Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 403 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 383393398401402403404405408413423 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.031-6.045 από 17509
  1. #6031
    Εγγραφή
    21-01-2021
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΩΣ ΒΑΣΗ ΤΟ TTF ΠΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΔΕΠΑ ?

  2. #6032
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GMITSOUL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΩΣ ΒΑΣΗ ΤΟ TTF ΠΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΔΕΠΑ ?
    όταν αλλάξουν τον τρόπο υπολογισμού ,ναι . Όσοι είναι ήδη σε συμβόλαιο θα έχουν και τη δυνατότητα να το σπάσουν

  3. #6033
    Εγγραφή
    21-01-2021
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΙ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΔΕΠΑ ? ΜΗΠΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ?

  4. #6034
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GMITSOUL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΙ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΔΕΠΑ ? ΜΗΠΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ?
    Θα δείξει

  5. #6035
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα εκδόθηκαν λογαριασμοί απο Ελιν και έγραφε στο πινακάκι δίπλα απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις

    Αγαπητέ μας πελάτη, σας ενημερώνουμε πως από 01/01/2021 έως και 31/12/2021
    επιβάλλεται χρέωση Ειδικού Λογαριασμού ΑΠΕ (ΕΛΑΠΕ) ίση με 0,002€/kWh για όλους
    τους πελάτες Χαμηλής Τάσης.Σας υπενθυμίζουμε το δικαίωμα αζήμιας καταγγελίας της
    σύμβασης προμήθειας σας, εντός 30 ημερών από την παρούσα ειδοποίηση, σύμφωνα με
    τα οριζόμενα στο Άρθρο 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε πελάτες.

    Έχω το παλιό πρόγραμμα χωρίς πάγιο και ΟΤΣ αλλά αυτό αφορά όλους της χαμηλής τάσης πελάτες. Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό; Υπάρχει και σε άλλους παρόχους η ίδια χρέωση;
    Εγώ ακόμα περιμένω να μου έρθει ο λογαριασμός Δεκμβρίου (έχουν καθυστερήσει τουλάχιστον μια εβδομάδα) . Είμαι με το ΕΛΙΝ 365 νυχτερινό το παλιό χωρίς ΟΤΣ. Σκέφτομαι μήπως είναι ευκαιρία με αυτή την επιβάρυσνση να αλλάξω πάροχο (έχω ακόμα 14 μήνες συμβόλαιο). Ο αδερφός μου είναι στο Φυσικό Αέριο και του βγαίνει 15-20% φθηνότερα από ότι πληρώνω.

  6. #6036
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αδερφός μου είναι στο Φυσικό Αέριο και του βγαίνει 15-20% φθηνότερα από ότι πληρώνω.
    Λογικά δεν του έχουν εφαρμόσει ακόμα ΟΤΣ (στο εξάμηνο είναι φαντάζομαι)

  7. #6037
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά δεν του έχουν εφαρμόσει ακόμα ΟΤΣ (στο εξάμηνο είναι φαντάζομαι)
    Αυτό που λες μπορεί να ισχύει. Το συμβόλαιο του το είχε κάνει τον Σεπτέμβριο και μου είχε πει ότι δεν είχε δει να αναφέρεται σε ΟΤΣ. Αν και δεν το είχα ψάξει από εδώ είχα βγάλει το συμπέρασμα ότι η Ελιν είναι η πιο οικονομική και για αυτό την επέλεξα. (σίγουρα γλιτώνω από την ΔΕΗ δεν το συζητάω και σαν επιλογή δεν είναι κακή). Είμαι με το παλιό Νυχτερινό 365 και επειδή έχω ακόμα 14 μήνες (με την επιπλέον χρέωση 0,002 και αυτό που λένε ότι αν δεν συμφωνείς μπορείς να αλλάξεις πάροχο χωρίς πέναλντυ) δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω. Να παραμείνω ή όντως υπάρχει κάτι ακόμα πιιο οικονομικό? Μέχρι τώρα λογω δέσμευσης δεν το έψαχνα και σκέφτομαι μήπως είναι ευκαιρία τώρα.

  8. #6038
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    είναι πιο φθηνό από το αντίστοιχο της Volterra νομίζω.
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  9. #6039
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι πιο φθηνό από το αντίστοιχο της Volterra νομίζω.
    Στο νυχτερινό ναι

    Μέρας

    https://drive.google.com/file/d/1dBc...SNpUeB9sd/view

    Νύχτας

    https://drive.google.com/file/d/1ML9...K370iaOrW/view

  10. #6040
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    @GMITSOUL please μη γράφεις κεφαλαία, είναι δύσκολα στην ανάγνωση.

    Για το αέριο έχει αποδειχτεί ότι δε συμφέρουν τα Fix προγράμματα καθώς ο πάροχος πάντα βγαίνει κερδισμένος. Αν πχ σου δίνουν Fix τιμή 0.024 τότε έχουν ενδείξεις ότι ο μέσος όρος διετίας θα είναι χαμηλότερος κι εσύ θα πληρώνεις παραπάνω χωρίς λόγο. Επιπλέον μείνε μακριά απ'το Fix πρόγραμμα του Ήρων διότι για παν ενδεχόμενο για να μη βγούνε χαμένοι, έχουν βάλει ρήτρα προσαρμογής! Αν δηλαδή η τιμή της δημοπρασίας (ή του TTF μελλοντικά) ξεπεράσει το 0.022, τότε πληρώνεις τη διαφορά. Κάτι σαν ΟΤΣ δηλαδή, επάνω στη Fix τιμή.

    Όσον αφορά το Hρων Flex (δεν έχει ρήτρα προσαρμογής)... είναι το οικονομικότερο πρόγραμμα στην αγορά αυτή τη στιγμή. Μη σε προβληματίζει το TTF (εικονικές διαπραγματεύσεις φυσικού αερίου στην Ολλανδία) όπου θα αντικαταστήσουν τις δημοπρασίες της ΔΕΠΑ. Το έψαξα και οι τιμές είναι περίπου ίδιες... συγκεκριμένα το ΤΤF ήταν χαμηλότερο απ'τη τις δημοπρασίες της ΔΕΠΑ για όλο το 2020.

    Αυτό που διαφέρει στους παρόχους είναι το πάγιο, το περιθώριο κέρδους, το ποσοστό έκπτωσης και οι χρεώσεις μεταφοράς. Ο Ήρων έχει μικρό πάγιο, μικρό περιθώριο κέρδους, μεγάλο ποσοστό έκπτωσης και φτηνές χρεώσεις μεταφοράς. Στο λέω σίγουρα είναι η καλύτερη επιλογή. Για double energy δίνουν επιπλέον 10% έκπτωση αλλά υπάρχει το τεράστιο ρίσκο στην ΟΤΣ και ρήτρα αναπροσαρμογής του ρεύματος.

    Σχετικά με τη Volterra, το ότι δεν έχεις υπογράψει κάτι δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχει αλλάξει η ΟΤΣ χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Μπορεί δηλαδή να είχαν βάλει ενημέρωση σε κάποιο παλιό λογαριασμό ή στην ιστοσελίδα και να σου έδωσαν περιθώριο 30 μέρες να φύγεις, ή αλλιώς ισχύει σιωπηλή αποδοχή. Ψάξτο για να είσαι 100% σίγουρος. Αν όντως ισχύει ακόμα 70ΟΤΣ είναι σούπερ.

    Στο θέμα της Ελίν, εγώ μόνο μια φορά μόνο επαναπαύτηκα νομίζοντας ότι δεν έστειλαν έναντι λογαριασμό (στην επαγγελματική παροχή). Μετά σκάει εκκαθαριστικός και βλέπω αυτό εδώ.



    Τελικά είχε εκδοθεί έναντι τον προηγούμενο μήνα αλλά κόλλησε το σύστημα και δεν έγινε αποστολή του mail. Μικρό το κακό τα πλήρωσα όλα μαζί... ούτως ή άλλως ήξερα τι είχα καταναλώσει και είχα κάνει κουμάντο τα λεφτά. Και την έκπτωση συνέπειας την έβαλαν κανονικά στον επόμενο έναντι, χωρίς να τους ενοχλήσω 2η φορά. Την τρομάρα πάντως την πήρα.

    Ίσως η καθυστέρηση οφείλεται σ'αυτό το πρόβλημα. Ή άργησαν να αποφασίσουν αν θα χρεώσουν ή αν θα απορροφήσουν το ΕΛΑΠΕ και πήγε η έκδοση παραπίσω.

  11. #6041
    Εγγραφή
    14-06-2017
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ρε παιδια και εγω περιμενα τον λαγαριασμο ελιν....αλλα ειδα τελικα επομενη μετρηση 17/2......γιατι ετσι?...διμηνο?...

  12. #6042
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiliodoylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια και εγω περιμενα τον λαγαριασμο ελιν....αλλα ειδα τελικα επομενη μετρηση 17/2......γιατι ετσι?...διμηνο?...
    ποτε σου ηρθε ο λογαριασμος χθες η σημερα?καταμετρηση γινετε απο τον δεδδηε καθε 4 μηνες,δλδ θες να πεις πως σου ηρθε εκκαθαριστικος τωρα και γραφει επομενη καταμετρηση 17/2?

  13. #6043
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Mπορούμε να αλλάξουμε το poll, μετά από μια δεκαετία λειτουργίας της αγοράς στην πώληση ηλεκτρικής ενέργειας;

    Προτείνω : "Είστε ευχαριστημένοι με την αλλαγή παρόχου ενέργειας από τη ΔΕΗ;" και απαντήσεις "οχι", "ναι, "δεν έχω αλλάξει".

    Άμα βρούμε πάνω από 15%-20% ικανοποιημένους πελάτες στο σύνολο θα με εκπλήξει, αλλά έχω ειλικρινή περιέργεια.

  14. #6044
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορούμε να αλλάξουμε το poll, μετά από μια δεκαετία λειτουργίας της αγοράς στην πώληση ηλεκτρικής ενέργειας;

    Προτείνω : "Είστε ευχαριστημένοι με την αλλαγή παρόχου ενέργειας από τη ΔΕΗ;" και απαντήσεις "οχι", "ναι, "δεν έχω αλλάξει".

    Άμα βρούμε πάνω από 15%-20% ικανοποιημένους πελάτες στο σύνολο θα με εκπλήξει, αλλά έχω ειλικρινή περιέργεια.
    Υπάρχει κάποιος που δεν κερδίζει έστω και 1€ με το που έφυγε από τη ΔΕΗ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #6045
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορούμε να αλλάξουμε το poll, μετά από μια δεκαετία λειτουργίας της αγοράς στην πώληση ηλεκτρικής ενέργειας;

    Προτείνω : "Είστε ευχαριστημένοι με την αλλαγή παρόχου ενέργειας από τη ΔΕΗ;" και απαντήσεις "οχι", "ναι, "δεν έχω αλλάξει".

    Άμα βρούμε πάνω από 15%-20% ικανοποιημένους πελάτες στο σύνολο θα με εκπλήξει, αλλά έχω ειλικρινή περιέργεια.
    Θα ήταν μια ιδέα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 403 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 383393398401402403404405408413423 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας