Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 458 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 438448453456457458459460463468478 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.856-6.870 από 17517
  1. #6856
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε πουθενά τον παλιό τρόπο υπολογισμού;
    ναι , στο συμβόλαιο που υπέγραψες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σκοπεύω να επικοινωνήσω γραπτώς μαζί τους, υπάρχει κάπου αυτό το 60 μέρες για να τους το παραθέσω;
    λογικά υπάρχει στο συμβόλαιο, αν θες ανέβασέ το χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλέον θα ήθελα να υπολογίσω ποιο θα ήταν το ποσό για την κατανάλωση μου αν δεν είχε αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού για να δω τελικά ποια είναι η διαφορά που πλήρωσα κερατιάτικα ώστε να διαπιστώσω αν αξίζει να μπω στη διαδικασία της διακοπής/αλλαγής παροχου τελικα καθώς και της αναμονής για αποτελέσματα αν προχωρήσω σε καταγγελία στο ΣτΚ...
    μικρή διαφορά υποθέτω , το πρόβλημα είναι η εφαρμογή της ρήτρας (τα 111€) και όχι το ποσό που χρεώθηκες παραπάνω λόγω αλλαγής υπολογισμού
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korakios : 22-07-21 στις 19:49.

  2. #6857
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι , στο συμβόλαιο που υπέγραψες
    Στο συμβόλαιο που του έριξα μια ματιά δεν είδα τον τρόπο υπολογισμού. Αλλά επικεντρώθηκα στο άρθρο 8.8 κυρίως..όσο μπορούσα να το δω τουλάχιστον...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά υπάρχει στο συμβόλαιο, αν θες ανέβασέ το χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία
    Το έχω στη δουλειά σε hard copy, δεν το έχω ηλεκτρονικά. Απ' όσο ξέρω τώρα στο στέλνουν και υπογράφεις ηλεκτρονικά, αλλά εγώ το έκανα λίγο πριν την πανδημία και η συναλλαγή είχε γίνει με κανονικό χαρτί και courier. Οπότε θα χρειαστεί να το σκανάρω πρώτα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    μικρή διαφορά υποθέτω , το πρόβλημα είναι η εφαρμογή της ρήτρας (τα 111€) και όχι το ποσό που χρεώθηκες παραπάνω λόγω αλλαγής υπολογισμού
    Αν θυμάμαι καλά η ρήτρα (ΟΤΣ) αναφέρεται στο συμβόλαιο στο 8.8 άρθρο, οπότε υποθέτω ότι η εφαρμογή δεν είναι παράνομη... Το γεγονός όμως ότι τότε ήταν - αν θυμάμαι καλά - 3-4 ευρώ το μήνα ( με τον παλιό τρόπο υπολογισμού) και τώρα άλλαξαν τον τρόπο υπολογισμού και μετατράπηκε σε 25 ευρώ το μήνα είναι όντως ένα θέμα και μάλλον μόνο εκεί μπορώ να πατήσω...

    Επίσης είδα τον προηγούμενο εκκαθαριστικό. Η κατανάλωση ήταν μεγαλύτερη από του τωρινού και η ρήτρα ήταν 45 ευρώ. Και μάλιστα δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι αφορούσε στο ΟΤΣ. Νόμιζα ότι επειδή δεν είχα κάνει καλή διαχείριση της κατανάλωσης και η ημερήσια ξεπέρασε τις 2000Kwh, ότι ήταν κάποιο πέναλτι για αυτή την υπέρβαση...

  3. #6858
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά η ρήτρα (ΟΤΣ) αναφέρεται στο συμβόλαιο στο 8.8 άρθρο, οπότε υποθέτω ότι η εφαρμογή δεν είναι παράνομη...
    Είναι απο τη στιγμή που δε σε ενημέρωσαν για την ύπαρξή της βάση και αποφάσεων του ΣτΚ (υπάρχουν ανεβασμένες περιπτώσεις που επιστράφηκε το 50% της ρήτρας και άλλο μέλος εδώ πήρε όλο το ποσό) . Έπρεπε να είχες ενημερωθεί άσχετα που περιγράφεται στο συμβόλαιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο γεγονός όμως ότι τότε ήταν - αν θυμάμαι καλά - 3-4 ευρώ το μήνα ( με τον παλιό τρόπο υπολογισμού) και τώρα άλλαξαν τον τρόπο υπολογισμού και μετατράπηκε σε 25 ευρώ το μήνα είναι όντως ένα θέμα και μάλλον μόνο εκεί μπορώ να πατήσω...
    Χμμμ...αυτό δυσκολεύει κάπως αλλά μπορείς να ισχυρισθείς οτι και πάλι δεν το γνώριζες όπως και αναφέρεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μάλιστα δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι αφορούσε στο ΟΤΣ. Νόμιζα ότι επειδή δεν είχα κάνει καλή διαχείριση της κατανάλωσης και η ημερήσια ξεπέρασε τις 2000Kwh, ότι ήταν κάποιο πέναλτι για αυτή την υπέρβαση...
    μη νομίζεις οτι περισσότεροι απο 1 στους 100 ήξεραν τι παίζει....

    Αλλά το οτι μετατράπηκε σε 25€ δυστυχώς ελάχιστα επηρεάζεται απο την αλλαγή μιας και το σημαντικότερο είναι οτι εκτοξεύθηκε η χοντρική
    Γιαυτό επιμένω να πατήσεις στο οτι δε γνώριζες τι είναι η ρήτρα

  4. #6859
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Καλησπέρα , έλεγα να μείνω στην ελιν αλλά σκέφτομαι να πάω protergia στο Οικιακό Fixed όπου θα έχω μια καλύτερη τιμή , το μόνο αρνητικό ίσως είναι το ότι είναι 12μηνο αλλά δεν έχω στα πλάνα αλλαγή οικίας.

    Προτιμώ υψηλότερη τιμή αλλά όχι ρήτρα κ τα σχετικά.

  5. #6860
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω στη δουλειά σε hard copy, δεν το έχω ηλεκτρονικά. Απ' όσο ξέρω τώρα στο στέλνουν και υπογράφεις ηλεκτρονικά, αλλά εγώ το έκανα λίγο πριν την πανδημία και η συναλλαγή είχε γίνει με κανονικό χαρτί και courier. Οπότε θα χρειαστεί να το σκανάρω πρώτα
    Νομίζω ότι δεν υπάρχει καν λόγος να το σκανάρω το συμβόλαιο.
    Στο άρθρο 11 του συμβολαίου που έχει συναφθεί, αναφέρεται ξεκάθαρα πως ο προμηθευτής μπορεί να αλλάξει τις χρεώσεις με μονομερή του απόφαση, αλλά είναι υποχρεωμένος να ειδοποιήσει 60 ημέρες πριν την αλλαγή αυτή. Στην περίπτωσή μου με ενημέρωσαν μέσω του λογαριασμού μου στις 19/07/2021 για μια αλλαγή που - σύμφωνα με την εκπρόωπο - έγινε στις 05/06/21 και σαν να μην έφτανε αυτό, με βάση αυτή την αλλαγή, με χρέωσαν αναδρομικά από τις 09/03/2021...

  6. #6861
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , έλεγα να μείνω στην ελιν αλλά σκέφτομαι να πάω protergia στο Οικιακό Fixed όπου θα έχω μια καλύτερη τιμή , το μόνο αρνητικό ίσως είναι το ότι είναι 12μηνο αλλά δεν έχω στα πλάνα αλλαγή οικίας.

    Προτιμώ υψηλότερη τιμή αλλά όχι ρήτρα κ τα σχετικά.
    Κατέβασε το excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες να δεις τι παίζει

    https://www.adslgr.com/forum/threads...56#post7064156

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι δεν υπάρχει καν λόγος να το σκανάρω το συμβόλαιο.
    Στο άρθρο 11 του συμβολαίου που έχει συναφθεί, αναφέρεται ξεκάθαρα πως ο προμηθευτής μπορεί να αλλάξει τις χρεώσεις με μονομερή του απόφαση, αλλά είναι υποχρεωμένος να ειδοποιήσει 60 ημέρες πριν την αλλαγή αυτή. Στην περίπτωσή μου με ενημέρωσαν μέσω του λογαριασμού μου στις 19/07/2021 για μια αλλαγή που - σύμφωνα με την εκπρόωπο - έγινε στις 05/06/21 και σαν να μην έφτανε αυτό, με βάση αυτή την αλλαγή, με χρέωσαν αναδρομικά από τις 09/03/2021...
    Ψιλοάσχετο ,είσαι σίγουρος οτι λέει για χρέωση και όχι για αλλαγή γενικών όρων ? Πάντως η αλλαγή τρόπου υπολογισμού είναι όντως αλλαγή γενικών όρων και όφειλαν να σε ειδοποιήσουν πιο μπροστά

  7. #6862
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου βγήκαν τα μάτια... Αυτό λέει..

    Με την εξαίρεση του Γενικού όρου 5.1 και του Γενικού όρου 8.9 της σύμβασης, μονομερής τροποποίηση οποιουδήποτε εκ των όρων της σύμβασης είναι δυνατή για σπουδαίο λόγο........υπό τον όρο ατομικής ενημέρωσης του πελάτη τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν από την έναρξη ισχύος της τροποποίησης.... κλπ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  scan1.pdf 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  1,80 MB 
ID: 229122

  8. #6863
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ενδιαφέρον το 11.2 μιας και αναφέρει και περιπτώσεις που το κόστος ενέργειας ανεβαίνει λόγο λιγνιτικών , όπως και έγινε δηλαδή !
    Το θέμα δεν είναι να φύγεις αζημίως (που δικαιούσαι όπως το γράφουν ξεκάθαρα στους υπόλοιπους) ,αλλά να αμφισβητήσεις και τη ρήτρα αναπροσαρμογής γενικότερα
    Το οτι δε σε ενημέρωσαν για αλλαγές 60 μέρες πριν είναι άλλο θέμα , βέβαια αν τις εφάρμοσαν απο 5/6 θα έπρεπε απο 5/3 να σε ενημερώσουν και να έφευγες απο τότε

  9. #6864
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρητικά ναι, αυτό θα έπρεπε να γίνει, όπως τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ...
    Αλλά ακόμη και αυτό να παραβλέψουμε, η χρέωση δεν έπρεπε να γίνει αναλογικά από τον Ιούνιο; Απ' ότι βλέπεις στο επισυναπτόμενο του ποστ 6483 η χρέωση έγινε στον συνολικό αριθμό κιλοβατώρων, δηλαδή από το Μάρτιο..
    Εκτός αν κάτι αντιλαμβάνομαι εγώ λάθος, θα έπρεπε να δω χρέωση στην αναλογία της κατανάλωσης από 05/06/2021.
    Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι πριν ήταν 15 η χρέωση ανα μεγαβατώρα και τώρα 45 κάτι σαν
    Χρέωση 1 --> 1,780MWh x 15€ --> 26,7€ (1780Kwh ειναι χοντρικά η αναλογία ημερών από 09/03 - 05/06)
    χρέωση 2 --> 0,672MWh x 45€ --> 30,24 (672 Kwh ειναι χοντρικά η αναλογία ημερών από 05/06 - 08/07)

    Συνολικά λοιπόν θα πλήρωνα 57 ευρώ και όχι 111..

  10. #6865
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι πριν ήταν 15 η χρέωση ανα μεγαβατώρα και τώρα 45
    αποκλείεται να ήταν τόσο χαμηλή και πρέπει να βρεις τον προηγούμενο τρόπο υπολογισμού για να καταλάβεις οτι είναι μικρές οι διαφορές

  11. #6866
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποκλείεται να ήταν τόσο χαμηλή και πρέπει να βρεις τον προηγούμενο τρόπο υπολογισμού για να καταλάβεις οτι είναι μικρές οι διαφορές
    Από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό που βγήκε το Μάρτιο
    Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8: 2,871MWh x 15,90€/MWh=45,64 €

  12. #6867
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον προηγούμενο εκκαθαριστικό που βγήκε το Μάρτιο
    οκ, δεκτό . Αλλά τότε ήταν και πιο χαμηλή η χοντρική , ανέβασε τον προηγούμενο μαθηματικό τύπο υπολογισμού

  13. #6868
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    11(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά, με αυτά που διαβάζω σκέφτομαι να γυρίσω τρέχοντας στη ΔΕΗ στο my home online το οποίο έχει τουλάχιστον σταθερή χρέωση περίπου 9.6 λεπτά την ημέρα και 7.7 τη νύκτα. Αυτή τη στιγμή έχω προτεργια -45% και ο τελευταίος λογαριασμός αναφέρει ότι άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού της ΟΤΣ και έχω δικαίωμα να φύγω αζημιως. Δεν μου έχει χρεωθεί ακόμα καπέλο γιατί δεν έχω λάβει ακόμα εκκαθαριστικό λογαριασμό αλλά υποψιάζομαι ότι θα έρθει μεγάλη επιβάρυνση και σκέφτομαι να επιστρέψω ΔΕΗ

  14. #6869
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michael30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου έχει χρεωθεί ακόμα καπέλο γιατί δεν έχω λάβει ακόμα εκκαθαριστικό λογαριασμό αλλά υποψιάζομαι ότι θα έρθει μεγάλη επιβάρυνση και σκέφτομαι να επιστρέψω ΔΕΗ
    Δυστυχώς ο εκκαθαριστικός θα έρθει φουσκωμένος λόγω υψηλής τιμής της χοντρικής .
    δες πρώτα προγράμματα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής στο excel και μετά αποφασίζεις για ΔΕΗ

    - - - Updated - - -

    Και φυσικά μπορείς να κάνεις προσφυγή στο ΣτΚ για την προσαύξηση

  15. #6870
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michael30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, με αυτά που διαβάζω σκέφτομαι να γυρίσω τρέχοντας στη ΔΕΗ στο my home online το οποίο έχει τουλάχιστον σταθερή χρέωση περίπου 9.6 λεπτά την ημέρα και 7.7 τη νύκτα. Αυτή τη στιγμή έχω προτεργια -45% και ο τελευταίος λογαριασμός αναφέρει ότι άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού της ΟΤΣ και έχω δικαίωμα να φύγω αζημιως. Δεν μου έχει χρεωθεί ακόμα καπέλο γιατί δεν έχω λάβει ακόμα εκκαθαριστικό λογαριασμό αλλά υποψιάζομαι ότι θα έρθει μεγάλη επιβάρυνση και σκέφτομαι να επιστρέψω ΔΕΗ
    Και να φύγεις δε νομίζω να γλιτώσεις το καπέλο. Αν φύγεις από πελάτης σίγουρα θα εκδοθεί κάποιος εκκαθαριστικός λογαριασμός ο οποίος θα περιλαμβάνει και το καπέλο.

Σελ. 458 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 438448453456457458459460463468478 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας