Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 249 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 229239244247248249250251254259269 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.721-3.735 από 17460
  1. #3721
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Zer0c00L, μπες στη σελίδα του φυσικου αερίου που καλύπτει τη περιοχή σου. Επιλέγεις ένα συνεργάτη τους, αν δεν έχεις κάποιο γνωστό και τον καλείς για προσφορά.
    Η βασική παράμετρος που θα επηρεάσει την τελική τιμή είναι αν η εγκατάσταση θα γίνει με πολυστρωματικούς σωλήνες ή χαλκού. Ο εγκατάστατης θα επιλέξει πως θα ανεβάσει τις σωλήνες και θα σε καθοδηγήσει με τη διαδικασία.
    Το έκανα πέρυσι με πολυστρωματικούς σωλήνες. Εγώ προτίμησα εταιρεία κι όχι υδραυλικό (μου ζήτησε σχεδόν τα διπλάσια). Έτρεξαν όλη τη διαδικασία σύνδεσης μόνοι τους.
    Στο κόστος κάπου εκεί είναι οι τιμές με πολυστρωματικούς σωλήνες. Αν μπλέξετε με χαλκοσωλήνες, το κόστος και ο χρόνος εγκατάστασης μεγαλώνει.

  2. #3722
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Zer0c00L, μπες στη σελίδα του φυσικου αερίου που καλύπτει τη περιοχή σου. Επιλέγεις ένα συνεργάτη τους, αν δεν έχεις κάποιο γνωστό και τον καλείς για προσφορά.
    Η βασική παράμετρος που θα επηρεάσει την τελική τιμή είναι αν η εγκατάσταση θα γίνει με πολυστρωματικούς σωλήνες ή χαλκού. Ο εγκατάστατης θα επιλέξει πως θα ανεβάσει τις σωλήνες και θα σε καθοδηγήσει με τη διαδικασία.
    Το έκανα πέρυσι με πολυστρωματικούς σωλήνες. Εγώ προτίμησα εταιρεία κι όχι υδραυλικό (μου ζήτησε σχεδόν τα διπλάσια). Έτρεξαν όλη τη διαδικασία σύνδεσης μόνοι τους.
    Στο κόστος κάπου εκεί είναι οι τιμές με πολυστρωματικούς σωλήνες. Αν μπλέξετε με χαλκοσωλήνες, το κόστος και ο χρόνος εγκατάστασης μεγαλώνει.
    Εμένα νομίζω μου έλεγαν κανα 500αρι κάτω με πολυστρωματική για το δίκτυο θέρμανσης; Αλλά σχεδόν κανείς δεν το έκανε..
    Από τους 5 νομίζω που φώναξα (εταιρίες & υδραυλικούς) ο ένας το δεχόταν, ο άλλος χαλκό η κ πλαστική αλλά πλαστική δεν πρότεινε - δεν εγγυόταν τη σωστή λειτουργία αλλά αν ήθελα το έκανε, και οι άλλοι 3 μόνο χαλκό..
    Εγώ από την άλλη πήρα υδραυλικό (με αυτόν τα βρήκα κάπως) έκανε οκ δουλειά +-, αλλά το κόστος ήταν σχεδόν στα ίδια..μικρές διαφορές.. Είχε δικό του μηχανικό για μελέτη & τον καυστηρατζή.
    Συνολικός χρόνος 1εβδομάδα περίπου..αλλά μέχρι την εγκατάσταση & ενεργοποίηση του μετρητή μπορεί να πάρει κάπως παραπάνω..νομίζω ~1,5-2μήνες; Δεν θυμάμαι καλά.. Και νομίζω επειδή τα τέλη σύνδεσης ήταν δώρο, από την τοποθέτηση του μετρητή είχα 9μήνες περιθώριο για ενεργοποίηση, αλλιώς έπεφτε ο πέλεκυς των τελών σύνδεσης.. 330-440 νομίζω ήταν;
    Πάντως θέλει αρκετές προσφορές για να βλέπεις την άποψη του καθένα..

    Να μη ξεχάσω τώρα υπάρχει και η μέθοδος riser που βάζουν το μετρητή στο μπαλκόνι σου αντί για κάτω..αλλά νομίζω εκεί πληρώνεις κανονικά τα τέλη σύνδεσης.. Χώρια το πως θα περνάνε να γράφουν τη μέτρηση.. Από την άλλη υπάρχει και η τηλεμέτρηση το λένε; μέσω της βόντα για να τα βλέπεις online, αλλά έχει νομίζω γύρω στα 200 κόστος; και πάγιο 5-6ε;
    Δεν θυμάμαι.. Όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει..

    stel67 αλήθεια πως δουλεύει με πολυστρωματική; οκ; Διατομές ξέρεις; Κόστος αν επιτρέπεται; Κράτησες παλιά σώματα κ διακόπτες; Μάρκα λέβητα; Εγώ έβαλα buderus.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-01-20 στις 12:17.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3723
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    EUROPEAN PARADISE ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE
    Όσοι σκέφτεστε να αυτονομηθείτε στην θέρμανση κάντε και έναν υπολογισμό και το κόστος χρήσης για θερμοσυσσωρευτές , τους έχω δει στην πράξη και είναι πολύ αποδοτικοί και σε συνδυασμό με εναλλακτικό πάροχο ρεύματος μπορεί να συμφέρουν και καλύτερα.
    Βίλες κότερα χαβιάρι και βελουχιώτη άρη.

  4. #3724
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asmatiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι σκέφτεστε να αυτονομηθείτε στην θέρμανση κάντε και έναν υπολογισμό και το κόστος χρήσης για θερμοσυσσωρευτές , τους έχω δει στην πράξη και είναι πολύ αποδοτικοί και σε συνδυασμό με εναλλακτικό πάροχο ρεύματος μπορεί να συμφέρουν και καλύτερα.
    Ισχύει για πιο μικρά σπίτια, πρέπει να υπολογιστεί επίσης το κόστος εγκατάστασης του δικτύου στο σπίτι γιατί θέλει τριφασικό κτλ. Πάντως γενικά οι διαφορές με την ΔΕΗ στην πράξη με τους εναλλακτικούς παρόχους δεν είναι τόσο μεγάλες, μην πω ότι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις οι εναλλακτικοί βγαίνουν πιο ακριβοί..ή στα ίδια. Εγώ μετέφερα στην ΔΕΗ κ το αέριο, στον ίδιο λογαριασμό, στην elpedison που είχα το αέριο δεν με δέχτηκαν στο ρεύμα για αδιευκρίνηστους λόγους...κ την κοπάνησα. Τα συνδυαστικά νομίζω συμφέρουν, ενώ το αέριο μειώνει αρκετά την κατανάλωση ρεύματος. Σε 140 τετραγωνικά είχα 650 KWώρες σε 66 ημέρες. Δεν αξίζει να αλλάξω πάροχο, τζάμπα ο κόπος.

  5. #3725
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asmatiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι σκέφτεστε να αυτονομηθείτε στην θέρμανση κάντε και έναν υπολογισμό και το κόστος χρήσης για θερμοσυσσωρευτές , τους έχω δει στην πράξη και είναι πολύ αποδοτικοί και σε συνδυασμό με εναλλακτικό πάροχο ρεύματος μπορεί να συμφέρουν και καλύτερα.
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστές αυτές οι πληροφορίες που γράφουν οι εταιρίες αερίου στους λογαριασμούς τους..
    Σε σύγκριση με το ρεύμα νομίζω μου βγάζει διαφορά 66,55%/€885,96 και στο πετρέλαιο 36,59%/€256,95.
    Με τον θερμοστάτη στο 22-23.
    Γράφει και το παρακάτω..
    Spoiler:
    Συγκεκριμένα, η κατανάλωσή σας για την περίοδο Οκτώβριος 2018 – Απρίλιος 2019, ήταν συνολικά 10.003,894 kWh, που αντιστοιχούν σε 856 Nm3 και η χρέωση σας ήταν 635,80 €. Αν για το ίδιο διάστημα χρησιμοποιούσατε πετρέλαιο θέρμανσης, η ισοδύναμη ποσότητα που θα καταναλώνατε είναι 950,489 lt με κόστος 994,14 €.
    Συνεπώς, με τη χρήση φυσικού αερίου, εξοικονομήσατε για το συγκεκριμένο διάστημα 358,34 €, δηλαδή είχατε εξοικονόμηση 36,05%.
    Τονίζεται ότι η τιμή του φυσικού αερίου παρουσίασε σημαντική μείωση, ύψους κατά μέσο όρο 38% κατά την περίοδο θέρμανσης Οκτώβριος 2018 – Απρίλιος 2019, αυξάνοντας σημαντικά την εξοικονόμησή σας.

    Η τιμή του φυσικού αερίου αφορά Οικιακό Τιμολόγιο με χρήση θέρμανσης.
    Η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης προέρχεται από το Υπουργείο Οικονομίας και Ανάπτυξης και συγκεκριμένα από το Παρατηρητήριο Τιμών Υγρών Καυσίμων (http://www.fuelprices.gr/deltia.view) και αφορά την πρώτη διαθέσιμη τιμή του εκάστοτε τρέχοντα μήνα.
    Για τους θερινούς μήνες που δεν είναι διαθέσιμες οι τιμές Πετρελαίου χρησιμοποιείται η τελευταία διαθέσιμη τιμή.
    Η τιμή του ρεύματος βασίζεται σε ενδεικτική τιμή Οικιακού Τιμολογίου για κατανάλωση 1600 kWh έως 2000 kWh/τετράμηνο, από τον βασικό προμηθευτή.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #3726
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    EUROPEAN PARADISE ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE
    Δεν έχω κάνει τον υπολογισμό για να σας βοηθήσω αλλά επειδή εγώ έχω φυσικό αέριο και σε συγγενικό μου σπίτι θερμοσυσσωρευτές με παρόμοια τετραγωνικά δεν βλέπω τεράστια διαφορά σε λογαριασμούς και πρέπει να συνυπολογίσετε ότι στην Ελλάδα θέρμανση χρησιμοποιούμε το πολύ 6 μήνες τον χρόνο αλλά πάγιο φυσικού αερίου πληρώνουμε 12 μήνες τον χρόνο.
    Όπως και επίσης ότι οι θερμοσυσσωρευτές είναι αυτόνομοι σε κάθε δωμάτιο και με χρονοδιακόπτες κάνοντας επιπλέον οικονομία έτσι σε μεγάλα σπίτια που δεν χρησιμοποιούνται όλα τα δωμάτια πχ δουλευει μόνο αυτός στο υπνοδωμάτιο το βράδυ και δεν θερμαίνεις όλο το σπίτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asmatiop : 04-01-20 στις 12:20.
    Βίλες κότερα χαβιάρι και βελουχιώτη άρη.

  7. #3727
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asmatiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κάνει τον υπολογισμό για να σας βοηθήσω αλλά επειδή εγώ έχω φυσικό αέριο και σε συγγενικό μου σπίτι θερμοσυσσωρευτές με παρόμοια τετραγωνικά δεν βλέπω τεράστια διαφορά σε λογαριασμούς και πρέπει να συνυπολογίσετε ότι στην Ελλάδα θέρμανση χρησιμοποιούμε το πολύ 6 μήνες τον χρόνο αλλά πάγιο φυσικού αερίου πληρώνουμε 12 μήνες τον χρόνο.
    Όπως και επίσης ότι οι θερμοσυσσωρευτές είναι αυτόνομοι σε κάθε δωμάτιο και με χρονοδιακόπτες κάνοντας επιπλέον οικονομία έτσι σε μεγάλα σπίτια που δεν χρησιμοποιούνται όλα τα δωμάτια πχ δουλευει μόνο αυτός στο υπνοδωμάτιο το βράδυ και δεν θερμαίνεις όλο το σπίτι.
    Με τα καλοκαιρινά πάγια το έχω μπερδέψει η αλήθεια είναι..
    Π.χ ο τελευταίος λογαριασμός μου ήρθε Μάιο..μετά από Σεπτέμβριο..
    Τα πάγια που λες που συγκαταλέγονται;
    Έχει αυτές τις κατηγορίες:
    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ φυσικού αερίου
    ΔΕΣΦΑ Δίκτυο Μεταφοράς
    ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ Δίκτυο Διανομής
    ΦΟΡΟΙ - ΤΕΛΗ
    ΦΠΑ
    ΛΟΙΠΑ
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #3728
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η θέρμανση όντως είναι max 6 μήνες, εξαρτάται την χρονιά, κ σε αυτή κ στον θερμοσύφωνα πέφτουν αρκετές κιλοβατώρες. Το αέριο το βλέπω συνολικά ως θέρμανση κ ζεστό νερό σε όλο το σπίτι, κ δεν το αλλάζω με τίποτα, απευθείας ζεστό νερό σε χαμηλή τιμή. Σίγουρα το να ανάβεις σε ξεχωριστούς χώρους σώματα ειναι πλεονέκτημα, αλλά εκεί πάει στο τι φιλοσοφία έχει ο καθένας, πχ εγώ προτιμώ να ειναι ζεστό όλο το σπίτι το 24ωρο. Πολύ καλή θέρμανση με ρεύμα ειναι η αντλία θερμότητας αλλά προυπθέτει εγκατάσταση από την αρχή για να έχεις χαμηλή θερμοκρασία στο νερό κ αντίστοιχα χαμηλή κατανάλωση στο ρεύμα. Εκεί πάντως που θέλω να εστιάσω ακόμα μία φορά, ειναι οτι οι εναλλακτικοί παραπλανούν με τν τιμή της κιλοβατώρας πολλές φορές κ στο τέλος ο λογαριασμός δεν βγαίνει τόσο χαμηλός όσο φαίνεται αρχικά.

  9. #3729
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θέρμανση όντως είναι max 6 μήνες, εξαρτάται την χρονιά, κ σε αυτή κ στον θερμοσύφωνα πέφτουν αρκετές κιλοβατώρες. Το αέριο το βλέπω συνολικά ως θέρμανση κ ζεστό νερό σε όλο το σπίτι, κ δεν το αλλάζω με τίποτα, απευθείας ζεστό νερό σε χαμηλή τιμή. Σίγουρα το να ανάβεις σε ξεχωριστούς χώρους σώματα ειναι πλεονέκτημα, αλλά εκεί πάει στο τι φιλοσοφία έχει ο καθένας, πχ εγώ προτιμώ να ειναι ζεστό όλο το σπίτι το 24ωρο. Πολύ καλή θέρμανση με ρεύμα ειναι η αντλία θερμότητας αλλά προυπθέτει εγκατάσταση από την αρχή για να έχεις χαμηλή θερμοκρασία στο νερό κ αντίστοιχα χαμηλή κατανάλωση στο ρεύμα. Εκεί πάντως που θέλω να εστιάσω ακόμα μία φορά, ειναι οτι οι εναλλακτικοί παραπλανούν με τν τιμή της κιλοβατώρας πολλές φορές κ στο τέλος ο λογαριασμός δεν βγαίνει τόσο χαμηλός όσο φαίνεται αρχικά.
    Με boiler το έχεις η παράγει ζεστό νερό ο λέβητας; Εγώ από το λέβητα..
    Αυτονομία σε πολυκατοικία με αντλία θερμότητας γίνεται βάσει νόμου άραγε;
    Με θερμοσυσσωρευτές αν κάτσεις πάλι θα πρέπει να συμμετέχεις στο πετρέλαιο της πολυκατοικίας αν λειτουργεί..
    Σε εναλλακτικό για ρεύμα συμφέρει να πας όπως το έχω δει μόνο αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #3730
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με boiler το έχεις η παράγει ζεστό νερό ο λέβητας; Εγώ από το λέβητα..
    Απευθείας από τον λέβητα, μπορούσα να τον συνδέσω με τον ηλιακό τριπλής που έχω (έχω τραβήξει αναμονές) αλλά μου είπε ο υδραυλικός ότι δεν αξίζει, κ από όσο βλέπω βάσει καταναλώσεων αεριόυ έχει δίκιο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εναλλακτικό για ρεύμα συμφέρει να πας όπως το έχω δει μόνο αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις..
    Ακριβώς, για 320 Kwh το μήνα εγώ δνε βλέπω κάποιο συμφέρον. Τα δυο θετικά που είδα σε αλλαγή στο πατρικό μου ειναι 1. επιστροφή εγγύησης με πάγια εντολή κ 2. η εταιρία φυσικό αέριο που έχω το ρεύμα μου επτρέπει να πληρώνω με πόντους (15000 =50 ευρώ) κ επειδή μαζεύω αρκετούς πόντους γλιτώνω κάποια χρήματα για τους γονείς μου.

  11. #3731
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    EUROPEAN PARADISE ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα καλοκαιρινά πάγια το έχω μπερδέψει η αλήθεια είναι..
    Π.χ ο τελευταίος λογαριασμός μου ήρθε Μάιο..μετά από Σεπτέμβριο..
    Τα πάγια που λες που συγκαταλέγονται;
    Έχει αυτές τις κατηγορίες:
    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ φυσικού αερίου
    ΔΕΣΦΑ Δίκτυο Μεταφοράς
    ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ Δίκτυο Διανομής
    ΦΟΡΟΙ - ΤΕΛΗ
    ΦΠΑ
    ΛΟΙΠΑ
    Δεν έχω κάποιον πρόχειρο αυτήν την στιγμή αλλά απο την nrg που βρήκα
    https://nrgprovider.com/sites/defaul...w_2020_new.pdf
    Βίλες κότερα χαβιάρι και βελουχιώτη άρη.

  12. #3732
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απευθείας από τον λέβητα, μπορούσα να τον συνδέσω με τον ηλιακό τριπλής που έχω (έχω τραβήξει αναμονές) αλλά μου είπε ο υδραυλικός ότι δεν αξίζει, κ από όσο βλέπω βάσει καταναλώσεων αεριόυ έχει δίκιο
    Ακριβώς, για 320 Kwh το μήνα εγώ δνε βλέπω κάποιο συμφέρον. Τα δυο θετικά που είδα σε αλλαγή στο πατρικό μου ειναι 1. επιστροφή εγγύησης με πάγια εντολή κ 2. η εταιρία φυσικό αέριο που έχω το ρεύμα μου επτρέπει να πληρώνω με πόντους (15000 =50 ευρώ) κ επειδή μαζεύω αρκετούς πόντους γλιτώνω κάποια χρήματα για τους γονείς μου.
    Όπως τα λες είναι σε αυτό που σου είπε ο υδραυλικός.. Εγώ τον ρώτησα για boiler μέσα και δεν μου το πρότεινε.. Φαντάσου να ένωνες τον ηλιακό και να πάγωνε το νερό έξω.. Χασούρα.
    Η επιστροφή της εγγύησης δεν μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, γιατί είναι σαν μαξιλαράκι σε περίπτωση που προκύψει κάποιο θέμα κόστους..δεν ξέρω. Ίσως να κάνω λάθος.
    Πόντους από τι συναλλαγές μαζεύεις;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #3733
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @GregoirX23, γύρω στα 3200€ στοίχισε ολη η εγκατάσταση. Στην τιμή ο καυστήρας Buderus gb062, 1 καινούργιο σώμα, αλλάχτηκαν όλοι οι διακόπτες με καινούργιους, τα σώματα μπήκαν σε νέες θέσεις, εκεί που έπρεπε να μπουν από την αρχή.
    Ο υδραυλικός με χαλκοσωλήνες ζήταγε 4500€ και 2 βδομάδες δουλειά (είχε πολλές γωνιές η διαδρομή).
    Με τους πολυστρωματικούς η δουλειά έγινε σε 3 ημέρες. Μια χαρά είναι οι σωλήνες αυτοί. Ούτε διαστολές ούτε τίποτα.
    Ελληνικοί σωλήνες πιστοποιημένοι για θέρμανση. Ούτε καμινέτο, ούτε καψίματα στους τοιχους, ούτε βαψιματα στους σωλήνες. Μια χαρά.
    Κι αν χαλάσουν σε 10 χρόνια, περνάνε καινούργιο σε 20 λεπτά.

  14. #3734
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόντους από τι συναλλαγές μαζεύεις;
    Έχω μία visa bonus της alpha, από τα παντα μαζεύω, ακόμα κ από στοίχημα που παίζω συχνα.... η εταιρία fysikoaerioellados σου δίνει δυνατότητα εξαργύρωσης, κ εγώ τους χρησιμοποιώ εκεί... κ γλιτώνω ένα με δύο μήνες ρεύμα το χρόνο.

  15. #3735
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @GregoirX23, γύρω στα 3200€ στοίχισε ολη η εγκατάσταση. Στην τιμή ο καυστήρας Buderus gb062, 1 καινούργιο σώμα, αλλάχτηκαν όλοι οι διακόπτες με καινούργιους, τα σώματα μπήκαν σε νέες θέσεις, εκεί που έπρεπε να μπουν από την αρχή.
    Ο υδραυλικός με χαλκοσωλήνες ζήταγε 4500€ και 2 βδομάδες δουλειά (είχε πολλές γωνιές η διαδρομή).
    Με τους πολυστρωματικούς η δουλειά έγινε σε 3 ημέρες. Μια χαρά είναι οι σωλήνες αυτοί. Ούτε διαστολές ούτε τίποτα.
    Ελληνικοί σωλήνες πιστοποιημένοι για θέρμανση. Ούτε καμινέτο, ούτε καψίματα στους τοιχους, ούτε βαψιματα στους σωλήνες. Μια χαρά.
    Κι αν χαλάσουν σε 10 χρόνια, περνάνε καινούργιο σε 20 λεπτά.
    GB012 έβαλα, αν και έχει Β στη θέρμανση πάει καλά..
    Το κόστος πρπ εκεί που λες είναι. Σαν να σε χτύπησε ο υδραυλικός κ σε τιμή κ σε χρόνο. Και εγώ άλλαξα διακόπτες, σώματα τα ίδια στην ίδια θέση +-.. (είχα και 2-3 ρεζέρβα από παλιές τροποποιήσεις σε δωμάτια και μου είχαν δώσει κιόλας).
    Το κακό με τους χαλκοσωλήνες είναι αυτά που λες.. Αλλά κρατάνε.. Και πλαστικές όμως δίνουν 40χρόνια ζωής νομίζω; Καλά είναι..
    Και έχουν όριο 90c νομίζω.
    Α..έβαλα και τρίοδη στο μπάνιο για εναλλαγή ηλιακού-νερό από αέριο.
    Μια σημείωση..δεν είπα διαστολές για διατομές Φ της πολυστρωματικής ρώτησα αν ξέρεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-01-20 στις 13:14.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 249 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 229239244247248249250251254259269 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας