Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 347 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 327337342345346347348349352357367 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.191-5.205 από 17453
  1. #5191
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    528
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swatsquadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πελατης τους απο Ιανουαριο , τωρα μου ηρθε εκκαθαριστικος και επαθα ενα μικρο εγκεφαλικο απο το ποσο !!! Η δικαιολογια ιδια "δεν τους ενημέρωσε ο ΔΕΔΔΗΕ" .
    Καλησπερα... Θα παρεις τηλεφωνο τον Δεδδηε και θα τον ρωτησεις ποτε περασαν για την καταμετρηση και τις ενδειξεις.. Θα ρωτησεις και τα διπλανα διαμερισματα αν εχουν λαβει τους λογαριασμος ρευματος..

  2. #5192
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Μιας και που ρωταμε για αεριο..Στο πατρικο μου ,που δεν κατοικειται 10 μηνες τον χρονο,εχω δεη κλασσικα για το ρευμα με νυχτερινο και ειχαμε βαλει αεριο πριν 6 χρονια περιπου το οποιο αν καταλαβα καλα αλλαξαν οι εταιρειες και μας εχουν βαλει στην Ζενιθ.Με συμφερει να αλλαξω?Τον χειμωνα το βαζουμε στο χαμηλο 17-18 βαθμους να μην παγωσει το σπιτι..και το καλοκαιρι ερχονται μονο τα παγια...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020-09-24.png 
Εμφανίσεις:  455 
Μέγεθος:  21,7 KB 
ID: 219125
    VAMOS ARIS

  3. #5193
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Αν διαβάζεις τις δυο προηγούμενες σελίδες, πιστεύω ότι με έναν λογαριασμό στα χέρια σου θα ζυγίσεις μόνος σου όλα τα ενδεχόμενα.

    Προσωπικά εκτιμώ ότι πρέπει να έχεις ένα παλιό αορίστου χρόνου συμβόλαιο με όποια πλεονεκτήματα έχει αυτό. Αν φύγεις στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις κέρδος μερικών ευρώ τον χρόνο με καταναλώσεις που τείνουν να είναι μηδενικές.

  4. #5194
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Για πελάτες πρώην Φυσικού Αερίου Θεσσαλίας - Θεσσαλονίκης (νυν Ζενίθ), δε γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται με τους παλιές συμβάσεις γιατί εχώ είχα φύγει ήδη από πέρυσι και ήμουνα στη ΔΕΗ 1 χρόνο. Αν η κατηγορία τιμολόγησης λέει ακόμα Τ1/Τ2/Τ3 το αφήνετε όπως είναι αορίστου. Αν σας έχει έρθει κανένα ενημερωτικό έντυπο ή αν στα ψηλά γράμματα γράφει κάπου ότι καταργείται το πρόγραμμα σας κι ότι πάτε αυτόματα σε άλλο πρόγραμμα (Gas Home Flex, Fix, Pack ή Ηοme+) τότε φεύγετε και πάτε στο Φυσικό Αέριο Πλήρες Εxtra πριν σας δεσμεύσει η Ζενίθ αυτόματα για 2 χρόνια. Συνήθως έχετε 3 μήνες περιθώριο μετά από οποιαδήποτε ενημέρωση κι έπειτα ισχύει η σιωπηλή αποδοχή... οπότε έχετε το νου σας.


    @blade
    για τη δική σου περίπτωση που το σπίτι είναι κενό 10 μήνες... έχω την εντύπωση ότι το Φυσικό Αέριο Πλήρες (το απλό, όχι το Extra) δεν έχει πάγιο και είναι για καταναλώσεις ως 6000kw/έτος (δε ξέρω τι ισχύει σε περίπτωση υπέρβασης). Αν ισχύει σε συμφέρει γιατί θα γλυτώσεις 4.50 x 12 = 54 ευρώ + 6% ΦΠΑ = 57.20 ευρώ πάγια /έτος. Δε ξέρω πόσα χρόνια δέσμευση και πόση εγγύηση. Δωρεάν τηλέφωνο επικοινωνίας 2160709300. Επίσης προσοχή σε ότι έγραψα πάνω... αν η Ζενίθ έχει αλλάξει ήδη τα προγράμματα σας, τότε ίσως ισχύει δέσμευση με ανάλογη ρήτρα αποχώρησης.

    Και για ρεύμα μπορείς να πας στο Οικιακό Ν της Ελίν, να γλυτώσεις επίσης το ετήσιο πάγιο των 5ευρώ απ'τη ΔΕΗ. Συν ένα μικρό όφελος στη κατανάλωση αλλά θα πρέπει να δώσεις 60ευρώ εγγύηση κι αυτά που θα πάρεις πίσω απ'τη ΔΕΗ είναι λιγότερα.

  5. #5195
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πελάτες πρώην Φυσικού Αερίου Θεσσαλίας - Θεσσαλονίκης (νυν Ζενίθ), δε γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται με τους παλιές συμβάσεις γιατί εχώ είχα φύγει ήδη από πέρυσι και ήμουνα στη ΔΕΗ 1 χρόνο. Αν η κατηγορία τιμολόγησης λέει ακόμα Τ1/Τ2/Τ3 το αφήνετε όπως είναι αορίστου. Αν σας έχει έρθει κανένα ενημερωτικό έντυπο ή αν στα ψηλά γράμματα γράφει κάπου ότι καταργείται το πρόγραμμα σας κι ότι πάτε αυτόματα σε άλλο πρόγραμμα (Gas Home Flex, Fix, Pack ή Ηοme+) τότε φεύγετε και πάτε στο Φυσικό Αέριο Πλήρες Εxtra πριν σας δεσμεύσει η Ζενίθ αυτόματα για 2 χρόνια. Συνήθως έχετε 3 μήνες περιθώριο μετά από οποιαδήποτε ενημέρωση κι έπειτα ισχύει η σιωπηλή αποδοχή... οπότε έχετε το νου σας.


    @blade
    για τη δική σου περίπτωση που το σπίτι είναι κενό 10 μήνες... έχω την εντύπωση ότι το Φυσικό Αέριο Πλήρες (το απλό, όχι το Extra) δεν έχει πάγιο και είναι για καταναλώσεις ως 6000kw/έτος (δε ξέρω τι ισχύει σε περίπτωση υπέρβασης). Αν ισχύει σε συμφέρει γιατί θα γλυτώσεις 4.50 x 12 = 54 ευρώ + 6% ΦΠΑ = 57.20 ευρώ πάγια /έτος. Δε ξέρω πόσα χρόνια δέσμευση και πόση εγγύηση. Δωρεάν τηλέφωνο επικοινωνίας 2160709300. Επίσης προσοχή σε ότι έγραψα πάνω... αν η Ζενίθ έχει αλλάξει ήδη τα προγράμματα σας, τότε ίσως ισχύει δέσμευση με ανάλογη ρήτρα αποχώρησης.

    Και για ρεύμα μπορείς να πας στο Οικιακό Ν της Ελίν, να γλυτώσεις επίσης το ετήσιο πάγιο των 5ευρώ απ'τη ΔΕΗ. Συν ένα μικρό όφελος στη κατανάλωση αλλά θα πρέπει να δώσεις 60ευρώ εγγύηση κι αυτά που θα πάρεις πίσω απ'τη ΔΕΗ είναι λιγότερα.
    για το ρευμα δε με πειραζει τοσο αν και δε θα με χαλαγε να δινω λιγοτερα δεν λεω...Ενδιαφερον το φυσικο αεριο πληρες,ειναι αυτο που "δινει" η δεη?

    Οσον αφορα την ζενιθ δεν εχω υπογραψει τιποτα,εκτος απο τοτε που αρχισαμε..
    VAMOS ARIS

  6. #5196
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το ρευμα δε με πειραζει τοσο αν και δε θα με χαλαγε να δινω λιγοτερα δεν λεω...Ενδιαφερον το φυσικο αεριο πληρες,ειναι αυτο που "δινει" η δεη?
    https://www.fysikoaerioellados.gr/pr...ikiako-plires/

  7. #5197
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Ερώτηση για Ελίν:

    Άλλαξα σε Ελίν ηλεκτρικό, πλήρωσα ήδη το πρώτο έναντι και είχε μέσα την εγγύηση. Αν βάλω πάγια εντολή, θα επιστραφεί το ποσό ή μένει εκεί;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #5198
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση για Ελίν:

    Άλλαξα σε Ελίν ηλεκτρικό, πλήρωσα ήδη το πρώτο έναντι και είχε μέσα την εγγύηση. Αν βάλω πάγια εντολή, θα επιστραφεί το ποσό ή μένει εκεί;
    Θα επιστραφεί στον επόμενο λογαριασμό
    OK boomer

  9. #5199
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Πέρασε 1 μήνας από την ενεργοποίηση στη Φυσικό Αέριο και ακόμα οι πόντοι για να πάρω τις 10 δωροεπιταγες ΑΒ δεν έχουν μπει.

    Επικοινώνησα μέσω chat χτες το μεσημέρι και εκτός του ότι έκαναν 15 λεπτά να μου απαντήσουν γιατί ψάχνονταν, μου είπαν ότι οι πόντοι έχουν μπει (!) στην κάρτα που έδωσα και ότι δεν ξέρουν τι έγινε και δεν τους βλέπω. Είπαν ότι θα με καλέσουν για να το δούμε αναλυτικά, ακόμα περιμένω. Μακάρι να με πάρουν από βδομάδα.

    Το φοβόμουν ότι θα καταλήξει έτσι. Ότι αν προκύψει πρόβλημα με τους πόντους, μετά δεν θα μπουν ποτέ.

  10. #5200
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα επιστραφεί στον επόμενο λογαριασμό
    Και μια χαζή ερώτηση: τι με αποτρέπει από το να "βγαλω" μετά την πάγια εντολή και να'χει γίνει μία φορά μόνο
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #5201
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια χαζή ερώτηση: τι με αποτρέπει από το να "βγαλω" μετά την πάγια εντολή και να'χει γίνει μία φορά μόνο
    Τίποτα, όπως δεν τους αποτρέπει κάτι να σου χρεώσουν ξανά την εγγύηση στον μεθεπόμενο λογαριασμό

  12. #5202
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια χαζή ερώτηση: τι με αποτρέπει από το να "βγαλω" μετά την πάγια εντολή και να'χει γίνει μία φορά μόνο
    Μου το είπαν ξεκάθαρα ότι θα επανέλθει στον επόμενο
    VAMOS ARIS

  13. #5203
    Εγγραφή
    14-06-2017
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    παιδια ερωτηση......εδω και μερικες μερες πηγα ελιν.....στις 21/9 ειχα τον λογαρισμο απο δεη.....σημερα μου εβγαλε τον τελικο..(αφαιρεσαι την εγγυηση)...τον αλλο μηνα ειναι ο εκκαθαριστικος ..λετε οτι πρεπει να περιμενω να βγει απο την ελιν και μετα να πληρωσω την δεη?...η ουσιαστικα βγαζοντας η δεη τον τελικο σημαινει και εκκαθαριστικος?

  14. #5204
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    O Τελικός είναι και εκκαθαριστικός..
    δεν θα σου βγάλει άλλον η ΔΕΗ..

    Πληρώνεις μέχρι την προθεσμία που σου γράφει..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #5205
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiliodoylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ερωτηση......εδω και μερικες μερες πηγα ελιν.....στις 21/9 ειχα τον λογαρισμο απο δεη.....σημερα μου εβγαλε τον τελικο..(αφαιρεσαι την εγγυηση)...τον αλλο μηνα ειναι ο εκκαθαριστικος ..λετε οτι πρεπει να περιμενω να βγει απο την ελιν και μετα να πληρωσω την δεη?...η ουσιαστικα βγαζοντας η δεη τον τελικο σημαινει και εκκαθαριστικος?
    Στον Τελικό της ΔΕΗ γίνεται εκκαθάριση μέχρι την ημερομηνία που έφυγες (αν δεν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει, λαμβάνεται υπόψιν η μέτρηση που έστειλες στη φωτογραφία). Πλήρωσε το λογαριασμό στην ώρα του πριν λήξει.

    2-3 εργάσιμες μετά την πληρωμή στείλε μήνυμα στη ΔΕΗ και ζήτα να σου εκδώσουν Έκτακτο λογαριασμό για την έκπτωση συνέπειας. Σε μένα το έκαναν γαργάρα και το πήρα χαμπάρι μήνες αργότερα.

    https://www.dei.gr/el/h-dei-sas-apanta

    Αφού βγει ο Έκτακτος με την επιστροφή απ'τη έκπτωση συνέπειας, τότε ξαναστέλνεις μήνυμα στη ΔΕΗ με όλα τα στοιχεία σου και αριθμό IBAN για να σου πιστώσουν τα χρήματα.

    Για την Ελίν δε γνωρίζω. Συνήθως δε στέλνει λογαριασμό για τόσες λίγες μέρες κατανάλωσης.

Σελ. 347 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 327337342345346347348349352357367 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας