Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 424 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 404414419422423424425426429434444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.346-6.360 από 17507
  1. #6346
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό επειδή από την αρχή έβλεπα να καταγράφεται δεν έκανα τίποτα. Το θεώρησα όπως είπα αυτονόητο.
    Έπρεπε , τέλος πάντως το πήρες γραμμή θα το διορθώσουν
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν θυμάμαι καλά είχα πληρώσει κάτι για την ενεργοποίηση ή πλήρωνα κάποιο πάγιο? δεν θυμάμαι..
    42 ευρώ είναι το ρολόι και η ενεργοποίησή του και η ΔΕΗ έχει μια μικρή επιβάρυνση στο πάγιο

  2. #6347
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ότι ο μετρητής είναι νέος ηλεκτρονικός και έχει διακριτή ένδειξη ημερήσιας και νυκτερινής κατανάλωσης, είναι παντελώς άσχετο αν για την συγκεκριμένη σύνδεση δεν είναι ενεργό το νυκτερινό τιμολόγιο.

    Θα πρέπει να το αιτηθεί (~42€ εφάπαξ κοστίζει) ο πελάτης στον ΔΕΔΔΗΕ (παλαιότερα στην ΔΕΗ) ή ο νέος πάροχος (για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος), για την ενεργοποίηση και κατ' επέκταση ξεχωριστή χρέωση στις καταναλώσεις. Αν όχι, τότε ο υπάλληλος του εργολάβου πρέπει να σημειώνει την συνολική κατανάλωση.

  3. #6348
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι ο μετρητής είναι νέος ηλεκτρονικός και έχει διακριτή ένδειξη ημερήσιας και νυκτερινής κατανάλωσης, είναι παντελώς άσχετο αν για την συγκεκριμένη σύνδεση δεν είναι ενεργό το νυκτερινό τιμολόγιο.
    Πρώτη φορά το ακούω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να το αιτηθεί (~42€ εφάπαξ κοστίζει) ο πελάτης στον ΔΕΔΔΗΕ (παλαιότερα στην ΔΕΗ) ή ο νέος πάροχος (για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος), για την ενεργοποίηση και κατ' επέκταση ξεχωριστή χρέωση στις καταναλώσεις. Αν όχι, τότε ο υπάλληλος του εργολάβου πρέπει να σημειώνει την συνολική κατανάλωση.
    Πάντως είχε και πιο μπροστά νυχτερινό , ή δεν έχω καταλάβει και εννοούσε σε άλλη παροχή.
    Μόνο μέσω ΔΕΔΔΗΕ γίνεται η αλλαγή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό επειδή από την αρχή έβλεπα να καταγράφεται δεν έκανα τίποτα. Το θεώρησα όπως είπα αυτονόητο.
    Για επαλήθευση , στο καινούριο σπίτι-παροχή είχες κάνει αίτηση για νυχτερινό ?

  4. #6349
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οχι δεν είχα κάνει. Είχα στο προηγουμενο σπίτι

  5. #6350
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν είχα κάνει. Είχα στο προηγουμενο σπίτι
    Άρα δεν έχεις νυχτερινό σύμφωνα με jkoukos , νόμιζα οτι τέτοιο μετρητή βάζουν μόνο για νυχτερινό.
    Επομένως έγινε λάθος στην προηγούμενη καταμέτρηση , μιλάς με ΔΕΔΔΗΕ...

    Καλό είναι να βάλεις νυχτερινό ,μιας και γλυτώνεις απο τις ρυθμιζόμενες κάποιο ποσό

  6. #6351
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Ολοι οι ηλεκτρονικοί μετρητές έχουν λειτουργία καταμέτρησης νύχτας. Για να την ενεργοποιήσουν οι ΔΕΔΔΗΕδες θέλουν 40 ευρώ

  7. #6352
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν απο λίγο, εκπρόσωπος του Ηρωνα μου έγραψε στο FB οτι "Το κόστος προμήθειας δημοσιεύεται στο Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας "
    Έψαξα αλλα δεν βρήκα τιμές φυσικού αερίου στο Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας. Μήπως ξέρει κάποιος που τις δημοσιεύουν;
    Μην παιδεύεσαι , κανονικά πρέπει να δημοσιεύεται στη σελίδα του Ηρών , κάποια στιγμή (είναι υποχρεωμένοι) θα το εφαρμόσουν .

  8. #6353
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    τους ρώτησα, έχουν μόνο την ημερήσια κατανάλωση, δεν έχουν αλλο νουμερο.





    Μάλιστα. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα ξεπεράσει τις 1600 kwh το 4μηνο άρα δεν με έχουν χρεώσει επιπλεόν. Αλλά την επόμενη φορά νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα αν δεν βγάλω άκρη τώρα.

    edit: Στα μειλ που έστελνα στον ΔΕΔΔΗΕ είχα επισυνάψει και την Ελιν για να είναι ενήμεροι. Με κάλεσαν πριν λίγο και μου είπαν ότι δεν είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό(!) και να μιλήσω με ΔΕΔΔΗΕ και για αυτό...
    Ρε παιδιά, πραγματικά πόσες γνώσεις πρέπει να έχει κανείς για να κάνει το παραμικρό δηλαδή? Που να γνωρίζω ότι πρέπει να ενεργοποιήσω την νυχτερινή τιμολόγηση όταν είμαι σε προγραμμα 365 νυχτερινό? τι να πω?
    Τέλος πάντως, τουλάχιστον ζήτησα από Ελιν αν μπορούν να με βοήθησουν να έρθω σε επικοινωνία με τον ΔΕΔΔΗΕ και είπαν ότι θα το προσπαθήσουν να διορθωθεί. Μόλις τους έστειλα και τις παραπάνω φωτογραφίες με τις σημερινές μετρήσεις του ρολογιου.
    Ελπίζω να λυθεί.

    Καλησπέρα..Για να μετρηθεί το νυχτερινό ρεύμα θα πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί και να έχει υπάρξει αίτηση του πελάτη στον Δεδδηε ότι θέλει και νυχτερινό τιμολόγιο..Ο καταμετρητής η ο τεχνικός που έρχεται για την ένδειξη αναγράφει μόνο αυτή που του ζητάει η εφαρμογή που έχει στο ταμπλετ..Δεν μπορεί να αναγράψει άλλη..Μόνο αν υπάρχει στην εφαρμογή του Δεδδηε ένδειξη για ημερήσιο και νυχτερινό τότε τα γράφει αναλυτικά.. Έχει ζητηθεί από τον Δεδδηε ενεργοποίηση του νυχτερινού;; Έχει κόστος 42 ευρώ..

  9. #6354
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    την ημερομηνια που γραφει ο παροχος σου οτι θα γινει η επομενη καταμετρηση να κατεβαινεις και να φωτογραφιζεις το ρολοι σου . Εναλλακτικα βαλτε καμερα που θα σκοπευει τα ρολογια και τσεκαρεις ........αν περασε ο εργολαβικος καταμετρητης του ΔΕΔΔΗΕ . Ο διαχειριστης της πολυκατοικιας να κοινοποιησει στον ΔΕΔΔΗΕ οτι στην ταδε πολυκατοικια υπαρχει καμερα ασφαλειας/καταγραφης ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα ρολογια ηλεκτρικου ρευματος και εχει γινει δηλωσης της .Το αυτο και για τα ρολογια ΕΥΔΑΠ /ΔΕΥΑ(πολη σου ) . Θα εκπλαγεις .....

  10. #6355
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    την ημερομηνια που γραφει ο παροχος σου οτι θα γινει η επομενη καταμετρηση να κατεβαινεις και να φωτογραφιζεις το ρολοι σου . Εναλλακτικα βαλτε καμερα που θα σκοπευει τα ρολογια και τσεκαρεις ........αν περασε ο εργολαβικος καταμετρητης του ΔΕΔΔΗΕ . Ο διαχειριστης της πολυκατοικιας να κοινοποιησει στον ΔΕΔΔΗΕ οτι στην ταδε πολυκατοικια υπαρχει καμερα ασφαλειας/καταγραφης ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα ρολογια ηλεκτρικου ρευματος και εχει γινει δηλωσης της .Το αυτο και για τα ρολογια ΕΥΔΑΠ /ΔΕΥΑ(πολη σου ) . Θα εκπλαγεις .....
    Νομίζω ότι απαγορεύεται αυτό...

  11. #6356
    Εγγραφή
    14-06-2017
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    η ελιν παιδια παλι αργησε να στειλει λογαριασμο η μου φενεται?

  12. #6357
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν είχα κάνει. Είχα στο προηγουμενο σπίτι
    Οι συνδέσεις ηλεκτρικού, νερού και αερίου, δεν έχουν φορητότητα όπως η τηλεφωνία.
    Αλλάζοντας σπίτι (ή διαμέρισμα ακόμη και στην ίδια οικοδομή), ξεχνάς ότι απολάμβανες μέχρι την τελευταία στιγμή και υποχρεωτικά κάνεις αίτηση νέας σύνδεσης με ότι υπηρεσίες θέλεις να έχεις.

  13. #6358
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    εντος της πολυκατοικιας και εφοσον γινει η σχετικη δηλωση ειναι ΝΟΜΙΜΟ ! Γενικη Συνελευση ιδιοκτητων ,υπογραφη απο ΟΛΟΥΣ το πρακτικο και τελος . Για λογους ασφαλειας της πολυκατοικιας και για ρευματοκλοπη .Καλημερα .

  14. #6359
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είμαι 3η ημέρα που προσπαθώ να επικοινωνήσω με ΔΕΔΔΗΕ (μειλ-τηλέφωνο κλπ) και δεν απαντάει κανείς.

  15. #6360
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι ο μετρητής είναι νέος ηλεκτρονικός και έχει διακριτή ένδειξη ημερήσιας και νυκτερινής κατανάλωσης, είναι παντελώς άσχετο αν για την συγκεκριμένη σύνδεση δεν είναι ενεργό το νυκτερινό τιμολόγιο.

    Θα πρέπει να το αιτηθεί (~42€ εφάπαξ κοστίζει) ο πελάτης στον ΔΕΔΔΗΕ (παλαιότερα στην ΔΕΗ) ή ο νέος πάροχος (για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος), για την ενεργοποίηση και κατ' επέκταση ξεχωριστή χρέωση στις καταναλώσεις. Αν όχι, τότε ο υπάλληλος του εργολάβου πρέπει να σημειώνει την συνολική κατανάλωση.
    Πολύ σωστά αυτά που λέει ο @jkoukos για ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (Γ1Ν) σε σχέση με ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ ο πελάτης πληρώνει 42 ευρώ έρχεται μετά συνεργείο του βάζει τον μετρητή που έχει δύο ενδείξεις (ημερήσιο/νυχτερινό) γίνεται η ενεργοποίηση του και ισχύει ο τιμοκατάλογος

    τώρα τι ισχύει με τους "εναλλακτικούς παρόχους ενέργειας" ...??? είναι λίγο μπέρδεμα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι απαγορεύεται αυτό...
    όχι αρκεί να έχεις την σχετική άδεια (τουλάχιστον τότε που έβγαινε από την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων) απαιτεί να γίνει Γ.Σ με τους ιδιοκτήτες να βάλουν την υπογραφή τους στο πρακτικό και τέλος

    τα ξέρω αυτά καθώς στην πολυκατοικία που είμαι ιδιοκτήτης και ήμουν διαχειριστής μέχρι 31/12/2019
    ήμουν αυτός που έβαλε κάμερες ασφαλείας σε εξωτερικούς/εσωτερικούς "κοινόχρηστους χώρους" της πολυκατοικίας σε συνδυασμό με φώτα ασφαλείας (με ανίχνευση κίνησης) έτσι υπάρχουν εξωτερικά της πολυκατοικίας - ταράτσα - σκάλα / ανελκυστήρα (κάθε όροφο) - είσοδο - λεβητοστάσιο - κλιμακοστάσιο

    έτσι καταγράφεται όποιος πάει στον χώρο που υπάρχουν τα ρολόγια/μετρητές της ΔΕΗ , όποιος πάει στο σημείο που υπάρχουν τα ρολόγια της ΕΥΔΑΠ , όποιος πάει στο σημείο που υπάρχει το παλιό χάλκινο τηλεφωνικό δίκτυο ή το νέο δίκτυο οπτικών ινών , στον λέβητα του καλοριφέρ/δεξαμενή πετρελαίου , στο κλιμακοστάσιο του ανελκυστήρα και φυσικά στον χώρο της υποδοχής που υπάρχει το εισερχόμενο ταχυδρομείο και φυσικά εκεί που υπάρχει το καταγραφικό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι οι ηλεκτρονικοί μετρητές έχουν λειτουργία καταμέτρησης νύχτας. Για να την ενεργοποιήσουν οι ΔΕΔΔΗΕδες θέλουν 40 ευρώ
    42 ευρώ είναι το κόστος (δεν έχει σημασία αν είναι από τους παλιούς μετρητές με τις δύο ενδείξεις ή ηλεκτρονικός)

Σελ. 424 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 404414419422423424425426429434444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας