Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 998 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 9789889939969979989991000100310081018 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.956-14.970 από 17534
  1. #14956
    Εγγραφή
    03-06-2015
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυκλοφορεί πρόγραμμα της ΕΛΠΕ με 1100 kWh δώρο αντί των 100 ευρώ (Smart) με 0,09
    Υπάρχει link?

  2. #14957
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το πιστεύεις δηλαδή;
    Όχι πως το χρηματιστήριο ενέργειας στην Ελλάδα καθορίζει την τιμή στην ακριβότερη μονάδα ώστε όλοι να αισχροκερδούν, με TTF<50€.., ακόμα και μέρες με έγχυση ΑΠΕ 50%+, οι τιμές πάλι στο θεό..
    Μετα να δεις πλάκα πού θα πάνε οι «μη τεχνικές απώλειες δικτύου», και με τα δικια τους..
    Μέχρι τώρα επιστρέφονταν η διαφορά τιμής , απο το νέο έτος επανέρχεται η χρέωση με την ακριβότερη μονάδα για να στηρίξουν την "πράσινη" ανάπτυξη

  3. #14958
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Παιδιά καλησπέρα μου ήρθε ένα μήνυμα από ηρων ότι με βάση ότι το κράτος θα πρέπει να μου αλλάξουν το πρόγραμμα και να με γυρίσουν στο home basic από το protect home που είμαι τώρα . Το θέμα είναι ότι μου έχει επιλογή αν παραμείνω στο πρόγραμμα αυτό και μάλιστα μου λέει για να με βοηθήσουν να καταλάβω στο πρόγραμμα που είμαι θα κερδίσω περίπου 10% πιο κάτω ενώ αν πάω στο άλλο θα είναι πιο ακριβό το ρεύμα . Όποτε ρωτάω εγώ υπάρχει κάποια παγίδα ; Γιατί του υποχρεώνει το κράτος να με γυρίσει στο home basic ; Μήπως αν επιλέξω να παραμείνω στο πρόγραμμα μου χάσω τις επιδοτήσεις που δίνει το κράτος μέσω του λογαριασμού κατευθείαν ; Γιατί ο ηρων μέσω του μηνύματος αυτού προσπαθεί να με πείσει να μείνω στο πρόγραμμα μου .

    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν το έγραψα σε λάθος θέμα .

  4. #14959
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί του υποχρεώνει το κράτος να με γυρίσει στο home basic ;
    έτσι αποφάσισαν για το "καλό" σου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως αν επιλέξω να παραμείνω στο πρόγραμμα μου χάσω τις επιδοτήσεις που δίνει το κράτος μέσω του λογαριασμού κατευθείαν ;
    τέλος οι επιδοτήσεις απο το νέο έτος (ευτυχώς)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ο ηρων μέσω του μηνύματος αυτού προσπαθεί να με πείσει να μείνω στο πρόγραμμα μου .
    δε θέλει να σε πείσει , στα πλαίσια διαφάνειας σου λέει τις διαφορές με Χ τιμή χοντρικής
    κατεβάζεις excel , πας στο φύλλο "αγνοήστε το" (είναι νωρίς ακόμα) , παίζεις με τιμές "ΤΕΑ" και βλέπεις τα νούμερα

  5. #14960
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι αποφάσισαν για το "καλό" σου



    τέλος οι επιδοτήσεις απο το νέο έτος (ευτυχώς)



    δε θέλει να σε πείσει , στα πλαίσια διαφάνειας σου λέει τις διαφορές με Χ τιμή χοντρικής
    κατεβάζεις excel , πας στο φύλλο "αγνοήστε το" (είναι νωρίς ακόμα) , παίζεις με τιμές "ΤΕΑ" και βλέπεις τα νούμερα
    Ε τότε να παραμείνω στο πρόγραμμα που είμαι γιατί βλέπω ότι είναι πιο χαμηλό από το home basic . Απλά ρώτησα μην κρύβεται κάτι άλλο από πίσω . Δηλαδή το καλό μου ππτ θέλει το κράτος πιο είναι αν πάω στο home basic .

  6. #14961
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τότε να παραμείνω στο πρόγραμμα που είμαι γιατί βλέπω ότι είναι πιο χαμηλό από το home basic . Απλά ρώτησα μην κρύβεται κάτι άλλο από πίσω . Δηλαδή το καλό μου ππτ θέλει το κράτος πιο είναι αν πάω στο home basic .
    τώρα διάβασα οτι είσαι στο protect home , για 1,5 χρόνο πλήρωνες τα διπλάσια πάντως δυστυχώς σε σχέση με άλλα προγράμματα (ακόμα και απο του Ηρών)
    κρίμα

    - - - Updated - - -

    Στο basic που σου έστειλαν , λόγω οτι θα είναι στην κατηγορία "πράσινων" , απλά θα ξέρεις 1η του μηνός με ποια τιμή θα χρεώνεσαι

  7. #14962
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messinia3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει link?
    Όχι, με τηλέφωνο από κινητό

  8. #14963
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι τώρα επιστρέφονταν η διαφορά τιμής , απο το νέο έτος επανέρχεται η χρέωση με την ακριβότερη μονάδα για να στηρίξουν την "πράσινη" ανάπτυξη
    Α ρε ΠΑΣΟΚΑΡΑ, όλα πράσινα.., πράσινος ήλιος, πράσινη ανάπτυξη, πράσινα τιμολόγια, πράσινα άλογα..

  9. #14964
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα διάβασα οτι είσαι στο protect home , για 1,5 χρόνο πλήρωνες τα διπλάσια πάντως δυστυχώς σε σχέση με άλλα προγράμματα (ακόμα και απο του Ηρών)
    κρίμα

    - - - Updated - - -

    Στο basic που σου έστειλαν , λόγω οτι θα είναι στην κατηγορία "πράσινων" , απλά θα ξέρεις 1η του μηνός με ποια τιμή θα χρεώνεσαι
    Μα θεωρητικά μου έβαλαν σύγκριση των προγραμμάτων και το basic είναι πιο ακριβό από το protect . Αρα μου προτείνουν να μείνω στο protect και να μην αποδεχτώ να γυρίσω στο basic

  10. #14965
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα θεωρητικά μου έβαλαν σύγκριση των προγραμμάτων και το basic είναι πιο ακριβό από το protect . Αρα μου προτείνουν να μείνω στο protect και να μην αποδεχτώ να γυρίσω στο basic
    άλλο , έγραψα , οτι τόσο καιρό στο protect πλήρωνες τζάμπα πολύ παραπάνω
    για το πράσινο έγραψα οτι απλά θα ξέρεις την τιμή , το οτι είναι ακριβότερο απο το protect δε σημαίνει οτι το protect είναι ιδανικό πρόγραμμα
    η συμβουλή μου για σένα είναι καλύτερα κλείσε σταθερό μιας και δεν το κατέχεις το θέμα

  11. #14966
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!

    Μετά από πάρα πολλά χρόνια στέλνω σχολιο στο adslgr.com, κ αυτό γιατί είμαι απόλυτα μπερδεμένος με τα χρώματα, τις χρεώσεις κ τις επικείμενες αλλαγές. Υπάρχει κάποιος μπούσουλας ώστε να δω τί με συμφέρει να επιλέξω στις 12/12 όπου κ λήγει το σταθερό που έχω στη ΔΕΗ MyHomeOnline. Τον προηγούμενο χειμώνα μεταξύ 11/22 κ 3/23 κατανάλωσα 1100Kwh την ημέρα και 560Kwh τη νύχτα, σύνολο 1660Kwh δλδ περίπου 415Kwh/μήνα.

  12. #14967
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο , έγραψα , οτι τόσο καιρό στο protect πλήρωνες τζάμπα πολύ παραπάνω
    για το πράσινο έγραψα οτι απλά θα ξέρεις την τιμή , το οτι είναι ακριβότερο απο το protect δε σημαίνει οτι το protect είναι ιδανικό πρόγραμμα
    η συμβουλή μου για σένα είναι καλύτερα κλείσε σταθερό μιας και δεν το κατέχεις το θέμα
    Ναι το κατάλαβα για αυτο κιόλας ρώτησα γιατί πληρώνω παραπάνω . Από που προκύπτει αυτό εφόσον για παράδειγμα το basic είναι πιο ακριβό από το protect . Αρα αν είχα basic τότε θα πλήρωνα παραπάνω .

    Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν το κατέχω το θέμα και με λογαριασμούς 60-70 ευρώ το μήνα μέσο όρο περίπου και με τόση ακρίβεια δεν το έψαξα παραπάνω εφόσον θεώρησα ότι είμαι καλα .

    Αλλα τώρα το ψάχνω γιατί ήρθε το μήνυμα αυτό και πρέπει να επιλέξω μην βάλω το basic και αρχίσω και βλέπω τίποτα 150 άρια το λιγότερο ή μην μείνω εκεί που είμαι και γίνει κάτι από 1/1/24 .

    Αν το κατείχα το θέμα δεν θα έμπαινα εδώ να ρωτήσω καμία συμβουλή

    - - - Updated - - -

    Αγαπητή/έ Πελάτη,

    Με την παρούσα θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε., ως Προμηθευτής ηλεκτρικής ενέργειας, υποχρεούται βάσει του Άρθρου 17 του Ν. 5066/2023 (ΦΕΚ Α΄ 188) για την υπαγωγή της παροχής σας -για κατανάλωση από την 1η Ιανουαρίου 2024- στο Ειδικό Τιμολόγιο, που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της συμμόρφωσης της Εταιρείας μας με τις αναγκαστικού δικαίου ρυθμίσεις του Άρθρου 138Α του Ν. 4951/2022. Η υπαγωγή σας στο Ειδικό Τιμολόγιο θα γίνει μέσω της ένταξής σας στο Εμπορικό Πρόγραμμα “BASIC HOME”. Ωστόσο ο νόμος σας δίνει τη δυνατότητα να δηλώσετε την αντίρρησή σας ως προς την υποχρεωτική υπαγωγή σας στο Εμπορικό Πρόγραμμα “BASIC HOME” και να παραμείνετε στο υφιστάμενο Εμπορικό Πρόγραμμα «PROTECT HOME»


    Αυτό μου ήρθε και συνεχίζει να λέει τις διάφορες κτλπ κτλπ απλά δεν το έκανα όλο copy paste
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris777 : 28-11-23 στις 20:14.

  13. #14968
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητή/έ Πελάτη,

    Με την παρούσα θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε., ως Προμηθευτής ηλεκτρικής ενέργειας, υποχρεούται βάσει του Άρθρου 17 του Ν. 5066/2023 (ΦΕΚ Α΄ 188) για την υπαγωγή της παροχής σας -για κατανάλωση από την 1η Ιανουαρίου 2024- στο Ειδικό Τιμολόγιο, που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της συμμόρφωσης της Εταιρείας μας με τις αναγκαστικού δικαίου ρυθμίσεις του Άρθρου 138Α του Ν. 4951/2022. Η υπαγωγή σας στο Ειδικό Τιμολόγιο θα γίνει μέσω της ένταξής σας στο Εμπορικό Πρόγραμμα “BASIC HOME”. Ωστόσο ο νόμος σας δίνει τη δυνατότητα να δηλώσετε την αντίρρησή σας ως προς την υποχρεωτική υπαγωγή σας στο Εμπορικό Πρόγραμμα “BASIC HOME” και να παραμείνετε στο υφιστάμενο Εμπορικό Πρόγραμμα «PROTECT HOME»
    Αξίζουν συγχαρητήρια στον συντάκτη αυτού του κειμένου.
    Είναι σημαντικό παράδειγμα της διαστρέβλωσης των διατάξεων που παρέχει ο νόμος στον καταναλωτή.
    Ενώ η ουσία είναι ότι όσοι καταναλωτές δεν ενδιαφερθούν να αλλάξουν πρόγραμμα και πάροχο θα μεταφερθούν στο ειδικό του παρόχου τους (πράσινο), η ΗΡΩΝ σου λέει τη μισή διάταξη, αποκρύπτοντας ότι μπορείς να αλλάξεις και τα δύο (πρόγραμμα και πάροχο).

  14. #14969
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αξίζουν συγχαρητήρια στον συντάκτη αυτού του κειμένου.
    Είναι σημαντικό παράδειγμα της διαστρέβλωσης των διατάξεων που παρέχει ο νόμος στον καταναλωτή.
    Ενώ η ουσία είναι ότι όσοι καταναλωτές δεν ενδιαφερθούν να αλλάξουν πρόγραμμα και πάροχο θα μεταφερθούν στο ειδικό του παρόχου τους (πράσινο), η ΗΡΩΝ σου λέει τη μισή διάταξη, αποκρύπτοντας ότι μπορείς να αλλάξεις και τα δύο (πρόγραμμα και πάροχο).
    καλά , αυτά είναι γνωστά τα κόλπα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το κατείχα το θέμα δεν θα έμπαινα εδώ να ρωτήσω καμία συμβουλή
    https://www.heron.gr/energy/electric...piti/home-fix/

    ή κλείνεις τώρα για περίπτωση που το αυξήσουν ή κοιτάς άλλα σταθερά όταν πέσουν οι τιμές (να παρακολουθείς το φύλλο του excel με τα σταθερά)

  15. #14970
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά , αυτά είναι γνωστά τα κόλπα

    - - - Updated - - -



    https://www.heron.gr/energy/electric...piti/home-fix/

    ή κλείνεις τώρα για περίπτωση που το αυξήσουν ή κοιτάς άλλα σταθερά όταν πέσουν οι τιμές (να παρακολουθείς το φύλλο του excel με τα σταθερά)
    Ερώτηση γιατί δεν έχει απαντηθεί. Αν αλλάξουν την τιμή, ισχύει το 6μηνο του νόμου? δεν έχω δει κάποια αλλαγή στο νόμο σε αυτό αλλά μπορεί και να μου έχει ξεφύγει. Ξέρεις κανείς τίποτα ποιο σίγουρο?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 998 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 9789889939969979989991000100310081018 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας