Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 262 από 1166 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267272282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.916-3.930 από 17483
  1. #3916
    Εγγραφή
    06-10-2007
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει δυνατότητα για πάγια εντολή με πιστωτική, γιατί εμένα μου είχανε πει ότι μόνο με λογαριασμό γίνεται πάγια και όχι με πιστωτική ακόμα....
    Εγώ Κανονικά με την πιστωτική το έχω, πληρώνονται την μέρα λήξης του λογαριασμού και είμαι οκ με με την έκπτωση του 10%

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάθε παροχή έχει διαφορετική ημερομηνία.



    Δεν έχω πάρει ακόμα εκκαθαριστικούς απ'την Ελίν... αλλά εφόσον η καταμέτρηση αφορά την ΔΕΔΔΗΕ τότε οι ημερομηνίες θα είναι ίδιες με τους παλιούς λογαριασμούς της ΔΕΗ, με μια μικρή απόκλιση αν πέφτουν Σαββατοκύριακα/αργίες.

    Κι όπως είπε ο utp, μπαίνεις στο site της ΔΕΔΔΗΕ, βάζεις αριθμό παροχής και βλέπεις αν έχει ανοίξει η πλατφόρμα ή όχι.
    Απλά στην ελιν στον εκκαθαριστικό δεν γράφει επάνω όπως στην ΔΕΗ ποτέ μπορείς να καταχωρήσεις ένδειξη αλλά ποτέ θα περάσουν από ΔΕΔΔΗΕ για εκαθθαριση πάλι δλδ σε 4 μήνες περίπου. Απλά στο μεσοδιάστημα είναι η περίοδος που μπορείς να καταχωρήσεις εσύ την ένδειξη κοιτώντας όπως είπαν και οι υπόλοιποι στον ΔΕΔΔΗΕ ποτέ έχεις το δικαίωμα να το κάνεις.

  2. #3917
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ Κανονικά με την πιστωτική το έχω, πληρώνονται την μέρα λήξης του λογαριασμού και είμαι οκ με με την έκπτωση του 10%

    - - - Updated - - -


    Απλά στην ελιν στον εκκαθαριστικό δεν γράφει επάνω όπως στην ΔΕΗ ποτέ μπορείς να καταχωρήσεις ένδειξη αλλά ποτέ θα περάσουν από ΔΕΔΔΗΕ για εκαθθαριση πάλι δλδ σε 4 μήνες περίπου. Απλά στο μεσοδιάστημα είναι η περίοδος που μπορείς να καταχωρήσεις εσύ την ένδειξη κοιτώντας όπως είπαν και οι υπόλοιποι στον ΔΕΔΔΗΕ ποτέ έχεις το δικαίωμα να το κάνεις.
    Θα έπρεπε να το αναγράφουν ή έστω να το βάλουν τώρα... Εδώ στη ΔΕΗ που το έγραφε και πάλι το ξεχνούσαμε ή δεν μπορούσαμε να πετύχουμε τη μέρα ή δεν είχε ανοίξει τη μέρα εκείνη το σύστημα ή δεν πιάναμε γραμμή τηλεφωνικά ποτέ...

  3. #3918
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα από 21/1/20 πελάτης και εγώ Ελιν

  4. #3919
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ Κανονικά με την πιστωτική το έχω, πληρώνονται την μέρα λήξης του λογαριασμού και είμαι οκ με με την έκπτωση του 10%

    - - - Updated - - -


    Απλά στην ελιν στον εκκαθαριστικό δεν γράφει επάνω όπως στην ΔΕΗ ποτέ μπορείς να καταχωρήσεις ένδειξη αλλά ποτέ θα περάσουν από ΔΕΔΔΗΕ για εκαθθαριση πάλι δλδ σε 4 μήνες περίπου. Απλά στο μεσοδιάστημα είναι η περίοδος που μπορείς να καταχωρήσεις εσύ την ένδειξη κοιτώντας όπως είπαν και οι υπόλοιποι στον ΔΕΔΔΗΕ ποτέ έχεις το δικαίωμα να το κάνεις.
    Επιστήμη έχει γίνει η πληρωμή λογαριασμού πλέον
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  5. #3920
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    [QUOTE=grip;6736451]Εγώ Κανονικά με την πιστωτική το έχω, πληρώνονται την μέρα λήξης του λογαριασμού και είμαι οκ με με την έκπτωση του 10%

    - - - Updated - - -


    Επειδή ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει δώσει ιστορικό στην ελίν δεν εχει έρθει ακόμα ο πρώτος λογαριασμός και είμαι στην αναμονή.... Στο τέλος βλέπω να έρχετε η εκκαθάριση μαζί με την εγγύηση και να φτάνει ο λογαριασμός στα ύψη.

    Για το θέμα με την πάγια εντολή(ώστε να επιστραφή και η εγγύηση) μου είπαν οτι δεν εχουν ακόμα την επιλογή με πιστωτική μόνο μέσω λογαριασμού τράπεζας. Εσυ πως το έκανες με την πιστωτική;

  6. #3921
    Εγγραφή
    06-10-2007
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΚΑΛΑ
    [QUOTE=walker;6739157]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ Κανονικά με την πιστωτική το έχω, πληρώνονται την μέρα λήξης του λογαριασμού και είμαι οκ με με την έκπτωση του 10%

    - - - Updated - - -


    Επειδή ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει δώσει ιστορικό στην ελίν δεν εχει έρθει ακόμα ο πρώτος λογαριασμός και είμαι στην αναμονή.... Στο τέλος βλέπω να έρχετε η εκκαθάριση μαζί με την εγγύηση και να φτάνει ο λογαριασμός στα ύψη.

    Για το θέμα με την πάγια εντολή(ώστε να επιστραφή και η εγγύηση) μου είπαν οτι δεν εχουν ακόμα την επιλογή με πιστωτική μόνο μέσω λογαριασμού τράπεζας. Εσυ πως το έκανες με την πιστωτική;
    Απλά πήγα με τον λογαριασμό στην eurobank και στην εξυπηρέτηση πελατών έδωσα την πιστωτική μου και είπα θέλω να γίνεται εξόφληση αυτόματα σε αυτήν την κάρτα. Όπως πχ έχω κάνει και για την εξόφληση του σταθερού κτλ. Δεν μίλησα καθόλου με ελιν για αυτό το θέμα.

  7. #3922
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    [QUOTE=grip;6739160]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά πήγα με τον λογαριασμό στην eurobank και στην εξυπηρέτηση πελατών έδωσα την πιστωτική μου και είπα θέλω να γίνεται εξόφληση αυτόματα σε αυτήν την κάρτα. Όπως πχ έχω κάνει και για την εξόφληση του σταθερού κτλ. Δεν μίλησα καθόλου με ελιν για αυτό το θέμα.
    Την εγγύηση την επέστρεψαν;

  8. #3923
    Εγγραφή
    06-10-2007
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΡΙΚΑΛΑ
    [QUOTE=walker;6739427]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grip Εμφάνιση μηνυμάτων

    Την εγγύηση την επέστρεψαν;
    Ναι. Όχι στον πρώτο λογαριασμό που τράβηξαν τα λεφτά αλλά στον δεύτερο που ήρθε είχε - 60€ επιστροφή εγγύησης.

  9. #3924
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Καλησπέρα σε ολους. Τους τελευταίους 3 μήνες είμαι πελάτης Watt volt. Γνώριζα εκ των προτέρων την ύπαρξη οτσ στο συμβόλαιο καθώς και για την ετήσια 60ευρη συνδρομή. Γενικα στο σπιτικό μας έχουμε χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. Επιλέγω τους τελευταίους 3 μήνες να μετράω ο ίδιος τις κιλοβατορες και να τις στέλνω μέσω της εφαρμογής και να εκδίδεται μηνιαίος εκαθαρριστικος λογαριασμός (θεωρώ ότι το ελέγχω καλύτερα διορθώστε με αν κάνω λάθος). Οι κιλοβατορες που εχω κάψει είναι οι λιγότερες 170 μηνιαίες κ οι περισσότερες 330 (μιλάμε πάντα για μήνα). Εξοργιζομαι ρε παιδιά, όταν λαμβάνω το λογαριασμό και βλέπω ότι σε ποσοστό άνω του 40% του συνόλου του λογαριασμού μου είναι για τέλη και φόρους. Σας επισυνάπτω αντίγραφου του τελευταίου εκαθαρριστικου για να μου πείτε... Κάποιες χρεώσεις όπως τέλος ακίνητης περιουσίας θα έπρεπε να τις χρεώνομαι εγώ που νοικιάζω την οικία και δεν είναι στην ιδιοκτησία μου? Ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20200124_231714_com.android.gallery3d.jpg  


  10. #3925
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezioioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε ολους. Τους τελευταίους 3 μήνες είμαι πελάτης Watt volt. Γνώριζα εκ των προτέρων την ύπαρξη οτσ στο συμβόλαιο καθώς και για την ετήσια 60ευρη συνδρομή. Γενικα στο σπιτικό μας έχουμε χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. Επιλέγω τους τελευταίους 3 μήνες να μετράω ο ίδιος τις κιλοβατορες και να τις στέλνω μέσω της εφαρμογής και να εκδίδεται μηνιαίος εκαθαρριστικος λογαριασμός (θεωρώ ότι το ελέγχω καλύτερα διορθώστε με αν κάνω λάθος). Οι κιλοβατορες που εχω κάψει είναι οι λιγότερες 170 μηνιαίες κ οι περισσότερες 330 (μιλάμε πάντα για μήνα). Εξοργιζομαι ρε παιδιά, όταν λαμβάνω το λογαριασμό και βλέπω ότι σε ποσοστό άνω του 40% του συνόλου του λογαριασμού μου είναι για τέλη και φόρους. Σας επισυνάπτω αντίγραφου του τελευταίου εκαθαρριστικου για να μου πείτε... Κάποιες χρεώσεις όπως τέλος ακίνητης περιουσίας θα έπρεπε να τις χρεώνομαι εγώ που νοικιάζω την οικία και δεν είναι στην ιδιοκτησία μου? Ευχαριστώ.
    Τα δημοτικά τέλη τα πληρώνει ο ενοικιαστής σύμφωνα με το νόμο και καλά κάνει. Αυτός χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες του δήμου που αντιστοιχούν στο ακίνητο. Ο ιδιοκτήτης πληρώνει δημοτικά τέλη εκεί που μένει ο ίδιος. Το ΤΑΠ νομικά είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη και όχι του ενοικιαστή. Μπορείς στο τέλος κάθε μήνα να στέλνεις στον ιδιοκτήτη ένα αντίγραφο του λογαριασμού ηλεκτρικού και να του αφαιρείς 1,6 ευρώ από το ενοίκιο. Πόσο σε συμφέρει τώρα αυτό όταν μιλάμε για ένα τέτοιο ποσό είναι δικό σου θέμα, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι δικαίωμά σου.

    Βασικά φόρους και τέλη έχει κάθε προϊόν και κάθε υπηρεσία που αγοράζουμε. Αυτό που χτυπάει στο μάτι στους λογαριασμούς ηλεκτρικού είναι τα δημοτικά τέλη καθώς είναι μεγάλο τμήμα του λογαριασμού, ειδικά αν κάνεις χαμηλές καταναλώσεις (επειδή δεν είναι αναλογικά προς τις καταναλώσεις). Συμφωνώ ότι έπρεπε να χρεώνονται με κάποιο άλλο τρόπο, αλλά όπως και να χρεωνόταν θα χρειαζόταν πληρωμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 25-01-20 στις 01:00.

  11. #3926
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.108
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE=walker;6739427]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grip Εμφάνιση μηνυμάτων

    Την εγγύηση την επέστρεψαν;
    Πρέπει να εκδοθεί λογαριασμός του παρόχου που να γράφει "εξοφλείται με πάγια εντολή" και μετά επιστρέφεται η εγγύηση.

  12. #3927
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Συμφωνώ με τον marcus... δημοτικά τέλη και δημοτικοί φόροι αφορούν αυτόν που χρησιμοποιεί το ακίνητο.

    Για το ΤΑΠ δεν αξίζει να πας κόντρα στον ιδιοκτήτη και να του δώσεις αφορμή να σου κάνει αύξηση όταν έρθει η ώρα για την ανανέωση του ενοικίου.

    Αν μιλούσαμε για κάνα μεγάλο ποσό όπως το χαράτσι (ΕΕΤΗΔΕ) του 2012... εννοείται ότι δε θα το πλήρωνες εσύ.

  13. #3928
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Ευχαριστώ ecrepali και Marcus για τις απαντήσεις σας! Εννοείται παιδιά ότι δεν αναφέρθηκα στα δημοτικά τέλη, αλλά κυρίως για το τέλος ακίνητης περιουσίας και αυτό μάλιστα το έκανα για το "γαμ@@το" που λένε. Το ποσό είναι μικρό για την κατανάλωση που κάνω κ εννοείται ο ιδιοκτήτης του σπιτιού δεν ευθύνεται για τις υπερχρεωσεις, απλώς ήθελα να ξέρω τι υφίσταται. Εσείς δηλαδή από την εμπειρία σας, καταλαβαίνετε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό που αναγράφεται στον λογαριασμό μου? Να έχω δηλαδή κατανάλωση ρευματος 13€ κ να είναι τα τέλη κ οι φόροι 22€? Κ δεν αναγραφω ούτε καν τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, που βέβαια τις έχουμε υποστεί όλοι!

  14. #3929
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezioioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ δεν αναγραφω ούτε καν τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, που βέβαια τις έχουμε υποστεί όλοι!
    Δε γίνεται το ρεύμα να έρθει σπίτι μας ουρανοκατέβατο. Φυσιολογικό είναι να πληρώνουμε και για το δίκτυο διανομής (ΔΕΔΔΗΕ, ΑΔΜΗΕ).

    Με τον ίδιο τρόπο το Κράτος εισπράτει ΥΚΩ και ΕΤΜΕΑΡ.

    Όσο για τα δημοτικά τέλη / φόροι δεν έχουν καμία σχέση με τη κατανάλωση. Είναι τετραγωνικά μέτρα x τιμή ζώνης x ημέρες.

    Όλα αυτά εισπράτονται στο λογαριασμό του ρεύματος για λόγους ευκολίας, διαφορετικά θα είχαμε κάθε μήνα να πληρώσουμε 5 ειδοποιητήρια σε διαφορετικούς φορείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 25-01-20 στις 20:23.

  15. #3930
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezioioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ ecrepali και Marcus για τις απαντήσεις σας! Εννοείται παιδιά ότι δεν αναφέρθηκα στα δημοτικά τέλη, αλλά κυρίως για το τέλος ακίνητης περιουσίας και αυτό μάλιστα το έκανα για το "γαμ@@το" που λένε. Το ποσό είναι μικρό για την κατανάλωση που κάνω κ εννοείται ο ιδιοκτήτης του σπιτιού δεν ευθύνεται για τις υπερχρεωσεις, απλώς ήθελα να ξέρω τι υφίσταται. Εσείς δηλαδή από την εμπειρία σας, καταλαβαίνετε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό που αναγράφεται στον λογαριασμό μου? Να έχω δηλαδή κατανάλωση ρευματος 13€ κ να είναι τα τέλη κ οι φόροι 22€? Κ δεν αναγραφω ούτε καν τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, που βέβαια τις έχουμε υποστεί όλοι!
    Για το ηλεκτρικό ρεύμα που καταναλώνεις πληρώνεις σύνολο 23,30€ (προ ΦΠΑ). Αυτή η τιμή είναι για την παραγωγή του και για να φθάσει στο σπίτι σου. Το ποσό που πληρώνεις είναι κλιμακωτό ανάλογα την κατανάλωση.
    Για Δήμο-ΕΡΤ πληρώνεις στάνταρτ τιμή, είτε έχεις 0 κιλοβατώρες είτε 10.000. Σε αυτά τα ποσά δεν υπάρχει ΦΠΑ.
    Τέλος στο Κράτος πληρώνεις Ειδικό Τέλος και Φόρο και φυσικά των ΦΠΑ του ρεύματος, στάνταρτ ποσοστά ανάλογα την κατανάλωση.

Σελ. 262 από 1166 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267272282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας