Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 455 από 1166 ΠρώτηΠρώτη ... 435445450453454455456457460465475 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.811-6.825 από 17478
  1. #6811
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    είναι ιδέα μου ή ακόμα και με την αύξηση η elin παραμένει μια απο τις πιο οικονομικές επιλογές ;

  2. #6812
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210720_225220.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  83,0 KB 
ID: 229083

    Προσοχη! για τον ΧΕΙΜΩΝΑ ...
    ΕΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΟ νομιζω χρησιμο για την ΟΤΣ που μας δειχνει οτι συνηθως κατα τους χειμερινους μηνες ανεβενει (λογο μεγαλυτερης ζητησης) αλλα με βαση την εικονα (τιμη ρεκορ!) που ειχαμε για τον Ιουνιο στα 83,47 δεν τα βλεπω πολυ καλα τα πραγματα!
    Ειναι ο 8ος μηνας !! ΜΕ ΤΙΜΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 50,01 και δεν ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ κατω απο τα ορια που μας δινουν οι εταιρειες συνηθως μας δινουν ενα περιθωριο 35 εως 50 ... (για μηδενικη χρεωση ΟΤΣ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος forest79 : 20-07-21 στις 23:28.

  3. #6813
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasi Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι ιδέα μου ή ακόμα και με την αύξηση η elin παραμένει μια απο τις πιο οικονομικές επιλογές ;
    Για καταναλώσεις έως 2000kw / 4μηνο είναι όντως μικρές οι διαφορές. Επίσης σχετικά με το ΚΟΤ.... αν στο excel του korakiou σβήσετε τις εκπτώσεις επί των αρχικών τιμών (πχ στο Elin σβήστε το *0.95), μηδενίσετε τη νυχτερινή κατανάλωση και βάλετε όλη τη κατανάλωση (ημερήσιο + νυχτερινό) στο ημερήσιο (με την προϋπόθεση ότι δεν κάνετε υπέρβαση)... η ψαλίδα μεταξύ Eλίν και Efa μικραίνει ακόμα περισσότερο, ίσως και να μηδενίζει. Προσπαθούσα πριν λίγο να πείσω ένα φίλο μου ότι με την κατανάλωση του πρέπει να κάτσει Εlin και μόνο που δε με είπε τρελό. Ας πάει να κάνει ό,τι γουστάρει, αρκετά ασχολήθηκα.

  4. #6814
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να ρωτήσω, σε όσους έστειλε η Ελιν αλλαγή προγράμματος κλπ, ειχε λήξει η περίοδος του συμβολαίου ή στέλνει σε όλους τους πελάτες?
    Ρωτάω γιατι το δικό μου λήγει τον Απρίλιο του 22 και έλεγα ότι μέχρι τότε είμαι (ψιλο)ήσυχος

  5. #6815
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω, σε όσους έστειλε η Ελιν αλλαγή προγράμματος κλπ, ειχε λήξει η περίοδος του συμβολαίου ή στέλνει σε όλους τους πελάτες?
    Ρωτάω γιατι το δικό μου λήγει τον Απρίλιο του 22 και έλεγα ότι μέχρι τότε είμαι (ψιλο)ήσυχος
    εγώ έχω σύνδεση χωρίς ελάχιστη παραμονή

  6. #6816
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forest79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αι δεν ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ κατω απο τα ορια που μας δινουν οι εταιρειες συνηθως μας δινουν ενα περιθωριο 35 εως 50 ... (για μηδενικη χρεωση ΟΤΣ)
    πλέον τα όρια είναι πλασματικά και ουδεμία σχέση έχουν με το νούμερο καθεαυτό
    πχ έχει η Προτέργια 50 άνω πλασματικό όριο αλλά το πραγματικό είναι
    1,18+ΟΤΣ+13 - 50 άρα
    ΟΤΣ= (50-13)/1,18
    Δηλαδή όταν η ΟΤΣ είναι πάνω απο 31.356 ξεκινά η χρέωση
    Πλασματικό 50 , πραγματικό 31,356

  7. #6817
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο Ιούνιο όλοι σχεδόν αυξήσανε αφού η χοντρική ξεπέρασε και τα 0,10
    αν δεν πέσει και κρατούσαν παλιές τιμές θα κλείναν
    τώρα γιατί η χοντρική εκτοξεύτηκε και ποιοι είναι υπεύθυνοι είναι άλλο θέμα
    ναι...τι κανουμε ομως?Φευγουμε στον ενα μηνα που δινει η παραμενουμε?
    VAMOS ARIS

  8. #6818
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο Ιούνιο όλοι σχεδόν αυξήσανε αφού η χοντρική ξεπέρασε και τα 0,10
    αν δεν πέσει και κρατούσαν παλιές τιμές θα κλείναν
    τώρα γιατί η χοντρική εκτοξεύτηκε και ποιοι είναι υπεύθυνοι είναι άλλο θέμα
    Tο υπουργείο Ενέργειας και Περιβάλλοντος εξέδωσε ανακοινωση:

    "Σε ολόκληρη την Ευρώπη οι τιμές στη χονδρική αγορά ηλεκτρισμού διαμορφώνονται σε υψηλά επίπεδα τις τελευταίες ημέρες. Ο μέσος όρος στην αγορά της επόμενης ημέρας στην Ελλάδα ανήλθε σε 101,82 ευρώ/MWh. Σε αρκετές χώρες η τιμή είναι υψηλότερη, όπως στη Σερβία (102,25 ευρώ/MWh), τη Ρουμανία (108,46 ευρώ/MWh) και την Ουγγαρία (108,46 ευρώ/MWh).

    Σε πολλά άλλα κράτη η τιμή διαμορφώνεται σε αντίστοιχα επίπεδα με την Ελλάδα, όπως στην Ιταλία (98,16 ευρώ/MWh), τη Σλοβακία (97,2 ευρώ/ΜWh) και την Τσεχία (97,07 ευρώ/MWh).

    Οι υψηλές τιμές στη χονδρική αγορά οφείλονται σε μεγάλο βαθμό στην έντονη ζέστη που οδηγεί σε σημαντική αύξηση της ζήτησης. Οφείλονται επίσης στην αύξηση της τιμής του φυσικού αερίου και των τιμών στο σύστημα δικαιωμάτων εκπομπών ρύπων.

    Η αυριανή ζήτηση εκτιμάται ότι θα ανέλθει σε 182,17 GWh, αυξημένη κατά 42% συγκριτικά με τις αρχές του μήνα όταν η ζήτηση διαμορφώθηκε σε 128 GWh. Για την κάλυψη της αυξημένης ζήτησης, επιστρατεύθηκε το σύνολο των μονάδων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.

    Τις τελευταίες ημέρες έχει μειωθεί η παραγωγή από ΑΠΕ λόγω καιρικών συνθηκών. Η συμμετοχή των ΑΠΕ στο ενεργειακό μείγμα έχει πέσει κάτω από το 20% τις τελευταίες τρεις ημέρες, ενώ συνήθως κυμαίνεται σε ποσοστό κοντά στο 30%.

    Η Αγορά Επόμενης Ημέρας της Ελλάδας είναι συζευγμένη με τις αγορές της Ιταλίας και της Βουλγαρίας, ως εκ τούτου η εγχώρια τιμή επηρεάζεται από εκείνες που επικρατούν στις δύο γειτονικές χώρες. Εδώ και αρκετές ημέρες η διασύνδεση με την Ιταλία είναι εκτός λειτουργίας λόγω συντήρησης του υποθαλάσσιου καλωδίου, γεγονός το οποίο μειώνει τις διαθέσιμες ποσότητες ενέργειας με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις τιμές χονδρικής"

  9. #6819
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι...τι κανουμε ομως?Φευγουμε στον ενα μηνα που δινει η παραμενουμε?
    εγώ θα μείνω.

    έκανα έρευνα μέσω γνωστής σελίδας και το μεγαλύτερο ετήσιο όφελος (χωρίς ΟΤΣ)σε άλλη εταιρία είναι 25€ την στιγμή που έχει υπολογίσει και μια δωροεπιταγή τον 30€ ,δλδ μπαίνεις μέσα 5€ :/

  10. #6820
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    To ΕFA FIX power home εχει ενιαια χρεωση κιλοβατωρα ημερα και νυχτα? Ειμαι στο ελιν electricon Ν και σκεφτομαι να την κανω για εκει.

  11. #6821
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ΕFA FIX power home εχει ενιαια χρεωση κιλοβατωρα ημερα και νυχτα? Ειμαι στο ελιν electricon Ν και σκεφτομαι να την κανω για εκει.
    ναι , αλλά δες και της protergia που έχει 12μήνες αντί 24μηνη δέσμευση. Δεν ξέρω solar αν σου βγάζει κέρδος με την άυξηση του παγίου αλλά αυτή δεν έχει δέσμευση καθόλου

  12. #6822
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω, σε όσους έστειλε η Ελιν αλλαγή προγράμματος κλπ, ειχε λήξει η περίοδος του συμβολαίου ή στέλνει σε όλους τους πελάτες?
    Ρωτάω γιατι το δικό μου λήγει τον Απρίλιο του 22 και έλεγα ότι μέχρι τότε είμαι (ψιλο)ήσυχος
    Οι αλλαγές αφορούν τα αορίστου προγράμματα Electricon Oικιακό, ΟικιακόΝ, Επαγγελματικό 1, 2 και 3.

    Σχετικά με τα συμβόλαιο, ένας φίλος που είχε το 365 για 2 χρόνια... του είπανε ότι μετά τη 2ετία πρέπει να επιλέξει ένα απ'τα διαθέσιμα εμπορικά πακέτα διαφορετικά θα χρεώνεται βάσει γενικού τιμοκαταλόγου μετά τη 2ετία χωρίς έκπτωση όπως ορίζει η σύμβαση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι...τι κανουμε ομως?Φευγουμε στον ενα μηνα που δινει η παραμενουμε?
    Όποτε θες φεύγεις. Το γράφει κάτω απ'το πινακάκι... αλλάζουν μόνο οι τιμές προμήθειας, τίποτε άλλο. Η σύμβαση παραμένει αορίστου.

    Αυτό που γράφουν από κάτω για καταγγελία... πώς αλλιώς να έγραφαν; "Δεχτείτε τους νέους όρους, ή αλλάξτε πρόγραμμα, ή κόψτε το ρεύμα ή μπορείτε να φύγετε σε άλλο πάροχο ελεύθερα;"

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forest79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αυριανή ζήτηση εκτιμάται ότι θα ανέλθει σε 182,17 GWh, αυξημένη κατά 42% συγκριτικά με τις αρχές του μήνα όταν η ζήτηση διαμορφώθηκε σε 128 GWh. Για την κάλυψη της αυξημένης ζήτησης, επιστρατεύθηκε το σύνολο των μονάδων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.
    Αν ισχύει αυτό... με τις ρήτρες προσαρμογής θα πάει πάνω από 200!
    Εν τω μεταξύ το enexgroup σταμάτησε να αναρτά τις πρόσφατες τιμές; https://www.enexgroup.gr/el/web/guest/home
    Πού αλλού μπορούμε να τις βλέπουμε;

  13. #6823
    Εγγραφή
    19-11-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οπότε τί κάνουμε όσοι είμαστε ΕΛΙΝ ; Μένουμε ή φεύγουμε και πού πάμε ; Εγώ έχω περίπου 3400 kwh/έτος ημερήσιο και 1000 νυχτερινό.

  14. #6824
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι , αλλά δες και της protergia που έχει 12μήνες αντί 24μηνη δέσμευση. Δεν ξέρω solar αν σου βγάζει κέρδος με την άυξηση του παγίου αλλά αυτή δεν έχει δέσμευση καθόλου
    Τώρα βλέπω ότι η protergia fixed N προσφέρει 0.088 μέρα , 0.063 νύχτα χωρίς ΟΤΣ και χωρίς πάγιο με ένα έτος σύμβαση. Το βρίσκω εξαιρετικό για σήμερα.

  15. #6825
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Με ενδιαφέρει η προσφορά απο το Φ.Α. με

    Πάγιο (€/μήνα)
    4,5
    Τιμή Ενέργειας με 50% Έκπτωση Συνέπειας (€/kWh)
    0,05450
    Τιμή Ενέργειας χωρίς Έκπτωση Συνέπειας (€/kWh)
    0,10900

    αλλά έχει και ΟΤΣ. Στις πληροφορίες δεν ήταν σε θεση να μου εξηγήσουν που υπολογιζεται το ΟΤΣ. Θεώρησα ότι υπολογίζεται στην αρχική τιμή στο
    0,109 με το ποσο είναι η τιμή αγοράς αλλά μου ειπε όχι. Ξερει κανεις τελικά πως μπορεί να διαμορφωθεί με τις παραπάνω τιμές του Φ.Α. ?

Σελ. 455 από 1166 ΠρώτηΠρώτη ... 435445450453454455456457460465475 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας