Σελ. 23 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 31318212223242528 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 443
  1. #331
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ωραίος, ευχαριστώ!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #332
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Την έπιασα πριν λίγες μέρες και προσπαθώ να επαναφέρω τα χέρια μου αλλά έβγαλα φουσκάλα στο pinky γκαμούτη.
    Προχθές καθώς έπαιζα ενα lick προσπαθούσα να το καθαρίσω απο bleeding note αλλά δεν τα κατάφερνα και σκάλωσα στο δεξί,στην τεχνική.
    Το παίξιμο μου είναι anchored(pinky να ακουμπάει στο σώμα) και δοκίμασα το lick με floating technique,καθάρισε.
    Αυτό με έβαλε σε σκέψεις μήπως η τεχνική μου στο picking hand είναι λάθος.
    Άρχισα να κάνω εναλλαγές μεταξύ anchored/floating και παρατήρησα οτι στο floating ο καρπός χαλαρώνει καλοπροαίρετα και οτι μάλλον βελτιώνει την ταχύτητα.
    Απο την άλλη anchored νιώθω οτι έχω καλύτερο έλεγχο στην πένα και floating είμαι πιο sloppy αλλά είναι η συνήθεια,σωστά;
    Googlάρωντας βρίσκεις φτασμένους κιθαρίστες και με τις δύο τεχνικές και συμπεραίνεις οτι και τα δύο είναι εντάξει.
    Petrucci και Morse λένε πως έχουν μετανιώσει που παίζουν anchored πάντως.
    Εσείς τι άποψη έχετε και πώς παίζετε;Να δοκιμάσω να μάθω floating ή τσάμπα θα παιδευτώ;

  3. #333
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ότι σε βολεύει. Κι εγώ στηρίζω το δεξί χέρι στο μικρό δάκτυλο.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #334
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Googlαρα κάνα τριήμερο και με έπιασε ζαλάδα.Ένας φίλος που είναι πιο προχωρημένος παίζει και αυτός anchored και μου λέει πως απλά θα χάσω τον χρόνο μου.Έτσι παίζουν(anchored) και οι τριγύρω του λέει που συναναστρέφεται με κιθαρίστες.Μάλλον θα μείνω έτσι και εγω.Ευχαριστώ.

  5. #335
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Χαιρετώ τους guitar lovers του φόρουμ.

    Είμαι στα πρόθυρα του να αγοράσω μεταχειρισμένη κεφαλή engl powerball 2, σε τιμή χώμα και θα μπω σε τρυπάκι με καμπίνες και τα σχετικά.

    Μέχρι τώρα έπαιζα μπάλα με combo ενισχυτές, πεταλιέρες και VST plugins.

    Ερώτηση σε όσους έχουν εμπειρία με κεφαλές, καμπίνες,κλπ:

    Υπάρχει τρόπος να συνδέσω το output της κεφαλής απευθείας σε κάρτα ήχου, πχ focusrite scarlet, και να ηχογραφώ στο pc;

    Ή θα πρέπει να βγει αναγκαστικά πρώτα σε καμπίνα και από εκεί αναλογικά, μέσω μικροφώνου στο ηχείο της καμπίνας;

    Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

  6. #336
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ναι, υπάρχει τρόπος να συνδέεις το output της κεφαλής σε κάρτα ήχου χωρίς την ανάγκη καμπίνας (αλλά δεν έχει γούστο αν δεν τρίζουν τζάμια και δεν πέφτουν πολυκατοικίες ). Κοίτα πχ τα Two Notes Captor X. Ο Θωμάς έχει κάτι φθηνά attenuators με line out ή/και cab sim:

    https://www.thomann.de/gb/harley_ben...attenuator.htm
    https://www.thomann.de/gb/bugera_power_soak_ps1.htm
    https://www.thomann.de/gb/harley_ben...attenuator.htm

    (τα δύο πρώτα λογικά πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν με διαφορετικό λογότυπο)

    Να ξέρεις όμως ότι κάτι τέτοια (φθηνά ως επί το πλείστον) μαραφέτια σου κόβουν λίγο τον ήχο του ενισχυτή σου (κυρίως χάνεις σε υψηλές) συν ότι το cab sim τους δεν πρέπει να είναι και τίποτα της προκοπής. Δυστυχώς τα καλά attenuators (όπως αυτά της Two Notes, Boss, Universal Audio, κτλ) είναι πιο ακριβά μιλάμε για πάνω από €300-400 (και ίσως να λέω και λίγα).

    Κάποιοι λαμπάτοι ενισχυτές έχουν line out (πχ ο Bugera 333XL-212 combo που είχα παλιότερα, παρεμπιπτόντως σκέφτομαι να αγοράσω το κεφάλι από ebay, φοβερός ενισχυτής για τα λεφτά του!) ή ακόμα και XLR με cab simulation (στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς κάποιο πετάλι με cab sims ή IR στο λογισμικό που τρέχεις στον υπολογιστή σου). Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε σίγουρα θες κάποιο load box πριν τo cab sim πετάλι/λογισμικό. Δυστυχώς χωρίς φορτίο οι λαμπάτοι ενισχυτές παίρνουν φωτιά! ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτό. ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ συνδέουμε καμπίνα ή attenuator/load box σε λαμπάτο ενισχυτή! Εκτός αν ο ενισχυτής έχει εσωτερικό load (αρκετά τα παραδείγματα τα τελευταία χρόνια).

    Παλιότερα είχα ένα Rivera Rockcrusher Recorder (μεταχείρα από ebay attenuator/reactive loadbox με cab sim, νομίζω το έχω αναφέρει εδώ μέσα), αλλά το σούταρα μαζί με τον Bugera Trirec και έχω καταλήξει να παίζω με Boss Katana Head MKII που τα έχει όλα και συμφέρει

    Γενικότερα τα τελευταία 3-4 (για να μην πω 5) χρόνια έχουν βγει πολλά ωραία πραγματάκια. Όρεξη, χρόνο και χρήμα να έχει κανείς να δοκιμάζει

    Πόσο τον βρήκες τον Powerball;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 04-01-22 στις 04:43.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #337
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, υπάρχει τρόπος να συνδέεις το output της κεφαλής απευθείας σε κάρτα ήχου. Κοίτα πχ τα Two Notes Captor X

    Κάποιοι λαμπάτοι ενισχυτές έχουν line out (πχ ο Bugera 333XL-212 combo που είχα παλιότερα, παρεμπιπτόντως σκέφτομαι να αγοράσω το κεφάλι από ebay) ή ακόμα XLR με cab simulation (στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς κάποιο πετάλι με cab sims ή IR στο λογισμικό στον υπολογιστή σου).

    Παλιότερα είχα ένα Rivera Rockcrusher Recorder (attenuator/reactive loadbox με cab sim, νομίζω το έχω αναφέρει εδώ μέσα), αλλά το σούταρα μαζί με τον Bugera Trirec και έχω καταλήξει να παίζω με Boss Katana Head MKII που τα έχει όλα και συμφέρει

    Πόσο τον βρήκες τον Powerball;;;
    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Λίγο ακριβή μου φαίνεται αυτή η φάση που πρότεινες.

    Πιο πολύ με συμφέρει να πάρω μια καμπίνα με τα μισά χρήματα.

    Ο powerball δεν έχει line out για headphones κλπ απ' όσο είδα, μόνο για καμπίνα και για πεταλιερα.

    Η τιμή είναι χώμα. 850 ευρώ μαζί με την πεταλιερα.

    Είναι τόσο χαμηλή που εχω ενδοιασμούς για την κατάσταση της αλλά λίγο που μίλησα με το παιδί μου φάνηκε ξηγημενος και προσφέρεται να πάω να την δοκιμάσω κι ολας.

    Βέβαια σαν κεφαλή τη γνωρίζω, έχω παίξει πολλές φορές με τέτοια σε προβάδικα και είναι αυτό ακριβώς που ψάχνω σε ήχο.

    Βέβαια τα watt είναι overkill για home use αλλά δεν με χαλάει, θα παίζω στο 1 (ενώ κανονικά θα πρεπε να παίζω στο 11 )

  8. #338
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Λίγο ακριβή μου φαίνεται αυτή η φάση που πρότεινες.

    Πιο πολύ με συμφέρει να πάρω μια καμπίνα με τα μισά χρήματα.

    Ο powerball δεν έχει line out για headphones κλπ απ' όσο είδα, μόνο για καμπίνα και για πεταλιερα.

    Η τιμή είναι χώμα. 850 ευρώ μαζί με την πεταλιερα.

    Είναι τόσο χαμηλή που εχω ενδοιασμούς για την κατάσταση της αλλά λίγο που μίλησα με το παιδί μου φάνηκε ξηγημενος και προσφέρεται να πάω να την δοκιμάσω κι ολας.

    Βέβαια σαν κεφαλή τη γνωρίζω, έχω παίξει πολλές φορές με τέτοια σε προβάδικα και είναι αυτό ακριβώς που ψάχνω σε ήχο.

    Βέβαια τα watt είναι overkill για home use αλλά δεν με χαλάει, θα παίζω στο 1 (ενώ κανονικά θα πρεπε να παίζω στο 11 )
    Ξαναδές το προηγούμενο μήνυμά μου. Έχω προσθέσει κάποιες πληροφορίες.

    850€, αν και δεν είναι λίγα, είναι 50% από να τον έπαιρνες καινούργιο. Τα watt μπορεί να είναι πολλά, αλλά δεν είναι όλοι οι ενισχυτές Marshall να πρέπει να τους τσιτώνεις για να ακούσεις ωραίο ήχο (γκρεμίζοντας τσιμέντα ταυτόχρονα ). Πχ, o Bugera 333XL που έγραψα πριν, είχε πολύ καλό ήχο χωρίς να χρειάζεται να ανεβάζω το volume και ας είναι 120W ενισχυτής (από την άλλη και 15-20W λάμπα ή ακόμα και 5W με 4x12 καμπίνα αρκούν για να ματώσουν αυτιά, γνωρίζω από προσωπική πείρα ). Με Engl Powerball βέβαια δεν έχω παίξει ποτέ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #339
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναδές το προηγούμενο μήνυμά μου. Έχω προσθέσει κάποιες πληροφορίες.

    850€, αν και δεν είναι λίγα, είναι 50% από να τον έπαιρνες καινούργιο. Τα watt μπορεί να είναι πολλά, αλλά δεν είναι όλοι οι ενισχυτές Marshall να πρέπει να τους τσιτώνεις για να ακούσεις ωραίο ήχο (γκρεμίζοντας τσιμέντα ταυτόχρονα ). Πχ, o Bugera 333XL που έγραψα πριν, είχε πολύ καλό ήχο χωρίς να χρειάζεται να ανεβάζω το volume και ας είναι 120W ενισχυτής (από την άλλη και 15-20W λάμπα ή ακόμα και 5W με 4x12 καμπίνα αρκούν για να ματώσουν αυτιά, γνωρίζω από προσωπική πείρα ). Με Engl Powerball βέβαια δεν έχω παίξει ποτέ.

    Ο συγκεκριμένος, απ'ό,τι μου πε το παλικάρι, μπορεί να αποδώσει σε home use φάση, με την ένταση στο 1, αν δεν λέει παραμύθια.

    Έχω παίξει αρκετές φορές με τη συγκεκριμένη κεφαλή σε προβάδικα και θυμάμαι πως δεν χρειαζόταν να το ανοίξω πάνω απ'το 3-4 για να ακούγομαι (δεν μπορείς σαν άνθρωπος να το ανοίξεις παραπάνω να γουστάρεις, γκρινιάζει ο μπασίστας, γκρινιάζει ο ντράμμερ ).

    Ουσιαστικά, το λογικό θα ήταν να πάω σε μικρότερης ισχύος κεφαλή για το σπίτι, αλλά μόνο η συγκεκριμένη κεφαλή μου δίνει τον ήχο που ψάχνω.

    Αν έβγαινε και σε λιγότερα watt, θα το προτιμούσα, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει σε λιγότερα watt.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, υπάρχει τρόπος να συνδέεις το output της κεφαλής σε κάρτα ήχου χωρίς την ανάγκη καμπίνας (αλλά δεν έχει γούστο αν δεν τρίζουν τζάμια και δεν πέφτουν πολυκατοικίες ).
    Εμένα με ενδιαφέρει η σύνδεση κυρίως για να ηχογραφώ αυτά που παίζω, όχι τόσο για να ακούγεται σε νορμάλ επίπεδα η ένταση.

    Ευτυχώς από κάτω μου έχω ηλικιωμένους όπου ο άντρας έχει απωλέσει το μεγαλύτερο μέρος της ακοής του, οπότε μπορεί να γίνει δουλίτσα, μπορεί και να ξανανιώσει ο άνθρωπος με τον powerball, ποτέ δεν ξέρεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα πχ τα Two Notes Captor X. Ο Θωμάς έχει κάτι φθηνά attenuators με line out ή/και cab sim:

    https://www.thomann.de/gb/harley_ben...attenuator.htm
    https://www.thomann.de/gb/bugera_power_soak_ps1.htm
    https://www.thomann.de/gb/harley_ben...attenuator.htm

    (τα δύο πρώτα λογικά πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν με διαφορετικό λογότυπο)
    Λοιπόν, αυτά φαίνονται πολύ καλή φάση, σε προσιτή τιμή και βλέπω για το πρώτο το sales rank του thomann είναι no1, που σημαίνει ότι το παίρνουν οι περισσότεροι.
    Άρα θα την κάνει τη φάση σωστά θέλω να πιστεύω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξέρεις όμως ότι κάτι τέτοια (φθηνά ως επί το πλείστον) μαραφέτια σου κόβουν λίγο τον ήχο του ενισχυτή σου (κυρίως χάνεις σε υψηλές) συν ότι το cab sim τους δεν πρέπει να είναι και τίποτα της προκοπής. Δυστυχώς τα καλά attenuators (όπως αυτά της Two Notes, Boss, Universal Audio, κτλ) είναι πιο ακριβά μιλάμε για πάνω από €300-400 (και ίσως να λέω και λίγα).
    Ναι, το φαντάζομαι ότι δεν θα είναι το real deal, αλλά οκ, θέλω απλώς να πηγαίνει το σήμα στο pc για καταγραφή των sessions κυρίως.
    Αν πω να κάνω σοβαρή ηχογράφηση, μάλλον θα παίξω μπάλα με plugins γιατί είναι πιο versatile σε αυτό το κομμάτι.
    Γιατί ουσιαστικά ηχογραφείς με clean και "πετάς" πάνω στο καθαρό ότι εφφέ ή distortion θέλεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι λαμπάτοι ενισχυτές έχουν line out (πχ ο Bugera 333XL-212 combo που είχα παλιότερα, παρεμπιπτόντως σκέφτομαι να αγοράσω το κεφάλι από ebay, φοβερός ενισχυτής για τα λεφτά του!) ή ακόμα και XLR με cab simulation (στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς κάποιο πετάλι με cab sims ή IR στο λογισμικό που τρέχεις στον υπολογιστή σου).
    Και οι bugera έχουν καλό heap γενικότερα, ιδίως στα πιο djent-prog genres. Αλλά δεν έχω παίξει ποτέ με τέτοιον για να κρίνω από προσωπική άποψη.
    Βασικά, λίγο που το έψαξα, κάποιοι λένε πως μπορείς να συνδέσεις την επιστροφή απ'το fx loop που έχει από πίσω, προς την κάρτα ήχου. Αν γίνεται έτσι, τότε μία χαρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε σίγουρα θες κάποιο load box πριν τo cab sim πετάλι/λογισμικό. Δυστυχώς χωρίς φορτίο οι λαμπάτοι ενισχυτές παίρνουν φωτιά! ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτό. ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ συνδέουμε καμπίνα ή attenuator/load box σε λαμπάτο ενισχυτή! Εκτός αν ο ενισχυτής έχει εσωτερικό load (αρκετά τα παραδείγματα τα τελευταία χρόνια).
    Ναι, αυτό το διάβασα και στο manual της κεφαλής που του έριξα μια ματιά. Η αλήθεια είναι πως δεν το γνώριζα ως τώρα, δεν είχα ασχοληθεί με κεφαλές ποτέ μου, τώρα θα κάνω απόπειρα.

    Βασικά, θα πάρω σίγουρα και καμπίνα, γιατί ο σκοπός είναι να βγαίνουν και γούστα. Θα αποτελεί παρακίνηση αυτό το θηρίο να παίζω ορεξάτα. Δεν θέλω απλώς το σήμα της κεφαλής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα είχα ένα Rivera Rockcrusher Recorder (μεταχείρα από ebay attenuator/reactive loadbox με cab sim, νομίζω το έχω αναφέρει εδώ μέσα), αλλά το σούταρα μαζί με τον Bugera Trirec και έχω καταλήξει να παίζω με Boss Katana Head MKII που τα έχει όλα και συμφέρει
    Το βασικό είναι να σε ικανοποιεί σαν ήχο, να είναι αυτό που ψάχνεις.

    Εμένα έτυχε να μου κάτσει σωστά στα αφτιά η συγκεκριμένη κεφαλή, το συγκεκριμένο μοντέλο.

    Απ'τη μία ήθελα να αποφύγω τη φάση της κεφαλής, γιατί έχει και το θέμα της συντήρησης από πίσω (η συγκεκριμένη έχει 8 λάμπες, όπου η κάθε μία απ'αυτές κοστίζει γύρω στα 20-25€).

    Αλλά δεν συγκρίνεται ο ήχος ούτε με ακριβές πεταλιέρες, ούτε με plugins, ούτε με τίποτα.

  10. #340
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Να καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου μετά από τεράστιο τριπάκι με κεφαλές-καμπίνες-attenuators κτλ.

    1. Αν θες να ηχογραφείς από κεφαλή, η λύση του Two Notes Captor X είναι ίσως η μόνη σοβαρή. Κάνει εξαιρετική δουλειά και παίρνεις εξαιρετικό αποτέλεσμα. Αξίζει τα λεφτά του. Αυτή είναι και η μόνη λύση αν θες καλό ήχο από λαμπάτη κεφαλή σε χαμηλές εντάσεις.
    1β. Μην περιμένεις να καταλάβεις χαρακτήρα ενισχυτή, ή να έχει φούλ δυναμική απόκριση, αν το power κύκλωμα δεν έχει ανοίξει καλά, και αν τα ηχεία της καμπίνας δεν σπρώχνουν αέρα. 'Ετσι είναι φτιαγμένες οι λάμπες, και τα 12ιντσα σε καμπίνα εκπληρώνουν ακριβώς αυτό το σκοπό.
    2. Αν θες καλό ήχο, σε εντάσεις σπιτιού, και να ηχογραφείς με εξαιρετική ποιότητα δίνοντας το 1/3-1/5 των χρημάτων πάρε μια κεφαλή της Yamaha ή της Boss. Παίζοντας με τα settings (ειδικά στην Boss) θα πάρεις εξαιρετικά αποτελέσματα σε χαμηλές εντάσεις, χωρίς όλα τα downside της λάμπας (maintenance, ζέσταμα, βλάβες).

    Αυτά τα λέω έχοντας τα εξής setup. (τον Orange Dark terror τον πούλησα πριν τα Χριστούγεννα επειδή έπρεπε να παίζει πάρα πολύ δυνατά για να πιάσει αυτό που πρέπει και δεν την πάλεψα, το ίδιο και τον Valve King -παλιότερα-).

    Yamaha THR10 -> USB
    H&K Tubemeister 18 -> BOSS OD -> FX Loop (G-major2) -> internal attenuator -> PC
    Yamaha DG-1000 -> G-Major 2 -> Marshall 20/20 -> Καμπίνα (Marshall Greenbacks)
    Boss Katana 50 MKII -> USB

    Υ.Γ: Προσοχή στα αυτιά μας.

  11. #341
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Συνδέοντας το fx loop για ηχογράφηση στην ουσία παίρνεις το σήμα από την προενίσχυση. Δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δεν ξέρω τι αποτέλεσμα μπορείς να πετύχεις έτσι.

    Στα παραπάνω που είπε ο Veldrin να προσθέσω κι εγώ μερικές πιο οικονομικές προτάσεις και με λιγότερα watt αν θες να έχεις ντε και καλά λαμπάτη κεφαλή (με σειρά προτίμησης):

    1. Laney Ironhearrt IRT-STUDIO
    2. PRS MT15
    3. Marshall DSL20

    Έχω παίξει και με τους τρεις. Με μεγάλη διαφορά προτιμώ τον Laney και από άποψη ήχου και από άποψη εξτρά δυνατοτήτων (ενσωματωμένο load και XLR output με cab sim συν 3.5mm input για σύνδεση με κινητό και USB). Άλλες επιλογές είναι οι Marshall Origin 20H ή 50Η (και οι δύο έχουν ενσωματωμένο load αν δεν κάνω λάθος). Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πρέπει να παίξεις με πετάλια για high gain ήχους. Ξαναλέω ότι αν και λιγότερα watt όλοι αυτοί μπορούν να παίξουν πάρα, μα πάρα πολύ δυνατά! Ειδικά ο Laney είναι O DSL20H, που όλοι τον εκθειάζουν, για metal προσωπικά δε με τρέλανε. Καλός δε λέω (όντως τα high gain τα κάνει με άνεση), αλλά μάλλον θα προσπερνούσα.

    Όσον αφορά τον Boss Katana επειδή, όπως προείπα είμαι κάτοχος της κεφαλής (ΜΚΙΙ), ναι το εργαλείο έχει πραγματικά απίστευτες δυνατότητες και πάρα μα πάρα πολύ καλό ήχο ισάξιο καλών λαμπάτων ενισχυτών! Δεν είναι τυχαία η επιτυχία της Boss με τη σειρά Katana ήδη από την πρώτη γενιά που είχε βγάλει πριν μερικά χρόνια. Μια σημαντική σημείωση όμως εδώ: Για high gain καταστάσεις θέλει πολύ ψάξιμο! Τον ενισχυτή τον έχω εδώ και κάνα χρόνο και κάτι. Είχα φτιάξει ένα σχετικά ικανοποιητικό ήχο για metal, χωρίς όμως να είμαι εντελώς ικανοποιημένος. Πάλευα μόνο με τα knobs του ενισχυτή και δεν είχα ασχοληθεί με το λογισμικό και τα patches (Boss Tone Studio και FX FloorBoard με το τελευταίο να παίζει σε όλες τις πλατφόρμες Linux, Mac, win) λόγω χρόνου. Τώρα στις διακοπές κάθισα και ασχολήθηκα. Χθες δοκίμαζα patches και έπαιζα με το λογισμικό για κάνα δίωρο. Πρέπει να παίξεις απαραίτητα με τους equalizers και με booster/overdrive πετάλια (εννοώ πάντα με τη βοήθεια του λογισμικού, όχι πραγματικά πετάλια).

    Αν θες κάτι πιο εύκολο/απλό μάλλον τα ψηφιακά μπλιμπλίκια (είτε με τη μορφή λογισμικού/plugins, είτε ως hardware, βλέπε Boss Katana, GT-100, GT-1000 ή Line6 Helix και διάφορα άλλα από Κινέζους και μη), δεν είναι για σένα. Τα περισσότερα από αυτά θέλουν αρκετό χρόνο για να τα μάθεις και για να βγάλεις τον ήχο που θα σε ικανοποιεί όσο το δυνατόν περισσότερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 04-01-22 στις 14:56.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #342
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πολύ ωραίος ο Laney, αλλά έχω ακούσει από αξιόπιστες πηγές πως βγάζει αρκετές βλάβες λόγω overheating.

    O PRS ΜΤ15 είναι θηρίο!!!

    Όπως είπε και ο megahead13, το ότι είναι 15 και 20 βατ, δε σημαίνει πως δεν είναι ικανοί να γκρεμίσουν μπετά. 20 βατ λάμπας (και 15, και 7...), μπορούν να ξεκουφάνουν εσένα και τους γείτονες.

    Και δεν έχει νόημα να έχεις έναν 50άρη ή 100άρη, και να του βάλεις ένα μικρόφωνο μπροστά για να γράψεις, όταν σου έχει κάψει (ή θα σου κάψει) τα αυτιά επειδή πρέπει να παίζει τουλάχιστον στα 5/10 του μαστερ volume για να έχει τον ήχο του. Εκεί έρχεται το attenuator που θα σου δώσει τον ήχο του ενισχυτή, με -20db που είναι η διαφορά του tinnitus for life, με πχ βλέπω tv με δυνατά τον ήχο.

    Επίσης αλήθεια, αν δεν παίξεις με το software του Κατανα, τα controls του δεν δείχνουν τίποτα από ότι μπορεί να κάνει σε high gain. Τον ενισχυτή τον έχω περίπου μόνιμα ανοιχτό και κρυμμένο, και όταν θέλω να παίξω, ανοίγω το tone studio και τον χειρίζομαι μόνο από εκεί με τον ήχο να έρχεται από τα μονιτορ.

  13. #343
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου μετά από τεράστιο τριπάκι με κεφαλές-καμπίνες-attenuators κτλ.

    1. Αν θες να ηχογραφείς από κεφαλή, η λύση του Two Notes Captor X είναι ίσως η μόνη σοβαρή. Κάνει εξαιρετική δουλειά και παίρνεις εξαιρετικό αποτέλεσμα. Αξίζει τα λεφτά του. Αυτή είναι και η μόνη λύση αν θες καλό ήχο από λαμπάτη κεφαλή σε χαμηλές εντάσεις.
    Δυστυχώς το κόστος του είναι απαγορευτικό, όσο καλό κι αν είναι.

    Ένας φίλος μου πρότεινε ένα φθηνότερο της ίδιας εταιρείας, το Two Notes Torpedo Captor 8 Ohms, το οποίο βγαίνει στα 233€.

    Αλλά αν πάρω κάποιο, μάλλον θα είναι το Harley Benton PA-100 Power Attenuator που πρότεινε ο megahead13.

    Αν κάνει τη δουλειά, δεν έχω παράπονο. Στην πορεία, αν δω ότι δεν με καλύπτει, μπορώ να πάρω το πιο ακριβό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    1β. Μην περιμένεις να καταλάβεις χαρακτήρα ενισχυτή, ή να έχει φούλ δυναμική απόκριση, αν το power κύκλωμα δεν έχει ανοίξει καλά, και αν τα ηχεία της καμπίνας δεν σπρώχνουν αέρα. 'Ετσι είναι φτιαγμένες οι λάμπες, και τα 12ιντσα σε καμπίνα εκπληρώνουν ακριβώς αυτό το σκοπό.
    Ναι, το γνωρίζω αυτό.

    Σκέφτομαι να τσιμπήσω την Marshall Code 412 4 x 12 120W , για αρχή πάντα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Αν θες καλό ήχο, σε εντάσεις σπιτιού, και να ηχογραφείς με εξαιρετική ποιότητα δίνοντας το 1/3-1/5 των χρημάτων πάρε μια κεφαλή της Yamaha ή της Boss. Παίζοντας με τα settings (ειδικά στην Boss) θα πάρεις εξαιρετικά αποτελέσματα σε χαμηλές εντάσεις, χωρίς όλα τα downside της λάμπας (maintenance, ζέσταμα, βλάβες).

    Αυτά τα λέω έχοντας τα εξής setup. (τον Orange Dark terror τον πούλησα πριν τα Χριστούγεννα επειδή έπρεπε να παίζει πάρα πολύ δυνατά για να πιάσει αυτό που πρέπει και δεν την πάλεψα, το ίδιο και τον Valve King -παλιότερα-).

    Yamaha THR10 -> USB
    H&K Tubemeister 18 -> BOSS OD -> FX Loop (G-major2) -> internal attenuator -> PC
    Yamaha DG-1000 -> G-Major 2 -> Marshall 20/20 -> Καμπίνα (Marshall Greenbacks)
    Boss Katana 50 MKII -> USB

    Υ.Γ: Προσοχή στα αυτιά μας.
    Βασικά, δεν είναι η ένταση το άχτι μου, αλλά ο ήχος του distortion. Δεν με ενδιαφέρει να στραφώ σε κάποια άλλη κεφαλή προς το παρόν.

    Η συγκεκριμένη της engl είναι αυτό ακριβώς που θέλω σε ήχο. Και είδα ότι βγαίνει και σε έκδοση των 40watt με 2 κανάλια αντί για 4, στα 700€ περίπου, αλλά θα προτιμήσω την μεγάλη εκδοχή.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέοντας το fx loop για ηχογράφηση στην ουσία παίρνεις το σήμα από την προενίσχυση. Δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δεν ξέρω τι αποτέλεσμα μπορείς να πετύχεις έτσι.
    Εφόσον θα πάρω και attenuator, δεν θα χρειαστεί να ασχοληθώ με το fx loop μάλλον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα παραπάνω που είπε ο Veldrin να προσθέσω κι εγώ μερικές πιο οικονομικές προτάσεις και με λιγότερα watt αν θες να έχεις ντε και καλά λαμπάτη κεφαλή (με σειρά προτίμησης):

    1. Laney Ironhearrt IRT-STUDIO
    2. PRS MT15
    3. Marshall DSL20

    Έχω παίξει και με τους τρεις. Με μεγάλη διαφορά προτιμώ τον Laney και από άποψη ήχου και από άποψη εξτρά δυνατοτήτων (ενσωματωμένο load και XLR output με cab sim συν 3.5mm input για σύνδεση με κινητό και USB). Άλλες επιλογές είναι οι Marshall Origin 20H ή 50Η (και οι δύο έχουν ενσωματωμένο load αν δεν κάνω λάθος). Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πρέπει να παίξεις με πετάλια για high gain ήχους. Ξαναλέω ότι αν και λιγότερα watt όλοι αυτοί μπορούν να παίξουν πάρα, μα πάρα πολύ δυνατά! Ειδικά ο Laney είναι O DSL20H, που όλοι τον εκθειάζουν, για metal προσωπικά δε με τρέλανε. Καλός δε λέω (όντως τα high gain τα κάνει με άνεση), αλλά μάλλον θα προσπερνούσα.

    Όσον αφορά τον Boss Katana επειδή, όπως προείπα είμαι κάτοχος της κεφαλής (ΜΚΙΙ), ναι το εργαλείο έχει πραγματικά απίστευτες δυνατότητες και πάρα μα πάρα πολύ καλό ήχο ισάξιο καλών λαμπάτων ενισχυτών! Δεν είναι τυχαία η επιτυχία της Boss με τη σειρά Katana ήδη από την πρώτη γενιά που είχε βγάλει πριν μερικά χρόνια. Μια σημαντική σημείωση όμως εδώ: Για high gain καταστάσεις θέλει πολύ ψάξιμο! Τον ενισχυτή τον έχω εδώ και κάνα χρόνο και κάτι. Είχα φτιάξει ένα σχετικά ικανοποιητικό ήχο για metal, χωρίς όμως να είμαι εντελώς ικανοποιημένος. Πάλευα μόνο με τα knobs του ενισχυτή και δεν είχα ασχοληθεί με το λογισμικό και τα patches (Boss Tone Studio και FX FloorBoard με το τελευταίο να παίζει σε όλες τις πλατφόρμες Linux, Mac, win) λόγω χρόνου. Τώρα στις διακοπές κάθισα και ασχολήθηκα. Χθες δοκίμαζα patches και έπαιζα με το λογισμικό για κάνα δίωρο. Πρέπει να παίξεις απαραίτητα με τους equalizers και με booster/overdrive πετάλια (εννοώ πάντα με τη βοήθεια του λογισμικού, όχι πραγματικά πετάλια).

    Αν θες κάτι πιο εύκολο/απλό μάλλον τα ψηφιακά μπλιμπλίκια (είτε με τη μορφή λογισμικού/plugins, είτε ως hardware, βλέπε Boss Katana, GT-100, GT-1000 ή Line6 Helix και διάφορα άλλα από Κινέζους και μη), δεν είναι για σένα. Τα περισσότερα από αυτά θέλουν αρκετό χρόνο για να τα μάθεις και για να βγάλεις τον ήχο που θα σε ικανοποιεί όσο το δυνατόν περισσότερο.
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Αλλά προς το παρόν θα επιλέξω τον powerball 2 που τον έχω δοκιμάσει και μ'αρέσει!

    Line6 δεν θα ξανασχοληθώ. Είχα τον spider IV σε combo αλλά και την πεταλιέρα, το Pod HD-500X.
    Ο ήχος τους εντελώς τρανζίστορ. Αν έχεις απαιτήσεις, δεν σε καλύπτουν με τίποτα...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπε και ο megahead13, το ότι είναι 15 και 20 βατ, δε σημαίνει πως δεν είναι ικανοί να γκρεμίσουν μπετά. 20 βατ λάμπας (και 15, και 7...), μπορούν να ξεκουφάνουν εσένα και τους γείτονες.
    Ναι. Κι αυτό το γνωρίζω. Δεν ήθελα 100άρη ωχ αμάν, απλώς ο συγκεκριμένος έχει ότι χρειάζομαι. Οκ. Τα watt δεν πάνε χαμμένα απαραίτητα.
    Μπορεί μελλοντικά να φτιάξω στούντιο σε υπόγειο, οπότε θα μπορώ να το τσιτώνω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν έχει νόημα να έχεις έναν 50άρη ή 100άρη, και να του βάλεις ένα μικρόφωνο μπροστά για να γράψεις, όταν σου έχει κάψει (ή θα σου κάψει) τα αυτιά επειδή πρέπει να παίζει τουλάχιστον στα 5/10 του μαστερ volume για να έχει τον ήχο του. Εκεί έρχεται το attenuator που θα σου δώσει τον ήχο του ενισχυτή, με -20db που είναι η διαφορά του tinnitus for life, με πχ βλέπω tv με δυνατά τον ήχο.
    E ναι. Κι εγώ δεν θα 'θελα κάτι τέτοιο. Γι'αυτό θα πάω στη λύση του attenuator.

  14. #344
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραίος ο Laney, αλλά έχω ακούσει από αξιόπιστες πηγές πως βγάζει αρκετές βλάβες λόγω overheating.
    Δε γνωρίζω γι' αυτά τα προβλήματα. Δε μου ακούγεται παράλογο, ιδιαίτερα αν ο ενισχυτής είναι σε κάποιο rack που δεν αερίζεται καλά και παίζει στα όριά του. Είναι πολύ μικρή κεφαλή και έχει αρκετά πράγματα μέσα στο μικρό σασί του:



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    O PRS ΜΤ15 είναι θηρίο!!!
    Όντως πολύ καλός και μπορεί να παίξει ΠΟΛΥ δυνατά παρ' όλο που στα χαρτιά είναι «μόνο» 15W! Ο λόγος εκτός από τις 6L6 λυχνίες είναι και ο μεγάλος του μετασχηματιστής:



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να τσιμπήσω την Marshall Code 412 4 x 12 120W , για αρχή πάντα.
    Πραγματικά πεταμένα λεφτά. Φθηνοκατασκευές κόντρα πλακέ MDF με χάλια μεγάφωνα. Πολύ κόσμος παραβλέπει το γεγονός ότι μεγάφωνα/μικρόφωνα ίσως είναι πιο σημαντικά από τους ίδιους τους ενισχυτές σε όλη την αλυσίδα του ήχου. Προσωπικά είδα πολύ μεγάλη διαφορά με τη Marshall 1936 Vintage 2x12 που έχω τώρα (Celestion Creamback και Celestion Marshall V30 μεγάφωνα) σε σχέση με τη 2x12 Jetcity που είχα παλιότερα (πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά τα μεγάφωνα ήταν πολύ μέτρια, ειδικά για metal) . Επίσης 4x12 είναι υπερβολή σε διαμέρισμα, πίστεψέ με. Καλύτερα κάνα 2x12 από αυτόν εδώ τον Πολωνό

    http://guitars4you.pl/

    Και να βάλεις κάνα ωραίο Celestion, Eminence ή WGS. Εδώ και μία κριτική από ένα Βρετανικό κιθαροφόρουμ σε θέμα που είχα ανοίξει πριν κάνα χρόνο όταν έψαχνα για καινούργια καμπίνα (τελικά βρήκα τη Marshall από ebay σε καταπλικτική τιμή, δες και παλιότερο μήνυμά μου στο παρών θέμα):

    https://www.thefretboard.co.uk/discu...omment_3116814

    Επίσης ο Θωμάς έχει κάτι ωραίες και οικονομικές καμπινούλες με τη δικιά του μάρκα (Harley Benton).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Line6 δεν θα ξανασχοληθώ. Είχα τον spider IV σε combo αλλά και την πεταλιέρα, το Pod HD-500X.
    Ο ήχος τους εντελώς τρανζίστορ. Αν έχεις απαιτήσεις, δεν σε καλύπτουν με τίποτα...
    Καμία σχέση οι πραγματικά τραγικοί Spider του παρελθόντος με αυτά που βγάζει σήμερα η Line6. Τα POD HD πάντως δεν έχουν κακή φήμη. Ο Θοδωρής ο Ζήρας με ένα POD HD300 συνδεδεμένο με ένα Electro-Harmonix Magnum 44 (τελικός ενισχυτής σε φορμά πετάλι) παίζει στα live του. Ε, κάτι ξέρει δε νομίζεις;;; Σου είπα και πριν τα ψηφιακά μπλιμπλίκια θέλουν αρκετό ψάξιμο. Έχουν ένα κάρο πράγματα να παραμετροποιήσεις (amp και cab sims, mics, πετάλια, κτλ, κτλ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 04-01-22 στις 21:42.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #345
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πραγματικά πεταμένα λεφτά. Φθηνοκατασκευές κόντρα πλακέ MDF με χάλια μεγάφωνα. Πολύ κόσμος παραβλέπει το γεγονός ότι μεγάφωνα/μικρόφωνα ίσως είναι πιο σημαντικά από τους ίδιους τους ενισχυτές σε όλη την αλυσίδα του ήχου. Προσωπικά είδα πολύ μεγάλη διαφορά με τη Marshall 1936 Vintage 2x12 που έχω τώρα (Celestion Creamback και Celestion Marshall V30 μεγάφωνα) σε σχέση με τη 2x12 Jetcity που είχα παλιότερα (πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά τα μεγάφωνα ήταν πολύ μέτρια, ειδικά για metal) . Επίσης 4x12 είναι υπερβολή σε διαμέρισμα, πίστεψέ με. Καλύτερα κάνα 2x12 από αυτόν εδώ τον Πολωνό

    http://guitars4you.pl/

    Και να βάλεις κάνα ωραίο Celestion, Eminence ή WGS. Εδώ και μία κριτική από ένα Βρετανικό κιθαροφόρουμ σε θέμα που είχα ανοίξει πριν κάνα χρόνο όταν έψαχνα για καινούργια καμπίνα (τελικά βρήκα τη Marshall από ebay σε καταπλικτική τιμή, δες και παλιότερο μήνυμά μου στο παρών θέμα):

    https://www.thefretboard.co.uk/discu...omment_3116814

    Επίσης ο Θωμάς έχει κάτι ωραίες και οικονομικές καμπινούλες με τη δικιά του μάρκα (Harley Benton).
    Προφανώς και δεν θα ναι της προκοπής, αλλά και τα harley benton είναι φασόν του thomann. Γιατί να θεωρούνται ποιοτικότερα;

    ΚΑι 2x12 θα μ ενδιέφερε, το θέμα είναι ότι οι τιμές ξεφεύγουν και δεν ξέρω αν θέλω να πάρω καμπίνα από έξω, γιατί τα μεταφορικά μπορεί να γδέρνουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση οι πραγματικά τραγικοί Spider του παρελθόντος με αυτά που βγάζει σήμερα η Line6. Τα POD HD πάντως δεν έχουν κακή φήμη. Ο Θοδωρής ο Ζήρας με ένα POD HD300 συνδεδεμένο με ένα Electro-Harmonix Magnum 44 (τελικός ενισχυτής σε φορμά πετάλι) παίζει στα live του. Ε, κάτι ξέρει δε νομίζεις;;; Σου είπα και πριν τα ψηφιακά μπλιμπλίκια θέλουν αρκετό ψάξιμο. Έχουν ένα κάρο πράγματα να παραμετροποιήσεις (amp και cab sims, mics, πετάλια, κτλ, κτλ).
    Δεν με ενδιαφέρει τι χρησιμοποιεί ο καθένας, ούτε αν είναι ο Ζήρας, ούτε κι ο Petrucci.

    Το θέμα είναι τι μου αρέσει να ακούω εγώ στο αφτί μου.

    Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός και το κριτήριο μου δεν είναι με βάση του τι θα ακούσει ένας τρίτος.

    Θέλω να βγάζω γούστα και με line 6, ότι κι αν δοκίμασα, δεν ικανοποιήθηκα.

    Ο Ζήρας έχει αναφέρει, επειδή τον παρακολουθώ, πως χρησιμοποιεί πεταλιέρα γιατί δεν μπορεί να κουβαλάει κεφαλές με ταξί, γιατί δεν οδηγεί, δεν έχει αυτοκίνητο και στα live τον βολεύει γι'αυτόν τον λόγο.

    Προφανώς και κάνει συμβιβασμό ηχητικά για χάρην ευκολίας.

    Τα plugins δεν με χαλάνε, ακόμα κι αυτά τα ακούω καλύτερα στα αφτιά μου από πεταλιέρες.

    Και ναι, έχω κάνει αμέτρητες δοκιμές με προφίλ και ρυθμίσεις στο POD.

    Κανένα δεν με εντυπωσίασε όσον αφορά τον όγκο. Τα effects προφανώς και είναι υπέροχα. Αλλά σαν distortion, meh.

Σελ. 23 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 31318212223242528 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηση ηλεκτρικης κιθαρας
    Από KIT-XDestroyerGR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 22:48
  2. Περί κουρδίσματος κιθάρας
    Από gtklocker στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 11:03
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:22
  4. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Gus στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 21:50
  5. Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
    Από Giorgos18 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας