Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 428 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 408418423426427428429430433438448 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.406-6.420 από 17453
  1. #6406
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μετρητής του συμφορουμίτη πάντως φαίνεται να έχει module για τηλεμέτρηση.. Απλά δεν φαίνεται (στις φωτό τουλάχιστον) να είναι ενεργός.. Επάνω από τη βίδα υπάρχουν τα αντίστοιχα led.. Δεν είχα δει ξανά σε ψηφιακό μετρητή τέτοιο πράγμα..
    Άμα θα ήταν και ενεργός θα ήμουν χαρούμενος

    Σε νεώτερα, έλαβα μειλ από ΔΕΔΔΗΕ την Δευτέρα ότι το αίτημα μου εξετάζεται.
    και πριν από λίγο
    από την Ελίν το παρακάτω
    Κώδικας:
    Καλημέρα σας,
    
    Από ότι μας ενημέρωσαν από τον ΔΕΔΔΗΕ, στις 26/02/2021 επικοινωνήσατε μαζί τους και καταχωρήσατε την ένδειξή σας.
    Οπότε θα βγει Εκκαθαριστικός με τις ενδείξεις που δηλώσατε στην τιμολόγηση του τρέχοντος μήνα.
    Τους μίλησα και στο τηλέφωνο και επιβεβαίωσαν ότι και ο επόμενος λογαριασμός μου θα είναι εκκαθαριστικός για να διορθωθεί το λάθος.
    Ελπίζω να γίνουν σωστά όλα από εδώ και πέρα.

  2. #6407
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μετρητής του συμφορουμίτη πάντως φαίνεται να έχει module για τηλεμέτρηση.. Απλά δεν φαίνεται (στις φωτό τουλάχιστον) να είναι ενεργός.. Επάνω από τη βίδα υπάρχουν τα αντίστοιχα led.. Δεν είχα δει ξανά σε ψηφιακό μετρητή τέτοιο πράγμα..
    τον ίδιο ακριβώς μετρητή έχουμε στα κεντρικά μας γραφεία στην εταιρεία

    δεν έχει τηλεμέτρηση μου το έχουν επιβεβαιώσει τα άτομα από τον ΔΕΔΔΗΕ που έρχονται για τις μετρήσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην επαγγελματικη στεγη πρεπει να εχετε επαγγελματικο τιμολογιο , θα σας απορριψει τα εξοδα η εφορια.ΟΛΟΙ οι ηλεκτρονικοι μετρητες εχουν τηλεμετρηση ( προς το παρον εχουν ενεργοποιηθει οι τηλεμετρησεις για τα τιμολογια 4 και 5 ) , απλα δεν την εχουν ενεργοποιησει.Το ιδιο το δικτυο ηλεκτρικου ρευματος ειναι και δικτυο επικοινωνιων αρα μπορει να στελνει δεδομενα μετρητης προς κεντρο ΔΕΔΔΗΕ και αμφιδρομα( να σου κοψει την παροχη ) .
    μπερδεύεσαι δεν έχουμε επαγγελματική στέγη με οικιακό τιμολόγιο φίλε μου

    δουλεύω σε πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό (δεν δουλεύω στην εταιρεία του Βαγγέλη/Δημήτρη/Γιάννη που κλέβει την εφορία/ασφαλιστικό ταμείο/κτλ..)

    Έχουμε επαγγελματικό τιμολόγιο γιατί είμαστε εταιρεία και αφορά ακίνητα που είναι τα κεντρικά μας γραφεία και τα υποκαταστήματα μας
    Έχουμε οικιακό τιμολόγιο στο όνομα της εταιρείας (πολλαπλός) λέγεται στην ΔΕΗ γιατί έχουμε πάνω από 1000+ ακίνητα που ενοικιάζουμε ως οικία (καθώς θα φιλοξενηθούν οικογένειες ανθρώπων για να μείνουν σε αυτά)

    Τα ίδια ισχύουν και στις άλλες εταιρείες παροχής ηλεκτρικής ενέργειας όπου διατηρούμε συμβόλαια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας.

    Τηλεμέτρηση μακάρι να υπήρχε (η υποδομή) αλλά δεν υπάρχει στο διαβεβαιώνω όχι 100% αλλά 1000%

    Αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα να είσαι σίγουρος ότι θα είχε ενεργοποιηθεί σε εμάς που στην πλειοψηφία των ακινήτων που ενοικιάζουμε (1000+) έχουμε ψηφιακούς μετρητές και δεν θα χρειαζόταν κάθε φορά που περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ για να πάρει μέτρηση να στέλνουμε και δικό μας υπάλληλο.

  3. #6408
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    τον ίδιο ακριβώς μετρητή έχουμε στα κεντρικά μας γραφεία στην εταιρεία

    δεν έχει τηλεμέτρηση μου το έχουν επιβεβαιώσει τα άτομα από τον ΔΕΔΔΗΕ που έρχονται για τις μετρήσεις.

    - - - Updated - - -



    .
    Δεν έχει δυνατότητα τηλεμέτρησης ή δεν είναι ενεργοποιημένη?
    νομίζω (αν καταλαβαίνω καλά) ότι δυνατότητα έχει.
    εδω το manual

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pinakas.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  166,2 KB 
ID: 225143

  4. #6409
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μετρητής του συμφορουμίτη πάντως φαίνεται να έχει module για τηλεμέτρηση.. Απλά δεν φαίνεται (στις φωτό τουλάχιστον) να είναι ενεργός.. Επάνω από τη βίδα υπάρχουν τα αντίστοιχα led.. Δεν είχα δει ξανά σε ψηφιακό μετρητή τέτοιο πράγμα..
    Δεν έχει module, αλλά υποδοχή για μελλοντική εγκατάσταση αυτού.
    Στο pdf έχει τις προδιαγραφές του ΔΕΔΔΗΕ για τα συμβατά modules (εσωτερικών ή εξωτερικών), ανάλογα τον ψηφιακό μετρητή. Υπόψη ότι αυτό αφορά αποκλειστικά τους παραγωγούς φωτοβολταϊκών όπου ο ΔΕΔΔΗΕ εγκαθιστά ο ίδιος την κάρτα SIM στο module που προμηθεύεται πελάτης. Τέλος μόνο γι' ατή την κατηγορία πελατών υπάρχει τηλεμέτρηση, ενώ στα εκατομμύρια οικιακών συνδέσεων είναι ανεξάρτητο δίκτυο και θα γίνει αργότερα (τώρα εξετάζεται και σχεδιάζεται).

  5. #6410
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην επαγγελματικη στεγη πρεπει να εχετε επαγγελματικο τιμολογιο , θα σας απορριψει τα εξοδα η εφορια.ΟΛΟΙ οι ηλεκτρονικοι μετρητες εχουν τηλεμετρηση ( προς το παρον εχουν ενεργοποιηθει οι τηλεμετρησεις για τα τιμολογια 4 και 5 ) , απλα δεν την εχουν ενεργοποιησει.Το ιδιο το δικτυο ηλεκτρικου ρευματος ειναι και δικτυο επικοινωνιων αρα μπορει να στελνει δεδομενα μετρητης προς κεντρο ΔΕΔΔΗΕ και αμφιδρομα( να σου κοψει την παροχη ) .
    Κάτι ανάλογο δεν γίνεται και με το τας που δίνει σήμα για το νυχτερινό;
    Παλιά με τους παλιούς αναλογικούς μετρητές είχαν χώρια ρολόι-συσκευή για να δέχεται τα σήματα αυτά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει module, αλλά υποδοχή για μελλοντική εγκατάσταση αυτού.
    Στο pdf έχει τις προδιαγραφές του ΔΕΔΔΗΕ για τα συμβατά modules (εσωτερικών ή εξωτερικών), ανάλογα τον ψηφιακό μετρητή. Υπόψη ότι αυτό αφορά αποκλειστικά τους παραγωγούς φωτοβολταϊκών όπου ο ΔΕΔΔΗΕ εγκαθιστά ο ίδιος την κάρτα SIM στο module που προμηθεύεται πελάτης. Τέλος μόνο γι' ατή την κατηγορία πελατών υπάρχει τηλεμέτρηση, ενώ στα εκατομμύρια οικιακών συνδέσεων είναι ανεξάρτητο δίκτυο και θα γίνει αργότερα (τώρα εξετάζεται και σχεδιάζεται).
    Άρα είναι κενό μέσα αν το ανοίξεις ε; Λέμε αν μπορούσες να το ανοίξεις.. Φυσικά δεν μπορείς.. Επομένως είναι το case μόνο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6411
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.551
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό γιατί το έχετε στο excelάκι στο φύλλο του 3φασικού? είμαι έτοιμος να αγοράσω ηλεκτροκίνητο VW Id.3 κ να τοποθετήσω 3φασική παροχή ρεύματος στο παρκινγκ μου, αν γνωρίζετε κάτι παραπαπάνω, καλοδεχούμενο.
    είναι σε άλλη κατηγορία , όταν κάποιος δίνει 30 40 χιλιάδες ευρώ για αμάξι δεν έχει νόημα να μιλάμε για οικονομία , επομένως με το καλό να έρθει
    αν θέλετε κάτι άλλο σχετικά με ηλεκτροκίνηση ,καλύτερα pm να μη σπαμάρουμε εδώ το θέμα
    σε ποιον πάροχο σκέφτεστε να πάτε ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιβεβαίωσαν ότι και ο επόμενος λογαριασμός μου θα είναι εκκαθαριστικός για να διορθωθεί το λάθος.
    Ελπίζω να γίνουν σωστά όλα από εδώ και πέρα.
    τώρα το είδα, καλή φάση
    έκανες και αίτηση για νυχτερινό τελικά?

  7. #6412
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι σε άλλη κατηγορία , όταν κάποιος δίνει 30 40 χιλιάδες ευρώ για αμάξι δεν έχει νόημα να μιλάμε για οικονομία , επομένως με το καλό να έρθει
    αν θέλετε κάτι άλλο σχετικά με ηλεκτροκίνηση ,καλύτερα pm να μη σπαμάρουμε εδώ το θέμα
    σε ποιον πάροχο σκέφτεστε να πάτε ?

    - - - Updated - - -



    τώρα το είδα, καλή φάση
    έκανες και αίτηση για νυχτερινό τελικά?
    οχι ακόμα, για 2 λόγους.
    α δεν ήθελα να τους μπερδεψω, προτιμώ να το κάνω σε 2η φάση αφού έχει λήξει το θέμα του λογαριασμού. (θεωρητικά θα μου έρθει νέος εκκαθαριστικός στις 16-18/03)
    β δεν είμαι σίγουρος ότι μου χρειάζεται (τουλάχιστον προς το παρόν)

    Στο νέο σπίτι και με διάφορες αλλαγές που έχουμε κάνει στον τρόπο κατανάλωσης από 6200 Kwh που είχαμε τον χρόνο έχουμε πλέον 4.800/χρόνο εκ των οποίων οι 800kwh είναι σε νυχτερινό. Μάλιστα όπως γίνεται η καταμέτρηση 4μήνου στην περιοχή μου (?) (Ιαν/Μαιος/Σεπ) οι ενεργοβόροι μήνες μοιράζονται και δεν ξεπερνάω ποτέ τις 1600kwh/4μηνο.
    Αυτο που πραγματικά μας έχει βοηθήσει πολύ είναι το προγραμμα της Ελιν (Νυχτερινο 365) γιατί δεν μας ήταν εύκολο να προγραμματίσουμε τις μεγάλες καταναλώσεις κατά την διάρκεια του νυχτερινου.
    Το πιο πιθανό και για έχω το κεφάλι μου ήσυχο κυρίως, σκοπεύω να κάνω την αίτηση τον Σεπτέμβριο.

    Τέλος θα βάλω και στο κουβούκλιο που είναι το ρολόι μου και σημείωμα να προσέχουν ώστε να καταγράφουν το σωστή μέτρηση..

  8. #6413
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    528
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει module, αλλά υποδοχή για μελλοντική εγκατάσταση αυτού.
    Στο pdf έχει τις προδιαγραφές του ΔΕΔΔΗΕ για τα συμβατά modules (εσωτερικών ή εξωτερικών), ανάλογα τον ψηφιακό μετρητή. Υπόψη ότι αυτό αφορά αποκλειστικά τους παραγωγούς φωτοβολταϊκών όπου ο ΔΕΔΔΗΕ εγκαθιστά ο ίδιος την κάρτα SIM στο module που προμηθεύεται πελάτης. Τέλος μόνο γι' ατή την κατηγορία πελατών υπάρχει τηλεμέτρηση, ενώ στα εκατομμύρια οικιακών συνδέσεων είναι ανεξάρτητο δίκτυο και θα γίνει αργότερα (τώρα εξετάζεται και σχεδιάζεται).
    Καλησπέρα.. Τηλεμετρηση γινεται μόνο σε πολυ μεγάλους ενεργοβορους και βιομηχανικούς πελατες. . Στο μέλλον οι νέοι μετρητές θα παρουν και κάρτα sim...Αλλα θα αργήσει λίγο.. Δεν υπάρχει καν κτίριο της τηλεμετρησης ακομα!!!

  9. #6414
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό αναφέρω κι εγώ για τους οικιακούς πελάτες, όπου τηλεμέτρηση υφίσταται μόνο σε όσους έχουν συνδεδεμένες στο δίκτυο εγκαταστάσεις φωτοβολταϊκών.

  10. #6415
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.551
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο νέο σπίτι και με διάφορες αλλαγές που έχουμε κάνει στον τρόπο κατανάλωσης από 6200 Kwh που είχαμε τον χρόνο έχουμε πλέον 4.800/χρόνο εκ των οποίων οι 800kwh είναι σε νυχτερινό.
    απο τις ρυθμιζόμενες γλυτώνεις ένα 20ρικο το χρόνο με βάση αυτό που έγραψες. Εννοείται πάει αρκετά παραπάνω αν προγραμματίζεις να καις τις ώρες του νυχτερινού ,
    δεν είναι κανα ποσο τρελό αλλά αν δεν νοικιάζεις καλοδεχούμενο θα έλεγα οτι είναι , μιας και πλην τα 42 ευρω που πληρώνεις μια φορά , το έχεις πάντα....

  11. #6416
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τις ρυθμιζόμενες γλυτώνεις ένα 20ρικο το χρόνο με βάση αυτό που έγραψες. Εννοείται πάει αρκετά παραπάνω αν προγραμματίζεις να καις τις ώρες του νυχτερινού ,
    δεν είναι κανα ποσο τρελό αλλά αν δεν νοικιάζεις καλοδεχούμενο θα έλεγα οτι είναι , μιας και πλην τα 42 ευρω που πληρώνεις μια φορά , το έχεις πάντα....
    πως προκύπτει αυτό?

    τα παρακάτω δεν ισχύουν ή κάτι δεν καταλαβαίνω?
    αφού έχω 1600/kwh το 4μηνο. η χρέωση δεν είναι ίδια ?

    Για ΥΚΩ μέρα vs νύχτα

    0-1.600 kWh/4μηνο 0,0069 0,0069
    1600-2000 kWh/4μηνο 0,0500 0,0150
    2000 kWh και άνω 0,0850 0,0300

  12. #6417
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.551
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως προκύπτει αυτό?

    τα παρακάτω δεν ισχύουν ή κάτι δεν καταλαβαίνω?
    αφού έχω 1600/kwh το 4μηνο. η χρέωση δεν είναι ίδια ?

    Για ΥΚΩ μέρα vs νύχτα

    0-1.600 kWh/4μηνο 0,0069 0,0069
    1600-2000 kWh/4μηνο 0,0500 0,0150
    2000 kWh και άνω 0,0850 0,0300
    https://www.adslgr.com/forum/threads...17#post6991417

  13. #6418
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα επαγγελματικα τμολογια ρευματος ΔΕΝ υπαρχει νυχτερινο τιμολογιο με την εννοια οτι ενεργοποιειται ο αντιστοιχος μετρητης .
    Υπάρχει νυχτερινό και στα Επαγγελματικά (Γ23). Μάλιστα είχα ρωτήσει προπερσι την Ελίν τι γίνεται αν βάλω νυχτερινό μετρητή και μου είπανε ότι θα πάω αυτόματα από το Επαγγελματικό 1 στο Επαγγελματικό 3. Δεν το έκανα... αυτό συμφέρει μόνο αν έχετε κάνα cafe-φαγάδικο 24/7.

  14. #6419
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @korakios
    ευχαριστώ

  15. #6420
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να υπάρχει μετρητής με δυνατότητα "τηλεμέτρησης" δηλαδή να έχει κάρτα sim και να μεταδίδει τα δεδομένα καθώς δεν υπάρχει το κέντρο λήψης τέτοιων δεδομένων ακόμα...
    Είμαι βέβαιος πως ο μετρητής επικοινωνεί αμφίδρομα. Δεν έχει εμφανιστεί άνθρωπος για μέτρηση από τότε που αλλάχτηκε (τρία χρόνια περίπου). Νομίζω ήρθαν μια φορά για κάτι εντελώς διαδικαστικό. Είμαστε βιοτεχνία με λογαριασμούς, περίπου, στα 3.000€/μήνα (δεν έχω παρατηρήσει ποτέ καταναλώσεις). Επίσης, αν παίζει κάποιο ρόλο, ο λογαριασμός είναι πάντα εκκαθαριστικός και μηνιαίος

Σελ. 428 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 408418423426427428429430433438448 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας