Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 357 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 337347352355356357358359362367377 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.341-5.355 από 17453
  1. #5341
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι φιλε, δεν εχει δεσμευση ,πως θα το καταλαβω αν ψαλιδιστει η εκπτωση; θα αναφερει στο λογαριασμο μειωση εκπτωσης ; Ευχαριστω.
    edit επισης εαν θελησω να γυρισω ξανα στην μαμα δεη ειναι ευκολη διαδικασια η θα εχουμε μπερδεματα;

  2. #5342
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Δε ψαλιδίζεται η έκπτωση. Είναι ξεχωριστή χρέωση... θα γράφει επιβάρυνση ΟΤΣ ή ρήτρα αναπροσαρμογής ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

    Μετά βγάζεις τα κομπιουτεράκια να δεις πόσα έδωσες για χρέωση προμήθειας + πάγιο + οτς και κάνεις σύγκριση πόσα θα πλήρωνες αν ήσουν αλλού. Παραπάνω απ'τη ΔΕΗ αποκλείται να πληρώνεις οπότε δεν αξίζει να ξαναγυρίσεις εκεί.

    Αν δεις ότι δε σε συμφέρει ο Ήρων μπορείς να πας Ελίν που έχει ξεκάθαρες χρεώσεις χωρίς ΟΤΣ κι είναι επίσης χωρίς δέσμευση.

    ---------

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επειδή το έψαξα περαιτέρω. Ο συγκεκριμένος τύπος : 1.15*μέση ΟΤΣ +8.7 ισχυσε για το Σεπτέμβρη και μόνο.
    Ανά μήνα μεταβάλεται αυτό το 8.7 άρα ο σωστός-γενικός τύπος είναι:
    1.15*μεση ΟΤΣ +Υ.
    Γενικός τύπος: https://www.protergia.gr/sites/defau...y_4website.pdf
    Κάτι ανάλογο κάνει και ο Ηρων ή τουλάχιστον έτσι γράφει στο σαιτ του..
    https://heron.gr/media/xo5p1qln/%CF%...E%AE%CF%82.pdf
    Αυτη η προσαυξημένη ΟΤΣ είναι κάτι που δεν είναι πολύ γνωστό..και είναι απλά απαράδεκτη. Την παλέυουν;
    Το θέμα είναι..κάνουν και οι άλλοι πάροχοι ανάλογη αναπροσαρμογή;;
    Σε επικοινωνία που είχα με το allazorevma σχετικά με Protergia και Ήρων, μου είπαν ότι στο τελικό όφελος συνυπολογίζονται oι επιβαρύνσεις βάσει αυτών των μαθηματικών τύπων. Τον πιστεύω τον εκπρόσωπο διότι βάσει των απαντήσεων του φαίνεται να ξέρει τι λέει. Δε μου πέταξε αυτοματοποιημένη απάντηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 21-10-20 στις 23:22.

  3. #5343
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ψαλιδίζεται η έκπτωση. Είναι ξεχωριστή χρέωση... θα γράφει επιβάρυνση ΟΤΣ ή ρήτρα αναπροσαρμογής ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

    Μετά βγάζεις τα κομπιουτεράκια να δεις πόσα έδωσες για χρέωση προμήθειας + πάγιο + οτς και κάνεις σύγκριση πόσα θα πλήρωνες αν ήσουν αλλού. Παραπάνω απ'τη ΔΕΗ αποκλείται να πληρώνεις οπότε δεν αξίζει να ξαναγυρίσεις εκεί.

    Αν δεις ότι δε σε συμφέρει ο Ήρων μπορείς να πας Ελίν που έχει ξεκάθαρες χρεώσεις χωρίς ΟΤΣ κι είναι επίσης χωρίς δέσμευση.
    Ευχαριστω φιλε ,υπεγραψα Ηρων , οπως λες , αν δω κατι περιεργο παω αλλου ,αν και δεν νομιζω

  4. #5344
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Ρε παίδες να σας ρωτήσω. Αν φύγω από ΔΕΗ και πάω άλλου το ρολόι μέχρι να γίνει η μετάβαση θα έχει γράψει. Θα στείλει εκκαθάριση η ΔΕΗ αλλά ο παροχος πως θα ξέρει από που ξεκινάει για αυτόν η μέτρηση? Σας μπέρδεψα?

  5. #5345
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συνήθως περνάει κάποια στιγμή ο ΔΕΔΔΗΕ (ειδικά για σένα) και κάνει τελική μέτρηση στον μετρητή σου για τον πρώην πάροχο..
    Και από εκεί ξεκινάει και ο νέος πάροχος.

    Δεν ξέρω εάν κάποιοι μπορεί να σου ζητήσουν απλά φωτογραφία του μετρητή.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #5346
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Επειδή μου ζήτησαν φωτογραφία και πέρασαν στην αίτηση τους αριθμούς για αυτό έχω μπερδευτεί. Μέχρι να τρέξει η αίτηση και μέχρι να γίνει αλλαγή τα νούμερα που θα έχουν δεν θα είναι σωστά. Πως θα ξέρει από που ξεκινάει.

  7. #5347
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vermetalz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μου ζήτησαν φωτογραφία και πέρασαν στην αίτηση τους αριθμούς για αυτό έχω μπερδευτεί. Μέχρι να τρέξει η αίτηση και μέχρι να γίνει αλλαγή τα νούμερα που θα έχουν δεν θα είναι σωστά. Πως θα ξέρει από που ξεκινάει.
    Aν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ ισχύει η δική τους μέτρηση. Αν δεν έρθουν, λαμβάνουν υπόψιν τη μέτρηση τη δική σου με ετεροχρονισμένη ημερομηνία.

    Στη 2η περίπτωση δηλαδή... την κατανάλωση που θα κάνεις απ'την ημερομηνία της αίτησης μέχρι την ημερομηνία ενεργοποίησης αντί να τη πληρώσεις στη ΔΕΗ, θα την πληρώσεις στον νέο πάροχο.

  8. #5348
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    528
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vermetalz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μου ζήτησαν φωτογραφία και πέρασαν στην αίτηση τους αριθμούς για αυτό έχω μπερδευτεί. Μέχρι να τρέξει η αίτηση και μέχρι να γίνει αλλαγή τα νούμερα που θα έχουν δεν θα είναι σωστά. Πως θα ξέρει από που ξεκινάει.
    Καλησπερα... Συνηθως περναει ο Δεδδηε απο τον χωρο... Σε ποια περιοχη εισαι;;

  9. #5349
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΔΕΗ
    Άλλαξα σε Ελίν οικιακό νυχτερινό εδώ και τρεις μήνες τους δύο πρώτους μου ήρθε λογαριασμός συν την εγγύηση τον τρίτο μου ήρθε έναντι για χρονικό διάστημα Αυγούστου Σεπτεμβρίου πως λειτουργεί δε είναι όπως την ΔΕΗ 2 μήνες έναντι και στον τέταρτο εκκαθάριση;

  10. #5350
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Μηνιαίοι είναι οι λογαριασμοί.

  11. #5351
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Επειδή έκανα αίτηση στην Ελιν μου είπαν οι τρεις μήνες είναι έναντι και τον τέταρτο μήνα η εκκαθάριση.

  12. #5352
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Μου ήρθε ο 2ος λογαριασμός από Φ.Α. και μου έχουν βάλει 50€ εγγύηση. Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι αυτό και αν το παίρνουμε ποτέ πίσω;

  13. #5353
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθε ο 2ος λογαριασμός από Φ.Α. και μου έχουν βάλει 50€ εγγύηση. Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι αυτό και αν το παίρνουμε ποτέ πίσω;
    έχεις κάνει πάγια εντολή;

    Μηδενική εγγύηση με την ενεργοποίηση πάγιας τραπεζικής εντολής
    Αν όχι σε χρεώνουν εγγύηση όπως όλοι, το αναφέρει και στην σελίδα τους και είμαι σίγουρος και στα χαρτιά που υπογράφεις

  14. #5354
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις κάνει πάγια εντολή;


    Αν όχι σε χρεώνουν εγγύηση όπως όλοι, το αναφέρει και στην σελίδα τους και είμαι σίγουρος και στα χαρτιά που υπογράφεις
    Όχι, δεν έχω κάνει. Τα πληρώνω μέσω του ίντερνετ.

    Το θέμα είναι, αν δεν έχω οφειλές αυτά τα 2 χρόνια, θα μου τα δώσουν πίσω αυτά τα λεφτά; Θα τους ρωτούσα, αλλά το Σ/Κ δεν έχουν chat.

  15. #5355
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vermetalz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μου ζήτησαν φωτογραφία και πέρασαν στην αίτηση τους αριθμούς για αυτό έχω μπερδευτεί. Μέχρι να τρέξει η αίτηση και μέχρι να γίνει αλλαγή τα νούμερα που θα έχουν δεν θα είναι σωστά. Πως θα ξέρει από που ξεκινάει.
    Από τη στιγμή που είχα κάνει αίτηση στην ελίν πέρασαν 3 βδομάδες μέχρι να ενεργοποιηθεί. Είχα στείλει φωτό του μετρητή. Κάποια στιγμή μου είχαν τηλεφωνήσει από ελίν για να τους πω προφορικά την ένδειξη του μετρητή για να την περάσουν στον ΔΕΔΔΗΕ, μάλλον γιατί είχαν περάσει μέρες από τότε που έκανα την αίτηση μέχρι να την καταχωρήσουν και ήθελαν μία πρόσφατη μέτρηση. Αν δεν ήμουν κοντά στον μετρητή θα υπολόγιζαν στο περίπου την ένδειξη από την κατανάλωση που είχα ανά 4μηνο και τις μέρες που πέρασαν μέχρι εκείνη τη μέρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηνιαίοι είναι οι λογαριασμοί.
    Με ΚΟΤ στην ελίν εκδίδονται ανά 2μηνο.

Σελ. 357 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 337347352355356357358359362367377 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας