Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1446. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    343 23,72%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,90%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,15%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 208 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 188198203206207208209210213218228 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.106-3.120 από 17275
  1. #3106
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι υπάρχουν οι όροι στο συμβόλαιο δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, δεν λέω ότι πρόσθεσαν τους όρους εκ των υστέρων,

    εκείνο που λέω είναι ότι το θέμα της ρήτρας δεν μου το ανέφεραν, μου το απέκρυψαν, όταν μας πήραν τηλέφωνο, και μας το απέκρυψαν γνωρίζοντας ότι είναι κάτι που εμείς δεν θα το δεχόμασταν.

    εγώ δεν είπα ότι έκαναν κάτι παράνομο, είπα ότι δεν είναι συμβατό με την Εταιρική Ηθική και αυτό θα το πληρώσουν.
    ο καταναλωτής έχει δύναμη και εγώ θα την εξασκήσω όταν έρθει η ώρα,
    καταρχήν δεν λέω ότι έχεις άδικο ναι θα έπρεπε να το αναφέρουν όταν πήραν τηλέφωνο (ειδικά την εποχή που πλέον γίνονται δια τηλεφώνου συμβόλαια...)

    αλλά θα πρέπει να είμαστε και εμείς οι πελάτες/καταναλωτές υποψιασμένοι και να διαβάζουμε - να ενημερωνόμαστε

    μην ξεχνάμε ειδικά για το ρεύμα υπάρχουν πάρα πολλές ιστοσελίδες που μπορείς να βρεις τα πάντα...

  2. #3107
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη και πρέπει να ανανεώνεται τουλάχιστον κάθε 14 χρόνια.
    Στην πράξη δεν το ζητάνε ποτέ εκτός της περίπτωσης κάποια αλλαγής ή τροποποίησης της σύνδεσης.
    Αχα! ευχαριστω! Απο οτι βλεπω ισχυει απο το 2004.
    Πραγματικα δε νομιζω οτι το γνωριζει αυτο ο περισσοτερος κοσμος, ποσο μαλλον πχ οι γονεις μου.
    Θα επρεπε να ειναι στο προγραμμα και να αναφερεται σε καποιο λογαρισμο της ΔΕΗ/Παροχου λιγους μηνες πριν.


  3. #3108
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    επίσης στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ υπάρχει αυτό https://apps.deddie.gr/LicensedElect...Certification/ στο οποίο αφού συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία σας αναφέρει μέχρι πότε ισχύει το ΥΔΕ κτλ στοιχεία.

  4. #3109
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχα! ευχαριστω! Απο οτι βλεπω ισχυει απο το 2004.
    Πραγματικα δε νομιζω οτι το γνωριζει αυτο ο περισσοτερος κοσμος, ποσο μαλλον πχ οι γονεις μου.
    Θα επρεπε να ειναι στο προγραμμα και να αναφερεται σε καποιο λογαρισμο της ΔΕΗ/Παροχου λιγους μηνες πριν.
    Εξαρχής ίσχυε, απλά τροποποιήθηκε στην πορεία ανά περιόδους. Π.χ. Υπουργική Απόφαση του 1955 στο άρθρο 305 (σελ.120).

  5. #3110
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα της εκοβαν το ρευμα εαν παρεμενε στη ΔΕΗ χωρις να αλλαξει παροχο ;
    Κανονικά πρέπει, άλλα βλέπεις κάνουν τα στραβά μάτια στην ΔΕΔΔΗΕ όταν έχει να κάνει με την ΔΕΗ

  6. #3111
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά πρέπει, αλλα βλέπεις κάνουν τα στραβά μάτια όταν έχει να κάνει με την ΔΕΗ
    Kακως, γιατι οπως ειπα ουτε εγω το γνωριζα και σιγουρα ουτε οι γονεις μου και ειμαι 100% σιγοθρος δε το γνωριζει η πλειοψηφια του κοσμου.
    Ακομα και να το γνωριζεις ομως, θα επρεπε να υπηρχε εντυπη ενημερωση λιγους μηνες πριν ληξει η προθεσμια, που να θυμαμαι εγω μετα απο 14 χρονια τι πρεπει και τι οχι, μπορει να μην ειμαι καν σε θεση να θυμαμαι.


  7. #3112
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά πρέπει, άλλα βλέπεις κάνουν τα στραβά μάτια στην ΔΕΔΔΗΕ όταν έχει να κάνει με την ΔΕΗ
    Αν έκανε μεταβολή, πχ άλλαζε το όνομα στην παροχή, θα ζητούσαν βεβαίωση κανονικά αν είχε λήξει.

  8. #3113
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρχισαν τα όργανα και δεν είναι η μόνη υπάρχει και μια άλλη περίπτωση, τελικά καλά έκανα και δεν έφυγα απο την ΔΕΗ.
    Spoiler:
    Προφανώς μιλάνε για υδε.. Συνήθως δεν το κόβουν καρφί.. Έχει περιθώριο κ στέλνουν ειδοποίηση.. Ο δεδδηε δλδ..
    Δεν προσκόμισε την υδε λέει στο βίντεο... Το άφησε 7 μήνες.. Κανείς δεν το είδε ρε παιδί μου; Η 94χρονη πες δε μπορούσε..
    Ολόκληρο θέμα..για το τίποτα.. Εάν το είχαν δει και δώσει τη δέουσα προσοχή νωρίτερα..
    Του δεδδηε κόπος του ήταν να ξαναστείλει στους 3-4-5 μήνες πάλι ειδοποίηση; Έστειλαν άραγε; Τι να πει κανείς..
    Γενικά το θέμα με την υδε είναι κάπως.. Κακώς δεν βάζουν ειδοποίηση και στους λογαριασμούς η κάτι τέτοιο..
    Θέλει τα μάτια 14 στα πάντα..

    Αν παρέμενε στη δεη δε θα έκοβε κανείς τπτ, αυτό βέβαια μέχρι να πάρουν χαμπάρι ότι έχει λήξει η υδε..
    Που πρακτικά συνήθως δεν το κοιτάνε ποτέ.. Παρά μόνο αν στο κόψουν για κάποιο λόγο π.χ χρέος η αλλάξεις κάτι στα στοιχεία
    η το μετρητή..π.χ νυχτερινό κλπ..
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση βγήκε στην επιφάνεια η υδε λόγω αλλαγής παρόχου..δεν είναι παράξενο..

    Εγώ όταν άλλαξα όνομα για να βάλω νυχτερινό (ήταν σε άλλο όνομα), στην επιστολή του δεδδηε έλεγε για 6 μήνες προσκόμιση και διακοπή μετά χωρίς άλλη ειδοποίηση..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσύ δεν συμφωνείς ότι ο εναλλακτικός θα έπρεπε να είχε ενημερώσει για το ΟΤΣ όπως ενημέρωσε και για την φθηνή KWh, όπως ενημέρωσε για το πάγιο;
    και ότι ο λόγος που δεν ενημέρωσε ήταν γιατί δεν τον συνέφερε;

    τι άλλος λόγος μπορεί να υπάρχει; αντικειμενικά μιλάμε.

    γιατί απέφυγε να ενημερώσει;;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, θα έπρεπε οι εταιρείες να είναι υποχρεωμένες:

    - είτε να μας διαβάσουν αυστηρά όλο το συμβόλαιο, όπως ακριβώς είναι γραμμένο
    - είτε απλά να μας δώσουν το συμβόλαιο

    Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ λάθος.


    Εξτρα bonus: Αν συνέβαινε αυτό, τα συμβόλαια θα ήταν πιο περιεκτικά και θα γραφόντουσαν σε "γλώσσα" που θα καταλάβαινε πιο εύκολα ο μέσος πελάτης.
    Ένα ρητό λέει.. Άμα δεν έχεις νύχια να ξυστείς, μη περιμένεις άλλον...
    Γενικά πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14.. Όπως είπα κ πριν..
    Δεν περιμένω από κανέναν πωλητή να μου εξηγήσει το συμβόλαιο..γιατί δε θα το καταλάβω εκείνη τη στιγμή..
    Έχεις το δικαίωμα να διαβάσεις το συμβόλαιο.. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο εκείνη τη στιγμή..
    Γιαυτό το ζητάς κ στο στέλνουν η το βρίσκεις η πας και το παίρνεις..τους όρους δλδ.. Το διαβάζεις με την ησυχία σου..
    Είσαι προετοιμασμένος/η Και μετά υπογράφεις..
    Δεν βάζουμε υπογραφή ελαφρά τη καρδία και μετά φωνάζουμε.. Δυστυχώς δε πάει έτσι..
    Τώρα γιατί δεν τα λένε όλα οι εταιρίες είναι αυτονόητο.. Εδώ μπαίνει το όποιος ψάχνει βρίσκει.. Και το δεν ήξερες ας ρώταγες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 20-09-19 στις 07:14.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #3114
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -

    ξέρεις αγαπητέ,
    σαν λαός είμαστε του "δε βαριέσαι"
    δε βαριέσαι το ένα, δε βαριέσαι το άλλο
    στο τέλος θα πάρουμε και μια σύνταξη των 300 ευρώ και θα πούμε δε βαριέσαι εμείς φταίμε.

    αν δεν διαμαρτύρεσαι όταν αδικείσαι τι περιμένεις να γίνει στο τέλος

    - - - Updated - - -
    δεν παίζει να μιλάμε σοβαρά τωρα, τρολλαρεις.

    Θαυμαζω και ζηλεύω την υπομονή ορισμένων μελων.

  10. #3115
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς μιλάνε για υδε.. Συνήθως δεν το κόβουν καρφί.. Έχει περιθώριο κ στέλνουν ειδοποίηση.. Ο δεδδηε δλδ..
    Δεν προσκόμισε την υδε λέει στο βίντεο... Το άφησε 7 μήνες.. Κανείς δεν το είδε ρε παιδί μου; Η 94χρονη πες δε μπορούσε..
    Ολόκληρο θέμα..για το τίποτα.. Εάν το είχαν δει και δώσει τη δέουσα προσοχή νωρίτερα..
    Του δεδδηε κόπος του ήταν να ξαναστείλει στους 3-4-5 μήνες πάλι ειδοποίηση; Έστειλαν άραγε; Τι να πει κανείς..
    Γενικά το θέμα με την υδε είναι κάπως.. Κακώς δεν βάζουν ειδοποίηση και στους λογαριασμούς η κάτι τέτοιο..
    Θέλει τα μάτια 14 στα πάντα..

    Αν παρέμενε στη δεη δε θα έκοβε κανείς τπτ, αυτό βέβαια μέχρι να πάρουν χαμπάρι ότι έχει λήξει η υδε..
    Που πρακτικά συνήθως δεν το κοιτάνε ποτέ.. Παρά μόνο αν στο κόψουν για κάποιο λόγο π.χ χρέος η αλλάξεις κάτι στα στοιχεία
    η το μετρητή..π.χ νυχτερινό κλπ..
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση βγήκε στην επιφάνεια η υδε λόγω αλλαγής παρόχου..δεν είναι παράξενο..

    Εγώ όταν άλλαξα όνομα για να βάλω νυχτερινό (ήταν σε άλλο όνομα), στην επιστολή του δεδδηε έλεγε για 6 μήνες προσκόμιση και διακοπή μετά χωρίς άλλη ειδοποίηση..

    - - - Updated - - -



    Ένα ρητό λέει.. Άμα δεν έχεις νύχια να ξυστείς, μη περιμένεις άλλον...
    Γενικά πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14.. Όπως είπα κ πριν..
    Δεν περιμένω από κανέναν πωλητή να μου εξηγήσει το συμβόλαιο..γιατί δε θα το καταλάβω εκείνη τη στιγμή..
    Έχεις το δικαίωμα να διαβάσεις το συμβόλαιο.. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο εκείνη τη στιγμή..
    Γιαυτό το ζητάς κ στο στέλνουν η το βρίσκεις η πας και το παίρνεις..τους όρους δλδ.. Το διαβάζεις με την ησυχία σου..
    Είσαι προετοιμασμένος/η Και μετά υπογράφεις..
    Δεν βάζουμε υπογραφή ελαφρά τη καρδία και μετά φωνάζουμε.. Δυστυχώς δε πάει έτσι..
    Τώρα γιατί δεν τα λένε όλα οι εταιρίες είναι αυτονόητο.. Εδώ μπαίνει το όποιος ψάχνει βρίσκει.. Και το δεν ήξερες ας ρώταγες..
    Αυτά που λες είναι δεδομένα στη μπανανία που ζούμε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι έτσι.

  11. #3116
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που λες είναι δεδομένα στη μπανανία που ζούμε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι έτσι.
    Σε όλο τον κόσμο έτσι είναι, πες μου μια χώρα που δεν έχει διαφημίσεις

  12. #3117
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που λες είναι δεδομένα στη μπανανία που ζούμε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι έτσι.
    σωστά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλο τον κόσμο έτσι είναι, πες μου μια χώρα που δεν έχει διαφημίσεις

    δεν είναι έτσι δε όλον τον κόσμο,
    αυτά συμβαίνουν μόνο σε χώρες όπου δεν υπάρχουν εποπτικές αρχές ή εξασκούν ελλειπή έλεγχο.

    στο εξωτερικό οι εταιρίες που απευθύνονται στο ευρύ κοινό τυγχάνουν αυστηρών ελέγχων και δεν διανοούνται να μην πληροφορούν σωστά,
    σε ορισμένες δε χώρες η ελλιπής πληροφόρηση και παραπλανητική διαφήμιση είναι και ποινικό αδίκημα.

  13. #3118
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά




    δεν είναι έτσι δε όλον τον κόσμο,
    αυτά συμβαίνουν μόνο σε χώρες όπου δεν υπάρχουν εποπτικές αρχές ή εξασκούν ελλειπή έλεγχο.

    στο εξωτερικό οι εταιρίες που απευθύνονται στο ευρύ κοινό τυγχάνουν αυστηρών ελέγχων και δεν διανοούνται να μην πληροφορούν σωστά,
    σε ορισμένες δε χώρες η ελλιπής πληροφόρηση και παραπλανητική διαφήμιση είναι και ποινικό αδίκημα.
    Και στην Αμερική υπάρχουν και στην Αγγλία και στην Αυστραλία αυτά με το να λένε άλλα οι διαφημίσεις και άλλα να κάνουν στην πραγματικότητα.

    Κάτι παραπλανητικό δεν υπάρχει, όλα αναφέρονται στην αίτηση που υπογράφεις

  14. #3119
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Αμερική υπάρχουν και στην Αγγλία και στην Αυστραλία αυτά με το να λένε άλλα οι διαφημίσεις και άλλα να κάνουν στην πραγματικότητα.

    Κάτι παραπλανητικό δεν υπάρχει, όλα αναφέρονται στην αίτηση που υπογράφεις


    δηλαδή το να λες άλλα και να κάνεις άλλα, δεν είναι παραπλανητικό;


    το ότι όλα είναι στο συμβόλαιο δεν σημαίνει ότι και προφορική πληροφόρηση είναι πλήρης.

  15. #3120
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή το να λες άλλα και να κάνεις άλλα, δεν είναι παραπλανητικό;


    το ότι όλα είναι στο συμβόλαιο δεν σημαίνει ότι και προφορική πληροφόρηση είναι πλήρης.

    Μιλάω για αυτά που δείχνουν πχ απορρυπαντικά ρούχων που στις διαφημίσεις τα κάνουν όλα κάτασπρα, αλλά στην πράξη όχι.

Σελ. 208 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 188198203206207208209210213218228 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας