Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 224 από 1174 ΠρώτηΠρώτη ... 204214219222223224225226229234244 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.346-3.360 από 17600
  1. #3346
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.124
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίστεψέ με δεν του είναι καθόλου δύσκολο . Έχουν φτιάξει ειδική εφαρμογή και τους εμφανίζει όλες τις παροχές ανά γραφείο ΔΕΔΔΗΕ με ληγμένα πιστοποιητικά.

    Βλέπω υπερβολικό άγχος για να εάν θα ζητήσει και πότε. Αυτό το πιστοποιητικό είναι για τη ΔΙΚΗ ΜΑΣ ασφάλεια καταλάβετε το επιτέλους. Ο ΔΕΔΔΗΕ δε το κάνει ούτε για να σας τρέχει ούτε για να πληρώνεται τον ηλεκτρολόγο αλλά για να βεβαιωθεί ότι η ηλ. Εγκατάσταση είναι ασφαλής και δεν υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας, πυρκαγιάς κ.α.
    Προσωποποιείς το θέμα και αυτό είναι το βασικό σου λάθος, και, ενδεχομένως, και άλλων.
    Έχω πρόσφατο πιστοποιητικό για το σπίτι μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το θέμα.
    Υποστηρίζω, όμως, την άποψη ότι, πρακτικά, δεν είναι δυνατόν να ελεγχθούν (και όχι να ενημερωθούν, όπως είπε συμφορουμίτης), από τον ΔΕΔΔΗΕ, όλοι εκείνοι που είχαν παροχή πριν από την εισαγωγή των εναλλακτικών παρόχων και του πιστοποιητικού, δηλαδή, με άλλα λόγια όλων των συνδρομητών που είχαν παροχή από πολλά χρόνια στη ΔΕΗ και εξακολουθούν να είναι συνδεδεμένοι σ' αυτόν τον πάροχο.
    Δηλαδή, έχω αντίθετη άποψη από εκείνη που γράφτηκε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ενοχλεί (ή δεν ελέγχει ή δεν ενημερώνει) τους πελάτες της ΔΕΗ.

    Και για να μην το κουράζουμε το θέμα και τους συμφορουμίτες, κράτα την άποψή σου και εγώ με τη δική μου.
    Άλλωστε, δεν προσπαθώ να πείσω κανένα, αλλά να διατυπώσω τη γνώμη μου σ' αυτό το θέμα.

  2. #3347
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωποποιείς το θέμα και αυτό είναι το βασικό σου λάθος, και, ενδεχομένως, και άλλων.
    Έχω πρόσφατο πιστοποιητικό για το σπίτι μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το θέμα.
    Υποστηρίζω, όμως, την άποψη ότι, πρακτικά, δεν είναι δυνατόν να ελεγχθούν (και όχι να ενημερωθούν, όπως είπε συμφορουμίτης), από τον ΔΕΔΔΗΕ, όλοι εκείνοι που είχαν παροχή πριν από την εισαγωγή των εναλλακτικών παρόχων και του πιστοποιητικού, δηλαδή, με άλλα λόγια όλων των συνδρομητών που είχαν παροχή από πολλά χρόνια στη ΔΕΗ και εξακολουθούν να είναι συνδεδεμένοι σ' αυτόν τον πάροχο.
    Δηλαδή, έχω αντίθετη άποψη από εκείνη που γράφτηκε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ενοχλεί (ή δεν ελέγχει ή δεν ενημερώνει) τους πελάτες της ΔΕΗ.

    Και για να μην το κουράζουμε το θέμα και τους συμφορουμίτες, κράτα την άποψή σου και εγώ με τη δική μου.
    Άλλωστε, δεν προσπαθώ να πείσω κανένα, αλλά να διατυπώσω τη γνώμη μου σ' αυτό το θέμα.
    Ερώτηση αμα είναι αδύνατο να γίνει ο έλεγχος πως ξέρουν οτι έχει λήξει οταν πας στην ΔΕΗ για να αλλάξεις πχ το όνομα;
    Φυσικά και ξέρουνε ποιος έχει σχέδιο σε ισχύ και ποιος όχι.

    Ο κανονισμός υπάρχει στην σελίδα της ΔΕΗ τον έχω κάνει και quote πιο πίσω

  3. #3348
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koraki30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά στο σπίτι που μένω ενώ έγινε γενική ανακατασκευή πέρυσι φτιάχτηκε από την αρχή φανταστείτε έμειναν μόνο τα 4 ντουβάρια, ήταν παλιό το σπίτι περάστηκαν καινούρια καλώδια, ο ηλεκτρολόγος πήγε τα σχεδία στον δεδδηε αλλάχτηκε μετρητής από μονοφασικό σε τριφασικό και μου το βγάζει το υδε ότι λήγει το 22 σίγουρα έχει ισχύ για 14 χρονιά? να το ψάξω?
    Το ότι ο μετρητής αλλάχτηκε από μονοφασικό σε τριφασικό, δεν έχει καμιά σχέση με το πιστοποιητικό που αφορά το εσωτερικό της εγκατάστασης.

    Για παράδειγμα μπορεί κάποιος να ζητήσει τριφασικό μετρητή... και να τον συνδέσει προσωρινά σε μονοφασικό πίνακα χρησιμοποιώντας μόνο τη 1 φάση και το ουδέτερο.

    Η ΔΕΔΔΗΕ δε μπορεί να ξέρει αν εσύ έκανες τροποποίηση στο εσωτερικό της εγκατάστασης ή όχι.

    Είσαι σίγουρος ότι κατέθεσε πιστοποιητικό ο ηλεκτρολόγος; Έχεις αντίγραφο; Η λήξη του θα έπρεπε να είναι το 2034.

  4. #3349
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koraki30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά στο σπίτι που μένω ενώ έγινε γενική ανακατασκευή πέρυσι φτιάχτηκε από την αρχή φανταστείτε έμειναν μόνο τα 4 ντουβάρια, ήταν παλιό το σπίτι περάστηκαν καινούρια καλώδια, ο ηλεκτρολόγος πήγε τα σχεδία στον δεδδηε αλλάχτηκε μετρητής από μονοφασικό σε τριφασικό και μου το βγάζει το υδε ότι λήγει το 22 σίγουρα έχει ισχύ για 14 χρονιά? να το ψάξω?
    Ναι είναι για 14 χρόνια. Αλλά για να ισχύει αυτό θα πρέπει να τους πας χαρτί απ' τον ηλεκτρολόγο ότι έκανε ανακατασκευή πέρσυ και βεβαιώνει την ασφάλεια της ηλ εγκατάστασης.

    Αφού λήγει το 2022 σημαίνει ότι δε το ανανεώσες από το 2008.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι ο μετρητής αλλάχτηκε από μονοφασικό σε τριφασικό, δεν έχει καμιά σχέση με το πιστοποιητικό που αφορά το εσωτερικό της εγκατάστασης.

    Για παράδειγμα μπορεί κάποιος να ζητήσει τριφασικό μετρητή... και να τον συνδέσει προσωρινά σε μονοφασικό πίνακα χρησιμοποιώντας μόνο τη 1 φάση και το ουδέτερο.

    Η ΔΕΔΔΗΕ δε μπορεί να ξέρει αν εσύ έκανες τροποποίηση στο εσωτερικό της εγκατάστασης ή όχι.

    Είσαι σίγουρος ότι κατέθεσε πιστοποιητικό ο ηλεκτρολόγος; Έχεις αντίγραφο; Η λήξη του θα έπρεπε να είναι το 2034.
    Πολύ σωστά τα λες.

  5. #3350
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    20019+14=2033

  6. #3351
    Εγγραφή
    07-11-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ote
    μετά από λίγη σκέψη το πρόβλημα βρέθηκε μάλλον θα το σιγουρέψω από την δεύτερα το λάθος το έχει ο δεδδηε που πήγα τα χαρτιά και αντί να γράψουν 7/18 έγραψαν 7/8 2008+14=2022 το λέω αυτό γιατί όλα έχουν γίνει όπως πρέπει ο πίνακας είναι τριφασικός έχω αντλία θερμότητας τριφασική έξαλλου δεν θα μπορούσαν να δώσουν ρεύμα αν δεν ήταν όλα καλά αφού δεν είχε ρεύμα το σπίτι είχαν βγάλει και τον μετρητή τον παλιό έκαναν νέα σύνδεση πάντως ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια για να το ψάξω

  7. #3352
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    20019+14=2033
    Λάθος είναι 20033

  8. #3353
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Διόρθωση 2019+14=2033.
    Ο δαίμων του τυπογραφείου έβαλε την ουρά του.
    Συγνώμη.

  9. #3354
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διόρθωση 2019+14=2033.
    Ο δαίμων του τυπογραφείου έβαλε την ουρά του.
    Συγνώμη.

    καλά δεν έγινε και κάτι

    δες την ιστοσελίδα της ΔΕΔΔΗΕ έχει εφαρμογή για το ΥΔΕ που λέει λεπτομέρειες

    και την δευτέρα πας στην ΔΕΔΔΗΕ να τους ρωτήσεις για το λάθος και αν αφορά εγκατάσταση τριφασική και όχι μονοφασική

  10. #3355
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και αυτό είναι το πρέπον. Το ελάχιστο που απαιτούν για να εκδώσουν ένα πιστοποιητικό είναι να υπάρχει στον πίνακα τοποθετημένο ένα αντιηλεκτροπληξιακό ρελέ. Όσοι υποτιμούν την ασφάλεια που τους παρέχει μια σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση, αποδέχονται και την ευθύνη μιας αστοχίας που μπορεί να οδηγήσει σε τραγικά αποτελέσματα.
    Θέλησα να βγάλω πιστοποιητικο και ο ηλεκτρολογος με ˊˊυποχρέωσε ˊˊνα βαλω αντιηλεκτροπληξιακό.
    Ενημέρωσε οτι είναι υποχρεωτικό νομικά αλλά και καλο για περίπτωση ατυχηματος.
    Μπορεί να μην μου άρεσε το έξτρα κοστος αλλά φέρθηκε ως επαγγελματιας.
    Σε άλλον που ρώτησα οχι μόνο δεν ήρθε σπίτι να κανεί σχέδιο αλλά δεν έκανε ούτε λόγο για το αντιηλεκτροπληξιακό, που ειναι θέμα ασφαλείας.

  11. #3356
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διόρθωση 2019+14=2033.
    Ο δαίμων του τυπογραφείου έβαλε την ουρά του.
    Συγνώμη.
    Ναι ρε συ πλάκα κάνω

  12. #3357
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλησα να βγάλω πιστοποιητικο και ο ηλεκτρολογος με ˊˊυποχρέωσε ˊˊνα βαλω αντιηλεκτροπληξιακό.
    Ενημέρωσε οτι είναι υποχρεωτικό νομικά αλλά και καλο για περίπτωση ατυχηματος.
    Μπορεί να μην μου άρεσε το έξτρα κοστος αλλά φέρθηκε ως επαγγελματιας.
    Σε άλλον που ρώτησα οχι μόνο δεν ήρθε σπίτι να κανεί σχέδιο αλλά δεν έκανε ούτε λόγο για το αντιηλεκτροπληξιακό, που ειναι θέμα ασφαλείας.
    δυστυχώς λόγω της εργασίας μου έχω συναντήσει πολλούς τέτοιους "ηλεκτρολόγους" που δεν τους ενδιαφέρει ότι το ΥΔΕ έχει την σφραγίδα και υπογραφή τους άρα έτσι και συμβεί κάτι στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση που έχουν κάνει υποτίθεται έλεγχο για να βγάλουν το ΥΔΕ είναι υπόλογοι απέναντι στον νόμο.

    εγώ πάντως επειδή αφορά το δικό μου σπίτι και την δική μου ασφάλεια δεν κάνω παιχνίδια ούτε οικονομία ότι προβλέπει ο νόμος με γνώμονα την προσωπική μου ασφάλεια και της οικογένειας μου
    και πάντα ο ηλεκτρολογικός πίνακας του διαμερίσματος είναι "Updated" με τα καλύτερα υλικά.

  13. #3358
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς λόγω της εργασίας μου έχω συναντήσει πολλούς τέτοιους "ηλεκτρολόγους" που δεν τους ενδιαφέρει ότι το ΥΔΕ έχει την σφραγίδα και υπογραφή τους άρα έτσι και συμβεί κάτι στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση που έχουν κάνει υποτίθεται έλεγχο για να βγάλουν το ΥΔΕ είναι υπόλογοι απέναντι στον νόμο..
    Ίσως να μην είναι και τόσο υπόλογοι τελικά.
    Βάζουν την υπογραφή τους στο χαρτί που λέει ότι 9/11/19 η ηλεκτρολογική εγκατάσταση ήταν εντάξει.
    Αν μετά από π.χ 3 μήνες γίνει το οτιδήποτε, ποιός θα κατηγορήσει τον εκδότη του πιστοποιητικού? Μπορεί να έχει μεσολαβήσει το οτιδήποτε στην εγκατάσταση.

  14. #3359
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elina_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να μην είναι και τόσο υπόλογοι τελικά.
    Βάζουν την υπογραφή τους στο χαρτί που λέει ότι 9/11/19 η ηλεκτρολογική εγκατάσταση ήταν εντάξει.
    Αν μετά από π.χ 3 μήνες γίνει το οτιδήποτε, ποιός θα κατηγορήσει τον εκδότη του πιστοποιητικού? Μπορεί να έχει μεσολαβήσει το οτιδήποτε στην εγκατάσταση.
    όταν κάτι έχει την σφραγίδα και την υπογραφή σου

    είσαι υπόλογος απέναντι στον νόμο.

    έτσι και ο ηλεκτρολόγος είναι υπόλογος για το ΥΔΕ της δικής σου ηλεκτρολογικής εγκατάστασης

    όπως είναι ο μηχανικός που έχει βάλει την δική του σφραγίδα και υπογραφή στην άδεια της οικοδομής η οποία μετέπειτα έγινε το σπίτι σου

    άρα αν συμβεί κάτι στην οικοδομή είναι υπόλογος

    έτσι πάνε αυτά τα πράγματα

  15. #3360
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elina_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να μην είναι και τόσο υπόλογοι τελικά.
    Βάζουν την υπογραφή τους στο χαρτί που λέει ότι 9/11/19 η ηλεκτρολογική εγκατάσταση ήταν εντάξει.
    Αν μετά από π.χ 3 μήνες γίνει το οτιδήποτε, ποιός θα κατηγορήσει τον εκδότη του πιστοποιητικού? Μπορεί να έχει μεσολαβήσει το οτιδήποτε στην εγκατάσταση.
    Αν μετά απο 3 μήνες πάει κάποιος και δεν βρεί πχ το αντιηλεκτροπληξιακό στον πίνακα ή βρει παλιό πίνακα ή βρει ασφάλεια 20Α σε γραμμή για 10Α τι θα γίνει;

Σελ. 224 από 1174 ΠρώτηΠρώτη ... 204214219222223224225226229234244 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας