Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 1132 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 11121122112711301131113211331134113711421152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.966-16.980 από 17525
  1. #16966
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι του ‘92 είναι…
    Τα Χριστούγεννα π.χ. που περίμενα το βράδυ κόσμο λόγω γιορτής, δούλευε σε κάποια φάση το μεσημέρι φούρνος, 2 μάτια, κάποια στιγμή πήρε μπρος και ο μέσα ο θερμοσίφωνας που τον είχα ρυθμίσει να ανάψει, δούλευε και το πλυντήριο πιάτων σε κάποια φαση συν τα υπόλοιπα σταθερά φορτία που δουλεύουν στο σπίτι και πρόβλημα κανένα με πέσιμο ασφαλειών. Και δεν είναι η πρώτη φορά, ποτέ δεν μου έχει πέσει η ασφάλεια λόγω υπερφόρτωσης, μόνο λόγω βραχυκυκλώματος ( π.χ. είχε η τοστιέρα μακρύ καλώδιο και μια φορά είχε πιαστεί μέσα και ξεροψηνόταν όμορφα μαζί με κάτι τοστ … )
    Με όλα αυτά που λες, αν η εγκατάσταση είναι 8kva, αγγίζει η και υπερβαίνει τα όρια της. Το ότι δεν πέφτουν τώρα οι ασφάλειες, για εμένα δεν είναι απαραίτητα καλό. Ρώτα έναν ηλεκτρολόγο μήπως θέλουν έλεγχο και αντικατάσταση, διότι μερικοί μικροαυτοματοι με το πέρασμα των ετών χάνουν την αξιοπιστία τους και δύο μπορεί να συμβούν, είτε πτώση σε άκυρα διαστήματα, είτε πτώση με χαμηλότερο όριο είτε με υψηλότερο από αυτό που σχεδιάστηκαν. Στην τελευταία περιπτωση μπορεί να προκληθούν προβλήματα χωρίς να υπάρχει πραγματική προστασία.

  2. #16967
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με όλα αυτά που λες, αν η εγκατάσταση είναι 8kva, αγγίζει η και υπερβαίνει τα όρια της. Το ότι δεν πέφτουν τώρα οι ασφάλειες, για εμένα δεν είναι απαραίτητα καλό. Ρώτα έναν ηλεκτρολόγο μήπως θέλουν έλεγχο και αντικατάσταση, διότι μερικοί μικροαυτοματοι με το πέρασμα των ετών χάνουν την αξιοπιστία τους και δύο μπορεί να συμβούν, είτε πτώση σε άκυρα διαστήματα, είτε πτώση με χαμηλότερο όριο είτε με υψηλότερο από αυτό που σχεδιάστηκαν. Στην τελευταία περιπτωση μπορεί να προκληθούν προβλήματα χωρίς να υπάρχει πραγματική προστασία.
    Θα έπεφτε η ασφάλεια στο ρολόι όμως.
    Δηλαδή πληρώνει 8 και παίρνει παραπάνω?

  3. #16968
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ κ τους δύο για την απάντηση. Απλά είμαι σε σπίτι με παροχή 25kva (πρώην ξυλουργειου) κ το κράτησα ως είχε.
    Στο καινούργιο που ξεκινάω να φτιάχνω από εβδομάδα μου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι είναι πιο "άνετο" στην διανομή των ρευμάτων γιατί κατανέμει τα ρεύματα του σπιτιού στις 3 φάσεις, αν έχει διακοπή η μία συνεχίζεις με τις άλλες δύο, ενώ αν θες παραπάνω ισχυς την ζητάς από τον ΔΕΔΔΗΕ χωρίς άλλη τροποποίηση στην υπάρχουσα έγκατασταση. Το σκέφτομαι αν θα βάλω αντλία θερμότητας κ αν αυτή θα ειναι 1φ ή 3φ ή φυσικό αέριο (λεφτά για φωτοβολταϊκά δεν ξέρω αν φτάνουν ίσως αφήσω αναμονή καλωδίου πάνω στην σκεπη.
    Για το καινούριο, αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο ταχυθερμαντήρα κεντρικό (πχ βάλεις ηλιακό), ακόμα και με αντλία θερμότητας, εκτιμώ πως σε φτάνουν τα 15kVA..
    Απλά ζήτα επίμονα από τον ηλεκτρολόγο να φέρει καλώδιο 3Φ για την κουζίνα, όπως σου έγραψα παραπάνω.., κρίμα είναι να υποστηρίζει η κουζίνα 3Φ παροχή και να τη συνδέουν σε μια από τις 3 φάσεις, όπως κάνουν πάντα (χαζομαρα για μένα)
    Δες τι φορτία έχεις και εγκατέστησε την ανάλογη παροχή..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει τριφασικό με 15KVA αντί για 25KVA; Δεν το γνώριζα. Οπότε για μείωση κάνω αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ (online και απλά πρέπει πριν να ανανεώσω την ΥΔΕ; Με ενδιαφέρει γιατί δεν έχω μεγάλες καταναλώσεις.
    Ναι παλιά δινόταν μόνο για επαγγελματικό χώρο, αλλά πριν λίγα χρόνια άλλαξε και τη δίνουν και για οικιακά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπεφτε η ασφάλεια στο ρολόι όμως.
    Δηλαδή πληρώνει 8 και παίρνει παραπάνω?
    Δεν πέφτουν έτσι εύκολα οι ασφάλειες, ειδικά οι Β και C που έχουμε.., μπορεί να τραβάς 45Α και να μην πέσει..
    Όσο για την εγκατάσταση, ακόμα και με 45Α, μέσα σε τοίχο, 10αρι καλώδιο δεν έχει θέμα..
    Πιο εύκολα θα την "ακούσει" το 2Χ6 του δεδδηε πάρα το δικό σου 3Χ10 από το ρολόι στον πίνακα σου..

  4. #16969
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πέφτουν έτσι εύκολα οι ασφάλειες, ειδικά οι Β και C που έχουμε.., μπορεί να τραβάς 45Α και να μην πέσει..
    Όσο για την εγκατάσταση, ακόμα και με 45Α, μέσα σε τοίχο, 10αρι καλώδιο δεν έχει θέμα..
    Πιο εύκολα θα την "ακούσει" το 2Χ6 του δεδδηε πάρα το δικό σου 3Χ10 από το ρολόι στον πίνακα σου..
    Εγώ πάντως σε δύο βραχυκυκλώματα που έχω κάνει έριξα του ρολογιού και όχι του σπιτιού.

  5. #16970
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως σε δύο βραχυκυκλώματα που έχω κάνει έριξα του ρολογιού και όχι του σπιτιού.
    Κακώς ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #16971
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το ξέρει ο ηλεκτρολόγος και μου είπε ότι είναι όλα σωστά.

    Μου έχει βάλει επίτηδες ασφάλειες με φυσίγγιο γιατί αντέχουν λίγο παραπάνω και για αυτό πέφτουν του ρολογιού πρώτα.
    Τη δουλειά τους την κάνουν πάντως. Τα καλώδια προστατεύονται

  7. #16972
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπεφτε η ασφάλεια στο ρολόι όμως.
    Δηλαδή πληρώνει 8 και παίρνει παραπάνω?
    Στο ρολόι η ασφάλεια είναι παραπάνω αμπέρ από ότι στον γενικό πίνακα πχ εμείς με 35αρες επάνω, κάτω στο ρολόι έχει 40αρες. Βέβαια, δεν αποκλείεται να μην τα άναψε όλα μαζί, οπότε έγινε κάτι σαν ετεροχρονισμός φορτίων. Σε κάθε περίπτωση, αν φορτώνεις έτσι συχνά τις γραμμές, η γήρανση των καλωδίων θα επέλθει πιο σύντομα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρει ο ηλεκτρολόγος και μου είπε ότι είναι όλα σωστά.

    Μου έχει βάλει επίτηδες ασφάλειες με φυσίγγιο γιατί αντέχουν λίγο παραπάνω και για αυτό πέφτουν του ρολογιού πρώτα.
    Τη δουλειά τους την κάνουν πάντως. Τα καλώδια προστατεύονται
    Καλό είναι να υπάρχουν τόσο τηκτες ασφάλειες όσο και μικροαυτοματος γενικός. Το κάθε τι κάνει την δουλειά του. Αν προκαλέσεις βραχυκύκλωμα το πρώτο που πρέπει να πέσει είναι ο γενικός μικροαυτοματος του πίνακα για να προστατέψει το καλώδιο, οι τηκτες έχουν πιο αργό χρόνο απόκρισης αλλά είναι χρήσιμες και έχουν υψηλότατη ακρίβεια.

  8. #16973
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Να υπενθυμίσω ότι το παρόν αφορά τους ΠΑΡΟΧΟΥΣ ρεύματος.
    Παρακαλώ να σταματήσουμε την off-topic συζήτηση



  9. #16974
    Εγγραφή
    06-10-2007
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΚΑΛΑ
    [QUOTE=Κοζανίτης;7545801]Για το καινούριο, αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο ταχυθερμαντήρα κεντρικό (πχ βάλεις ηλιακό), ακόμα και με αντλία θερμότητας, εκτιμώ πως σε φτάνουν τα 15kVA..
    Απλά ζήτα επίμονα από τον ηλεκτρολόγο να φέρει καλώδιο 3Φ για την κουζίνα, όπως σου έγραψα παραπάνω.., κρίμα είναι να υποστηρίζει η κουζίνα 3Φ παροχή και να τη συνδέουν σε μια από τις 3 φάσεις, όπως κάνουν πάντα (χαζομαρα για μένα)
    Δες τι φορτία έχεις και εγκατέστησε την ανάλογη παροχή..

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ κ πάλι.Ναι η αλήθεια είναι ότι ακόμη δεν έχω κατασταλάξει πόσα air-condition θα βάλω, αν θα βάλω αντλία ή φυσικό αέριο.οπως έχω γράψει κ παλιότερα, το σπίτι που θα φτιάξω θα είναι σε μεγαλο ποσοστό όπως το τωρινό όσον αφορά τους τρόπους θέρμανσης. Επιλεκτικοι συλλέκτες στην ταράτσα, τζάκι καλοριφερ, buffer και είτε αντλία είτε φυσικό αέριο. Και φυσικά ενδοδαπεδια θέρμανση. Απλά σκέφτομαι αν τύχει πχ τπ καλοκαίρι με κουζίνες πιστολάκι, πλυντήρια στεγνωτήρια ή και air-condition μα γονατίσει η εγκατάσταση. Δεν θέλω να σκέφτομαι αν θα αντέξει η παροχή αν είναι μονοφασικη εκτός και αν το ετήσιο κόστος της ελάχιστης 3φασικης είναι πολύ μεγάλο σε σχέση με το κόστος της ενισχυμένης μονοφασικης, πράγμα που απ ότι κατάλαβα μάλλον δεν είναι. Σωστα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υπενθυμίσω ότι το παρόν αφορά τους ΠΑΡΟΧΟΥΣ ρεύματος.
    Παρακαλώ να σταματήσουμε την off-topic συζήτηση


    Συγνώμη που το ξεκίνησα.αν θέλει κάποιος mod να το μεταφέρει σε καινούργιο θέμα.

  10. #16975
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μια χαρά κουκλί ο Φεβρουάριος. Θα μας δώσει τιμούλες κάτω τον 10 λεπτών τον Μάρτιο! 3 μέρες έμειναν για να οριστοκοποιηθούν και οι τιμές!

  11. #16976
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά κουκλί ο Φεβρουάριος. Θα μας δώσει τιμούλες κάτω τον 10 λεπτών τον Μάρτιο! 3 μέρες έμειναν για να οριστοκοποιηθούν και οι τιμές!
    8.2 λεπτά η ελίν
    Οικιακά Τιμολόγια Ρεύματος 2024: Ανάγνωση | Λήψη

  12. #16977
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αν κρατήσει και το 20% και η ΔΕΗ, τοτε ο περισσότερος κόσμος θα είναι καλά!

    Εγώ προς το παρόν περιμένω εκκαθαριστικό από ΕΛΠΕ για να ξαναπάω για τα δώρα

  13. #16978
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρατήσει και το 20% και η ΔΕΗ, τοτε ο περισσότερος κόσμος θα είναι καλά!

    Εγώ προς το παρόν περιμένω εκκαθαριστικό από ΕΛΠΕ για να ξαναπάω για τα δώρα
    Ποια δώρα; Έχει η ΔΕΗ δώρα;

  14. #16979
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Θα ήθελα την βοήθειά σας για κάτι πρωτοφανές (για εμένα).
    Έλαβα σε διάστημα τεσσάρων ημερών δύο λογαριασμούς από την ΔΕΗ, έναν εκκαθαριστικό κι έναν έναντι!

    Σε επικοινωνία με υπάλληλο της εταιρείας και σε απάντηση στις διαμαρτυρίες μου, μου δικαιολογήθηκε πως "άργησε να στείλει μετρήσεις ο ΔΕΔΔΗΕ και γι αυτό συνέβη".
    Να πω εδώ, πως από τον Ιανουάριο που επέλεξα το πρόγραμμα "MyHomeForAll" (κυμαινόμενο-κίτρινο) μπαίνω και καταχωρώ τις ενδείξεις του μετρητή μου ΚΑΙ στην ΔΕΗ στο self metering ΚΑΙ στον ΔΕΔΔΗΕ, στο site του οποίου ανεβάζω και φωτογραφία των ενδείξεων.

    Να προχωρήσω σε καταγγελία στην Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας;
    Έχετε υπόψη σας κάποια τέτοια περίπτωση, αποστολής δύο λογαριασμών σε τέσσερεις ημέρες;
    Ευχαριστώ.

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΔΕΗ.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  121,9 KB 
ID: 254298

  15. #16980
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ναι έγινε σε εμένα προχτές, όμως, είχα κάνει ένσταση σε έναν έναντι που μου έβαλαν παραπάνω κατανάλωση και προχτές βγήκε ο διορθωτικός μετά από έναν μήνα αφού έκανα ένσταση, αύριο λήγει η προθεσμία να δώσω νέες μετρήσεις οπότε αναμένω να μου έρθουν δύο λογαριασμοί.

    Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι αν σε χρεώσει αναλογικά τα δημοτικά τέλη η μήπως με τους δύο λογαριασμούς σε χρέωσαν τα διπλάσια.

Σελ. 1132 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 11121122112711301131113211331134113711421152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας