Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 763 από 1163 ΠρώτηΠρώτη ... 743753758761762763764765768773783 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.431-11.445 από 17435
  1. #11431
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα στην παρέα,
    Είχα δυο παρόχες στην Elpedison σε προγράμματα fixed, τα οποία τα γύρισα σε myHOME Enter για τους γνωστούς λόγους κατάργησης των fixed προγραμματων.
    Η Elpedison με είχε γυρίσει στα basic πακέτα με ρήτρα. Σημερα μου ήρθαν οι τελικοι λογαριασμοί που με χρεώνουν και ρήτρα που εσπασα το πακέτο (50Ε σε κάθε παροχή).
    Τους πηρα τηλεφωνό και μου ήταν ότι ήταν τα 50Ε δώρο που κανανέ όταν έληξε το fixed προγραμμα και με πήγαν στο default πακέτο.

    Γνωρίζετε αν αυτές οι χρεώσεις πάνε στην ΔΕΗ και θα μου τα κρατησει η ΔΕΗ?

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος denisvl : 16-05-22 στις 16:48.

  2. #11432
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Εννοείται δεν θα στα κρατησει η ΔΕΗ, αυτο που θα γίνει είναι ότι θα δώσει εντολή διακοπής η Elpedison λόγω χρεών. Έχουν ειπωθεί και παραπάνω αυτά...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νιώθω ότι δίνω πανελλήνιες για οικονομολόγος και θα περάσω απο εξετάσεις, αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν απο που προκύπτει αυτή η εξίσωση;
    Πίστεψε με ούτε οικονομολόγοι δεν μπορούν να καταλάβουν απο προέκυψε η λογική υπολογισμού της εξίσωσης.
    Οικονομολόγος εδώ, αλλά πίστεψέ με αυτό το διαβάζουν και μαθητές Λυκείου, δεν είναι πολύπλοκο. Ακολουθείς τα βήματα που σου λέει και βγαίνει νόημα και με το παραπάνω.

  3. #11433
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denisvl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα,
    Είχα δυο παρόχες στην Elpedison σε προγράμματα fixed, τα οποία τα γύρισα σε myHOME Enter για τους γνωστούς λόγους κατάργησης των fixed προγραμματων.
    Η Elpedison με είχε γυρίσει στα basic πακέτα με ρήτρα. Σημερα μου ήρθαν οι τελικοι λογαριασμοί που με χρεώνουν και ρήτρα που εσπασα το πακέτο (50Ε σε κάθε παροχή).
    Τους πηρα τηλεφωνό και μου ήταν ότι ήταν τα 50Ε δώρο που κανανέ όταν έληξε το fixed προγραμμα και με πήγαν στο default πακέτο.

    Πλέον οι παροχές μου είναι στην ΔΕΗ, σκέφτομαι να μην πληρώσω καθόλου τους δύο λογαρισμους τελικούς λογαριασμούς ELPEDISON (140E, και 90Ε).
    Γνωρίζετε αν αυτές οι χρεώσεις πάνε στην ΔΕΗ και θα μου τα κρατησει η ΔΕΗ ή μπορώ πολύ απλά να μην πληρώσω τους λογαριασμούς ELPEDISON και ας το πάνε δικαστικά.

    Ευχαριστώ
    Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να πεις κάτι τέτοιο με καταλαβαίνεις πως το λεω.

    Εννοείται ότι θα πάνε δικαστικώς και θα απαιτήσουν την πληρωμή των λογαριασμών

    Εννοείται ότι η ELPEDISON θα δώσει το σχετικό αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ για διακοπή του αριθμού παροχής λόγω οφειλών και θα συμφωνήσει η ΔΕΗ με αυτό και η οποία θα απαιτεί και εκείνη την πληρωμή της.

  4. #11434
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να πεις κάτι τέτοιο με καταλαβαίνεις πως το λεω.

    Εννοείται ότι θα πάνε δικαστικώς και θα απαιτήσουν την πληρωμή των λογαριασμών

    Εννοείται ότι η ELPEDISON θα δώσει το σχετικό αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ για διακοπή του αριθμού παροχής λόγω οφειλών και θα συμφωνήσει η ΔΕΗ με αυτό και η οποία θα απαιτεί και εκείνη την πληρωμή της.

    Καλησπέρα,
    Γιατί θα πρέπει να πληρωθεί η ρήτρα αποχώρησης εφόσον αυτοί εσπασαν μονομερώς το fixed συμβόλαιο???
    Με έβαλα στο default προγραμμα για 2 χρόνια χώρις την ενημέρωσή μου και τώρα που πάω στην ΔΕΗ ζητάνε ρήτρα για την αποχώρηση.

  5. #11435
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.549
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denisvl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί θα πρέπει να πληρωθεί η ρήτρα αποχώρησης εφόσον αυτοί εσπασαν μονομερώς το fixed συμβόλαιο???
    Με έβαλα στο default προγραμμα για 2 χρόνια χώρις την ενημέρωσή μου
    δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης , λόγω πολλών καταγγελιών πλέον δε βάζουνε (είναι γνωστό απο παλιά το θέμα)
    τα 50€ όμως είναι το δώρο της ανανέωσης που έχει προϋπόθεση την παραμονή στο πρόγραμμα, καμία σχέση με πέναλτι πρόωρης αποχώρησης

  6. #11436
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denisvl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Γιατί θα πρέπει να πληρωθεί η ρήτρα αποχώρησης εφόσον αυτοί εσπασαν μονομερώς το fixed συμβόλαιο???
    Με έβαλα στο default προγραμμα για 2 χρόνια χώρις την ενημέρωσή μου και τώρα που πάω στην ΔΕΗ ζητάνε ρήτρα για την αποχώρηση.
    καταρχήν ενημέρωση για την αλλαγή του προγράμματος σίγουρα είχες σε κάποιο λογαριασμό αποκλείεται να το έκαναν έτσι από μόνοι τους?

    εσύ ως πελάτης τους ενημέρωσες ότι δεν θες να πας στο εξ ορισμού πρόγραμμα και ότι θες να αποχωρήσεις?

    ακόμα και καταγγελία στην αρμόδια αρχή (ΡΑΕ) να κάνεις θα απαιτηθεί η πληρωμή του λογαριασμού στην ELPEDISON και αν δεν το πράξεις ανεξάρτητα αν η ELPEDISON κάνει ή όχι προσφυγή σε εισπρακτική/δικηγορική ή στα δικαστήρια θα προωθηθεί αίτημα διακοπής του αριθμού παροχής σου στον ΔΕΔΔΗΕ άρα κοινώς για την οφειλή/χρέος θα μείνεις χωρίς ρεύμα έως εξοφλήσεις την ELPEDISON και εννοείται ότι θα πληρώνεις και την ΔΕΗ τους λογαριασμούς που θα σου στέλνει ανεξάρτητα αν έχεις ή όχι ρεύμα.

    για ξανά σκέψου τα λίγο όλα...

  7. #11437
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης , λόγω πολλών καταγγελιών πλέον δε βάζουνε (είναι γνωστό απο παλιά το θέμα)
    τα 50€ όμως είναι το δώρο της ανανέωσης που έχει προϋπόθεση την παραμονή στο πρόγραμμα, καμία σχέση με πέναλτι πρόωρης αποχώρησης

    Στον λογαριασμό δηλώνει <<Πρόωρη Λύση>>

  8. #11438
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.549
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denisvl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον λογαριασμό δηλώνει <<Πρόωρη Λύση>>
    ας το δηλώνει όπως θέλει , αν είναι τα 50€ δώρο που σου δώσανε σε προηγούμενο τότε είναι κομπλέ
    μάλιστα το free και το "Συνέπεια" αναφέρει και επιστροφή εκπτώσεων συνέπειας σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης , εκεί έχε το νου σου

  9. #11439
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Kαι επειδή δεν έχει αναφερθεί

    Ρολόι κοινοχρήστων
    Γ21 επαγγελματικό
    Σε μικρή πολυκατοικία

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ

    Εχει φάει ρήτρα
    Από 150 σε 220 το δίμηνο.

    Υποθέτω υπάρχουν πολλά ρολόγια κοινοχρήστων ..

    ΥΓ
    Πολιτικάρες μου σας αγαπώ.
    Ενω μιλάτε στα Κογκρέσσα
    Εγώ πληρώνω

    Το αλλάζουμε ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 18-05-22 στις 08:37.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #11440
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το αλλάζουμε ?
    Άμα έχεις όρεξη να το πάρεις στο όνομα σου και να κυνηγάς τους άλλους κάθε μήνα να σε πληρώσουν... Επίσης ακόμα κι να υπογράψεις σε χαμηλότερη τιμή, θα υπάρχουν πάντα 1-2 έξυπνοι που θα πούνε ότι πληρώνουν ακριβά εξαιτίας σου, ενώ στον τάδε πάροχο που διαφημίζει η τηλεόραση θα πληρώνατε φτηνότερα.

  11. #11441
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.961
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αλλάζουμε ?
    Αν εννοείς να μιλάς εσύ στο κογκρέσο και να πληρώνει η πλέμπα,
    γίνεται, αλλά θέλει θυσίες και αγώνα ετών/γενεών.

    Γράφεσαι από μικρός στο %x κόμμα εξουσίας και προετοιμάζεις.
    Η πρώτη γενιά θα κολλάει αφίσες.
    Η 2ή θα πάρει την τοπική (για τους αγώνες κ' την παράταξη κ' την πατρίδα/αλλαγή/whatever),
    κ' θα γίνει σφουγκοκωλάριος του x πολιτευτή και θα αρχίσει τα κονέ και τις γνωριμίες και να αρχειοθετεί ότι θα προσφέρει μόχλευση επί του αντιπάλου.
    Η 3ή θα πάει μέχρι υφυπουργός, άντε υπουργός σε 'β υπουργείο (άμα βρει και λίγο λάσπη, τόσα χρόνια τι κάναν οι προηγούμενοι?).
    Η 4ή γενιά μπορεί να πάει μέχρι και πρωθυπουργός ή σε καλό/ζουμερό υπουργείο.

    4 γενιές γλύφωντας πολιτικούς, μεγάλες θυσίες.
    Τώρα, αν κανείς έχει μεγάλο ταλέντο στο γλύφειν/παραπλανείν/εξαπατείν/μπουρδολογείν,
    γίνεται και γρηγορότερα, αλλά σπανίζουν τέτοια ταλέντα.
    Καλύτερη η μετανάστευση.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #11442
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι επειδή δεν έχει αναφερθεί

    Ρολόι κοινοχρήστων
    Γ21 επαγγελματικό
    Σε μικρή πολυκατοικία

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ

    Εχει φάει ρήτρα
    Από 150 σε 220 το δίμηνο.

    Υποθέτω υπάρχουν πολλά ρολόγια κοινοχρήστων ..

    ΥΓ
    Πολιτικάρες μου σας αγαπώ.
    Ενω μιλάτε στα Κογκρέσσα
    Εγώ πληρώνω

    Το αλλάζουμε ?
    Δυστυχώς μια από τα ίδια και στην πολυκατοικία μας με το ρολόι (μετρητή) που ανήκει σε αυτό που λέμε κοινόχρηστη παροχή (επαγγελματική)

    κανονικά τρώει ρήτρα

    όπως άλλωστε συμβαίνει σε όλες τις επαγγελματικές παροχές της ΔΕΗ και στο ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (που έχουμε στην εργασία μου καθώς έχουμε πάρα πολλές παροχές) και στον τελευταίο λογαριασμό που μας ήρθε ήταν αρκετά μεγάλο το ποσό (περίπου 500.000+ ευρώ)

    λένε από την ΔΕΗ θα βγει πρόγραμμα σαν το MY HOME ENTER για επαγγελματίες προς το παρών είμαστε στην αναμονή...

  13. #11443
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    λένε από την ΔΕΗ θα βγει πρόγραμμα σαν το MY HOME ENTER για επαγγελματίες προς το παρών είμαστε στην αναμονή...
    To οικιακό είναι 0.25, αν βγει αντίστοιχο επαγγελματικό θα είναι σίγουρα ακριβότερο.

  14. #11444
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    To οικιακό είναι 0.25, αν βγει αντίστοιχο επαγγελματικό θα είναι σίγουρα ακριβότερο.
    Τι να σου πω λένε από την ΔΕΗ ότι θα βγει για τους επαγγελματίες (προσωπικά μακάρι για να μπει το κοινόχρηστο της πολυκατοικίας που μένω και είναι το μόνο που με απασχολεί)

    εγώ λογικά δεν θα δουλεύω στην πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό καθώς εκεί θα είμαι το αργότερο μέχρι 31/12/2022 που τελειώνει το πρόγραμμα μετά γεια σας εκτός αν συμβεί και νωρίτερα..

    ούτε φυσικά η πολυεθνική εταιρεία/οργανισμός θα έχει ανάγκη πλέον για πολλαπλό τιμολόγιο καθώς δεν θα έχει τόσες εκατοντάδες/χιλιάδες παροχές παρά μόνο τα ακίνητα που θα έχει ενεργά ως γραφεία/υποκαταστήματα εφόσον δεν κλείσουν και αυτά στις 31/12/2022 που τελειώνει το πρόγραμμα.

    οπότε δεν με ενδιαφέρει έχω πάψει από καιρό να ασχολούμαι και ιδιαίτερα

    αυτοί που θα χάσουν και θα κλαίνε (θα πέσει πολύ κλάμα) στις 31/12/2022 που τελειώνει το πρόγραμμα είναι οι πάροχοι ενέργειας

    εμείς μια φορά θα τους εξοφλήσουμε ότι χρωστάμε μέχρι τελευταίο σεντ/ευρώ

    για τις άλλες εταιρείες που απασχολεί το πρόγραμμα δεν ξέρω...

  15. #11445
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denisvl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Γιατί θα πρέπει να πληρωθεί η ρήτρα αποχώρησης εφόσον αυτοί εσπασαν μονομερώς το fixed συμβόλαιο???
    Με έβαλα στο default προγραμμα για 2 χρόνια χώρις την ενημέρωσή μου και τώρα που πάω στην ΔΕΗ ζητάνε ρήτρα για την αποχώρηση.
    να μην φύγεις από την Ελπεδισον,
    να μείνεις και να τα πληρώσεις όλα κανονικά,
    να κινηθείς δικαστικά εναντίων τους και θα δικαιωθείς,
    αν φύγεις σπας εσύ την σύμβαση και αυτί θέλει η ελπεντισον,

    υπάρχουν πάροχοι που γυρνάνε τις συμβάσεις πάλι σε σταθερές επειδή καταλαβαίνουν ότι θα χάσουν την δικαστικές προσφυγές.
    στο ξαναλέω, αν φύγεις ή αν δεν πληρώσεις εσύ θα χάσεις, αν μείνεις και τα πληρώσεις όλα, ας είναι και άδικα, θα κερδίσεις μακροπρόθεσμα.
    μονο να τους στείλεις μαιλ που να λέει ότι δεν αναγνωρίζεις τις έξτρα χρεώσεις αλλά τις πληρώνεις γαι να μην σου κόψουν το ρεύμα και θα κινηθείς δικαστικά.

    https://www.newmoney.gr/roh/palmos-o...llogiki-agogi/

Σελ. 763 από 1163 ΠρώτηΠρώτη ... 743753758761762763764765768773783 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας