Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 962 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 942952957960961962963964967972982 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.416-14.430 από 17534
  1. #14416
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ρήτρα είχε να κάνει αν θυμάμαι καλά με την ΟΤΣ
    Έχουμε εικόνα που βρίσκεται αυτή τη στιγμή η ΟΤΣ ??
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #14417
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ρήτρα είχε να κάνει αν θυμάμαι καλά με την ΟΤΣ
    Έχουμε εικόνα που βρίσκεται αυτή τη στιγμή η ΟΤΣ ??
    Καλή η ερώτηση σου, επίσης εγώ αναρωτιέμαι και κάτι άλλο, όλη αυτή η ανακατωσούρα στο ρεύμα από το '22 και μετά, τόσο με το χρηματιστήριο ενέργειας, όσο και με τον πόλεμο στην Ουκρανία όπου για τις τρελές τιμές της κιλοβατώρας "έφταιγε ο Πούτιν" κλπ σενάρια..., τώρα τα μέτρα στήριξης - τέλος πάντων τα όποια μέτρα πάρθηκαν - αποσύρονται στις 1/01/2024, δηλαδή αν αύριο μεθαύριο ας πούμε κλιμακωθεί και πάλι σε τρελό βαθμό ο πόλεμος εκεί, τι θα γίνει μετά; Πάλι θα έχουμε τρελές τιμές Ο.Τ.Σ και δε συμμαζεύεται;

  3. #14418
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    628
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Η εξέλιξη της Τιμής Εκκαθάρισης, (πρώην ΟΤΣ).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SMP.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  175,2 KB 
ID: 251281

    (Η δεύτερη εικόνα είναι ζουμ στην κάτω δεξιά γωνία του συνολικού γραφήματος.)

  4. #14419
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εξέλιξη της Τιμής Εκκαθάρισης, (πρώην ΟΤΣ).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SMP.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  175,2 KB 
ID: 251281

    (Η δεύτερη εικόνα είναι ζουμ στην κάτω δεξιά γωνία του συνολικού γραφήματος.)
    Κάνε μας την καρδιά περιβόλι
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #14420
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή η ερώτηση σου, επίσης εγώ αναρωτιέμαι και κάτι άλλο, όλη αυτή η ανακατωσούρα στο ρεύμα από το '22 και μετά, τόσο με το χρηματιστήριο ενέργειας, όσο και με τον πόλεμο στην Ουκρανία όπου για τις τρελές τιμές της κιλοβατώρας "έφταιγε ο Πούτιν" κλπ σενάρια..., τώρα τα μέτρα στήριξης - τέλος πάντων τα όποια μέτρα πάρθηκαν - αποσύρονται στις 1/01/2024, δηλαδή αν αύριο μεθαύριο ας πούμε κλιμακωθεί και πάλι σε τρελό βαθμό ο πόλεμος εκεί, τι θα γίνει μετά; Πάλι θα έχουμε τρελές τιμές Ο.Τ.Σ και δε συμμαζεύεται;
    Θεωρητικά δε θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Και για να εξηγηθώ:

    Ο λόγος που ανέβηκε η τιμή του ρεύματος ήταν το αέριο. Ο λόγος που ανέβηκε το αέριο είναι γνωστός, βλ. φυσικό αέριο από Ρωσία, Γερμανία που φαγώθηκε να εξαρτάτε όλη η Ευρώπη απ'τον Πούτιν, αγωγοί που ανατινάζονταν στην Βαλτική κτλ κτλ.
    Πλέον υπάρχει αρκετή μεγάλη επάρκεια σε Liquid Natural Gas, οπότε πρακτικά είναι δύσκολο να ανέβει η τιμή ξανά σε εκείνα τα ύψη. Από εκεί και πέρα, πρακτικά τώρα πληρώνουμε πολύ παραπάνω απ'ότι θα έπρεπε, διότι οι πάροχοι για να είναι σίγουροι πως δε θα έχουν ζημίες φουσκώνουν λίγο την τιμή που θα ανακοινώσουν για τον επόμενο μήνα. Θεωρητικά δηλαδή, αν παίζαμε όπως μέχρι πέρυσι, οι τιμές θα έπρεπε να ήταν πολύ χαμηλότερες.

  6. #14421
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά δε θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Και για να εξηγηθώ:

    Ο λόγος που ανέβηκε η τιμή του ρεύματος ήταν το αέριο. Ο λόγος που ανέβηκε το αέριο είναι γνωστός, βλ. φυσικό αέριο από Ρωσία, Γερμανία που φαγώθηκε να εξαρτάτε όλη η Ευρώπη απ'τον Πούτιν, αγωγοί που ανατινάζονταν στην Βαλτική κτλ κτλ.
    Πλέον υπάρχει αρκετή μεγάλη επάρκεια σε Liquid Natural Gas, οπότε πρακτικά είναι δύσκολο να ανέβει η τιμή ξανά σε εκείνα τα ύψη. Από εκεί και πέρα, πρακτικά τώρα πληρώνουμε πολύ παραπάνω απ'ότι θα έπρεπε, διότι οι πάροχοι για να είναι σίγουροι πως δε θα έχουν ζημίες φουσκώνουν λίγο την τιμή που θα ανακοινώσουν για τον επόμενο μήνα. Θεωρητικά δηλαδή, αν παίζαμε όπως μέχρι πέρυσι, οι τιμές θα έπρεπε να ήταν πολύ χαμηλότερες.
    Σαν την επάρκεια στις αποθήκες στο περσινό λάδι ένα πράγμα στη χώρα που κρατάει την τιμή χαμηλά ε? καλά θα πάει για μένα και αυτό...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #14422
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν την επάρκεια στις αποθήκες στο περσινό λάδι ένα πράγμα στη χώρα που κρατάει την τιμή χαμηλά ε? καλά θα πάει για μένα και αυτό...
    Απ' το στόμα μου το πήρες...

  8. #14423
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ρήτρα είχε να κάνει αν θυμάμαι καλά με την ΟΤΣ
    Έχουμε εικόνα που βρίσκεται αυτή τη στιγμή η ΟΤΣ ??
    ΜΤΑ Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς
    https://www.admie.gr/agora/enimeroti...ki-timi-agoras
    κοιτάς τη στήλη σύνολο

    Για την ΤΕΑ (MCP, AΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΔΟΗΜΕΡΗΣΙΑ ΑΓΟΡΑ) κοιτάς και εκεί
    https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures
    (αργεί να φορτώσει)

  9. #14424
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θενκς μαν !
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #14425
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν την επάρκεια στις αποθήκες στο περσινό λάδι ένα πράγμα στη χώρα που κρατάει την τιμή χαμηλά ε? καλά θα πάει για μένα και αυτό...
    Αν και offtopic, όση επάρκεια λαδιού και αν υπήρχε, τη ζημιά την έπαθες επειδή ο παγκόσμιος 1ος παραγωγός λαδιού (Ισπανία) είχε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ζημιές στην παραγωγή λαδιού οπότε η παγκόσμια ζήτηση χτύπησε κόκκινο. Ήταν επίσης άσχημη χρονιά για όλους, παράγοντας λιγότερο λάδι σε σχέση με τα προηγούμενα έτη, υπήρξαν πολλές φυσικές καταστροφές, και φυσικά έχεις ένα κράτος απών. Ο τούρκικος φερετζές έκλεισε τα σύνορα στο λάδι για να μείνει στη χώρα του. Εδώ, επειδή είναι και λάδι στο χρηματιστήριο, ανέβηκε η τιμή του επειδή έχει αγοραστεί και αρκετό από το εξωτερικό και το εξάγεις.
    Εξού και η τιμή που το αγοράζουμε σήμερα.

  11. #14426
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Ως μάλλον μη καλά διαβασμένος, πήγα σε elpedison green economy πριν από ένα σκάρτο μήνα.
    Τότε μου υποσχέθηκαν από τηλεφώνου 8 λεπτά την κιλοβατώρα, και μου εξήγησαν ότι δεν έχω υποχρέωση να παραμείνω υποχρεωτικά στην υπηρεσία, όποτε θέλω διακόπτω.
    Τώρα που βλέπω ότι το κόστος ανέβηκε πριν κλείσω μήνα στα 13.5 λεπτά, παρατηρώ ότι έφτιαξαν καινούριο πρόγραμμα με 8 λεπτά ανά κιλοβατώρα (economy plus). Και φυσικά τώρα που διαβάζω το συμβόλαιο βλέπω για διάρκεια ισχύος 2 έτη.

    Έχω δυνατότητα να ζητήσω να μεταφερθώ στο νέο τους πρόγραμμα; Το συμβόλαιο δεν γράφει κάτι για κόστος αποδέσμευσης, ή δεν το βλέπω. Τι παίζει εδώ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  12. #14427
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από schumifer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως μάλλον μη καλά διαβασμένος, πήγα σε elpedison green economy πριν από ένα σκάρτο μήνα.
    Τότε μου υποσχέθηκαν από τηλεφώνου 8 λεπτά την κιλοβατώρα, και μου εξήγησαν ότι δεν έχω υποχρέωση να παραμείνω υποχρεωτικά στην υπηρεσία, όποτε θέλω διακόπτω.
    Τώρα που βλέπω ότι το κόστος ανέβηκε πριν κλείσω μήνα στα 13.5 λεπτά, παρατηρώ ότι έφτιαξαν καινούριο πρόγραμμα με 8 λεπτά ανά κιλοβατώρα (economy plus). Και φυσικά τώρα που διαβάζω το συμβόλαιο βλέπω για διάρκεια ισχύος 2 έτη.

    Έχω δυνατότητα να ζητήσω να μεταφερθώ στο νέο τους πρόγραμμα; Το συμβόλαιο δεν γράφει κάτι για κόστος αποδέσμευσης, ή δεν το βλέπω. Τι παίζει εδώ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Ναι. Πάρτους τηλέφωνο και ζήτα να μεταβείς στο νέο πρόγραμμα.

  13. #14428
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από schumifer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως μάλλον μη καλά διαβασμένος, πήγα σε elpedison green economy πριν από ένα σκάρτο μήνα.
    Τότε μου υποσχέθηκαν από τηλεφώνου 8 λεπτά την κιλοβατώρα, και μου εξήγησαν ότι δεν έχω υποχρέωση να παραμείνω υποχρεωτικά στην υπηρεσία, όποτε θέλω διακόπτω.
    Τώρα που βλέπω ότι το κόστος ανέβηκε πριν κλείσω μήνα στα 13.5 λεπτά, παρατηρώ ότι έφτιαξαν καινούριο πρόγραμμα με 8 λεπτά ανά κιλοβατώρα (economy plus). Και φυσικά τώρα που διαβάζω το συμβόλαιο βλέπω για διάρκεια ισχύος 2 έτη.
    Σύμφωνα με το excel του Korakios, το πρόγραμμα αυτό είχε 0,08 τον ΣΕΠ και 0,135 τον ΟΚΤ.
    Αυτά είναι τα προβλήματα με ορισμένους παρόχους.

  14. #14429
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το excel του Korakios, το πρόγραμμα αυτό είχε 0,08 τον ΣΕΠ και 0,135 τον ΟΚΤ.
    Αυτά είναι τα προβλήματα με ορισμένους παρόχους.
    Παιδιά, οι περισσότεροι πάροχοι κάνουν το ίδιο πράγμα. Απ'τις μόνες εταιρίες που έχουν βγάλει ανταγωνιστικές χρεώσεις χωρίς να καταργήσουν παλιό πρόγραμμα και να βγάλουν καινούριο ή χωρίς να αυξήσουν το 1 πρόγραμμα για να βγάλουν και πάλι καινούριο, είναι η Φυσικό Αέριο αλλά με τα όποια προβλήματα που έχει η ίδια εταιρία πχ με τις καθυστερήσεις έκδοσης λογαριασμών.

    Και η ΔΕΗ απ'την άλλη δεν μπήκε σε αυτό το παιχνίδι, αλλά εκείνη μου χρεώνει 2πλάσια τη Κιλοβατώρα σε σχέση με τον ανταγωνισμό οπότε τι να την κάνω; Αν θέλει να γίνει μάγκας για μια ακόμη φορά, ας βγάλει και πάλι το Myhome Online / Enter στα 10 λεπτά, και όλοι πάλι εκεί θα τρέξουμε. Όσο όμως υπάρχει και αυτό το παιχνίδι αυτούς τους μήνες, ε δε γίνεται να μείνουμε ασυγκίνητοι. Όσοι απλά βαριούνται να παίξουν αυτό το παιχνίδι πολύ απλά πληρώνουν.

  15. #14430
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από schumifer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως μάλλον μη καλά διαβασμένος, πήγα σε elpedison green economy πριν από ένα σκάρτο μήνα.
    Τότε μου υποσχέθηκαν από τηλεφώνου 8 λεπτά την κιλοβατώρα, και μου εξήγησαν ότι δεν έχω υποχρέωση να παραμείνω υποχρεωτικά στην υπηρεσία, όποτε θέλω διακόπτω.
    Τώρα που βλέπω ότι το κόστος ανέβηκε πριν κλείσω μήνα στα 13.5 λεπτά, παρατηρώ ότι έφτιαξαν καινούριο πρόγραμμα με 8 λεπτά ανά κιλοβατώρα (economy plus). Και φυσικά τώρα που διαβάζω το συμβόλαιο βλέπω για διάρκεια ισχύος 2 έτη.

    Έχω δυνατότητα να ζητήσω να μεταφερθώ στο νέο τους πρόγραμμα; Το συμβόλαιο δεν γράφει κάτι για κόστος αποδέσμευσης, ή δεν το βλέπω. Τι παίζει εδώ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Παρτους χριστιανέ μου τηλέφωνο, έτσι θα γίνεται απο δω και πέρα, κάθε μήνα θα πηγαίνεις σε νεο συμβόλαιο για να μένεις στα 8 λεπτά. Απο την εξυπηρέτηση θα στο κάνουν με αποστολή email.
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

Σελ. 962 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 942952957960961962963964967972982 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας