Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 355 από 1163 ΠρώτηΠρώτη ... 335345350353354355356357360365375 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.311-5.325 από 17435
  1. #5311
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    @Χρήστος αν δεν ανεβάσεις τη 2η σελίδα, δε βγάζουμε άκρη. Κανονικά αν έχεις όριο ΚΟΤ 4200 ετησίως κι εσύ έκαψες 5460, τότε έχεις κάνει υπέρβαση 30% άρα δε δικαιούσαι καθόλου έκπτωση ΚΟΤ. Oι μετρήσεις είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ οπότε σε όποιον πάροχο και να ήσουν, το ίδι πρόβλημα θα είχες.

    Τώρα απ'ότι καταλαβαίνω πληρώνεις όλη τη κατανάλωση x 0,11058; Nυχτερινό βλέπω δεν έχεις οπότε λογικό να είναι τόσο φουσκωμένος ο λογαριασμός, γιατί πέρα του ότι πληρώνεις τη νυχτερινή κατανάλωση με ημερήσια χρέωση, δε γλυτώνεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ για τη νυχτερινή κατανάλωση.

    Το ποσό εφόσον δε σου είχε έρθει εκκαθαριστικός 1 χρόνο, θα έπρεπε να το περιμένεις και να είχες βάλει μερικά λεφτά στην άκρη. Τώρα αναγκαστικά κάνε διακανονισμό.

    Eν συνεχεία κάνε αίτηση για νυχτερινό μετρητή και βάλε το Ελίν Οικιακό Ν το οποίο συνδιάζεται με ΚΟΤ, αν και με τη κατανάλωση σου όπως είπα πιο πάνω είναι δύσκολο να μη κάνεις υπέρβαση.

  2. #5312
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Χρήστος αν δεν ανεβάσεις τη 2η σελίδα, δε βγάζουμε άκρη. Κανονικά αν έχεις όριο ΚΟΤ 4200 ετησίως κι εσύ έκαψες 5460, τότε έχεις κάνει υπέρβαση 30% άρα δε δικαιούσαι καθόλου έκπτωση ΚΟΤ. Oι μετρήσεις είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ οπότε σε όποιον πάροχο και να ήσουν, το ίδι πρόβλημα θα είχες.

    Τώρα απ'ότι καταλαβαίνω πληρώνεις όλη τη κατανάλωση x 0,11058; Nυχτερινό βλέπω δεν έχεις οπότε λογικό να είναι τόσο φουσκωμένος ο λογαριασμός, γιατί πέρα του ότι πληρώνεις τη νυχτερινή κατανάλωση με ημερήσια χρέωση, δε γλυτώνεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ για τη νυχτερινή κατανάλωση.

    Το ποσό εφόσον δε σου είχε έρθει εκκαθαριστικός 1 χρόνο, θα έπρεπε να το περιμένεις και να είχες βάλει μερικά λεφτά στην άκρη. Τώρα αναγκαστικά κάνε διακανονισμό.

    Eν συνεχεία κάνε αίτηση για νυχτερινό μετρητή και βάλε το Ελίν Οικιακό Ν το οποίο συνδιάζεται με ΚΟΤ, αν και με τη κατανάλωση σου όπως είπα πιο πάνω είναι δύσκολο να μη κάνεις υπέρβαση.
    Αν δεν θέλει- μπορεί να βάλει νυχτερινό μετρητή και με δεδομένο ότι ξεφεύγει από την κατανάλωση του ΚΟΤ τότε μπορεί να βάλει και το νυχτερινό 365 τής ελιν,πάλι θα δεί διαφορά σέ σχέση με την ΔΕΗ.

  3. #5313
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Satin Hair
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Χρήστος αν δεν ανεβάσεις τη 2η σελίδα, δε βγάζουμε άκρη. Κανονικά αν έχεις όριο ΚΟΤ 4200 ετησίως κι εσύ έκαψες 5460, τότε έχεις κάνει υπέρβαση 30% άρα δε δικαιούσαι καθόλου έκπτωση ΚΟΤ. Oι μετρήσεις είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ οπότε σε όποιον πάροχο και να ήσουν, το ίδι πρόβλημα θα είχες.

    Τώρα απ'ότι καταλαβαίνω πληρώνεις όλη τη κατανάλωση x 0,11058; Nυχτερινό βλέπω δεν έχεις οπότε λογικό να είναι τόσο φουσκωμένος ο λογαριασμός, γιατί πέρα του ότι πληρώνεις τη νυχτερινή κατανάλωση με ημερήσια χρέωση, δε γλυτώνεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ για τη νυχτερινή κατανάλωση.

    Το ποσό εφόσον δε σου είχε έρθει εκκαθαριστικός 1 χρόνο, θα έπρεπε να το περιμένεις και να είχες βάλει μερικά λεφτά στην άκρη. Τώρα αναγκαστικά κάνε διακανονισμό.

    Eν συνεχεία κάνε αίτηση για νυχτερινό μετρητή και βάλε το Ελίν Οικιακό Ν το οποίο συνδιάζεται με ΚΟΤ, αν και με τη κατανάλωση σου όπως είπα πιο πάνω είναι δύσκολο να μη κάνεις υπέρβαση.
    Δύο χρόνια που έχω κοινωνικό τιμολόγιο σε κανέναν λογαριασμό δεν έχω ξεπεράσει τις 1400kwh κ τώρα που μου έστειλαν έναν μεμετρήσεις ενός έτους δεν ξέρω τι kwh έκαψα ανά 4μηνια.
    Σου παραθέτω την δεύτερη σελίδα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2020-10-16-12-57-22-008_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg  

    Screenshot_2020-10-16-13-03-48-714_com.android.chrome.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χρήστος Προ : 16-10-20 στις 15:06.

  4. #5314
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος Προ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο χρόνια που έχω κοινωνικό τιμολόγιο σε κανέναν λογαριασμό δεν έχω ξεπεράσει τις 1400kwh κ τώρα που μου έστειλαν έναν με μετρήσεις ενός έτους δεν ξέρω τι kwh έκαψα ανά 4μηνια.
    Το πόσο έκαιγες παλιά δε παίζει ρόλο. Aν η μέτρηση που έκανε η ΔΕΔΔΗΕ είναι σωστή (πήγαινε και κοίτα τον μετρητή σου), τότε κάποια συσκευή σου έχει πρόβλημα και καταναλώνει πλέον παραπάνω ρεύμα (πχ θερμοσίφωνας, ψυγείο, θερμάστρα, κλιματιστικό). Τώρα που έχασες το ΚΟΤ λόγω υπέρβασης πληρώνεις και ΥΚΩ... το είχα ξεχάσει αυτό.

  5. #5315
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Satin Hair
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πόσο έκαιγες παλιά δε παίζει ρόλο. Aν η μέτρηση που έκανε η ΔΕΔΔΗΕ είναι σωστή (πήγαινε και κοίτα τον μετρητή σου), τότε κάποια συσκευή σου έχει πρόβλημα και καταναλώνει πλέον παραπάνω ρεύμα (πχ θερμοσίφωνας, ψυγείο, θερμάστρα, κλιματιστικό). Τώρα που έχασες το ΚΟΤ λόγω υπέρβασης πληρώνεις και ΥΚΩ... το είχα ξεχάσει αυτό.
    Καμία μέτρηση δεν έκανε η ΔΕΔΔΗΕ καθώς ζήτησαν από την γυναίκα μου να τους πει τι λέει το ρολόι μας(παλιό ρολόι με βελόνες). Έχω κάνει αίτημα για να έρθουν να μου κάνουν μέτρηση αυτοί και τώρα περιμένω. Το θέμα είναι τι με συμφέρει να κάνω από εδώ και πέρα. Έχω δει ότι έχει βγάλει και ένα νέο πρόγραμμα η ΔΕΗ ονόματι Myhomeonline με έκπτωση 50% στο πάγιο και επιστροφή €30 στη διάρκεια του συμβολαίου καθώς και την έκπτωση συνέπειας 5% αλλά βλέπω τις χρεώσεις στις άλλες εταιρίες και σκέφτομαι να αλλάξω. Εκεί λοιπόν χρειάζομαι τις συμβουλές σας. Να αναφέρω ότι δεν έχω νυχτερινό και δέν γνωρίζω κατά ποσό εύκολη είναι η αλλαγή σε αυτό καθώς το σπίτι που μένω δεν είναι δικό μου

  6. #5316
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος Προ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πολλά μέλη με γνώσεις θα ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια σας.
    Τους τελευταίους 10 μήνες μου ήρθαν μόνο 3 έναντι λογαριασμοί και μάλιστα με τον πιο πρόσφατο να είναι από τον Απρίλιο. Εποικοινωνησα αρκετές φορές με τον πάροχο μου την ΔΕΗ και μου έλεγαν ότι λόγω καραντίνας(από τον Μάιο εγώ βέβαια δουλεύω) δεν μπορούν να περάσουν για καταμέτρηση. Τελικά τον Οκτώβριο μου απέστειλαν όπως βλέπετε στην φωτογραφία ενός έτους εκκαθαριστικό αξίας 774€ με συνολικές 5460 kwh. Μου ανέφεραν πως είναι 3 εκκαθάριστικοι απλά μου έστειλαν το συνολικό ποσό.
    Το θέμα μου είναι το εξής παρόλα αυτά. Όπως βλέπετε έχω κοινωνικό τιμολόγιο στις 1400 kwh και στον συγκεκριμένο λογαριασμό μετα από μέτρηση ενός ολόκληρου έτους είμαι στις 5460. Με διαβεβαίωσαν ότι στον καθένα από αυτούς τους λογαριασμούς έχει ληφθεη υπόψιν αλλά εγώ πως μπορώ να ξέρω ότι λένε αλήθεια αφού μου στάλθηκε ένας συνολικός;
    Επίσης επειδή αυτοί δεν είχαν περάσει τόσους μήνες και δεν μου είπαν στειλει λογαριασμό 6 μήνες θα πρέπει εγώ να πληρώσω όλο αυτό το ποσό ακόμα και με διακανονισμό;
    Για να μην σας κουράζω άλλο θέλω να αλλάξω πάροχο μετά από αυτή την κοροϊδία και θέλω την συμβουλή σας και να σημειώσω πως οι τελευταίοι 3 έναντι λογαριασμοί που πλήρωσα ήταν στις 850-800-600 kwh με συνολική χρέωση 250€
    Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
    να θεωρείς τυχερό τον εαυτό σου φίλε μου

    σου μιλάει ένας που έλαβε εκκαθαριστικό λογαριασμό της ΔΕΗ για κατανάλωση (5.000+Kwh) που αφορούσε (1) ένα χρόνο δηλαδή 367 ημέρες με ποσό 555 ευρώ

    επειδή όμως το κυνήγησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και τους υπαλλήλους ή τους εργολάβους και υπαλλήλους αυτών

    η καταμέτρηση γίνεται κανονικά αν προκύψει το παραμικρό πρόβλημα κολλάνε χαρτί προς ενημέρωση και "χαμογελάνε" στις κάμερες ασφαλείας που τους καταγράφουν.

    τώρα το τι θα κάνεις λόγω του κοινωνικού τιμολογίου και λόγω προφανώς της κατάστασης ή άλλων λόγων που δεν μπόρεσαν να καταμετρήσουν την κατανάλωση σου λυπάμαι αλλά δεν είμαι ο ειδικός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος Προ Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -



    Δύο χρόνια που έχω κοινωνικό τιμολόγιο σε κανέναν λογαριασμό δεν έχω ξεπεράσει τις 1400kwh κ τώρα που μου έστειλαν έναν με μετρήσεις ενός έτους δεν ξέρω τι kwh έκαψα ανά 4μηνια.
    Σου παραθέτω την δεύτερη σελίδα
    αφαίρεσε από τις φωτογραφίες τα προσωπικά σου στοιχεία.

  7. #5317
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Satin Hair
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    να θεωρείς τυχερό τον εαυτό σου φίλε μου

    σου μιλάει ένας που έλαβε εκκαθαριστικό λογαριασμό της ΔΕΗ για κατανάλωση (5.000+Kwh) που αφορούσε (1) ένα χρόνο δηλαδή 367 ημέρες με ποσό 555 ευρώ

    επειδή όμως το κυνήγησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και τους υπαλλήλους ή τους εργολάβους και υπαλλήλους αυτών

    η καταμέτρηση γίνεται κανονικά αν προκύψει το παραμικρό πρόβλημα κολλάνε χαρτί προς ενημέρωση και "χαμογελάνε" στις κάμερες ασφαλείας που τους καταγράφουν.

    τώρα το τι θα κάνεις λόγω του κοινωνικού τιμολογίου και λόγω προφανώς της κατάστασης ή άλλων λόγων που δεν μπόρεσαν να καταμετρήσουν την κατανάλωση σου λυπάμαι αλλά δεν είμαι ο ειδικός.

    - - - Updated - - -



    αφαίρεσε από τις φωτογραφίες τα προσωπικά σου στοιχεία.
    Τι τυχερός; Αφού και εγώ για 5000+ kwh μου ήρθε 800€ δλδ πολύ περισσότερα € από εσένα.
    Δεν φαίνονται τα στοιχεία μου στις φωτογραφίες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χρήστος Προ : 16-10-20 στις 14:15.

  8. #5318
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος Προ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι τυχερός; Αφού και εγώ για 5000+ kwh μου ήρθε 800€ δλδ πολύ περισσότερα € από εσένα.
    Δεν φαίνονται τα στοιχεία μου στις φωτογραφίες...
    ναι εγώ πλήρωσα για 5.000+ Kwh 555 ευρώ (μετρητά) καθώς έχω το Γ1Ν Νυχτερινό Τιμολόγιο

    αλλιώς θα πλήρωνα όσο εσύ ή και περισσότερα.

    στην πίσω σελίδα του λογαριασμού

    φαίνεται αριστερά ο αριθμός παροχής σου αυτό εννοώ ότι πρέπει να σβήσεις (γενικά δες ακριβώς τα στοιχεία και αφαίρεσε ότι δεν χρειάζεται.

  9. #5319
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Τη ΔΕΗ ξέχνα τη, απάτη είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος Προ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφέρω ότι δεν έχω νυχτερινό και δέν γνωρίζω κατά ποσό εύκολη είναι η αλλαγή σε αυτό καθώς το σπίτι που μένω δεν είναι δικό μου
    Την αίτηση για το νυχτερινό μετρητή την κάνεις εσύ ο ενοικιαστής. Εσύ πληρώνεις τα έξοδα (40 ευρώ νομίζω). Mετά τα βρίσκεις με τον ιδιόκτητη, αν είναι είναι πρόθυμος να σου τα πληρώσει ή να τα αφαιρέσει απ'το ενοίκιο (γιατί ο μετρητής θα παραμείνει για πάντα στο ακίνητο). Αυτά για το Οικιακό Ν της Ελίν που συνδιάζεται με ΚΟΤ.

    Αν δε βάλεις νυχτερινό μετρητή μπορείς να βάλεις το απλό Οικιακό (Γ1) της Ελίν που επίσης συνδιάζεται με ΚΟΤ.

    Το Ελίν 365 (έχει 2 χρόνια δέσμευση) δεν απαιτεί νυχτερινό μετρητή. Στην κατανάλωση σου έχει ίδιο κέρδος με το ΟικιακόΝ. Νομίζω όμως ότι δε συνδιάζεται με ΚΟΤ.

  10. #5320
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Satin Hair
    Δηλαδή μόνο 40€ είναι το κόστος της αλλαγής; Κάποια άλλη διαδικασία δεν έχει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη ΔΕΗ ξέχνα τη, απάτη είναι.



    Την αίτηση για το νυχτερινό μετρητή την κάνεις εσύ ο ενοικιαστής. Εσύ πληρώνεις τα έξοδα (40 ευρώ νομίζω). Mετά τα βρίσκεις με τον ιδιόκτητη, αν είναι είναι πρόθυμος να σου τα πληρώσει ή να τα αφαιρέσει απ'το ενοίκιο (γιατί ο μετρητής θα παραμείνει για πάντα στο ακίνητο). Αυτά για το Οικιακό Ν της Ελίν που συνδιάζεται με ΚΟΤ.

    Αν δε βάλεις νυχτερινό μετρητή μπορείς να βάλεις το απλό Οικιακό (Γ1) της Ελίν που επίσης συνδιάζεται με ΚΟΤ.

    Το Ελίν 365 (έχει 2 χρόνια δέσμευση) δεν απαιτεί νυχτερινό μετρητή. Στην κατανάλωση σου έχει ίδιο κέρδος με το ΟικιακόΝ. Νομίζω όμως ότι δε συνδιάζεται με ΚΟΤ.
    Δηλαδή μονο 40€είναι το κόστος της αλλαγής; Κάποια άλλη διαδικασία δεν χρειάζεται;

  11. #5321
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος Προ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μονο 40€είναι το κόστος της αλλαγής; Κάποια άλλη διαδικασία δεν χρειάζεται;
    Με τη ΔΕΔΔΗΕ έχεις να κάνεις... ίσως αν έχει λήξει το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου να σου ζητήσουν να καταθέσεις καινούργιο. Η εγκατάσταση πάντως νυχτερινού μετρητή δε κοστίζει πολύ. Πάρτους και ρώτα... 2111900500

  12. #5322
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.921
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος Προ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πολλά μέλη με γνώσεις θα ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια σας.
    Τους τελευταίους 10 μήνες μου ήρθαν μόνο 3 έναντι λογαριασμοί και μάλιστα με τον πιο πρόσφατο να είναι από τον Απρίλιο. Εποικοινωνησα αρκετές φορές με τον πάροχο μου την ΔΕΗ και μου έλεγαν ότι λόγω καραντίνας(από τον Μάιο εγώ βέβαια δουλεύω) δεν μπορούν να περάσουν για καταμέτρηση. Τελικά τον Οκτώβριο μου απέστειλαν όπως βλέπετε στην φωτογραφία ενός έτους εκκαθαριστικό αξίας 774€ με συνολικές 5460 kwh. Μου ανέφεραν πως είναι 3 εκκαθάριστικοι απλά μου έστειλαν το συνολικό ποσό.
    Το θέμα μου είναι το εξής παρόλα αυτά. Όπως βλέπετε έχω κοινωνικό τιμολόγιο στις 1400 kwh και στον συγκεκριμένο λογαριασμό μετα από μέτρηση ενός ολόκληρου έτους είμαι στις 5460. Με διαβεβαίωσαν ότι στον καθένα από αυτούς τους λογαριασμούς έχει ληφθεη υπόψιν αλλά εγώ πως μπορώ να ξέρω ότι λένε αλήθεια αφού μου στάλθηκε ένας συνολικός;
    Επίσης επειδή αυτοί δεν είχαν περάσει τόσους μήνες και δεν μου είπαν στειλει λογαριασμό 6 μήνες θα πρέπει εγώ να πληρώσω όλο αυτό το ποσό ακόμα και με διακανονισμό;
    Για να μην σας κουράζω άλλο θέλω να αλλάξω πάροχο μετά από αυτή την κοροϊδία και θέλω την συμβουλή σας και να σημειώσω πως οι τελευταίοι 3 έναντι λογαριασμοί που πλήρωσα ήταν στις 850-800-600 kwh με συνολική χρέωση 250€
    Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
    Το είχα πει και πιο πίσω σε άλλον συμφορουμίτη νομίζω, αν είχες Γ1Ν = νυχτερινό, θα μοιραζόταν η κατανάλωση και δεν θα σου έπεφτε όλη στο πρωινό..
    Η υπέρβαση που σε αφήνει να κάνεις το κοτ είναι +10% αλλά να μη γίνεται συνέχεια..
    Υπάρχει πίσω σχετική σελίδα που τα αναλύει αυτά αν κοιτάξεις..
    Όσο για τη καταμέτρηση ότι σου είπαν τα παιδιά, το ίδιο θα έλεγα και εγώ, γίνεται σε πολλούς αυτό που δεν περνάνε για μέτρηση, οπότε και εμείς πρέπει να έχουμε το νου μας.. Αν και στο κοτ όταν δίνεις εσύ τη καταμέτρηση γίνεται συστημικό μπέρδεμα με τις καταναλώσεις και ορισμένες φορές δεν έπιανε το κοτ στη τιμολόγηση, από δεη παλαιότερα σε συγγενικό μου πρόσωπο είχαν πει να μη δίνει αυτός τη μέτρηση, να το αφήνει κανονικά στο 4μηνο όπως πάει.. Τι να πω..

    Όσο για το διακανονισμό στο κοτ είναι κάπως πιο ευνοϊκά τα πράγματα.. Τα γράφει στο κώδικα προμήθειας νομίζω..
    Με το νυχτερινό θα σου βάλουν και ψηφιακό μετρητή.. Δεν χρειάζεται τπτ άλλο πλέον.. Μόνο αυτό το ποσό που πληρώνεις..
    Και πάλι όπως είπαν τα παιδιά, πιθανώς θα χρειαστεί και υδε ηλεκτρολόγου.. Ένα ακόμη έξοδο και αυτό..
    Τα προγράμματα που έβγαλε η δεη είναι ψίχουλα όπως το έχω δει.. Και σε "δένουν" και 2 χρόνια.. Εγώ ακόμα στο Γ1Ν κάθομαι μέχρι να δω αν και τι θα κάνω.. Τα έχω γράψει και αυτά πίσω..
    Α.. Και τσέκαρε-σβήσε τυχόν πληροφορίες πλάγια της 2ης σελίδας.. Όπως σωστά σου είπαν..
    Τέλος, αν θες να αλλάξεις άλλαξε, αλλά μέσα σε αυτό θα πρέπει να υπολογίσεις και τυχόν εγγύηση.. Και προσοχή στο που θα πας..
    Το θέμα είναι ότι με το ποσό που σου ήρθε, θες και 40 για το νυχτερινό και την υδε, ανάλογα με τα m2 του σπιτιού..
    Με το κοτ & νυχτερινό θα είσαι οκ πιστεύω αν δεν κάνεις τρελές καταναλώσεις.. Απλά θα έχεις επιπλέον έξοδα 40 νυχτερινό + την υδε..
    Τα άλλα τα διακανονίζεις με βάση όσα ορίζονται για το κοτ.. Αλλά μετά είναι και οι νέοι λογαριασμοί.. Δε θυμάμαι, το έχεις με το μήνα το λογαριασμό;
    Καλή μελέτη και προσεκτικά βήματα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #5323
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν εχεις ΚΟΤ σε συμφερει να πληρωσεις τα 40ποσα ευρω κανει να βαλεις νυχτερινο. Στο ΚΟΤ μετραει μονο η καταναλωση ημερας (παιρνεις και εκπτωση στην καταναλωση νυχτας αν η καταναλωση ημερας ειναι κατω απο το οριο σου, αλλα αυτη δε μετραει στο οριο καταναλωσης σου)
    Αν εσυ σε 12 μηνες καταναλωσες 5460 KW τοτα αναλογικα στο τετραμηνο καταναλωνεις 1820, με οριο 1400, οποτε ετσι οπως εισαι χανεις συνολικα το ΚΟΤ για ολα τα τετραμηνα (εχεις, αναλογικα παντα, υπερβαση πανω απο 10% καθε τετραμηνο).
    Αν ειχες νυχτερινο, ακομα και με ενα "λογικο" μοιρασμα καταναλωσεων 3 ημερα 1 νυχτα θα ησουν κατω απο τις 1400 KW ημερας που δικαιουσαι, και δε θα εχανες την εκπτωση

  14. #5324
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους.
    Σχετικά με το νεο προγραμμα της δεη myHomeEnter θελω να ρωτήσω τα εξής :
    1. Αναμφερει 1.5 ευρω παγιο τον μηνα. Αυτη την στιγμή ερχεται λογαριασμος καθε 2 μηνες και το παγιο δεν μπορω να καταλάβω πόσο είναι. Νομιζω 0.80 παγιο + 1.05 παγιο νυχτερινού συνολο 1.85 ευρω. Αρά 0.925 ευρώ το μήνα πάγιο σωστά ? Δηλαδη με το νέο προγραμμα επιβαρύνεσαι και 0,575 λεπτα τον μηνα παραπάνω ? (Δεν αναφέρει πάγιο νυχτερινού οπότε υποθέτω ειναι 1,5 ευρώ όλα μαζι)
    2. Απ'ότι βλέπω η νυχτερινή χρέωση της κιλοβατορας ειναι σχεδόν ίδια και αλλαζει η χρέωση στο ημερήσιο ρέυμα απο 0.11059 στα 0.10500. Δηλαδή ελάχιστη εκπτωση στην ουσία
    3. Ο λογαριασμός απο διμηνιαίος με 4μηνη μέτρηση των κιλοβατ γίνεται μηνιαίος με μηνιαία μέτρηση των κιλοβάτ ? Καταργείται δηλαδή ο εκκαθαριστικός λογαριασμός ?
    4. Αναφέρει επιβραβευση συνέπειας 5 %. Τωρα ποσο % ειναι η επιβραβευση συνέπειας ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gthebest : 17-10-20 στις 10:16.

  15. #5325
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    2: είναι αν δεν κάνω λάθος 5% η έκπτωση;
    3: όχι μηνιαία μέτρηση, θα έρχονται τρεις έναντι και ένας εκκαθαριστικός

    Είναι και τα 100 ευρώ έκπτωση στον πρώτο λογαριασμό.
    Για τη δική μου περίπτωση που για άλλους λόγους δεν ήθελα να αλλάξω εταιρία είναι αρκετά συμφέρον.

Σελ. 355 από 1163 ΠρώτηΠρώτη ... 335345350353354355356357360365375 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας