Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 169 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 149159164167168169170171174179189 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.521-2.535 από 17514
  1. #2521
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chrisk6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους...
    Μια κλασικη περιπτωση κ εγω που σκεφτομαι να παω απο ΔΕΗ σε καποιον αλλο παροχο.
    Εχω καποιες ερωτησεις προς τους γνωστες για καποια πραγματα που δεν γνωριζω (ακομα)¨

    1. Εχει ληξει το ΥΔΕ κ προκειται να φωναξω ενα ηλεκτρολογο αυριο κοντινο της περιοχης (Ζωγραφου). Κοστος 65+ΦΠΑ μου ειπε. Το ποσο ουτως η αλλως θα το περασω στον ιδιοκτητη (ενοικιο γαρ).
    Το ΥΔΕ χρειαζεται ανα 14ετια η καθε φορα που καποιος αλλαζει παροχο? Το ρωταω γιατι αν φυγω απο το συγκεκριμενο σπιτι θα υπαρχει καποια διαδικασια για τον επομενο ενοικιαστη η τον ιδιοκτητη?
    2. Αλλαγη παροχου εν μεσω ενοικιου θεωρω πως δεν εχει καποια διαφορα σωστα? Σκοποευω να κλεισω χωρις υποχρεωτικη παραμονη.
    3. Οι καταναλωσεις μου ειναι στις 2050KWH με τις 500-600 νυχτερινη χρεωση. Αξιζει ? Με βαση το αλλαζω ρευμα δειχει ενα κερδος 180 στην καλυτερη με 155 (χωρις υποχρεωτικη παραμονη) ετησιως.

    Ευχαριστώ
    Νομίζω το κόστος για το υδε το πληρώνεις εσύ.
    Γιατί εσύ αποφάσισες να το κάνεις.
    Αυτός θα στα δώσει άμα φύγεις απο το σπίτι. Κάτι τέτοιο είναι δε θυμάμαι καλά
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  2. #2522
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το κόστος για το υδε το πληρώνεις εσύ.
    Δεν θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά, νομίζω πως είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη.

  3. #2523
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Το ΥΔΕ είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη
    Δεν είναι του ενοικιαστή.

  4. #2524
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chrisk6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους...
    Μια κλασικη περιπτωση κ εγω που σκεφτομαι να παω απο ΔΕΗ σε καποιον αλλο παροχο.
    Εχω καποιες ερωτησεις προς τους γνωστες για καποια πραγματα που δεν γνωριζω (ακομα)¨

    1. Εχει ληξει το ΥΔΕ κ προκειται να φωναξω ενα ηλεκτρολογο αυριο κοντινο της περιοχης (Ζωγραφου). Κοστος 65+ΦΠΑ μου ειπε. Το ποσο ουτως η αλλως θα το περασω στον ιδιοκτητη (ενοικιο γαρ).
    Το ΥΔΕ χρειαζεται ανα 14ετια η καθε φορα που καποιος αλλαζει παροχο? Το ρωταω γιατι αν φυγω απο το συγκεκριμενο σπιτι θα υπαρχει καποια διαδικασια για τον επομενο ενοικιαστη η τον ιδιοκτητη?
    2. Αλλαγη παροχου εν μεσω ενοικιου θεωρω πως δεν εχει καποια διαφορα σωστα? Σκοποευω να κλεισω χωρις υποχρεωτικη παραμονη.
    3. Οι καταναλωσεις μου ειναι στις 2050KWH με τις 500-600 νυχτερινη χρεωση. Αξιζει ? Με βαση το αλλαζω ρευμα δειχει ενα κερδος 180 στην καλυτερη με 155 (χωρις υποχρεωτικη παραμονη) ετησιως.

    Ευχαριστώ
    Καλησπερα.. Θα βγαλει το πιστοποιητικο και θα πρεπει να το καταθεσεις στην Δεδδηε..Ναι χρειαζεται καθε 14 χρονια.. Απο οτι βλεπω δεν κανεις και πολυ μεγαλη καταναλωση στο νυχτερινο ρευμα... Αν πληρωνεις κανονικα τους λογαριασμους σου θα πρεπει να κοιταξεις πολυ καλα τι σε συμφερει...Αλλα οι παροχοι δεν τα λενε και πολυ καλα... Κοιταξε πιο κατω...

    https://energypress.gr/news/rae-epis...diamartyrontai

  5. #2525
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχει θεσπισμένο χρονικό όριο, η 14ετία.

    Όμως συνήθως δεν εφαρμόζεται, όταν το ρολόι είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη ή τρίτου (προηγούμενου ενοικιαστή) .. έμεινε έτσι σαν συνήθεια-αφροντισιά! Αν όμως το ρολόι είναι στο όνομα του ενοικιαστή και φεύγει για αλλού, και θέλει πίσω και την προκαταβολή εγγύησής του, πάνω από όλα την αποφυγή μελλοντικών μπλεξιμάτων, τότε πάει και το κόβει από τη ΔΕΗ, όπου ζητά πίσω και την εγγύησή του. Σε αυτήν την περίπτωση - εφόσον πέρασε 14ετία, "ταλαιπωρείται" ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, όταν πάει να ζητήσει επανασύνδεση. Τότε του ζητάνε αυτό το πιστοποιητικού ηλεκτρολόγου μηχανικού.

  6. #2526
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Πρεπει να λάβεις υπόψη και το χαράτσι των παρόχων λόγω ΟΤΣ (οριακη τιμη συστήματος). Κι εγώ ψάχνω αλλά δε ξέρω τελικά τί συμφέρει.

  7. #2527
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Προς ενημέρωση όλων

    Η σωστή διαδικασία όταν έχεις ένα ακίνητο και το ενοικιάζεις είναι

    όταν βρίσκεις ενοικιαστή πας μαζί του ή μόνος του με την ταυτότητα του και με το ηλεκτρονικό μισθωτήριο εκτυπωμένο από την ΑΑΔΕ στον πάροχο ενέργειας που επιθυμεί εκεί αυτός τον ενημερώνει σχετικά για την εγγύηση και αν θέλει ΥΔΕ (πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου) αυτό βαραίνει τον ιδιοκτήτη του ακινήτου φυσικά.

    όταν φύγει ο ενοικιαστής από το ακίνητο πάει ο ιδιοκτήτης με την ταυτότητα του και με το ηλεκτρονικό μισθωτήριο εκτυπωμένο από την ΑΑΔΕ στον πάροχο ενέργειας που είχε πάει ο ενοικιαστής και ζητάει διακοπή της παροχής ρεύματος στο ακίνητο
    έτσι εκδίδεται τελικός λογαριασμός στο όνομα του ενοικιαστή που έφυγε από το ακίνητο όπου καλείται να πληρώσει ή συμψηφίζεται με την εγγύηση που είχε καταβάλλει και ο αριθμός παροχής ρεύματος είναι καθαρός από χρέη/οφειλές.

    η σωστή διαδικασία είναι αυτή και σας βγάζει από δυσάρεστες εκπλήξεις με χρέη/οφειλές κτλ...δεν ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη αν ο ενοικιαστής του ακινήτου πληρώνει ή όχι τους λογαριασμούς ρεύματος αυτό είναι πρόβλημα του ενοικιαστή και όχι του ιδιοκτήτη καθώς το ΑΦΜ του ενοικιαστή θα επιβαρύνεται από τυχόν χρέη αυτό που ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη είναι ο αριθμός παροχής ρεύματος του ακινήτου που ενοικιάζει να είναι καθαρό από χρέη και οφειλές προς τον οποιοδήποτε πάροχο.

  8. #2528
    Εγγραφή
    27-03-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Kαλησπέρα σε όλους,

    Πριν απο δύο μήνες άλλαξα πάροχο και χθές παρέλαβα τον πρώτο μου λογαριασμό.Δυστυχώς όμως ο λογαριασμός μου έχει παραπάνω απο τις πραγματικές ΥΚΩ που θα έπρεπε να μου επιμεριστούν.Πιο συγκεκριμένα το τετράμηνο που αναλογεί για τον υπολογισμό των ΥΚΩ αντιστοιχεί σε δύο μήνες ΔΕΗ και τους υπόλοιπους δύο μήνες στον νέο πάροχο.Η ΔΕΗ όταν μου έστειλε τον τελικό λογαριασμό για αυτούς τους δυο μήνες χρέωσε κανονικά τις ΥΚΩ που αναλογούν ενώ ο νέος πάροχος υπολόγισε στον εκκαθαριστικό τις ΥΚΩ αναλογικά δηλαδή στους δύο μήνες είχε Χ kwh άρα στους 4 2χΧ.Το πρόβλημα είναι ότι εγώ χρησιμοποίησα το ρεύμα ως πηγή θέρμανσης μόνο τους τελευταίους δύο μήνες και έτσι καλούμε να πληρωσω 70 ευρώ παραπάνω για εικονικές kwh τις οποίες ποτέ δεν έκαψα.Γνωρίζει κάνεις αν αυτή είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος υπολογισμού των ΥΚΩ και αν μπορώ με κάποιο τρόπο να ζητήσω επαναυπολογισμό αυτών των χρεώσεων.Ευχαριστώ

  9. #2529
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Οι ΥΚΩ ανήκουν στις Ρυθμιζόμενες χρεώσεις.
    Οι Ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ανεξάρτητες από τον προμηθευτή, έχουν το ίδιο τιμολόγιο για όλους τους προμηθευτές και υπολογίζονται ανα 4-μηνο, στον κύκλο μετρήσεων του ΔΕΔΔΗΕ.

    Στην περίπτωσή αλλαγής προμηθευτή, γίνεται πρόσθετη μέτρηση την ημέρα αλλαγής προμηθευτή οπότε "σπάει" ο 4μηνος κύκλος και ο κάθε προμηθευτής χρεώνει το δικό του τμήμα με βάση το χρόνικό διάστημα που του αναλογεί και τις kWh που καταναλώθηκαν.

    Τα τιμολόγια των ΥΚΩ για 4-μηνο είναι:
    1-1600 kWh: 0,0069 €/kWh
    1601-2000 kWh: 0,05 €/kWh
    2000+ kWh: 0,085 €/kWh

    Για ενδιάμεση περίοδο γίνεται αναλογική αναγωγή των kWh
    π.χ. για 2-μηνο:
    1-800 kWh: 0,0069 €/kWh
    801-1000 kWh: 0,05 €/kWh
    1000+ kWh: 0,085 €/kWh

  10. #2530
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Ξέρετε ποιός πάροχος δεν έχει τη ρήτρα ΟΤΣ και επίσης δε σε δεσμεύει για κάποιο διάστημα και φυσικά...συμφέρει να πάς (μετά και τη μείωση απο 15% σε 10 της έκπτωσης ΔΕΗ).

  11. #2531
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με αφορμή το παραπάνω ερώτημα, νομίζω ότι τη μείωση της έκπτωσης της ΔΕΗ θα την ακολουθήσουν πολύ γρήγορα και οι εναλλακτικοί πάροχοι.

  12. #2532
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρετε ποιός πάροχος δεν έχει τη ρήτρα ΟΤΣ και επίσης δε σε δεσμεύει για κάποιο διάστημα και φυσικά...συμφέρει να πάς (μετά και τη μείωση απο 15% σε 10 της έκπτωσης ΔΕΗ).
    Μόνο τα ΕΛΤΑ και η ΔΕΗ,αυτήν την στιγμή δεν εφαρμόζουν ρήτρα οι πάροχοι:
    NRG

    https://allazorevma.gr/ots Περισσότερα εδώ.

    Καλή σου μέρα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή το παραπάνω ερώτημα, νομίζω ότι τη μείωση της έκπτωσης της ΔΕΗ θα την ακολουθήσουν πολύ γρήγορα και οι εναλλακτικοί πάροχοι.
    Καλημέρα.

    Μπορούν να συμβούν μάλλον τα παρακάτω:
    1.Μείωση έκπτωσης συνέπειας ή αλλαγή τιμολογίων (αύξηση τιμής ανα kwh ή παγίου)
    2.Εφαρμογή έκπτωσης συνέπειας μετά απο 5 μηνιαίους λογαριασμούς.
    3.Χρέωση/ εφαρμογή ΟΤΣ
    4. Αύξηση ρήτρας αποχώρησης - για τις συμβάσεις συνήθως των καινούργιων πελατών (συνήθως 18 ή 24 μήνες δέσμευση)


    Τα περισσότερα από τα παραπάνω ήδη τα έχουν εφαρμόσει κάποιοι πάροχοι Η.Ε.

    Εκτός θέματος αλλά όσοι θέλουν να αλλάξουν πάροχο καλό είναι αν δεν είναι σίγουροι για το ΥΔΕ να ελέγξουν αν είναι σε ισχύ στο https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ για να μην τους ζητηθεί έπειτα από το ΔΕΔΔΗΕ.

  13. #2533
    Εγγραφή
    31-03-2016
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλημερα παιδια.Εχω ενικιασει σπτι και κανω αναζητηση για παροχο ηλ ενεργειας.Ειπα να δοκιμασω αλλη εταιρεια εκτος απο ΔΕΗ.Εχω κανει μια μικρη αναζητηση αλλα εχω μπερδευτει με τιστιμες ,παγια κλπ.2 ατομα θα ειμαστε σπιτι οπου τη μιση μερα θα ειμαστε στη δουλεια,θερμοσιφωνο θα και για τις αναγκες που χρειαζεται,κανα πλυντηριο και σιδερο(οσο μπορει να καψει για 2 ατομα).Οποτε πιστευω θα ειμαι κατω των 2000kwh.

    Με ποιο κρητηριο να επικεξω εταιρεια
    πχ τιμη kwh,ΟΤΣ η κατι αλλο Πιστευω το πρωτο μου κριτηριο ειναι να μην εχω δευμεση συμβολαιου και να αποχωρησω οποτε θελω

  14. #2534
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα παιδια.Εχω ενικιασει σπτι και κανω αναζητηση για παροχο ηλ ενεργειας.Ειπα να δοκιμασω αλλη εταιρεια εκτος απο ΔΕΗ.Εχω κανει μια μικρη αναζητηση αλλα εχω μπερδευτει με τιστιμες ,παγια κλπ.2 ατομα θα ειμαστε σπιτι οπου τη μιση μερα θα ειμαστε στη δουλεια,θερμοσιφωνο θα και για τις αναγκες που χρειαζεται,κανα πλυντηριο και σιδερο(οσο μπορει να καψει για 2 ατομα).Οποτε πιστευω θα ειμαι κατω των 2000kwh.

    Με ποιο κρητηριο να επικεξω εταιρεια
    πχ τιμη kwh,ΟΤΣ η κατι αλλο Πιστευω το πρωτο μου κριτηριο ειναι να μην εχω δευμεση συμβολαιου και να αποχωρησω οποτε θελω
    Εγώ θα σου έλεγα να επιλέξεις μια εταιρεία κυρίως από την ρήτρα αποχώρησης, την ΟΤΣ (πάνω από 65€/mwh είναι καλά) και προσοχή μεγάλη κάθε πότε εφαρμόζεται η έκπτωση συνέπειας (στην ΚΕΝ,NRG και μάλλον και στο φυσικό αέριο Αττικής εφαρμόζεται μετά από 5 μηνιαίους λογαριασμούς στο επόμενο λογαριασμό μετα τη καταμέτρηση ΕΦΌΣΟΝ ΟΜΩΣ όλοι οι προηγούμενοι ήταν εμπροθεσμα πληρωμένοι (μέχρι τότε η χρέωση ανά kwh είναι αυξημένη χωρίς έκπτωση).

    Καλό βράδυ.

  15. #2535
    Εγγραφή
    31-03-2016
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Η ρητρα αποχωρησης ειναι το να μη πληρωσω κατι αν φυγω οικιοθελως;

    Το ΟΤΣ γιατ να ειναι μεγαλυτερο απο 65 mWH?

    Ποια εταιρεια που εχει αμεση εκπτωση στο λογαριασμο με σνεπεια

    Εσυ ποια προτεινεις;

Σελ. 169 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 149159164167168169170171174179189 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας