Σελ. 16 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 443
  1. #226
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω παίξει με τον dual, αλλά σίγουρα δεν είναι κοντά στη δική μου εμπειρία με τον Dark. Ούτε σε επίπεδα gain (μέχρι και ο Ola τον κατέβασε στο 5), ούτε και σε fuziness. Σε σχέση με το τελευταίο όμως, σίγουρα οι EMG πρέπει να έπαιξαν ρόλο (αν είναι κοντά ηχητικά ως amps).

    Δεν είμαι κοντά, θα τον έφερνα να σε αλλαξοπιστήσω!

    Πάντως τώρα σίγουρα είμαι περίεργος να δοκιμάσω τον Dual.
    Βασικά τους EMG τους ανέφερα ως πολύ high output μαγνήτες, όχι επειδή είναι active. Μόνο έτσι είχα καταφέρει να δώσω γκάζια στο gain όταν δοκίμασα τον Dual Terror.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε σεις....

    Καλές οι αγορές αλλά παίζετε και καθόλου;

    Επειδή μου θυμίζετε κάτι συζητήσεις στα βάθη των 90s μεταξύ γνωστών μου super hi-fiάδων που έδιναν δεκάδες εκατομμύρια δρχ για λαμπάτους ενισχυτές και 3 μέρες μετά έλεγαν πώς τους πούλησαν και βγάλαν φράγκα με τα οποία αγόρασαν το Χ πικάπ, το οποίο το πούλησαν κοκ και όταν πήγα στο σπίτι ενός, μου έδειχνε το σούπα ντούπα σύστημα, τον ρώτησα πώς ακούγονται τα ηχεία και μου απάντησε:

    "Δεν ξέρω, επειδή γκρινιάζει η γυναίκα με τους Φλόϋντ ακούω μόνο με ακουστικά"... True story
    Προσωπικά, όσο μου επιτρέπει ο χρόνος κι έχω όρεξη, ανοίγω και το στερεοφωνικό (άλλη ιστορία από εκεί, αλλά δεν έχω να κάνω κάτι άλλο σχετικά με αυτό ) και τον ενισχυτή της κιθάρας να ρίξω καμιά πενιά Το θέμα είναι ότι τώρα κάπου, κάπου κάτι προλαβαίνω. Σε 3-4 μήνες όμως που καλώς εχόντων θα μεγαλώσει εδώ η ομάδα, δε με βλέπω όχι να ακούω και να παίζω μουσική, αλλά ούτε να πηγαίνω τουαλέτα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #227
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Εγώ έφαγα 3 μέρες να ασχολούμαι με truss rod και ξέχασα να παίξω.Με μόνο ένα allen key και μία πένα αυτό το 0.50mm relief μου τα έκανε τσουρέκια και είπα α στα διάλα.Ας παίξω τώρα γιατί 20 χρόνια έψαχνα αφορμή να μη παίξω.

  3. #228
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά τους EMG τους ανέφερα ως πολύ high output μαγνήτες, όχι επειδή είναι active. Μόνο έτσι είχα καταφέρει να δώσω γκάζια στο gain όταν δοκίμασα τον Dual Terror.
    Αυτό λέω, ότι ναι μεν είναι high output και θα οδηγήσουν τις λάμπες, αλλά ταυτόχρονα είναι και πολύ ξεροί ως frequency. Δεν είναι και ότι καλύτερο για όταν παίζεις μόνος σου, αλλά σε mix κόβουν ξυράφι. Γι αυτό είπα περί fuziness.

    EDIT: Και ωπ τώρα το είδα, με το καλό να σας έρθει το νέο μέλος της ομάδας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 29-10-20 στις 23:18.

  4. #229
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    EDIT: Και ωπ τώρα το είδα, με το καλό να σας έρθει το νέο μέλος της ομάδας
    Κι εγώ τώρα πρόσεξα τις ευχές σου. Να 'σαι καλά!

    Στα των νέων μεγαφώνων/καμπίνας: Σαφέστατα τα Eminence Governor που τσίμπησα από ebay είναι πολύ, πολύ καλύτερα από τα μαμά Eminence της Jet City καμπίνας, τουλάχιστον όσον αφορά high gain ήχους. Εξακολουθεί όμως ο ήχος να είναι αρκετά bright για αυτό που μου αρέσει/ψάχνω κι απ' ότι έχω καταλάβει είναι καθαρά θέμα καμπίνας πλέον. Έχω παίξει με τον Katana και σε Orange 212 καμπίνα και δεν είχε καμία σχέση ο ήχος στις χαμηλές/μεσαιοχαμηλές συχνότητες (palm muting, pick attack).

    Έχω βρει τις εξής 212 καμπίνες :

    1. Μια Marshall 1936 με συνδυασμό Celestion Greenback και V30 στις £200 συν μεταφορικά. Περιμένω απάντηση για S/N και αν είναι MDF ή birch plywood μια και η Marshall έφτιαχνε τις εν λόγω καμπίνες με MDF για κάποια περίοδο (2000 μέχρι 2010 ή 2012)
    2. Μια Hayden με Laney IRT μεγάφωνα τοποθετημένα διαγώνια (τιμή ξεκινάει από £60 σε ebay δημοπρασία).
    3. Μια bespoke Noisy Hammer (στο Norwich είναι το παλικάρι που φτιάχνει αυτές τις καμπίνες) vertical με διαγώνια τοποθετημένα μεγάφωνα (δεν περιλαμβάνονται). Κανονικά οι τιμές του ξεκινάνε από £400, αλλά μου την αφήνει £220 μαζί με μεταφορικά (στην αρχή είχαμε συμφωνήσει £250 σύνολο). Η προσφορά του ισχύει μέχρι αύριο 6μμ.

    Είναι κι ένας μάστορας εδώ πάνω κοντά Γλασκώβη (Hoffnine λέγεται η εταιρεία του) που έχει πολύ καλή φήμη και θα μπορούσα να απάω να δοκιμάσω, αλλά δεδομένης της κατάστασης με τον !%$# ιό μάλλον δύσκολα να πάω. Έχω μπλεχτεί ρε γμτ. Για πείτε καμιά γνώμη.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #230
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πάρε τη Marshall αν είναι birch. Κακώς το σκέφτεσαι σε αυτή την τιμή με Greenbacks και V30 ακόμα και αν είναι από αφρό ΙΚΕΑ. (+ πως θα τη διώξεις πιο εύκολα από άλλες αν θες να αλλάξεις στο μέλλον).

    Οι Orange καμπίνες είναι φανταστικές, το ίδιο και οι Engl.

    Στήσε καραούλι για φθηνή orange στο marketplace και όταν κάτσει όρμα.

    Εγώ έχω βγάλει για πούλημα πολύ πράγμα, γιατί θέλω να χτυπήσω κάτι ξεχωριστό. Σύντομα τα νεότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 03-11-20 στις 20:49.

  6. #231
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Τη σκέφτομαι πολύ τη Marshall η αλήθεια είναι. Κι αν δε μου αρέσουν τα μεγάφωνα τα αλλάζω με τα Eminence.

    Όμως σκεφτόμουν να πάω σε vertical καμπίνα και η bespoke του Noisy Hammer φαίνεται ταμάμ. Αυτή εδώ είναι:

    https://reverb.com/item/34942700-noi...tage-30-loaded

    Ο τύπος φαίνεται να κάνει πολύ ποιοτική δουλειά:

    https://www.noisyhammer.com/

    Μπορεί να φανεί απίστευτο αλλά ο καλύτερος metal ήχος που είχα βγάλει ήταν με τον Bugera 333XL-212 (επίσης με τον Katana και την Orange καμπίνα, αλλά πολλά τα λεφτά Άρη για Orange ακόμα και μεταχείρα). Μιλάμε τα palm muting με την PRS SE Torero ήταν μούρλια και αυτό χωρίς να τρίζουν τζάμια και να σπάνε τύμπανα!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #232
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ρε, ανεβάστε και κανένα ηχητικό / βιντεάκι να μαζευτούμε εδώ 7 νοματαίοι να συστήσουμε μια 5μελή επιτροπή και να σας βαθμολογήσουμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #233
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Άγιστα τγία

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  D45RH1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  93,7 KB 
ID: 220496
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  9. #234
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20201110_160446.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  352,6 KB 
ID: 220706

    Ένας θεούλης πούλαγε το OD-20 για 30 λίρες. Προσπαθούσα να κάνω πως δεν το βλέπω. Μετά είδα πως είναι 5 λεπτά με το αυτοκίνητο από εκεί που είμαι. Άντεξα περίπου 2 λεπτά και σε 45 το είχα σπίτι.

    Λεπτομέρεια: Δε χρειάζομαι πετάλι.

    Δεύτερη λεπτομέρεια: Σήμερα κατεβάζω αίτηση για grant και αντί για να ξεπατώνομαι, ασχολούμαι με πετάλια. Ζητάω βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 10-11-20 στις 19:31.

  10. #235
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Τρίτη λεπτομέρεια: η γυναίκα μου μού έκανε ασφαλιστικά μέτρα και θέλω να μου δώσετε βοήθεια
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  11. #236
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρίτη λεπτομέρεια: η γυναίκα μου μού έκανε ασφαλιστικά μέτρα και θέλω να μου δώσετε βοήθεια
    Τέταρτη λεπτομέρεια: Ξέρουμε κανέναν κλειδαρά;

  12. #237
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πέμπτη λεπτομέρεια: Περιμένω απόγονο και αντί να ασχολούμαι με καρότσια και κούνιες, ασχολούμαι με ενισχυτές, καμπίνες και μεγάφωνα

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20201111_184256.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  143,2 KB 
ID: 220750

    - Καλορίζικη η Marshall!
    - Ευχαριστώ!


    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #238
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέμπτη λεπτομέρεια: Περιμένω απόγονο και αντί να ασχολούμαι με καρότσια και κούνιες, ασχολούμαι με ενισχυτές, καμπίνες και μεγάφωνα

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20201111_184256.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  143,2 KB 
ID: 220750

    - Καλορίζικη η Marshall!
    - Ευχαριστώ!


    Καλορίζικη! Εντυπώσεις;;; 1*12 είναι;

  14. #239
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ευχαριστώ! Είναι η Marshall 1936 Vintage με 2x12 Marshall voiced Celestion Vintage* κανονικά από τη μάνα του. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης όμως άλλαξε το ένα Vintage με Celestion G12M65 Creamback. Έπαιξα λίγο τις προάλλες που μου ήρθε και μου φαίνεται πολύ καλύτερη από την Jet CIty (την οποία κατάφερα απροσδόκητα και την έδωσα την ίδια μέρα που πήρα τη Marshall ). Σε κάποιο βαθμό λογικό, μια και η Marshall είναι λίγο μεγαλύτερη. Συνολικά μου βγήκε £210 + £30 για μεταφορικά από ebay. Τέλεια τιμή αν σκεφτείς ότι η καμπίνα από μόνη της καινούργια κάνει ~£450, ενώ το Creamback πάνω από £100! A, και είναι σχεδόν καινούργια: Κατασκευασμένη πριν 2 χρόνια (έλεγξα το S/N) και είναι 100% 18mm plywood κατασκευή και όχι το απαράδεκτο MDF.

    Μέσα στο ΣΚ θα δοκιμάσω και με τα Eminence Governor που είχα αναφέρει πριν λίγο καιρό. Αν και λέω να την αφήσω όπως είναι για την ώρα και να σουτάρω τα Eminence. Ίσως στο μέλλον αλλάξω το μαμά Celestion/Marshall Vintage είτε με Celestion G12H75 Creamback, είτε με Celestion Neo-Creamback. Από αυτά που ακούω στο Youtube συμπληρώνουν πολύ ωραία το G12M65 Creamback

    *Από το ψάξιμο που έκανα το Celestion Vintage 30 ξεκίνησε ως Celestion/Marshall Vintage εκεί κατά τα μέσα της δεκαετίας του '80 και στην πορεία η Celestion το έβγαλε μόνη της ως Vintage 30 λίγο αλλαγμένο και όπως το ξέρουμε σήμερα. Η MesaBoogie έχει δική της έκδοση Vintage 30 Made in England για τις καμπίνες της. Γενικά υπάρχουν 4-5 παραλλαγές του συγκεκριμένου μεγαφώνου.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #240
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ! Είναι η Marshall 1936 Vintage με 2x12 Marshall voiced Celestion Vintage* κανονικά από τη μάνα του. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης όμως άλλαξε το ένα Vintage με Celestion G12M65 Creamback. Έπαιξα λίγο τις προάλλες που μου ήρθε και μου φαίνεται πολύ καλύτερη από την Jet CIty (την οποία κατάφερα απροσδόκητα και την έδωσα την ίδια μέρα που πήρα τη Marshall ). Σε κάποιο βαθμό λογικό, μια και η Marshall είναι λίγο μεγαλύτερη. Συνολικά μου βγήκε £210 + £30 για μεταφορικά από ebay. Τέλεια τιμή αν σκεφτείς ότι η καμπίνα από μόνη της καινούργια κάνει ~£450, ενώ το Creamback πάνω από £100! A, και είναι σχεδόν καινούργια: Κατασκευασμένη πριν 2 χρόνια (έλεγξα το S/N) και είναι 100% 18mm plywood κατασκευή και όχι το απαράδεκτο MDF.

    Μέσα στο ΣΚ θα δοκιμάσω και με τα Eminence Governor που είχα αναφέρει πριν λίγο καιρό. Αν και λέω να την αφήσω όπως είναι για την ώρα και να σουτάρω τα Eminence. Ίσως στο μέλλον αλλάξω το μαμά Celestion/Marshall Vintage είτε με Celestion G12H75 Creamback, είτε με Celestion Neo-Creamback. Από αυτά που ακούω στο Youtube συμπληρώνουν πολύ ωραία το G12M65 Creamback

    *Από το ψάξιμο που έκανα το Celestion Vintage 30 ξεκίνησε ως Celestion/Marshall Vintage εκεί κατά τα μέσα της δεκαετίας του '80 και στην πορεία η Celestion το έβγαλε μόνη της ως Vintage 30 λίγο αλλαγμένο και όπως το ξέρουμε σήμερα. Η MesaBoogie έχει δική της έκδοση Vintage 30 Made in England για τις καμπίνες της. Γενικά υπάρχουν 4-5 παραλλαγές του συγκεκριμένου μεγαφώνου.
    Σούπερ τότε. Τα creamback είναι η "νέα τάση" σε μέταλ ήχους. Κοιτάζω κι εγώ μήπως γυρίσω σε vintage 30 οπότε πολύ χρήσιμη πληροφορία στο ψάξιμο!

Σελ. 16 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας