Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1446. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    343 23,72%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,90%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,15%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 874 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 854864869872873874875876879884894 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.096-13.110 από 17274
  1. #13096
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Όχι,φυσικά και δεν θέλω να αλλάζω καθε 3 και λίγο πάροχο, απλώς κοιτάω να μειώσω τα έξοδα μου όσο γίνεται αλλά με ενα πρόχειρο ψάξιμο διάβασα πολλά περίεργα για την elpedsion...κριμα...μάλλον παραμένω προς το παρών στην ΔΕΗ, τουλάχιστον να δούμε το εκκαθαριστικό και βλέπουμε.

    Το νυχτερινό θεωρείτε οτι αξίζει ;
    Σκέφτομαι στις κρύες μέρες να αφήνω το κλιματιστικό (καινούργιο) να δουλεύει τα βράδια και να βάζω κανένα πλυντήριο στις ώρες του νυχτερινού.
    Ρωτάω γιατί αν και εχω κάνει αίτηση ακόμα δεν έχε προχωρήσει και ούτε εχω πληρώσει τα 42 ευρώ που ζητάνε.
    Συμφέρει ναι, γιατί γλυτώνεις ρυθμιζόμενες στο νυχτερινό. Επίσης αν έχεις ΚΟΤ και κάνεις υπέρβαση, πληρώνεις τις παραπανίσιες στο νυχτερινό και δε χάνεις το ΚΟΤ.

    Εγώ πλυντήριο πιάτων βάζω μόνο όταν γεμίζει... είτε 15:00-17:00 στο 2ωρο πρόγραμμα, είτε μετά τις 2:00 στο night προγραμμα που λειτουργεί 3.5 ώρες και καίει ακόμα λιγότερο. Έχει και χρονοδιακόπτη οπότε ξεκινάει μόνο του. Θα έκανα το ίδιο και με το πλυντήριο ρούχων αν δεν ήταν δίπλα στο δωμάτιο που κοιμάμαι.

  2. #13097
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Όχι,φυσικά και δεν θέλω να αλλάζω καθε 3 και λίγο πάροχο, απλώς κοιτάω να μειώσω τα έξοδα μου όσο γίνεται αλλά με ενα πρόχειρο ψάξιμο διάβασα πολλά περίεργα για την elpedsion...κριμα...μάλλον παραμένω προς το παρών στην ΔΕΗ, τουλάχιστον να δούμε το εκκαθαριστικό και βλέπουμε.

    Το νυχτερινό θεωρείτε οτι αξίζει ;
    Σκέφτομαι στις κρύες μέρες να αφήνω το κλιματιστικό (καινούργιο) να δουλεύει τα βράδια και να βάζω κανένα πλυντήριο στις ώρες του νυχτερινού.
    Ρωτάω γιατί αν και εχω κάνει αίτηση ακόμα δεν έχε προχωρήσει και ούτε εχω πληρώσει τα 42 ευρώ που ζητάνε.
    Για το νυχτερινό πήρες ήδη απάντηση. Τώρα όσον αφορά το κλιματιστικό, εγώ θα σου πω πως θα πρέπει να καθίσεις και να υπολογίσεις τις καταναλώσεις σου, έστω και αν χρειάζεται να κατεβείς 5-6 φορές κάτω στη χελώνα για να δεις την κατανάλωση.
    Εγώ προσωπικά το αφήνω 24/7 ανοιχτό, αλλά εγώ έχω αρκετά τετραγωνικά, οπότε δε συμφέρει να το κλείνω, διότι για να πιάσει μετά τις θερμοκρασίες δουλεύει ασταμάτητα οπότε καταναλώνει και περισσότερο. Επίσης το ρυθμίζουμε στους 21 βαθμούς, για να μην καίει πολύ.

  3. #13098
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.689
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το νυχτερινό πήρες ήδη απάντηση. Τώρα όσον αφορά το κλιματιστικό, εγώ θα σου πω πως θα πρέπει να καθίσεις και να υπολογίσεις τις καταναλώσεις σου, έστω και αν χρειάζεται να κατεβείς 5-6 φορές κάτω στη χελώνα για να δεις την κατανάλωση.
    Εγώ προσωπικά το αφήνω 24/7 ανοιχτό, αλλά εγώ έχω αρκετά τετραγωνικά, οπότε δε συμφέρει να το κλείνω, διότι για να πιάσει μετά τις θερμοκρασίες δουλεύει ασταμάτητα οπότε καταναλώνει και περισσότερο. Επίσης το ρυθμίζουμε στους 21 βαθμούς, για να μην καίει πολύ.
    Respect, έχω να ζήσω 21 βαθμούς και να είμαι με φανέλα στο σπίτι από παιδάκι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #13099
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.526
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν είσαι διατεθειμένος να παρακολουθείς κάθε μήνα τις τιμές και να αλλάζεις πάροχο κάθε 2-3 μήνες (νωρίτερα δεν μπορείς πρακτικά) ακολούθησε αυτή τη διαδικασία.
    Εάν όχι, παραμένεις στη ΔΕΗ που αποδεδειγμένα σέβεται το συμβόλαιο που υπογράφεις.
    αν ήταν σταθερό , το Γ1 είναι άλλη υπόθεση

  5. #13100
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Οπότε το προχωράω με το νυχτερινό... ναι έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ , θερμοσίφωνα, πλυντήρια κτλ το απογευμα και το βράδυ είτε a/c είτε πλυντήριο ρούχων...
    Κατέβηκα στην χελώνα να δω μετρήσεις...
    Στις 17/11 η χελώνα έγραφε: 67882 9 και σήμερα , δηλαδή 7 μέρες μετά με αρκετά πλυντήρια και σίγουρα 10-12 ώρες a/c γράφει: 67951 2 οπότε περίπου 70 κιλοβατώρες αν δεν κάνω λάθος, σωστά; Θεωρείτε είναι οκ για σπίτι 50τμ με 2 άτομα; Πρέπει να είναι γύρω στα 30 ευρώ,δηλαδή ο μήνας 120 ευρώ + δεν ξέρω τι άλλες χρεώσεις θα έχει ( δήμος , τέλη , ερτ κτλ )

    Επίσης αν και είναι λίγο οφφ τόπικ, αλλα επειδή αναφέρθηκε και έχει να κάνει με το ρεύμα το a/c αν το βάλω στο 21 δεν βγάζει ζεστό αέρα. Το βάζω πχ στο 25 , δουλεύει φουλ το ζεσταίνει το σπίτι αλλα άμα το κατεβάσω στο 22πχ δεν ακούγεται καθόλου ο ανεμιστήρας αλλα αν βάλω κοντα το χέρι βγάζει δροσερό αέρα και όχι ζεστό...με αποτέλεσμα (θεωρώ) να μου κρυώνει σιγά σιγά το σπίτι.... δεν ξέρω...

    Και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

  6. #13101
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Respect, έχω να ζήσω 21 βαθμούς και να είμαι με φανέλα στο σπίτι από παιδάκι.
    Κοίταξε, μιλάμε για κλιματιστικό όμως, έτσι; Δεν είναι πετρέλαιο / φυσικό αέριο για να υπάρχουν σε όλα τα δωμάτια σώματα και οι 21 να είναι όντως 21.
    Εγώ προσωπικά έχω ένα τουμπανιάρικο κλιματιστικό το οποίο πιάνει στα μέγιστα 30.000 btu, οπότε είναι ο μόνος τρόπος θέρμανσης σε ένα σπίτι 90+ τμ, και από τη στιγμή που με καλύπτει, για αυτό δεν ασχολούμαι με κάτι παραπάνω. Επίσης δυστυχώς, πάνω και κάτω δεν έχω κάποια βοήθεια, εκτός από τις γιορτές όταν έρχονται οι από πάνω και το ρυθμίζω στους 20, και όντως σκάμε.

    Anyway, το point μου είναι πως ο καθένας θα πρέπει να κάνει τις δικές του δοκιμές στο σπίτι του, γιατί κάθε σπίτι είναι διαφορετικό, και συγκεκριμένα αναφέρω τους βαθμούς γιατί υπάρχουν άτομα που ανοίγουν τα κλιματιστικά στους 24, στους 25, η ακόμα και στους 30, με τη λογική ότι "Θέλω να ζεστάνει γρήγορα" ή "Όταν ζεσταθώ θα το κλείσω". Αυτό είναι τελείως λάθος διότι όταν έχεις πολύ μεγαλύτερη ζήτηση απ'ότι χρειάζεσαι, το κλιματιστικό θα δουλεύει στα κόκκινα, και θα καταναλώνει τη μέγιστη ενέργεια. Επίσης θα έχει ως αποτέλεσμα να δουλεύει συνεχόμενα και να μην μπαίνει στην αδράνεια ποτέ, με επίσης ως αποτέλεσμα να καταναλώνει τη μέγιστη ενέργεια.
    Πρέπει να ρυθμιστεί σε φυσιολογικές θερμοκρασίες, που με βάση πολλές μαρτυρίες πολλών ανθρώπων η χρυσή θερμοκρασία είναι στους 21 βαθμούς, και το γενικό εύρος να είναι 20-22 βαθμούς. Όταν παίζει σε αυτές τις θερμοκρασίες, μπορεί την πρώτη φορά που ανοίγει το κλιματιστικό να καταναλώσει αρκετά για να πιάσει την θερμοκρασία, αλλά ΟΤΑΝ την πιάσει, αναλόγως πάντα με το κλιματιστικό, θα μπορεί να καταναλώνει πολύ χαμηλές καταναλώσεις (υπάρχουν μαρτυρίες σε κλιματιστικά που δουλεύουν και με 200-300w την ώρα).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Οπότε το προχωράω με το νυχτερινό... ναι έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ , θερμοσίφωνα, πλυντήρια κτλ το απογευμα και το βράδυ είτε a/c είτε πλυντήριο ρούχων...
    Κατέβηκα στην χελώνα να δω μετρήσεις...
    Στις 17/11 η χελώνα έγραφε: 67882 9 και σήμερα , δηλαδή 7 μέρες μετά με αρκετά πλυντήρια και σίγουρα 10-12 ώρες a/c γράφει: 67951 2 οπότε περίπου 70 κιλοβατώρες αν δεν κάνω λάθος, σωστά; Θεωρείτε είναι οκ για σπίτι 50τμ με 2 άτομα; Πρέπει να είναι γύρω στα 30 ευρώ,δηλαδή ο μήνας 120 ευρώ + δεν ξέρω τι άλλες χρεώσεις θα έχει ( δήμος , τέλη , ερτ κτλ )

    Επίσης αν και είναι λίγο οφφ τόπικ, αλλα επειδή αναφέρθηκε και έχει να κάνει με το ρεύμα το a/c αν το βάλω στο 21 δεν βγάζει ζεστό αέρα. Το βάζω πχ στο 25 , δουλεύει φουλ το ζεσταίνει το σπίτι αλλα άμα το κατεβάσω στο 22πχ δεν ακούγεται καθόλου ο ανεμιστήρας αλλα αν βάλω κοντα το χέρι βγάζει δροσερό αέρα και όχι ζεστό...με αποτέλεσμα (θεωρώ) να μου κρυώνει σιγά σιγά το σπίτι.... δεν ξέρω...

    Και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
    Είναι ψιλό ιδέα σου, εκτός και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το κλιματιστικό σου. Το κλιματιστικό καταρχάς ρύθμισε το στη ζέστη, και όχι σε καμιά AI (έξυπνη λειτουργία) ή κάτι τέτοιο. Μόλις το ανοίγεις, για λίγη ώρα, ανάλογα με το κάθε κλιματιστικό, μέχρι να δουλέψει λίγο για να προετοιμαστεί βγάζει χλιαρό/κρύο αέρα από για τα πρώτα λεπτά. Μετά προσπαθεί να πιάσει τη θερμοκρασία που του δηλώνεις. Τόσες μέρες είχε καλό καιρό. Σε περισσότερο κρύο θα προσπαθεί να πιάσει τους 25 που λες και θα σου καίει τα κέρατα του. Φυσικά παίζει ρόλο και το να μπορεί να καλύψει η μονάδα και τον χώρο που είναι (πχ, αν είναι κανένα 12.000 btu, τότε θα ζορίζεται για να θερμάνει τον χώρο σου αν υπάρχουν πάρα πολλές απώλειες θέρμανσης). Επίσης όπως είπα αν το ανοίγεις για λίγες ώρες για να πιάσει θερμοκρασία και μετά το κλείνεις, τότε είναι δώρο άδωρον γιατί κάθε φορά που το ξανα ανοίγεις προσπαθεί να πιάσει την θερμοκρασία που του δηλώνεις καταναλώνοντας πολύ περισσότερο ενέργεια.

  7. #13102
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Ανακοινώθηκε και η επιδότηση του Δεκεμβρίου:

    · Για μηνιαίες καταναλώσεις έως 500 KWh η επιδότηση θα είναι 221 €/MWh. Η κατηγορία αυτή αφορά το 90% των νοικοκυριών στην Ελλάδα.

    · Για την μηνιαία κατανάλωση από 501-1000kWh η επιδότηση είναι 171 €/MWh. Αν, όμως, ένα νοικοκυριό μειώσει κατά 15% την μέση ημερήσια κατανάλωσή του σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή, τότε η επιδότηση αυξάνεται κατά 50 €/MWh.

    · Για την μηνιαία κατανάλωση πάνω από 1001KWh, η επιδότηση ανέρχεται στα 81 €/MWh. Αφορά μόνο το 2% των νοικοκυριών στην Ελλάδα. Και σε αυτή την κλίμακα ισχύει η επιπλέον επιδότηση των 50 €/MWh, αν υπάρξει μείωση κατανάλωσης κατά 15%.

    · Στα νοικοκυριά που είναι ενταγμένα στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ) απορροφούμε σχεδόν το 100% της αύξησης και η επιδότηση ανέρχεται στα 269 €/MWh.

    Η αξία της επιδότησης για τα νοικοκυριά τον Δεκέμβριο ανέρχεται στα 282 εκατ. ευρώ.
    Πηγή: http://www.iefimerida.gr/ellada/loga...oso-meionontai
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  8. #13103
    Εγγραφή
    02-08-2022
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Είχα δώσει ένδειξη για 200 kwh στην weenergy και με χρέωσαν 34.75€ για 288 kwh.Τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι οι κιλοβατώρες που δήλωσα είναι 200 κιλοβατώρες και όχι 288 που με χρέωσαν. Σε αυτό τον λογαριασμό φαίνεται ότι έχουν αφαιρέσει την εγγύηση λόγω πάγιας.
    Πράγματι βγάζουν διορθωμένο λογαριασμό και με χρεώνουν 95.95€ για 200 kwh χωρίς να φαίνεται κάπου ότι αφαίρεσαν την εγγύηση στον διορθωμένο λογαριασμό.
    Βλέπετε να έχει αφαιρεθεί η εγγύηση στον διορθωμένο λογαριασμό;
    Μήπως κάνω λάθος;

  9. #13104
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    @Revmatopliktos
    βάλε και το λογαριασμό στον οποίο αναφέρεσαι...

  10. #13105
    Εγγραφή
    02-08-2022
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Προσπαθώ αλλά δεν ανεβαίνει.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  πρωτος_1.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  307,4 KB 
ID: 243606

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  διορθωμένο _1.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  312,5 KB 
ID: 243607

  11. #13106
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Και στους 2 αναφέρει "εγγύηση 0,01" (ενω αν υπηρχε εγγυηση θα επρεπε στον εναν να λεει ποση ειναι)
    Σε εναν απ τους 2 αναφέρει συμπληρωματικές χρεώσεις μείον 49,99. Πόση εγγύηση είχες;
    Πράγματι, διαβάζοντας τον εκκαθαριστικό, δεν προκύπτει η αφαίρεση της εγγύησης.

  12. #13107
    Εγγραφή
    02-08-2022
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Η εγγύηση ήταν 50€ και επιμένουν ότι την αφαίρεσαν .

    - - - Updated - - -

    Στον πρώτο πράγματι εστω και με τα 49.99 φαίνεται ότι αφαίρεσαν την εγγύηση, στον δεύτερο ΔΕΝ την αφαιρούν.

    - - - Updated - - -

    Επίσης αντί να αφαιρέσουν την διαφορά μεταξύ 288 και 200 κιλοβατώρων...αυτοί την προσθέτουν.

  13. #13108
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Οπότε στείλε email με αμφισβήτηση του λογ/μου

  14. #13109
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Όπως φαίνεται, δεν ακυρώθηκε ο έναντι λογαριασμός. (Όταν υπάρχουν λάθη δεν ακυρώνεται ο λογαριασμός, γίνεται αντιλογισμός στον επόμενο.)

    Σου αφαίρεσαν την εγγύηση (στον έναντι) και σε χρέωσαν πρόσθετες 200 kWh (στον εκκαθαριστικό).

    Πληρώνοντάς τον θα έχεις πληρώσει για 480 kWh (280 στον έναντι, 200 στον εκκαθαριστικό) και δύο φορές ΕΡΤ και Δήμο για το διάστημα αυτό.

  15. #13110
    Εγγραφή
    02-08-2022
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Otenet
    Το εξοργιστικό είναι ότι μου έστειλαν μύνημα πριν λίγο να πληρώσω και του δυο λογαριασμούς .95 95+34.75

Σελ. 874 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 854864869872873874875876879884894 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας