Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 341 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 321331336339340341342343346351361 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.101-5.115 από 17459
  1. #5101
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    σε λίγο καιρό λήγει το συμβόλαιο που έχω με κάποιον εναλλακτικό πάροχο και θα ήθελα να με συμβουλέψετε ποια εταιρία να επιλέξω για το νέο μου συμβόλαιο.

    δεν θέλω να μείνω στην εταιρία που έχω τώρα γιατί χρεώνει ΟΤΣ

    η ετήσια κατανάλωση είναι 12000 ΚWh και προτιμώ πάροχο χωρίς ΟΤΣ και με λογαριασμούς με αναλυτική παρουσίαση των χρεώσεων.

    σκέφτομαι την Ελιν, υπάρχει κάτι άλλο που μπορείτε να προτείνετε;;

  2. #5102
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε λίγο καιρό λήγει το συμβόλαιο που έχω με κάποιον εναλλακτικό πάροχο και θα ήθελα να με συμβουλέψετε ποια εταιρία να επιλέξω για το νέο μου συμβόλαιο.

    δεν θέλω να μείνω στην εταιρία που έχω τώρα γιατί χρεώνει ΟΤΣ

    η ετήσια κατανάλωση είναι 12000 ΚWh και προτιμώ πάροχο χωρίς ΟΤΣ και με λογαριασμούς με αναλυτική παρουσίαση των χρεώσεων.

    σκέφτομαι την Ελιν, υπάρχει κάτι άλλο που μπορείτε να προτείνετε;;
    Χωρις ΟΤΣ οι επιλογές είναι ΔΕΗ ή ΕΛΙΝ
    Θα έλεγα πας ελιν, συμβόλαια κλπ δεν έχει όποτε βλέπεις αν σου κάνει ή όχι.

  3. #5103
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων

    η ετήσια κατανάλωση είναι 12000 ΚWh και προτιμώ πάροχο χωρίς ΟΤΣ και με λογαριασμούς με αναλυτική παρουσίαση των χρεώσεων.
    Πόσο νυχτερινό πόσο ημερήσιο; Όπως και να'χει με τόσο μεγάλη κατανάλωση δε σε συμφέρει το Οικιακό της Ελίν.

    Θα πρέπει είτε να βάλεις το νυχτερινό 365 (2 χρόνια δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ), αλλά και πάλι θα πληρώνεις περισσότερο απ'το ΗΡΩΝ UP ή το Liberty Max της Watt&Volt (αυτά έχουν ΟΤΣ αλλά δεν έχουν δέσμευση).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 14-09-20 στις 20:37.

  4. #5104
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Δεν σαν νιώθω στο θέμα της δέσμευσης. Δηλαδή εκεί που είχατε 300 χρόνια ΔΕΗ και δεν μίλαγε κάνεις, τώρα τα 2 χρόνια δέσμευση είναι κάτι άξιο λόγου?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5105
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σαν νιώθω στο θέμα της δέσμευσης. Δηλαδή εκεί που είχατε 300 χρόνια ΔΕΗ και δεν μίλαγε κάνεις, τώρα τα 2 χρόνια δέσμευση είναι κάτι άξιο λόγου?
    Βεβαίως
    Όταν δεν έχεις εναλλακτική, η μόνη σου άλλη λύση είναι να μείνεις χωρίς ρεύμα

    Τώρα που έχεις εναλλακτικές, αν κακό κάτσουν θα τα λουστείς 2 χρόνια
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #5106
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος,εκκαθαριστικος λεει,αλλα εχει μετρησει 14 μερες μονο οκ

    Πως σας φαινεται,ειμαστε δικαιουχοι κοτ Α ,ειναι σωστα τα νουμερα?

    Επισης δεν θα επρεπε να μην εχει χρεωση για (ΔΕΔΔΗΕ) και διανομής
    (ΑΔΜΗΕ)?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020-09-14.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  70,9 KB 
ID: 218828
    VAMOS ARIS

  7. #5107
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    @blade ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ όλοι πληρώνουν. Εσύ δε θα πληρώνεις ΥΚΩ απο δω και πέρα.

  8. #5108
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    @blade ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ όλοι πληρώνουν. Εσύ δε θα πληρώνεις ΥΚΩ απο δω και πέρα.
    εδω -> https://www.idika.gr/kot/images/Docs...E%9F%CE%A4.pdf

    λεει αυτο -> 2. Η παρεχόμενη έκπτωση στην τιμή του ρεύματος (ανταγωνιστικό τιμολόγιο) 75 ευρώ/MWh και απαλλαγή από χρεώσεις χρήσης δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ) και διανομής (ΑΔΜΗΕ).



    edit και εδω -> https://www.deddie.gr/el/upiresies/e...io/timologisi/

    λεει το ιδιο -> Ειδικά οι δικαιούχοι Κ.Ο.Τ. Α απαλλάσσονται πλήρως και από τις χρεώσεις χρήσης συστήματος και από τις χρεώσεις χρήσης δικτύου για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας εντός των ορίων τετραμηνιαίας κατανάλωσης που τους αντιστοιχούν.

    οποτε @blade_ παρτους (τον παροχο σου) τηλεφωνο και ρωτα τους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tecate : 14-09-20 στις 22:36.

  9. #5109
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά οι δικαιούχοι Κ.Ο.Τ. Α απαλλάσσονται πλήρως και από τις χρεώσεις χρήσης συστήματος και από τις χρεώσεις χρήσης δικτύου για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας εντός των ορίων τετραμηνιαίας κατανάλωσης που τους αντιστοιχούν.
    Δεν το ήξερα αυτό.

    @blade σωστές είναι οι χρεώσεις σου. Έχεις χρεωθεί ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ και ΥΚΩ για τις 43kw που αφορούν αναλογικά την περίοδο που ήσουν ακόμα στο Οικιακό Τιμολόγιο.

    Για τις 58kw που αφορούν αναλογικά την περίοδο μετά την αίτηση του ΚΟΤ δεν έχεις χρεωθεί ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ,ΥΚΩ.

  10. #5110
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ekrepali τον εχω πληρώσει κανονικα Πριν την ληξη απλα ετσι οπως το έγραψα σε μπερδεψα...14/9/20 με. Εκδόθηκε ο καινούργιος Εκκαθαριστικος

  11. #5111
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ftwxos1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ekrepali τον εχω πληρώσει κανονικα Πριν την ληξη απλα ετσι οπως το έγραψα σε μπερδεψα...14/9/20 με. Εκδόθηκε ο καινούργιος Εκκαθαριστικος
    OK, thanks για τη διευκρίνιση. Κατ'αρχάς η έκπτωση συνέπειας πιστώνεται στους έναντι λογαριασμούς. Αν έχεις πληρώσει εμπρόθεσμα δε νομίζω να τη χάσεις, απλά θα τα πάρεις πίσω όλα μαζεμένα κάποια στιγμή. Τώρα για ποιο λόγο δεν σου έχει έρθει έναντι δε καταλαβαίνω. Μου κάνουν εντύπωση οι ημερομηνίες στις οποίες έχουν γίνει οι καταμετρήσεις. Παραμονή Πρωτοχρονιάς και Πρωτομαγιά; Μήπως στέλνεις μόνος σου τις μετρήσεις και γι'αυτό σου έρχονται συνέχεια εκκαθαριστικοί λογαριασμοί;

  12. #5112
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο νυχτερινό πόσο ημερήσιο; Όπως και να'χει με τόσο μεγάλη κατανάλωση δε σε συμφέρει το Οικιακό της Ελίν.

    Θα πρέπει είτε να βάλεις το νυχτερινό 365 (2 χρόνια δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ), αλλά και πάλι θα πληρώνεις περισσότερο απ'το ΗΡΩΝ UP ή το Liberty Max της Watt&Volt (αυτά έχουν ΟΤΣ αλλά δεν έχουν δέσμευση).
    περίπου 7200 KWh κανονικό και 4000 KWh νυχτερινό

    βασικά η συνολική κατανάλωση είναι περίπου 11000 KWh.

  13. #5113
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οχι δεν εχω στείλει ποτέ εγώ κατάμέτρηση... Οτι κανει ο δεδδηε

  14. #5114
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα
    έχω 2 ερωτήσεις.

    1. Αυτη τη στιγμή έχω στο μεταφέρει το ρεύμα του σπιτιού στην Electricon με το νυχτερινό 365 και αν και ακόμα δεν έχω πάρει εκκαθαριστικό δεν έχω κάποιο παράπονο.
    Είμαι σε νεα διόρωφη κατοικία και θέλουμε να αλλάξουμε την ΔΕΗ στο κοινόχρηστο. Ο γείτονας είναι στην ΔΕΗ και του έχω προτείνει να πάμε στη Electricon και συμφωνεί. Παρόλα αυτά σκεφτομαι μήπως δοκιμάσουμε και κάποιον άλλο πάροχο.
    Επειδή είναι νεόδμητο το οικημα δεν γνωρίζουμε τις ετήσιες kw-ωρες. Υπάρχει 1 ασανσερ, με μικρή χρήση (ο 1οσ δεν το χρησιμοποιεί σχεδόν ποτέ) + τα φώτα το βράδυ (3-4 led λαμπτήρες) και τον χειμωνα ο καυστήρας.
    Θεωρείτε από τις προσφορες που τρέχουν αυτό το διάστημα ότι αξίζει να δοκιμάσουμε κάποια άλλη εταιρία?
    Αν είναι να πάμε στην Ελίν να προτιμήσουμε το Ελιν οικιακό καλύτερα? (δεν νομίζω ότι θα έχουμε μεγάλη κατανάλωση)

    2.Γνωρίζει κανείς πως χρεώνονται οι λοιπές χρεώσεις (ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ,ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ)? Υπάρχει τρόπος να μειωθούν? πχ αν γίνεται μεγαλύτερη χρήση το βράδυ ?
    ή τα κόστη υπολογίζονται σε σχέση με τις κιλοβατώρες και οι ώρες δεν παίζουν ρόλο?

  15. #5115
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    έχω 2 ερωτήσεις.

    1. Αυτη τη στιγμή έχω στο μεταφέρει το ρεύμα του σπιτιού στην Electricon με το νυχτερινό 365 και αν και ακόμα δεν έχω πάρει εκκαθαριστικό δεν έχω κάποιο παράπονο.
    Είμαι σε νεα διόρωφη κατοικία και θέλουμε να αλλάξουμε την ΔΕΗ στο κοινόχρηστο. Ο γείτονας είναι στην ΔΕΗ και του έχω προτείνει να πάμε στη Electricon και συμφωνεί. Παρόλα αυτά σκεφτομαι μήπως δοκιμάσουμε και κάποιον άλλο πάροχο.
    Επειδή είναι νεόδμητο το οικημα δεν γνωρίζουμε τις ετήσιες kw-ωρες. Υπάρχει 1 ασανσερ, με μικρή χρήση (ο 1οσ δεν το χρησιμοποιεί σχεδόν ποτέ) + τα φώτα το βράδυ (3-4 led λαμπτήρες) και τον χειμωνα ο καυστήρας.
    Θεωρείτε από τις προσφορες που τρέχουν αυτό το διάστημα ότι αξίζει να δοκιμάσουμε κάποια άλλη εταιρία?
    Αν είναι να πάμε στην Ελίν να προτιμήσουμε το Ελιν οικιακό καλύτερα? (δεν νομίζω ότι θα έχουμε μεγάλη κατανάλωση)

    2.Γνωρίζει κανείς πως χρεώνονται οι λοιπές χρεώσεις (ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ,ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ)? Υπάρχει τρόπος να μειωθούν? πχ αν γίνεται μεγαλύτερη χρήση το βράδυ ?
    ή τα κόστη υπολογίζονται σε σχέση με τις κιλοβατώρες και οι ώρες δεν παίζουν ρόλο?
    Οι χρεώσεις οι μεγάλες στο κοινόχρηστο είναι από τα τετραγωνικά κλπ... εμείς έχουμε ρεύμα 20-30€ το μήνα σε πολυκατοικία σύγχρονη με 12 διαμερίσματα και 4 ορόφους και 30 λάμπες και μας έρχονται οι λοιπές χρεώσεις 130-150€!!! οπότε δεν έχει νόημα να πάμε κάπου αλλού να κερδίσουμε τι? 5€?

    Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 341 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 321331336339340341342343346351361 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας