και? ενοικιαστής είμαι εγώ με διαφορετικό ΑΦΜ, έχω και συμβόλαιο αν θέλετε που δείχνη ότι έχω μπει μέσα ΜΕΤΑ από τα χρεη, γιατί να υπάρχει πρόβλημα? και μου απαντάει έτσι είναι η πολιτική μας, πρέπει να γίνει τακτοποιήση οφειλής, με διακανονισμό η εξόφληση, έχετε 3 εργάσιμες ημέρες, όταν ολοκληρώσετε, να μας στείλετε Email και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας. Πήγα κατευθείας και μίλησα με την σπιτονοικοκύρα, της έδωσα χρήματα για να κάνει διακονισμό γιατί δεν είχε. Ολοκλήρωσε τον διακανονισμο την δευτέρα και έστειλα Email, από τότε, δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο και έχουν περάσει η 3 εργάσιμες μέρες! παίρνω εγώ στο 800-900-1000 και δεν βγάζω άκρη (λόγω EContract).

    Λογικά έχουν πολλές αιτήσης αλλά πολλές αιτήσης δεν σημαίνει ο κάθε ένας θα γίνει πελάτης ΔΕΗ, πρέπει να βάζουν προτεραιότητα στα Emails και όχι στης αιτήσης εφόσων σε αυτό το στάδιο είσαι πιο κοντά να γίνεις πελάτης.

  11. #7406
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fearhome21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχουν σπάσει τα νεύρα, στις 15/9/ έκανα αίτηση online αλλαγής παρόχου σε ΔΕΗ MyHomeOnline, με πήραν τηλέφωνο στις 17/9 για να μου πουν ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η αίτηση επειδή υπάρχουν πολλή παλιά χρέη στην παροχή σε άλλο ονόμα, τους ρωτάω ε και? ενοικιαστής είμαι εγώ με διαφορετικό ΑΦΜ, έχω και συμβόλαιο αν θέλετε που δείχνη ότι έχω μπει μέσα ΜΕΤΑ από τα χρεη, γιατί να υπάρχει πρόβλημα? και μου απαντάει έτσι είναι η πολιτική μας, πρέπει να γίνει τακτοποιήση οφειλής, με διακανονισμό η εξόφληση, έχετε 3 εργάσιμες ημέρες, όταν ολοκληρώσετε, να μας στείλετε Email και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας. Πήγα κατευθείας και μίλησα με την σπιτονοικοκύρα, της έδωσα χρήματα για να κάνει διακονισμό γιατί δεν είχε. Ολοκλήρωσε τον διακανονισμο την δευτέρα και έστειλα Email, από τότε, δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο και έχουν περάσει η 3 εργάσιμες μέρες! παίρνω εγώ στο 800-900-1000 και δεν βγάζω άκρη (λόγω EContract).

    Λογικά έχουν πολλές αιτήσης αλλά πολλές αιτήσης δεν σημαίνει ο κάθε ένας θα γίνει πελάτης ΔΕΗ, πρέπει να βάζουν προτεραιότητα στα Emails και όχι στης αιτήσης εφόσων σε αυτό το στάδιο είσαι πιο κοντά να γίνεις πελάτης.

    το ενοικιαστήριο δε το έστειλες με την αίτηση ?

    τέλος πάντως , ξαναπάρε τηλέφωνο ,πέτυχες υπάλληλο
    για τα δημοτικά τέλη θα αναλάβει ο δήμος να τα εισπράξει απο τον προηγούμενο
    το ίδιο και τις οφειλές του ρεύματος η ΔΕΗ πρέπει να κινηθεί για την αποπληρωμή απο τον προηγούμενο
    κάνε τώρα εγγραφή
    https://my.rae.gr/
    αίτημα - παράπονο

    - - - Updated - - -

    τώρα είδα οτι έδωσες και λεφτά να κάνει διακανονισμό η ιδιοκτήτρια .... αυτή τα χρωστούσε ?

  12. #7407
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    170347/21999
    ISP
    Vodafone - VDSL2 35B
    Router
    Vodafone Η268Q
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το ενοικιαστήριο δε το έστειλες με την αίτηση ?
    Δεν μου το ζήτησε η πλατφόρμα EContract, αλλά ούτε ο υπάλληλος που εποικοινώνησε μαζί μου να με ενημερώσει ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η αίτηση λόγο χρέους στην παροχή. Οπότε δεν έστειλα...

    τώρα είδα οτι έδωσες και λεφτά να κάνει διακανονισμό η ιδιοκτήτρια .... αυτή τα χρωστούσε ?
    Ναί, είχε την παροχή στο ονομά της πολύ παλιά και της άφησε ένας ενοικιαστής τεράστιο χρέος, κάπου στα 1000 ευρώ (στο δικό της ΑΦΜ).

  13. #7408
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fearhome21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναί, είχε την παροχή στο ονομά της πολύ παλιά και της άφησε ένας ενοικιαστής τεράστιο χρέος, κάπου στα 1000 ευρώ (στο δικό της ΑΦΜ).
    έπαθε και έμαθε δυστυχώς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fearhome21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου το ζήτησε η πλατφόρμα EContract, αλλά ούτε ο υπάλληλος που εποικοινώνησε μαζί μου να με ενημερώσει ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η αίτηση λόγο χρέους στην παροχή. Οπότε δεν έστειλα...
    έπρεπε να κάνεις αίτηση τοπικά με το ενοικιαστήριο , τεσπα ελπίζω να προχώρησε και να φάνηκε ο διακανονισμός

  14. #7409
    Εγγραφή
    29-07-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα σημερα ηρθε ο λογαριασμος στο πατερα μου και οπως θα δειτε στη φωτο του πεταξαν ενα "προσαρμογη συμφωνα με το αρθρο 10.1 το οποιο απ οτι μου ειπε ηταν 5 ευρω και τωρα του ηρθε 61 και τον επομενο μηνα θα του ρθει 87,επισης του ειπαν οτι θα γινει σε ολους τους παροχους
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG-52747ea44a97a4fba6d051fdaa4e4a29-V.jpg  


  15. #7410
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gate7Delije Εμφάνιση μηνυμάτων
    του ειπαν οτι θα γινει σε ολους τους παροχους
    σιγά μην τον έλεγαν κάτι διαφορετικό
    Κατέβασε το excel της υπογραφης μου βάλε ετήσιες και διάλεξε μια απο τις 3 που μήναν

Σελ. 494 από 1175 ΠρώτηΠρώτη ... 474484489492493494495496499504514 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας