Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 398 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 378388393396397398399400403408418 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.956-5.970 από 17280
  1. #5956
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, καταλαβαίνω τί λές Αυτό που λέω εγώ είναι ότι, αν ερμηνεύω σωστά το ΦΕΚ, η αλλαγή τρόπου υπολογισμού (που αυτόματα σου είχε δώσει το δικαίωμα να φύγεις) είναι διαφορετικό θέμα από το ότι η χρέωση καθαυτή της ρήτρας ΟΤΣ καθιστά άκυρη τη δέσμευση.
    Ενδιαφέρον !
    Επιτέλους ας λειτουργήσει και η απλή λογική.
    Δηλαδή πόσα πράγματα μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα ;
    Και χρονική δέσμευση με ρήτρα αποχώρησης και προσυμφωνημένη τιμή συνδεδεμένη με εμπροθεσμη εξόφληση και ρήτρα ΟΤΣ ;

    Δεν αρνούμαι ότι δύναται να υπάρχει μεταβλητή τιμή kWh στην αγορά και πώληση ηλεκτρικής ενέργειας.
    Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι ο συνδυασμός και μεταβλητής τιμής (η οποία πρακτικά είναι μόνο προς τα πάνω) και ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

  2. #5957
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Ισχύει, εν μέρει, θα το πω λίγο διαφορετικά: ειναι θεμιτή, πιστεύω, και η εφαρμογή της ρήτρας ΟΤΣ (με αναγκαία προϋπόθεση πως ο καταναλωτής το γνωρίζει και του είναι ξεκάθαρο). Αλλά αυτό πρέπει να δουλεύει και για τα δύο μέρη. Ανεβαίνει η τιμή στη χονδρική; Οκ, ας ανέβει και στη λιανικη γιατι έτσι κι αλλιώς αν γίνει καμμια στραβη κι εξακοντιστεί η τιμή της χονδρικής θα κλείσουν οι περισσότερες εταιρείες.

    Όμως: πέφτει η τιμή της χονδρική; πέφτει και η τιμή στο λογαριασμό μου. Τίμια πράγματα. Αυτό το "έπεσε η χονδρική και αλλάζω τα όρια για να μην δώσω επιστροφές" είναι... άστα να πάνε. Δηλαδή λίγο τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου;

  3. #5958
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τον προηγούμενο Μάρτιο, Απρίλιο, Μάιο Ιούνιο η τιμή χονδρικής ηλεκτρικής ενέργειας έπεσε σε ιστορικά χαμηλά επίπεδα. Αυτό συνέβη λόγω της κατάρρευσης της τιμής του πετρελαίου και της χαμηλής ζήτησης ενέργειας συνέπεια του lockdown.
    Ε, λοιπόν ουδεμία έκπτωση είδα στον λογαριασμό μου.
    Και αν αυτό δεν συνέβη στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα δεν θα συμβεί ποτέ.

    Ενπασει περίπτωση δεν είναι μόνο αυτό το θέμα μας.
    Το κυρίαρχο είναι ότι η μόνο η σταθερή και προσυμφωνημένη τιμή μπορεί να συνάδει με την ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.
    Θα έπρεπε να ισχύει το:
    Μεταβλητή τιμή = φεύγω όποτε θέλω αζημίως.

  4. #5959
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Εξαρτάται - και μία κυμαινόμενη τιμή θα ήταν αποδεκτή για δέσμευση, παίζουν πολλοί παράγοντες. Η μεταβλητά κυμαινόμενη τιμή είναι το πρόβλημα.

    Δηλαδή (ακραίο παράδειγμα) μπορεί να σου πει ο πάροχος, "έχω μεταβλητή τιμή η οποία ισούται με την τιμη χονδρικής". Αυτό σημαίνει ότι μπαίνει μέσα (κόστος κτήσης, λειτουργικά κτλ). Ε, νομίζω εκεί είναι σαφές πως μπορεί να έχει δέσμευση. Το "τώρα αλλάζει έτσι, μετά αλλάζει αλλιώς" είναι το προβληματικό.

  5. #5960
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μολις μιλησα με την NRG για το προγραμμα NRG SAVE 40% και μου ειπαν τηλεφωνικα οτι μπορω να μπω με το ΚΟΤ.
    Θα περιμενω φυσικα να μου το πουνε και γραπτως μιας και εχω στειλει email με τα δικαιολογητικα για να το προχωρησω.

    - - - Updated - - -

    update επειδη ζητησα γραπτως να μου το πουνε για το ΚΟΤ με ξανακαλεσαν στο τηλεφωνο και μου ειπαν οτι οι κλησεις καταγραφονται για οσα μου λενε και μου ανεφεραν ξανα οτι οποιος ειναι στο ΚΟΤ μπορει να παρει το προγραμμα.
    Διαβασα και το συμβολαιο το οποιο γραφει για ΟΤΣ αλλα με το fixed δεν θα υπαρχει καμια ρητρα.
    Δεν θα βαλω παγια εντολη και η εγγυηση ειναι 130 ευρω.Στους πρωτους 6 μηνες υπαρχει το BONUS TIME κι αν πληρωσεις εμπτοθεσμα τους λογαριασμους σου επιστρεφουν το 20% της εγγυησης.Αντιστοιχα στους 12 μηνες σου επιστρεφουν το 30% της εγγυησης.

  6. #5961
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    ΔΕΝ σου επιτρεπουν ΕΣΥ να καταγραψεις την τηλεφωνικη συνδιαλεξη . Υπαρχει διαφορα . Γνωμη μου : Το ΚΟΤ συμφερει στην ΔΕΗ μακροπροθεσμα .

  7. #5962
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.526
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωμη μου : Το ΚΟΤ συμφερει στην ΔΕΗ μακροπροθεσμα .
    Ούτε καν ... απλά μαθηματικά είναι

  8. #5963
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    καλημέρα σας,

    γνωρίζετε μήπως κάποια orion-services εξωτερική συνεργάτης της ΔΕΗ?

    κάνουν scam calls σε πελάτες ΔΕΗ;
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  9. #5964
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Με καλεσαν πριν λιγο να με ενημερωσουν οτι το προγραμμα NRG SAVE 40% ΔΕΝ ειναι για πελατες Κοινωνικου Τιμολογιου.
    Επικοινωνησα με email και με την mbc που ειναι συνεργατης της NRG και μου ειπαν οτι ΔΕΝ ειναι για πελατες Κοινωνικου Τιμολογιου.
    Δεν ξερουν τι τους γινεται ειναι η αληθεια.

    Περιμενω απο τον gtok34 μια επιβεβαιωση που εχει τα συμβολαια στα χερια του οπως ειπε οτι εγραφαν πως ειναι για πελατες ΚΟΤ.

    Απο την NRG μου προτειναν τηλεφωνικα το προγραμμα Electricity 4U επειδη ειμαι δικαιουχος ΚΟΤ.Τους ενημερωσα οτι το προγραμμα αλλα και η συμβαση των γενικων ορων δεν αναγραφει πουθενα οτι το προγραμμα Electricity 4U ειναι για δικαιουχους ΚΟΤ.Μου ειπαν οτι αυτο εχει αλλαξει και δεν εχει ενημερωθει ακομη το συστημα ωστε να γινουν οι απαραιτητες αλλαγες.Τους ειπα μολις το αλλαξουν να μ'ενημερωσουν.

    Τσαμπα η ταλαιπωρια με τοση σιγουρια που ειχαν αρχικα βαζοντας με να στελνω δικαιολογητικα.

  10. #5965
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Μετά από επικοινωνία με τη Volterra, μου επιβεβαίωσαν ότι δίνουν το Γ1 χωρίς ΟΤΣ, και το γράφει και στον τιμοκατάλογο που θα υπογράψει ο πελάτης.

  11. #5966
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.526
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από επικοινωνία με τη Volterra, μου επιβεβαίωσαν ότι δίνουν το Γ1 χωρίς ΟΤΣ, και το γράφει και στον τιμοκατάλογο που θα υπογράψει ο πελάτης.
    Κράξε τους λίγο αν έχεις όρεξη που στο site τους ακόμα μπερδεμένα τα έχουν ,εκτός αν περιμένουν θύματα που θα υπογράψουν το Γ1 με ρήτρα απο άγνοια...

  12. #5967
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtok34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε οσους παροχους πηγα η ειδα watt and volt protergia fysiko aerio kai alla , στα site τους το αναφερουν οτι οι πελατες με ΚΟΤ δεν εχουν ρητρα αναπροσαρμογης. Πριν λιγο το ειδα και στη Nova energy εδω δες το http://prntscr.com/wl29fd
    Eνδιαφέρον... θα το προτείνω σε πολύ κόσμο. Προσοχή όμως αν ξεπεράσετε την όριο κατανάλωσης... πληρώνετε την τιμή προμήθειας συν ΟΤΣ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την γνώριζα ως ύπαρξη αυτή τη ρήτρα ΟΤΣ αλλά δεν περίμενα να έχει τέτοιες μεγάλες επιπτώσεις.
    Δεν είχε γίνει σαφές ότι το ΟΤΣ μπορεί να κουρελιάσει αυτή την συμφωνία.
    Επίσης απόψεις του τύπου “δεν ήξερες περί ΟΤΣ όταν υπεγραφες ;;;” είναι κατά την άποψή μου σαθρές.
    Ένας μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να το παρακολουθήσει την ΟΤΣ
    Ενπασει περίπτωση η άποψη μου είναι ότι η παρακολούθηση και μόνο του ΟΤΣ είναι ανέφικτη.
    Είναι καταχρηστική η απαίτηση κατανόησης της.
    Γνώριζες για την ύπαρξη ΟΤΣ, δεν ήσουν σίγουρος για τις επιπτώσεις αλλά υπέγραψες πάραυτα.

    Συμφωνώ με τους υπόλοιπους... αν δεν είναι 100% σίγουρος γι'αυτό που υπογράφεις, τότε απλά δεν υπογράφεις.

    Εγώ πριν 4 χρόνια πήγα να ρυθμίσω δάνεια και κάρτες... όλα ωραία με τις δόσεις αλλά υπήρχαν όροι για κυμαινόμενο επιτόκιο της Τράπεζας της Ελλάδος αναπροσαρμοζόμενο με επιτόκιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας κλπ κλπ. Πήγα σε δικηγόρο πριν κάνω οτιδήποτε. Αν τώρα δεν είχα να πληρώσω θα πήγαινα στη τράπεζα να πω ότι είναι καταχρηστική η απαίτηση κατανόησης των επιτοκίων κι ότι ο διακανονισμός είναι άκυρος;

  13. #5968
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Γιατι οχι; Ξέρεις πόσες φορές έχουν καταπέσει καταχρηστικοί όροι τους οποίους έχουν υπογράψει πελάτες; Και στο χώρο της ενέργειας πόσες προσφυγές έχουν γίνει για υπογεγραμμένα συμβόλαια στις οποίες δικαιώθηκαν οι προσφεύγοντες;

    Γενικώς, το "υπέγραψες άρα τελείωσε" δεν ισχύει, όταν οι όροι είναι προβληματικοί. Στο συγκεκριμένο θέμα, έχει διατυπωθεί πολλάκις και στις δημόσιες διαβουλεύσεις της ΡΑΕ πως ο τρόπος υπολογισμού αλλά και το αποτέλεσμα της ρήτρας ΟΤΣ στο σύνολο του λογαριασμού δεν είναι σύννομα και σύμφωνα με τις προδιαγραφές που θέτει ο κανονισμός λειτουργίας της αγοράς και ο οποίος προβλέπει κατανοητές, σαφείς και απλές χρεώσεις.

    Και μια που ανέφερες τις τράπεζες... εκεί κι αν έχουν καταπέσει καταχρηστικοί όροι που έχουν υπογράψει πελάτες!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κράξε τους λίγο αν έχεις όρεξη που στο site τους ακόμα μπερδεμένα τα έχουν ,εκτός αν περιμένουν θύματα που θα υπογράψουν το Γ1 με ρήτρα απο άγνοια...
    ??

    Για το Σπίτι->Ηλεκτρική Ενέργεια->Σπίτι Μου V1, στον τιμοκατάλογο αναφέρει "1. H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Οριακής Τιμής Συστήματος ή από
    οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή."

  14. #5969
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.526
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το Σπίτι->Ηλεκτρική Ενέργεια->Σπίτι Μου V1, στον τιμοκατάλογο αναφέρει "1. H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Οριακής Τιμής Συστήματος ή από
    οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή."
    https://www.volterra.gr/gia-to-spiti...terra-home-v1/
    είναι καιρό έτσι και σελίδες πίσω

  15. #5970
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εσείς μια χαρά τα λέτε

    εμένα σήμερα η ΔΕΗ ειλικρινά κόντεψε να με αφήσει χωρίς τρίχα στο κεφάλι μου

    τον 12/2020 έκανα σύμβαση προμήθειας ρεύματος για ακίνητο που νοικιάζει η εταιρεία στην οποία εργάζομαι
    υπέθεσα σε εύλογο χρονικό διάστημα θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει αυτά που πρέπει...
    λάθος υπέθεσα...έτσι σήμερα με πήρε μια κυρία από την ΔΕΗ να μου πει ότι δεν έχουν μέτρηση και να καλέσω εγώ στο τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ να του ζητήσω να πάει να κάνει τις μετρήσει....

Σελ. 398 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 378388393396397398399400403408418 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας