Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 750 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 730740745748749750751752755760770 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.236-11.250 από 17517
  1. #11236
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι (ευτυχώς) δεν ισχύει κάτι τέτοιο . Σε κάθε περίπτωση ο πάροχος πρέπει να ενημερώσει για οποιαδήποτε αλλαγή
    Επίσης το Γ1 δεν έληξε ωστε να μπει καινούριο με άλλους όρους (και εκεί προβλέπεται ειδοποίηση) , αλλά παρέμεινε το ίδιο πρόγραμμα με άλλους όρους
    Επομένως έπρεπε να γίνει ατομική ειδοποίηση 60 μέρες πριν
    Από την ΔΕΗ να ξέρεις δεν μου είπαν αυτά (προφορικώς και γραπτώς)

    Μου είπαν ότι αν επιλέξω να παραμείνω στο Γ1Ν Νυχτερινό/Οικιακό Τιμολόγιο θα ισχύουν οι τρέχουσες τιμές τιμοκαταλόγου , θα επιβαρύνομαι με την ρήτρα αναπροσαρμογής καθώς είναι κυμαινόμενο τιμολόγιο και όχι σταθερό για αυτούς τους λόγους συμφέρει να πάω στο MY HOME ONLINE / MY HOME ENTER / MY HOME ENTER+ εγώ άργησα φυσικά έφαγα έναν λογαριασμό εκκαθαριστικό με Ρήτρα Αναπροσαρμογής 300 ευρώ στο σύνολο λογαριασμού 400 ευρώ και έναν ακόμα εκκαθαριστικό τώρα που είμαι στο MY HOME ENTER με ρήτρα αναπροσαρμογής (δεν θυμάμαι το ποσό τον έχω ανεβάσει σε παλιότερο μήνυμα τον λογαριασμό) σε σύνολο λογαριασμού 470 ευρώ
    ελπίζω τώρα να έρθει στα ίσια του γιατί η άλλη λύση που έχω είναι να δουλεύω την ημέρα με τα Φ/Β και το βράδυ με τις μπαταρίες και να πληρώνω απλά τα πάγια και τις ρήτρες αναπροσαρμογής κτλ τέλη στην ΔΕΗ.

  2. #11237
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι (ευτυχώς) δεν ισχύει κάτι τέτοιο . Σε κάθε περίπτωση ο πάροχος πρέπει να ενημερώσει για οποιαδήποτε αλλαγή
    Επίσης το Γ1 δεν έληξε ωστε να μπει καινούριο με άλλους όρους (και εκεί προβλέπεται ειδοποίηση) , αλλά παρέμεινε το ίδιο πρόγραμμα με άλλους όρους
    Επομένως έπρεπε να γίνει ατομική ειδοποίηση 60 μέρες πριν
    Κάτι έχεις μπερδέψει όμως, το Γ1 ήταν και νομίζω πως παραμένει αορίστου, ενημέρωση έχουν υποχρέωση να σου κάνουν εφόσον έχεις πρόγραμμα που έχει δέσμευση. και είναι σταθερό και έχουν υποχρέωση να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ποινή
    Όπως και να έχει όμως, η ενημέρωση στο έντυπο του λογαριασμού έχει την ίδια ισχύ με την ατομική ειδοποίηση

  3. #11238
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι έχεις μπερδέψει όμως, το Γ1 ήταν και νομίζω πως παραμένει αορίστου, ενημέρωση έχουν υποχρέωση να σου κάνουν εφόσον έχεις πρόγραμμα που έχει δέσμευση.
    όχι και του αορίστου έχει συγκεκριμένους όρους και τιμολόγηση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την ΔΕΗ να ξέρεις δεν μου είπαν αυτά (προφορικώς και γραπτώς)

    Μου είπαν ότι αν επιλέξω να παραμείνω στο Γ1Ν Νυχτερινό/Οικιακό Τιμολόγιο θα ισχύουν οι τρέχουσες τιμές τιμοκαταλόγου , θα επιβαρύνομαι με την ρήτρα αναπροσαρμογής καθώς είναι κυμαινόμενο τιμολόγιο και όχι σταθερό
    σωστά σου το είπαν , δεν είπα το αντίθετο , εξήγησέ μου την αντίθεση

  4. #11239
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι έχεις μπερδέψει όμως, το Γ1 ήταν και νομίζω πως παραμένει αορίστου, ενημέρωση έχουν υποχρέωση να σου κάνουν εφόσον έχεις πρόγραμμα που έχει δέσμευση. και είναι σταθερό και έχουν υποχρέωση να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ποινή
    Όπως και να έχει όμως, η ενημέρωση στο έντυπο του λογαριασμού έχει την ίδια ισχύ με την ατομική ειδοποίηση
    Η ενημέρωση στο έντυπο λογαριασμού δεν έχει την ίδια ισχύ:
    https://www.rae.gr/%CE%BC%CE%B7-%CE%...D%CE%BF/28492/

    Εάν το κάνουν στο λογαριασμό, πρέπει να είναι ιδιαίτερα εμφανές, και όχι με "ψιλά γράμματα", όπως αναφέρει χαρακτηριστικά.

  5. #11240
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Ενημερωτικά, έγινε πολύ γρήγορα η ενεργοποίηση του myHome Online, ως 3/5/2023. Δεν πιστεύω ότι θα είμαι με τον παλιό τιμοκατάλογο, λόγω ημερομηνίας. Θα ενημερώσω και πάλι...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Φυσικά αυτά γίνονται εγγράφως, και όχι τηλεφωνικά που επιμένει ο yyy.
    Κάτι ακόμα: όταν λες γραπτώς, σε τι αναφέρεσαι; Έχω στείλει email στα contracts@dei.gr, info@dei.gr, info@dei.com.gr, και δεν έχω λάβει απάντηση! Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

  6. #11241
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Για πολλοστή φορά: στο myRAE αναφέρομαι!

    Και όλα τα mail που στέλνεις είναι άσχετα.
    customercare είναι το σωστό

  7. #11242
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πολλοστή φορά: στο myRAE αναφέρομαι!

    Και όλα τα mail που στέλνεις είναι άσχετα.
    customercare είναι το σωστό
    ΟΚ, ευχαριστώ! Θα περιμένω τον πρώτο λογαριασμό, να δω τις χρεώσεις, γιατί τηλεφωνικά το είδαν και μου είπαν ότι έχω μπει στον παλιό τιμοκατάλογο. Για να δούμε...

  8. #11243
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από την απάντηση του globalnoise (που ήταν λίγο έντονη)
    Δεν ήταν έντονη, έγραψα κεφαλαία μήπως όντως υπάρχει πρόβλημα όρασης, δεν "φώναζα"

    Λοιπόν, πήγα και έκανα πληρωμή λογαριασμού μέσω κάρτας στο eBill, για myHome Online.

    Την επόμενη μέρα όμως τράβηξε κανονικά και από την "πάγια εντολή" - αποθηκευμένη κάρτα.

    Ξέρει κανείς αν το αφήσω έτσι αν απλά θα υπάρχει λογιστικό υπόλοιπο στον λογαριασμό που θα ισολογιστεί με τους επόμενους λογαριασμούς;
    OK boomer

  9. #11244
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς αν το αφήσω έτσι αν απλά θα υπάρχει λογιστικό υπόλοιπο στον λογαριασμό που θα ισολογιστεί με τους επόμενους λογαριασμούς;
    Προφανώς, θα πιστωθούν στον επόμενο.
    Τι σου ήρθε και πλήρωσες χειροκίνητα αφού είχες πάγια εντολή;

  10. #11245
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς, θα πιστωθούν στον επόμενο.
    Τι σου ήρθε και πλήρωσες χειροκίνητα αφού είχες πάγια εντολή;
    Γιατί θέλω να πληρώνω τον συγκεκριμένο λογαριασμό με κάρτα της Alpha Bank την οποία δεν αποθηκεύει για πάγια εντολή. Άγνωστο το γιατί την απορρίπτει (ή η Alpha Bank ή η ΔΕΗ) αφού περάσει το 2FA.

    Έτσι έχω βάλει άλλη κάρτα για την πάγια, και πήγα να πληρώσω με την Alpha Bank πριν λήξει ο λογαριασμός. Το χω ξανακάνει χωρίς θέμα, απλά αυτή την φορά το έκανα μία μέρα πριν και απ'ότι φαίνεται δεν πρόλαβε να ενημερωθεί το σύστημα οτι δεν υπάρχει υπόλοιπο, και τράβηξε από την πάγια.
    OK boomer

  11. #11246
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρα δε σε απασχολεί αν σε πετάξουν απ το online επειδή το κάνεις αυτό

  12. #11247
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Πραγματικά κοντεύω 50 και τα εχω δει όλα με τις ψηφιακές ΑΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ νέων ανθρώπων και μάλιστα στα μισά μου χρόνια ...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  13. #11248
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί θέλω να πληρώνω τον συγκεκριμένο λογαριασμό με κάρτα της Alpha Bank την οποία δεν αποθηκεύει για πάγια εντολή. Άγνωστο το γιατί την απορρίπτει (ή η Alpha Bank ή η ΔΕΗ) αφού περάσει το 2FA.

    Έτσι έχω βάλει άλλη κάρτα για την πάγια, και πήγα να πληρώσω με την Alpha Bank πριν λήξει ο λογαριασμός. Το χω ξανακάνει χωρίς θέμα, απλά αυτή την φορά το έκανα μία μέρα πριν και απ'ότι φαίνεται δεν πρόλαβε να ενημερωθεί το σύστημα οτι δεν υπάρχει υπόλοιπο, και τράβηξε από την πάγια.
    Βγάλε μια κάρτα Curve. Συνέδεσε αυτήν της Α με της Curve, και βάζεις εκείνη της Curve στην πάγια εντολή. Αν θέλεις και κωδικό εγγραφής για 5€ bonus, στείλε ΠΜ ;-)

  14. #11249
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δε σε απασχολεί αν σε πετάξουν απ το online επειδή το κάνεις αυτό
    Μέχρι στιγμής έχω βρει αναφορά να μην έχει γίνει τίποτα σε κάποιον που το κάνει αυτό πολλούς μήνες (πάνω από 3). Για το αντίθετο, δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάποια ανφορά και ούτε κάτι επίσημο.

    Από την στιγμή που στο ebill σου δίνει την δυνατότητα η ίδια η εταιρία να προεξοφλήσεις τον λογαριασμό, πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Συστημικά;
    OK boomer

  15. #11250
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι στιγμής έχω βρει αναφορά να μην έχει γίνει τίποτα σε κάποιον που το κάνει αυτό πολλούς μήνες (πάνω από 3). Για το αντίθετο, δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάποια ανφορά και ούτε κάτι επίσημο.

    Από την στιγμή που στο ebill σου δίνει την δυνατότητα η ίδια η εταιρία να προεξοφλήσεις τον λογαριασμό, πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Συστημικά;
    customercare@dei.gr

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί θέλω να πληρώνω τον συγκεκριμένο λογαριασμό με κάρτα της Alpha Bank την οποία δεν αποθηκεύει για πάγια εντολή. Άγνωστο το γιατί την απορρίπτει (ή η Alpha Bank ή η ΔΕΗ) αφού περάσει το 2FA.
    https://ebill.dei.gr/TechnicalSupport.aspx?lang=1

Σελ. 750 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 730740745748749750751752755760770 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας