Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 1025 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 10051015102010231024102510261027103010351045 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.361-15.375 από 17534
  1. #15361
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Γέρακας
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport + ac86u
    Path Level
    Fastpath
    Την έκανα απο elpedison και έκλεισα το "μπλέ" myHome online με 0.175 την KWh οπου μου κάνει μια χαρά για ημερήσια, κυρίως επειδή δεν μου αρέσει ο ψηφιακός τουρισμός και ο τζόγος (και αν ειναι να τζογάρω σίγουρα δεν θα είναι με τις KHwρες )

  2. #15362
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nEC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την έκανα απο elpedison και έκλεισα το "μπλέ" myHome online με 0.175 την KWh οπου μου κάνει μια χαρά για ημερήσια, κυρίως επειδή δεν μου αρέσει ο ψηφιακός τουρισμός και ο τζόγος (και αν ειναι να τζογάρω σίγουρα δεν θα είναι με τις KHwρες )
    Πριν στο προηγούμενο πάροχο τι τιμές είχες;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #15363
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι. Τα κυμαινομενα μπορεί να αυξηθούν και πάνω από τα σταθερά άμα λάχει.
    Προφανώς.
    Εγώ σχολιάζω το θέμα του ρίσκου που εμπεριέχει ζημία.
    Το ότι ο πάροχος παίρνει το ρίσκο δεν σημαίνει ότι θα επωμιστεί και την ζημία.
    Με κάποιον τρόπο θα την μετακυλίσει στον πελάτη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #15364
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δικαιολογεί αυτό τη τιμή που έχει το σταθερό στο νυχτερινό;
    Δηλαδή το ότι παίρνουμε ρίσκο όσο είμαστε σε κυμαινόμενο η το ότι έχουμε ασφάλεια σε σταθερό, δικαιολογεί τη διαφορά τιμής; Πιθανολογω πως μάλλον, αλλά γιατί δεν συμβαίνει και στο πρωινό;
    Πάντα έτσι δεν ήταν? Κι οι 2 χρεώσεις πιο ακριβές απο αυτές των κυμαινόμενων.

  5. #15365
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα έτσι δεν ήταν? Κι οι 2 χρεώσεις πιο ακριβές απο αυτές των κυμαινόμενων.
    Το πρωινό του σταθερού τρώγεται 0,175 πόσο είναι... Δεν είναι πιο ακριβό από τα κυμαινόμενα που φτάνουν μέχρι 0,22 νομίζω...
    Το νυχτερινό έχουν πιο ακριβό.... 0,165 vs 0,125 του κυμαινόμενου...
    Το σταθερό θα το έκλεινα, αλλά με χαλάει η χρέωση του νυχτερινού...
    Από την άλλη και το να κάτσει κανείς σε κυμαινόμενο με ρήτρες και ιστορίες δεν είναι λύση....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #15366
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mια ερωτηση για το excel , την τελικη τιμη κοιτάμε κανονικά ?

    η προσαυξηση (πρωην ΟΤΣ) που αναφέρει ο @korakios θα μπαινει παντα ανάλογα με τον μαθηματικο τυπο που εχει κάθε παροχος?

    και αν ισχυουν τα παραπανω ο φθηνοτερος παροχος κατ ουσια σε κυμαινομενα κα σταθερα ειναι η ΔΕΗ?

  7. #15367
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Γέρακας
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport + ac86u
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν στο προηγούμενο πάροχο τι τιμές είχες;
    Ειχα το παλιο κατηργημενο Economy plus με 0.12, αλλα πραγματικα με αηδιαζει η ιστορία.
    Καθε μηνα νεο με χαμηλη τιμη να προσεκλυσει κοσμο και οσοι ηταν ηδη σε προηγουμενο τον επιναν. 12 μηνες με ΔΕΗ 0.175 και τελος, ολα καλα. Το νυχτερινό δεν με απασχολεί, δεν εχω, και βλεπουμε σε 1 χρονο παλι.

  8. #15368
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    Ποιες οι διαφορές στο myHome Enter και στο myHomeOnLine της ΔΕΗ; Είναι και τα 2 σταθερά για 12 μήνες;

  9. #15369
    Εγγραφή
    09-12-2023
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αναρωτιέμαι γιατί μπαίνω εδώ και ξαναμπαίνω, αφού δεν είναι καιρός να ανακοινωθούν λεπτομέρειες.

    Προφανώς, για να διαβάσω πληροφόρηση και γνώμες (για τις οποίες ευχαριστώ όλους και κυρίως όσους κουράζονται ιδιαιτέρως και δείχνουν δρόμους) και ενδεχομένως να διατυπώσω τη δική μου.

    Αναρωτήθηκα, αν κάνω απλώς έρευνα αγοράς.
    Όχι. Δεν αγοράζω συγκεκριμένη τηλεόραση και ψάχνω την καλύτερη τιμή-ευκαιρία, εγγύηση, σέρβις κλπ.

    Αγοράζω ενέργεια του επόμενου ενός ή περισσότερων μηνών.
    Υπάρχουν λίγες σταθερές και περισσότερες μεταβλητές.
    Επομένως, κάνω πρόβλεψη. Αναλαμβάνω ρίσκο σε κάθε περίπτωση.

    Αν επιλέξω σταθερό, γενικά κερδίζω αν οι τιμές ανέλθουν της τιμής που έκλεισα, αλλά χάνω αν αυτές συνολικά παραμείνουν κάτω του ορίου αυτού.
    Αν επιλέξω Πράσινο- Κίτρινο, η τιμή του κρίθηκε από τους προηγούμενους μήνες, από τη διακύμανση και από τους μεταβλητούς όρους του Παρόχου. Αν αυξήθηκαν οι τιμές, θα μου τους μετακυλήσουν στον επόμενο μήνα,
    Αν τέλος επιλέξω Κίτρινο, που η τιμή του κρίνεται από τις τιμές του μήνα κατανάλωσής μου, και σε αυτό μπορώ να κερδίσω ή να χάσω αφού οι άλλες μεταβλητές παραμένουν. Όπως και τα άλλα Προγράμματα που δεν έχω επιλέξει και ενδεχομένως αποφέρουν όφελος.

    Συνεπώς, η πληροφόρηση είναι αναγκαία και οι μαθηματικοί τύποι πολύτιμοι.
    Με την ελπίδα ότι ο ελεύθερος ανταγωνισμός λειτουργεί.
    Οδηγούμαι στη διαρκή αναζήτηση και αναγκάζομαι να προβλέψω. Να συνηθίσω σε αυτό.
    Προσπαθώ η πρόβλεψη να στηρίζεται όσο γίνεται περισσότερο σε δεδομένα και να μην είναι τζόγος ή τύχη.

    Ωστόσο, ένα μέρος της πάντα θα είναι!

  10. #15370
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Γέρακας
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport + ac86u
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SatFinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες οι διαφορές στο myHome Enter και στο myHomeOnLine της ΔΕΗ; Είναι και τα 2 σταθερά για 12 μήνες;
    Σωστα, ομως το myHomeOnLine ειναι λιγο πιο φτηνο στο παγιο / KWh γιατι εχει μονο ηλεκτρονικό λογαριασμο.

  11. #15371
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SatFinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες οι διαφορές στο myHome Enter και στο myHomeOnLine της ΔΕΗ; Είναι και τα 2 σταθερά για 12 μήνες;
    Για να μην γράφω κατεβατό, μπες στο https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma και σύγκρινε τα 2 σταθερά.

  12. #15372
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι γιατί μπαίνω εδώ και ξαναμπαίνω, αφού δεν είναι καιρός να ανακοινωθούν λεπτομέρειες.

    Προφανώς, για να διαβάσω πληροφόρηση και γνώμες (για τις οποίες ευχαριστώ όλους και κυρίως όσους κουράζονται ιδιαιτέρως και δείχνουν δρόμους) και ενδεχομένως να διατυπώσω τη δική μου.

    Αναρωτήθηκα, αν κάνω απλώς έρευνα αγοράς.
    Όχι. Δεν αγοράζω συγκεκριμένη τηλεόραση και ψάχνω την καλύτερη τιμή-ευκαιρία, εγγύηση, σέρβις κλπ.

    Αγοράζω ενέργεια του επόμενου ενός ή περισσότερων μηνών.
    Υπάρχουν λίγες σταθερές και περισσότερες μεταβλητές.
    Επομένως, κάνω πρόβλεψη. Αναλαμβάνω ρίσκο σε κάθε περίπτωση.

    Αν επιλέξω σταθερό, γενικά κερδίζω αν οι τιμές ανέλθουν της τιμής που έκλεισα, αλλά χάνω αν αυτές συνολικά παραμείνουν κάτω του ορίου αυτού.
    Αν επιλέξω Πράσινο- Κίτρινο, η τιμή του κρίθηκε από τους προηγούμενους μήνες, από τη διακύμανση και από τους μεταβλητούς όρους του Παρόχου. Αν αυξήθηκαν οι τιμές, θα μου τους μετακυλήσουν στον επόμενο μήνα,
    Αν τέλος επιλέξω Κίτρινο, που η τιμή του κρίνεται από τις τιμές του μήνα κατανάλωσής μου, και σε αυτό μπορώ να κερδίσω ή να χάσω αφού οι άλλες μεταβλητές παραμένουν. Όπως και τα άλλα Προγράμματα που δεν έχω επιλέξει και ενδεχομένως αποφέρουν όφελος.

    Συνεπώς, η πληροφόρηση είναι αναγκαία και οι μαθηματικοί τύποι πολύτιμοι.
    Με την ελπίδα ότι ο ελεύθερος ανταγωνισμός λειτουργεί.
    Οδηγούμαι στη διαρκή αναζήτηση και αναγκάζομαι να προβλέψω. Να συνηθίσω σε αυτό.
    Προσπαθώ η πρόβλεψη να στηρίζεται όσο γίνεται περισσότερο σε δεδομένα και να μην είναι τζόγος ή τύχη.

    Ωστόσο, ένα μέρος της πάντα θα είναι!
    Εγώ νοιώθω DejaVu συζήτηση με το φθινόπωρο του 21... που τότε ήταν και καλύτερα τα πράγματα γιατί είχες σταθερές καλύτερες αλλά οι περισσότεροι ρίσκαραν (μαζί με εμένα φυσικά ) σε μη σταθερά προγράμματα και φάγαμε τις φάπες μας.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #15373
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δικαιολογεί αυτό τη τιμή που έχει το σταθερό στο νυχτερινό;
    Δηλαδή το ότι παίρνουμε ρίσκο όσο είμαστε σε κυμαινόμενο η το ότι έχουμε ασφάλεια σε σταθερό, δικαιολογεί τη διαφορά τιμής; Πιθανολογω πως μάλλον, αλλά γιατί δεν συμβαίνει και στο πρωινό;

    - - - Updated - - -



    Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά η τιμή του πρωινού ας πούμε πως είναι ίδια η κάτι τις πιο κάτω από αυτή του κυμαινόμενου και του νυχτερινού έχει άλλη εικόνα και πάει προς τα πάνω; Πες μου ότι εκεί τους ήρθε να βαρεσουν για να καλύψουν τυχόν σπασμένα, να το καταλάβω...

    - - - Updated - - -



    Μπορεί, αλλά μπορεί και όχι....
    Στη τηλεόραση ακούς ανάμεικτα πράγματα...
    Άρα τι κάνουμε; Πράσινο η μπλε; Λογικά μέσα στο μήνα θα πρέπει να διαλέξουμε τη πορεία που θα ακολουθήσουμε...
    Ασε τι λένε στην τηλεόραση. Τα πράγματα είναι απλά ως προς το τις διαφορές των τιμολογίων. Στο σταθερό έχεις μια κλειστή τιμή βάση συμβολαίου και θα είναι πιο μεγάλη από την ελάχιστη τιμή που σου παρέχουν στο πράσινο. Το πράσινο όμως θα έχει την διακύμανση, ας λάβουμε γενικώς πως θα είναι χαμηλότερο από το σταθερό, πότε όμως δεν ξέρεις τι θα γίνει και μπορεί να βρεθεί και υψηλότερο του σταθερού για κάποιον μήνα η μήνες. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει....

    Η περίοδος του Χειμώνα που θα αυξήσει την ζήτηση είναι το κλειδί και που θα πάνε οι τιμές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ νοιώθω DejaVu συζήτηση με το φθινόπωρο του 21... που τότε ήταν και καλύτερα τα πράγματα γιατί είχες σταθερές καλύτερες αλλά οι περισσότεροι ρίσκαραν (μαζί με εμένα φυσικά ) σε μη σταθερά προγράμματα και φάγαμε τις φάπες μας.
    Ε τότε ήταν ο πόλεμος με την Ουκρανία και γινόταν της ποπης στο ενεργειακό. Τώρα, έχω την αίσθηση ότι έχουν σταθεροποιηθει τα πράγματα, αλλά όλα προς τα επάνω. Δε πιστεύω να γίνει κάτι τρομερό στα ενεργειακά τον Χειμώνα που έρχεται.

  14. #15374
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια ερωτηση για το excel ,
    1. την τελικη τιμη κοιτάμε κανονικά ?

    2. η προσαυξηση (πρωην ΟΤΣ) που αναφέρει ο @korakios θα μπαινει παντα ανάλογα με τον μαθηματικο τυπο που εχει κάθε παροχος?

    3. και αν ισχυουν τα παραπανω ο φθηνοτερος παροχος κατ ουσια σε κυμαινομενα κα
    4. σταθερα ειναι η ΔΕΗ?
    1 ναι
    2. ναι (και τη χοντρική φυσικά)
    3. με ίδιες τιμές χοντρικης 4all , χωρίς να υπολογίζουμε 50άρια ,100άρια κτλ δώρων
    4 weenergy 0,16 χωρίς δέσμευση

  15. #15375
    Εγγραφή
    12-12-2023
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    TEE
    Καλησπέρα.
    Νέα εγγραφή στη σελίδα!
    Τέως πολύχρονος επισκέπτης :-)

    Για να συνεισφέρω...

    Κορυφαίο ΖΗΤΗΜΑ είναι σε όλα τα προγράμματα οι όροι - ορολογίες χρέωση ΠΑΓΙΟΥ και πιο πολύ η χρέωση ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ!

    Χρέωση Προμήθειας: (ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ από 2 ΤΙΜΕΣ)

    Α) ΒΑΣΙΚΗ Χρέωση Προμήθειας

    πχ στον ΗΡΩΝΑ (στο GENEROUS GUARANTEE HOME) για την ημερήσια και νυχτερινή κατανάλωση, ανεξαρτήτως ύψους αυτής, 0,082 €/kWh.

    Β) ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣ !!!!!.....από τον ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΤΥΠΟ (όσοι θέλετε, παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα -σαν σεισμολόγος που είμαι-) !!! :-)))

    ΑΘΡΟΙΣΜΑ = a * ΤΕΑ + b

    ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ:

    Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς (ΤΕΑ) τη χρονική περίοδο κατανάλωσης Λογαριασμού,

    Συντελεστή Προσαύξησης a ..... (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ, διότι είναι ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ, για όσους γνωρίζουν μαθηματικά !!!!!)

    (στο GENEROUS GUARANTEE HOME) a = 1,26............!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συντελεστής Προσαύξησης b.......(ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ, διότι είναι απλά!!!!, ΠΡΟΣΘΕΤΑΙΟΣ, για όσους γνωρίζουν μαθηματικά !!!!!)

    (στο GENEROUS GUARANTEE HOME) b = 0,018 €/kWh........ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΔΩ -πονηρότατα- είναι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΣ (από άλλους παρόχους)

    ........(το "ΚΟΠΑΝΑΕΙ" στο Συντελεστή a και το "ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΕΙ" (προσπαθεί, αλλά δεν ξεφεύγει από όποιον ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ, στο μηχανισμό)


    ΕΤΣΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ:

    το «ΑΘΡΟΙΣΜΑ», ήτοι= a*ΤΕΑ + b).......από τη μέση τιμή της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς (ΤΕΑ) για τη χρονική περίοδο κατανάλωσης,

    πολλαπλασιαζόμενης επί τον Συντελεστή Προσαύξησης a (=1,26, στο GENEROUS GUARANTEE HOME)

    ΣΥΝ (πρόσθεση)

    το Συντελεστή Προσαύξησης b (= 0,018 €/kWh, στο GENEROUS GUARANTEE HOME)

    ΠΡΟΣΟΧΗ.......κι άλλη -ίσως η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ "ΠΑΓΙΔΑ", στα τιμολόγια) !!!!!~

    Εάν το ΑΘΡΟΙΣΜΑ την περίοδο κατανάλωσης του Λογαριασμού,

    είναι μικρότερο του («Κάτω Όριο ΑΘΡΟΙΣΜΑΤΟΣ») ....εφαρμόζεται ΠΙΣΤΩΣΗ πάνω στην Χρέωσης Προμήθειας στον Λογαριασμό.

    Ll = 0,05 €/kWh (στο GENEROUS GUARANTEE HOME)

    Εάν το ΑΘΡΟΙΣΜΑ την περίοδο κατανάλωσης του Λογαριασμού,

    είναι μεγαλύτερο του («Άνω Όριο ΑΘΡΟΙΣΜΑΤΟΣ»),....εφαρμόζεται ΧΡΕΩΣΗ πάνω στην Χρέωσης Προμήθειας στον Λογαριασμό.

    Lu = 0,06 €/kWh (στο GENEROUS GUARANTEE HOME)


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  GENEROUS_GUARANTEE_HOME.pdf.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  326,7 KB 
ID: 252653


    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αυτά είδα ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ για protergia

    ΒΡΙΣΚΩ πολύ τιμιότερο και ΟΧΙ παραπλανητικό τα ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ παρακάτω:


    Τύπος Κυμαινόμενης Χρέωσης Προμήθειας, σε €/kWh:

    1,145 * (ΜΤΑ (Μ-2) Αναφοράς/1000) + 0,03,

    ΔΗΛΑΔΗ το αντίστοιχο

    Συντελεστή Προσαύξησης a = 1,145

    και ο

    Συντελεστής Προσαύξησης b = 0,03 €/kWh


    ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι ότι στον ΤΥΠΟ Κυμαινόμενης Χρέωσης Προμήθειας

    ο πολλαπλασιαστής ΜΤΑ (Μ-2) είναι η Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς Ηλεκτ.Ενέργ. από τον ΑΔΜΗΕ για τον μήνα Μ-2, σε €/MWh,

    συνεπώς θα γνωρίζουμε οι καταναλωτές και θα έχουμε τη δυνατότητα ΕΠΙΛΟΓΗΣ,

    αν θέλουμε να γίνει αλλαγή παρόχου για τους προσεχείς λογαριασμούς, γνωρίζοντας τις παρούσες τιμές ΜΤΑ (Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς).



    ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ

    ΔΕΝ αισθάνομαι ΟΤΙ με ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ βάζοντάς μου


    Ll = 0,05 και Lu = 0,06


    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΕΩΣΗ......ΑΦΟΥ

    ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΧΡΕΩΣΗ ΘΑ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣ !!!


    ==============


    Θα περιμένω όσους άλλους φίλους "μελετητές" των τιμολογίων και των "πονηρών" ή λιγότερο "πονηρών" ΠΑΡΟΧΩΝ.

    να ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΝ τα παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yannis_Richter : 13-12-23 στις 05:50. Αιτία: δεν εμφανιζόταν το συνημμένο αρχείο

Σελ. 1025 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 10051015102010231024102510261027103010351045 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας