Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 780 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 760770775778779780781782785790800 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.686-11.700 από 17517
  1. #11686
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 2 βδομάδες μου βγήκε εκκαθαριστικός με 4800 kWh για το εξάμηνο και 1500€ λογαριασμό προφανώς ήταν τραγικό λάθος γιατί ούτε σε 12μηνο δεν καεί τόσο , Εξέλεξα ο ίδιος και βγάζω 1300kWh.
    Παίρνω λοιπόν την Volton για να ελέγξουν οτι δεν πάτησαν κάτι λάθος (μιας και έχει ξαναγίνει παλιά), έπεσα σε ενα βλήμα που δεν δεχόταν και δεν και δεν κλείνω παίρνω μετά την Δεδηε για να δηλώσω λάθος μέτρηση και όντως έχω καταφέρει και μου λένε μέχρι 28/6 θα γίνει ενημέρωση .Σήμερα βλέπω ακόμα τίποτα ξανά τηλ Δεδηε και μαθαίνω οτι ναι όντος ελέγχθηκε και οτι κανένας δεν επεξεργάστηκε ακόμα και πρέπει να περιμένω πάλι , ενώ η προθεσμία είναι μέχρι 5/7 που δεν εχω τα 1500€ να πληρώσω .Υποτίθεται θα ήταν 80+/- ο λογαριασμός αφού δίνω απο 150 κάθε μήνα για έναντι και το κακό είναι οτι μετά τη λήξη αρχίζουν τηλέφωνα και απειλές ....
    Δευτέρα πρωί πας ΔΕΔΔΗΕ και δε φεύγεις από εκεί αν δε πάρεις γραπτή βεβαίωση ότι έγινε λάθος καταμέτρηση και ότι η σωστή καταμέτρηση είναι τάδε. Ζητάς επίσης εγγράφως ότι δε θα εκτελέσει εντολή διακοπή παροχής αν δε διορθωθεί ο λογαριασμός απ'τον πάροχο.

    Γυρνάς σπίτι, ανοίγεις αίτημα στο MyRAE υπόψιν Volton και ΔΕΔΔΗΕ... παραθέτεις σε PDF τη βεβαίωση του ΔΕΔΔΗΕ και ζητάς απ'τη Volton να ακυρώσει το λογαριασμό και να εκδώσει καινούργιο.

    Στα καπάκια παίρνεις τηλέφωνο τη Volton, αναφέρεις ότι έχεις ανοίξει αίτημα στο ΜyRAE που αποδεικνύει ότι έγινε λάθος καταμέτρηση... ζητάς να ανταποκριθούν άμεσα στο αίτημα να εκδώσουν άμεσα λογαριασμό και να μη δώσουν εντολή για διακοπή ηλεκτροδότησης.

    Τέλος βγάζεις φωτοτυπία τη βεβαίωση του ΔΕΔΔΗΕ και την κολλάς επάνω στον μετρητή σου, ώστε αν η Volton στείλει εντολή διακοπής και ο ΔΕΔΔΗΕ στείλει υπάλληλο να σου κόψει το ρεύμα... να βρει τουλάχιστον τη βεβαίωση του ΔΕΔΔΗΕ συν ένα δικό σου ραβασάκι "μη κόψετε το ρεύμα, έχετε κάνει λάθος καταμέτρηση".

  2. #11687
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λογαριασμοί ρεύματος: Νέα τιμολόγια από 1η Αυγούστου χωρίς τη ρήτρα αναπροσαρμογής

    Νέα τιμολόγια ρεύματος θα ανακοινώσουν έως την ερχόμενη Κυριακή 10 Ιουλίου όλοι οι προμηθευτές,
    τα οποία δεν θα περιλαμβάνουν τη ρήτρα αναπροσαρμογής και θα ισχύσουν από την 1η Αυγούστου.


    https://www.newsit.gr/oikonomia/loga...mogis/3555683/

    Άντε να δούμε τι θα κάνουμε..
    πάνω που λήγει το συμβόλαιο μου τον Αύγουστο.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #11688
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δευτέρα πρωί πας ΔΕΔΔΗΕ και δε φεύγεις από εκεί αν δε πάρεις γραπτή βεβαίωση ότι έγινε λάθος καταμέτρηση και ότι η σωστή καταμέτρηση είναι τάδε. Ζητάς επίσης εγγράφως ότι δε θα εκτελέσει εντολή διακοπή παροχής αν δε διορθωθεί ο λογαριασμός απ'τον πάροχο.

    Γυρνάς σπίτι, ανοίγεις αίτημα στο MyRAE υπόψιν Volton και ΔΕΔΔΗΕ... παραθέτεις σε PDF τη βεβαίωση του ΔΕΔΔΗΕ και ζητάς απ'τη Volton να ακυρώσει το λογαριασμό και να εκδώσει καινούργιο.

    Στα καπάκια παίρνεις τηλέφωνο τη Volton, αναφέρεις ότι έχεις ανοίξει αίτημα στο ΜyRAE που αποδεικνύει ότι έγινε λάθος καταμέτρηση... ζητάς να ανταποκριθούν άμεσα στο αίτημα να εκδώσουν άμεσα λογαριασμό και να μη δώσουν εντολή για διακοπή ηλεκτροδότησης.

    Τέλος βγάζεις φωτοτυπία τη βεβαίωση του ΔΕΔΔΗΕ και την κολλάς επάνω στον μετρητή σου, ώστε αν η Volton στείλει εντολή διακοπής και ο ΔΕΔΔΗΕ στείλει υπάλληλο να σου κόψει το ρεύμα... να βρει τουλάχιστον τη βεβαίωση του ΔΕΔΔΗΕ συν ένα δικό σου ραβασάκι "μη κόψετε το ρεύμα, έχετε κάνει λάθος καταμέτρηση".
    Καλημέρα.. Στον Δεδδηε δεν αφήνουν δεν δέχονται πολιτες.. Το μόνο που μπορείς να ζητήσει ο πελάτης από το τηλεφωνικό κέντρο ποτε έγινε η καταμέτρηση.. Και να δει αν είναι σωστή η μέτρηση με αυτή που έχει εκδόσει λογαριασμό ο παροχος.. Δεν προκειται ο Δεδδηε να σου δώσει βεβαίωση σε αυτό που αναφέρεις... Αν υπάρχει λάθος στην καταμέτρηση αυτό θα πρεπει να το ζητήσει ο παροχος και να εκτελεστεί από τον Δεδδηε.. Αλλιώς στέλνεις στον παροχο σου με φωτογραφία την σωστή ένδειξη για βγάλουν νέο λογαριασμό..

  4. #11689
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογαριασμοί ρεύματος: Νέα τιμολόγια από 1η Αυγούστου χωρίς τη ρήτρα αναπροσαρμογής

    Νέα τιμολόγια ρεύματος θα ανακοινώσουν έως την ερχόμενη Κυριακή 10 Ιουλίου όλοι οι προμηθευτές,
    τα οποία δεν θα περιλαμβάνουν τη ρήτρα αναπροσαρμογής και θα ισχύσουν από την 1η Αυγούστου.


    https://www.newsit.gr/oikonomia/loga...mogis/3555683/

    Άντε να δούμε τι θα κάνουμε..
    πάνω που λήγει το συμβόλαιο μου τον Αύγουστο.
    καλό είναι να μην διαδίδουμε άρθρα παραπληροφόρησης , η ρήτρα δεν καταργήθηκε απλά ενσωματώθηκε και τα συμβόλαιο μπορούν να είναι κυμαινόμενα ανα μήνα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.. Στον Δεδδηε δεν αφήνουν δεν δέχονται πολιτες.. Το μόνο που μπορείς να ζητήσει ο πελάτης από το τηλεφωνικό κέντρο ποτε έγινε η καταμέτρηση..
    υπάρχει η φόρμα επικοινωνίας , email και myrae , τα τηλέφωνα ως γνωστόν δεν χρησιμεύουν σε τίποτα σήμερα

  5. #11690
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κάποτε θυμάμαι πηγαίναμε και εμείς στον δεδδηε, πχ είχα πάει για το νυχτερινό..
    Πάει αυτό πλέον; Δεν δέχονται πολίτες;
    Με μπερδεύει και το θέμα της αλλαγής ονόματος, το που το είχα κάνει, αλλά νομίζω ότι το είχα κάνει στη δεη αυτό..
    Από το πάροχο τραβάει ο δεδδηε τα στοιχεία μιας παροχής; Προσπαθώ να θυμηθώ για αυτό το τελευταίο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #11691
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε θυμάμαι πηγαίναμε και εμείς στον δεδδηε, πχ είχα πάει για το νυχτερινό..
    Πάει αυτό πλέον; Δεν δέχονται πολίτες;
    Με μπερδεύει και το θέμα της αλλαγής ονόματος, το που το είχα κάνει, αλλά νομίζω ότι το είχα κάνει στη δεη αυτό..
    Από το πάροχο τραβάει ο δεδδηε τα στοιχεία μιας παροχής; Προσπαθώ να θυμηθώ για αυτό το τελευταίο..
    Τα στοιχεια τα εχει ο Δεδδηε... Γιατι τι θελεις να κανεις;

  7. #11692
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.. Στον Δεδδηε δεν αφήνουν δεν δέχονται πολιτες..
    Δέχονται όταν τους πεις ότι θα φέρεις απ'έξω τα κανάλια και τα ραδιόφωνα, επειδή κάνουν λάθος μετρήσεις και κινδυνεύει ο κόσμος με διακοπή παροχής. Μόλις νιώσει ο προϊστάμενος τη παραμικρή απειλή για τη καρέκλα του, ανοίγει τις πόρτες διάπλατα και σε εξυπηρετεί λες και είσαι VIP.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει λάθος στην καταμέτρηση αυτό θα πρεπει να το ζητήσει ο παροχος και να εκτελεστεί από τον Δεδδηε..
    Τι ασυναρτησίες είναι αυτές που γράφεις...



    Mπορεί και ο καταναλωτής να αμφισβητήσει τη μέτρηση... το γράφει ο ΔΕΔΔΗΕ στην επίσημη ιστοσελίδα. (Είσαι σίγουρος ότι δουλεύεις στον ΔΕΔΔΗΕ ή μας κάνεις πλάκα τόσα χρόνια; )

    Δεν είναι ανάγκη να μεσολαβήσει ο πάροχος σ'αυτό, πόσο μάλλον όταν ο πάροχος λόγω φόρτου εργασίας μπορεί να καθηστερήσει να επικοινωνήσει με τον ΔΕΔΔΗΕ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλιώς στέλνεις στον παροχο σου με φωτογραφία την σωστή ένδειξη για βγάλουν νέο λογαριασμό..
    Κανένας υπάλληλος ενός παρόχου δε θα πάρει την ευθύνη να ακυρώσει λογαριασμό και να τιμολογήσει τον καταναλωτή με δική του μέτρηση, ενώ υπάρχει ήδη καταμέτρηση απ'τον ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε καταλήγουμε πάλι στο παραπάνω...

  8. #11693
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ τους πήρα πάλι τηλέφωνο σήμερα γιατί έχουν περάσει 15+ ημέρες από τότε που με χρέωσαν πουλάκια και μου είπαν να μην ανησυχώ, έχουν τα νούμερα που τους είχα δώσει τότε και θα βγει νέος. Βασικά τους πήρα γιατί μεθαύριο λήγει ο λάθος λογαριασμός.... τεσπα αναμένω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #11694
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στοιχεια τα εχει ο Δεδδηε... Γιατι τι θελεις να κανεις;
    Τπτ απλά προσπαθώ να θυμηθώ ορισμένα πράγματα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #11695
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πήρα sms από ΔΕΗ με το σωστό RF και 92€ χρέωση. Το πλήρωσα αμέσως αλλά ο λογαριασμός δεν υπάρχει online καθόλου
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11696
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μια φιλη ανοιγει μαγαζι και ειναι σε αναζητηση ρευματος.να περιμενει μεχρι να οριστικοποιηθουν τα προγραμματα η υπαρχει καποια αξιολογη προταση τωρα?
    VAMOS ARIS

  12. #11697
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια φιλη ανοιγει μαγαζι και ειναι σε αναζητηση ρευματος.να περιμενει μεχρι να οριστικοποιηθουν τα προγραμματα η υπαρχει καποια αξιολογη προταση τωρα?
    Τι μαγαζί? Γιατί αν είναι ρούχα πχ δεν θα έχει καμία διαφορά μόνο για φώτα. Θα έχει καταναλώσεις? Όχι ότι ξέρω να σε καθοδηγήσω αλλά βοηθάω τους γνώστες με την ερώτηση μου νομίζω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #11698
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μαγαζί? Γιατί αν είναι ρούχα πχ δεν θα έχει καμία διαφορά μόνο για φώτα. Θα έχει καταναλώσεις? Όχι ότι ξέρω να σε καθοδηγήσω αλλά βοηθάω τους γνώστες με την ερώτηση μου νομίζω.
    σωστος ευχαριστω για την επισημανση
    Παλαιοπωλειο,κυριως φωτα,οχι κατι αλλο,αλλα ειναι μεγαλουτσικος χωρος
    VAMOS ARIS

  14. #11699
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Να βάλει λάμπες χαμηλής κατανάλωσης
    hnesne

  15. #11700
    Εγγραφή
    01-01-2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νέο έντυπο λογαριασμού από protergia
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 7F16CD37-2D6B-4D61-8B0D-2D49360BE2FA.jpg  

    2C4E2C50-FF01-4D98-88E5-0D307DFBDED5.jpg  

    EFC92FE7-65AF-43E9-A445-AA68BA888D2A.jpg  

    F8F31F54-42E6-40BB-A84F-03E401C096F8.jpg  


Σελ. 780 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 760770775778779780781782785790800 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας