Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 210 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 190200205208209210211212215220230 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.136-3.150 από 17509
  1. #3136
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    να ρωτήσω κάτι άλλο;

    το συμβόλαιο μου με τον εναλλακτικό λήγει σε συγκεκριμένη ημερομηνία, πχ 2 Νοεμβρίου
    πως είναι δυνατόν να επιστρέψω στην ΔΕΗ ακριβώς την επόμενη ημέρα;

    θα κάνω αίτηση στην ΔΕΗ αρκετές ημέρες πριν αλλά πως είναι δυνατόν να γίνει η μεταφορά ακριβώς την 2/11,
    δηλ. ο μετρητής του ΔΕΔΗΕ πρέπει να έρθει να πάρει μετρήσεις την 2/11, είναι αυτό εφικτό ή υπάρχει περιθώριο 2-3 ημέρες;

  2. #3137
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι δεν αναφέρθηκε καθόλου
    αλλά άμα δεν το ζήσεις δεν καταλαβαίνεις τι είναι το ΟΤΣ,

    όταν το δεις στην πράξη καταλαβαίνεις ότι η τιμή για το ηλεκτρικό ρεύμα είναι στο ίδιο επίπεδο με την ΔΕΗ,
    εγώ δεν κερδίζω τίποτα,

    εντάξει, υπομονή μέχρι να λήξει το συμβόλαιο
    εγώ πάντως θα συμφωνήσω με το @jkoukos ότι ο πωλητής το ανάφερε (απλά στα γρήγορα) και επειδή δεν ήξερες/γνώριζες τι είναι δεν έδωσες σημασία

    γιατί από την στιγμή που αναφέρεται στο συμβόλαιο και στους όρους ισχύει

    άρα αν δεν το ανάφερε ο πωλητής ή απλά δεν ήταν ενημερωμένος ή το ξέχασε

    θεωρώ δύσκολο να έγινε εσκεμμένα

    για αυτό είπα ότι πάντα σε τηλεφωνικά συμβόλαια

    διαβάζεις το συμβόλαιο και τους όρους μιας και είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να τα στείλει και αν κάτι δεν σου αρέσει ακυρώνεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θέλω να αναφερθώ στο ΟΤΣ και πως ακριβώς δουλεύει,
    το ΟΤΣ στην ουσία εξαφανίζει την προνομιακή τιμή που διαφημίζουν κάποιες εταιρίες,
    οπότε οι εναλλακτικοί στην ουσία δεν προσφέρουν φθηνότερη KWh από την ΔΕΗ για τις δικές μου της ανάγκες,
    αυτό είναι το σημείο που έχει νόημα,


    επίσης να αναφερθώ στο ότι ο πωλητής στην τηλεφωνική επικοινωνία δεν μου το ανέφερε,

    πως θα αποδείξει η εταιρία ότι ο πωλητής μου το ανέφερε για να στηρίξει την κατηγορία της "συκοφαντικής δυσφήμισης";

    θα πρέπει να προσκομίσει την ηχογραφημένη συνομιλία που είχα με τον πωλητή όπου ο πωλητής μιλάει καθαρά για το ΟΤΣ, αυτό όμως δεν υπάρχει.

    εγώ δεν είπα ότι μου είπαν ψέμματα, εγώ μίλησα για ελλιπή πληροφόρηση,

    το να ισχυριστεί κάποιος ότι υπάρχει θέμα ελλιπούς πληροφόρησης δεν είναι συκοφαντική δυσφήμιση.


    στο φινάλε εγώ δεν ανέφερα κάποιο όνομα εταιρίας,
    κάποιες εταιρίες μπορεί να ενημερώνουν για το ΟΤΣ
    αναφέρομαι στο γεγονός ότι είπες εδώ δημόσια ότι θα ενημερώνεις να μην κάνουν συμβόλαια με την συγκεκριμένη εταιρεία (δεν έχει σημασία ποια είναι)

    αναφέρομαι στο γεγονός ότι θες να ανοίξεις θέμα εδώ δημόσια με τον τίτλο που αναφέρεις

    όπως καταλαβαίνεις αυτά μπορούν να θεωρηθούν "συκοφαντική δυσφήμιση"

    καθώς το ΟΤΣ αναφέρετε και στα συμβόλαια και στους όρους και στις ιστοσελίδες των εταιρειών αλλά και στις γνωστές ιστοσελίδες που συγκρίνουν

    αν κάποιος δεν γνωρίζει/δεν ξέρει απλά ρωτάει να μάθει (αυτής της άποψης είμαι)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτήσω κάτι άλλο;

    το συμβόλαιο μου με τον εναλλακτικό λήγει σε συγκεκριμένη ημερομηνία, πχ 2 Νοεμβρίου
    πως είναι δυνατόν να επιστρέψω στην ΔΕΗ ακριβώς την επόμενη ημέρα;

    θα κάνω αίτηση στην ΔΕΗ αρκετές ημέρες πριν αλλά πως είναι δυνατόν να γίνει η μεταφορά ακριβώς την 2/11,
    δηλ. ο μετρητής του ΔΕΔΗΕ πρέπει να έρθει να πάρει μετρήσεις την 2/11, είναι αυτό εφικτό ή υπάρχει περιθώριο 2-3 ημέρες;
    θα πρέπει να μιλήσεις με ΔΕΗ και με το ΔΕΔΔΗΕ.

  3. #3138
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτήσω κάτι άλλο;

    το συμβόλαιο μου με τον εναλλακτικό λήγει σε συγκεκριμένη ημερομηνία, πχ 2 Νοεμβρίου
    πως είναι δυνατόν να επιστρέψω στην ΔΕΗ ακριβώς την επόμενη ημέρα;

    θα κάνω αίτηση στην ΔΕΗ αρκετές ημέρες πριν αλλά πως είναι δυνατόν να γίνει η μεταφορά ακριβώς την 2/11,
    δηλ. ο μετρητής του ΔΕΔΗΕ πρέπει να έρθει να πάρει μετρήσεις την 2/11, είναι αυτό εφικτό ή υπάρχει περιθώριο 2-3 ημέρες;
    Την αίτηση καλύτερα να την κάνεις στις 2 του μηνός, η μεταφορά γίνεται σχεδόν άμεσα, στην δικιά μου περίπτωση έκανε λιγότερο απο 4 ημέρες και αυτό γιατί καθυστέρησα να στείλω σωστά τα έντυπα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    αναφέρομαι στο γεγονός ότι είπες εδώ δημόσια ότι θα ενημερώνεις να μην κάνουν συμβόλαια με την συγκεκριμένη εταιρεία (δεν έχει σημασία ποια είναι)

    αναφέρομαι στο γεγονός ότι θες να ανοίξεις θέμα εδώ δημόσια με τον τίτλο που αναφέρεις

    όπως καταλαβαίνεις αυτά μπορούν να θεωρηθούν "συκοφαντική δυσφήμιση"

    καθώς το ΟΤΣ αναφέρετε και στα συμβόλαια και στους όρους και στις ιστοσελίδες των εταιρειών αλλά και στις γνωστές ιστοσελίδες που συγκρίνουν

    αν κάποιος δεν γνωρίζει/δεν ξέρει απλά ρωτάει να μάθει (αυτής της άποψης είμαι)
    Με λίγα λόγια δηλαδή θα πρέπει να μας βάλουν όλους μέσα γιατί σε αυτό το νήμα συνεχώς φωνάζουμε για την ΟΤΣ και το τι σημαίνει, ειδικά όταν κάποιος μας λέει για την πολύ καλή τιμή που είδε σε kwh με ΟΤΣ 20-30 (με λίγα λόγια θα πληρώνεις πάντα), ή με όταν του λέμε πρόσεξε με τα νυχτερινό όλη μέρα, οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν είναι οι ίδιες.

    Μια χαρά θα κάνει να ενημερώσει τους γνωστούς της για την ΟΤΣ

  4. #3139
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως θα αποδείξει η εταιρία ότι ο πωλητής μου το ανέφερε για να στηρίξει την κατηγορία της "συκοφαντικής δυσφήμισης"; θα πρέπει να προσκομίσει την ηχογραφημένη συνομιλία που είχα με τον πωλητή όπου ο πωλητής μιλάει καθαρά για το ΟΤΣ, αυτό όμως δεν υπάρχει.
    Δεν χρειάζεται, το αντίθετο μάλιστα. Αυτό που απαιτείται να αποδείξουν (για το συγκεκριμένο αδίκημα σε ποινικό δικαστήριο) είναι ότι υπήρξε δημόσιος ή προς τρίτους σχετικός ισχυρισμός. Αντιθέτως ο (εκάστοτε) εγκαλουμενος για τέτοιο αδίκημα οφείλει να αποδείξει (για να απαλλαγεί ή να γίνει μετάπτωση σε -απλη- δυσφήμιση) τους δημόσιους ή προς τρίτους ισχυρισμούς του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ότι δηλαδή ΔΕΝ τον ενημέρωσαν.

  5. #3140
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται, το αντίθετο μάλιστα. Αυτό που απαιτείται να αποδείξουν (για το συγκεκριμένο αδίκημα σε ποινικό δικαστήριο) είναι ότι υπήρξε δημόσιος ή προς τρίτους σχετικός ισχυρισμός. Αντιθέτως ο (εκάστοτε) εγκαλουμενος για τέτοιο αδίκημα οφείλει να αποδείξει (για να απαλλαγεί ή να γίνει μετάπτωση σε -απλη- δυσφήμιση) τους δημόσιους ή προς τρίτους ισχυρισμούς του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ότι δηλαδή ΔΕΝ τον ενημέρωσαν.

    το να ισχυρισθεί κάποιος ότι έλαβε "ελλειπή πληροφόρηση" δεν είναι αδίκημα,

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται, το αντίθετο μάλιστα. Αυτό που απαιτείται να αποδείξουν (για το συγκεκριμένο αδίκημα σε ποινικό δικαστήριο) είναι ότι υπήρξε δημόσιος ή προς τρίτους σχετικός ισχυρισμός. Αντιθέτως ο (εκάστοτε) εγκαλουμενος για τέτοιο αδίκημα οφείλει να αποδείξει (για να απαλλαγεί ή να γίνει μετάπτωση σε -απλη- δυσφήμιση) τους δημόσιους ή προς τρίτους ισχυρισμούς του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ότι δηλαδή ΔΕΝ τον ενημέρωσαν.
    αλλά ακόμα και να πεις ότι δεν μου το είπες για να με πιάσεις πελάτη πάλι δεν είναι αδίκημα γιατί τα ποσά είναι πολύ μικρά και στην τελική μπορεί να συμφέρει με τον εναλλακτικό αλλά να μην συμφέρει όσο νομίζεις αν δεν ξέρεις για τη ΟΤΣ.

    το θέμα είναι τι ζημιά έχει επέλθει, αν έχει επέλθει, τελικά.

    το να πεις, δεν μου το είπες και τώρα κερδίζω 30 ευρω τον χρόνο και εγώ νόμιζα ότι θα κέρδιζα 50 δεν είναι σοβαρό,

    πάλι κερδισμένος είναι ο πελάτης αλλά όπως είπα όχι όσο νόμιζε

  6. #3141
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να ισχυρισθεί κάποιος ότι έλαβε "ελλειπή πληροφόρηση" δεν είναι αδίκημα, - - - Updated - - - αλλά ακόμα και να πεις ότι δεν μου το είπες για να με πιάσεις πελάτη πάλι δεν είναι αδίκημα γιατί τα ποσά είναι πολύ μικρά και στην τελική μπορεί να συμφέρει με τον εναλλακτικό αλλά να μην συμφέρει όσο νομίζεις αν δεν ξέρεις για τη ΟΤΣ. το θέμα είναι τι ζημιά έχει επέλθει, αν έχει επέλθει, τελικά. το να πεις, δεν μου το είπες και τώρα κερδίζω 30 ευρω τον χρόνο και εγώ νόμιζα ότι θα κέρδιζα 50 δεν είναι σοβαρό, πάλι κερδισμένος είναι ο πελάτης αλλά όπως είπα όχι όσο νόμιζε
    Ανάποδα, πάλι, το κοιτάς. Σε μια παρόμοια και υποθετική περίπτωση, για το συγκεκριμένο αδίκημα ο Εισαγγελέας θα κρίνει και ο Δικαστής θα αποφασίσει κρίνοντας τη βλάβη/ζημιά που υπέστη από τους δημόσιους ισχυρισμούς ο καταγγέλλων και κυρίως από τη προσβολή στη φήμη του, αυτού δηλαδή που προσέφυγε αιτούμενος το ποινικό κολασμό του συκοφάντη και/ή δυσφημιστή. Το αν κέρδισε 30 αντι 50 (που νόμιζε) ο πελάτης-καταγγελόμενος ή αν τα πόσα είναι μεγάλα, μικρά κτλ δεν έχουν καμία σχέση με την αυτοτελώς κρινόμενη "κατηγορία" που προαναφέρθηκε.

  7. #3142
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάποδα, πάλι, το κοιτάς. Σε μια παρόμοια και υποθετική περίπτωση, για το συγκεκριμένο αδίκημα ο Εισαγγελέας θα κρίνει και ο Δικαστής θα αποφασίσει κρίνοντας τη βλάβη/ζημιά που υπέστη από τους δημόσιους ισχυρισμούς ο καταγγέλλων και κυρίως από τη προσβολή στη φήμη του, αυτού δηλαδή που προσέφυγε αιτούμενος το ποινικό κολασμό του συκοφάντη και/ή δυσφημιστή. Το αν κέρδισε 30 αντι 50 (που νόμιζε) ο πελάτης-καταγγελόμενος ή αν τα πόσα είναι μεγάλα, μικρά κτλ δεν έχουν καμία σχέση με την αυτοτελώς κρινόμενη "κατηγορία" που προαναφέρθηκε.
    Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το θέμα, είπε πως θα ενημερώσει τον κόσμο πως ο τάδε πάροχος έχει ΟΤΣ, μαζί με αυτό θα τους δώσει και παράδειγμα για το πώς βγαίνει ακριβότερος απο την ΔΕΗ.
    Κάτι που κάνουμε εδώ σε αυτό το νήμα εδώ και χρόνια τώρα, θα πρέπει να μας βάλουνε και εμας μέσα;

    Θυμάμαι είχε σκάσει μύτη πωλητής της watt and volt στο γραφείο, ρώτησε κλασικά που είμαστε, είμαστε στην ΚΕΝ, ααα είπε αυτοί είναι ακριβοί και έχουν ΟΤΣ, στην ερώτηση ναι αλλά εσείς δεν έχετε ΟΤΣ απάντησε εμείς δεν χρεώνουμε, άλλος πάλι θα σου πεί εμείς δεν έχουμε αλλά θα ξεχάσει να πει πως αυτό ισχύει μόνο για 6 μήνες. Φυσικά στους όρους αναφέρονται όλα όπως είναι, αλλά οι πωλητές δεν το λένε πάντα ή δεν το εξηγούν ή μπορεί να αφήσουν απο έξω το ότι τον τελευταίο χρόνο γίνεται συνεχώς ενεργοποίηση της ΟΤΣ

    Κανονικά σελίδες σαν allazorevma Θα έπρεπε να τις είχανε κλείσει καθώς κάνει και σύγκριση τιμών λαμβάνοντας υπόψην την ΟΤΣ

  8. #3143
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποιος θελει να ελεγχει στο 100 τοις εκατο τι υπογραφει ας διαβαζει το συμβολαιο,

    Ότι είπε ο από πάνω..
    Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους που λένε.. Πολλά είναι τα πρέπει που έπρεπε να γίνονται και δε γίνονται..
    Γιαυτό φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων


    για αυτό είπα ότι πάντα σε τηλεφωνικά συμβόλαια


    διαβάζεις το συμβόλαιο και τους όρους μιας και είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να τα στείλει και αν κάτι δεν σου αρέσει ακυρώνεις.

    Σε αυτή τη περίπτωση (τηλέφωνο), αν πάρεις χαμπάρι κάτι που δεν σου αρέσει εγκαίρως.. 14ημέρες;
    Αναφέρθηκε και πίσω.. Την κάνεις αλά υπαναχώρηση..
    Τώρα δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει μέσω τηλεφώνου "σωστή" δουλειά..
    Ίσως από email..να στο στείλουν προσυμπληρωμένο..να το διαβάσεις, διορθώσεις κάπου ίσως;, υπογράψεις, στείλεις..
    Αλλά σε τέτοια σοβαρά συμβόλαια..πρώτα κάνεις τη μελέτη σου και μετά πας από κοντά καλύτερα..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κάποιος δεν γνωρίζει/δεν ξέρει απλά ρωτάει να μάθει (αυτής της άποψης είμαι)
    Έτσι είναι..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή με όταν του λέμε πρόσεξε με τα νυχτερινό όλη μέρα, οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν είναι οι ίδιες.

    Μου θυμίζεις ερώτηση που είχα κάνει σε πάροχο με mail, σχετικά με το τι παίζει με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις στο πρόγραμμα που αναφέρεις.. Και ενώ απάντησαν του στυλ: Δώστε μας τα στοιχεία πελάτη σας για να σας εξυπηρετήσουμε καλύτερα...
    Τους απάντησα ότι δεν είμαι πελάτης αλλά ενδιαφέρομαι σχετικά με το πρόγραμμα.. Απλά έχω αυτή την μία απορία..
    Δεν ξαναέλαβα απάντηση ποτέ που να λύσει αυτή την απορία..
    Αργότερα που το έψαξα έμαθα ότι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι οι κανονικές.. Δλδ πρωινού & νυχτερινού..
    Δεν εφαρμόζονται δλδ μόνο οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις του νυχτερινού..ώστε να είναι καθαρό πρόγραμμα νυχτερινό με την πλήρη έννοια της λέξης..
    Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτό να γίνει αυτό με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις..το κράτος δεν τις ρυθμίζει;

    - - - Updated - - -

    Συμπέρασμα; Μην περιμένεις από τους άλλους.. Ψάχνεις μόνος..
    Αλλά και να σε ενημερώσουν πλήρως οι άλλοι..με καταγραφή η όχι αν είναι μέσω τηλεφώνου..θα μπορέσεις να τα συγκρατήσεις όλα εκείνη τη στιγμή ώστε να πεις το πολυπόθητο ναι η όχι και να μην κυριαρχήσει η κεκτημένη ταχύτης; Στο όχι κάτι γίνεται.. Με το ναι τι κάνεις αν δεν είναι τηλεφωνικά το συμβόλαιο.. Η εάν περάσουν οι 14 ημέρες για το τηλέφωνο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-09-19 στις 04:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #3144
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το θέμα, είπε πως θα ενημερώσει τον κόσμο πως ο τάδε πάροχος έχει ΟΤΣ, μαζί με αυτό θα τους δώσει και παράδειγμα για το πώς βγαίνει ακριβότερος απο την ΔΕΗ. Κάτι που κάνουμε εδώ σε αυτό το νήμα εδώ και χρόνια τώρα, θα πρέπει να μας βάλουνε και εμας μέσα; Θυμάμαι είχε σκάσει μύτη πωλητής της watt and volt στο γραφείο, ρώτησε κλασικά που είμαστε, είμαστε στην ΚΕΝ, ααα είπε αυτοί είναι ακριβοί και έχουν ΟΤΣ, στην ερώτηση ναι αλλά εσείς δεν έχετε ΟΤΣ απάντησε εμείς δεν χρεώνουμε, άλλος πάλι θα σου πεί εμείς δεν έχουμε αλλά θα ξεχάσει να πει πως αυτό ισχύει μόνο για 6 μήνες. Φυσικά στους όρους αναφέρονται όλα όπως είναι, αλλά οι πωλητές δεν το λένε πάντα ή δεν το εξηγούν ή μπορεί να αφήσουν απο έξω το ότι τον τελευταίο χρόνο γίνεται συνεχώς ενεργοποίηση της ΟΤΣ Κανονικά σελίδες σαν allazorevma Θα έπρεπε να τις είχανε κλείσει καθώς κάνει και σύγκριση τιμών λαμβάνοντας υπόψην την ΟΤΣ
    Δεν είπα ότι υπάρχει θέμα, η άγνοια όμως της σχετικής διαδικασίας δυνητικά ελλοχεύει κίνδυνο σε παρόμοιο και υποθετικό σενάριο που κάποιος ενοχληθεί και ασχοληθεί περαιτέρω.

  10. #3145
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάποδα, πάλι, το κοιτάς. Σε μια παρόμοια και υποθετική περίπτωση, για το συγκεκριμένο αδίκημα ο Εισαγγελέας θα κρίνει και ο Δικαστής θα αποφασίσει κρίνοντας τη βλάβη/ζημιά που υπέστη από τους δημόσιους ισχυρισμούς ο καταγγέλλων και κυρίως από τη προσβολή στη φήμη του, αυτού δηλαδή που προσέφυγε αιτούμενος το ποινικό κολασμό του συκοφάντη και/ή δυσφημιστή. Το αν κέρδισε 30 αντι 50 (που νόμιζε) ο πελάτης-καταγγελόμενος ή αν τα πόσα είναι μεγάλα, μικρά κτλ δεν έχουν καμία σχέση με την αυτοτελώς κρινόμενη "κατηγορία" που προαναφέρθηκε.




    αν είναι έτσι όπως τα λες
    τότε γιατί αυτά τα άρθρα και ο συγγραφέας τους δεν έχουν ήδη διωχθεί;;

    https://www.euro2day.gr/news/economy...-sta-timo.html

    https://energypress.gr/news/ti-ritra...thoria-kerdoys

    αν εγώ κάνω copy/paste αυτά τα λινκ και το στείλω στους φίλους μου/γνωστούς μου είναι συκοφαντία;;

    δηλ. ο έμπορος μπορεί να ισχυρισθεί ότι το άρθρο αυτό τον ζημίωσε επειδή ενημερώνει το κοινό σχετικά με την ΟΤΣ η οποία αναφέρεται στα συμβόλαια, στο site του έμπορου στο site της ΡΑΕ κλπ;;
    Αυτό είναι προσβολή στην φήμη του; Αφού ο ίδιος ο έμπορος το αναφέρει στο συμβόλαιο.
    δηλ. ο έμπορος θεωρεί συκοφαντία όταν το κοινό ενημερώνεται αντικειμενικά;

    αυτά που λες ισχύουν σε περιπτώσεις όταν κάποιος διασπείρει fake news, ψευτιές κλπ, η ΟΤΣ δεν είναι fake news είναι πολύ real,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρέα : 21-09-19 στις 10:07.

  11. #3146
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν είναι έτσι όπως τα λες τότε γιατί αυτό το άρθρο και ο συγγραφέας του δεν έχουν ήδη διωχθεί;; ,
    Διότι κατά νομική πρόβλεψη τα περισσότερα ποινικά αδικήματα κατά της τιμής είναι κατ' έγκληση διωκόμενα, ο παθων δηλαδή (αν θέλει, αν μπορεί κτλ) πρέπει να υποβάλλει έγκληση Δεν θα έρθει ούτε μπορεί (έστω και να θέλει) να διώξει αυτεπάγγελτα ο κ.κ. Εισαγγελέας.

  12. #3147
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι κατά νομική πρόβλεψη τα περισσότερα αδικήματα κατά της τιμής είναι κατ' έγκληση διωκόμενα, ο παθων δηλαδή (αν θέλει, αν μπορεί κτλ) πρέπει να υποβάλλει έγκληση Δεν θα έρθει ούτε μπορεί (έστω και να θέλει) να διώξει αυτεπάγγελτα ο κ.κ. Εισαγγελέας.

    δεν υπάρχει κανένα αδίκημα, αντικειμενική ενημέρωση υπάρχει και αυτό δεν είναι αδίκημα,

  13. #3148
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει κανένα αδίκημα, αντικειμενική ενημέρωση υπάρχει και αυτό δεν είναι αδίκημα,
    Ίσως, το αν όμως είναι ή δεν είναι κάτι αδίκημα το κρίνουν οι αρμόδιοι, όχι ο καταγγελων ή/και ο καταγγελλόμενος.

  14. #3149
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως, το αν όμως είναι ή δεν είναι κάτι αδίκημα το κρίνουν οι αρμόδιοι, όχι ο καταγγελων ή/και ο καταγγελλόμενος.
    άμα ήταν να γίνει, θα είχε γίνει
    τώρα που λουφάζουν καταλαβαίνουμε ποιος έχει δίκιο.

  15. #3150
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    άμα ήταν να γίνει, θα είχε γίνει τώρα που λουφάζουν καταλαβαίνουμε ποιος έχει δίκιο.
    Στις κατ' έγκληση ποινικές αξιώσεις ο παθών έχει δικαίωμα να προσφύγει στον κ.κ Εισαγγελέα εντός 90ημερων είτε απ' τη στιγμή που η ισχυριζόμενη άδικη πράξη τελέστηκε ή απ' τη στιγμή που έλαβε γνώση (αποδεδειγμένα) οτι τελέστηκε.

Σελ. 210 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 190200205208209210211212215220230 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας