Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 847 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 827837842845846847848849852857867 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.691-12.705 από 17458
  1. #12691
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και η διαφορά μεταξύ των παροχων ειναι αμελητέα, επέλεξα να φύγω από τη ΔΕΗ για την Ζενίθ μιας και έληξε το online πρόγραμμα που είχα. Ο λόγος που το έκανα είναι περισσότερο εγωιστικός, για να μην συμμετέχω πλέον στο μονοπώλιο της ΔΕΗ. Ήμουν μεταξύ Ζενίθ και φυσικό αέριο, αλλά η επικοινωνία με τους δεύτερους ήταν καθόλα προβληματική από την αρχή.

    Ελπίζω η μετάβαση στη Ζενίθ να γίνει ομαλά, όπως ήταν και η μέχρι τώρα επικοινωνία μαζί τους.
    Περιμένουμε επόμενα μηνύματα σου γραμμένα στα «γαλλικά» για την ταλαιπωρία και την τρίμηνη κοροϊδία που θα φας απο την … ελεύθερη αγορά των μαφιόζων παρόχων
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  2. #12692
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένουμε επόμενα μηνύματα σου γραμμένα στα «γαλλικά» για την ταλαιπωρία και την τρίμηνη κοροϊδία που θα φας απο την … ελεύθερη αγορά των μαφιόζων παρόχων
    Χαχαχαχα μη μου λες τέτοια! Ελπίζω να μην έχω παρατράγουδα... Όπως και να έχει θα ενημερώσω.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  3. #12693
    Εγγραφή
    01-01-2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το νέο πρόγραμμα τηςprotergia mvp plus με τα 100 ευρώ δωρο συνέπειας συμφέρει ;; Βέβαια έχει 24 μήνες δέσμευση….που λογικά μέχρι 1-7-23 δεν ισχύει…πάνω κάτω τα ίδια πλέον δεν είναι;;θα ήθελα μια γνώμη….

  4. #12694
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Protergia τήρησε το 0.088 και η WE το 0.09 για 1 χρόνο. Η Volterra επίσης σε μερικούς πελάτες δεν έστειλε τροποποίηση για το 0.12

    Αλλά ήταν λίγοι οι πελάτες, καθώς πέρυσι τον Αύγουστο ο κόσμος δεν είχε πάρει ακόμα τη λυπητερή της ρήτρας στους εκκαθαριστικούς για να αρχίσει να ψάχνεται για σταθερά. Mικρή η χασούρα τους ενώ η ΔΕΗ όντως είναι θαύμα που διατήρησε τα παλιά σταθερά σε χιλιάδες πελάτες.
    OK μπορει να έκανα λάθος για το «η μόνη»
    Πάντως θυμάσαι και εσύ οτι κάποιοι ιδιώτες (με VOLTON/EFA τους πρώτους που μου έρχονται στο μυαλό) δεν τίμησαν τις συμβάσεις

  5. #12695
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως θυμάσαι και εσύ οτι κάποιοι ιδιώτες (με VOLTON/EFA τους πρώτους που μου έρχονται στο μυαλό) δεν τίμησαν τις συμβάσεις
    Mη μου το θυμίζεις με την ...φάλα την EFA.. αν δεν υπήρχε τότε θα ήμασταν με ΔΕΗ και 0.10 ()*#&^&^
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #12696
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Έληξε πριν 1 μήνα η σύμβαση με την εταιρεία Φυσικό Αέριο και σκέφτομαι να πάω στην Ηρων. Μόνο για ρεύμα.

    Με την κρατική επιδότηση το ρεύμα βγαίνει σχεδόν δωρεάν(!) και έχει και 50€ δώρο στο λογαριασμό.

    Σίγουρα κάποιο "λάκκο" έχει αυτό. Υποθέτω ότι είναι τα υπερκέρδη που θα βγάζουν οι εταιρίες, συν το πάγιο 3€ το μήνα...

    https://www.heron.gr/energy/electric...generous-home/

    https://my.heron.gr/e-contract/what's-new

    Υ.Γ. Παρακολουθώ σπάνια το θέμα, οπότε δεν ξέρω αν ειπώθηκε ξανά κάτι παρόμοιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 26-09-22 στις 12:47.

  7. #12697
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα τηλέφωνο στο 800 900 1000 και πες μας και εμάς την απάντηση...
    Πήρα στο τηλέφωνο που μου έδωσες. Ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Η αλλαγή από open σε Γ1Ν γίνεται και με τους τρεις τρόπους. Δηλαδή και στο τηλέφωνο 8009001000 και μέσω του dei.gr με την επιλογή e-contract και σε κατάστημα της ΔΕΗ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που είδες να το γράφει;
    Και στο enter που είχα, έλεγε έκπτωση με πάγια εντολή 2% και από το λογαριασμό είδα ότι περιλάμβανε πάγιο, ημερήσια και νυχτερινή χρέωση. Δεν περιλάμβανε ούτε ρυθμιζόμενες χρεώσεις, ούτε κάτι άλλο. Οπότε φαντάζομαι ότι η έκπτωση πάει επί αυτού που πληρώνεις και δεν θα πάει επί αυτού που ΘΑ πλήρωνες, αν δεν υπήρχε η χρηματοδότηση του κράτους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το open έχει ελάχιστα χαμηλότερη τιμή στο νυχτερινό απ' ότι το Γ1Ν, οπότε κάποιος με μεγάλη χρήση νυχτερινού θα μπορούσε να πει ότι τον συμφέρει το OPEN.
    Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι ήταν ανάποδα. Βέβαια στη συντριπτική πλειοψηφία η νυχτερινή χρέωση είναι περίπου το 20% της συνολικής κατανάλωσης, οπότε κατά κανόνα δε συμφέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι διαφορές των 2 προγραμμάτων είναι τόσο αμελητέες που δεν είναι και τοοοοσο σημαντικό για κάποιον που θα πάει στο open να κυνηγήσει να γυρίσει πάσει θυσία στο Γ1Ν.
    Πχ ποιός σου λέει ότι το Νοέμβριο το open δε θα είναι ελαφρώς φθηνότερο του Γ1; (Κανείς)
    Ναι εννοείται, το σκέφτηκα. Και το Γ1 και το open κάθε μήνα θα αλλάζουν. Οπότε πρέπει να το παρακολουθήσω για να δω αν συνεχίζει να ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΕΗ ήταν η ΜΟΝΗ εταιρία που τίμησε τις συμβάσεις σταθερών τιμολογίων, και συνεχίζει ακόμα να τιμά και τις 24μηνες με τη χαμηλή τιμή κάτω από 0,10 την κιλοβατώρα.
    Οι ιδιώτες τις έκοψαν πάνω στο 6μηνο, ενώ κάποιοι πήγαν πονηρά να πιέσουν τους πελάτες να φύγουν και πριν το 6μηνο, και χρειάστηκαν καταγγελίες στη ΡΑΕ για να τιμήσουν ακόμα και το 6μηνο.
    Αυτό ακριβώς. Γι' αυτό δεν σκέφτομαι με τίποτα να αλλάξω πάροχο.

  8. #12698
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το πάγιο πέφτει και η τιμή της κιλοβατόρας στο Γ1, εκτός αν καταναλώνεις πάνω από 1000 κιλοβατόρες το μήνα, οπότε η αξία του ρεύματος είναι η ίδια, αλλά και πάλι με μεγαλύτερο πάγιο το open. Ακόμα και η έκπτωση του 2% που δίνει το open, δεν αναπληρώνει την διαφορά στην τιμή της κιλοβατόρας, για καταναλώσεις τουλάχιστον μέχρι 500 κιλοβατόρες το μήνα, που ανήκουν το 80-90% των νοικοκυριών, η οποία έκπτωση γίνεται πάνω στην μειωμένη τιμή μετά την επιδότηση του κράτους, δηλαδή στα 17 περίπου λεπτά η κιλοβατόρα.
    Οπότε με εξαίρεση κάποιους που κάνουν εξωφρενικές καταναλώσεις, το open στο οποίο πάει η ΔΕΗ αυτούς που ήταν στο online ή το enter, δεν συμφέρει.
    Για αλλαγή σε Γ1 γίνεται διαδικτυακά ή με τηλέφωνο; Ή υποχρεωτικά πρέπει να πάω στη ΔΕΗ.
    Σήμερα έλαβα και εγώ επισήμως την επιστολή.
    Έχω τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα σχετικώς με την μετάβαση από online σε Γ1.
    Εάν ρώτησες ήδη παρακαλώ ενημέρωσε.
    Θα επικοινωνήσω και εγώ και θα αναφέρω.

    Γιατί το open δεν αναφέρεται καθόλου εδώ: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/ και πρέπει να το googlάρεις;
    Περιμένουν να το βγάλουν στην κεντρική μετά την 01/10/2022 που θα γίνει εμπορικά διαθέσιμο;

    Απάντησες ενώ έγραφα. Ευχαριστώ.

    Για ήδη πελάτες ΔΕΗ γιατί όχι μέσα από το ebill, όπως περάσαμε πχ. στο online, και θέλει μέσα από το e-contract; Αυτό δεν είναι για νέους πελάτες που έρχονται πχ. από άλλους παρόχους (https://www.dei.gr/el/e-contract/);. εμείς είμαστε ήδη πελάτες ΔΕΗ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 26-09-22 στις 13:49.
    Mono No Aware

  9. #12699
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το open δεν αναφέρεται καθόλου εδώ: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/ και πρέπει να το googlάρεις;
    Περιμένουν να το βγάλουν στην κεντρική μετά την 01/10/2022 που θα γίνει εμπορικά διαθέσιμο;
    Μάλλον

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια στη συντριπτική πλειοψηφία η νυχτερινή χρέωση είναι περίπου το 20% της συνολικής κατανάλωσης, οπότε κατά κανόνα δε συμφέρει.
    Αν κάνεις σωστή χρήση του νυχτερινού, και όλη τη μέρα είσαι εκτός σπιτιού λόγω εργασίας, μπορεί να είναι πολύ παραπάνω από 20% η κατανάλωση του νυχτερινού.

  10. #12700
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.552
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexiskara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νέο πρόγραμμα τηςprotergia mvp plus με τα 100 ευρώ δωρο συνέπειας συμφέρει ;; Βέβαια έχει 24 μήνες δέσμευση….που λογικά μέχρι 1-7-23 δεν ισχύει…πάνω κάτω τα ίδια πλέον δεν είναι;;θα ήθελα μια γνώμη….
    δεν έχουν δέσμευση τα κυμαινόμενα γενικότερα τουλάχιστον σε προτέργια και ελπέδισον (ακολούθησαν την προηγούμενη νομοθεσία απο ΡΑΕ πριν το μηχανισμό)
    επίσης άλλο διάρκεια συμβολαίου Χ μήνες και άλλο ρήτρα αποχώρησης
    μέχρι 100€ και τα παίρνεις σπαστά ανα λογαριασμό

  11. #12701
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Στα οικιακά προγράμματα με τις επιδοτήσεις κάτι γίνεται αλλά τα επαγγελματικά πλέον είναι ασύμφορα για μικρές επιχειρήσεις και οι κρατικές επιδοτήσεις μικρές.

    Όπως πολλά μέλη,έτσι και εγώ ενημερωνόμουνα συνεχώς από αυτό το θέμα και τα τελευταία 2μιση χρόνια έκανα επιλογές που μου εξοικονόμησαν πολλά χρήματα.
    Αυτή τη στιγμή έχω σταθερό συμβόλαιο με 0,09 στη ΔΕΗ που λήγει το 2023 (και ακόμα δεν μου άλλαξαν την τιμή) και πιο πριν ήμουν στην Ελίν (φυσικά τις πληροφορίες τις μοιραζόμουν και με άλλους και στο τέλος όπως πολλοί από εσάς έκανα τα συμβόλαια για τους γονείς, θείους κ.λ.π)

    Στην επιχείρηση με Γ22 πήγα στην Ελιν το 2020-2021 και στην EFA Οκτώβριος 2021 - Οκτώβριος 2022 και πραγματικά γλύτωσα τα χειρότερα τον περσινό χειμώνα μιας και η κατανάλωση είναι χιλιάδες κιλοβατώρες τον μήνα (από 5.500 μέχρι και 12.000 τον μήνα)
    Στην EFA έκανα συμβόλαιο πέρυσι τον Οκτώβριο (αυτό που καταργήθηκε τέλη Σεπτέμβρη 2021) με 0,0829 σταθερό Γ22 (τη στιγμή που με τις ρήτρες άλλοι πλήρωναν 0,20 - 0,25 και παραπάνω) στο 6μηνο σπάει το συμβόλαιο με προειδοποίηση αλλά για κάποιο λόγο δε μου αλλάζουν την τιμή όπως με είχαν ενημερώσει στο 0,15 αλλά στο 0.088.
    Τον Ιούλιο πήγε όμως στο 0,266 και αρχές Οκτώβρη λήγει.
    Η τιμή στην EFA για τον Οκτώβριο με την κρατική επιδότηση των 0,23 λεπτών είναι 0,362 οπότε έκανα e-contract στον Ήρωνα που έχει την χαμηλότερη τιμή στο Generous Business Large 0,5584KWh (με έκπτωση συνέπειας 20%) χωρίς χρέωση ισχύος.
    Με την κρατική επιδότηση των 0,23 λεπτών και την έκπτωση συνέπειας πέφτει στο 0,328 και είμαι έτοιμος για την αλλαγή.

    Θέλω λοιπόν να ρωτήσω κάτι σχετικά με την έκπτωση συνέπειας.

    Εάν γίνω πελάτης στον Ηρωνα αρχές Οκτώβρη και στις 20 του μήνα που θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές για τον Νοέμβριο κάνω αίτηση για αλλαγή σε άλλον πάροχο θα συμβεί το εξής.
    Όταν θα λάβω τον πρώτο λογαριασμό από τον Ήρωνα αρχές Νοέμβρη θα πρέπει να τον εξοφλήσω με πάγια εντολή για να έχω την έκπτωση 20% αλλά λογικά θα είμαι ήδη πελάτης σε άλλον πάροχο.
    Σε αυτή την περίπτωση την συνέπεια 20% την επιστρέφουν σε τραπεζικό λογαριασμό?..δεν υπάρχει και άλλος τρόπος θα μου πείτε.
    Θα πρέπει να πληρώσω βέβαια την KWh στην υψηλότερη τιμή της αγοράς 0,698 - 0,23 = 0,468 και μετά να περιμένω την επιστροφή.
    Είναι ρίσκο ή όχι?....τα επιστρέφουν γρήγορα ή θα μπλέξω με τα τηλεφωνικά κέντρα αφού δε θα είμαι πλέον πελάτης τους?

    Και εάν θα αλλάζουμε συνεχώς πάροχο θα περιμένουμε κάθε μήνα την κατάθεση?
    Θα μου πείτε οι περισσότεροι έχουν μικρές διαφορές στην συνέπεια, ο Ήρων έχει μόνο 0,1396 (το 20%) που είναι μεγάλο ποσοστό να το προπληρώνεις.

    Για 2μιση χρόνια είχαμε επιλογές στα επαγγελματικά, τώρα αδιέξοδο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Soundgarden : 26-09-22 στις 20:40.

  12. #12702
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Soundgarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα οικιακά προγράμματα με τις επιδοτήσεις κάτι γίνεται αλλά τα επαγγελματικά πλέον είναι ασύμφορα για μικρές επιχειρήσεις και οι κρατικές επιδοτήσεις μικρές.

    Όπως πολλά μέλη,έτσι και εγώ ενημερωνόμουνα συνεχώς από αυτό το θέμα και τα τελευταία 2μιση χρόνια έκανα επιλογές που μου εξοικονόμησαν πολλά χρήματα.
    Αυτή τη στιγμή έχω σταθερό συμβόλαιο με 0,09 στη ΔΕΗ που λήγει το 2023 (και ακόμα δεν μου άλλαξαν την τιμή) και πιο πριν ήμουν στην Ελίν (φυσικά τις πληροφορίες τις μοιραζόμουν και με άλλους και στο τέλος όπως πολλοί από εσάς έκανα τα συμβόλαια για τους γονείς, θείους κ.λ.π)

    Στην επιχείρηση με Γ22 πήγα στην Ελιν το 2020-2021 και στην EFA Οκτώβριος 2021 - Οκτώβριος 2022 και πραγματικά γλύτωσα τα χειρότερα τον περσινό χειμώνα μιας και η κατανάλωση είναι χιλιάδες κιλοβατώρες τον μήνα (από 5.500 μέχρι και 12.000 τον μήνα)
    Στην EFA έκανα συμβόλαιο πέρυσι τον Οκτώβριο (αυτό που καταργήθηκε τέλη Σεπτέμβρη 2021) με 0,0829 σταθερό Γ22 (τη στιγμή που με τις ρήτρες άλλοι πλήρωναν 0,20 - 0,25 και παραπάνω) στο 6μηνο σπάει το συμβόλαιο με προειδοποίηση αλλά για κάποιο λόγο δε μου αλλάζουν την τιμή όπως με είχαν ενημερώσει στο 0,15 αλλά στο 0.088.
    Τον Ιούλιο πήγε όμως στο 0,266 και αρχές Οκτώβρη λήγει.
    Η τιμή στην EFA για τον Οκτώβριο με την κρατική επιδότηση των 0,23 λεπτών είναι 0,362 οπότε έκανα e-contract στον Ήρωνα που έχει την χαμηλότερη τιμή στο Generous Business Large 0,5584KWh (με έκπτωση συνέπειας 20%) χωρίς χρέωση ισχύος.
    Με την κρατική επιδότηση των 0,23 λεπτών και την έκπτωση συνέπειας πέφτει στο 0,328 και είμαι έτοιμος για την αλλαγή.

    Θέλω λοιπόν να ρωτήσω κάτι σχετικά με την έκπτωση συνέπειας.

    Εάν γίνω πελάτης στον Ηρωνα αρχές Οκτώβρη και στις 20 του μήνα που θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές για τον Νοέμβριο κάνω αίτηση για αλλαγή σε άλλον πάροχο θα συμβεί το εξής.
    Όταν θα λάβω τον πρώτο λογαριασμό από τον Ήρωνα αρχές Νοέμβρη θα πρέπει να τον εξοφλήσω με πάγια εντολή για να έχω την έκπτωση 20% αλλά λογικά θα είμαι ήδη πελάτης σε άλλον πάροχο.
    Σε αυτή την περίπτωση την συνέπεια 20% την επιστρέφουν σε τραπεζικό λογαριασμό?..δεν υπάρχει και άλλος τρόπος θα μου πείτε.
    Θα πρέπει να πληρώσω βέβαια την KWh στην υψηλότερη τιμή της αγοράς 0,698 - 0,23 = 0,468 και μετά να περιμένω την επιστροφή.
    Είναι ρίσκο ή όχι?....τα επιστρέφουν γρήγορα ή θα μπλέξω με τα τηλεφωνικά κέντρα αφού δε θα είμαι πλέον πελάτης τους?

    Και εάν θα αλλάζουμε συνεχώς πάροχο θα περιμένουμε κάθε μήνα την κατάθεση?
    Θα μου πείτε οι περισσότεροι έχουν μικρές διαφορές στην συνέπεια, ο Ήρων έχει μόνο 0,1396 (το 20%) που είναι μεγάλο ποσοστό να το προπληρώνεις.

    Για 2μιση χρόνια είχαμε επιλογές στα επαγγελματικά, τώρα αδιέξοδο.
    Στον πρώτο λογαριασμό δεν υπάρχει συνέπεια, σε κανέναν πάροχο. Αποδίδεται στο δεύτερο, εφόσον ο πρώτος είχε εξοφληθεί εμπρόθεσμα/κτλ κτλ (ασχέτως της πάγιας εντολής). Για τον Ήρωνα, έχω ακούσει ότι έχουν προσπαθήσει ουκ ολίγες φορές να υπεκφύγουν από την έκπτωση συνέπειας στον τελικό λογαριασμό τους, αλλά με περαιτέρω επικοινωνία/καταγγελία στη ΡΑΕ την αποδίδουν σε όσους ασχοληθούν.

    Οπότε εν ολίγοις, για να έχει νόημα η αλλαγή παρόχου προς Ήρωνα θα πρέπει να κάτσεις εκεί τουλάχιστον 2 μήνες+. Αν δεν απατώμαι, όμως, μόνο αυτοί δίνουν 20% συνέπεια, οπότε μάλλον "συμφέρει"*

    *Η τιμή χωρίς συνέπεια είναι ακριβότερη από άλλους παρόχους, με συνέπεια είναι φθηνότερη, έτσι δείχνουν οι τιμές τους ως τώρα...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #12703
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Η ΔΕΗ μου τα... σκ@τωσε ελαφρώς.

    -Πήγα ΔΕΗ 02/08, και μόλις σήμερα μου ήρθε λογαριασμός για 50(!!) ημέρες. 1ο φάουλ.
    -Έχω δύο ρολόγια. Το ένα είναι το σπίτι μας, το άλλο είναι ένα SOHO όπου δουλεύει ένα άτομο - ούτε θερμοσίφωνες, ούτε πλυντήρια, ούτε φούρνοι... Παρ'όλα αυτά μου ήρθε (έναντι) ίδια κατανάλωση και για τα δύο 667KWh (417Η, 250Μ)!!! 2o φάουλ. Για το σπίτι είναι λίγο, για το γραφείο είναι πάαααρα πολύ (θα κατέβω να δω τα ρολόγια).
    -Μου έχουν χρεώσει, αν καταλαβαίνω καλά, με εννιαία τιμή για Αύγουστο και Σεπτέμβριο, 3ο Φάουλ:
    --150KWh x 0,486
    --100KWh x 0,788
    --250KWh x 0,445 (αυτό είναι το Νυχτερινό
    --167KWh x 0,74701 που δεν έχω ιδέα τί είναι
    -Ημερομηνία που με αφήνει να βάλω μέτρηση είναι 16-21/11, με επόμενη μέτρηση στις 22/11. ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΤΡΗΣΗ ΡΕ ΚΑΡΝΤΑΣΙΑ? 4ο Φάουλ

    Τί #@^%#@ κάνουν...

  14. #12704
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.552
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρ'όλα αυτά μου ήρθε (έναντι)
    αγνοείς τις χρεώσεις αφού είναι έναντι ,να δίνεις εσύ τις μετρήσεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Ημερομηνία που με αφήνει να βάλω μέτρηση είναι 16-21/11, με επόμενη μέτρηση στις 22/11. ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΤΡΗΣΗ ΡΕ ΚΑΡΝΤΑΣΙΑ? 4ο Φάουλ
    έπρεπε να είχες δώσει εσύ νωρίτερα τις μετρήσεις

  15. #12705
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Δεν μπορούσα γιατί περίμενα να έρθει ο πρώτος λογαριασμός να πάρω τον αριθμό εταίρου. Εξάλλου δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορούσα αφού και τώρα μου λέει να τις βάλω σε... Τρεις μήνες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγνοείς τις χρεώσεις αφού είναι έναντι ,να δίνεις εσύ τις μετρήσεις
    Ναι, ντάξει, το ξέρω αυτό, έχω στήσει και front ends για συστήματα ebill, το κατέχω Απλά το ανέφερα γιατί ούτε μπορώ να φανταστώ πως έβγαλαν την ίδια έναντι κατανάλωση για δύο τελείως διαφορετικούς χώρους, Η/Μ!

Σελ. 847 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 827837842845846847848849852857867 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας